ÖCSI
(Kid Brother)
Borzasztó nagy
megrázkódtatás volt a számomra, hogy elutasították a második gyermek
vállalására vonatkozó kérelmünket. Őszintén bíztunk benne, hogy meg fogjuk
kapni az engedélyt.
Köztiszteletnek
örvendő polgár vagyok; a társadalom oszlopa, meg minden efféle. Talán egy
kicsit öreg voltam. Josie - a feleségem - talán már túljutott azon a koron,
amikor a legelőnyösebb gyermeket vállalni. Na és? Sok olyan embert ismerünk,
akik nálunk rosszabb állapotban vannak, idősebbek, jellemüket tekintve nem a
legtökéletesebbek, akik… Na de mindegy.
Volt egy fiúnk,
Charlie, és tényleg nagyon szerettünk volna egy másik gyereket. Kisfiút vagy
kislányt, teljesen mindegy. Ha esetleg valami baj történt volna Charlie-val, ha
jelentkezett volna nála valami betegség, akkor természetesen megkaptuk volna az
engedélyt a másodikra. Vagy nem. És ha megkaptuk volna az engedélyt, akkor
valószínűleg gondot viseltek volna Charlie-ra, a kis selejtesre. Biztos tudja,
most mire gondolok, nem hiszem, hogy el kellene magyaráznom.
A baj az volt, hogy
későn fogtunk hozzá az egészhez. Erről Josie
tehet. A menzesze eléggé
szabálytalan volt, sosem tudtam, mikor érdemes
próbálkoznom nála. Ugye érti,
mire gondolok? És orvosi segítséget sem
kérhettünk. Hogyan is tehettük volna? A
kórházban azt mondták, ha nem tudunk gyereket
csinálni segítség nélkül, akkor
ne csináljunk. Így legalább a világgal is
jót teszünk. Nagyon hazafias dolog
gyermektelenül élni.
De aztán bolondot
csináltunk belőlük, és mégis lett egy gyerekünk. Charlie.
Amikor Charlie
nyolchónapos volt, beadtuk a kérelmet a második
gyerekre. Szerettük volna, ha
nincs köztük nagy korkülönbség. Hát
olyan nagy kérés ez? Rendben van, egy
kicsit öregecskék voltunk hozzá, de akkor
is…! Nem érdekes, milyen világban
élünk. Nem számít, milyen
mértékben csökken a népesség, azt
mondják, még ennél
is kevesebben kellene lennünk, és ha az élet
könnyebbé válik, ha az emberek
tovább élnek, akkor tovább kell fokozódnia
a csökkenés ütemének.
Ezek csak akkor
lesznek elégedettek, az teljes egészében eltüntetik az emberiséget…!
- Nézze! Úgy mondom
el, ahogy akarom. Ha kíváncsi a történetemre, tiszt úr, akkor hagyja, hogy úgy
soroljam el a történteket, ahogy nekem tetszik. Mit tudnak csinálni velem?
Komolyan mondom, nem érdekel, hogy élek vagy meghalok. Ha a helyemben lenne
másképp gondolkodna?
- Nézze, nincs
értelme a vitának. Úgy mondom el, ahogy akarom, vagy befogom a szám, és azt
tesznek velem amit akarnak. Megértette?
- Na jól van. Azért
mondom!
Ahogy kiderült,
felesleges volt aggódnunk amiatt, hogy Charlie megbetegszik, vagy ilyesmi. Úgy
fejlődött, akár egy kis medve, vagy mint azok a kis állatkák, amik annak idején
az erdőkben meg a hasonló helyeken kódorogtak..
Jó családból származott. Ez látszott rajta. De akkor miért nem
engedélyezték a második gyereket? Nagyon kíváncsi lennék rá!
Hogy intelligens
volt-e? Meghiszem azt! Erős. Tudta, mit akar. Eszményi fiú. Amikor rágondolok,
akkor... akkor… Jaj. Jaaj!
Látnia kellett volna
a többi srác között, amikor felcseperedett. Született vezető volt. Tudta, merre
akar menni. A szomszédban lakó kölyköket mindig rávette, hogy azt csinálják
amit ő parancsol nekik. Tudta mit akar, és amit akart az mindig helyes volt.
Ennyi a lényeg.
Persze Josie-nak nem
tetszett a dolog. Azt mondta, Charlie rossz gyerek. Azt mondta, én rontottam
el. Nem tudom, hogy értette. Rendben, én neveltem a fiút!
Charlie testi erő és
intelligencia tekintetében mindig legalább két évvel megelőzte a kortársait.
Ezt láttam rajta. Időnként megesett, hogy egy-egy kölyök kilógott a sorból, de
Charlie hamar megmutatta nekik ki a főnök.
Josie attól félt,
hogy Charlie verekedős meg agresszív lesz. Azt mondta, nincsenek barátai, mert
minden gyerek fél tőle.
Na és? Egy
vezérnek
nincs szüksége barátokra. A vezér olyanokat
akar maga körül, akik tisztelik. Ha
valaki nem engedelmeskedett neki, akkor... Azok tették
jól, akik féltek tőle.
Charlie mindig győztesen szállt ki vitákból. Egy
idő múltán a többi gyerek
távol maradt tőle. A kis puhányok! A szüleik
tehettek az egészről. Volt egy
gyerekük, és tudták, több nem lehet,
ezért azt az egyet rajongták körül; úgy
bántak az egykékkel, mintha értékes
drágakövek lennének. Törékeny
ékkövek. A
szülő hibát követ el, ha ilyesmit csinál. Az
ilyen kölykök értéktelenné,
haszontalanná válnak.
Ott volt az a pasas,
Stevenson. A sarkon túl lakott. Két lánya volt, szánalmas kis jószágok,
fecsegő, vihorászó, üresfejű csitrik. Kérdem én: Stevensonnak miért lehetett
két gyereke? Talán ismert valakit odafent. Egy kis csúszópénz. Miért is ne
tette volna? sokkal több pénze van, mint amennyit bevall. Hát persze! Ez a
lelke a mindennek. Az ember azt hinné, ha kettő van neki, akkor megengedi
magának, hogy az egyiket kockára tegye, de nem...
- Rendben van. A
lényegre is rá fogok térni. Majd ha úgy
akarom. Ha erőszakoskodik, sehová sem
jutunk egymással, és mehetünk a
bróságra. Engem aztán nem érdekel az
egész!
A többi szülő nem
akarta, hogy baja essék egyetlen gyermekének. Ne játssz a Janowitzék fiával,
mondogatták. Persze sosem hallottam, hogy ilyet mondtak volna, de el tudom
képzelni. Ki a fenének volt szüksége rájuk? Úgy terveztem, Charlie majd
középiskolába megy, mikroelektronikát vagy spatiális dinamikát tanul, vagy
valami ilyesmit. Meg persze gazdaságtant, üzlettant is, hogy megtanulja, a
tudása birtokában hogyan juthat pénzhez meg hatalomhoz. Már mindent
kiterveltem. Már láttam magam előtt a létra tetején...
Josie azonban
egyfolytában csak arról papolt, hogy Charlie-nak
nincsenek barátai, hogy
egyedül fog felnőni, meg hasonlók. Mindig erről
beszélt! Sokszor úgy éreztem
magam, mintha egy visszhang-kamrában élnék.
Aztán egy nap odaállt elém, és így
szólt:
- Miért nem intézzük
el, hogy Charlie-nak legyen egy kistestvére?
- Aha - mondtam. -
Hát persze. Már túl vagy a menopauzán. Hogy
képzeled? Hívjuk a gólyát? Vagy
nézzünk szét a káposztaföldeken?
Tudja, elválhattam
volna tőle. Elvehettem volna valami fiatal pipit. Végülis én nem voltam túl a
menopauzán. Viszont… hűséges voltam. Nem felejtettem el a régi szép időket. Meg
különben is, ha elválok Josie-tól, Charlie minden bizonnyal nála marad. Ebben
meg mi lett volna jó nekem?
Szóval csak ezzel a
gólyás megjegyzéssel válaszoltam neki.
Így felelt:
- Nem biológiai
gyerekről beszélek. Arra gondoltam, szerezhetnénk egy robotot, hogy Charlie-nak
legyen egy öccse.
Gondolhatja, még
csak meg se fordult a fejemben, hogy egyszer ilyesmit fogok hallani. Nem vagyok
olyan robotimádó típus. A szüleimnek egy se volt. Nekem sem. Szerintem ahány
robottal több, annyi emberrel kevesebb van. Átadjuk nekik a világot, és még
asszisztálunk is hozzá. Ha kíváncsi a véleményemre: ez is az emberiség
kiirtásának eszközei közé tartozik.
- Ne légy
nevetséges! - mondtam Josie-nak.
- Komolyan mondom! -
válaszolta határozottan. - Van egy új modell.
Gyerekek számára tervezték,
barátnak, játszópajtásnak. Semmi extra, nem
is drága, és kielégítenek egy
szükségletet. Egyre több az egyke, akiknek nem lehet
valódi testvérük.
Örülnének egy ilyen pótszernek.
- Lehet, hogy más
gyerek örülne, de Charlie nem! - mondtam.
- De igen, Charlie
is örülne! Így sosem fogja megtanulni, hogyan kell viselkedni más emberekkel.
Egyedül nő fel. Magányosan. Nem fogja megérteni, hogy mit jelent adni és kapni.
- Ő nem fog adni
semmit. Ő majd elveszi ami neki kell. Megszerzi magának a hatalmat, pozícióba
kerül, és megmondja másoknak, mit csináljanak. És lesznek saját gyerekei. Talán
három is!
Maga, tiszt úr, még
túl fiatal ahhoz, hogy átérezze a helyzetet, de ha magának is csak egy gyereke
van, akkor előbb-utóbb rá fog döbbenni, lehet több is. Persze nem egészen a
sajátja, hanem a gyerekének a gyereke. De ez majdnem ugyanolyan. Óriási
reményeket fűztem Charlie-hoz. Biztos voltam benne, hogy mielőtt meghalok látni
fogok még egy gyereket a családban. Talán kettőt. Esetleg hármat. Charlie
gyerekeit, akiket azért a sajátomnak tekinthetek.
Josie azonban csak a
robotra tudott gondolni. A visszhang-kamrában változott a műsor. Megtudta,
mennyibe kerül, mennyi részletet kellene fizetnünk. Utánajárt a dolognak;
megtudta, hogy egy év próbaidőre el lehet hozni egy robotot, próbaidőre. Ha
beválik, akkor ki kell fizetni, ha nem válik be, akkor vissza kell
szolgáltatni. A saját pénzét akarta feláldozni a célra, azt, amit a szülei
hagytak rá. Maga is biztos tudja, hogy van az ilyesmi... Az ember a végén
beadja a derekát. Ha másért nem, hát azért, hogy megmaradjon a családi béke.
Feladtam a dolgot.
- Rendben van,
válassz ki egyet, és vedd bérbe. De te fizeted ki!
Arra gondoltam, hogy
még bármi megtörténhet. Lehet, hogy
kiderül, a robot púp a hátunkon, nem válik
be, és Josie belátja, jobb lesz ha visszavisszük.
Aztán meghozták.
Vagyis... Be se csomagolták, ládába vagy ilyesmibe, egyszerűen besétáltak vele
a házba. A "sráccal". Én a legszívesebben robotnak szólítottam volna,
de Josie ragaszkodott ahhoz, hogy úgy bánjunk vele, mintha tényleg Charlie
öccse lenne. Szép lassan én is hozzászoktam a dologhoz.
"Gyerek"
robot volt, legalábbis így nevezték a hozzá hasonlókat. Volt valami
regisztrációs száma, de nem jegyeztem meg. Mi értelme lett volna? Egyszerűen
csak "Öcsi"-nek szólítottuk. Mindenkinek így volt a legjobb.
- Igen, tuzdom, hogy
egyre népszerűbbé válik ez a robottípus. Fogalmam sincs, mi a fene üthetett az
emberekbe, hogy megkedvelik ezt az izét.
Mi is megkedveltük
Öcsit. Vagyis én egyszerűen csak elviseltem, Josie azonban teljesen odavolt
érte. El kell ismernem, a robotunk elég jó példány volt. Majdnem teljesen
emberinek nézett ki, sokat mosolygott, és kedves hangon beszélt. Úgy tizenöt
évesnek látszott. Kisnövésű tizenöt évesnek, ami nem is volt rossz, mert
Charlie nagynövésű tízéves volt.
Öcsi egy kicsit
magasabb volt, mint Charlie, és természetesen jóval nehezebb. Tudja, az ilyen
robotoknak titániumcsontjaik vannak, vagy mi a fene van bennük, meg aztán ott
hordozzák magukban azt a kis nukleáris egységet. Ezt egyébként tíz évnyi
működésre tervezik, csak azután kell kicserélni. Ettől olyan nehezek.
Elég jó szókincse
volt, és nagyon udvariasan viselkedett. Josie imádta.
- Jó hasznát veszem
a háztartásban - mondta. - Majd segít nekem!
- Nem - mondtam
erre. - Szó sem lehet róla. Charlie-nak hozattad, és ez azt jelenti, hogy az
övé. Eszedbe se jusson, hogy kisajátítod!
Arra gondoltam, hogy
Josie szépen ráteszi a kezét, afféle rabszolgát csinál belőle, és soha az
életben nem fog megválni tőle. Abban biztos voltam, hogy Charlie nem fogja
megszeretni, vagy ha mégis, akkor egy idő múlva egyszerűen ráun, és akkor végre
megszabadulhatunk tőle.
Charlie-ban azonban
csalódnom kellett. Ő is megszerette Öcsit.
De tudja, bizonyos
idő elteltével az egész kezdett elviselhetővé válni. Öcsit arra tervezték, hogy testvére legyen egy
embergyereknek, ezért Charlie-nak semmi kifogása sem lehetett ellene. Öcsi
hagyta, hogy Charlie legyen a főnök - pontosan úgy, ahogy az öccsök hagyni
szokták a bátyjuknak. És persze engedelmeskedett annak a bizonyos Három
Törvénynek. Most nem mondom el, mik ezek, biztos maga tudja, miről van szó.
Elképzelhetetlen volt, hogy ártson Charlie-nak, mindent meg kellett csinálnia,
amit a "bátyja" mondott neki. Nem is csoda, hogy egyszercsak azon
kaptam magam, elégedett vagyok a helyzettel.
Amikor játszottak,
mindig Charlie győzött. Ennek így kellett lennie. Öcsi sosem kapta fel a vizet.
Erre képtelen volt. Arra készítették, hogy veszítsen. Charlie időnként
meggyepálta, megrugdosta. Tudja milyenek a gyerekek! Begurulnak valami miatt,
aztán egy másik gyereken töltik ki a mérgüket. Minden kölyök ezt csinálja.
Persze a szülők az ilyesmit sosem nézik jó szemmel. Időnként én is rászóltam
Charlie-ra, hogy ne csináljon ilyeneket, ne bántsa az öccsét, aki úgysem fog
védekezni.
Persze Öcsivel
mindezt megtehette. Miért is ne tehette volna meg? Őt nem lehetett megbántani,
benne nem lehetett kárt tenni. Fémből meg plasztikból, meg a fene tudja még
miből volt a teste. Majdnem úgy nézett ki, mint a valódi emberek, de nem volt
élőlény. Nem érezte a fájdalmat.
Én a magam részéről
úgy éreztem, Öcsi legalább arra jó, hogy van valaki, akin Charlie kitöltheti a
dühét, akin levezetheti felesleges energiáit, amelyek máskülönben összegyűltek
volna benne. Az ilyen összegyűlésnek pedig súlyos következményei lehetnek. Öcsi
nem bánta a dolgot. Amikor dzsúdóztak, Charlie földhoz vagdosta, rátapostt, de
ő mindig felállt, és csak valami ilyesmit mondott:
- Szép volt,
Charlie. Próbáljuk meg újra!
Öcsit akár egy
toronyház tetejéről is le lehetett volna lökni, akkor sem esett volna baja.
Mindig jólnevelten
volt, udvariasan viselkedett velünk. Engem Apának szólított, Josie-t pedig
Mamának. Gyakran megkérdezte, hogy vagyunk. Segített Josie-nak, amikor fel
akart állni a karosszékéből, meg ilyesmi. Figyelmes volt.
Ilyennek tervezték. Úgy
kellett viselkednie, mintha érző lény lenne, mintha törődne velünk. Nála ez
automatikusan működött. Erre programozták be. Nem volt ebben semmi különös,
Josie-nak mégis borzasztóan tetszett. Nézze, én mindig keményen dolgoztam. Van
az az erőmű, annak a működtetésében segítek. A gépeket ellenőrzöm. A rendszerbe
kapcsolt gépeket. Ha valami elromlik, akkor az egész kócerájnak annyi. Nekem
nincs időm meg energiám arra, hogy virágot hordozzak a feleségemnek, hogy
felsegítsem a karosszékéből, meg ilyesmi. Már majdnem húsz éves házasok
vagyunk, és semmi sem tart örökké. A vonzalom sem.
Ami Charlie-t
illeti… Hát, ő pontosan úgy viselkedett az anyjával, ahogy a vele egykorúak
szoktak. Azt hiszem, ebben Öcsinek is volt némi szerepe. Charlie nem engedhette
meg magának, hogy az egyik percben eljátssza a főnököt Öcsi előtt, a következő
pillanatban pedig odaszalad Josie-hoz valamiért. Nem volt afféle anyámasszony
katonája, és nem hagyta, hogy Josie parancsolgasson neki. Látszott rajta,
kemény férfi lesz belőle. Arra, amit én mondtam neki, természetesen odafigyelt.
Egy fiúnak mindig hallgatnia kell az apjára.
Szóval, a lényeg az,
hogy nagyon jónak bizonyult, hogy Öcsit ilyen édeskének, kedveskének, a mama
szeme fényének tervezték. Mellette Josie úgy érezhette, hogy valaki mindig van
mellette; így kevésbé zavarta, hogy Charlie mindig csak saját magára gondolt.
Na, hát gondolhatja,
hogy Josie minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy elrontsa az
egészet. Egyfolytában aggódott kis kedvence épsége miatt, attól félt, hogy
Öcsinek valami baja esik.
- Jaj, Charlie! -
mondogatta. - Mondd, miért nem tudsz rendesebb lenni az öcséddel?
Nevetséges volt!
Hiába próbáltam elmagyarázni neki, hogy Öcsinek nem eshet baja, hogy vesztesnek
tervezték, hogy itt minden Charlie érdekében történik.
Charlie persze ügyet
sem vetett az anyjára. Ő mindig úgy játszott Öcsivel, ahogy kedve tartotta.
Ha nem bánja,
pihennék egy kicsit. Tartsunk egy kis szünetet! Nem nagyon szeretek beszélni
ezekről a dolgokról. Csak egy kicsit... Hadd pihenjek!
Oké, már jobban is
vagyok. Tudom folytatni.
Eltelt egy év, és
úgy éreztem, elég volt a cirkuszból. Arra gondoltam, ideje visszaszolgáltatnunk
Öcsit az U.S. Robotsnak. Végülis teljesítette a feladatát.
Josie azonban
ellenezte a dolgot. Keményen ellenezte!
- De ha most nem
adjuk vissza, akkor a szerződés értelmében ki kell fizetnünk a teljes árát! -
mondtam.
Erre azt felelte,
hogy ki fogja fizetni a részleteket. Megígérte, hogy mindent ő intéz, ezért
ráhagytam az egészet.
Egyébként azt is
elmondta, azt is felhozta érvként, hogy Charlie-t nem foszthatjuk meg az
öccsétől. Nem hagyhatjuk, hogy a fiúnk magányos legyen.
Azt hiszem, ebben
igaza volt. Én mondom magának, van valami hátborzongató abban, ha az ember
rádöbben, hogy a feleségének igaza van. Az ilyesmi nem vezethet jóra.
Charlie, amikor
idősebb lett, egyre kevesebbszer nyúzta Öcsit. Ekkor már éppen olyan magas
volt, mint a robot; talán ezért sem tartotta annyira fontosnak, hogy
bebizonyítsa neki fizikai erejét.
Meg aztán más dolgok
iránt is érdeklődni kezdett, nem csak a verekedés meg az erőfitogtatás
foglalkoztatta. Például szeretett kosárlabdázni. Egy az egy ellent játszott
Öcsivel, és őszintén mondom, remek volt! Mindig sikerült kicseleznie Öcsit, és
csak ritkán hagyott ki egy-egy helyzetet. Lehet, hogy Öcsi hagyta kicselezni
magát. Lehet, hogy nem védekezett teljes erőből. De mit számít ez, amikor
Charlie szinte mindig betalált a kosárba? Azokról a találatokról nem Öcsi
tehetett, nem ő varázsolta bele a labdát a gyűrűbe, nem igaz?
A második évben
Öcsi
afféle családtaggá vált nálunk. Nem,
nem étkezett együtt velünk. Ő sosem evett.
És nem is aludt. Éjjelente Charlie
szobájában, a sarokban álldogált.
De a holovideót
együtt nézte velünk, és Josie egy csomó dolgot elmagyarázott neki, hogy
ismereteket szerezzen, és még emberibbnek tűnjön. Ez volt az oka annak is, hogy
elvitte magával vásárolni, meg mindenhová, ahová ment. Persze csak akkor,
amikor Charlie-nak nem volt rá szüksége. Öcsi segítőkész volt, azt hiszem.
Segített Josie-nak cipekedni. És mindig udvariasan viselkedett, mindig
figyelmes volt.
Én mondom
magának,
amióta Öcsi a házba érkezett, Josie-val
jobban ki lehetett jönni. Vidámabb
lett, kedvesebb, nem siránkozott annyit, mint korábban.
Kezdett kellemessé
válni a családi életünk. Öcsi
megtanította Charlie-t arra, hogyan
érvényesítse
az akaratát, Josie-t pedig arra vette rá, hogy
többet mosolyogjon. Szóval, én
is kezdtem elhinni, hogy nem csináltunk rossz
vásárt, amikor megrendeltük.
Aztán… megtörtént a
baj.
Figyeljen csak...
Nem tudna adni valami innivalót?
Igen. Lehetőleg
valami alkoholost. Csak egy kicsit. Egy kicsit! Ne csinálja már! Most a
szabályok miatt aggódik? Nézze, valahogy túl kell jutnom ezen a… Ezen.
Szóval, megtörtént.
Millióból egyszer. Nem. Milliárdból egyszer fordul elő ilyesmi. A mikrofúziós
egységek állítólag sosem hibásodhatnak meg. Mindenütt ezt hirdetik.
Hibamentesek. Aha. Hát, az enyém nem az volt. Nem tudom, hogyan történhetett
meg. Senki sem tudja, miért következett be. Először senki sem sejtette, hogy a
mikrofúzióval van baj. Azóta persze már elmondták, hogy ez volt a helyzet.
Pereskedni fogok. Követelni fogom, hogy állítsák helyre a házamat. Vissza
akarom kapni a bútoraimat!
Óriási kártérítést
fogok követelni!
Nézze, maguk úgy
bánnak vlem, mintha mániákus gyilkos
lennék! De miért velem? Miért nem a
mikrofúziós izéket tervező pasasokat
vádolják gyilkossággal? Derítsék ki,
hogy
ki készítette azt az egységet, ki hibázott
a beszerelésénél!
Hát maguknak
fogalmuk sincs arról, mi a valódi bűn? Itt van ez az izé... ez a mikrofúzió...
Ez nem robban fel, nem ad ki hangot, csak felforrósodik, egyre jobban, és a
végén az egész ház lángra lobban! Hogy úszhatják meg emberek azt, ha rosszul
szerelnek össze valamit?
Jól van. Rendben.
Folytatom. Folytatom már, na!
Azon a napon nem
voltam otthon. Egész évben egyetlen napot töltöttem távol. Azt a bizonyos
napot! Általában mindent otthonról irányítok, vagy onnan, ahol éppen a
családommal vagyok. Nem kell nekem elmennem sehová, mindent a komputerek
csinálnak. Az én munkám nem olyan, tiszt úr, mint a maguké.
Ám azon a napon a
nagy főnök személyesen akart találkozni velem. Nem
sok értelme volt az
egésznek, mindent elintézhettünk volna a
zártláncon keresztül. Neki azonban az
a mániája, hogy bizonyos időszakonként
személyesen akarja látni az általa
irányított részlegek vezetőit. Talán azt
hiszi, nem lehet megtudni egy
emberről, hogy milyen, ha nem három dimenzióban
látjuk, nem érezzük a szagát, a
közelségét. Ez valami olyan babonaság lehet,
amit a Sötét Korból maradt ránk...
Egyébként a magam részéről
szeretném, ha visszatérne ez a bizonyos kor, a
komputerek és a robotok előtti kor, amikor az embernek
még annyi gyermeke
lehetett, amennyit akart...
És a mikrofúziós
egység éppen ezen a napon mondta fel a szolgálatot!
Azonnal
értesítettek. Mindig azonnal értesítik az embert... Bárhol is legyen, akár a
Holdon, akár valamelyik űrtelepen. A rossz hírek percek alatt utolérnek
bennünket. A jó hírek időnként elkerülnek minket, de a rosszak sosem.
Hazarohantam, de a
házam akkor már lángokban állt.
Amikor odaértem,
romhalmaz volt az egész. Josie a füvön feküdt, meggyötörten, kormosan, tépett
ruhában, de… De legalább élt! Később megtudtam, abban a pillanatban is a ház
előtt tartózkodott, amikor bekövetkezett a dolog.
Amikor meglátta,
hogy lángra lobban a ház, bizonyára Charlie-ra gondolt, aki odabent volt.
Berohant érte... és kihozta.
Így kellett
történnie. Legalábbis akkor, amikor hazaértem, erre gondoltam, mert valamivel
arrébb ott feküdt a fiam. Nem sokat láttam belőle. Nem mertem odanézni, és
különben is, egy csomó ember hajolt fölé. Odamentem Josie-hoz, és megkérdeztem
tőle, mi ez az egész.
Nem bírt
megszólalni.
- Charlie… Súlyos a
sérülése? - kérdeztem tőle. Nem ismertem fel a saját hangomat. Azt hiszem,
abban a pillanatban kezdett elmenni a józan eszem.
- Csak egyikőjüket tudtam
megmenteni - nyögte Josie. - Csak az egyiket...
Miért kellett volna
megmentenie mind a kettőt? Erre gondoltam.
- Ne aggódj Öcsi
miatt - mondtam. - Ő csak egy gép. A
biztosítás meg a bánatpénz elég lesz arra, hogy vehessünk egy másikat.
Ezt akartam mondani,
de fogalmam sincs, sikerült-e. Talán csak krákogtam meg fuldokoltam. Nem tudom.
Azt sem tudom, Josie
hallotta-e amit mondok. Abban sem voltam biztos, felfogja-e, hogy ott vagyok
mellette. Egyfolytában csak suttogott.
- Választanom
kellett - kántálta újra meg újra.
Muszáj volt
odamennem Charlie-hoz, aki a földön feküdt. Megköszörültem a torkomat, és
kinyögtem:
- Hogy van a fiam?
Milyen súlyos a sérülése?
- Lehet, hogy meg
tudjuk javítani - mondta a mellette
térdelő emberek egyike, aztán felnézett rám. - A fia?
Akkor láttam meg
Öcsit. Ott feküdt a füvön. Az egyik karja kifordult a helyéről,
működésképtelenné vált. Mosolygott, mintha semmi sem történt volna. És
megszólalt.
- Szia, Apa. Mami
kimentett a tűzből. Hol van Charlie?
Josie-nak
választania kellett. És Öcsit mentette meg!
Nem tudom, hogy
ezután mi történt. Semmire sem emlékszem. Maguktól hallottam, hogy megöltem
Josie-t, hogy rávetettem magam, és csak akkor tudtak lerángatni róla, amikor
már megfojtottam.
Lehetséges. Nem
tudom. Nem emlékszem. Csak abban vagyok biztos, hogy… Josie gyilkos!
Megölte… megölte…
Charlie-t!
Megölte a fiamat,
hogy megmentsen egy halom…
…egy halom…
Titániumot.
Szántai Zsolt ford.
---