Z zbiranjem znamk se da tudi malo zasluziti, s tem ne mislim nas ljubiteljev in zbirateljev znamk. Pa tudi ce prodamo prijatelju kaksno znamko za malenkost drazje kot v resnici je to ni noben problem, ker ja normalno, da vsak poiskusa malo zasluziti. Drugace je to na filatelisticnih srecanjih ali pa v trgovinah ( razen za to pooblascenih trgovin, kjer je zadeva malo drugacna pa zato nic cenejsa ).
Kako in kje kupiti znamke:
Ko se odpravimo kupovat znamke je najbolje ce imamo s seboj katalog ( novejsi je boljse je ) v katerem so znamke urejene po drzavah, ostevilcene ter ovrednotene. ( So v drugih valutah, najpogostejsi katalog na nasem koncu je MICHEL KATALOG v katerem so vrednosti znamk v michel markah )
1 Michel marka ( MM ) = cca 30 SIT ( slovenskih tolarjev ) potem pa 5 Tolarjev gor ali pa dol odvisno od izvora znamke na primer: Jugoslavija 1 MM = 20 ali 25 SIT, Nemcija 1 MM = 30 ali 35 SIT.
Obstajajo se katalogi drugih proizvajalcev, ter katalogi , ki jih je izdala posta za pregled znamk v svoji drzavi npr. Slovenija - Slovenika ( kjer so cene malo pretirane zato jih ne kupujte po vrednostih v tem katalogu !!! ).Ter katalogi samo po tematikah: Ptice, Letala,Sah,...Mislim, da je Michel katalog najprimernejsi za nas konec. ( Vecina ljudi v Evropi uporablja prav ta katalog. ) Zato naj vam ne bo zal tistih nekaj tisocakov za katalog ( kupite rabljenega ), ker se vam bo kasneje izplacalo. Katalog si lahko tudi izposodite v Filatelisticnem drustvo, ce ste vanj vclanjeni, kar vam tudi toplo priporocam, da to naredite cim prej. Boste videli se izplaca. Tam vam bodo pa ze zelo prijazni gospodje vse razlozili tako kot so meni. Lahko pa tudi katalog fotokopirate, sevede ne celega ampak samo tisto drzavo ki jo boste zbirali.
Ko kupujete znamko morate biti pazljivi na sledece:
Na filatelisticnih srecanjih prodajajo znamke ljudje iz vseh koncev in krajev. Tam se da dobiti kaj ceneje, da se dobiti tudi nove znamke ( izsle v tekocem letu ) iz razlicnih drzav ( te so malo drazje ). Lahko pa kupite tudi bistveno drazje. Zato katalog in kalkulator v roke in preracunavajte naj vam ne bo cisto nic nerodno, ker se boste potem doma zelo pulili lase ko boste znamko trikrat preplacali.
Ce se le da ne kupujte znamk v trgovinah, ker s tam najdrazje. Trgovec kupi znamko, od tega je 20 % gor zaradi davka ( DDV ), potem pa se njegova marza ( cca 100 % ) ce je manj nic ne zasluzi. Ce se pa imate zelo radi in debele denarnice in se vam ne da pocasi zbirati znamke pa lahko kupite vse v trgovini.
Najceneje se da dobiti znamke pri kakem filatelistu, ki bi rad hitro prodal svoje znamke ( zaradi taksnih ali pa drugacnih razlogov ). Samo tega je zelo malo!!!
Da ne pozabim ne kupujte znamk na bolsjem sejmu ( ob Ljubljanici ) tam so pa naravnost oderuski!!!
Vse to sem napisal iz lastnih izkusenj, ker me je katera tudi zelo drago stala.