KATOLICKA NAUKA O USPRAWIEDLIWIENIU
Przyjrzyjmy się teraz rzymsko-katolickiej doktrynie o usprawiedliwieniu. Zgodnie ze słowami jej apologetów, doktryna rzymska o usprawiedliwieniu jest jądrem nauki katolickiej.
Niewątpliwie, Kościół naucza, że usprawiedliwienie jest dziełem łaski Bożej. Stephen Keenan ma poniekąd rację mówiąc, że protestanci często wykazują nieznajomość nauki katolickiej. Kościół nie uczy i nigdy oficjalnie nie uczył, że usprawiedliwienie mogłoby być czymś innym, niż łaskawym dziełem Boga. Ci, którzy sądzą, że katoliccy teolodzy głoszą uzyskanie sprawiedliwości na podstawie uczynków ludzkich, nie są w stanie ani rozpoznać ani ustosunkować się do nauk tajemnicy nieprawości.
Sobór Trydencki orzekł:
Wydawcy rzymsko-katolickiej wersji przekładu Biblii (Roman Catholic Douay Version) opatrują 3 i 4 rozdział listu do Rzymian następującym komentarzem:
"Ale na usprawiedliwienie, czyli wlanie łaski uświęcającej, nie możemy sobie czymkolwiek zasłużyć; jest ono całkowicie dobrowolnym darem Bożym".
P. Gregory Stevens we wspomnianej już książce pt. "Życie Łaski" - pisze:
"Doktrynę katolicką w tych kwestiach sformułowaną w opozycji do luteranizmu, przedłożono w całości na Soborze Trydenckim w takiej postaci, w jakiej została ona ujęta wcześniej przez papieża Leona X w bulli Wxsurge Domine z 15 lipca 1520 r. Nauka Trydencka koncentruje się na dwóch zagadnieniach, które posiadają fundamentalne znaczenie w zrozumieniu katolickiej doktryny łaski. Przede wszystkim, usprawiedliwienie jest rzeczywistą i globalną przemianą człowieka, prawdziwym darem uświęcenia. Nie może być ono w żaden sposób ograniczone do czegoś wyłącznie zewnętrznego".
"Jasnym stwierdzeniem określa Sobór wewnętrzną istotę i strukturę usprawiedliwienia. Czyni to w bezpośredniej opozycji do obiektywnego stanowiska teologii reformacyjnej. W ustępie tym zawiera się samo sedno nauki katolickiej: usprawiedliwienie jest nie tylko odpuszczeniem grzechów, ale także uświęceniem i odnowieniem duszy ludzkiej na skutek dobrowolnego przyjęcia łaski i innych darów, przez co człowiek niesprawiedliwy staje się sprawiedliwym, a wróg zmienia się w przyjaciela tak, iż może dostąpić nadziei życia wiecznego."Następnie Sobór wyszczególnia przyczyny tej przemiany wewnętrznej: celem jej jest chwała Boża; dokonuje się ona dzięki Bogu, a ściślej - dzięki zasługom naszego Zbawiciela i bywa udzielana człowiekowi przez wiarę i chrzest.