|
Corneliu Codreanu,in lupta sa de regenerare morala a poporului romanesc si de insanatosire a politicii lui, s-a adresat in primul rand tineretului,din sanul caruia aparuse si el.Cu acesta el se putea intelege mai usor deoarece era mistuit de acelasi foc national si simtea aceeasi neliniste in fata unui viitor ce se profila nesigur si sumbru. Fiecare generatie isi cauta un stil de viata specific ei,croit pe credintele si pe descoperirile politice pe care le face.La noi,generatiile anterioare razboiului de reintregire,obosite poate de marele efort pe care-l facusera pentru construirea Romaniei Mari,si orbite oarecum de aceasta misiune pe care le-o asternuse in fata destinul si pe care au servit-o pana la capat cu mari sfortari si sacrificii,devenisera arogante,statice si rutinare.Ele se credeau in posesiunea unui adevar politic absolut pe care-l considerau singurul posibil in tara noastra si deci, inamovibil.Aplecati prea mult peste trecutul lor glorios nu mai priveau si spre alte orizonturi.Nu puteau intui nelinistile ce se framantau in jurul Romaniei.In credinta lor,totul era definitiv rezolvat de ei si nu mai erau necesare agitatiile urmaislor.Ei au considerat ingrijorarea politicosociala a tineretului roman ca o ingratitudine fata de sfortarile si realizarile lor marete.Dar nu era as.Ei se inselau.Tineretul Romaniei,intr-o alta circumstanta istorica,isi cauta propriul lui drum.El isi ascutea propriile sale arme cu care trebuia sa realizeze,in conditii majore,ambitiile colective romanesti.In realitate acest tineret era continuatorul,cu alt stil si cu alte perspective, al sfortarilor comune ale tuturor generatiilor romanesti,pentru desavarsirea in libertate si siguranta a Patriei lor. Ideea organizarii tineretului roman incolteste in mintea lui Codreanu in timpul detentiunii sale in inchisoarea din Vacaresti,unde ajunsese cu ocazia asa numitului "Complot Studentesc" din anii 1923-1924.Necesitatea acestei organizari o vedea el sub doua aspecte: -pentru a da o educatie sanatoasa acestui tineret si a-l face util societatii lui; -pentru a-l sustrage influentei negative si daunatoarea unui politicianism ieftin,decolorat si incapabil,care-si facuse aparitia in tara la noi.(Era acesta un politicianism egoist,incorect,aplecat numai asupra propriilor interese si profituri si deslipit de interesele romanesti). Codreanu intelesese ca acest politicianism nou,importat si condimentat "a la roumaine",nu mai era la inaltimea cerintelor tarii.Cum era infeudat unor modele culturale straine nu mai putea intui cu suficienta claritate necesitatile Romanilor si primejdiile ce-i pandeau la rasarit.Din cauza aceasta,Corneliu Codreanu incearca sa indeparteze tineretul tarii sale de influenta vatamatoare a unui astfel de politicianism.El vrea sa-l asocieze la un nou proiect de viata romaneasca si vrea sa-i trezeasca in suflet o speranta noua. "Politicianismul,spunea el,infecteaza viata noastra nationala.Organizarea acestui tineret,in afara de necesitatea auto-educarii,mai este necesara si pentru a-l feri si izola de politicianism si de infectia lui.(...)Mai mult!Aceasta organizare a tineretului va rezolva insasi problema politicianismului care nemaiprimind elemente tinere va fi condamnat la moarte prin inanitie,prin lipsa de alimentare". Prin urmare,smulgerea tineretului din tentaculele politicianiste care-l pandeau la incrucisarea vietii lui cu studentia,este unul din motivele care-l determina pe Capitan sa-si indrepte grija catre lumea scolilor secundare.El vrea sa lege tineretul de catargul corabiei nationale pentru a nu fi prins in mrejele amagitoarelor sirene politicianiste. Caci era o realitate la noi.Din cauza saraciei in care se zbateau tinerii romani,consecinta a starilor materiale grele in care se aflau paturile sociale mai umile din mijlocul carora proveneau majoritatea studentilor,ii transformau intr-o prada usoara in fata tentatiilor partidelor politice,in vesnica cautare de clientela.Acestea le promiteau situatii optime in viitor si le ofereau chiar ajutoare materiale pe parcursul studentiei,in forma de sinecure statale.Conditia era ca sa se inscrie si sa militeze in randurile partidului respectiv.Prin urmare,valorile latente ale individului se vindeau pe cateva monede,necesare pentru a trai.O serie intreaga de tineri culti, inteligenti si bine pregatiti,satui de mizeria si de lipsurile pe care le sufereau in cursul vietii lor de studenti,se inscriau in partide.Ei se vedeau impinsi acolo numai de niste nevoi organice pe care societatea romaneasca, condusa de aceleasi partide,nu voia sa le satisfaca pe alte cai mai demne pentru individ.Caci daca este legitim si necesar chiar,sa te alipesti unei idei politice cand ea coincide cu conceptia ta despre viata si cu necesitatea interioara de a te face partas al unei actiuni sociale,este total inadmisibil si degradant,este o prostituare a omului si a intelectului sau,o stalcire periculoasa a demnitatii,ca sa-l atragi intr-un partid prin specularea nemiloasa a mizeriei in care traieste,si in care,in parte,i-a fost intr-adins provocata.Pentru niste avantaje minore,dar necesare subzistentei lor,se cerea tinerilor romanisa imbrace o ideologie politica ce,poate,nu-i satisfacea si care le ingropa visurile ce si le faurisera si avanturile ce inmugureau in sufletele lor de adolescenti.Dar pe masura ce patrundeau in viata politica a tarii pe aceastapoarta falsa,descopereau,uimiti si dezamagiti,defectiunile acesteia si panorama intunecata care se deschidea in fata tarii lor.Unii dintre ei au putut reactiona la timp si au trecut pe pozitii mai sanatoase.Dar altii,cuprinsi de scarba si dispret,paraseau lupta politica.Ei se adanceau tot mai mult in profesionalismul lor nemaivoind sa stie de altceva.Se spunea chiar in tara la noi,pe vremea aceea,ca oamenii seriosi,oamenii integrii,nu se baga in politica.Aceasta era de esenta minora si ramanea astfel pe mana nepriceputilor,a necinstitilor,a indivizilor fara scrupule,care erau manati numai de pasiunea puterii ca mijloc sigur si rapid de parvenire in viata. Pentru asta s-a nascut in mintea lui Corneliu Zelea Codreanu ideea de a indeparta tineretul de astfel de momeli.El trebuia sa fie smuls din cursele incurcate si degradante ce i se semanau in calea lui si condus,inca de pe bancile scolilor secundare,spre actiuni politice sanatoase,cu alte preocupari si cu alte perspective.Trebuiau create conditiile indispensabile pentru ca,tot ceea ce va intreprinde in viitor cetateanul roman,sa fie judecat si acceptat in plina libertate si cu plina constiinta de el.Adica sa traiasca in adevar,in acel adevar tasnit din izvoarele sufletului sau. Dar Corneliu Codreanu nu convoca tineretul tarii sale pentru a forma un nou partid.Nu-l chema pentru a introduce un alt concurent in viata politica din Romania,ci pentru a-l strange in jurul unui steag,a unei idei proaspete si actualizate despre omul roman si necesitatile Patriei lui.Aceasta panorama ce-o deschidea Codreanu in fata ochilor tineretului nu era insa o inovatie stranie in viata poporului nostru,ci ceva cunoscut, ceva familiar.Era o incercare de revenire sincera la traditia romaneasca pura,o redescoperire a valorilor poporului roman.Codreanu incerca armonizarea trecutului nostru cu niste acorduri proaspete,inoite si adecvate timpului in care traia."Revolutia" lui Codreanu pornea din adancimile sufletului romanesc,din constiinta lui istorica,pe care voia sa o curete de buruienile ce crescusera pe ogorul nostru.Era o reintalnire a omului roman cu traditia lui.Caci traditia este cureaua de transmisiune a unor valori nationale permanente care conduc popoarele spre maturitatea lor istorica.Ruperea de traditie inseamna saltul in gol al natiunii si moartea ei istorica. Este poate paradoxal,dar trecutul,cunoasterea lui,este chezasia sigura a viitorului.Ca si indivizii,popoarele nu mai sunt nimica daca le rupi de trecutul lor.Dusmanii cunosc aceste adevaruri,de aceea incearca pe toate caile sa rupa popoarele de traditiile lor,sa le intunece constiinta lor istorica. In inchisoarea din Vacaresti,cum s-a vazut din framantarea acestor ganduri ale Capitanului,sa nascut prima schema de organizare a tineretului tarii romanesti.Organizatiei ii pune numele "Arhanghelul Mihail".Un nume cu rezonante mistico-cavaleresti.Arhanghelul Mihail a fost cavalerul ceresc care a invins prin dragoste si vitejie,prin credinta si lealitate fata de Dumnezeu,puterile raului care se ridicasera in contra ordinei create de El. |
|