KATOLICYZM POTWIERDZA ZASADĘ "JEDYNIE Z ŁASKI"

Pisarze nowotestamentowi podkreślają z naciskiem, że zbawienie możliwe jest jedynie z łaski (Rzym.3,24.28; 4,5; 11,6; Gal.2,16-21; Efez.2,8-10; Tyt.3,5-8). Tym, który po raz pierwszy w Kościele otwarcie zakwestionował zasadę zbawienia z łaski był Pelagiusz ( ok. 400 r. n.e.). Według niego człowiek, dzięki przyrodzonym siłom danym mu przez Boga, zdolny jest prowadzić święte życie i w ten sposób uzyskać zbawienie.

Pelagianizm potępił Augustyn, który wyłożył szczegółowo ortodoksyjny pogląd o deprawacji i zepsuciu człowieka oraz potrzebie łaski Bożej.

Kościół katolicki na kilku synodach opowiedział się po stronie Augustyna. Pamiętać należy, iż Augustyn był wielkim szermierzem nauki o usprawiedliwieniu jedynie z łaski.

Wielu protestantantów ze zdumieniem stwierdza, z jaką swobodą autorzy katoliccy cytują zawarte w Biblii wypowiedzi dotyczące usprawiedliwienia z łaski. Okazuje się, że autorzy rzymsko-katoliccy mogą całkiem spokojnie pogodzić się z tymi fragmentami Pisma Św. A oto kilka wypowiedzi zaczerpniętych z czołowej księgi katolicyzmu pt. "Teologia łaski" "The Teology of Grace" napisanej przez Jean Daujat:

Gregory Stevens w swojej książce pt."The Life of Grace" "Życie łaski" pisze:

Wypada tu przytoczyć orzeczenie Soboru Trydenckiego z r. 1547, współzawodniczące z teologią Reformacji co do nauki o usprawiedliwieniu. W kanonie pierwszym Sobór Powszechny stwierdza:

Wydaje się, że również zawiera w sobie myśl prawdziwej ewangelii:

Stephen Keenan w swoim "Doctrinal Catechism" "Katechiźmie Doktrynalnym" zamieszcza oto zdumiewający wykład: