Localizează în dreapta   >> şi click pe el.

Portland - Timişoara, oraşe ale trandafirilor

de Dorel Jurcovan

Acest articol poate fi copiat liber pentru a fi publicat

Portland si Timisoara, Orase ale Trandafirilor.

Ma numesc Dorel Jurcovan, traiesc in Timisoara si in luna mai fac o scurta vizita fiicei mele ce locuieste in Portland.  In vizite anterioare in Oregon, am avut parte de cateva experiente umane extraordinare, reflectand valori omenesti deosebite.  Acestea m-au convins sa imi folosesc experienta dobandita in domeniul de business si de dezvoltare internationala in multe parti ale lumii; vreau sa folosesc vizita mea in Portland si in scopul comunitatii din care provin, pentru a crea o legatura mult mai strinsa intre orasele Portland si Timisoara.  Chiar daca Timisoara si Portland sunt aproape in puncte opuse ale globului, putem oare crea un tunel de comunicare prin centru pamantului?

In una din primele mele vizite in SUA, cineva mi-a dat un sfat bun: "Foloseste-ti oportunitatile".  Cred ca Timisoara sigur ofera oportunitati pentru business.  In 2005 relatiile comerciale ale judetului Timis cu SUA reprezentau 0.4% din total.  Chiar si Iranul are probabil o cifra de afaceri cu SUA mai mare decit atit.  Asta in timp ce SUA este cea mai puternica economie a lumii, iar Romania e (conform sondajelor) cea mai pro-americana tara a Uniunii Europene (UE).  Dezechilibrul acesta e nenormal si ascunde sanse pentru cei intreprinzatori.  Asta in timp ce nemtii, italienii si alti europeni le folosesc din plin.

Timisoara, al treilea oras al tarii cu circa 350.000 locuitori, este un oras cu o forta de munca inalt calificata.  Siemens, Solectron si Alcatel folosesc mii de specialisti, in special in domeniul computerelor, pentru a produce bunuri si a furniza servicii de soft.  Apropierea de Ungaria (60 km) si de Yugoslavia (63 km) este un avantaj.  Economia orasului este foarte diversificata, practic aproape toate ramurile industriale si de servicii sunt reprezentate. Timisoara are un aeroport international si transportul in/din strainatate e simplificat.  Odata cu intrarea in UE, Timisoara poate fi folosita ca o rampa de lansare pentru a produce orice bun destinat UE.  In urmatorii 6 ani, Romania va dispune de circa 78 bilioane dolari pentru ajungerea la nivelul UE; intreprinzatorii pot depune proiecte de subventionare din aceste fonduri si pot recupera intre 20% si 100% din investitie.

Oportunitati similare exista si in alte domenii, iar Timisoara are multe de oferit.  In Timisoara exista 3 teatre (in romana, germana si maghiara), opera si filarmonica.  In cele 9 universitati invata mai mult de 20,000 de studenti si multi dintre ei provin din alte tari.  Arhitectura orasului face ca el sa fie numit "Mica Viena".  Parcurile multe, si in special Parcul Rozelor, au atras un alt nume pentru Timisoara, "Orasul Trandafirilor".  Orasul cu o existenta de peste 700 de ani a fost permanent o sursa de progres: primul oras European iluminat electric, al doilea cu tramvai electric, primele cai ferate din sud-estul Europei. 

In aceste conditii, care e explicatia faptului ca legaturile cu SUA sunt atit de reduse?  Obstacolul principal e lipsa de cunoastere reciproca.  Am vorbit cu mai multi intreprinzatori romani; si mi-am dat seama ca majoritatea nu cunosc nimic despre economia Americana si ce avantaje ar avea din colaborari  cu cei de aici.  Am contactat prieteni americani si i-am intrebat ce afaceri ar face in Romania si mi-au raspuns, "Spune-mi in ce sa investesc si o sa analizez".  Dar nici eu n-am stiut ce anume din businesul American s-ar putea aplica la noi.  Romania este pe post de Frumoasa Adormita din basm, care acum face eforturi mari de a se trezi la realitatea lumii.

Cum putem sa-i dam o ceasca de cafea tare Frumoasei Adormite?  Cred ca principalul pas este promovarea cunoasterii reciproce, schimbul de informatii, astfel ca fiecare parte sa aprecieze mai exact realitatea celuilalt.  Oamenii de afaceri, de cultura, trebuie sa aiba posibilitatea sa isi cunoasca reciproc interesele, sa dialogheze, si sa descopere ei insisi ce posibilitati reale de colaborare exista.

Iar ceasca de cafea nu trebuie sa coste prea mult, cel putin la inceput.  Cum se poate realiza acest obiectiv cu costuri foarte reduse?  Prin mass media, presa, radio, televiziune, care sa transmita informatii despre orasul corespondent, despre experiente concrete ale unor intreprinzatori, a oamenilor ce lucreaza in administratie, in servicii publice, chiar si experiente de zi cu zi care sunt mai semnificative.  Prin Internet, unde informatia poate sa existe permanent practic fara costuri.  Un forum pe Internet permite schimbul direct de informatii pentru orice subiect de interes.  Prin filme realizate de firme pentru a-si demonstra succesul sau chiar filme de amator, transmise prin Internet.  Prin relatii directe cu cetateni ai celuilalt oras si incurajarea unui "turism al cunoasterii" in care, pe un scurt timp, devii musafirul unui potential partener.

Timisoara a pornit Revolutia anticomunista in 1989.  Avem nevoie acum de o alta revolutie, la care si tu, cititorule, care ai in fata aceste randuri, poti lua parte.  Ai un business interesant?  Descrie cum ai inceput, cum ai avut succesul, ce probleme ai si eu voi face tot posibilul ca povestea ta sa apara in ziarele locale din Timisoara.  Lucrezi in administratie, la primarie, in servicii, universitate, cultura?  Acelasi raspuns.  Ai idei cum aceasta actiune poate sa aiba cit mai mare success?  Scrie-mi la [email protected] (punind neaparat in linia de subiect "Timisoara" ca sa sortez mai usor spamul).  Doresti sa-ti donezi timpul sau chiar bani pentru tiparirea de materiale de promovare?  Din nou, scrie-mi.

Nu in ultimul rand, obiectivul final este un schimb de idei si valori, si o oportunitate poate de a vedea lumea altfel. De aceea, v-as ruga ca materialele trimise sa fie nepartizane din punct de vedere politic, religios sau rasial.  Partizanatul ar putea face ca mesajul dorit sa fie respins de cei ce au cea mai mare nevoie de schimbarea modului de gindire.

Comunitatea romaneasca din Portland este foarte puternica.  De ce sa nu o facem si mai puternica… in numele trandafirului.

Dorel Jurcovan

18 June 2007

Hosted by www.Geocities.ws

1