KAKO UREDITI ZBIRKO:
Nacinov je vec od tega da kupimo sistem vloznih listov ( mapa in vlozni listi ) pa do navadnih albumov.
Sistem vloznih listov ta je najdrazji ampak mislim da tudi najlepsi. En vlozni list stane cca 300 SIT ( na njemu je max 7 znamk ) ter mapa z ovitkom cca 10.000 SIT tam nekej okrog odvisno kaksno kupite. Je precej drago ampak zelo lepo. Sistem pa zgleda nekako takole : Na vloznem listu ( je iz bistveno trsega materiala kot papir ) na njem so ze tiskane znamke ( v crno beli barvi ), nato pa cez pride plasticna folija ( kot tiste plasticne mape - srajcke ), ki ima ze narejene prostorcke - predalcke za znamke. Tako ce se nimate nekaterih znamk je tam crno bela slika znamke tako da tocno veste katera vam manjka.
Albumi: To je lahko tudi zelo lepo ampak znamke niso tako zascitene kot v zgoraj opisanem sistemu. Najbolje je ce na racunalniku naredite letnice ter imena drzav in to po abecednem redu ( morate pustiti dolocen prostor za vsako drzavo posebej ) date v album. To lahko uporabljate samo za tematiko ali pa za eno drzavo, ker je boste videli, znamk ogromno.
Nacinov je mnogo uporabite svojo iznajdljivost tako boste porabili bistveno manj denarja, pa se zelo " fajn " se vam bo zdelo. Verjetno prvic ne bo uspelo, drugic boste ze blizje, probajte!!!
Pomembno je da se znamke ne poskodujejo in da so primerno shranjene ( vcasih se zgodi in to ne redko, ce je preveliko nihanje temperature v prostoru se znamke, ki imajo se orginalno lepilo na hrbtni strani rade prilepijo v albume ).
Kje najceneje kupiti albume in ostali pribor za znamke!?
Albume se najceneje dobi v Nemciji ( vsaj jaz sem jih ) pa nisem sel samo za to v Nemciji, bil sem ravno tam in so imeli kar v treh trgovinah ( supermarketih in to zelo ogromnih ) razprodajo albumov. Pri nakupu albuma morate paziti, da material iz katerega so narejeni predalcki ni mad ( motne ) barve ter, da so predalcki lepo napeti, ker drugace znamke letijo na vse strani ko odpremo album. Listi albuma naj bodo crne barve, ker na belih albumskih listih znamke porumenijo!!!
Moram povedati, da sem bil v Nemciji v Linderjevi trgovini in je bilo ceneje samo 20% ( to je nas DDV ) kot ce bi kupili pri nasem zastopniku. Za ves ostali material vam priporocam, da ga kupite pri nasem zastopniku, za podjetje Lindner ali pa pri kaksnega drugem proizvajalcu. Malo se pozanimajte, ni potrebno kupiti prvo stvar, ki jo zagledate. Vzemite imenik ali pa pojdite na internet ali pa vprasajte kaksnega filatelista z vec iskusnjami.
Pribor za filateliste:
Zbiranje znamk ni le najbolj razsirjen hobi, temvec tudi najbolje organiziran. V sluzbi filatelije je pravcata industrija, ki izdeluje vseh vrst albume za znamke, posebne pincete, povecevalna stekla, naprave za stetje zobcev pri znamkah, svetilke z ultravijolicnimi zarki za ugotavljanje fosfornih in flouroscentnih nanosov na znamkah, pripomocke za ugotavljanje vodnih znakov in e marsikaj drugega. Pa brez skrbi! Znamke lahko zbiramo tudi brez vsega tega. Potrebujemo le nekaj znanja. Najlazje si ga pridobimo v drustvih ( ali pa preberemo to stran ) : ), pa se pripomocke si lahko izposojamo. Za zacetek bo kar v redu KATALOG, ALBUM in PINCETA.
Za kakrsno koli podrobnejso informacijo pisite na : e-mail