|
Ma intreb adeseori de ce calendarul sfintilor cuprinde atat de putine nume romanesti.Viata mi-a oferit adeseori raspunsuri fara contur.Am deslusit o "jena" seculara a Bisericii noastre de a-si promova valorile proprii.Desi suntem invatati la fiecare pas ca noi nu facem politica,in practica observ ca totusi suntem gatuiti de factorii politici,pana la taierea propriei respiratii harice.Ion Mota si Vasile Marin au dat lumii o pilda suprema de jertfa impotriva satanismului bolsevic.Pe deasupra,sacrificul lor a fost unul profund ecumenic.Conditiile canonice sunt indeplinite,dar diplomatia cu "stapanii" acetsui veac,ne determina sa le tainuim sfintenia.Parintiicei adevarati ai Bisericii nu au tacut si de aceea vor ramane mereu in constiinta noastra.Noi nu cerem nimanui socoteala,dar bine ar fi sa nu calcam pe morminte,caci ziua "Invierii" este aproape.Suntem siguri ca odata si odata marturisirea romanilor va fi luata in seama.Chiar daca vom plati cu suferinta!Pana atunci,sa spunem impreuna cu Parintele Galeriu si fara frica :"Mota si Marin sunt Sfinti romani!".Amin.
Conditiile canonizarii sfintilor in Biserica Ortodoxa: ...proslavirea lui de catre Domnul,cel putin printr-unul din urmatoarele daruri sau puteri: -puterea de a suferi moarte martirica pentru dreapta credinta; -puterea de a infrunta orice primejdii sau suplicii pentru marturisirea dreptei credinte pana la moarte -puterea de a-si inchina eroic viata celei mai desavarsite trairi morale si religioase; -puterea de a savarsi minuni in viata sau dupa moarte; -puterea de a apara sau a sluji cu devotament eroic credinta si Biserica Ortodoxa. (N. I. Floca -"Drept canonic", p.182)
Ce spun Parintii Bisericii: Protopop Ioan Sima Dragoi: "Biserica lui Hristos a fost cladita pe jertfa suprema a Intemeietorului sau divin,si pe cea a tuturoro urmasilor sai,de-a lungul veacurilor,care au iubit pe Dumnezeu si pe semenii lor,dupa modelul hristic.Calendarul crestin este plin de asemenea exemple. In sanul Neamului Romanesc au existat intotdeauna marturisitori,mucenici si sfinti care au urmat pilda Domnului nostru Iisus Hristos,intru dragoste si jertfelnicie.Este semnificativa canonizarea Voevodului Stefan cel Mare si Sfant,care cu sabia in mana a aparat Moldova si Crestinatatea de dusmanii invadatori,straini de neam si lege,ce veneau si ei cu sabia sa ne cotropeasc.Prin aceasta canonizare,valoarea politica si militara si-a dobandit nimbul sfinteniei si al cinstirii. Jertfa eroilor martiri Ionel Mota si Vasile Marin se incadreaza in aceasta categorie a aparatorilor Crestinatatii si ai Neamului Romanesc impotriva satanizarii;si astfel ei au urcat in randul celor mai mari eroi si martiri ai Bisericii si ai Neamului.<<Se clatina asezarea crestina a lumii!Puteam noi sa stam nepasatori?>> Ionel Mota,fiul protopopului din Orastie,prin viata si jertfa sa eroica,s-a ridicat deasupra celorlalti fii de preoti,luminand profetic destinul romanesc. Ionel Mota,alaturi de Corneliu Codreanu,au intemeiat Miscarea Legionara dupa legi crestine care vor ramane etern valabile in drumul spre mantuire a neamului. Se cuvine ca tineretul sa cunoasca si sa se apropie cu respect,dar si cu smerenie religioasa,de jertfele lui Mota si Marin care si-au dat viata intru apararea Sfintei Biserici in care se tragea cu mitraliera de catre comunisti." Parintele Constantin Galeriu: "Orice jertfa savarsita in numele lui Iisus Hristos e o piatra la zidirea neamului din sanul caruia a fost adusa si va fi o marturie a cinstirii neamului la judecata lui Dumnezeu si a istoriei.Astfel trebuie apreciata jertfa lui Ion Mota si a lui Vasile Marin,care au plecat in Spania pentru a apara credinta crestina grav batjocorita de fortele satanice ale comunismului ateu. Biserica Ortodoxa Romana are datoria sacra ca eroii neamului jertfiti pe altarul Crucii - iar printre acestia un loc de frunte il ocupa desigur si Ion Mota si Vasile Marin - sa fie pomeniti cu sfintii".
Preot Vasile Gordon: "In apelul dumneavoastra,dupa cateva consideratii intru totul actuale,va opriti la rugamintea expresa ca noi,preotii,sa ne expunem parerea in legatura cu <<jertfa lui Ion Mota si Vasile Marin,ca aparatori ai Sfintei Biserici>>.Din capul locului ma asociez marturisirii dumneavoastra.Intr-adevar, s-au jertfit pentru Biserica si pentru credinta ei.Trebuie,insa,sa recunosc ca foarte tarziu am stiut de jertfa lor (aproape la 40 de ani,lucru de neiertat pentru cei care au avut in sarcina redactarea manualelor de istorie!).In anul 1937,cand ei doi s-au jertfit pe pamantul crestin al Spaniei amenintate de ateismul rosu,eu nu eram nascut.[...].Ce datori in a face lumina in aceasta problema,nu trebuie sa aiba teama de unii oameni care doresc sa mentina inca o mare confuzie in aceasta problema:teama sa le fie numai de Dumnezeu,caci Mota si Marin,ca de altfel Miscarea in sine,pe Dumnezeu L-au Slujit!"
Parintele Dumitru Staniloaie: "La rugamintea adresata de a-mi spune parerea cu privire la jertfa adusa de Ion Mota si Vasile Marin in lupta lor importiva comunismului din Spania,declar ca apreciez intru totul Testamentul lui Ion Mota si articolul profesorului Nicolae Iorga,pentru ca amandoua aceste scrieri afirma dragostea lor hotarata si capabila de ultima jertfa pentru credinta crestina care constituie fundamentul unitatii si identitatii poporului nostru si fara de care neamul nostru n-ar fi putut dura sub asaltul atator dusmanii si greutati din cursul istoriei sale si nu va putea exista nici in viitor. |
|