"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 

 


 

 

 

Para mė shumė se 14 shekujsh nė shkretėtirėn e Arabisė njė njeri i thjeshtė proklamoi se po e komunikonte mesazhin e Allahut dėrguar njerėzimit. Mesazhi i tij ishte i thjeshtė: besimi nė njė Zot tė vetėm, tė jetuarit nė paqe dhe lidhje me Tė, dashuria dhe drejtėsia me njerėzit, bėmirėsia ndaj jetimėve, tė vobektėve dhe nevojtarėve….Ai nuk pohoi tė krijonte njė besim tė ri. Ai ishte vetėm njėri ndėr mijėra profetėt tė cilėt Perėndia ia kishte dėrguar njerėzimit gjithandej historisė.  Njerėzit e pėrqeshėn. Tė tjerėt, tė cilėt e kishin nė zemėr afshin pėr tė vėrtetėn e pranuan mesazhin e Zotit tė tij.

Islami dhe Krishterimi ka lindur pikė sė pari nisur nga kjo ndodhi e para 14 shekujsh e cila vazhdon ta ndriēojė njerėzimin edhe mė tutje.

Njė arsye e dytė ėshtė vėrshimi grandioz i trojeve shqiptare me mėsime religjioze nga mė tė ndryshmet.

Islami dhe Krishterimi pėr momentin ėshtė njė iniciativė personale e lindur pikėrisht nga kontakti personal me grupet e tilla fetare dhe mėsimet e tyre, sikur edhe nga nevoja qė publikut shqiptar ti serviret njė anė tjetėr e medaljes nga ajo qė janė mėsuar ta shohin nga misionarė tė tillė.

Gjendja nė njė mjedis tė tillė shpesh ėshtė hutuese.

Islami dhe Krishterimi ėshtė njė dėshmi personale e viteve tė tėra tė kaluara nė studimin e Biblės dhe Kur’anit dhe shpresojmė qė tė jetė njė trasues i mirė pėr rrugėn tuaj drejt tė sė Vėrtetės.

Dėshmia dhe ndihma juaj gjithashtu mund tė jenė tė mirėpritura nga tė tjerėt.

Ne presim bashkėpunimin tuaj dhe bashkangjitjen kėtij projekti i cili ėshtė vetėm nė fazėn e fillimit dhe krejtėsisht pėr momentin pothuajse i kryer personalisht.

Islami dhe Krishterimi nuk ka pėr qėllim urrejtjen ndaj asnjė besimi religjioz dhe inkurajon vizitorėt pėr njė studim vetanak tė mirėfilltė tė gjitha atyre qė thuhen nė sajt dhe jo pranim tė verbėr tė tyre.

 

 

 


  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1