"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 


 

Njė nga besimet thelemore tė Krishtėrimit ėshtė se Jezusi i quajtur Krisht ka vdekur dhe ka lejuar derdhjen e gjakut tė tij pėr hir tė faljes sė mėkateve tė njerėzimit. Me fjalė tė tjera Jezusi ka vdekur nė kryq si sakrificė pėr mėkatet tona. Le ta sqarojmė kėtė temė nga Bibla dhe le tė shohim se a ėshtė dėrguar Jezusi njėmend pėr tė vdekur nė kryq si shpėtim pėr mėkatet tona:

 

Vullneti i Jezu Krishtit pėr tė vdekur pėr mėkatet tona

 

Pjetri dhe tė dy bijtė e Zebedeut ishin me Jezusin para prijėsve kur erdhėn ta marrin Jezusin pėr t’a kryqėzuar. Me kėtė rast Jezusi i foli Pjetrit dhe dy bijve tė Zebedeut sikur thotė Mateu 26:38 ‘Atėherė ai u tha atyre: ''Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar, deri nė vdekje; qėndroni kėtu dhe rrini zgjuar bashkė me mua'' ‘. Pastaj Jezusi u largua pak nga ta dhe iu lut Perėndisė siē thotė Ungjili sipas Mateut 26:39 ‘Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej duke thėnė: ''Ati im, nė qoftė se ėshtė e mundur, largoje prej meje kėtė kupė; megjithatė, jo si dua unė, por si do ti'' ‘.

Ėshtė shumė e qartė nga vargu i Ungjillit sipas Maetut 26:39 se Jezusi nuk kishte ndonjė qėllim pėr tė vdekur. Nė kėtė varg ėshtė treguar se Jezusi u lut fuqishėm  pėr t’ia larguar vdekjen (Mateu pėrmendė se Jezusi i pėrsėriti tri herė kėto lutje).

Nėse Jezu Krishti do tė ishte dėrguar pėr tu kryqėzuar ai nuk do tė hezitonte aspak qė tė vdiste. Kur ua theksoj kėtė vėllezėrve tė mi tė krishterė ata mė thonė se ky hezitim vinte nga ana trupore e tij (me fjalė tė tjera ai u tundua), dhe se shpirti i tij i cili ėshtė hyjnor nuk kishte kaluar aspak nėpėr kėtė hezitim. Kur shikojmė tek Ungjilli sipas Mateut 26:38 ne shohim se Jezusi i kundėrvihet kėsaj ideje duke thenė ''Shpirti im ėshtė thellėsisht i trishtuar, deri nė vdekje” (Mateu 26:38). Ai vetė po thotė se ėshtė nė tė vėrtetė shpirti i tij ai qė po heziton dhe jo trupi i tij. Kėto janė fjalėt e vetė Jezusit.

 

Zoti iu pėrgjegj lutjeve tė Jezu Krishtit

 

Dhe pasi qė Jezusi e bėri lutjen e mėsipėrme atij iu pėrgjegj Perėndia sipas Hebrenjėve 5:7 ‘I cili (Jezusi), nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia’. Kėto fjalė qartė tregojnė se kur Jezusi i lutej fuqishėm Zotit, Zoti do tė pranonte lutjen e tij. Fjalėt ‘u dėgjua pėr shkak tė frikės’ (Hebrenjėve 5:7) tregojnė se Zoti e pranoi atė qė Jezusi kėrkoi. Pra vargjet e mėsipėrme tregojnė se kur Jezusi i kėrkoi Zotit ‘largoje prej meje kėtė kupė’ (Ungjilli sipas Mateut 26:39), Zoti iu pėrgjegj lutjes sė tij dhe e shpėtoi atė nga vdekja apo nga kryqėzimi.

 

        Ngjarjet e profetizuara tė pas kryqėzimit kurrė nuk ndodhėn

   

Kur njerėzit e pyetėn Jezu Krishtin nėse ai do tu tregonte atyre ndonjė shenjė, ai u pėrgjegj duke thėnė se shenja e vetme qė ata mund tė presin ėshtė shenja e Jonait. Jezusi gjithashtu u sigurua qė tė specifikojė qartė se ēfarė ishte saktėsisht kjo shenjė. Detajet janė treguar nė vargjet e mėposhtme:  

Mateu 12:38 Atėherė disa skribė dhe farisenj e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues, ne duam tė shohim ndonjė shenjė prej teje

Mateu 12:39 Por ai duke iu pėrgjigjur u tha atyre: ``Ky brez i mbrapshtė dhe kurorėshkelės kėrkon njė shenjė, por asnjė shenjė nuk do t`i jepet, pėrveē shenjės sė profetit Jona.

Mateu 12:40 Nė fakt ashtu si Jona qėndroi tri ditė e tri net nė barkun e peshkut tė madh, kėshtu Biri i njeriut do tė qėndrojė tri ditė e tri net nė zemėr tė tokės.  

Jezusi kėtu e thekson se ēka do ti ndodhė atij duke thėnė nė mėnyrė specifike se ai do tė jetė si Jonai nė kuptimin e numrit tė ditėve dhe netėve qė ai do tė jetė nė zemrėn e tokės, ‘Nė fakt ashtu si Jona qėndroi tri ditė e tri net nė barkun e peshkut tė madh, kėshtu Biri i njeriut do tė qėndrojė tri ditė e tri net nė zemėr tė tokės’ (Mateu 12:40). Tash le tė shohim nėse kjo profeci ėshtė pėrmbushur.

Jezusi u kryqėzua nė ditėn e Premte. Kjo ėshtė diēka e njohur pa dyshim midis tė gjithė kristianėve dhe kjo ėshtė arsyeja pse kjo e Premte quhet ‘e Premtja e Madhe’ ose ‘e Premtja e bekuar’. Jezusi u varros tė Premtėn mbrėma. Le tė njehėsojmė tani:

1.      Jezusi u varros nė natėn e tė sė Premtes. Kjo ėshtė nata 1

2.      Ditėn e tė sė Shtunės Jezusi ishte akoma nė varr. Kjo ėshtė dita numėr 1.

3.      Natėn e tė sė Shtunės Jezusi ishte akoma nė varr. Kjo ėshtė nata numėr 2.

Maria Magdalena, nė mėngjezin e hershėm para ngritjes sė diellit dhe pas Sabatit (tė sė Shtunės) shkoi ta shihte Jezusin, por ai nuk ishte atje. Vargjet vijuese e tregojnė kėtė ngjarje.

 

16:1 Si kaloi e shtuna, Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit, dhe Salomeja blenė aroma pėr tė shkuar tė vajosin Jezusin.
16:2 Nė mėngjesin e ditės sė parė tė javės, shumė herėt, ato erdhėn te varri, kur po lindte dielli.
16:3 Dhe thonin nė mes tyre: ''Kush do tė na rrokullisė gurin nga hyrja e varrit?''.
16:4 Por, kur ngritėn sytė, panė se guri ishte rrokullisur, megjithėse ishte shumė i madh.
16:5 Hynė, pra, nė varr dhe panė njė djalosh qė ishte ulur nė tė djathtė, tė veshur me tė bardha, dhe mbetėn tė trembura.
16:6 Dhe ai u tha atyre: ''Mos u trembni! Ju kėrkoni Jezusin Nazareas qė ka qenė kryqėzuar; ai u ringjall, nuk ėshtė kėtu; ja vendi ku e kishin vėnė.

 

Numri i ditėve dhe netėve tė cilat Jezui i kaloi nė zemrėn e tokės ėshtė 1 ditė dhe 2 netė. Kjo qartė e sfidon atė qė Jezusi e kishte profetizuar. Kur ua them kėtė vėllezėrve tė mi kristianė, disa nga ta pėrgjigjen duke thenė se ajo ēka Jezusi ka dashur tė thotė ėshtė se ai do tė shkojė pėr njė kohė, dhe jo se ai do tė jetė nė zemrėn e tokės pėr tri ditė dhe tri netė. Kjo absolutisht nuk ėshtė kėshtu. Po qe se Jezusi do ta mendonte kėtė kėshtu, ai do ta thoshte ashtu, por ėshtė e qartė se ai dėshėronte qė njerėzit tė dijnė se kjo ishte shenja (mrekullia) dhe se kjo do tė ishte sikur shenja e Jonait, dhe se ai do tė qėndronte nė zemrėn e tokės pėr tri ditė dhe tri netė. Kėto ishin fjalėt e tij sipas Biblės.

 

Pėrse do tė duhej Jezusi tė vdiste nė Kryq?  

 

Sipas doktrinės kristiane Jezui vdiq nė kryq si sakrificė pėr mėkatet tona. Sipas kėsaj ideje ēdo njeri ėshtė i lindur me mėkate apo secili njeri do tė mėkatojė dhe prandaj ishte e nevojshme qė dikush i pastėr si Jezusi tė kryqėzohej pėr t’i asgjėsuar kėto mėkate. Shtrohet pyetja: pėrse duhet dikush tė vdesė pėr mėkatet tona kur Perėndia, i Gjithėmėshirshmi mundet shumė lehtė tė na japė falje nėse ne e kėrkojmė kėtė? A nuk ėshtė Zoti ai qė i bėn rregullat? Pėrse do ta bėnte Ai dikė qė tė vuajė pėr mėkatet tona apo pėr mėkatet e dikuj tjetėr? A nuk do tė ishte kjo padrejtėsi nga ana e Tij. Sipas Biblės rruga deri nė falje-shėlbim mund tė arrihet pa nevojėn e ndonjė sacrifice. Bibla thotė:  

Ezekieli 18:20 Shpirti qė mėkaton do tė vdesė, i biri nuk do tė mbartė paudhėsinė e atit dhe ati nuk do tė mbartė paudhėsinė e birit; drejtėsia e tė drejtit do tė jetė mbi tė, pabesia e tė pabesit do tė bien mbi tė.

Ezekiel 18:21 Nė rast se i pabesi largohet nga tė gjitha mėkatet qė kryente, nė rast se respekton tė gjitha statutet e mija dhe zbaton barazinė dhe drejtėsinė, ai me siguri ka pėr tė jetuar; nuk ka pėr tė vdekur.  

Qartė, shpirti qė mėkaton do tė vdesė. Ėshtė e qartė se askush nuk do ti bartė ligėsitė (mėkatet) e tjetrit. Kėshtuqė as Jezusi nuk mund ti bartė mėkatet e tė tjerėve. Nėse dikush ėshtė i drejtė atėherė kjo drejtėsi do tė jetė e tij, dhe nėse dikush bėn mėkat atėherė ky mėkat do tė jetė mbi tė, dhe jo mbi Jezusin. Pėrfundimisht, rruga e pendimit dhe faljes ėshtė largimi nga mėkatet, kryerja e drejtėsisė dhe mbajtja e urdhėresave.

Tė njėjtėn gjė e shohim nė mesazhin e dhėnė nga Solomoni. Ai thotė nė librin e Predikuesit 12:13 ‘Tė dėgjojmė, pra, pėrfundimin e gjithė ligjėratės: "Ki frikė nga Perėndia dhe respekto urdhėrimet e tij, sepse kjo ėshtė tėrėsia e njeriut"’. Ky ėshtė mesazhi i tėrėsishėm dhe ky ėshtė pėrfundimi i mesazhit. Ky ėshtė se njeriu duhet tė ketė frikė Perėndinė, dhe duhet tė mbajė urdhėresat, dhe asgjė tjetėr.

Sėrish tek libri 2 i Kronikave 7:14 ‘nė qoftė se populli im, i cili thirret me emrin tim, pėrulet, lutet, kėrkon fytyrėn time dhe kthehet prapa nga rrugėt e kėqija, unė do ta dėgjoj nga qielli, do t`i fal mėkatin e tij dhe do ta shėroj vendin e tij’. Kjo qartė e tregon se pėr tė kėrkuar faljen nga Zoti ne duhet tė jemi tė pėrulur, tė lutemi dhe ta kėrkojmė Perėndinė, dhe tė largohemi nga tė kėqijat.

Pėrfundimisht Bibla thotė tek libri 1 i Samuelit 15:22 ‘Samueli i tha: "Ndoshta i pėlqejnė Zotit olokaustet dhe flijimet si bindje ndaj zėrit tė Zotit? Ja, bindja ėshtė mė e mirė se flijimi; dhe tė dėgjosh me kujdes ėshtė mė mirė se dhjami i deshve.’ Shumė bindshėm kėtu shihet se bindja ndaj Zotit ėshtė mė e mirė se sakrifica, qoftė kjo sakrificė objekt, kafshė apo njeri, apo diēka tjetėr. Ajo ēka Zoti do ėshtė qė tė jemi tė vėmendshėm dhe t’i bindemi Atij., dhe nėse kjo ėshtė ajo qė Zoti dėshėron atėherė nuk ėshtė e logjikshme pėr Tė tė vijė  mė vonė dhe t’a ndėrrojė mendjen e Tij, dhe t’i ndėrrojė rrugėt e Tij. Zoti thotė nė Kur’anin e shenjtė ‘Njėmend Zoti ėshtė i Gjithėdijshėm, i Urtė’ (9:28).

Tani pasi qė e kemi parė kėtė, tė krishterėt thonė se Jezusi i ka ndėrruar disa nga kėto ligje. Le tė shohim se ēka thotė Jezusi. Tek Ungjilli sipas Mateut 5:17 `Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t`i shfuqizuar, po pėr t`i plotėsuar’ . Jezusi qartė e thotė se ai nuk ėshtė dėrguar pėr ta shfuqizuar ligjin, atė ligj qė veēse ekzistonte. Kėshtuqė ajo qė ėshtė pėrmendur mė lartė nuk mund tė pėrulet apo anashkalohet. Pastaj Jezui vazhdon dhe thotė, tek Mateu 5:18-19 ‘Sepse nė tė vėrtetė ju them: Deri sa qielli dhe toka, tė kalojnė asnjė jotė a asnjė pikė e ligjit nuk do tė kalojnė, para se tė plotėsohet gjithēka. Ai, pra, qė do tė shkelė njė nga kėto urdhėrime mė tė vogla, dhe do t`u ketė mėsuar kėshtu njerėzve, do tė quhet mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve; kurse ai qė do t`i vėrė nė praktikė dhe do t`ua mėsojė tė tjerėve, do tė quhet i madh nė mbretėrinė e qiejve. Kėtu Jezusi thotė se as edhe njė pikė e vetme nuk do ti shmanget ligjit. Ēdo gjė do tė mbahet ashtu si ka qenė. Pėr kėtė arsye ligjet e mėhershme nuk mund tė largohen apo tė shpallen tė pavlevshme, dhe ai i cili me vetėdije i ndėrron kėto ligje ‘do tė quhet mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve’.

 
 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1