"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 


 

  • Nė Kur’an pėrmendet lindja e mrekullueshme e Jezusit (Isait) nga nėna e virgjėr. Pėrse do ta bėnte Zoti njė gjė tė tillė kur tė gjithė profetėt tjerė erdhėn nė mėnyrė tė natyrshme? Nėse Jezusi (Isai) nuk ėshtė Hyjnor, atėherė cili ėshtė qėllimi i lindjes sė tij nga nėna e virgjėr?

    Shumė profetė kryen mrekulli tė ndryshme me fuqinė e Zotit dhe kėto mrekulli ishin tė tilla qė i pėrshtateshin natyrės dhe rrethanave tė kohės kur u kryen. Nė kohėn e Jezusit mjekėsia ishte mjaft e zhvilluar dhe lindja e njė fėmiu nga njė nėnė e virgjėr ishte diēka e pakapshme dhe e pamundur pėr njė mjek. Njėjtė sikur Musau (Mojsiu) qė kreu mrekullinė me magji tek Faraoni. Zoti i Madhėrishėm e zgjodhi pikėrisht kėtė mrekulli pėr arsye se gjatė asaj kohe kishte shumė magjistarė dhe krijimi i mrekullishėm i gjarpėrit nga shkopi, kryer nga Musau i mposhti dhe mbizotėroi tė gjitha bėmat e magjistarėve. Njėsoj edhe sikur me fuqinė shprehėse dhe oratorinė e Kur’anit me Muhamedin. Kjo mbizotėroi ēfarėdo fuqie poetike tė kohės. Kjo ėshtė arsye pse Zoti nė Kur’an i sfidon arabėt qė tė prodhojnė qoftė edhe njė sure sikur Kur’ani (shiko 2:23, 10:38, 11:13 dhe 52:34). Arabėt nuk mundėn ta bėjnė kėtė.

    Pastaj, Zoti e dėrgoi Isain si profet tek bijtė e Izraelit pas shumė profetėrsh tjerė, disa nga ta me mrekulli tė ndryshme sikur Musau pėr shembull, por shumica e Izraelitėve prapėseprapė gjithandej historisė nuk iu bindėn profetėrve tė dėrguar nga Perėndia. Jezui ishte i fundit nga profetėt dėrguar Izraelit dhe u dėrgua nė mėnyrė tė mrekullishme pėr tė qenė argument tek njerėzit tė cilėt kėrkonin mrekulli nė mėnyrė qė ta besonin njė person se ėshtė nga Zoti. Mrekullitė e mėhershme nuk i bindėn tė gjithė Izraelitėt, kėshtuqė Zoti dėrgoi Jezusin tė lindur nė mėnyrė tė virgjėr dhe gjithashtu i mundėsoi kryerjen e shumė mrekullive tė tjera nė mėnyrė qė t’i bindte Hebrenjtė.

    Mrekullia e lindjes sė Isait nga mėma e virgjėr ėshtė shumė e madhe dhe e lehtė pėr Zotin pėr ta bėrė. Sidoqoftė edhe mė e madhe ishte mrekullia e krijimit tė Ademit pa asnjė prind. Pasi qė Zoti planifikon gjithēka sipas dijes sė tij tė gjithėfuqishme, kėshtu ai dėrgoi Isain si njė mundėsi tė fundit pėr hebrenjtė, por ata sėrish nuk u bindėn. Tani, disa kristianė dhe hebrenjė do tė mohojnė kėtė argument dhe do tė thonė se hebrenjtė ishin tė bindur ndaj urdhėrimeve tė Zotit. Kjo nuk qėndron pėr arsye se qoftė edhe nė Ungjijt e tanishėm e shohim qėndrimin e Jezuit ndaj hebrenjėve, pastaj rastin nė Tempull i cili ishte shėndėrruar nė treg etj etj. Lexo mė shumė Ungjijt pėr kėtė. Shtuar kėsaj edhe njė sėrė rastesh tjera nė Dhjatėn e Vjetėr.

 

  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1