1. A zis un Batran : Sa nu judeci pe cel desfranat, chiar daca tu esti infranat, pentru ca in felul acesta calci legea. Caci Cel care a zis "Sa nu desfranezi", a zis si "Sa nu judeci".
2. Un frate a intrebat pe un Batran, zicand : Cum ii vine, parinte, omului sa planga? Si a zis Batranul : a plange este obisnuinta. Si cel care cere aceasta are nevoie de mult timp, pentru ca mintea sa fie mereu la pacatele sale pe care le-a facut, sau la iad, sau la aducerea aminte de moarte si in general la toate gandurile pacatoase. Sa-si aminteasca de parintii sai, cum au petrecut si unde sunt acum. A zis fratele : Si este dator, parinte, monahul sa-si aduca aminte de parintii lui ? I-a zis Batranul : Care aducere aminte ai vazut ca aduce lacrimi sufletului tau, la ea sa ramai. Si cand vine lacrima, tu sa o duci acolo unde vrei, fie la pacatele tale, fie la alt gand bun. Amin
Patericul Mare - Despre strapungerea inimii
3. A zis un Batran : De ce judeci pe ucigasi si pe adulteri, si pe jefuitorii de morminte, si pe oricare dintre cei faradelege? Ei au propriul judecator. Mai curand, nu cerceta dintr-o singura parte lucrurile, ci ocupa-te cu atentie si de greselele tale si te vei afla pe tine insuti adeseori mai rau decat aceia. Caci si tu adeseori ai privit cu ochi desfranti.
4. A zis un Batran : Nimic altceva nu manie atat de mult pe Dumnezeu si nimic altceva nu goleste atat de mult pe om si il aduce la parasire ca a vorbi de rau sau a osandi sau a dispretui pe aproapele. Si atat de greu este a judeca, mai mult decat oricare alt pacat, incat Hristos Insusi zice : "Fatarnice, scoate mai intai barna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau"
Patericul Mare - Despre a nu judeca pe nimeni
5. Un frate l-a intrebat pe Avva Pimen, zicand : Am facut un mare pacat si vreau sa ma pocaiesc trei ani. A zis lui Batranul : Este mult ! Si i-a zis fratele: Dar pana la un an? Si a zis iarasi Batranul : Este mult ! Si cei care erau de fata ziceu : Pana la patruzeci de zile? Si iarasi a zis. Este mult ! Si a zis : Eu zic ca daca se va pocai omul din toata inima lui si nu va mai face iarasi pacatul in trei zile il primeste Dumnezeu !
Patericul Mare - Desprea darul deosebirii