Ultimatumul răpitorilor expiră astăzi |
||
Mădălina Iordache Astăzi la orele 17:00 expiră ultimatumul dat autorităților române de răpitorii celor trei jurnaliști. Ei au cerut ca România să-și retragă trupele din Irak în termen de patru zile în schimbul vieții jurnaliștilor români răpiți acum mai bine de o lună. Pînă la această oră nu se cunosc rezultatele negocierilor purtate de autorități cu teroriștii, așa cum nu se cunosc detalii despre negocierile purtate de alte țări aflate în situații similare pentru eliberarea unor cetățeni ai lor care fuseseră răpiți. Se știe însă că cererile teroriștilor au fost de cele mai multe ori respinse. Doar Filipine și-a retras trupele din Irak pentru a obține eliberarea șoferului Angelo de la Cruz. Alți jurnaliști răpiți au fost eliberați în urma negocierilor, fără să se cunoască însă prețul plătit pentru aceasta. Italianul Enzo Baldoni a fost însă executat. Așadar, de cele mai multe ori răpitorii nu au dus pînă la capăt amenințările cu moartea, iar de multe ori termenele fixate inițial au fost prelungite. Tacticile de manipulare au fost însă mereu aceleași: imagini transmise prin intermediul televiziunii pentru a crea tensiune psihică și presiune din partea opiniei publice. Sute de oameni au participat ieri la marșuri de solidaritate cu cei trei jurnaliști români: Marie Jeanne Ion, Ovidiu Ohannesian și Sorin Mișcoci. Manifestări au avut loc în numeroase orașe din țară; București, Galați, Brașov, Alba-Iulia, Cluj-Napoca și Sibiu sînt doar cîteva dintre acestea. Dintre manifestanți, majoritatea erau ziariști, colegii de breaslă a celor trei ostateci, dar și oameni simpli și membri ai comunității arabe din România. "Sîntem puși la o încercare dificilă", a declarat premierul Călin Popescu Tăriceanu. "Dacă România este o țară puternică și românii sînt un popor puternic, atunci ei vor trebui să dovedească solidaritate îin aceste momente dificile și să nu cedeze presiunilor la care sîntem supuși", a mai afirmat primul-ministru. Conform cotidianului Adevărul, nici unul dintre jurnaliștii prezenți la marșul de protest nu a considerat că România ar trebui să-și retragă trupele din Irak, cedînd astfel șantajului.Surse: www.cotidianul.com, www.adevarulonline.ro, www.jurnalul.ro. |
Porumbei și-au luat zborul din mijlocul manifestațiilor de solidaritate cu cei trei jurnaliști răpiți în Irak |
|
|
|
|