"Dhe Zoti fton nė Banesėn e Paqes....." (Kur'ani 10:25)

Home | Jezusi | Muhamedi | Kur'ani | Bibla | Grupe Fetare | Islami | Pyetje ^ Pergjegje | Libra | L. i vizitorėve | Lidhje | Kontakt

 

   

Ž “Kush mė ka parė mua e ka parė Atin” Ungjilli sipas Gjonit 14:8-9

     


 

 

“Filipi i tha: ``Zot, na e trego Atin, dhe na mjafton``. Jezusi i tha: ``Ka kaq kohė qė unė jam me ju dhe ti nuk mė ke njohur akoma, o Filip? Kush mė ka parė mua, ka parė Atin; Si vallė po thua: "Na e trego Atin?".

Ungjilli sipas Gjonit 14:8-9

Filipi donte ta shihte Zotin me sytė e tij, por kjo ėshtė e pamundur pasi askush kurrė nuk mund ta bėjė kėtė. Bibla thotė:

 

“Askush s`e pa Perėndinė kurrė” Gjoni 1:18

 

“Askush s`e ka parė ndonjėherė Perėndinė” 1 e Gjonit 4:10 

Kėshtu qė ėshtė e qartė se Jezusi thjeshtė po i thoshte Filipit se veprat dhe mrekullitė e tij do tė ishin fakte tė mjaftueshme tė ekzistencės sė Zotit pa pasur nevojė qė Zoti tė vijė fizikisht poshtė dhe ta bėjė veten tė dukur tek secili qė ka dyshime. Kjo ėshtė ekuivalente me shembujt tjerė: 

1.    Gjoni 8:19 “Atėherė i thanė: ``Ku ėshtė Ati yt?``. Jezusi u pėrgjigj: ``Ju nuk mė njihni as mua, as Atin tim; po tė mė njihnit mua, do tė njihnit edhe Atin tim``.”

2.    Gjoni 12:44 “Pastaj Jezusi thirri dhe tha: ``Kush beson nė mua, nuk beson nė mua, por nė atė qė mė ka dėrguar.”

3.    Gjoni 15:23 “Kush mė urren mua, urren edhe Atin tim”

4.    Mateu 10:40-41 “Ai qė ju pranon, mė pranon mua; dhe ai qė mė pranon mua, pranon atė qė mė ka dėrguar. Ai qė pranon njė profet nė emėr tė njė profeti, do tė marrė shpėrblimin qė i takon profetit; dhe ai qė pranon tė drejtin nė emėr tė tė drejtit, do tė marrė shpėrblimin qė i takon tė drejtit.”

 

Dhe tash nėse dikush dėshiron tė insistojė se kur Filipi e pa Jezusin ai nė fakt e pa fizikisht edhe Perėndinė “At” sepse Jezusi “ėshtė” njėjtė si Ati dhe qė  tė dy janė pjesė e “Trinitetit”, dhe Jezusi ėshtė inkarnim i Zotit, atėherė kjo do tė na shtynte qė tė konkludojmė se Gjoni 1:18, 1 Gjonit 4:10, etj janė asgjė tjetėr veqse rrena.

 

Mirė, a ėshtė Filipi i vetmi qė ka pare ndonjėherė Atin. Le tė lexojmė:

“Jo s`e ka parė ndonjė Atin, pėrveē atij qė ėshtė nga Perėndia; ky e ka parė Atin.” Gjoni 6:46

Ju mund tė pyeteni tash, kush ėshtė ky qė ‘ėshtė nga Perėndia’ dhe qė e ka pare Atin? Le tė na e sqarojė edhe njė here vetė Bibla:

“Kush ėshtė prej Perėndisė, i dėgjon fjalėt e Perėndisė; prandaj ju nuk dėgjoni, se nuk jeni prej Perėndisė``.” Gjoni 8:47

Dhe,

“Shumė i dashur, mos imito tė keqen, por tė mirėn. Ai qė bėn tė mirėn ėshtė nga Perėndia, por ai qė bėn tė keqen nuk e ka parė Perėndinė.” 3 Gjonit 1:11

Pra a e kanė parė fizikisht Zotin tė gjithė njerėzit qė kanė bėrė tė mira?

 

Vargjet e mėsipėrme janė aq tė qarta sa qė nuk lėnė fije dyshimi pėr tė vėrtetėn. Nxjerrja e tyre jashtė kontekstit ėshtė njė veprim naiv.

Triniteti si njė e vėrtetė thelbėsore e natyrės sė Perėndisė, ashtu si na e paraqet kisha do tė duhej tė gjente mbėshtetje nė Bibėl. Por nuk ka as edhe mbėshtetjen mė tė vogėl. Nuk kemi tė drejtė ta akuzojmė Jezusin pėr kaq tė papėrgjegjshėm sa tė mos ua bėjė tė qartė pasuesve dhe tė dashurve tė tij natyrėn e vėrtetė tė Perėndisė por ta linte kėtė pėr tu bėrė nga koncile tė ndryshme me shekuj tė tėrė pas shkuarjes sė tij kur u zbulua Triniteti. Pėrse Jezusi nuk tha kurrė, as edhe njė here tė vetme “Zoti, Fryma e Shenjtė dhe Unė jemi tre Persona nė njė Trini. Na adhuroni neve tė treve si njė tė Vetėm”? Nėse ai do ta bėnte vetėm njė deklarim tė tillė eksplicit do ta ēlironte Krishterimin nga shekuj tė tėrė mospajtimesh tė ashpra, ndarjesh dhe dyshimesh rreth natyrės sė Zotit.

 

 


 

Home | Libri i vizitorėve | Kush jemi ne | Tė rejat e fundit | Dėshmi | Kontakt

Copyright - 2003-2004 nga Islami dhe Krishterimi. Kontaktoni ne [email protected]

Hosted by www.Geocities.ws

1