"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

        

Ž A ėshtė Kur'ani (5:19) gabim kur thotė se tė krishterėt e 

 

konsideronin Marinė si Hyjni?

     


 

 

Misionarėt e krishterė janė tė angazhuar nė polemika tė papėlqyeshme kundėr Islamit nė vazhdimėsi. Njė nga akuzat e tyre tė rėndomta ėshtė thėnia  se gjoja Kur’ani (5:19) e bėn njė gabim tė madh duke pohuar se Triniteti kristian pėrbėhet nga Zoti, Jezusi dhe Maria. Vargu Kur’anor i cituar thotė:

 

"Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerėzve u the: "Mė besoni mua dhe nėnėn time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj tė mete je Ti (o Zoti im). Nuk mė takon mua ta them atė qė s'ėshtė e vėrtetė. Ta kisha thėnė unė atė, ti do ta dije. Ti e di ē'ka ka nė mua, e unė nuk di ēka ka nė Ty. Ti je mė i dijshmi i tė fshehtave!"

 

Vargu i cituar nga Kur'ani nuk flet pėr trininė, flet pėr ngritjen e Marisė nė piedestalin e hyjnisė nga mjaft te krishterė. Nėse dikush adhurohet, bihet ne gjunjė para tij (saj), kėrkohet shėlbim nga  ai/ajo, kėrkohet falje nga ajo, kėrkohet ndihmė nė gjėra te caktuara nga ajo, atėherė a nuk ėshtė ky nderim qe i bėhet vetėm Zotit. Nuk ka nevojė te pėrdoret formalisht fjala 'zot' kur veēse i janė dhėne atributet e Zotit.

 

Pėr mė tepėr gjatė historisė kishte njėmend te krishterė qe e adhuronin Marinė si pjese te trinitetit dhe si Hyjni. Kėshtu qė edhe nėse pohohet se vargu Kur’anor flet pėr trinitet  tė pėrbėrė nga Ati, Biri dhe Maria, sėrish nuk ėshtė gabim, megjithėqė ėshtė tepėr e qartė se Kur’ani nuk flet pėr njė gjė tė tillė.

 

Ne kėshillin e Nikeut nė vitin 325, Melhitėt - njė grup i te krishterėve erdhėn me doktrinėn se Trinia pėrbėhej nga "Ati, Virgjėra Mari dhe Mesia biri i tyre" (Nimrod, iii, faqe 329).

 

Njė katekizėm i tė krishterėve botuar nė Irlandė tekstualisht e pėrshkruan trinitetin si tė pėrbėrė nga Jozefi (ati i Jezusit), Maria (e ėma e tij) dhe vetė Jezusi. Aty thuhet:

 

“Zemėr e Jezuit tė adhuroj, Zemėr e Marisė tė pėrgjėrohem, Zemėr e Jozefit e pastėr dhe e drejtė; nė kėto tri zemra e vėndoj besėn time” (“What Every Christian Must Know and Do” Rev. J. Furniss, botuar nga James Duffy, Dublin.)

 

Botimi me citimin e mėsipėrm tash ėshtė tėrhequr nga qarkullimi pėr masat e gjėra por i tillė qėndronte.

 

Njė trini e njėjtė ėshtė gjetur edhe nė njė vend tjetėr nė Irlandė. Njė pamflet i quajtur “Paschal Duty, St. Mary’s Church, Bishopwearmouth 1859” thoshte si mė poshtė nėn titullin “Tė dashur tė krishterė”:

 

“Tė bekuar qofshin Jezui, Maria dhe Jozefi. Jezus, Mari dhe Jozef ta jap zemrėn time, jetėn time dhe shpirtin tim. Jezus Mari dhe Jozef pranoje frymėn time tė fundit. Amen.”

 

 

Mirėpo edhe pjesa tjetėr dėrmuese e krishterimit i jep Marisė atribute qė i takojnė vetėm njė Perėndie.

Pas njė studimi tė kujdesshėm mrekullisht do sė shohim se njėmend Zoti me  ajetin 5:19  e ka thėnė tė vėrtetėn dhe se nuk ka kurrfarė gabimi:

 

  • Trinia ėshtė pėrmendur nė Kur’an tek 4:171 dhe 5:73. Nė tė dyja kėto ajete Maria (Mejremja) nuk ėshtė pėrmendur si pjesė e trinisė. Kur’ani tek 5:19 nuk bėn fjalė pėr trinitetin.

  • Kisha Romane Katolike dhe ajo Ortodokse e Lindjes janė tė stėrmbushura me statuja apo ikona tė Jezus Krishtit dhe Marisė.

  • Shumica e kėtyre statujave apo ikonave janė tė vendosura nė vende prominente nė kisha, aty ku luten tė krishterėt, dhe janė tė vendosura pėr respektim e adhurim. Gjithashtu ėshtė mirė e ditur se besimtarėt e krishterė pėrulen dhe luten para kėtyre imazheve bazuar nė ritualet e traditat e trashėguara prej kohėsh. Shumė besimtarė vendosin qirinj tė ndezur para kėtyre imazheve para se ti adhurojnė.

  • Katolikėt tė cilėt e quajnė Jezusin Zot dhe Marinė “Nėna e Zotit” e pėrbėjnė njė pjesė dėrmuese tė komunitetit kristian. Dhe kjo ka qenė kėshtu qysh nga krijimi i kishės romane katolike. Protestantėt tė cilėt janė ndarė nga kisha Katolike nja dhjetė shekuj pas profetit Muhamed nuk i kanė statujat e Marisė nė kishat e tyre megjithėqė nė njė kohė Maria pėr ta kishte njė rol kyē.

  • Sa i pėrket Frymės sė Shenjtė, personit tė tretė tė trinisė krishtere, asnjė kishė kristiane deri mė tani nuk e ka institucionalizuar paraqitjen, imazhin ose pėrngjasimin e tij.

 

Nėn titullin “Maria” njė nga enciklopeditė e njohura shkruan:

 

“Pozita e lartėsuar e Marisė gjithashtu i siguroi asaj tituj si “Nėna e Zotit” dhe Cordemptrix, duke sugjeruar se ajo ka luajtur njė rol aktiv nė shėlbimin e njerėzimit bashkė me birin e saj. Titulli “Nėnė e Zotit” ėshtė pėrdorur qysh herėt nė historinė kishtare, bazuar nė besimin se Jezusi ėshtė plotėsisht Zot dhe plotėsisht Njeri. Kjo ėshtė vendosur si doktrinė nė shekullin IV. Nė kishat e lindjes kjo doktrinė ka luajtur njė rol grandioz devocioni dhe u bė njė nga temat e shpeshta pėr pikturuesit e ikonave. Gjatė kohės sė Reformimit sėrish kjo doktrinė ka qenė e pranuar edhe nga katolikėt edhe nga protestantėt, edhe pse roli i Marisė nė teologjinė protestante gradualisht ka rėnė qysh atėherė.”  (Compton’s Interactive Encyclopedia)

 

Shkurtimisht thėnė, statujat e Jezuit dhe Marisė trajtohen si hyjni. Shpirti i Shenjtė as edhe njė herė nuk ėshtė paraqitur si hyjni nė mėnyrėn nė tė cilėn ikonat apo statujat e Jezuit  e Marisė janė adhuruar. Ajeti i cituar nga Kur’ani e vė nė pyetje atė status hyjnor qė i ėshtė dhėnė Jezusit dhe mėmės sė tij nga pasuesit e Jezusit.

Prandaj Maria njėmend adhurohej / adhurohet nga mjaft tė krishterė si Perėndi dhe Kur’ani ėshtė mjaft i saktė nė kėtė siē ėshtė parė edhe nga historia e zhvillimit tė krishterimit e edhe nga besimet e gjithmbarshme tė tij.

 

 


Shkruar nga MENJ. Pasuroi me komente H. Ibrahimi

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1