Brno
Kutná Hora
Prague
Orlík
Accommodation
in Prague
Info pages |
info about Orlík
château
První konkrétní
zmínky o původní stavbě na místě dnešního zámku jsou ze 13. století,
z období vlády krále Václava II. O tom, kdo byli původní stavitelé
a majitelé Orlíku, se kromě pověsti žádné zprávy nedochovaly. Ve
13. století byl z malého hrádku vybudován raně gotický královský
hrad. Stal se jedním z míst, která plnila funkci správních středisek,
jimiž byl podstatně omezován mocenský růst šlechty v době Václava
II. K dalším stavebním úpravám a rozšíření hradu došlo v období
vlády panovníka Karla IV. K původnímu hradu s válcovou věží a protilehlým
palácem byly u jihovýchodní hradby přistavěny další obytné budovy.
V této době přešel hrad Orlík z královského držení do majetku šlechty.
Po ničivém požáru počátkem 16. století odešel z hradu tehdejší majitel
Václav Zmrzlík, za jehož děda byl na Orlíku hostem Jan Žižka z Trocnova,
a hrad ponechal svému osudu. Se svolením krále jej o několik let
později do dědičného držení zakoupili Švamberkové. Se
jménem Kryštofa ze Švamberka souvisí rozsáhlá úprava hradu a dostavba
dalších obytných prostor, kaple zaklenuté síťovou klenbou a další
zdokonalení obranného systému hradu. Ve stejné době byly také významně
upraveny hradní interiéry. Za Kryštofova nástupce byl hrad v roce
1575 zvýšen o druhé patro. Švamberkové však obývali hrad pouze do
roku 1611, kdy po smrti Petra Voka z Rožmberka přesídlil Jan Jiří
ze Švamberka na zděděnou Třeboň. Až do 19. století sídlila na Orlíku
jen správa panství. Po roce 1620 byl veškerý majetek rodu Švamberků
konfiskován. Novými majiteli na Orlíku se tak stali Eggenbergové.
Jejich stálým sídlem však byl Český Krumlov a Orlík i nadále sloužil
jako správní centrum pro panství orlické a zvíkovské. K dalším stavebním
úpravám na Orlíku došlo až po roce 1719, kdy kněžna Marie Arnoštka
z Eggenbergu odkázala svému synovci knížeti Adamu Františkovi ze
Schwarzenbergu také Orlík. V roce 1725 bylo přestavěno severozápadní
křídlo a v letech 1751-1753 i křídlo jihozápadní. Orlík však v roce
1802 znovu zachvátil požár. Součástí následných oprav bylo i vybudování
třetího poschodí.
|