"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 


       

VĖREJTJE: Ky ėshtė verzioni i bazuar nė Textus Receptus. Duke qenė se Bibla ka disa verzione,  pėr studim tė mirėfilltė tė Biblės bėje krahasimin me VERZIONIN CHC (pėr momentin vetėm Dhjata e Re)  bazuar nė manuskripte tjera si Codex Bezae, Vatikanus, Sinaiticus etj. Gjithashtu krahaso me VERZIONIN E BIBLĖS KATOLIKE, e cila pėrmbanė 6 libra mė shumė. Veqanėrisht krahaso verzionin e fundit i cili i ka tė dalluara fjalėt e Jezusit me ngjyrė tė kuqe.

Shkurtimisht rreth Biblės...

 

Bibla ėshtė libri i shenjtė i tė krishterėve. Bazuar nė fjalėt e Palit kristianėt besojnė se ajo ėshtė Fjalė e Perėndisė. Muslimanėt besojnė shumė mėsime tė Biblės, pėrderisa mbajnė qėndrimin se gjatė kohėrave mėsimet e Perėndisė qė ajo i pėrmbante nė masė tė madhe u shtrembėruan dhe u ndėrruan.

Bibla pėrmbanė gjithsej 66 libra, duke ia shtuar kėsaj edhe 7 libra tė tjerė tė cilat Kisha Katolike Romane i ka nė kanonin e saj. Numri i librave ndėrron nė disa kisha tė tjera tė lindjes. 

Edhe pse e konsideruar tė jetė burim i mėsimeve tė Jezusit, Bibla, siē keni mundur tė vėreni nė verzionin e mėsipėrm katolik,  pėrmban nė vete aq shumė pak fjalė te Jezusit. 

 

 

  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1