|
Portland si Timisoara, Orase ale Trandafirilor. Ma numesc Dorel
Jurcovan, traiesc in Timisoara si in luna mai fac o scurta vizita fiicei
mele ce locuieste in Portland. In vizite anterioare in Oregon, am avut
parte de cateva experiente umane extraordinare, reflectand valori omenesti
deosebite. Acestea m-au convins sa imi folosesc experienta dobandita in
domeniul de business si de dezvoltare internationala in multe parti ale
lumii; vreau sa folosesc vizita mea in Portland si in scopul comunitatii din
care provin, pentru a crea o legatura mult mai strinsa intre orasele
Portland si Timisoara. Chiar daca Timisoara si Portland sunt aproape in
puncte opuse ale globului, putem oare crea un tunel de comunicare prin
centru pamantului?
In una din primele mele vizite in SUA, cineva mi-a dat un sfat bun: "Foloseste-ti
oportunitatile". Cred ca Timisoara sigur ofera oportunitati pentru
business. In 2005 relatiile comerciale ale judetului Timis cu SUA
reprezentau 0.4% din total. Chiar si Iranul are probabil o cifra de afaceri
cu SUA mai mare decit atit. Asta in timp ce SUA este cea mai puternica
economie a lumii, iar Romania e (conform sondajelor) cea mai pro-americana
tara a Uniunii Europene (UE). Dezechilibrul acesta e nenormal si ascunde
sanse pentru cei intreprinzatori. Asta in timp ce nemtii, italienii si alti
europeni le folosesc din plin.
Timisoara, al treilea oras al tarii cu circa 350.000 locuitori, este un
oras cu o forta de munca inalt calificata. Siemens, Solectron si Alcatel
folosesc mii de specialisti, in special in domeniul computerelor, pentru a
produce bunuri si a furniza servicii de soft. Apropierea de Ungaria (60 km)
si de Yugoslavia (63 km) este un avantaj. Economia orasului este foarte
diversificata, practic aproape toate ramurile industriale si de servicii
sunt reprezentate. Timisoara are un aeroport international si transportul
in/din strainatate e simplificat. Odata cu intrarea in UE, Timisoara poate
fi folosita ca o rampa de lansare pentru a produce orice bun destinat UE.
In urmatorii 6 ani, Romania va dispune de circa 78 bilioane dolari pentru
ajungerea la nivelul UE; intreprinzatorii pot depune proiecte de
subventionare din aceste fonduri si pot recupera intre 20% si 100% din
investitie.
Oportunitati similare exista si in alte domenii, iar Timisoara are multe
de oferit. In Timisoara exista 3 teatre (in romana, germana si maghiara),
opera si filarmonica. In cele 9 universitati invata mai mult de 20,000 de
studenti si multi dintre ei provin din alte tari. Arhitectura orasului face
ca el sa fie numit "Mica Viena". Parcurile multe, si in special Parcul
Rozelor, au atras un alt nume pentru Timisoara, "Orasul Trandafirilor". Orasul cu o existenta de peste 700 de ani a fost permanent o
sursa de progres: primul oras European iluminat electric, al doilea cu
tramvai electric, primele cai ferate din sud-estul Europei.
In aceste conditii, care e explicatia faptului ca legaturile cu SUA sunt
atit de reduse? Obstacolul principal e lipsa de cunoastere reciproca. Am
vorbit cu mai multi intreprinzatori romani; si mi-am dat seama ca
majoritatea nu cunosc nimic despre economia Americana si ce avantaje ar avea
din colaborari cu cei de aici. Am contactat prieteni americani si i-am
intrebat ce afaceri ar face in Romania si mi-au raspuns, "Spune-mi in ce sa
investesc si o sa analizez". Dar nici eu n-am stiut ce anume din businesul
American s-ar putea aplica la noi. Romania este pe post de Frumoasa
Adormita din basm, care acum face eforturi mari de a se trezi la realitatea
lumii.
Cum putem sa-i dam o ceasca de cafea tare Frumoasei Adormite? Cred ca
principalul pas este promovarea cunoasterii reciproce, schimbul de
informatii, astfel ca fiecare parte sa aprecieze mai exact realitatea
celuilalt. Oamenii de afaceri, de cultura, trebuie sa aiba posibilitatea sa
isi cunoasca reciproc interesele, sa dialogheze, si sa descopere ei insisi
ce posibilitati reale de colaborare exista.
Iar ceasca de cafea nu trebuie sa coste prea mult, cel putin la inceput.
Cum se poate realiza acest obiectiv cu costuri foarte reduse? Prin mass
media, presa, radio, televiziune, care sa transmita informatii despre orasul
corespondent, despre experiente concrete ale unor intreprinzatori, a
oamenilor ce lucreaza in administratie, in servicii publice, chiar si
experiente de zi cu zi care sunt mai semnificative. Prin Internet, unde informatia poate sa existe permanent practic
fara costuri. Un forum pe Internet permite schimbul direct de informatii
pentru orice subiect de interes. Prin filme realizate de firme pentru a-si
demonstra succesul sau chiar filme de amator, transmise prin Internet. Prin
relatii directe cu cetateni ai celuilalt oras si incurajarea unui "turism al
cunoasterii" in care, pe un scurt timp, devii musafirul unui potential
partener.
Timisoara a pornit Revolutia anticomunista in 1989. Avem nevoie acum de
o alta revolutie, la care si tu, cititorule, care ai in fata aceste randuri,
poti lua parte. Ai un business interesant? Descrie cum ai inceput, cum ai
avut succesul, ce probleme ai si eu voi face tot posibilul ca povestea ta sa
apara in ziarele locale din Timisoara. Lucrezi in administratie, la
primarie, in servicii, universitate, cultura? Acelasi raspuns. Ai idei cum
aceasta actiune poate sa aiba cit mai mare success? Scrie-mi la
[email protected] (punind neaparat in linia de subiect "Timisoara" ca
sa sortez mai usor spamul). Doresti sa-ti donezi timpul sau chiar bani
pentru tiparirea de materiale de promovare? Din nou, scrie-mi.
Nu in ultimul rand, obiectivul final este un schimb de idei si valori, si
o oportunitate poate de a vedea lumea altfel. De aceea, v-as ruga ca
materialele trimise sa fie nepartizane din punct de vedere politic, religios
sau rasial. Partizanatul ar putea face ca mesajul dorit sa fie respins de
cei ce au cea mai mare nevoie de schimbarea modului de gindire.
Comunitatea romaneasca din Portland este foarte puternica. De ce sa nu o
facem si mai puternica… in numele trandafirului.
Dorel Jurcovan
18 June 2007 |