|
 |
I.
Shania
Twain 
Shania
(Sha-Nye-uh) este un nume al indienilor Owibway care înseamnã
"Sunt pe drumul meu".
S-a
nãscut la Windsor pe 28 august 1965 si a crescut în
nordul Canadei, la Timmins, Ontario, fiind a doua ca vârstã
din 5 copii.
"Mi-e
dor de copilaria mea" mãrturisea ea. "Îmi
plãcea sã evadez din viata mea personalã
prin muzicã. Muzica îmi ocupa tot timpul. Petreceam
mult timp singurã cu chitara, scriind si cântând
ore in sir. Cântam pânã fãceam bãtãturi
la degete, si îmi plãcea! Pãrintii mei
mã fortau sã cânt în public, si
era cel mai bun lucru pentru mine pe termen lung, pentru cã
eram o singuraticã. Dacã n-ar fi fost pãrintii
mei, as cânta si acum în dormitorul meu si as
fi foarte multumitã. Mã scoteau din pat la 1
dimineata si mã duceau la clubul local, sã cânt
cu orchestra. Stiti, nu-mi puteau da drumul acolo inainte
de 1, când se oprea servirea bãuturilor alcoolice.
Cântam câteva cântece cu orchestra si înainte
de a sti asta, mergeam prin cluburi ca o profesionistã.
Mama trãia pentru cariera mea. Eram foarte sãraci
când eram micã, si mama avea des stãri
depresive, cu 5 copii cãrora n-avea ce sã le
dea de mâncare. Stia cã sunt talentatã
si traia cu speranta cã talentul meu îmi va da
sansa sã fac ceva deosebit ."
Adesea
Shania lucra cu tatãl ei în pãdurile canadiene,
unde a învãtat sã mânuiascã
toporul si fierãstraul la fel de bine ca orice barbat.
La
21 ani, ambii ei pãrinti au murit într-un accident
de automobil. "Viata mea personalã s-a schimbat
dramatic. Când
parintii mei au murit, fratii si sora mea mai micã
stãteau încã acasã. Fratii mei
aveau 13 si 14 ani si am devenit sora si mama lor. Aveam responsobilitãti,
asa cã nu puteam sã umblu de ici-colo dupã
spectacole, sau sã scriu când aveam chef. Am
cântat într-o statiune, mi-am cumpãrat
o casã, o rulotã pentru familie si m-am stabilit
- credeam eu, pentru totdeauna."
Era în 1990, când s-a decis sã meargã
pe propriul ei drum. A renuntat la numele ei adevãrat,
Eileen, si a adoptat numele Shania. Asa cã si-a luat
o casetã demo cu câteva înregisrãri
ale ei si s-a îndreptat spre Nashville. Cu bogata sa
experientã din teatrul muzical, si un talent atât
de versatil încit putea aborda orice gen de muzicã,
de ce a ales Shania Nashville si muzica country? "Pãrintii
mei erau obsedati de muzica country. Am crescut ascultând
Waylon, Willie, Dolly, Tammy, dar si Mamas and the Papas,
Carpenters, Supremes, si multi altii. Dar predomina muzica
country, cu care am crescut."
Întâlnirile
s-au finalizat într-un contract de înregistrare
si albumul ei de debut - "Shania" a avut succes
nu numai în State, ci si în intreaga lume.
Prin
muzica pe care o interpreteazã, ea si-a întilnit
dragostea vietii, producãtorul Robert John "Mutt"
Lange, care este acum sotul ei.
Shania
vrea sã fie perceputã ca un artist multilateral,
cunoscutã si pentru cã îsi scrie singurã
cântecele.
"Îmi place sã scriu povesti. Scrisul
este partea favoritã din ceea ce fac. Îmi place
sã-i dau fiecãrui cântec propria sa personalitate
si atitudine si sã-l scriu pe fiecare în propriul
sãu stil. Sã scrii cântece e ca si când
ai colora. Copiilor le place sã coloreze, ei n-au nevoie
de un motiv ca sã coloreze ceva - pur si simplu le
place. De ce folosesc portocaliu în loc de roz, sau
verde în loc de albastru? Nu stiu - nici ei nu stiu
- pur si simplu o fac. N-am imhibitii. Sunt deschisi total,
si sunt creativi. A sta cred eu despre scrisul cântecelor.
Este o sansã sã fii creativ, farã inhibitii."
"Nu
vreau sã fiu privitã ca fata aia drãgutã
cu voce frumoasã. Pentru
mine e un lucru neobisnuit sã nu-mi cânt propriile
cântece. Acum am deplinul control asupra carierei mele.
Îmi place pentru cã vreau s-o fac, nu pentru
cã trebuie." Ea
a ajuns la punctual de echilibru între cariera si viata
sa personalã.
"N-o sã-mi neglijez viata personalã.
N-as fi în stare sã-mi scriu cântecele
sau sã le cânt, sau sã fiu un artist responsabil,
dacã n-as fi fericitã ca persoanã. Asa
cã viata personalã vine prima."
|