"Dhe Perėndia fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

Lutjet e nipit tė Aliut r.a.

 

     


Islami dhe Krishterimi nė periudhėn nė vazhdim do tė publikojė fragmente nga shkrimet e hershme tė Islamit tė njohura pak ose aspak pėr publikun shqiptar. Nė kėtė nismė nė vazhdim e keni njė fragment nga “Lutjet” e Ali ibn al-Husein, stėrnipit tė Muhamedit a.s., nga pėrmbledhja e njohur si “Sahifa”, e cila njihet edhe si Psalmet e Islamit. Ali ibn al-Husein ka lindur nė vitin 38 hixhri (658-9 pas Krishtit) dhe ėshtė i biri i nipit tė dashur tė Pejgamberit, Huseinit. Lutjet e pėrmbledhura nė Sahifa janė thėnė nė periudha tė ndryshme gjatė jetės sė tij jo fort tė gjatė. Vdiq nė vitin 95 hixhri. 

Lexim tė kėndshėm.

 

 *  *  *

 

O Perėndi,

Ja ku jam,

Kam ardhur tek Ti

Duke iu bindur urdhrave Tua

Dhe duke tė lutur qė ta pėrmbushėsh premtimin Tėnd

Sepse ke premtuar se do tė pėrgjigjesh

Ke thėnė:

Kėrkoni me lutje dhe t’iu pėrgjigjem

 

O Allah,

Bekoje Muhamedin dhe Familjen e Tij

Eja, mė tako me faljen Tėnde

Njashtu sikur po tė takoj unė Ty me dėshminė time

Mė ngre lartė nga dobėsitė gjėmėmėdha tė mėkateve

Njashtu sikur unė e kam ulur vetveten time para Teje

Dhe mė mbulo me sigurinė Tėnde

Ashtu  sikur nuk ke treguar ndonjė nguti pėr tė mu hakmarrė

 

O Zot,

Pra ki mėshirė ndaj meje

Duke qenė i vetėm para Teje

Rrahjet e zemrės sime e kanė dronė Tėnde

Dridhjet e buzėve tė mia janė me frikėrespekt pėr Ty

 

Nuk kam ndonjė mbrojtės pėrveē Teje...

 

 

 


 Sahifa, fragment nga kapitulli 33

 Nga anglishtja: H. Ibrahimi

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1