GUIA DIDÀCTICA
Ubicació
Biologia i Geologia
de 1r de Batxillerat
Objectius Generals
Dels objectius del currículum de Batxillerat , hi ha un
especialment lligat amb l’activitat que ens ocupa:
1. Comprendre el funcionament dels éssers vius com a
diferents estratègies adaptatives al medi ambient.
A més a més els següents presenten també la seua
incidència amb el desenvolupament de la següent WebQuest:
2. Aplicació dels conceptes, les teories i els modes
apresos a situacions reals i quotidianes.
3. Utilitzar amb certa autonomia destreses investigatives, tan documentals com experimentals.
4. Desenvolupar actituds que solen associar-se al treball
científic com ara la recerca d’informació exhaustiva, la capacitat
crítica, l’observació intel·ligent, la necessitat de verificació
dels fets, el qüestionament dels fets més obvis i l’obertura davant
de noves idees i la comunicació fidedigna dels resultats experimentals
5. Comprendre el sentit de les teories biològiques com a interpretació de
fenòmens naturals, valorant la seua
aportació al desenvolupament
d’aquestes disciplines.
Objectius didàctics
La WebQuest permet
consolidar els objectius que s’han anat duent a terme al llarg del
curs en les distintes unitats didàctiques:
- Relacionar les característiques morfològiques dels tipus
cel·lulars amb la funció que duen a terme els teixits en els organismes.
(UD2)
-
Explicar mecanismes dels processos
d’intercanvi de matèria entre la cèl·lula i el medi.
(UD3)
-
Reconèixer i comparar la necessitat de la
fotosíntesi i la respiració per als éssers vius.
(UD3)
-
Relacionar els coneixements sobre el fet evolutiu
amb els criteris de classificació
(UD4)
-
Identificar les diferents estructures que
intervenen en el transport de nutrients, l’intercanvi
de gasos i l’excreció
(UD7)
-
Relacionar les característiques anatòmiques de
distintes parts dels sistemes d’intercanvi de gasos i excreció
amb la funció que duen a terme.
(UD8)
-
Establir les característiques essencials i diferències entre
reproducció sexual i asexual.
(UD9)
-
Descriure les característiques principals de la
reproducció sexual
(UD10)
A més a més d’ampliar els coneixements sobre el tema
proposat, l’ús de les TIC en
Biologia i Geologia permet ampliar els objectius estrictes de la matèria
amb aspectes com:
-
Aprendre a fer servir amb cert domini un Programa de
Tractament de Text: tipus de lletra, copiar, enganxar, ajustar,
afegir i situar imatges.
- Navegar per Internet cercant informació adequada rendibilitzant el temps, doncs el més important
és l’ús de la informació, no la seva cerca.
- Aprendre a redactar i organitzar la feina. El resultat serà
un informe en el que apareixeran cadascú dels elements exigits:
portada, índex, cos de l'informe,
bibliografia i contraportada.
- Saber treballaren col·laboració amb d'altres
en la cerca, selecció i elaboració del treball.
- Fomentar la responsabilitat individual i del grup, doncs
cadascú ha de fer la seva part i el grup es compromet a la
realització de l'informe final.
- Aprendre a presentar el treball als companys, en un context
de debat (presentació de preguntes, petició d'aclariment,
ordre de les intervencions....).
Objectius didàctics
Aquests són alguns suggeriments de relacions entre els
continguts curriculars i el tema proposat, centrant-nos en Biologia i
Geologia.
- Hàbits de treball i indagació intel·lectual
- Histologia i organografia vegetal
- Evolució i filogènia: diversificació de la vida
- Els éssers vius com a sistemes que interaccionen amb el medi.
Funcions dels éssers vius.
- Relacions entre la presència de determinades estructures i
les funcions.
- Estratègies d’adaptació al medi en vegetals.
- El processament dels aliments. L’intercanvi
de gasos.
- La reproducció sexual i asexual.
Temporalització
Aquesta WebQuest ademet diferents possibilitats de temporalització
Recursos
Per desenvolupar aquesta WEBQUEST hauran
de disposar dels recursos següents:
Software:
·
Processador de textos.
·
Programa de Presentacions.
·
Connexió a Internet
·
Navegador d'Internet.
Hardware:
·
Un ordinador per a cada grup d'alumnes
.
·
Els ordinadors haurien de tenir suficients recursos
per desenvolupar amb facilitat el software comentat anteriorment.
·
Una impressora.
Metodologia
Els i les alumnes faran un treball d’aprenentatge cooperatiu
amb el qual hauran de fer recerques a Internet, observació d'imatges, fotografies, discussió en petits grups i
posada en comú a l'aula.
La tasca d'aquesta
WebQuest es concreta en un producte final a
elegir pels i per les membres de cada grup: una exposició oral amb una
presentació en un programa de presentacions o un dossier amb la
reproducció escrita i gràfica de tota o part de la informació trobada,
dels resums dels debats previs a les conclusions finals, etc.
Aprenentatge Cooperatiu
Es basa en la col·laboració i ajuda mútua entre els i les
alumnes, els quals participen
d’un objectiu comú, l’assoliment del qual és més
important que l’èxit individual.
En les tècniques d’aprenentatge cooperatiu existeixen
dos components que les diferencien d’altres tipus
d’ensenyament: la tasca del grup i la recompensa basada en el grup.
En comparació amb les organitzacions individualistes i competitives és
superior per: rendiment dels i de les participants i generació de pautes
de socialització positives.
La tècnica de treball que emprem dins de
l’aprenentatge cooperatiu és la
del
Trencaclosques d’Aronson.
La seua finalitat és la de
“convertir” cada membre del grup en “expert” de cadascuna
de les parts en les quals es divideix la tasca proposada per tal que, en
acabar, li ho comunique a la resta de companys i companyes.
Funciona de la forma següent: Suposem una aula de 1r de
batxillerat amb 25 alumnes. Es constitueixen els grups de treball de 5 alumnes. Dins de cada grup es
divideix la tasca en 5 activitats, 1, 2, 3, 4 i 5. Els i les alumnes que
han d’investigar l’activitat 1 de cada grup es reuneixen i
recerquen conjuntament la resolució de l’activitat. En acabar són
els i les “expertes” de l’activitat, que aportaran
aquesta informació al seu grup de referència per fer un informe final grupal.
Avaluació de treball
cooperatiu: fórmula emprada
Es puntua individualment els i les membres de cada grup (x) se li suma la
mitjana grupal (g). D’aquestes dues, es
torna a fer la mitjana. [(x + g) / 2]
(Una altra alternativa és puntuar individualment els i les
alumnes i després suma un abonament grupal. En
tant que per desenvolupar aquesta WebQuest hem
fet servir la primera alternativa, en cas de fer servir aquesta segona
cal avisar els i les alumnes de les reformes pertinents en
l’apartat d’avaluació de la WQ.)
Una de les novetats que proposa la WebQuest
és que els i les alumnes han de saber abans de començar a treballar com i
de què seran avaluats, aquest coneixement és útil perquè:
·
Els ajuda a pensar,
·
Els orienta sobre el què s'espera
d'ells,
·
Els fa fixar en tots els detalls,
·
Potser s'esforçaran a fer
un millor producte final
També és útil per als i les professores
que apliqen una WQ no dissenyada per ells,
perquè:
·
Els pot ajudar a adonar-se d'allò
que fa que un producte final siga bo i per què.
·
Els dóna pistes d'on han
de posar més èmfasi ,
·
Els mostra quins detalls són més significatius
·
Els indica cap on han de dirigir l'atenció
de l'alumne
·
Els dóna arguments per a millorar la qualitat de les
seues instruccions als alumnes.
En qualsevol treball amb alumnes podem avaluar moltíssimes coses: conceptes, procediments,
desenvolupament de les estratègies de cerca, elaboració dels gràfics,
producte final, la construcció del coneixement...
Per aconseguir una major objectivitat en l'avaluació apareixen les llistes de comprovació, les
rúbriques.
|