KIM JESTEŚ?




USPRAWIEDLIWIENIE PRZEZ WIARĘ W UJĘCIU REFORMACYJNYM

Zarówno teolodzy kościoła rzymsko-katolickiego jak i reformatorzy byli zdania, że człowiek bywa usprawiedliwiony dzięki łasce Bożej. Dlatego jest to bardzo ważne, abyśmy zobaczyli istotną różnicę pomiędzy katolickim a reformacyjnym wyznaniem wiary:


Kościół rzymsko-katolicki:

- usprawiedliwienie jest dziełem łaski Bożej w człowieku.

Reformacja:

- usprawiedliwienie jest dziełem łaski Bożej w Chrystusie.


Wskazana wyżej różnica pomiędzy rzymskim katolicyzmem a reformacją posiada znaczenie fundamentalne. Katolicyzm jest zdecydowanie subiektywny, skoncentrowany na człowieku i ludzkim doświadczeniu.

W
iara reformacyjna jest obiektywna, skoncentrowana na Chrystusie.

Centralnym punktem teologii katolickiej jest dzieło łaski Bożej w obrębie doświadczenia ludzkiego. Dlatego jest to tak druzgocące wolność chrześcijańską.Człowiek staje się więźniem, ponieważ ośrodkiem jego niepokoju jest jego własne doświadczenie.

Doktryna katolicka, uzależniając postawę człowieka wobec Boga od tego , czego dokonuje w nim łaska, powiększa tylko jego zgryzotę i rozpacz. Jeżeli akceptacja i sprawiedliwość człowieka przed Bogiem zależy od łaski Bożej w sercu tego człowieka, to musi on postawić sobie pytanie:"jak wielka musi być ta działająca we mnie łaska abym mógł okazać się sprawiedliwym wobec Boga? Wiele muszę - za sprawą tej łaski - modlić się i pokutować jak bardzo muszę kochać jak bardzo muszę być posłuszny, aby Bóg mnie przyjął?"

To był właśnie ten problem przed którym stanął ów pobożny mnich - Marcin Luter. Tak długo jak opierał on swoją sprawiedliwość wobec Boga na dziele łaski Bożej w jego sercu, nie mógł nigdy być pewien, czy posiadał tej łaski wystarczająco dosyć. W rzeczy samej im głębiej wnikał w swoje wlasne doświadczenie, aby doszukać się powodów, na podstawie których mógłby oczekiwać akceptacji Bożej, tym bardziej był udręczony świadomością swej grzeszności.

I wtedy dotarło do niego światło ewangelii w postaci Pawłowej doktryny o usprawiedliwieniu. Apostoł Paweł powiada: "...usprawiedliwieni darmo z łaski jego przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie "(Rzym 3,24). Tłumaczenie Nowej Biblii Angielskiej oddaje fragment ten następująco: "...wszyscy usprawiedliwieni są darmo, jedynie z łaski Bożej, poprzez jego wyzwalający czyn w osobie Chrystusa Jezusa".

To wyjaśnia nam, że nie jesteśmy usprawiedliwieni w wyniku tego czego dokonuje Bóg wewnątrz nas, usprawiedliwieni jesteśmy raczej przez to, czego Bóg dokonał całkowicie poza nami.

Aktu wyswobodzenia wszystkich ludzi dokonał Bóg w Jezusie Chrystusie.

Tutaj rozchodzą się drogi Rzymu i Reformacji. Rzym oświadcza, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez dzieło łaski Bożej wewnątrz jego serca, a Reformacja zaś - że jest usprawiedliwiony przez dzieło łaski Bożej w Jezusie Chrystusie.


BACK                                          HOME                                         NEXT

Hosted by www.Geocities.ws

1