CURIERUL ORTODOX

nr. 03, martie,  2005

ÎNAPOI


HARTA

NELINIȘTIT ESTE SUFLETUL NOSTRU PÂNĂ NU SE ÎNTOARCE IARĂȘI LA TINE DOAMNE

LECȚII DE CATEHIZARE (dr. Nicolae Fuștei)

Lecția a X:  IIstoria Simbolurilor de credință

Istoria Crezului Niceo-constantinopolitan

Simbolul de   credință   este   textul   de  credință  al creștinismului, deoarece a reușit    reconcilieze  concepția monoteistă cu  concepția  trinitară  despre Dumnezeu.  Și este înfățișarea pe scurt a învățăturii pe care  creștinul  trebuie s-o cunoască, s-o primească cu credință și s-o mărturisească.(știre integrală)

 

Despre scrierile  apocrife, sau ce este „Visul Maicii Domnului”, „Talismanul și „Epistola”

Pe lângă cărțile canonice, veacuri dea rândul erau răspândite și scrierile apocrife. În primele veacuri ale creștinismului pe lângă cele patru Evanghelii numite canonice, pe care Biserica le-a acceptat ca inspirate de Duhul Sfânt, circulau și alte scrieri neautentice, respinse de  Biserică, cum ar fi:  „Evanghelia de la Toma”, „Evanghelia lui Petru”, „Evanghelia lui Nicodim” ș.a.(știre integrală)

Interviu cu Arh. Irinarh: “Vremea trece și noi pierdem timpul de rugăciune”

oM-am întâlnit cu bătrânul arhimandrit Irinarh deoarece vroiam să-l rog să adreseze câteva cuvinte de folos părinților cu copii mici..(știre integrală)

Interviu cu Părintele Selafiil cel Orb: «Iartă-mă, Doamne, că n-am făcut nimic bun!»

Recent împreună cu un grup de pelerini din România am avut ocazia să primim un cuvânt de învățătură de la părintele Selafiil cel Orb de la mănăstirea Noul Neamț, din Chițcani. Bătrânul, chiar dacă are deja 96 de ani și nu e în stare să se poarte pe sine fără ajutorul chileinicului Ghenadie, ne-a primit pe toți cu dragoste și bunăvoință și, după ce ne-a binecuvântat pe noi și pe familiile noastre, ne-a răspuns la întrebări. (știre integrală)

Vrăjitoria – un păcat egal cu lepădarea de Dumnezeu (Ghendie Țurcanu)

Un gânditor antic spunea că este posibil să găsim cetăți fără ziduri, dar niciodată nu vom găsi oameni fără sentimente religioase. În Dumnezeu fiecare om își are izvorul existenței sale, de la care vine ,,toată darea cea bună și tot darul” fără de care omul nu poate exista nici ca persoană nici ca om religios.(știre integrală)

 

Hosted by www.Geocities.ws

1