Karácsony Rodney
nélkül
(Christmas without
Rodney)
Az egész azzal kezdődött, hogy
Gracie (aki már majdnem negyven éve a feleségem) szeretett volna szabadságot
adni Rodneynek az ünnepek alatt. És az egész azzal ért véget, hogy elképesztő
helyzetben találtam magam. Elmesélem mi történt, ha nem bánják. Hogy miért?
Egyszerűen muszáj elmondanom valakinek! Természetesen a neveket és a
részleteket megváltoztattam. A saját érdekünkben.
Néhány hónappal ezelőtt, december
közepén Gracie így szólt hozzám:
- Mi lenne, ha szabadságot adnánk
Rodneynek az ünnepek idejére? Miért ne ünnepelhetné meg ő is a karácsonyt?
Emlékszem, abban a pillanatban
éppen fókuszon kívüli helyzetben tartottam az optikai egységemet (amikor
pihenni vagy egyszerűen csak zenét hallgatni akarok, nagyon pihentető, ha
hagyom, hogy minden ködössé váljon előttem), de amikor ezt meghallottam azonnal
fókuszáltam, mert látni akartam, hogy Gracie mosolyog-e, esetleg kacsintgat.
Nem mintha túl jó humorérzéke lenne, de mégis.
Nem mosolygott. Nem kacsintgatott.
- Mi a fenéért adnánk neki
szabadságot?
- Miért ne?
- Talán a hűtőszekrényt is
vakációra akarod küldeni? Esetleg a sterilizálót meg a holovetítőt is? Tényleg,
mi lenne, ha egyszerűen kikapcsolnánk az energiaellátást, hogy pihentessük a
gépeket?
- Jaj, Howard! - mondta erre
Gracie. - Rodney nem hűtőszekrény és nem is sterilizáló. Ő… valaki.
- Nem. Ő nem valaki, hanem egy
valami. Robot. Nincs szüksége vakációra.
- Honnan tudod? Ő igenis személy.
Megérdemli, hogy lehetőséget kapjon a pihenésre, hogy egy kicsit jól érezze
magát. Hogy feltöltődjön.
Nem akartam megvitatni
Gracie-vel
ezt a "személy, nem személy" kérdést.
Biztosra veszem, maguk is
ismerik azokat a közvélemény-kutatási
eredményeket, melyek szerint a nők
körében háromszor annyia félnek a
robotoktól, mint a férfiak közül. Ez
talán
azért van így, mert a robotok azokat a feladatokat
végzik el, amiket régen
"házimunkának" vagy "asszonyi munkának" neveztek.
A nők úgy
gondolják, a robotok haszontalanná teszik őket. Pedig az
ember azt hihetné,
hogy megkönnyebbültek, mert nem nekik kell - robotolniuk. Nem
tudom pontosan,
hogy van ez az egész, de tény, nálunk más a
helyzet. Gracie egyszerűen imádja
Rodneyt. (Ezt a szót ő használta; gyakran mondogatta,
hogy: "Egyszerűen imádom
Rodneyt!")
Tudniuk kell, hogy Rodney
amolyan
régi típusú robot. Hét évvel ezelőtt
vásároltuk meg. Úgy alakították ki,
hogy
teljes mértékben megfeleljen a régimódi
házimunkák elvégézéshez. Én
magam is
sokszor elégedett voltam vele. Időnként persze megfordult
a fejemben, hogy
talán le kellene cserélnünk, nekünk is be
kellene szereznünk egy modernebb
típust, olyat, amiben minden automatikus (a fiúnknak,
DeLanceynek ilyenje van),
ám Gracie-nek sosem tetszett az ötlet.
Aztán DeLanceyre gondoltam, és
így szóltam:
- Mondd csak, Gracie, hogy fogunk
elboldogulni Rodney nélkül? DeLancey idejön azzal a takaros kis
feleségével... - A "takaros" szót eléggé gúnyosan ejtettem ki, de
Gracie ebből semmit sem vett észre. Nem tudom miért, de mindenáron látni akarja
a menyünk jó tulajdonságait, pedig egyetlen ilyen sem létezik. - Szerinted hogy
fogjuk rendben tartani a házat, hogy fogjuk elkészíteni az ételeket? Hogy
fogjuk elvégezni az összes többi munkát Rodney nélkül?
- Á, emiatt ne aggódj - mondta
Gracie vidáman. - DeLancey és Hortense áthozhatja a saját robotját. Majd az
mindent megcsinál. Te is tudod, nem tartják valami sokra Rodneyt. Különben is,
odalennének az örömtől, ha bemutathatnák végre, mire képes a robotjuk. Rodney
addig nyugodtan pihengethetne.
Erre aztán felmordultam.
- Jól van, ha csak ez hiányzik a
boldogságodhoz…! Rendben, legyen így. De csak három napról lehet szó, és nem
akarom, hogy Rodney azt higgye, ezután már minden ünnepet henyéléssel fog
eltölteni.
Természetesen ezt is viccnek
szántam, ám Gracie így felelt:
- Nem, Howard, erről szó sincs.
Majd beszélek vele és elmagyarázom neki, hogy ilyesmire csak néha kerülhet sor.
Gracie egyszerűen képtelen
felfogni, hogy Rodneyt a robotika három törvénye irányítja, és hogy ezért nincs
szükség arra, hogy bármit is elmagyarázzanak neki.
Így aztán az lett a vége, hogy
meg kellett várnom DeLanceyt meg Hortense-t. Nehéz volt a szívem. DeLancey a
fiam, de sajnos semmiben sem hasonlít rám. Ő is olyan, akár a többi karrierista
törtető. Hortense-t kizárólag azért vette feleségül, mert a nőnek remek üzleti
kapcsolatai voltak, és a segítségére lehetett az előbbrejutásban. Majdnem
biztos vagyok ebben, ugyanis egyetlen olyan tulajdonságot sem fedeztem fel a
menyemben, ami megmagyarázta volna, hogy DeLancey miért vonzódik hozzá oly
nagyon.
Karácsony előtt két nappal
jelentek meg. Magukkal hozták a robotjukat is, ami éppen olyan dekoratív volt,
mint Hortense - és majdnem olyan szigorú és kemény. Csillogott-villogott a
burkolata, és ellentétben a mi robotunkkal, egyetlen aprócska hibát sem
lehetett felfedezni rajta. Egészen biztos vagyok abban, hogy Hortense
elképzelései szerint készítették. Nesztelenül mozgott. Rendszeresen, minden ok
nélkül megjelent mögöttem; a szívbaj kerülgetett valahányszor megfordultam és
véletlenül összeütköztem vele.
Mintha ez nem lett volna éppen
elég: DeLancey elhozta nyolcéves kisfiát, LeRoyt is. Ő az unokám, ami elég
érdekes, mert ahogy elnézem a menyemet, nincs az a férfi, aki saját, szabad
akaratából hajlandó lenne akár egy ujjal hozzányúlni. LeRoy olyan kisfiú,
akinek csak használna, ha bedobnák egy betonkeverőbe...
LeRoy azzal indított, hogy megkérdezte,
elküldtük-e végre Rodneyt az ócskavas-telepre. (Ő "fém újrahasznosító
egységnek" nevezte azt a rettenetes helyet.) Hortense erre szipákolni
kezdett és így szólt:
- Mivel történetesen hoztunk
magunkkal egy modern robotot, remélem, Rodney a szemünk elé sem fog kerülni!
Hallgattam, Gracie azonban
válaszolt neki.
- Hát persze, hogy nem, drágám! A
helyzet egyébként az, hogy szabadságoltuk Rodneyt.
DeLancey elhúzta a száját, de nem
szólalt meg. Ismerte az anyját.
Erre már nekem is meg kellett
szólalnom.
- Szerintem - mondtam békítően -
kezdjük azzal, hogy megkérjük Rambót, hozzon valami finom innivalót. Mi a
véleményetek? Kávé? Tea? Forró csokoládé? Egy kis brandy…?
A robotjukat, a modernet Rambónak
hívták. Fogalmam sincs, miért éppen ezt a nevet adták neki. Talán mert ez is
R-rel kezdődött. Nincs olyan törvény vagy rendelkezés, ami előírná, hogy a
robotoknak R-rel kezdődő nevet kellene adni, de ha az ember odafigyel egy
kicsit észreveheti, hogy minden robot neve ilyen. Gondolom azárt, mert ezzel
akarnak utalni arra, hogy robotról van szó. A leggyakoribb robotnév a Robert.
Szerintem egyedül itt, az északkeleti folyosón is legalább egymillió
Robert-robot működik.
Szerintem ez lehet az oka
annak,
hogy az emberek már jó ideje nem kapnak R-rel kezdődő
nevet. Vannak Bobok és
Dickek, de nincsenek Robertek vagy Richardok. Vannak Posyk és
Trudyk, de
nincsenek Rose-ok és Ruthok. A robotok időnként
egészen különleges nevet
kapnak; ismerek hármat, amit Rutabagának, és
kettőt, amit Ramszesznek hívnak.
Ám Hortense az egyetlen, aki Rambónak nevezte el a
robotját; ezzel a hangsorral
korábban még sosem találkoztam, és
azóta se hallottam mástól. Érdekel, de
sosem
kérdeztem meg tőle, hogy miért éppen ezt
választotta. Biztosra veszem, valami
kellemetlen magyarázatot kapnék.
Rögtön kiderült, hogy Rambo
haszontalan jószág. Természetesen arra programozták be, hogy DeLancey és
Hortense teljes mértékben automatizált házában működjön. Ott, ha olyan
parancsot kapott, hogy készítsen el néhány italt, csupán annyit kellett tennie,
hogy megnyom néhány gombot. (Szeretném, ha valaki egyszer elmagyarázná nekem,
miért van szükség robotokra a gombok nyomogatásához!)
A mi házunk azonban nem
automatizált. Ezt Rambo azonnal felfedezte. Hortense feél fordult és mézédes
hangon (ami távolról sem hasonlított a brooklyni akcentussal beszélő Rodney
utcagyerekesen csibészes hangjára) így szólt:
- Hiányzik a megfelelő
felszerelés, asszonyom.
- Jaj! - hüledezett
Hortense. -
Ez azt jelenti, hogy még mindig nem
robotizáltattátok a konyhátokat, nagypapa?
- LeRoy születéséig sehogy sem
szólított, azután meg mindig csak
"nagypapa"-ként emlegetett. A valódi nevemet, a Howardot
soha,
egyetlen egyszer sem ejtette ki. Biztos azt gondolta, ha így
hívna, akkor
emberszámba venne, amit el akart kerülni. És persze
közben magáról is elárulná,
hogy ember, amit szintén nem akart kimutatni.
- Hát - mondtam -, eléggé
robotizált, amikor Rodney ott van.
- Gondolom, mennyire! Jaj,
nagypapa, hiszen már nem a huszadik században élünk!
Arra gondoltam, mennyivel jobb
lenne, ha még ott élnénk, de ezt persze nem mondtam ki. Inkább így válaszoltam:
- Mi lenne, ha átprogramoznád
Rambót? Esetleg megtaníthatnád arra, hogyan kezelje a mi gépeinket. Szerintem ő
is képes arra, hogy kiöntse, összekeverje és felmelegítse amit kell.
- Az biztos, hogy meg tudja
csinálni! - mondta Hortense. - De hála a Sorsnak, nincs rákényszerítve semmi
ilyesmire. Egyébként nem akarok belepiszkálni a programjaiba. Tudod, az ilyesmi
azt eredményezheti, hogy veszít a hatékonyságából.
Gracie aggodalmasan nézett rá.
- De ha nem programozod át, akkor
kénytelen leszek odaállni mellé, hogy szóban utasítsam az egyes műveletek
elvégzésére. Sajnos nem tudom, ezt hogyan kell csinálni. Még sosem próbálkoztam
ilyesmivel.
- Rodney el tudná modani
neki - jegyeztem meg.
- Ó, Howard! - kiáltott fel
Gracie. - Hiszen Rodney szabadságon van!
- Tudom, de nem is arra fogjuk
megkérni, hogy csináljon valamit, hanem csak arra, hogy mondja el
Rambónak, mit kell tennie. Aztán Rambo minden munkát elvégez.
- Asszonyom - szólalt meg Rambó
színtelen hangon -, a programjaim és a belém táplált parancsok között egyetlen
olyan sincs, ami lehetővé tenné a számomra, hogy önként utasításokat fogadjak
el a másik robottól. Különösen nem egy régebbi típusútól.
- Jól van, Rambo - csillapította
Hortense. - És biztos vagyok benne, hogy nagypapa és nagymama is megérti ezt.
(Feltűnt, hogy DeLancey nem szólt
bele a beszélgetésbe. Szerintem soha, egyetlen szót sem ejt ki a felesége
jelenlétében.)
- Jól van - mondtam. - Megmondom,
mit csinálunk. Megkérem Rodneyt, hogy mondja el nekem, mit kell tenni a
konyhában, aztán majd én utasítom Rambót.
Rambo hallgatott. Még rá is
érvényes a robotika második törvénye, amely szerint a robotnak kötelessége
végrehajtani az emberektől kapott parancsokat.
Hortense szeme összeszűkült. Éreztem,
hogy mondani akar valamit (mármint azon kívül, hogy Rambo túlságosan finom és
modern szerkezet ahhoz, hogy egy hozzám hasonló pasas utasítgassa), de aztán
hallgatott. Valami megmagyarázhatatlan, majdnem, vagy talán teljesen emberi
érzés arra ösztönözte, hogy tartsa csukva a száját.
A kis LeRoyt azonban nem fékezték
ilyen kvázi emberi érzések; ő nyíltan kimondta amire gondolt.
- Nem akarom látni Rodney csúnya
fenekét! Lefogadom, nem is tudja, mit kell csinálni a konyhában, és ha mégis,
akkor a nagypapi fog elszúrni valamit!
Arra gondoltam, milyen csodálatos
lenne, ha öt percre kettesben maradhatnék az unokámmal, és szép nyugodtan,
mondjuk egy pálca segítségével elmagyaráznám neki, hogyan kell viselkedni az
idősebbekkel. Hortense anyai ösztönei azonban túlságosan erősek voltak ahhoz,
hogy rám, vagy más emberi lényre bízza a gyerekét.
Nem tehettünk
mást, elő kellett
hívni Rodneyt a fülkéjéből, ahol a
saját gondolataival szórakoztatta magát
(kíváncsi lennék, vannak-e saját
gondolataik a robotoknak, amikor magukra
maradnak), és munkába kellett állítanunk.
Nem volt könnyű feladat. Elmondott
valamit, amit aztán én elismételtem
Rambónak. Rambó végrehajtotta a feladatot.
Rodney ezután elmagyarázta a folyamat következő
lépését, és így tovább.
Az egész kétszer
annyi ideig
tartott, mintha Rodney egyedül dolgozott volna. Bevallom,
elég kimerítő volt,
mármint a számomra. Főként azért, mert nem
csak az italokat készítettük el így,
hanem a karácsonyi vacsorát is. A terítést
is így végeztük, sőt, a mosogatást
és a sterilizálást is. Aztán ott volt a
rendrakás…!
Gracie egész végig azon
sopánkodott, hogy tönkretesszük Rodney szabadságát. Azt persze észre sem vette,
hogy én sem pihenhettem. Ráadásként ott volt Hortense, aki egyfolytában
kellemetlen megjegyzésekkel bombázott de olyan ravasz dolgokat mondott, hogy
nem is nagyon válaszolhattam rájuk. El kell ismernem, nagyon választékosan
fogalmazott, sosem ismételte önmagát. Gonosz bárki tud lenni, de az ilyen kreatív
gonoszkodáshoz külön tehetség kell. A találékonyság - még ha ilyesmiben is
nyilvánul meg - mindig kiváltja az elismerésemet.
A legmegerőltetőbb
természetesen
a karácsonyeste volt. Mire felállítottuk a
fát teljesen kimerültem. Vannak
olyan automatizált karácsonyfa-egységek,
amelyeknél az a lényeg, hogy az ember
hozzácsatlakoztatja a díszeket tartalmazó dobozt
az elektronikus fához, megnyom
egy gombot, és máris gyönyörködhet a
tökéletes eredményben. A mi fánk azonban
közönséges, régimódi plasztikfa volt,
amelyre a díszeket egyenként, kézzel
kellett felhelyezni.
Hortense elborzadva figyelte a
dolgot. Ezt már nem hagyhattam szó nélkül.
- Nézd, Hortense, ez legalább
arra jó, hogy kreatív tevékenységet végezhetsz, és úgy rendezheted el a
díszeket, ahogy neked tetszik.
Erre fújt egyet, és olyan hangot
hallatott, mint a fémkarmok, amikor valami plasztikfalat vakargatnak. Kivonult
a szobából. Az arcán látszott, tényleg rosszul van. Amikor hátat fordított
nekem meghajoltam felé. Örültem, hogy végre eltűnik a közelemből.
Ezután munkához láttam:
továbbítottam Rodney részletes utasításait Rambónak.
Amikor végeztünk
úgy döntöttem,
kinyújtóztatom egy kicsit a lábam. Leültem a
szoba félhomályos sarkában álló
karosszékbe. Alig, hogy kényelembe helyeztem magam,
bejött LeRoy. Azt hiszem,
nem vett észre, vagy egyszerűen nem vett tudomást
rólam, esetleg úgy tekintett
rám, mint a helyiség kevésbé fontos
és kevésbé érdekes berendezési
tárgyaira.
Csalódottan végigmérte a fát,
aztán odaszólt Rambónak.
- Hékás! Hol vannak a karácsonyi
ajándékok? Lefogadom, hogy nagypapától meg nagymamától kapok valami vacakot.
Nem mintha nagyon érdekelne, de nem akarok várni holnap reggelig!
- Nem tudom, hol vannak az
ajándékok, kis gazdám - felelt Rambo.
- Huh! - hörrent fel LeRoy, és
Rodney felé fordult. - És te, Rútpofa? Te tudod, hol vannak az ajándékok?
Rodney számára a programozása
lehetővé tette volna, hogy megtagadja a válaszadást, mégpedig azon az alapon,
hogy "nem fogja fel", hogy az unokám neki beszél, hiszen a neve
Rodney volt, nem pedig Rútpofa. Egészen biztos vagyok abban, hogy Rambo így
cselekedett volna a helyében, ő azonban más volt. Ahelyett, hogy elereszti a
füle mellett a kérdést, udvariasan felelt.
- Igen, tudom, kis gazda.
- És? Hol vannak, vén roncs?
- Nem hiszem, hogy bölcs dolog
lenne elárulnom, kis gazda. Ezzel kellemetlenséget okoznék Gracie-nak és
Howardnak, akik holnap reggel akarják átadni az ajándékokat.
- Ide hallgass! - mondta a kis
LeRoy. - Mit képzelsz? Kivel beszélsz, te ostoba robot? Parancsot adtam. Hozd
ide az ajándékokat! - kiáltott, aztán, hogy megmutassa Rodneynek, ki az úr a
szobában, a robot lábszárába rúgott.
Ez hiba volt. Előre láttam, mi
fog történni. Már akkor láttam, amikor felemelte a lábát, de nem szólaltam meg.
LeRoy lefekvéshez készülődött (bár kétlem, hogy lefeküdt volna mielőtt megkapja
az ajándékokat), ezért cipő helyett csak papucs volt rajta.
Papucs, ami lecsúszott
a lábáról
amikor rúgni készült. Meztelen lábujjai a
robot krómacél lábszárához
csattantak.
LeRoy üvöltve a padlóra omlott.
Egy másodperccel később beviharzott az anyja.
- Mi történt, LeRoy? Mi történt?
A kis LeRoy gondolkodás nélkül
hazudott.
- Megütött! Ez az ócska
szörnyrobot megütött!
Hortense felsikított. Meglátott
engem, rámkiáltott.
- Azonnal meg kell semmisíteni a
robotot!
- Ejnye, Hortense - mondtam
nyugodt hangon. - Egy robot nem üthet meg egy gyereket. A robotika első
törvénye meggátolja ebben.
- De ez egy ócska, régi, sérült
robot! LeRoy azt mondja…
- LeRoy hazudik. Nincs olyan
robot, bármilyen régi vagy sérült is legyen, ami megütne egy gyereket.
- Akkor… Ő tette! A nagypapa
csinálta! - visított LeRoy.
- Szerettem volna megtenne -
mondtam halkan -, de a robotok nem hagyták volna. Rajta, Hortense, kérdezd meg
a sajátodat. Kérdezd meg Rambótól, tétlen maradt volna-e ha Rodney vagyén
megütjük a fiadat! Rambo!
A modernebb robotnak is feltettem
a kérdést. Rambo így válaszolt:
- Nem engedtem volna meg,
asszonyom, hogy kis gazdámnak baja essen. Nem tudtam, mire készül. Annyi
történt, asszonyom, hogy kis gazdám csupasz lábbal belerúgott Rodney
lábszárába.
Hortense levegő után kapkodott, a
szeme kidülledt a dühtől.
- Jó oka lehetett rá! Meg kell
semmisíteni ezt az ócskaságot!
- Ejnye, Hortense! Ha nem
programozod át a robotodat hazugságra, ha nem nyúlsz bele… amivel mellesleg
talán csökkented a hatékonyságát… Nos, ha nem piszkálsz bele, akkor el fogja
mondani, mi történt a rúgás előtt. És természetesen én magam is tanúskodni
fogok Rodney mellett!
Hortense másnap reggel elhagyta a
házunkat. LeRoyt magával vitte (a fiúnak csak az egyik lábujja tört el; semmi
olyasmit nem kapott, amit ne érdemelt volna meg), és persze az örök
szótlanságba burkolózó DeLanceyt is.
Gracie a kezét tördelve
könyörgött nekik, maradjanak még egy kicsit, én azonban értelmek nélkül,
közömbösen néztem végig a távozásukat. Nem. Ez így nem teljesen igaz. Igenis
voltak érzelmeim, amikor elmentek. Örültem!
Később, amikor Gracie nem volt
jelen, megszólítottam Rodneyt.
- Sajnálom, rodney. Rettenetes
karácsony volt. És minden rossznak az volt a forrása, hogy nélküled próbáltunk
ünnepelni. Ilyesmi soha többé nem fog előfordulni, megígérem.
- Köszönöm, uram - mondta Rodney.
- Be kell vallanom, hogy az elmúlt két nap során többször is azt kívántam,
bárcsak ne léteznének a robotika törvényei.
Elvigyorodtam és
biccentettem, de
azon az éjszakán egyszercsak felriadtam
álmomból. Aggódtam, és azóta is
félek.
Rodneyt már sokszor, sok
szempontból kipróbáltuk, de…
De az nem fordulhat elő, hogy egy
robot azt kívánja, bárcsak ne léteznének a robotika törvényei! Ez semmilyen
körülmények között nem fordulhat elő!
Ha erről jelentést teszek,
Rodneyt minden bizonnyal megsemmisítik. Persze kapnánk helyette egy új
egységet, de Gracie sosem bocsátaná meg nekem amit kedvencével tettem. Soha!
Gracie számára semmi, még a legmodernebb robot sem tudná pótolni Rodneyt.
Gyötör a bűntudat,
de én magam is
kedvelem Rodneyt, és nem akarom, hogy végül
mégis Hortense-nek legyen igaza.
Viszont ha semmit sem csinálok, akkor egy olyan robottal kell
együtt élnem,
amely képes arra, hogy azt kívánja, bárcsak
ne léteznének a robotika törvényei.
Innen pedig egyetlen lépés az, hogy úgy tekinti,
valóban nincsenek ilyen
törvények. Ha pedig ez bekövetkezik…
Vajon mit fog tenni? Hogyan hozza
majd a tudomásomra, hogy többé nem tartja érvényesnek a három szabályt?
Most mit csináljak? Mit?
Szántai Zsolt ford.