"Dhe Perėndia fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

Ž Profeti Muhamed a.s. nė Hinduizėm

 

     


 

 

Pundit Vedaprakash Upadhyay, njė profesor hindu, nė librin e tij magjepsės Kalki Avatar pohon se pėrshkrimet e personit Kalki Avatar tė gjetura nė librat e shenjta tė religjionit Hindu pėrputhen me personin e Profetit tė Shenjtė Muhamed. Sipas besimeve hinduse Kalki do tė jetė inkarnimi i njėzetekatėr i Vishnu Bhaguan.

Ky libėr ėshtė publikuar tash vonė nė Indi. Libri u bė qendėr e diskutimeve dhe thashethemeve gjithandej vendit.

Autori i librit Pundit Vedaprakash Upadhyay, ėshtė njė profesor hindu mjaft i zoti dhe i famshėm. Ai ėshtė Hindu Brahmin dhe me origjinė nga Bengali. Ėshtė studiues dhe hulumtues pranė Universitetit tė Allahabadit.

Pas shumė vitesh hulumtimi nė librat e shenjtė hindu Veda, Purna dhe Upanishade, ai e publikoi librin e pėrmendur, dhe jo mė pak se tetė ekspertė e kanė vėrtetuar dhe i kanė dėshmuar argumentet e tij si autentike. Sipas besimit hindu, bota hinduse e pret ‘udhėzuesin dhe liderin’ e quajtur Kalki Avatar. Sidoqoftė pėrshkrimet e dhėna nė shkrimet e shenjta hinduse tė qojnė vetėm tek njė person, Muhamedi a.s.. Kėshtu qė hindusėt nė tėrė botėn nuk duhet tė presin ende pėr ardhjen e Kalki Avatarit por duhet krahėhapur ta pranojnė Profetin Muhamed si Kalki Avatar.

Ajo ēka autori thotė ėshtė se hindusėt, tė cilėt ende janė duke pritur arritjen e Kalki Avatarit, janė thjeshtė duke e bėrė vetveten subjekt tė njė pritjeje tė pafundme. Sepse njė i dėrguar i tillė veēse ka ardhur dhe e ka lėnė kėtė botė katėrmbėdhjetė shekuj mė herėt. Autori i jep kėto fakte tė forta nga Vedat dhe librat e tjera tė shenjta hinduse, pėr tė mbėshtetur pohimet e tij:

 

 1. Nė shkrimet e shenjta Hinduse, thuhet se Kalki Avatari do tė jetė profeti i fundit i Zotit nė tokė. Ai do tė vijė si udhėzues pėr tė gjitha botėrat dhe tė gjitha qeniet njerėzore (Rahmetul-lil-Alemin).

 2. Sipas besimit hindus parashikimi i lindjes sė Kalki Avatarit do tė ndodhė nė shkretėtirė e cila ėshtė regjion Arab.

 3. Indikacionet rreth Kalki Avatarit tė dhėna nė librat fetare hindusė thonė se ai do tė lindė nė ditėn e 12 tė muajit. Profeti Muhamed ka lindur mė 12 tė muajit Rebiul-evel (Kalendari hixhri).

 4. Nė librat e hindusėve, emrat e babait dhe nėnės sė Kalki Avatarit janė dhėnė si Vishnu-Bhagat dhe Sumaani, respektivisht. Nėse i studiojmė kuptimet e kėtyre emrave do tė vijmė nė disa pėrfundime interesante:

  1. Vishnu do tė thotė Zot ndėrsa Bhagat ka kuptimin rob, pra sė bashku kemi rob i Zotit. Emri i babait tė profetit Muhamed ėshtė Abdullah dhe nė arabisht kuptimi i kėtij emri ėshtė pikėrisht rob i Allahut (Zotit).

  2. Summani ka kuptimin paqe ose prehje. Emri i nėnės sė profetit ishte Amina dhe nė arabisht e ka kuptimin e paqes gjithashtu.

 5. Nė librin e shenjtė Hindu, Veda, thuhet se lindja e Kalki Avatarit do tė ngjajė nė njė fis tė nderuar. Kjo nė mėnyrė tė pėrsosur i pėrshtatet fisit Kurejsh ku lindi profeti Muhamed.

 6. Nė librat fetare hinduse ėshtė pėrmendur se ushqimi kryesor i Kalki Avatar do tė jenė ullinjtė dhe se ai do tė jetė personi mė i nderuar dhe mė i besueshėm nė atė vend. Pa dyshim Profetit Muhamed a.s. me brohori i janė pėrshkruar kėto veēori.

 7. Pastaj aty thuhet se Perėndia do ta mėsojė Kalki Avatarin nėpėrmjet njė tė dėrguari (engjėlli) tė Tij nė shpellė. Allahu e mėsoi Profetin Muhamed a.s. nėpėrmjet engjėllit Xhebrail nė shpellėn e njohur si Hira.

 8. Zoti do t’ia japė Kalki Avatarit njė kalė shumė tė shpejtė pėr tė udhėtuar me tė nėpėr shtatė qiejt. Kjo ėshtė indikacion i kalit – burakut dhe natės sė Miraxhit kur Profeti Muhamed udhėtoi nėpėr shtatė qiejt.

 9. Zoti do t’i sigurojė Kalki Avatarit ndihmė hyjnore. Kjo ėshtė vėrtetuar nė luftėrat e Bedrit dhe Uhudit.

 10. Librat fetare Hindu thonė se Kalki Avatari do tė jetė ngasės i shkėlqyeshėm i kuajve dhe shpatar i shkathtė. Autori kėtu e tėrheqė vėmendjen e hindusėve me faktin se ditėt e njėmendta tė kuajve dhe shpatave kanė kaluar nja 14 shekuj mė herėt dhe vėshtirė tė presėsh akoma nė kohėt e sotme njė shpatar apo ngasės kuajsh me ato cilėsi. (Kohėt e tashme janė kohėra tė predhave dhe raketave).

 11.  Aromė e kėndshme do tė vijė nga trupi i Kalki Avatar. Njashtu nga trupi i Profetit Muhamed rrezatonte aromė e kėndshme.

 

Autori ka dhėnė mjaft fakte dhe argumente nė favor tė pohimit tė tij se Kalki Avatar ėshtė nė fakt Profeti Muhamed a.s. Kėshtu qė do tė ishte gabim pėr hindusėt qė ta presin akoma Kalki Avatar-in.

Tora tek Ligji i Pėrtėrirė 18:15 sikur edhe Ungjilli i Gjonit 14:16, 15:26 dhe 16:7 gjithashtu e parashikojnė ardhjen e Profetit Muhamed. Shkrimet e shenjta budiste dhe perse poashtu e pėrmendin ardhjen e tij.

 

Ky pohim ėshtė i mjaftueshėm pėr hindusėt qė ta pranojnė Islamin dhe t’i pasojnė mėsimet e Kalki-t tė cilat gjenden nė Kur’an.

 


 

 

Shkruar nga  Abdul Waheed Khan

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1