"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

Ž A ėshtė Kur'ani Fjalė e Zotit?

 

      Nga: Halil IBRAHIMI

 


 

Sfidat

Mundėsia e atribuimit tė autorėsisė sė Kur’anit arabėve

A ėshtė Muhamedi autor i Kur’anit?

A ėshtė Kur’ani kopje e burimeve hebreo-kristiane?

Kur’ani - Fjala e Pėrjetshme e Zotit drejtuar njerėzimit

# Pėrmendja e Hamanit – njė fakt historik i gjetur shumė shekuj pas Muhamedit

# Qyteti antik i Iremit i pėrmendur nė Kur’an dhe i zbuluar nė shekullin XX

# Profecia Kur’anore rreth hyrjes nė Mekė

# Profecia rreth fitores sė Bizantit

Kur’ani ėsht padyshim nga Allahu

 

 

Sfidat

 

Nė njė periudhė tė caktuar tė jetės sė vet shumė njerėz e sfidojnė vėrtetėsinė e besimit tė tyre pa marrė parasysh cilit religjion i kanė takuar tradicionalisht dhe kėshtu i qasen studimit tė besimeve tjera. Edhe Islami dhe muslimanėt nuk do tė duhej tė paraqesin ndonjė pėrjashtim. Aq mė tepėr kur Kur’ani thėrret jo pėr njė besim tė verbėr por pėr njė pėrkushtim tė argumentuar.

Atėherė kush ėshtė autori i Kur’anit? A ėshtė ai vetėm njė pėrmbledhje e bazuar nė shkrimet e shenjta tė mėhershme? A ėshtė njė libėr i shkruar nga Muhamedi dhe qėllimisht i atribuar Perėndisė? Ose thėnė troē pėrse do tė duhej tė besonim se Kur’ani ėshtė Fjalė e Zotit?

Nė mėnyrė tė pėrmbledhur ekzistojnė vetėm tri mundėsi rreth autorėsisė sė Kur’anit:

 

        Ai u shkrua nga Arabėt dhe mė vonė mori formėn qė ka tani.

2.                    Ai u shkrua nga Muhamedi pėr qėllime qoftė materiale, qoftė tė pushtetit, qoftė tjera, dhe

        Ai ėshtė Fjalė e Shpallur e Allahut – Zotit tė Vetėm tė Vėrtetė.

 

 

Mundėsia e atribuimit tė autorėsisė sė Kur’anit arabėve

 

Nė qarqet apolegjetike kristiane dhe mė gjėrė midis disa orientalistėve pėr njė kohė tė gjatė ka qarkulluar hipoteza se Kur’ani gjatė jetės sė Muhamedit kurrė nuk kishte ekzistuar si njė libėr ashtu siē e kemi sot, por u shkrua pėr njė kohė tė gjatė nga arabėt si shkoqitje e mėsimeve, qoftė tė Muhamedit qoftė tė tjera, dhe tek disa shekuj mė vonė mori formėn e tashme qė ka duke iu atribuar Allahut nėpėrmjet Muhamedit.

Kėsaj hipoteze pėrveē entuziazmit pėr tė mbushur faqe tė tėra librash me qėllim misionarizmi i mungon gjithēka tjetėr, e para sė gjithash faktet.

E para, nuk ka as edhe njė argument tė vetėm gjatė gjithė historisė pėr ndonjė person qė ka pohuar pėr vete autorėsinė e Kur’anit, ose pėr ndonjė grup njerėzisht qė e kishin redaktuar apo pėrgatitur ndonjė shkrim qė do ta pėrbėnte Kur’anin. Dhe gjėra tė tilla nuk do tė mund tė mbaheshin fshehur.

Pastaj, ėshtė mirė e njohur dhe e dokumentuar nga historia se qė nga fillet e Islamit me Muhamedin muslimanėt pėrherė kishin mbajtur besimin se Kur’ani nė formė tė njėjtė sikur ėshtė sot ishte njė shpallje nga Perėndia. Sikur tė ishte ndryshe do tė ekzistonin gjurmė fraksionesh nė histori qė do tė pohonin ndryshe. Pastaj prapė, do tė ekzistonin sė paku njė dyzinė verzionesh tė Kur’anit po qe se e besojme supozimin se ai u pėrmblodh nė njė periudhė mė tė vonshme se koha e Muhamedit apo besimtarėve tė parė.

Dhe mė e rėndėsishmja, fakti qė nuk lė fije dyshimi nė pavėretetėsinė e kėtij argumenti ėshtė zingjiri i besueshėm i transmetimit tė Kur’anit i cili shkon deri tek vetė Muhamedi. Dhe ekzistojnė manuskripte tė cilat datojnė qysh nė dekadat e para tė Islamit dhe tė cilat janė plotėsisht identike me ato qė kemi sot. Pastaj ėshtė mirė e dokumentuar se Kur’ani u shkrua gjatė jetės sė vetė Muhamedit dhe u pėrhap si i tillė nga vetė nxėnėsit e Muhamedit. Pėr mė tepėr, sikur asnjė libėr tjetėr nė botė ai u ruajt me anė tė mbamendjes qysh nga koha e shpalljes sė ajeteve tė para, dhe gjatė kohės sė pėrhapjes sė Kur’anit gjithmonė kishte pėrputhje 100 pėrqindėshe midis Kur’anit tė transmetuar nėpėrmjet mbamendjes dhe atij tė shkruar.

Prandaj kjo teori ėshtė tepėr joserioze pėr t’u konsideruar si e vėrtetė.

 

A ėshtė Muhamedi autor i Kur’anit?

 

Teoria mė e pėrpahur midis jomuslimanėve ėshtė ajo se Muhamedi ėshtė autor i Kur’anit.

Janė dhėnė shumė arsye pėrse Muhamedi mund tė ishte autor i Kur’anit:

-               pėrfitimi material

-               dėshira pėr pushtet

-               bashkimi i arabėve

-               kopjimi nga burimet hebreo-kristiane, etj

Pėr ata qė e njohin mėnyrėn e tė jetuarit tė Muhamedit vetėm aludimi nė pėrfitimin material ėshtė njė ofendim i rėndė. Deri nė detaje ėshtė pėrshkruar nė dokumentet historike mėnyra e tij e tė jetuarit si para profetėsisė poashtu edhe mė pas deri nė vdekjen e tij. Ai ishte njė njeri qė tė magjepste me pasurinė e tij shpirtėrore por qė gjithnjė mbeti materialisht i varfėr. Transmetohet qė shpeshherė ushqimi i tij i vetėm ditor ishin ca hurma. Pėr mė tepėr pozita e tij financiare ishte shumė mė e mirė para se tė fillonte misionin e profetėsisė se sa nė periudhėn tjetėr derisa vdiq. Kur ai filloi tė thėrriste arabėt tek Zoti i Vetėm i Vėrtetė ata i premtuam gjithēka vetėm tė hiqte dorė nga ky mision. I premtuan pasuri tė pafundme, gratė mė tė bukura, pozitėn mė tė lartė. Por ja ēfarė ishte pėrgjegja e tij: “Sikur tė me jepni hėnėn nė krahun e majtė dhe diellin nė krahun e djathtė unė nuk do tė heq dorė nga thirrja e Allahut”. Ēfarė nėnshtrimi prekės! Nė njė rast disa nga gratė e tij u ankuan pėr gjendjen e tij financiare. Pejgamberi u shqetėsua nga ky trazim. Atėherė u shpallėn ajetet Kur’anore:

“O ti Pejgamber, thuaju grave tuaja: "Nė qoftė se lakmoni jetėn e kėsaj bote dhe stolitė e saj, atėherė ejani: unė po ju jap furnizimin (pėr lėshim) dhe po ju lėshoj ashtu si ėshtė e rrugės. E nė qoftė se e doni All-llahun, tė dėrguarin e Tij dhe botėn tjetėr, atėherė tė jeni tė sigurta se All-llahu ka pėrgatiur shpėrblim tė madh pėr ato prej jush qė bėjnė punė tė mira.” (Kur’ani 33:28-29)

Omeri, njėri nga as-habėt, e pėrshkruan dhomėn e Muhamedit si njė kthinė skajshmėrisht tė vobektė: me krejt tri lėkura tė thara bagėtie pėr shtrirje dhe vetėm njė grusht elb diku nė qoshe pėr ushqim. Omeri u trazua nga kjo, por Pejgamberi iu pėrgjegj: “O Omer akoma vazhdon tė dyshosh nė kėtė gjė? Qetėsia dhe rehatia nė botėn e pėrjetshme janė shumė mė tė mira se sa rehatia nė kėtė botė…”. Kėshtuqė ai gjithmonė mbeti njė shėrbyes i denjė i Allahut i cili nuk kishte as edhe njė grimė dashurie pėr pasurinė e kėsaj bote.

E as edhe pėr pushtet. Ai pėr vite tė tėra pėrjetoi poshtėrimin nga arabėt kur shumė lehtė mund tė ishte udhėheqėsi i tyre pasi qė ata vetė ia kishin ofruar kėtė gjė. E edhe kur arriti tė bėhej udhėheqėsi i tėrė bashkėsisė sė besimtarėve mbeti po i njėjti. Njė besimtar modest i pėrkushtuar i cili nuk e dallonte veten nė asnjė mėnyrė nga ndonjė besimtar tjetėr i thjeshtė. Vendimet qė i merrte ishin nė kėshillim me besimtarėt dhe as edhe njė herė tė vetme nuk u vėrejt mania e pushtetit. I pranonte edhe kritikat megjithė madhėshtinė e tij si person. Ishte lutur qė varri i tij dhe personi i tij tė mos ktheheshin nė idhull pas vdekjes sė tij. Nuk linte njerėzit qė tė ngriheshin nė kėmbė si shenjė respekti ndaj tij. Thjeshtė ishte vetėm njėri ndėr besimtarėt, me tė vetmen epėrsi se e pėrcillte mesazhin e Zotit tek tė tjerėt.

As edhe bashkimi i arabėve nuk mund tė thuhet se ishte qėllimi i tij sepse ideja qė qėndron nė thelb tė Kur’anit ėshtė njė bashkim i njerėzve nėn ombrellėn e Allahut pa dallim ngjyre, race apo kombi. Kėshtuqė tė pohosh se Muhamedi kishte pėr qėllim arritjen e pushtetit, lavdisė, apo bashkimin e arabėve nėpėrmjet tė shkruarit tė  Kur’anit dhe atribuimin e tij Allahut, ėshtė njė naivitet i paskrupullt. Ai kishte pasur raste tė padyshimta pėr ti arritur tėrė kėto pa Kur’anin. E edhe me Kur’anin ai nuk tregoi as edhe njė shenjė tė vockėl tė ndonjė qėllimi tė ndėrlidhur me ato pozicione.

 

A ėshtė Kur’ani kopje e burimeve hebreo-kristiane?

 

Njė ndėr akuzat mė tė rėndomta rreth autorėsisė sė Kur’anit ėshtė se ai u kopjua qėllimisht nga Muhamedi prej shkrimeve hebreo-kristiane. Faktikisht kjo akuzė ėshtė ripėrtėritje e pohimeve tė vjetra pagane tė kohės sė Profetit Muhamed, megjithqė nė njė formė tjetėr:

“Edhe thanė: "(pėr Kur'anin) Janė legjenda tė tė parėve, qė ai (Muhammedi) kėrkoi t'i shkruhen ato, e i lexohen atij mėngjes e mbrėmje"” (Kur’ani 25:5)

Sipas logjikės sė kėsaj akuze duke qenė se Kur’ani flet pėr shumė ngjarje tė cilat pėrmenden gjithashtu edhe nė Bibėl ky u dashka tė jetė njė kopje e saj. Mirėpo kjo akuzė ėshtė fare e paargumentuar. Pikė sė pari ngjashmėria nuk do tė thotė medoemos kopjim. Allahu e bėn tė qartė nė Kur’an se mesazhi qė ai po shpallte nėpėrmjet Muhamedit nuk ishte diēka e re, por ishte vetėm njė vazhdim i zingjirit tė mėhershėm tė porosive dhėnė nga Zoti nėpėrmjet profetėve.

”Ne tė frymėzuam ty me shpallje sikurse e patėm frymėzuar Nuhun dhe pejgamberėt pas tij; e patėm frymėzuar Ibrahimin, Ismajlin, Is'hakun, Jakubin dhe pasardhėsit e tij, Isain, Ejubin, Junusin, Harunin, Sulejmanin, e Davudit i patėm dhėnė Zeburin” (4:163).

Ky mėsim i Kur’anit dallon thelbėsisht nga qėllimi i planit biblik tė komunikimit tė Perėndisė me njerėzimin. Kur’ani pohon nė njė mori rastesh se Allahu vazhdimisht i thirri njerėzit tek Ai duke dėrguar profetė dhe thirrės tek secili popull i faqes sė dheut nė kohėra tė ndryshme.

“E sa pejgamberė kemi dėrguar te popujt e lashtė?!” (Kur’ani 43:6)

“Ne kemi dėrguar (pejgamberė) edhe te popujt para teje” (Kur’ani 6:42)

“Secili popull kishte tė dėrguarin e vet” (Kur’ani 10:47)

Ėshtė e natyrshme qė mesazhi i gjithė kėtyre profetėve ishte i njėjtė duke qenė se ata vinin nga Zoti i njėjtė dhe tash pasi qė nė Bibėl kanė mbetur gjurmė tė mesazhit tė vėrtetė tė pėrcjellė nga profetėt, nuk ėshtė aspak e ēuditshme nėse edhe nė Kur’an gjejmė paralelizma me ngjarje tė caktuara. Akuza se Kur’ani ėshtė kopje e Biblės vetėm pse tė dy librat flasin pėr disa ngjarje tė njėjta ėshtė shumė naļve. Nėse arsyetojmė kėshtu atėherė na del psh se edhe Bibla ėshtė kopje e gojėdhėnave dhe burimeve tė vjetra Mesopotamike apo tė tjera, duke qenė se nė kėto burime mė tė vjetra se Bibla flitet gjithashtu pėr konceptin e njė Perėndie tė Vetėm dhe poashtu bie fjala konkretisht flitet pėr pėrmbytjen e madhe. Ka edhe plot shembuj tė tjerė tė paralelizmave midis Biblės dhe burimeve tė vjetra pagane apo tė tjera. Mangėsia tjetėr e kėsaj akuze qėndron nė faktin se megjithė qindra faqe studimesh tė shkruara nė kėtė drejtim kurrė nuk ėshtė gjetur cili ishte personi misterioz nga i cili Muhamedi mėsoi Biblėn apo mėsimet hebreo-kristiane pėr ti kyqur pastaj ato nė Kur’an, pėr arsyen e thjeshtė se njė person apo grup personash tė tillė nuk ekzistonin. Pastaj Muhamedi ishte analfabet dhe nuk me kėtė bie edhe hipoteza se ai kishte lexuar diēka nga burimet e supozuara.

Jologjikshmėria tjetėr e kėsaj akuze ėshtė se megjithqė nė disa raste Kur’ani flet pėr ngjarje tė njėjta me Biblėn, ato nė asnjė mėnyrė nuk janė identike por ndėrrojnė thelbėsisht. Pastaj ky edhe ishte misioni themelor i Muhamedit: qė tė pėrmirėsonte mesazhin e Zotit i cili ishte korruptuar deri atėherė.

Bie fjala nė konceptin Kur’anor pėr Zotin nuk gjenden as edhe nė njė rast tė vetėm mangėsitė tė cilat vėrehen nė njė mori rastesh nė Bibėl. Koncepti Biblik pėr Allahun ėshtė sikur Ai tė ishte njė Perėndi vetėm i Izraelit ndėrsa  Kur’ani nuk e quan asnjėherė Allahun Zot vetėm tė Kurejshitėve apo vetėm tė Arabėve. Sipas Kur’anit pra Allahu komunikoi gjatė kohėrave me tėrė njerėzimin dhe jo vetėm me hebrenjtė. Sipas Biblės Zoti ndonjėherė edhe pendohet pėr atė qė ka bėrė. Ai faktikisht sipas Zanafillės 6:6 u pendua qė krijoi njerėzimin. Pendimi implikon jopėrsosshmėrinė dhe mosposedimin e njohurisė pėr tė ardhmen. Zoti i pėrshkruar nė Kur’an ėshtė njė Zot i pėrsosur dhe gjithashtu nė rastin specifik Ai nuk do tė pendohej kurrė pėr krijimin e njerėzimit sepse ky nuk ishte njė krijim i rastėsishėm por i planifikuar. Zoti sipas Biblės nė disa raste ėshtė pėrshkruar si njė Perėndi qė ka frikė nga fuqia e njerėzve (Zanafilla 3:22-24). Zanafilla 11:5-9 pėrshkruan ngatėrrimin e gjuhėve tė njerėzve nė kohėn e ndėrtimit tė kullės sė Babelit gjoja nga frika e Zotit se njerėzit nuk do ti ndalte tanimė asgjė nga ‘ajo qė ata kanė ndėrmend tė bėjnė’. Mandej koncepti Biblik pėr mėkatin dhe shpėtimin ėshtė krejt i ndryshėm nga ai i Kur’anit. Pėrderisa Bibla tėrė barrėn e mėkatit tė njerėzimit ia vė Evės (Zanafilla 3:12-17) dhe pastaj Pali e akuzon gruan si fajtore tė rėnies nė mėkat (duke e pėrmendur ironikisht se ”nuk u gėnjye Adami, por gruaja u gėnjye dhe ra nė shkelje” 1 Timoteu 2:14), Kur’ani e pėrmend se ngrėnia nga pema e ndaluar ishte gabim i pėrbashkėt i Ademit dhe Havės (Kur’ani 2:36), dhe ky nuk ishte njė infektim i pėrgjithshėm i njerėzimit me mėkat sepse kėta tė dy u penduan (Kur’ani 7:23) dhe dallimi i njohjes tė sė keqes nga e mira ishte njė veti e planifikuar mė herėt pėr njerėzit. Vendosja e njerėzimit nė Tokė nuk ishte siē pohon Bibla dėnim pėr shkak tė mėkatit fillestar (Zanafilla 3), por ishte plan i paracaktuar nga Allahu mė herėt (Kur’ani 2:30). Edhe shpėtimi sipas Kur’anit mbėrrihet me nėnshtrim Allahut dhe me mėshirėn e Tij bashkė me besimin nė Tė e jo me derdhjen e gjakut tė ndokuj.

Kėto ishin vetėm disa nga dallimet, pėrndryshe raste tė tilla janė tė shumta. Teoria e kopjimit tė Kur’anit nga Bibla zbehet edhe mė shumė nga prania nė Kur’an e rrėfimeve tė cilat nuk gjenden nė Bibėl; si psh ngjarjet nga populli i Adit dhe Themudit sikur edhe njė mori tjetėr ngjarjesh tė ndėrlidhura pėr profetėt, disa nga ta tė panjohur pėr Biblėn. Mohimit tė teorisė se Kur’ani ėshtė kopje e Biblės pėrfundimisht i jep vulė fakti se Kur’ani nuk pėrmbanė disa nga gabimet historike tė cilat janė evidente nė Bibėl por pėr mė tepėr i pėrmirėson ato.

Pėr shembull nė mėnyrė tė vazhdueshme Bibla i quan sunduesit e kohės sė Abrahamit (Zanafilla 12:17, Zanafilla 12:20 etj) dhe Jozefit (Zanafilla 41:14, Zanafilla 41:46 dhe dhjetėra raste tė tjera)  me titullin ‘faraon’ ndėrsa gjetjet e reja arkeologjike na bėjnė tė njohur se termi ‘faraon’ ishte pėrdorur vetėm gjatė kohės sė profetit Mojsi e kėtej. Kur’ani as edhe njė herė tė vetme nuk e quan sunduesin e kohės sė profetit Abraham apo Jozef me titullin faraon. Nė njė mori rastesh bie fjala gjatė tregimit tė ngjarjeve tė profetit Jozef ėshtė pėrdorur titulli ‘mbreti’ (i Egjiptit’) e jo faraoni (Kur’ani 12:43, 12:72, 12:76 etj). Kjo nuk ėshtė rastėsi sepse nė rastin e Mojsiut Kur’ani frekuentisht e pėrdorė termin ‘faraon’ pėr t’iu adresuar sundimtarit tė Egjiptit (Kur’ani 7:104, 11:97, 44:31, 50:13, 69:9, 79:17-25 etj etj). Ky gabim i Biblės ėshtė i sqarueshėm me faktin se nė kohėn kur po shkruheshin rrėfimet e tilla Biblike, shumė kohė pas Mojsiut, autorėt i njihnin sundimtarėt e Egjiptit me emrin ‘faraon’ ndėrsa nuk e kishin tė njohur se nė kohėn kur kishin ndodhur rrėfimet termi ‘faraon’ as qė ekzistonte nė atė kuptim. Por si e dinte Kur’ani njė gjė tė tillė? Nė kohėn e Muhamedit nuk ekzistonte bagazhi arkeologjik qė e nxorri nė dritė kėtė fakt. Kjo e dokumenton mė sė miri origjinėn hyjnore tė Kur’anit dhe naivitetin e pohimit se Kur’ani ėshtė kopje e Biblės. Po qe se Kur’ani do tė ishte bazuar nė Bibėl ai do tė trashėgonte edhe gabimet e Biblės gjithashtu.

 

Kur’ani - Fjala e Pėrjetshme e Zotit drejtuar njerėzimit

 

Dallimi mė i madh midis Kur’anit dhe cilitdo libėr tjetėr tė shenjtė tė ndonjė besimi specifik qėndron nė atė se Kur’ani vazhdimisht e pohon origjinėn e tij hyjnore nga Zoti i Botės.Ekzistojnė njė mori shembujsh tė tillė:

“Ėshtė e vėrtetė se All-llahu u dha dhuratė tė madhe besimtarėve, kur ndėr ta nga mesi i tyre dėrgoi tė dėrguar qė atyre t'u lexojė shpalljen e Tij, t'i pastrojė ata, t'ua mėsojė Kur'anin dhe sheriatin, edhe pse, mė parė ata ishin krejtėsisht tė humbur.” (Kur’ani 3:164)

“A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kur'anin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej All-llahut, do tė gjenin nė tė shumė kundėrthėnie.” (Kur’ani 4:82)

“Ne tė zbritėm ty (Muhammed) librin (Kur'anin) me plot tė vėrteta, qė tė gjykosh mes njerėzve me atė qė tė mėsoi All-llahu” (Kur’ani 4:105)

“O ju njerėz! Juve ju erdhi nga Zoti juaj kėshilla (Kur'ani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė kraharorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt” (Kur’ani 10:57)

“Ne nuk ta shpallėm ty pėr tjetėr Kur'anin, vetėm qė t'u sqarosh atyre atė pėr ēka u pėrēanė, e (ta zbritėm) qė tė jetė udhėzim e mėshirė pėr njerėzit qė besojnė.” (Kur’ani 16:64)

Ajetet e tilla janė me shumicė. Pothuajse ēdo sure e Kur’anit e pėrmbanė pohimin pėr vulėn e autorėsisė sė Allahut. Dhe Ai jo vetėm qė e shpalli Kur’anin  por edhe duke qenė se ai duhej tė mbetej si mesazh njerėzimit deri nė fundin e kohės, ai duhej tė ruhej ashtu siē ishte shpallur prandaj edhe premtimi i Tij ėshtė i mrekullueshėm:

“Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur'anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij.” (Kur’ani 15:9)

Ēdo fjalė e Kur’anit dhe e jetės sė Muhamedit e dėshmon prejardhjen e Tij Hyjnore. Karakteri i sinqertė i Muhamedit nuk lė asnjė fije dyshimi pėr sinqeritetin e tij nė tė pohuarit se Kur’ani ėshtė fjalė e Allahut. Ai veēse kishte qenė i njohur si ‘i besueshmi-i sinqerti’ edhe para se tė thirrej pėr Profet. Edhe armiqtė e tij mė tė mėdhenj e pranonin ēiltėrsinė e personalitetit tė tij.

Megjithqė nuk ka nevojė pėr asnjė dėshmi mė tepėr se sa Fjala e Vetė Zotit qė e konfirmon origjinėn hyjnore tė Kur’anit, sikur edhe karakteri i dėlirė i Profetit Muhamed i cili na e pėrcolli atė, ne do ti pėrmendim edhe disa fakte tė tjera tė cilat e bėjnė tė besueshėm Kur’anin si tė ardhur nga Zoti.

Mė herėt veēse janė pėrmendur disa raste ku Kur’ani nuk trashėgoi gabime nga Bibla por e kishte pėrmirėsuar atė, gjė qė e dėshmon origjinėn hyjnore tė Kur’anit, ndėrsa tash do tė pėrmendim edhe disa fakte tė tjera tė cilat nuk kishte kurrfarė gjase qė Muhamedi ti dinte apo ti parashikonte po tė ishte njė mashtrues dhe jo Profet i Zotit.

 

# Pėrmendja e Hamanit – njė fakt historik i gjetur shumė shekuj pas Muhamedit

 

Megjithqė Bibla na jep njė histori tė detajuar tė Profetit Mojsi ajo nė asnjė rast nuk e pėrmend Hamanin, njė titull apo person ky i pėrmendur disa herė nė Kur’an si dikush i afėrt me faraonin e kohės sė Musaut a.s. i cili kishte ndihmuar nė kryerjen e ndėrtimeve tė bėra atėbotė nė Egjipt. Kjo gjė ishte tėrėsisht e panjohur pėr historianėt dhe egjiptologėt deri me zbulimin e disa materialeve tė vjetra tė kohės sė Egjiptit antik dhe deri me arritjen e zbulimit tė domethėnies sė  hieroglifeve. Deshifrimi i hieroglifeve e bėri tė njohur pėrmendjen e emrit “Haman” nė dorėshkrimet egjiptiane. Ky emėr gjendet nė monumentin e muzeut Hof Museum nė Vjenė. Nė fjalorin "Njerėzit nė mbretėrinė e re", i cili u pėrgatit duke u bazuar mbi tėrė pėrmbledhjet e dorėshkrimeve, pėrmendet se Hamani ka qenė "pėrgjegjės i punėtorėve tė cilėt nxirrnin shkėmbinj".[1] Ėshtė e mrekullueshme se si kjo pėrputhet saktėsisht me atė qė thuhet nė Kur’an:

"Faraoni tha: "O ju krerėt e popullit! Unė nuk di tė keni ndonjė zot tjetėr pėrveē meje, ndaj ti o Haman, prodho pėr mua tulla, duke pjekur baltėn dhe ndėrtomė njė kullė tė lartė, ndoshta do tė arrij tė shoh Zotin e Musait, megjithėse unė mendoj se nė tė vėrtetė ai ėshtė gėnjeshtar." (28:38)

Prandaj ėshtė marrėzi tė pohosh se Muhamedi e kopjoi Kur’anin nga Bibla kur njė gjė e tillė as qė pėrmendet nė Bibėl, sikundėr edhe ėshtė marrėzi tė pohosh se Muhamedi dinte gjithė ato gjetje arkeologjike dhe leximin e hieroglifeve, gjėra kėto tė njohura tek nė shekujt e tashėm tė vonshėm.

Faktikisht kjo e dėshmon dijen e pėrsosur tė Allahut tė pėrmbajtur nė Fjalėn e Tij nė Kur’an.

 

# Qyteti antik i Iremit i pėrmendur nė Kur’an dhe i zbuluar nė shekullin XX

 

  suren  89 tė  Kur’anit  Allahu  pėrmend  njė   popull  dhe njė qytet tėrėsisht tė

panjohur pėr historinė e deri disa dekadave mė parė:

“A nuk e di ti se ē'bėri Zoti yt me Ad-in? Me banorėt e Iremit me ndėrtesa tė larta?..” (Kur’ani 89:6-7)

Deri nė vitet e shtatėdhjeta tė shekullit XX ky qytet ishte inekzsitent pėr historinė. Mirėpo nė atė kohė gjatė gėrmimeve nė Siri u zbulua njė qytet i quajtur Elba. Qyteti besohet tė jetė nja 43 shekuj i vjetėr dhe gjėja mė e mrekullueshme ėshtė se nė disa nga pllakat e gjetur nė mbeturinat e kėtij qyteti pėrmenden emrat e qyteteve me tė cilat Elba kishte pasur kontakte tregtie. Dhe Iremi ėshtė njė ndėr qytetet. Prandaj ėshtė mrekulli se si nė shekullin e shtatė kur po shpallej Kur’ani dhe kur nuk dihej asgjė rreth kėtij qyteti tė vdekur, pėrmendet me emėr Iremi.

 

# Profecia Kur’anore rreth hyrjes nė Mekė

 

Origjinėn Hyjnore tė Kur’anit e dėshmojnė edhe profecitė e bėra aty tė cilat saktėsisht u pėrmbushėn.

Kur’an 48:27 besimtarėt pėrgėzohen se do tė hyjnė nė Mekė e cila ishte nėn sundimin e paganėve, dhe disa kohė mė vonė ndodhi pikėrisht ashtu siē ishte profetizuar:

“Zoti e vėrtetoi ėndrrėn e tė dėrguarit tė Tij. Me dėshirėn dhe vullnetin e Zotit, ju do tė hyni nė xhaminė e shenjtė (nė Qabe) tė siguruar, me flokė tė rruar apo tė shkurtuar, pa iu frikėsuar askujt. Ai di atė ēka ju nuk e dini dhe para saj ju dha njė fitore tė afėrt (ēlirimi i Hajberit)." (Kur’ani 48:27)

 

# Profecia rreth fitores sė Bizantit

 

Njė profeci tjetėr e cila gjithashtu u pėrmbush mrekullisht ėshtė ajo rreth fitores sė Bizantit e bėrė nė kohėn kur jo vetėm qė nuk kishte as edhe njė shenjė tė vockėl se do tė ndodhte ashtu siē po profetizohej por nė atė kohė nė fakt Bizanti sapo kishte pėsuar njė humbje tė thellė. Kėshtu rreth vitit 620 pas Isait u shpallėn kėto ajete Kur’anore:

“Bizantinėt (romakėt) u mundėn, nė tokėn mė tė ulėt (afėrt), por pas disfatės sė tyre, ata do tė triumfojnė brenda pak viteve." (Kur’ani 30:1-3)

Gjithēka tregonte pėr njė shkatėrrim tė pėrjetshėm tė Bizantit dhe tė pėrmendėsh njė fitore pėr tė ishte diēka shumė e palogjikshme nė atė kohė, por Zoti i cili ėshtė njohės i tė tashmes dhe tė ardhmes  e di mė sė miri. Ndodhi qė rreth shtatė vite pas thėnies sė kėsaj profecie Perandoria Bizantine njėmend fitoi pas njė beteje tė pėrgjakshme me Persėt. Kėta tė fundit u detyruan tė bėjnė njė marrėveshje me Bizantinėt dhe ti kthejnė tokat e pushtuara mė herėt. Fjala e Allahut edhe njė herė u bė realitet.

 

Kur’ani ėsht padyshim nga Allahu

 

Ka edhe mjaft argumente tė tjera tė cilat dėshmojnė se padyshim Kur’ani vie nga Allahu dhe jo nga dikush tjetėr. Kah fundi i Kur’anit (Sureja 111) ekziston njė sure e cila i kushtohet xhaxhait tė Profetit Muhamed, Ebu Lehebit, dhe gruas sė tij. Aty nė mėnyrė kategorike ėshtė thėnė se Ebu Lehebi do tė digjej nė zjarrin e ferrit, pra nuk do tė pranonte Islamin. Kjo ishte thėnė rreth 10 vite para vdekjes sė Ebu Lehebit dhe ai shumė lehtė mund ta pranonte Islamin pėr sy e faqe vetėm pėr ta diskredituar Profetin Muhamed, por kjo kurrė nuk u bė sepse ato fjalė nga surja 111 ishin thėnė nga Krijuesi i Botėrave i cili di ēdo gjė dhe ato nuk mund tė zhbėheshin nė asnjė mėnyrė.

Prandaj ėshtė koha e fundit qė seriozisht ti marrim nė konsideratė fjalėt e Allahut:

“Ata thanė: "Pėrse tė mos i ketė zbritur atij njė mrekulli nga Zoti i tij?" Thuaj: "Ēėshtja e mrekullive ėshtė vetėm nė duar tė All-llahut, e unė nuk jam tjetėr pos tėrheqės i vėrejtjes dhe shpjegues. Po a nuk u mjaftoi atyre qė Ne ta shpallėm librin, i cili u lexohet atyre, e s'ka dyshim se kjo ėshtė dhuratė e pėrkujtim pėr njerėzit qė duan tė besojnė" (Kur’ani 29:50-51)

“Ėshtė e vėrtetė se All-llahu u dha dhuratė tė madhe besimtarėve, kur ndėr ta nga mesi i tyre dėrgoi tė dėrguar qė atyre t'u lexojė shpalljen e Tij, t'i pastrojė ata, t'ua mėsojė Kur'anin dhe sheriatin, edhe pse, mė parė ata ishin krejtėsisht tė humbur.” (Kur’ani 3:164)[1] Harun Yahya nė “Mrekullitė e Kur’anit”

 


 

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1