| Jurnaliștii răpiți sînt în viață | ||
Mădălina Iordache Cei trei jurnali ști srăini răpiți în Irak sînt în viață, a informat purtătorul de cuvînt al Președinției, Adriana Saftoiu. Ea a mai declarat că nu poate da mai multe detalii presei, întrucît acest fapt "n-ar ajuta deloc operațiunile", dar a menționat că această atitudine nu trebuie să fie interpretată drept afront sau aroganță față de mass-media. Președinția face apel la presa romînească să verifice cu atenție orice informație despre acest caz înainte de a o difuza și a subliniat că detaliile cu privire la operațiunile întreprinse și la datele pe care nu le poate comunica acum vor fi dezvăluite presei după recuperarea ostatecilor. Adriana Saftoiu a mai precizat că au avut loc consultări și cu autoritățile altor țări confruntate cu informații similare și nici acestea nu au dezvăluit presei detalii despre operațiunile de salvare. Reprezentantul Președinției susține că autoritățile române țin însă în permanență legătura cu familiile jurnaliștilor dispăruți. Pe de altă parte, omul de afaceri Omar Hayssam așteptă astăzi decizia Curții de Apel București în funcție de care va rămîne sau nu în arest. El continuă să-și susțină nevinovăția în ceea ce privește implicarea lui în răpirea jurnaliștilor, iar avocații lui pretind că au dovezi pentru atestarea acesteia. Omar Hayssam a fost arestat săptămîna trecută sub acuzația unor infracțiuni economice săvîrșite în anul 2001, dar și pentru o posibilă implicare în răpirea celor trei jurnaliști români. Surse: www.ziarulcn.com, www.evenimentulzilei.ro, www.cotidianul.ro. |
Ovidiu Ohanesian, Marie-Jeanne Ion și Sorin Mișcovici |
|
|
|
|