"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

     


 

Akuzat

 

Njė bombė shpėrthen nė tregun e Jerusalemit. Njė vetėvrasės e ēon veten nė ajėr nė njė autobus plot gra e fėmijė nė Tel Aviv. Turistėt e huaj masakrohen nė njė pushimore nė Luxor, Egjipt. Fshatra tė tėra shkatėrrohen nė Algjeri. Lista e ngjarjeve pėrgjatė tėr botės e cila simbolizon ‘Terrorin Islamik’ ėshtė e pafundme. Qysh nga vitet e shtatėdhjeta dhe tetėdhjeta kur aeroplanėt e Pan Am dhe TWA u kidnapuan, pastaj nė mesin e tė tetėdhjetave ku nė luftėn Libaneze, Amerikanė dhe Europianė u mbajtėn peng me vite tė tėra; e deri nė ditėt e sotme tė gjitha kėto incidente do tė identifikohen me Islamin. Kėto incidente nga e kaluara dhe e tashmja pa dyshim se kanė ndikuar tek Muslimanėt nė tėr botėn dhe pėr mė tepėr nė Perėndim. Ēdo musliman qė dėshiron ta praktikojė besimin e tij dhe qė shprehė dėshirė qė tė jetojė nėn flamurin e Islamit etiketohet si fundamentalist dhe ekstremist. Ēdo musliman qė hecė rrugėve tė Londrės apo Parisit dhe nėse ka mjekėrr apo nė ėshtė femėr shami, shikohet si terrorist qė me gjasė ka njė AK47 tė fshehur diku nė trup. Sidoqoftė, a janė kėto besime dhe opinione lidhur me Islamin tė arsyetuara.


Hulumtimi i mitit

 

Njė nga gjėrat qė ndodhin sot nė Perėndim dhe gjetiu ėshtė tė gjykuarit e Islamit nė bazė tė sjelljes sė njė pakice nga njerėzit e tij. Tė gjykuarit e tillė ėshtė qartė joobjektiv dhe synon shtrembėrimin e realitetit tė Islamit. Sepse nėse kėshtu e gjykojmė njė fe nė bazė tė sjelljes sė disa njerėzve tė saj, atėhere na del se Krishtėrimi ka tė bėjė me dhunimin-keqtrajtimin e fėmijėve (pedofilinė) ndėrsa Hinduizmi ėshtė krejt i lidhur me rrėnimin dhe shkatėrrimin e xhamive. Gjeneralizimet e tilla nuk janė objektive edhe pse shohim se nė Perėndim propagandohet njė i kuptuar i tillė i Islamit. Cili ėshtė realiteti i Islamit atėherė?

Si mund tė largohen mitet e tilla qė janė krijuar dhe pėrhapur nė mėnyrė aq vicioze?

Mėnyra e vetme pėr ta studiuar Islamin ėshtė duke e studiuar sistemin e tij tė besimit. Bazimi nė burimet e Islamit, nė Kur’an dhe Sunnet dhe ajo ēka thuhet aty. Vetėm kėshtu mund tė gjejmė tė vėrtetėn lidhur me atė se ēka thotė Islami rreth terrorit, terrorizmit dhe terroristėve. Ai i cili sinqerisht e kėrkon tė vėrtetėn nuk mund ta bėjė ndryshe. Vetė emri Islam vie nga rrėnja Arabe e fjalės ‘salama’ qė do tė thotė paqė. Islami ėshtė besim qė bazohet nė arritjen e paqes nėpėrmes nėnshtrimit ndaj Allahut. Kėshtuqė nga ky definim i thjeshte linguistik mund ta marim me mend se ēfarė ėshtė natyra e kėtij besimi. Nėse ky besim ėshtė i bazuar nė nocionin e paqes, si mund tė ndodhė qė aq shumė vepra janė bėrė nga pasuesit e kėtij besimi qė janė nė kundėrshtim me paqėn? Pėrgjegjja ėshtė e thjeshtė. Kėto vepra, nėse jo tė sanksionuara nga feja, nuk kanė vend nė tė. Ato nuk janė Islamike dhe nuk duhet tė etiketohen si Islame.

 

Xhihadi

 

Fjala xhihad i tund boshtet e shumė Perėndimorėve. Ata e barazojnė kėtė term me dhunė dhe opresion. Sidoqoftė, duhet tė thuhet se kuptimi i xhihadit si ‘luftė e shenjtė’ ėshtė diēka qė ėshtė totalisht e huaj dhe qė nuk ka tė bėjė asgjė me Islamin. Bile, nėse diēka, njė pėrshkrim i tillė i takon mė shumė Krishterimit historik dhe pasuesve tė tij. Termet si kėto qenė pėrdorur pėr tė arsyetuar therrjet e njerėzve dhe shkatėrrimin e qyteteve dhe vendbanimeve gjatė kryqėzatave nga tė Krishterėt. Duke shikuar thjeshtė nė burimet e Islamit mund ta shohim se tė kuptuarit e vėrtetė tė xhihadit ėshtė pėrpjekja nė rrugėn e Allahut. Kjo pėrpjekje nė rrugėn e Allahut mund tė jetė edhe paqėsore edhe fizike. Profeti Muhammed ka thėnė:

‘Xhihadi mė i mire ėshtė i atij qė pėrpiqet-lufton kundėr vetvetes sė tij pėr hir tė Allahut, tė Madhit, tė Madhėrishmit’.

Duke kontrolluar dhe luftuar egon e tij, muslimani pastaj mundet edhe fizikisht ta pėrgatisė vetveten nė rrugėn e Allahut.

Ėshtė xhihadi fizik apo luftues ai qė pranon aq shumė kritika. Pėr shkak tė njė injorancė tė paskrupullt ndaj kėsaj formė tė xhihadit, Islami konsiderohet si terror ndėrsa muslimanėt si terroristė. Sidoqoftė, qėllimi elementar i xhihadit fizik ėshtė ngritja e fjalės sė Allahut e kjo nuk ka tė bėjė diqka me religjionin por do tė thotė ēlirim dhe emancipim i atyrė qė vuajnė pėr liri nė tėr botėn. Nėse dėshirat e pacifistėve do ta mernin rrugėn e tyre atėhere bota njėmend do tė ishte e mbushur nga anarkia dhe bėmat e kėqia. Xhihadi luftues kėrkon qė ta korrektojė kėtė sikur qė thotė Allahu nė Kur’an: (2:251)

“Dhe sikur All-llahu tė mos i mbronte njerėzit me disa prej disa tė tjerėve, do tė shkatėrrohej toka, po All-llahu ėshtė bamirės i madh ndaj njerėzimit.”

Aq i madh do tė ishte korrupcioni nė Tokė sikur tė mos kishte ekzistuar kurrė xhihadi luftues sa qė Allahu thotė: (22:40)

“(U lejuan tė luftojnė) Ata, tė cilėt vetėm pse thanė: “All-llahu ėshtė Zoti ynė!” u dėbuan pa kurfarė tė drejte. E sikur All-llahu tė mos i zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastirėt, kishat, tempujt e edhe xhamitė qė nė to pėrmendet shumė emri i All-llahut. E All-llahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se All-llahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues”

 

Nuk ka si te jetė mė e qartė se xhihadi luftues ashtu si i pėrmendur nga Kur’ani nuk ka tė bėjė asgjė me pėrhapjen e Islamit me dhunė apo me ēlirime me anė tė bombave vetėvrasėse, kidnapimeve e tė ngjashme. Kjo ėshtė njė luftė qė shoqėria e ka borxh ndaj tė shtypurve, ndaj atyre tė cilėve iu bėhet e padrejtė. Shikoni me vėmendje ajetin e mėsipėrm. Aty flitet pėr padrejtėsi edhe ndaj kristianėve dhe hebrenjėve. Nga kjo kuptojmė se ajo me ēka nėnkupton Islami nėn xhihad ėshtė luftė pėr tė bėrė drejtėsinė tė mbizotėrojė mbi tė gjithė njerėzit qofshin ata muslimanė, tė krishterė, hebrenjė apo tė tjerė.

Nėpėrmes xhihadit luftues njerėzit e dobėt dhe tė shtypyr shpėtohen nga tirania e kėsaj bote:(4:75)

“ē’keni qė nuk luftoni pėr Zotin dhe pėr (t’i shpėtuar) tė paaftit pėr  burrat, gratė e fėmijėt, tė cilėt luten: “Zoti ynė! nxirrna nga ky fshat (Meka), banorėt e tė cilit janė mizorė. Jepna nga ana Jote shpėtim e ndihmė!”

 

Kushdo qė e njeh historinė e hershme tė Islamit, do ta dijė se tė gjitha ato kombe dhe perandori qė erdhėn nėn Islam, mė parė me tė vėrtetė ishin tė shtypyra. Kur shokėt e Muhammedit a.s. bėnė xhihad ofanziv ndaj Egjiptianėve dhe Persianėve apo Romakėve, ne shohim se njerėzit e kėtyre vendeve nuk rezistuan fare. Pėr arsye se lufta nuk bėhej kundėr popullit tė kėtyre perandorive por pėr popullin e perandorive; tė cilėt popuj ishin tė shtypur e tė torturuar. Kjo nuk kishte tė bėnte asgjė me Islamin si besim. Besimi i ėshtė lėnė secilit qė ta vendosė vetė pėr vete dhe ta sqarojė atė nė relacion direkt me Perėndinė. Pėr mė tepėr, ata e pranuan Islamin deri nė atė shkallė sa qė vėshtirė ėshtė ta bindėsh dikė se xhihadi i Islamit ishte diēka tjetėr veqse ēlirim i kėtyre njerėzve, shpėtim nga shekuj tė tėrė tiranie. Nė fakt nė rastin e Egjiptianėve Bizantinė dhe nė rastin e popullit tė Spanjės, Muslimanėt bile ishin tė lutur qė tė vinin dhe ti ēlironin kėto vende nga shtypja e mbretėrve tė tyre. Andaj kėto nuk ishin luftėra pushtutese por ēliruese. Kėto janė shėnimet e gjurmėve madhėshtore tė xhihadit tė Muslimanėve. Vetėm pėr kuriozitet krahasoje kėtė me tė dhėnat e sulmeve brutale tė botės Perėndimore pėrgjatė shekujsh. Qė nga kryqėzatat ndaj muslimanėve deri nė ditėt e luftrave koloniale bota Perėndimore ka vrarė, shkatėrruar kudo qė ka shkelur.

Duke shikuar nė rregullat dhe rregullimet e xhihadit luftues njerėzve tė sinqertė u bėhet plotėsisht e qartė se Islami ėshtė njėmend fe e tė sė vėrtetės. Edhe kur luftohet njė ushtri mizore, pa marrė parasysh sa mizore qė ėshtė, ėshtė e ndaluar nė Islam qė ata tė masakrohen, tė torturohen apo tė therren. Shkeljet tradhėtore tė marrėvershjeve dhe kryerja e vrasjeve pas arritjes sė armėpushimit janė poashtu tė ndaluara. Allahu nė Kur’an thotė: (2:11-12)

“E kur atyre u thuhet: “Mos bėni ē’rregullira nė tokė”! Ata thonė: “Ne jemi vetėm paqėsues!” A nuk janė vėrtet ata ē’rregulluesit?; Por nuk kuptojnė!”

 (2:190)

“Dhe luftoni nė rrugėn e All-llahut kundėr atyre qė ju sulmojnė e mos e teproni se All-llahu nuk i do ata qė e teprojnė (e fillojnė luftėn).”

 (60:8)

“All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė”

Tė mos kalosh kufinjtė do tė thotė tė mos vriten grate dhe fėmijėt sepse i Dėrguari i Perėndisė ‘ e ka ndaluar vrasjen e fėmijėve dhe grave’. Tė mos kalohen kufinjtė poashtu nėnkupton tė vjetrit, tė sėmurėt, murgjėrit, ata qė adhurojnė dhe tė tjerėt.

Pas leximit tė kėtyre fragmenteve nga Kur’ani dhe duke e ditur se ēka lejon e ēka ndalon Islami nė xhihad, rregullave tė luftės u ėshtė dhėnė njė kuptim tjetėr: kuptimi i drejtėsisė.

 

Po sulmet vetėvrasėse

 

E ēka tash lidhur me sulmet vetėvrasėse; a janė edhe kėto pjesė tė xhihadit nė rrugėn e Allahut? Nga ajo qė ėshtė thenė mė lartė nxirret pėrfundimi se kjo nuk ėshtė formė e besimit. Sidoqoftė, fatkeqėsisht shumė muslimanė i kanė marrė sulmet vetėvrasėse si akte virtuoze tė cilat meritokan shpėrblim. Profeti ka thenė : Ai qė e tepron me ekstremizėm do tė shkatėrrohet. Sulmet vetėvrasėse pa dyshim janė ekstremitet qė ka prekur disa muslimanė. Fatkeqėsisht disa muslimanė (tė pa udhėzuar) sot besojnė se akte tė tilla e pėrgatisin rrugėn pėr ringjalljen dhe rikthimin nė ligjet madhėshtore tė Islamit.

Profeti i Allahut ka thenė: Atė qė e vret veten e tij me ēkado qoftė Allahu do ta dėnojė me zjarrin e Xhehnemit.

Disa kanė koncepte tė gabuara se duke e vrarė dikush veten pėr qėllime Islamike, gjoja ai po bėka njė vepėr qė meriton Parajsėn. Njė herė kur njė njeri e vrau veten , Profeti tha: Ai ėshtė banor i Ferrit’. Kur njerėzit u befasuan nga kjo Profeti tha: ‘Dikush bėn vepra qė cilat nė sytė e njerėzve tė tjerė duken sikur vepra qė e meritojnė Parajsėn, por nė tė vėrtetė ai ėshtė banor i Ferrit’.

Marrja e jetės vetvetes tė cilėn Allahu e ka dhėnė nė besė ėshtė mėkat i madh. Poashtu marrja e jetės sė tė tjerėve (gjė qė ėshtė aq e shpeshtė nė rastin e sulmeve vetėvrasėse) ėshtė poashtu e ndaluar pėr arsye se jeta njerėzore ėshtė me tė vėrtetė shumė e vlefshme:(5:32)

“… kush mbyt njė njeri, pa  mbytur ai ndonjė tjatėr dhe pa  bėrė ai ndonjė shkatėrrim nė tokė, atėherė (krimi i tij) ėshtė si t’i kishte mbytur gjithė njerėzit. E kush e ngjall (bėhet shkak qė tė jetė ai gjallė) ėshtė si t’i kishte ngjallur (shpėtuar) tė gjithė njerėzit.“

Kėshtuqė tė gjitha llojet e ekstremizmave si marrja peng, vendosja e bombave nė vende publike etj janė qartė tė ndaluara nė Islam.

Problemi i mirėfilltė

 

Duke kaluar nėpėr mėsimet e Islamit, shihet qartė se kjo fe vetėm sa i ka bėrė mire njerėzimit – e nuk e ka shkatėrruar. Pėrse atėherė ka aq shumė urrejtje nė Perėndim pėr kėtė besim fisnik. Pėrgjegjja ėshtė e thjeshtė: MEDIAT dhe KEQKUPTIMI. Janė mediat e influencuara nga hebrenjtė nė Perėndim qė e kanė portretizuar Islamin si diēka qė  ai nuk ėshtė. Gjatė viteve tė shtatėdhjeta dhe tetėdhjeta kur PLO (Organizata pėr ēlirimin e Palestinės) ndėrmorri disa aksione pengjesh nė aeroportet botėrore, mediat nė Perėndim i pėrshkruan kėto si tė ishin Islamike. Kur vetėvrasėsit shiitė gjatė tė tetėdhjetave krijuan kaos tė madh nė Liban dhe nė Gjirin Persik, mediat e Perėndimit i pėrshkruan kėto aksione si Islamike. Ndėrkaq pronarėt e kėtyre mediave e dinė mire se as PLO e as kėto organizata Shiite nuk kanė ideale Islamike.

Para disa vitesh kur u vu bomba nė Oklahoma City kryetitulli i gazettes Today e vėrtetonte sjelljen e mėsipėrme. Me fotografinė e njė zjarrfikėsi qė mbante nė duar njė fėmijė tė vdekur, titulli thoshte: Nė emėr tė Islamit. Koha natyrisht vėrtetoi  se bigotėria e tillė dhe supozimet e tilla ishin jokorrekte, pasi qė doli se ky krim ishte kryer nga Timothy McVeigh njė radikal i djathtė, tashmė i dėnuar me vdekje. Njėsoj kur eksplodoi bomba nė metronė e Parisit mė 1995, kjo u etiketua si vepėr e fanatikėve muslimanė gjithashtu. Ka dalur tash nė shesh se Shėrbimet sekrete Algjeriane u kanė dhėnė ryshfet shumė gazetarėve Europianė dhe personave qė i kanė kryer kėto aksione terrori. Dėshira pėr tė shtyrė Islamin nė hije e errėsirė ėshtė e madhe nga kėta njerėz. Nuk ka nevojė tė flitet pėr shumė raste tė tjera qė akoma edhe nuk dihen tėrėsisht:

Duke provuar qė ta shkatėrrojnė Islamin nėpėrmes kėtij instrumenti, nė media, Hebrenjtė qartė po provojnė qė ta portretizojnė pėr vetveten imazhin e njerėzve tė shtypur. Ēdo vit na pėrkujtohet se sa hebrenjė janė zhdukur nėn regjimin e Nacistėve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Nė kėtė mėnyrė disi na bėhet qė tė ndjejmė afeksion ndaj njerėzve qė kanė bėrė aq shumė krime ndaj Palestinezėve. Disa mund tė thonė se ky ėshtė njė kėndvėshtrim i paragjykuar dhe rasict. Por ne themi; Nėse shumica e mediave nė Perėndim e gjetiu nuk do tė ishte e orkestruar nga hebrenjtė dhe nėse do tė ishin neutrale, atėhere pse Menachem Begin dhe Yitzhak Shamir, dy ish kryeministrat Izraelitė nuk do tė trajtoheshin si terroristė?

Kushdo qė di pėr historinė e okupimit tė Palestinės do ta thotė se kėta dy njerėz ishin anėtarė tė Stern Gang dhe Irgun, dy grupe tė njohura terroriste tė cilat kanė vrarė aq shumė njerėz tė pafajshėm. Nėse kėto media do tė ishin tė paanshme me tė vėrtetė, pėrse nuk atėherė nuk flasin pėr shkallėn e bombardimeve Izraelite dhe pushtimin illegal tė Libanit Jugor e njerėzve tė tij?

Arsyeja tjetėr e pėrmendur ėshtė tė keqkuptuarit e Islamit nga vetė disa tė quajtur muslimanė. Sido qė tė jetė e kemi parė me fakte nga vetė Kur’ani tė vėrtetėn pėr xhihadin dhe akuzat.

Me njė presion tė tillė tė hatashėm kundėr tij ėshtė vėrtetė bekim nga Allahu se si Islami fuqizohet pėrherė e mė shumė. Vazhdon tė rritet mė shumė se ēfarėdo besimi tjetėr nė Perėndim duke pushtuar zemrat dhe mendjet e mijėra njerėzve. E tėrė kjo as nuk duhet tė befasojė pėrderisa Allahu ka premtuar se ky besim do tė ngadhėnjejė:(61:9)

 

“Ai (All-llahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e vet me udhėzim tė qartė e fe tė vėrtetė pėr ta bėrė mbizotėrues mbi tė gjitha fetė, edhe pse idhujtarėt e urrejnė”

 

Ėshtė domosdoshmėri qė njerėzimi tė kthehet kah Islami. Pa tė, do tė vazhdohet tė rrėshqitet nė rrugėn e pabarazisė dhe errėsirės. Me tė ne mund tė krijojmė shoqėri tė drejtė dhe paqėsore. Religjion i terrorit? …jo. Rrugė pėrpara?…po.

 


 

 

 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1