De-atatea nopti aud plouand,
Aud materia plangand...
Sunt singur, si ma duce-un gand
Spre locuintele lacustre.Si parca dorm pe scanduri ude,
In spate ma izbeste-un val -
Tresar prin somn si mi se pare
Ca n-am tras podul de la mal.
Un gol istoric se intinde,
Pe-aceleasi vremuri ma gasesc...
Si simt cum de atata ploaie
Pilotii grei se prabusesc.
De-atatea nopti aud plouaind,
Tot tresarind, tot asteptand...
Sunt singur si ma duce-un gand
Spre locuintele lacustre. |
Copacii albi, copacii negri
Stau goi in parcul solitar
Decor de doliu funerar...
Copacii albi, copacii negrii,
In parc regretele plang iar...
Cu pene albe, pene negre
O pasare cu glas amar
Strabate parcul secular...
Cu pene albe pene negre...
In parc fantomele apar...
Si frunze albe, frunze negre;
Copacii albi, copacii negri;
Si pene albe, pene negre,
Decor de doliu funerar...
In parc ninsoarea cade rar... |