| Index, Știre 1, Știre 2, Știre 3, Știre 4, Știre 5 | |
| Trei jurnalişti români răpiţi în Irak | |
Trei jurnali ști români au fost răpiți în Irak în cursul zilei de luni, 21 martie, a.c. Este vorba despre reporterul Marie Jeanne Ion, cameramanul Sorin Dumitru Miscoci, ambii de la Prima TV, și reporterul Ovidiu Ohanesian de la cotodianul "România liberă". Cei trei se aflau în Irak de cinci zile pentru a realiza o serie de interviuri cu cîțiva oficiali, printre care premierul irakian și noul președinte al Irakului. Potrivit unui comunicat al Prima TV, Marie Jeanne Ion a reușit să sune la redacție în momentul răpirii pentru a le da de înțeles celor de acasă despre răpire. Conversația cu răpitorii se purta în engleză și arabă, dar, conform comunicatului Prima TV, "Marie Jeanne Ion a încercat să ne transmită în același timp în limba româna că sunt răpiți și că trebuie să sunăm Ambasada româna din Bagdad . S-a mai înțeles din convorbire că sunt într-o mașină cu care trebuiau să ajungă în cartierul Al Hamiryah". Se pare că în momentul răpirii, jurnaliștii de la Prima TV tocmai părăsiseră sediul Ambasadei române din Irak. Cît despre reporterul de la "România liberă", nu se știe sigur dacă era împreună cu ceilalți doi în momentul răpirii. Redacția cotidianului nu l-a mai putut contacta pe Eduard Ovidiu Ohanesian după ora 19:20 a zilei de luni. Acesta era reporter la departamentul de investigații și tocmai publicase un interviu cu premierul interimar irakian, Iyad Allawi, urmând ca week-end-ul acesta să se întoarcă în țară . Președintele României a confirmat știrea și a declarat marți, la întoarcerea în București, că guvernul va face tot posibilul pentru găsirea jurnaliștilor, a relatat Associated Press. În ultimul an, mai mult de 150 de cetățeni străini au fost luați ostateci în Irak. Majoritatea au fost eliberați în urma negocierilor, dar circa o treime dintre ei au fost uciși, precizează Al-Jazeera. (Mădălina Iordache) Surse: www.jurnalul.ro, www.evenimentulzilei.ro. |
Reporterul Prima TV, Marie Jeanne Ion |