"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 

 


 

Tė rejat e fundit pėr vitin 2005

 

 

^ 6 Shkurt 2006  Lutjet e nipit te Aliut r.a. - Islami dhe Krishterimi nė periudhėn nė vazhdim do tė publikojė fragmente nga shkrimet e hershme tė Islamit tė njohura pak ose aspak pėr publikun shqiptar. Nė kėtė nismė nė vazhdim e keni njė fragment nga “Lutjet” e Ali ibn al-Husein, stėrnipit tė Muhamedit a.s., nga pėrmbledhja e njohur si “Sahifa”, e cila njihet edhe si Psalmet e Islamit.

 

^ 6 Shkurt 2006  Perfitimi material si motiv - Megjithatė dikush mund tė thotė se rruga mė e lehtė nuk ėshtė gjithmonė mė e mira. Ndoshta Muhammedi ishte i dhėnė pas pasurisė, ndaj ia atribuoi Kuranin Perėndisė.

 

^ 6 Shkurt 2006  Muhamedi a.s. si autor i Kur'anit - Cili ėshtė autori i Kuranit? Kjo ėshtė njė temė pėr tė cilėn studiuesit kanė patur gjithnjė kontradikta. Ky shkrim jep njė vėshtrim kritik mbi teoritė kryesore tė autorėsisė duke pėrdorur argumenta logjike, dėshmi historike, analizė teksti dhe tė dhėna shkencore.  

 

^ 5 Shkurt 2006  Fryma e Fundit  - Nje video interesante ne gjuhen angleze e titruar boshnjakisht

 

^ 8 Dhjetor 2005  Besimi ne Allahun xh.sh.: Prej Jezusit a.s., nepermjet Shen Palit, deri tek Muhamedi a.s.   - Pėrse do tė duhej ti jepet pėrparėsi Palit karshi Jezusit? A dallojnė nė fakt mėsimet e Palit nga ato tė Jezusit? Cila ėshtė dėshmia e Palit me tė cilėn do tė bindeshim se njėmend mėsimet e tij vijnė nga Perėndia dhe jo nga ai vetė? Prandaj, kush ishte Shėn Pali, dhe a kishte nevojė pėr njė profet tjetėr pas Jezusit?

 

^ 8 Dhjetor 2005  A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO  - Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

 

^ 8 Dhjetor 2005  Kunderthenia Biblike e Mateut: 13 apo 14 gjenerata? - Tek Ungjilli sipas Mateut ekziston njė kundėrthėnie e tillė e cila patjetėr se nuk ka pasur mundėsi qė ta ketė pėr autor Perėndinė.

 

^ 9 Tetor 2005  A ėshtė Bibla tė cilėn e kemi nė duar sot e njėjtė me atė tė kohės sė Muhamedit a.s.?   A ėshtė Bibla tė cilėn e kemi nė duar sot e njėjtė me atė tė kohės sė Profetit Muhamed a.s.? Njė misionar i zakonshėm kristian duke tentuar qė tė ungjillėzojė muslimanėt do ti pėrgjigjej me “PO” kėsaj pyetjeje. Mirėpo kur atij do ti jetė kėrkuar qė tė mbėshtesė me fakte pohimet e tij rreth paprekshmėrisė sė librit tė tij tė shenjtė qė nga koha e fillimit tė Islamit me Muhamedin e deri mė sot, ai, pėr befasinė e muslimanėve, furishėm do tė citojė nga Kur’ani dhe Hadithet,.

 

^ 9 Tetor 2005  Kėngėtari Erick Schrody aka Everlast flet pėr kalimin e tij nė Islam    - Unė vij nga njė familje Katolike dhe pėr mė shumė se dhjetė vite kam pasur kontakt me familjen muslimane Bashir. Ajo ēka mė impresionoi mė sė shumti tek ta ishte fakti se ata kurrė nuk tentuan tė mė  bindin pėr Islamin. Kurrė nuk provuan qė tė mė konvertojnė. Mėnyra se si kjo familje jetonte bashkė ishte vetesēaruese.

 

^ 9 Tetor 2005  Koncepti i Zotit nė Bibėl dhe nė Kur'an   - Duke ditur nevojėn pėr fe dhe pėr besim nė Perėndinė, njeriu do tė shtronte pyetjen se si nė njė jetė tė stėrngarkuar tė ketė aq pak kohė tė lirė pėr tė bėrė njė studim tė hollėsishėm pėr tė zgjedhur religjionin mė tė besuar nga njė numri religjionesh konkurruese, sa kohė qė secili prej tyre pretendon se ėshtė i vėrtetė dhe i drejtė.

 

^ 1 Gusht 2005  Jezusi - Muslimani  Debati ėshtė zhvilluar me shekuj. A ishte Jezusi historik nga Nazareti vetėm  njė rabin i madh apo ishte diēka mė tepėr? A ishte ai njė pacifist revolucionar apo ishte njė ēifut fanatik i vendosur tė pėrzė jashtė rrangullat romake. Mbase ishte Mesia i hebrenjve  dhe Profeti i Zotit apo ndoshta Zoti vetė?

 

^ 1 Gusht 2005  Babizmi dhe Behaizmi  - Njė artikull nga Nexhat Ibrahimi.

 

^ 23 Korrik 2005  Udhėtimi i njė hebreu drejt Islamit  - Michael David Shapiro

 

^ 15 Korrik 2005  A pėrmban Kur'ani kundėrthėnie?  - Njė listė e pjesshme e kunderthenieve te supozuara ne Kur'an. 

 

^ 13 Korrik 2005  Pavlefshmėria e kryqėzimit tė Jezusit si shlyerje pėr mėkatet  - Njė listė e pjesshme e arsyeve se pse vdekja e Jezusit nė kryq nuk do tė mund tė shėrbente si sakrificė e vlefshme dhe secila nga kėto arsye do ta nxjerrė njė sakrificė tė tillė si tė papranueshme pėr qėllimin e shėlbimit nga mėkati.

 

^ 10 Maj 2005  Rreth 30 000 femra Zvicerane janė kthyer nė Islam  Rreth 30 000 femra Zvicerane janė kthyer nė Islam sipas njė raporti tė njė organizatė tė femrave Muslimane. Nė njė intervistė me swissinfo, Monica Nur Sammour-Wust, njė nga ato qė ėshtė kthyer nė Islam, flet rreth besimit tė saj dhe jetės sė saj si myslimane nė Zvicėr.

 

^ 06 Maj 2005  Cili ishte qėndrimi i Profetit Muhamed ndaj tė krishterėveShpesh herė ėshtė keqtreguar qėllimisht qėndrimi qė profeti Muhamed kishte ndaj tė krishterėve. Mite dhe legjenda tė tepėrta qėllimkėqija e kanė mbuluar kėtė qėndrim....

 

^ 03 Maj 2005  Dėshmi tė ruajtjes sė Kur'anit -  Nėse mė herėt ishin dėrguar profetė dhe mesazhe hyjnore te popuj tė veēantė dhe vende tė veēanta tė lokalizuara, tashmė ishin krijuar kushte tė tilla nė botė tė cilat do tė mundėsonin qė Zoti t’i dhuronte njerėzimit Fjalėn Pėrfundimtare tė Tij pėr mbarė botėn e cila do tė duhej tė shėrbente si kushtetutė jete pėr besimtarėt deri nė ditėn e fundit...

 

^ 29 Prill 2005  A ėshtė Kur'ani gabim kur thotė se tė krishterėt e konsideronin Marinė pėr Hyjni?Misionarėt e krishterė janė tė angazhuar nė polemika tė papėlqyeshme kundėr Islamit nė vazhdimėsi. Njė nga akuzat e tyre tė rėndomta ėshtė thėnia  se gjoja Kur’ani (5:19) e bėn njė gabim tė madh duke pohuar se Triniteti kristian pėrbėhet nga Zoti, Jezusi dhe Maria.

 

^ 24 Prill 2005  A ėshtė Bibla njėmend Fjalė e Zotit?  -  ėshtė shtuar online libri i Fatmir Cupit. Falenderojmė www.vizionislam.com pėr kėtė kontribut. 

 

^ 24 Prill 2005  Gruaja nė Islam kundrejt traditės Judeo-Kristiane  -  ėshtė shtuar online libri i Sherif Muhamed. Falenderojmė www.vizionislam.com pėr kėtė kontribut. 

 

^ 11 Prill 2005  Profeti Muhamed a.s. nė shkrimet Hindu  -  Pundit Vedaprakash Upadhyay, njė profesor hindu, nė librin e tij magjepsės Kalki Avatar pohon se pėrshkrimet e personit Kalki Avatar tė gjetura nė librat e shenjta tė religjionit Hindu pėrputhen me personin e Profetit tė Shenjtė Muhamed.

 

^ 22 Janar 2005 U botua libri "ISLAMI dhe KRISHTREIMI" nga Halil Ibrahimi -  Kėto ditė doli nga shtypi libri “ISLAMI dhe KRISHTERIMI” nga autori Halil Ibrahimi. Libri pėrmbanė gjithsej 70 faqe dhe ngėrthen tema gjenerale rreth dy besimeve. Libri mund tė porositet falas nėpėrmes www.islamic-message.net ose www.islamidhekrishterimi.com

 

^ 22 Janar 2005  Ėshtė shtuar nė seksionin Pyetje & Pėrgjegje pyetja:  A jemi tė shpėtuar nėpėrmjet veprave apo  nėpėrmjet besimit?      

 

 

Tė rejat e fundit pėr vitin 2004

 

^ 08 Nėntor 2004   A ėshtė Kur'ani Fjalė e Zotit?-  Atėherė kush ėshtė autori i Kur’anit? A ėshtė ai vetėm njė pėrmbledhje e bazuar nė shkrimet e shenjta tė mėhershme? A ėshtė njė libėr i shkruar nga Muhamedi dhe qėllimisht i atribuar Perėndisė? Ose thėnė troē pėrse do tė duhej tė besonim se Kur’ani ėshtė Fjalė e Zotit?

 

^ 08 Nėntor 2004  Ėshtė shtuar nė seksionin Pyetje & Pėrgjegje pyetja:  A na do Allahu?       

 

^ 16 Shtator 2004  Si e pranuan Islamin tre Amerikanė. Ann Spaulding, e bija dhe sulmuesi i saj“Dy ditė pas 9 Shtatorit 2001 njė i ri e sulmoi atė nė njė shitore duke e konsideruar pėr Arabe. Ai e gjuajti karrocėn e tij mbi tė dhe raftet qė ishin pranė saj u rrėzuan mbi tė duke e lėnduar rėndė nė kokė, fytyrė, kėmbė e shpinė. Kur ai u arrestua nga autoritetet, ajo i dha atij dy opcione: ose tė ballafaqohej me ndjekjen penale ose tė ndiqte dhjetė ligjėrata rreth Islamit. Ai e zgjodhi tė dytėn dhe gjashtė muaj mė vonė e pranoi Allahun…”

 

^ 20 Korrik 2004  Ungjilli i Jezusit apo Ungjilli i Palit -  Kur e lexoj Dhjatėn e Re kristiane e shoh se mesazhi qė ka mėsuar Pali ėshtė i ndryshėm nga ajo qė ka mėsuar Jezusi. Pali predikoi njė ungjill dhe mėnyre jetese e cila i kundėrvihet asaj tė mėsuar dhe drejtuar nga Jezusi. Pėrse e them kėtė? Nė ēfarė mėnyre janė mėsimet e tij tė ndryshme nga ato tė Jezusit? Nė vijim janė arsyet e kėsaj.

 

^ 27 Qershor 2004  E vėrteta rreth Terrorizmit: ISLAMI dhe KRISHTERIMI -  A ėshtė njėmend Islami religjion i dhunės dhe terrorizmit? A janė vėrtetė muslimanė ata qė do tė kenė bėrė aksione terroriste? A janė tė gjithė terroristėt me prapavijė fetare dhe me besime tė supozuara Islame? Ēfarė thotė Kur’ani pėr terrorizmin? Cili ėshtė qėndrimi i Islamit ndaj viktimave tė pafajshme tė terrorizmit? Ēfarė mendon Islami rreth qėndrimit tė Allahut rreth viktimave tė dhunės e terrorit?

 

^ 26 Qershor 2004  Ungjilli i Gjonit apo thashethėma e Gjonit -  Kush ėshtė autori i Ungjillit tė katėrt i cili konsiderohet kontraverz pėr shkak tė pėrmbajtjes sė doktrinės sė inkarnimit tė Logosit apo Fjalės...

 

^ 26 Qershor 2004  Bibla dhe Terrorizmi - pa koment -  Vrasje, therrje, terrorizim, dhunim i femrave, plaqkitje etj etj me urdhėrin e  Zotit, gjithnjė sipas Biblės.

 

^ 06 Maj 2004  ėshtė riorganizuar sajti nė tėrėsi me artikuj tė ri tė shtuar.

 

^ 06 Maj 2004  Profecitė e dėshtuara dhe tė gabuara Biblike -  Shpeshherė kur nga njė kristian tentohet tė vėrtetohet njėmendėsia e pohimit tė tij se Bibla ėshtė vėrtetė Fjalė e padiskutueshme e Perėndisė, pėrmenden profeci tė shumta tė supozuara tė cilat gjoja po dėshmokan se Jezusi pa dyshim ėshtė Zot dhe Bibla Fjalė e Zotit...

 

^ 06 Maj 2004  A ėshtė Jezusi themelues i Krishterimit -  Shumica e tė krishterėve kanė njė botėkuptim tė gabuar kur ėshtė nė pyetje qėshtja se kush ėshtė themeluesi i besimit tė tyre. Nėse kjo pyetje i shtrohet cilitdo kristian pėrgjegjja ėshtė e thjeshtė; sipas tyre Jezu Krishti ėshtė arkitekti i dogmave dhe besimeve kristiane....

 

^ 06 Maj 2004  Profecitė e pėrmbushura Kur'anore  - Akuza se Kur'ani nuk pėrmban profeci ėshtė naive. Njė aspekt i mrekullive tė Kuranit ėshtė pėrmendja e njė sėrė ngjarjesh tė rėndėsishme, tė cilat ndodhėn mė vonė...

 

^ 05 Maj 2004  Informacionet e sakta Historike nė Kur'an - Informacioni i dhėnė nė Kuran rreth Egjiptit tė lashtė nxori nė dritė shumė fakte historike, tė cilat ishin tė pakonfirmuara deri kohėt e fundit. Kėto fakte na bėjnė tė qartė se ēdo fjalė nė Kuran ėshtė shpallur nga njė Ekzistencė Inteligjente me Urtėsi tė pėrkryer...

 

^ 05 Maj 2004  RIKUJTIMI I HISTORISĖ - Hebreo-Krishterimi dhe Sh. Pali - Shumica e tė krishterėve besojnė se Ungjijtė janė shkruar nga dėshmitarė tė drejtpėrdrejt te jetės sė Jezusit dhe, pėr kėtė arsye, ata paraqesin dėshmi tė padyshimta mbi ngjarjet qė e kanė stolisur dhe predikmiet e tij..

 

^ 05 Maj 2004  Ruajtja dhe autenticiteti i Kur'anit - Kjo ėshtė njė temė shumė e gjerė dhe rėndėsishme njėkohėsisht, pasi ka tė bėjė me faktin sa afėr origjinalitetit janė 2 librat mė tė lexuar (Bibla dhe Kur'ani) tė konsiderauara si tė Shenjtė, pėr hir tė tė cilėve janė dhėnė (dhe siē shihet edhe nė tė ardhmen do tė jepen) shumė jetė njerėzish...

 

^ 05 Maj 2004  Njė histori e shkurtėr e Biblės  - Mesimet e profetit Muhamed, paqja dhe meshira e Zotit qofshin mbi te, jane mesime te cilat jane te paprekura… Te gjitha mesimet profetike te cilat ndiqeshin plotesisht njehere e nje kohe perpara ardhjes se profetit Muhamed, ose kane humbur ose jane ndryshuar, dhe me sukses jane marre nga sistemi kafir, i cili eshte sistemi i Dexhallit, ose te bashkangjitura me te, dhe kjo eshte pjeserisht e vertete per njerezit te cilet mesimet e verteta te Islamit i kane kthyer ne fe te re te vdekur...

 

^ 05 Maj 2004  Librat e humbura tė Biblės - ...Ėshtė rastėsi qė nė Biblėn e sotme kemi librat qė i kemi. Shumė nga librat e mėhershme tė konsideruara si kanon janė humbur. Kėtė e dėshmon vetė Bibla...

 

^ 05 Maj 2004  Cili ėshtė dėnimi pėr dhunim nė Bibėl dhe  nė Islam? - Jemi dėshmitarė tė sulmeve tė shpeshta tė disa kristianėve kur ėshtė nė pyetje trajtimi i gruas nė Islam. Njė hulumtim i shpejtė nė internet rezulton me qindra faqe kristiane tė cilat satanizojnė thellėsisht qėndrimin e Kur’anit dhe Islamit ndaj femrės...

 

^ 05 Maj 2004  Kush jam unė? - Akeni menduar ndonjėherė rreth faktit, se ju nuk ekzistonit para se tė ngjizeshit, se mė pas lindėt nė kėtė botė dhe se keni ardhur nė ekzistencė nga asgjėja?...

 

^ 01 Maj 2004  Ėshtė shtuar nė seksionin Pyetje & Pėrgjegje pyetja:  Nė Kur’an pėrmendet lindja e mrekullueshme e Jezusit (Isait) nga nėna e virgjėr. Pėrse do ta bėnte Zoti njė gjė tė tillė kur tė gjithė profetėt tjerė erdhėn nė mėnyrė tė natyrshme? Nėse Jezusi (Isai) nuk ėshtė Hyjnor, atėherė cili ėshtė qėllimi i lindjes sė tij nga nėna e virgjėr? 

 

 


 

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1