"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

Ž Pėrse do tė lejonte Zoti qė tė ndėrrohej Bibla? 

  


 

 

Pėrpara se ti pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje lexoni faktet nga vetė Bibla qė dokumentojnė pėr ndėrrimin e saj.

Le tė shohim tash se ēfarė ka thėnė Profeti Muhamed rreth validitetit dhe besueshmėrisė sė Biblės.

 

Transmetuar nga Abu Namlah al-Ansari : “Derisa ai po qėndronte me tė Dėrguarin e Allahut, e edhe njė Hebre ishte me tė, njė funeral kaloi andej. Ai (hebreu) e pyeti atė: Muhamed, a flet ky funeral? Profeti tha: Allahu e di mė sė miri. Heberu tha: Ai (funerali)  flet.

I dėrguari i Allahut tha: ēfarėdo qė tė ju thojnė njerėzit e librit ( hebrenjtė dhe tė krishterėt) mos i verifikoni ata dhe as mos i pėrgėnjeshtroni por thuani: Ne besojmė nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. Nėse ėshtė gėnjeshtėr, mos e konfirmoni, dhe nėse ėshtė e drejtė mos e pėrgėnjeshtroni” (Pėrkthim i Sunan Abu Dawudit (Kital Al-Ilm, libri 25 nr 3637)

 

Transmeton Ubaidullahu fjalėt e Profetit Muhamed: “Pėrse i pyetni njerėzit e shkrimeve rreth ēfarėdo gjėje kur Libri (Kur’ani) i cili i ėshtė shpallur Profetit tė Zotit ėshtė mė i riu dhe i fundit. Ju e lexoni atė tė pastėr, tė pashtrembėruar dhe tė pa ndryshuar, dhe Allahu u tha se njerėzit e shkrimeve (Hebrenjtė dhe tė Krishterėt)  i ndėrruan shkrimet dhe i shtrembėruan; shkruan shkrime me duart e tyre dhe thane: ėshtė nga Allahu, pėr ta shitur atė pėr njė fitim tė vogėl. ….(Sahih Buhari Volumi 9 libri 92, nr 461)

 

Transmeton Ebu Hurejra  “ Njerėzit e Librit e lexonin Torėn nė hebraisht dhe pastaj ua sqaronin atė Muslimanėve nė Arabisht. Profeti i Allahut u tha (Muslimanėve) Mos ju besoni njerėzve tė Librit dhe as mos tregoni mosbesim ndaj tyre por thuani Ne besojmė nė atė qė na ėshtė shpallur neve dhe nė atė qė ju ėshtė shpallur juve’ (Buhariu Volumi 9, Libri 92, numėr 460)

 

Kur i bashkojmė tė gjitha kėto thėnie ėshtė e qartė se burimet qė i pėrdorin tė Krishterėt dhe Hebrenjtė (Bibla apo ēfarėdo burimi tjetėr fetar) duhet tė injorohen si tė tilla  sepse nuk janė tė  besueshme. Siē kemi parė tek Jeremia skribėt i korruptuan ligjet dhe i kthyen ato ‘nė rrenė’ (Jeremia 8:8)

Sipas Islamit Perėndia nė librat e shenjta u ka premtuar atyre qė do tė ndėrrojnė fjalėt e tij se do tė ballafaqohen me zjarrin e dėnimit, sepse Ai e dinte se kjo do tė ndodhte. Ai i vuri njerėzit e librit (Hebrenjtė dhe tė Krishterėt) nė sprovė dhe ata dėshtuan thellė nė kėtė test. Sot edhe ashtu nuk e kemi njė Bibėl. Bibla katolike ndėrron nga Bibla Protestane apo nga Biblat e disa kishave tė lindjes. Zoti thotė nė Kur’an 5:13 “Pėr shkak se ata e thyen zotimin e tyre, Ne i mallkuam ata, dhe zemrat e tyre i bėmė tė forta (tė shtangura). Ata i ndryshojnė fjalėt nga domethėnia e tyre dhe braktisėn njė pjesė me tė cilėn ishin urdhėruar. Ti vazhdimisht do tė vėrejsh tradhtinė e njė pjese tė tyre, pėrpos njė pakice nga ata. Pra falju dhe hiqu tyre. All-llahu ido ata qė bėjnė mirė

Izraeli kur e humbi mėshirėn e Allahut filloi tė mėkatojė kundėr tė sė vėrtetės dhe besimit nė tri rrugė: 1) ata filluan tė keqpėrdorin shkrimet, duke ose i larguar fjalėt nga kuptimi i vėrtetė, ose duke i aplikuar ato aty ku ato kurrė se kishin pasur kuptimin. 2) duke e bėrė kėtė ata e harruan njė pjesė tė Porosisė sė Allahut dhe qėllimit tė Tij 3) Ata zbuluan gėnjeshtra tė reja pėr tė mbėshtetur ato tė vjetrat.

Kur’ani thotė tek 5:41 “O ti i dėrguar! Tė mos brengos vrapimi nė mosbesim i tyre qė me gojėt e tyre thanė: “Ne kemi besuar”, e zemrat e tyre nuk kanė besuar (munafikėt), e as i tyre qė janė jehudi, tė cilėt shumė i pėrgjigjen gėnjeshrės dhe shumė e dėgjojnė (fjalėn) njė populli qė nuk vjen te ti, ata janė qė i menjanjojnė fjalėt pas vėnies sė tyre nė vendin e vet ( nga ana e All-llahut) e thonė: “Nėse u jepet kjo, pranoni, e nėse nuk u jepet,atėherė refuzoni. Po atė qė All-llahu do, tė humbė, ti nuk mund tė bėsh asgjė pėr te (nuk mund ta shpėtosh). Janė ata tė cilėve All-llahu nuk deshi t’iu pstrojė zemrat (prej kufrit). janė ata qė nė kėtė jetė kanė poshtėrim, kurse nė botėn tjetėr”

Pėrse atėherė Zoti lejoi korruptimin e Fjalės sė Tij. Kjo nė fakt edhe nuk ėshtė njė pyetje pėr tu shtruar. Zoti i dha njerėzimit lirinė e mendjes dhe tė vendosjes. Kjo ėshtė ajo qė na dallon nga tė gjitha krijesat tjera. Dhe pėr kėtė nuk duhet ta akuzojmė Zotin pėr bėmat e kėqia tė njerėzve. Ky arsyetim i cili zakonisht dėgjohet nga tė krishterėt bie pasi qė nė kėtė rast UNIK Zoti e bėri tė njohur ndryshimin e bėrė Fjalės sė tij mė herėt dhe nė Fjalėn e tij Finale tė Fundit, nė Kur’an e tregoi tė vėrtetėn hyjnore dhe duke qenė se Kurani u shpall qė tė jetė Fjala e fundit e pėrhershme e tij deri nė fundin e botės ai edhe premtoi se do ta ruajė Kur’anin por njė premtim tė tillė nuk e bėri pėr librat e shpallur mė herėt

 

 


 

 

 

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1