"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

Ž Librat e humbura tė Biblės 

  


 

Bibla ēfare e kemi sot ėshtė njė pėrmbledhje e shumė librave historikė tė shkruar nėpėr shekuj dhe kėto libra kurrė nuk u shkruan  me qėllimin qė tė konsideroheshin pėr fjalė tė Perėndisė. Shumė nga kėta libra pėrmbanin dhe pėrmbajnė mesazhe nga fjalėt e Zotit tė shpallura Profetėrve por shpesh herė nė mėnyrė tė shtrembėruar dhe jo tė saktė. Ėshtė rastėsi qė nė Biblėn e sotme kemi librat qė i kemi. Shumė nga librat e mėhershme tė konsideruara si kanon janė humbur. Kėtė e dėshmon vetė Bibla. Ja lista e disa librave tė humbur tė Biblės:

1. Libri i Luftėrave tė Zotit: Pėr kėtė mund tė lexojmė tek Numrat 21:14
2. Libri i Jasherit : pėrmendur tek Jozuehu 10:13 dhe gjithashtu tek II Samueli 1:18
3. Tre librat e Solomonit : I pari pėrmbante njėmijė e pesė Psalme, i dyti pėrshrkuante historinė e krijimit dhe i treti pėrmbante tre mijė proverba. Ky libėr pėrmendet tek 1 Mbretėrit 4:32
4. Libri i tė drejtave/rregullave tė Mbretėrisė: Kėtė libėr tė humbur e kemi tė pėrmendur tek 1 Samueli 10:25
5. Libri i Shikuesit Samuel
6. Libri i Profetit Natan
7. Libri i Shikuesit Gad : Librat e humbur 5, 6 dhe 7 pėrmenden tek 1 Kronikave 29:29
8. Analet e Profetit Shemajah
9. Libri i Idos, Shikuesit: Librat nga 8 dhe 9 janė tė pėrmendura nga 2 Kronikat 12:15
10. Profecia e Ahijahut,
11. Vegimet e Idos, Shikuesit : librat nga 10 dhe 11 janė tė pėrmendura nė II Kronikat 9:29. Librat e Idos dhe Nathanit janė gjithashtu tė pėrmendura kėtu.
12. Analet e Jehut, birit tė Hananit: Ky libėr ėshtė i pėrmendur tek II Kronikave 20:34
13. Libri i Izaisė Profetit, ky ose ishte pjesė e Librit tė tashėm tė Isaisė ose ishte libėr i veqantė dhe pėrmbante tė gjitha bėmat e Uziahut: pėrmendet tek II Kronikave 26:22
14. Libri i Vizionit tė Izaisė: Ky libėr i humbur pėrmbante bėmat e tėra tė Ezekias dhe pėrmendet tek II Kronikave 32:32
15. Libri i Besėlidhjes sė Moisiut: Ky libėr i humbur pėrmendet tek Dalja 24:7
Etj etj.

 

Sipas teorisė kristiane Bibla ėshtė fjalė e padiskutueshme e Perėndisė edhe nuk ėshtė e ndėrruar apo e humbur siē po pohokan muslimanėt sipas tyre.
E vėrteta ėshtė se Zoti kurrė nuk e kishte bėrė ndonjė premtim se Tevrati, Zeburi, Ingjili etj do tė ruheshin nė formėn qė ishin shpallur. Kėtė e dėshmon edhe ajo qė kemi cekur mė lartė pėr  librat e humbur tė Biblės. Kjo dokumentohet nga vetė Bibla. Nėse kemi argumente jo kontestuese pėr humbjen e dhjetėra librash nga kanoni i Biblės si mund tė pohojnė tė krishterėt akoma se ēdo fjalė dhe shkronjė e Biblės ėshtė Fjalė e Zotit dhe e ruajtur ashtu siē e paska shpallur Perėndia.

 

 


 

 

 

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1