"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 


 

     

Kur'ani - Fjala e Zotit

 

Zoti komunikoi gjatė gjithė historisė me njerėzimin nėpėrmjet tė dėrguarve tė tij. Profetėt pėrcollėn tek popujt fjalėt e Zotit. Disa profetėve iu komunikua Fjala e Perėndisė nė libra tė veēanta; Ibrahimit, Musait, Isait, Daudit, Muhamedit. Si rezultat i rrethanave tė mėhershme kėto libra tė mėparshme qė pėrmbanin Fjalėn e Perėndisė ose u harruan, ose u shtrembėruan e u ndryshuan.

Me ardhjen e Muhamedit ishin pjekur rrethanat historike qė Zoti tė komunikonte Fjalėn e Tij njerėzimit e cila do  tė ruhej ashtu si ishte shpallur.

Edhe armiqtė mė tė mėdhenj tė Islamit e pranojnė se Kur’ani ėshtė po ai i njėjti tė cilin e pėrcolli tek njerėzit Muhamedi nė shekullin e shtatė pas Krishtit.

Kur’ani ėshtė kushtetutė jete. Me tė si Fjalė direkte tė Zotit drejtuar secilit nga ne mund tė jetojmė njė jetė tė kuptimshme nė lidhje me Zotin dhe njerėzit.

Nėpėrmes tij Zoti flet me secilin nga ne, na e ofron shansin e pendesės dhe shpėtimit.

 

  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1