Greva poștașilor a luat sfîrșit |
||
Mădălina Iordache De astăzi dimineață, poștașii și-au reluat activitatea și oficiile poștale au fost dechise din nou. La capătul unei runde de negocieri prelungite, directorul Companiei Poșta Română a declarat că greva aluat sfîrșit, în ciuda faptului că majorările salariale cerute de sindicaliști nu au fost acceptate de către Guvern. Astfel, vor primi cu 14 % mai mult la salarii doar angajații plătiți cu salariul minim pe economie, ceilalți fiind nevoiți să se mulțumească cu 3%, în loc de 16% cît ceruseră sindicaliștii. Aceștia au primit însă promisiunea că salariile vor fi majorate pe parcursul anului, iar Poșta Română va fi scoasă de pe lista companiilor monitorizate de către FMI. O altă promisiune făcută poștașilor este că nu se vor face disponibilizări în momentul privatizării companiei, care va avea loc în 2007. Greva poștașilor a început duminică, 17 aprilie a.c., la ora 00:00, vizînd o perioadă de 10 zile lucrătoare. 35.000 de angajați ai Poștei și-au oprit activitatea, pentru prima oară în ultimii 15 ani. Acest fapt a însemnat oprirea distribuției unor publicații și sistarea corespondenței comerciale dintre firme. Dacă greva ar fi durat mai mult, cei mai afectați de aceasta ar fi fost pensionarii și șomerii, care nu și-ar fi putut primi banii cuveniți. Ultimul protest vehement al angajaților Poștei a avut loc în 2003, alături de Blocul Național Sindical, cînd guvernul a luat decizia de a adăuga Poșta Română pe lista companiilor monitorizate de FMI. Poștașii vor recupera zilele de grevă lucrînd în sîmbăta dinaintea Paștelui și în cea de după sărbători. Surse: www.hotnews.com, www.evenimentulzilei.ro, www.jurnalul.ro. |
![]() |
|
|
|
|