Umanitatea

de Klara Losonczy


 

-Cui?

-Forței Divine!

-Această Forță Divină are un nume: Buddha. De ce nu-l folosești?

Cei șase preoți care îl încadrau pe Marele Înțelept vorbeau cu rândul ca și cum ar fi fost un singur om. Doar cel mai bătrân și mai învățat părea cufundat total, cu trupul și cu sufletul, în starea de comuniune cu cosmosul.

Cel chestionat își adună tot curajul pe care îl avea și-și jucă rolul vieții lui, alergă să-și împlinească destinul nesigur.

-De ce trebuie neapărat să-I dăm un nume? Buddha a fost numele omului, nu numele zeului. Iehova, Iisus, Allah, Zoroastru, Zend –toate sunt nume omenești. Dar Forța Divină nu e om! Ea e una singură. Credințele pământești sunt doar felul în care oamenii au înțeles-o cu mintea lor limitată.

Se lăsă tăcerea. El spusese ceea ce avusese de spus. Scena aceasta se sfârșise. Își jucase rolul. Putea fi mândru de el. Își împlinise destinul…

-Acestea sunt gândurile tale? se auzi pe neașteptate vocea înceată și sacadată a celui care nu mai vorbise de atâta timp.

Un sentiment de agitație străbătu sufletele celor șase. Conștientizară și ei că ceva neobișnuit se va petrece. Cu toate acestea, nimeni nu făcu nici cel mai mic gest care să-i fi trădat starea de spirit. Aceeași atmosferă calmă plutea în aerul ascetic al încăperii. Doar inima tânărului discipol își acceleră bătăile. Urma momentul adevărului.

-Da. Cred în ele.

-Nu. Tu ești cel care le-a găsit?

Plecă ușor capul. Se lăsă tăcerea. Apoi îl ridică și spuse cu un glas clar, neutru și totuși plin de încredere:

-Nu.

-Atunci de la cine le-ai auzit?

Din nou, preoții vorbeau preluând ideea unii de la alții. Dalai Lama tăcea.

-De la o femeie, în timp ce mă rugam în munți. A apărut și mi-a spus ceea ce am repetat adineaori.

-Și ai crezut ceea ce ți-a spus o femeie oarecare, uitând tot ceea ce ai învățat aici în ultimii șase ani?

-Nu era o femeie oarecare.

Iar în glasul lui se putea simți o oarecare undă de neliniște.

-Atunci ce fel de femeie era? Se auzi din nou vocea Marelui Înțelept.

-Nu era om. Era un… o ființă diferită de oameni.

-Ce te-a făcut să crezi asta?

-Vocea, felul în care-mi vorbea fără să deschidă gura, sentimentele, liniștea, respectul pe care le simțeam în jurul ei.

-Vrei să spui că ai făcut această alegere cu sentimentele și nu cu mintea?

-Nu. Avea dreptate. Știu și cred asta! Argumentele ei au fost puternice, dar nu s-au făcut auzite prin cuvinte, ci prin suflet. Sufletul e cel prin care comunicăm cu Nirvana.

-Vorbești mult! Vreau să o văd pe această femeie. Mâine voi vorbi cu ea aici. Caut-o și adu-o! Va veni, mai spuse marele Dalai Lama, împreunându-și mâinile și închizând ochii pe care-i deschisese atunci când auzise vorbindu-se despre o femeie ciudată.

Ceilalți șase făcură la fel. Discipolul se înclină la fel ca la venire și se retrase. Actul se terminase. Închise ușa în urma lui și se închise în chilia lui. Restul zilei îl petrecu meditând. Avea prea multe întrebări la care să afle un răspuns…

Pășind odată cu razele soarelui pe pietrele muntelui, tânărul mă găsește exact în același loc, exact în aceeași poziție, dar îmbrăcat㠖spre mirarea lui- într-o togă portocalie asemănătoare cu cea a marilor săi preoți. Se oprește în dreapta mea și are un moment de ezitare. Aș zâmbi în sinea mea de grijile pe care și le face într-un astfel de moment, dar împrejurările sunt într-adevăr prea grave.

"Știu pentru ce ai venit. Vin cu tine.”, spun eu simplu, deschizându-mi ochii și coborând. Păstrez aceleași mâini împreunate pe tot parcursul drumului abrupt. El nu se gândește să mă ajute, eu nu mă gândesc c-aș avea nevoie de ajutor. Îi simt tensiunea, gândurile, trăirile pe care i le provoacă apropierea clipei în care va ieși cu totul de pe scenă. Atunci voi fi numai eu. Numai eu, față în față cu propriul destin pe care îl voi urma până în sfârșit. Dar acest sfârșit se pare că va veni atât, atât de târziu! Iar clipa fatală a asumării menirii mele atât de aproape… Pantha rei!

Soarele străluci deasupra mea, peste mine, în mine și din mine atunci când pășii pe marea poartă a mănăstirii. Era în fața mea, gata de luptă. Iar eu gata de a primi provocarea.

Simt cum toți oamenii din jur mă privesc neliniștiți, mirați și aproape îngroziți. Ei nu pot înțelege. Și totuși vor fi fericiți. Știu asta…

În fața intrării în sala în care se va hotărî viitorul mă opresc. Nu pot să nu-i spun nimic. Deși îi voi aduce fericirea, și el mi-a înlesnit calea. Oare el cine fusese atunci, demult, când…? Dar acelea sunt vremuri trecute și uitate!

-Să fi puternic. Să evoluezi. Să nu lași nimic să intervină între tine și soarta ta. Să crezi.

Și mă întorc, pentru a lăsa odată pentru totdeauna trecutul și pentru a lua în mâini viitorul.

-Tu să fi fericită! Aud glasul lui străbătut de emoție, dar e prea târziu. A fost.

Deschid ușa și intru. Totul e la fel, așa cum l-am văzut de atâtea ori în viziunile mele. Aceeași încăpere semiobscură, aceiași șase sfătuitori încă luptându-se cu rămășițele materialismului din sufletul lor și același bătrân înțelept tronând în mijlocul lor, privindu-mi sufletul cu ochii sufletului. Eu îl privesc pe al lui. Da, el e: destinul! Deși mi-a fost hotărât, acum va fi pecetluit.

Pășesc lent, plutind, până în fața lui. Fac o închinăciune respectuoasă. Da, el e mai bun decât mine! Nu e nevoie de cuvinte. Mă așez în aceeași poziție ca și el.

Acum este momentul ca sufletele noastre să se contopească. Mă jetfesc, așa cum m-au jertfit mereu alții până acum. Nu mă abandonez. Îmi asum menirea.

"Așadar ai venit!” s-ar putea traduce în cuvinte prima lui reacție. “Înseamnă că a sosit timpul!”

 

To the previous page

 

To the next page

 

Back to My Stories

Hosted by www.Geocities.ws

1