Up ] The Story ] [ List ] Location ] Gallipoli ] North Sea 1914 ] Western Front 1914 - 1918 ] Survivors ] World War 2 ] The Battle in the Air ] Site Guide ] Feedback ] Links ]

To read the young men's story click on their underlined names

WORLD WAR 1

EDWARD FELGATE                 2ND DRAGOON GUARDS             1 SEPTEMBER 1914

CLAUDE SAWKINS                  H.M.S. HAWKE                                 15 OCTOBER 1914

PERCY MORTLOCK              NORTHAMPTONSHIRE                  14 MARCH 1915  

LEONARD MINNS                      SUFFOLK REGIMENT                18 APRIL 1915             

ARTHUR RADFORD                 ESSEX REGIMENT                         7 MAY 1915

ERNEST FRYER                        H.M.S VENGEANCE                         15 JUNE 1915

EDWARD HUGHES                DURHAM LIGHT INFANTRY         16 SEPTEMBER 1916

CLIFFORD WYNCOLL            ROYAL FIELD ARTILLERY          3 NOVEMBER 1916

CLIFFORD GREENLEAF     ROYAL WEST KENT                      26 NOVEMBER 1916

DAVID BROOKS                              KING'S (LIVERPOOL)            5 MARCH 1917

ROWLAND RADFORD            NORTHAMPTONSHIRE              10 MAY 1917

GEORGE WRIGHT                    ESSEX REGIMENT                         7 JULY 1917

BENJAMIN WENDON             ESSEX REGIMENT                         24 JULY 1917

 ARTHUR BROOKS                  ROYAL FUSILIERS                        16 AUGUST 1917

JAMES THOMSON                   ROYAL FUSILIERS                      28 MARCH 1918   

DAVID BAWTREE                     BLACK WATCH                             29 JUNE 1918

OSWALD THEOBALD              ROYAL ENGINEERS                     23 NOVEMBER 1919

WORLD WAR 2

CLARENCE WHITFIELD         RAFVR                                             13 AUGUST 1941

ROBERT COPPIN                        RAFVR                                             21 OCTOBER 1941

ALPHA WILKIN                            H.M.S. JUPITER                            10 MARCH 1942

ROLAND BEHN                            H.M.S. ULSTER                             4 OCTOBER 1943

PETER ROGERS                         EAST SURREY REGIMENT         6 OCTOBER 1943

EDGAR WHITTON                  GENERAL SERVICE CORPS        24 APRIL 1943

JOHN GELDARD                         ROYAL ENGINEERS                     13 FEBRUARY 1944

STANLEY NEVILLE                   ESSEX REGIMENT                     25 DECEMBER 1944

HENRY MARSHALL         LINCOLNSHIRE REGIMENT            23 MAY 1952

Whilst we remember with pride our own young men, who lost their lives; we  remember as well those other young men, who also failed to return to their homes and loved ones from these most terrible wars. These were the airmen, who fought over our villages and crashed nearby.

PERCY STEVENSON WEAVER DFC     RAF                                31 AUGUST 1940    

DAVID HANSON                                            RAF                                3 SEPTEMBER 1940

Also the Germans, who died over our villages:-

ERWIN GLEISSNER         LUFTWAFFE                24 AUGUST 1940

ALFRED KRAMER           LUFTWAFFE                24 AUGUST 1940

KARL RITSCHERLE         LUFTWAFFE                24 AUGUST 1940

Iron Cross 1st & 2nd Class, Badenís Silver Verdeirist-Medaille,

Knightís Cross with Swords of the Order of the Zahringer Lion

ERICH SALOMO                LUFTWAFFE                24 AUGUST 1940

PAUL NIEGISCH                 LUFTWAFFE                3 SEPTEMBER 1940

HEINZ  SCHILDT                LUFTWAFFE                3 SEPTEMBER 1940

EMIL SWINDEK                  LUFTWAFFE                3 SEPTEMBER 1940

02/05/03 last updated

**********************************************************

These pages are dedicated to the memory of the Fallen from the two World Wars, who lived in Abberton & Langenhoe.. Prepared by Saint Andrew's Parochial Church Council. November 11th 2000

Hosted by www.Geocities.ws

1