"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 


 

 

Islami...

 

Islami pohon se nuk ėshtė njė religjion i ri i lindur nė shekullin e shtatė me ardhjen e tė Dėrguarit Muhamed. Perėndia gjatė tėrė historisė dėrgoi profetė tė shumtė tek tė gjithė popujt. Misioni i tyre pėrherė ishte i njėjtė. Kthim kah Zoti dhe tė jetuarit e jetės nė paqė e drejtėsi me Te e me tė tjerėt. Mėsimet e shumė profetėrve, qoftė pėr shkak tė kohės qoftė pėr shkaqe tė tjera u ndėrruan me kohė dhe ja pse lindn kaq shumė religjione. Islami prandaj nuk ėshtė besim i ri. Vetė fjala islam do tė thotė paqė dhe nėnshtrim ndaj njė Zoti tė vetėm. Termi Muhamedanizėm ėshtė i huaj pėr muslimanėt, pasi qė ata nuk e adhurojnė Muhamedin. Muhamedi ishte vetėm njė njeri i cili e komunikoi Vullnetin e Perėndisė. Asgjė mė tepėr.

 

  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1