"Dhe Perėndia fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

Ž A e ka pėrdorur Jezusi ndonjėherė fjalėn 'i krishter' ?

 

     


 

 

Shumica e tė krishterėve kanė njė botėkuptim tė gabuar kur ėshtė nė pyetje ēėshtja se kush ėshtė themeluesi i besimit tė tyre. Nėse kjo pyetje i shtrohet cilitdo kristian pėrgjegjja ėshtė e thjeshtė; sipas tyre Jezu Krishti ėshtė arkitekti i dogmave dhe besimeve kristiane. Ky mendim i padrejtė ėshtė nė  tė shumtėn i trashėguar dhe si i tillė rrallė herė vihet nė sprovėn e tė vėrtetuarit nėse ėshtė i saktė apo jo. Shumėherė me apo pa qėllim tentohet qė ti vihet kapak kėsaj ēėshtjeje duke pohuar se gjoja Jezusi paskėsh pėrdorur fjalėn  ‘kristian’ pėr ti emėrtuar ata qė e ndiqnin, duke bėrė kėshtu akrobacion me vargje biblike tė keqcituara apo tė nxjerra nga konteksti.

Ēėshtja ėshtė mė delikate se sa pėrdorimi apo mospėrdorimi i njė emri tė vetėm, respektivisht i fjalės ‘krishter’ nė kėtė rast. Poqese Jezusi do tė kishte pėrdorur fjalėn ‘i krishter’ pėr tė emėrtuar kėshtu pasuesit e tij kjo do tė thoshte se njėmend Jezusi na qenka themelues i Krishterimit dhe dogmave tė tij. Ndėrsa nėse vėrtetohet e kundėrta; fakti se Jezusi kurrė nuk ka pėrdorur fjalėn ‘i krishter’ pėr tė emėrtuar pasuesit e tij atėherė kjo do tė thotė se Jezusi nuk kishte ardhur tek kopeja e humbur e Izraelit pėr tė propaganduar apo themeluar ndonjė besim tė ri religjioz. Ai ishte vetėm njėri ndėr profetėt e shumtė qė Allahu i dėrgoi njerėzimit.

Nė pėrgjithėsi kur tentohet tė krijohet bindja se Jezusi ėshtė themelues i Krishtėrimit dhe se ai ka pėrdorur fjalėn ‘i krishter’ citohen kėto dy vargje biblike:

Mateu 24:24 Sepse do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė, dhe do tė bėjnė shenja tė mėdha dhe mrrekulli tė tilla aq sa t’i mashtrojnė, po tė ishte e mundur, edhe tė zgjedhurit.

Marku 13:22 Sepse do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė dhe do tė bėjnė shenja e ēudi pėr tė gėnjyer, po tė jetė e mundur, edhe tė zgjedhurit.

Edhe pse kjo temė nė fakt nuk paraqet as edhe njė problem tė vockėl, pėr arsyen se me njė logjikė sado minimale mund tė dallohet se vargjet e mėsipėrme nuk i mbėshtesin pohimet e dėshiruara, ne do ta shtjellojmė njė ēikė mė detajisht pėr ti zhdukur tėrėsisht besimet e gabuara rreth kėsaj ēėshtjeje. . Siē e keni parė edhe vetė nga vargjet e mėsipėrme fjala ‘i krishter’ apo ‘tė krishterė’ nuk figuron askund. Fjala e vetme qė e gjejmė aty ėshtė fjala Krishtėr. Me apo pa qėllim shumė tė krishterė, misionarė dhe tė tjerė,  e konsiderojnė publikun  e tyre aq naiv sa tė mos mund tė dinė dallimin midis fjalės ‘krishtėr’ dhe ‘i krishter’. Ėshtė shumė e kthjellėt dhe e qartė se  fjala ‘krishtėr’  ėshtė shumėsi i fjalės Krisht dhe nuk ėshtė emėrtim i pasuesve tė besimit kristian. Ndėrkaq pėr tė emėrtuar besimtarėt e Krishterimit nė shqip pėrdoret fjala ‘i krishter’ nė njėjės, dhe ‘tė krishterė’ nė shumės. Vetėm fakti se kėto dy fjalė (‘krishtėr’ dhe ‘i krishter’) nė shqip tingėllojnė disi tė ngjashme nuk do tė thotė se janė tė njėjta.

Pėr tė mos dalur se ne po flasim pallavra nė ajėr ne kemi konsultuar edhe pėrkthimet nė gjuhė tė tjera sikur edhe vetė origjinalin nė greqisht. Se nė vargjet e pėrmendura nuk ėshtė fjala pėr ‘tė krishterė’ tė rremė, por pėr Mesia apo Krishtėr tė rremė, duket qartė jo vetėm nga pėrkthimet nė shqip qė i kemi konsultuar por edhe nga gjithsej 18, po tetėmbėdhjetė, pėrkthime tė Biblės nė anglisht. Nė tė gjitha ato qartė shihet se ėshtė fjala pėr “krishtėr’ tė rremė (false Christs) dhe jo ‘tė krishterė tė rremė’ (false Christians).  Verzioni “The Message” nė anglisht e ka edhe mė tė qartė. Nė vend tė false apo fake Christs ai pėrdor fake Messiahs, pra Mesi tė rremė.

Pėr tė parė dallimin midis shumėsit tė njė emri dhe emėrtimit pėr pasuesit e besimit pėrkatės religionz,  tė nderuar lexues shikojeni me kujdes tabelėn e mėposhtme:

 

 

Emri i personit nė njėjės 

Emri i personit nė shumės  

Pasuesit e besimit religjioz pėrkatės (njėjės/shumės) 

Krisht

Krishtėr (ose Krishta)

I krishter/Tė krishterė

Bahaullah

Bahaullahėr (ose Bahaullaha)

Bahai/bahai

Budė

Budėr (ose Buda)

Budist/budistė

Zoroaster

Zoroasterėr

Zoroastrian/Zoroastrianė

 

Nė fund kemi konsultuar edhe Biblėn nė greqisht, gjuhė kjo qė nė tė cilėn konsiderohet tė jetė shkruar origjinalisht Bibla nė verzionin e saj tė tanishėm. Edhe nė greqisht dallimi midis fjalės ‘krishtėr’ dhe ‘i krishter’ ėshtė tepėr i qartė.

Tek dy vargjet e cituara mė sipėr kemi nė greqisht tė pėrdorur fjalėn (hristos) (krishtėr) qė ėshtė shumė ndryshe nga fjala i krishter pėrdorur pėr shembull nė vargje tjera nė Dhjatėn e Re. Pėr shembull tek Veprat e Apostujve 26:28 kemi tė pėrdorur fjalėn ‘i krishter’ e cila nė greqisht gjendet si (hristianos). Poashtu kjo fjalė nė shumės (tė krishterė) ėshtė pėrdorur tek Veprat e Apostujve 11:26 si (hristianos). Prandaj fjalėt ‘krishtėr’ dhe ‘i krishter/tė krishterė’  janė shumė  tė ndryshme pėr tu konsideruar tė njėjta.

 

Greqisht 

Shqip 

   (hristos)

Krishtėr

  (hristianos).

I krishter

  (hristianos)

Tė Krishterė

 

E vėrteta pra ėshtė krejt ndryshe.

Faktikisht kjo mund tė shihet edhe nga njė bisedė sado e shkurtėr me ndonjė kristian tė ēfarėdo denominacioni qoftė ai. Pyete pėr shpėtimin, pėr shėlbimin, pėr mėkatin, pėr vdekjen, ringjalljen etj etj. Tė shumtėn e rasteve pėrgjegjet e tyre do tė jenė: ‘sipas Palit nė 1 Korintasve…., sipas Letrės sė Palit dėrguar Romakėve……, bazuar nė fjalėt e Palit tek Efesianėt………, sipas fjalėve tė Palit nga 2 Timoteu…..etj etj’. Pali ėshtė strumbullari i besimeve tė tyre, fjalėt e tij janė mbėshtjetja e dogmave tė tyre. Jezusi do tė citohet rrallė herė pėr tė mbėshtetur me fjalėt e tij dogmat kristiane.

Nė tė vėrtetė kjo nuk ėshtė ndonjė gjė e rė. Gjėrėsisht pranohet nė qarqet e shkollarėve biblikė dhe tek autorė tjerė, se ishte Pali ai qė themeloi Kristianizmin e jo Jezu Krishti. Pjesa mė e madhe e Dhjatės sė Re ėshtė shkruar pikėrisht nga Pali dhe jo nga Jezusi apo ndonjė dėshmitar direkt i jetės sė Jezusit. Pali nuk e pa kurrė Jezusin. Ai persekutoi besimtarėt e Krishtit dhe befas nė njė kohė tė caktuar pasi qė kishte shkallmuar rėndė tė besuarit e Jezuit pohoi tė kishte parė njė vizion. Nga atėherė filloi predikimin e njė besimi qė ishte shumė i huaj kur krahasohej me mėsimet e vetė Jezuit.

Ēfarė mund tė thuhet pėr fund?

Jezusi ishte njė njeri i aprovuar nga Zoti, i dėrguar si profet tek populli hebraik. Ai ishte vėrtetues i profetėrve tė mėhershėm dhe nuk ishte krijues i asnjė besimi tė ri fetar. Ai sikur edhe tė gjithė profetėt predikoi vetėm besimin nė njė Zot tė vetėm. Sikur e thotė edhe ai vetė me fjalėt qė gjenden akoma nė Ungjill:

17 ``Mos mendoni se unė erdha pėr tė shfuqizuar ligjin ose profetėt; unė nuk erdha pėr t`i shfuqizuar, po pėr t`i plotėsuar.
18 Sepse nė tė vėrtetė ju them: Deri sa qielli dhe toka, tė kalojnė asnjė jotė a asnjė pikė e ligjit nuk do tė kalojnė, para se tė plotėsohet gjithēka.
19 Ai, pra, qė do tė shkelė njė nga kėto urdhėrime mė tė vogla, dhe do t`u ketė mėsuar kėshtu njerėzve, do tė quhet mė i vogli nė mbretėrinė e qiejve; kurse ai qė do t`i vėrė nė praktikė dhe do t`ua mėsojė tė tjerėve, do tė quhet i madh nė mbretėrinė e qiejve.
(Mateu 5:17-19)

Vazhdimėsi e kėtij zingjiri tė profetėrve qė vėrtetonin njėri tjetrin ishte edhe Muhamedi me tė cilin u pėrsos plani i Zotit pėr njerėzimin.

 

 


 

 

Shkruar nga  Halil Ibrahimi. Pėr ta kontaktuar kliko kėtu

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1