"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 


 

 

Muhamedi (paqa qoftė mbi tė)

 

Ai ishte i thjeshtė dhe i dashur kur nuk kishte asgjė nė posedim dhe i tillė mbeti edhe kur e kishte gjithė Arabinė nė pėllėmbė tė dorės. Falja, mėsimi, bėmirėsia, bindja dhe lidhja me Zotin ishin mesazhi qė ai e ripėrtėriu nė shkretėtirėn e egėr arabe dhe pastaj anekėnd botės. Personi qė ėshtė keqkuptuar mė sė shumti….

“I gjithė njerėzimi ėshtė pjesė e familjes sė Zotit, mė i dashuri nė sytė e Zotit ėshtė ai qė sillet mirė me njerėzit” Muhamedi.

Thomas Carlyle, i goditur nga kjo filozofi jetė, shkruan: “Atėherė le tė ketė Islam - qė t'i nėnshtrohemi Zotit; qė e gjithė forca jonė tė gjendet tek nėnshtrimi ndaj Tij, qė ēfarėdo qė Ai tė vendosė pėr ne, gjėrat qė na dėrgon neve, edhe vdekja e mė keq se vdekja, tė jetė e mirė, tė jetė mė e mirė; pėr kėtė veten ia nėnshtrojmė Zotit.” I njėjti autor shkruan: “Nėse ky ėshtė Islami, - thotė Goethe, - a nuk rrojmė tė gjithė nė Islam?” Carlyle i pėrgjigjet pyetjes sė Goethes, duke thėnė “Po, gjithkush prej nesh qė ka njė jetė morale, jeton nė Islam. E pra kjo ėshtė urtėsia mė e madhe qė qielli ia ka thėnė Tokės sonė.” 

 

 

  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1