"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

 

 

 


 

                 A jemi tė shpėtuar nėpėrmjet besimit apo nėpėrmjet veprave? Pėrgjigjja:

Njė nga argumentet themelore tė ngritura nga jomuslimanėt, veēanėrisht nga kristianėt, kundėr Islamit ėshtė koncepti i shpėtimit. Ata thonė se nė Krishterim shpėtimi vie nėpėrmjet besimit pėrderisa nė Islam shpėtimi duhet tė meritohet duke bėrė vepra tė mira. Fatkeqėsisht shumė muslimanė bien nė kėtė kurth dhe e mbrojnė njė pozicion tė tillė tė imponuar nga jomuslimanėt. Kjo pastaj i jep bazė kristianit pėr tė vazhduar me kornizėn e tij tė Jezusit-Atit-Kryqėzimit-Shpėtimit. Ata do tė argumentojnė se shpėtimi ėshtė dhuratė nga Perėndia dhe se nuk mund tė fitohet. Por nėse koncepti i vėrtetė Islamik rreth kėsaj ēėshtjeje qartėsohet atėherė nuk ka kurrfarė baze pėr ta sulmuar Islamin.

Shpeshherė muslimanėt dėshtojnė tė kuptojnė se koncepti Islamik i shpėtimit nuk bazohet nė vepra tė mira, por primarisht ėshtė i  vendosur mbi besim. Nė njė mori rastesh kur Allahu flet nė Kur’an rreth shpėtimit, pėrherė thotė: “Ata qė kanė besuar dhe kanė bėrė vepra tė mira.”. Besimi gjithmonė ėshtė pėrmendur para veprave. Kur dikush kthehet nė Islam ai nuk e bėn kėtė duke bėrė ndonjė vepėr tė mirė por duke besuar se ekziston vetėm njė Zot dhe se Muhamedi ėshtė i Dėrguari i Fundit i Perėndisė. Jomuslimanėt mund tė bėjnė vepra tė mira gjithashtu, por ajo ēka i dallon ata nga muslimanėt ėshtė mungesa e imanit, pėrkatėsisht besimit. Arsyeja pse veprat e mria tė pabesimtarėve janė tė pavlera nė botėn e amshueshme ėshtė mosbesimi i tyre. Pėrderisa besimi i njė personi nuk ėshtė i drejtė, tė gjitha veprat e tij tė mira janė tė pavlera.

Njė nga hadithet mė tė njohura tė Profetit Muhamed thotė: “Tė gjitha veprat llogariten sipas qėllimit”, duke nėnkuptuar se qėllimi, njeti ose besimi prapa veprės tėnde ėshtė ai pėr shkak tė sė cilit shpėrblehesh; dhe vepra e bėrė faktikisht ėshtė pasojė e besimit.

Njė tjetėr hadith thotė: “Njė njeri erdhi te Profeti dhe e pyeti, ‘Kur do tė vijė dita e gjykimit?’. Profeti iu pėrgjigj, ‘ēka ke pėrgatitur ti pėr atė ditė pasi qė po pyet pėr tė'?’. Ai i tha, ‘Unė nuk kam ndonjė vepėr tė mire nė llogarinė time, por e kam njė gjė: e dua Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij’. Profeti ia ktheu, ‘Nė atė rast mos u mėrzit, ti do tė jesh me ata qė i do’.” Ky hadith gjithashtu e konfirmon qėndrimin Islamik tė vendosjes sė besimit dhe akides para veprave. Pėr shembull Allahu thotė nė pjesė tė ndryshme tė Kur’anit “Besimtarėt do ti gjesh duke u lutur…” Ai nuk thotė njerėzit tė cilėt luten janė besimtarė. Ėshtė besimi ajo qė e sjell veprėn, por e kundėrta nuk ėshtė gjithmonė e vėrtetė. Njė hadith tjetėr thotė: “Pėrderisa njeriu nuk e do Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij mė shumė se vetveten, besimi i tij nuk ėshtė i plotė.”

 

  

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1