Parohia Vascauti - Judetul Suceava - Comuna Musenita, este formata din credinciosii satului Vascauti cu Filia Musenita incluzand si catunul Perjuliuca , asezat pe malul drept al raului Siret teren parte ses, langa apa, parte deluros, spre miaza-zi apus, unde se afla in hotar cu orasul Siret si satul Bancesti si Musenita . Acesta asezare se afla pe o fosta mosie boiereasca a carei populatie mixta, romani ,ucraineni si poloni , a fost adusa ca muncitori, atit din sate si din partile Galitiei de unde era si un boer cu numele Smultchi, a carui sotie sau fiica , decedata la 1855 are mormintul linga biserica, ca ctitor a celei dintii biserici din sat.
Starea economica a acestei populatii a fost pentu majoritatea foarte grea, adevar constatat si din faptul ca pina la primul razboi mondial existau aici in sat inca baraci pentru muncitori, aproape de locul unde se afla azi Caminul Cultural si case acoperite cu paie se vedeau pina mai ieri.
Din punct de vedere religios-moral credinciosii au apartinut dintru inceput la parohiile vecine, oras Siret si Manastioara unde probabil erau inca calugari.
Dupa 1800 cind se pomeneste despre primul preot IOAN GHEORGHIAN si de cind exista condici mitricale ale paroiei Vascauti ce cuprindea si satul Musenita si Bancesti, se poate vorbi despre parohia Vascauti.Prima biserica ridicata din lemn in preajma anului 1800 cu dania boierului Smultchi, fiind prea mica, a fost desfacuta si in anul 1908 s-a ridicat alta mai mare, in apropiere de aceasta, tot din lemn, dar cu temelie de beton.Dar si aceasta a fost darimata in timpul primului razboi mondial, in 1917, de catre armatele austro-ungare, care stationau aici si aveau front de lupta cu amata rusa ce era pe culmile orasului Siret, folosind materialul pentru transeie.
A treia biserica s-a construit tot din lemn in anul 1927 insa si aceasta nu a durat mult caci in noaptea de 1 mai 1949, s-a mistuit total printr-un foc provenit de la casa vecina topind si cele trei clopote ce se aflau.
Biserica a patra, cladita pe aceeiasi temelie, tot din lemn, dar acoperita cu tabla si a fost sfintita in 1953 de catre Mitropolitul Sebastian al Moldovei Sucevei, paroh fiind preotul BUTA IOAN .
Intre anii 1996-2005 a fost renovata in totalitate sub pastorirea preotului paroh Pinzaru Gheorghe Cristinel si aceasta a ars in urma unui scurtcircuit la instalatia electrica in anul 2006.
Constructia bisericii a fost in forma de cruce,cu turn central si doua turnuri mascate la strane si este in stilul bizantin.Maestrul lemnar a fost Vasile Cosmin din Musenita si Betiuc Dumitru din Vascauti.
Biserica atuala a fost recladita din temelie intre anii 2007 - 2017 construita din beton si bca in forma de cruce cu un turn mare la mijloc. Lucrarile la noua biserica au fost executate sub directa coordonare a preotului paroh Pinzaru Gheorghe Cristinel.
Sfintirea bisericii actuale a avut loc la data de 29 octombrie 2017 fiind sfintita de un sobor de preoti in frunte cu Preasfintitul Damaschin Dorneanul.