USPRAWIEDLIWIENIE AKTEM OBJEKTYWNYM
Ewangelia jest dobrą nowiną o tym, czego Bóg dokonał dla wszystkich ludzi w Jezusie Chrystusie. Dopełnił on aktu naszego wyzwolenia w osobie swego Syna. Gdy jeszcze naszymi złymi uczynkami objawialiśmy bezbożność naszych umysłów, bezmyślność i nieprzyjaźń wobec Boga, Bóg wypracował całkowite zbawienie dla nas w naszej wielkiej "Głowie".
- grzechy nasze złożył na Chrystusa,
- wymierzył karę za nie w Chrystusie
- oddalił je od nas przez Chrystusa
Jeżeli pozostałby choć jeden nieodpokutowany grzech, jedno przestępstwo, za które Chrystus nie dałby pełnego zadośćuczynienia, byłby On nadal "więźniem" w grobowcu Józefa. Ale ewangelia głosi: Chrystus zmartwywstał! Grób jest pusty! Bóg w Chrystusie uwolnił cię od wszystkich grzechów! Oto przyczyna, dla której zwiastowanie było siłą apostolskiego zwiastowania.
W 5 rozdz. Listu do Rzymian, Paweł kontynuuje: "A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło na wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi" (Rzym 5,18). Usprawiedliwienie jest dowodem tego , że w Chrystusie Jezusie usprawiedliwiony został cały rodzaj ludzki. Wyzwolenie, przebaczenie, odkupienie - oto fakty, które spełniły się w Jezusie Chrystusie.Jeżeli uznajemy, że staliśmy się grzesznikami na skutek nieposłuszeństwa naszego praojca, to " o ileż bardziej" - żeby posłużyć się słowami Pawła - powinniśmy uznać teraz, iż Bóg w Umiłowanym przyjął nas i uczynił sprawiedliwymi.
Jezus wstępując do nieba, wstąpił tam jako nasz przedstawiciel. Jest to równoznaczne z tym, jak gdybyśmy sami poszli do nieba: Czy Bóg przyjął Jezusa? Przyjął Go z wierlką radością i otoczył chwałą, której nie da się opisać. Posadził Go po prawicy i wyniósł ponad aniołów. Powinniśmy jednak wiedzieć, że wszystko to dokonane zostało dla ludzkości. Jest to równoznaczne z tym, jak gdyby Bóg uczynił to dla nas wszystkich. W Chrystusie ludzkość nie tylko dostąpiła odpuszczenia, ale także podniesiona została wyżej, nie tylko została usprawiedliwiona, ale także uwieńczona chwałą( Efez 2,4-9).Ito jest dobra nowina ewangelii. Dobra nowina dla biednych, znękanych grzeszników. Nie muszą już dłużej poszukiwać w obrębie swego własnego doświadczenia czegoś, na czym mogliby oprzeć swoją nadzieję, że zostaną przyjęci przez Boga. Bóg przez śmierć Jezusa Chrystusa, już pojednał z sobą cały zbuntowany świat. Podobnie jak fakt, że Jezus darowany został każdemu zgubionemu grzesznikowi, pewne jest i to że wszyscy ludzie przez łaskawy dar Boży zostali obdarzeni przebaczeniem i usprawiedliwieniem. Każdy grzesznik może odpowiedzieć na głos ewangelii:"...w Panu mam sprawiedliwość i siłę" (Iz 45,24).
Zapewnienie o tym, czego dokonał Bóg w wywyższonym Chrystusie, budzi wiarę w sercu grzesznika. I właśnie przez wiarę każdy grzesznik może uznać swój stan posiadania, poznać pokój i pewność, płynące z niezachwianego przekonania o sprawiedliwości wobec Boga na podstawie tego, czego dokonała już dla wszystkich ludzi łaska w Jezusie Chrystusie."Ponieważ dziecię narodziło się nam, a Syn jest nam dany; władza będzie na Jego ramieniu; będzie nazywał się Cudowny Radca, Potężny Bóg, Wieczny Ojciec, Książe Pokoju" (Iz 9,6).
"A zatem jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło na wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi" (Rzym 6,18).