| Hitlerismul germanilor din Romania In ultimul timp s-a adus in discutiune publica problema actiunii "hitleriste" a Germanilor din Romania - indeosebi a Sasilor din Ardeal - si a atitudinii pe care populatia romaneasca si Statul roman trebuie s-o ia fata de aceasta manifestare. E vorba,bineinteles,despre Germanii din Romania care sunt cetateni romani.Si cand spunem cetateni romani,intelegem nu numai o simpla incadrare juridica de esenta democratica a unor Germani ca oricare altii,ci intelegem pe acei Germani cari,fiind sortiti a trai permanent in mijlocul nostru,nu mai pot fi Germani "ca oricare altii",ci sunt si trebuie sa fie Germani a caror soarta este indisolubil legata de soarta tarii romanesti,Germani ale caror radacini de prosperitate materiala,de libera dezvoltare culturala si politica sunt infipte in aceeasi sursa de vitalitate cu a noastra a Romanilor:in pamantul si Statul romanesc.Este asadar vorba despre Germani ale caror interese,aspiratii si activitate nu pot fi niciodata in contradictie cu interesele si aspiratiile Statului roman. Din aceasta definire a Germanului cetatean roman rezulta atitudinea pe care romanismul - si chintesenta actiunii sale politice actuale:Legiunea - trebuie s-o aiba fata de "hitlerismul" Sasilor din Ardeal si al tuturor Germanilor din Romania.Socotim necesar a preciza aici pe scurt,aceasta atitudine,nu pentru a ne atasa orbeste celor cari ii ataca pe Sasii nostri numai pentruca vad in ei pe reprezentantii antisemitismului german din Reich,nici pentru a ceda terenul in fata celor cari discuta cu rea credinta si cu falsificare problema acestui "hitlerism" autohton spre a scoate din prezentarea lui denaturata o serie de acuzatii impotriva nationalistilor romani prieteni ai acestui "hitlerism" - ci ne fixam aceasta atitudine pentru a fi un indreptar atat in fata mistificarilor,cat si in legaturile noastre viitoare cu Germanii din Romania,legaturi care nu pot avea drept baza decat o onesta cunoastere a acestor principii generale. Socotim absurda acuzatia adusa Sasilor de presa din Sarindar care anunta ca hitlerismul din Reich avand intentia de a intinde hotarele Germaniei si asupra Transilvaniei,Sasii "hitleristi" sunt complici la aceasta actiune de tradare.Inainte de toate declaram ca nu avem cunostinta ca Hitler sa fi dat a intelege ca urmareste o asemenea absurditate si deci socotim neserioasa o discutie asupra unor atari aberatiuni. Dar sa revenim la o discutie serioasa. Noi credem ca ,fara a avea dreptul sa interzicem Sasilor o participare sufleteasca,limitata si conditionata,la renasterea germana din Reich, - totusi nu putem admite un hitlerism in plina forma al Sasilor si Germanilor din Romania. Desi prevedem o accentuare a apropierii politice viitoare a Romaniei si Germaniei - iar viitoarea rezolvare mondiala problemei jidanesti ca si reconstructia fascista a Statelor va da nastere unei stranse colaborari si fratii a tuturor Statelor fasciste - totusi este incontestabila posibilitatea nasterii unor conflicte de interese romano-germane.Chiar si azi asemenea conflicte nu sunt cu totul evitabile si,principial,e exclus ca ele sa nu se iveasca in viitor,mai mult sau mai putin rare,mai mult sau mai putin grave.Nu avem oare exemplul actual al conflictelor de interese dintre cele doua tari fasciste,Italia si Germania,pe tema Anschlussului si pe alte teme?E evident ca prin comunitatea spirituala antimarxista,antijudeomasonica,antidemocratica,asemenea inevitabile conflicte de interese sunt atenuate,reduse la adevaratul inevitabil.Dar excluderea lor totala e imposibila. Si atunci se naste o prima si cardinala intrebare referitoare la caracterul pe care si-l poate insusi un "hitlerism" sasesc,si referitoare,totodata,la relatiile noastre cu acest "hitlerism" autohton:Ce atitudine vor lua Sasii - cu sinceritate si onesta hotarare - in cazul acestor conflicte de interese romano-germane? Vor fi de partea Germaniei?Aceasta i-ar transforma automat in dusmani ai Patriei noastre comune romanesti si ar legitima orice actiune contra lor,asezandu-i (acolo unde nu sunt azi) alaturi de Jidani,in categoria minoritatilor dusmane ale Romaniei,a minoritatilor care n-au fost capabile a gasi calea de echilibru care sa le permita o viata alaturi de noi,asigurata,iar nu o viata contra noastra,inadmisibila. Iar daca Sasii s-ar randui cumva la aceasta categorie a dusmanilor Romaniei,va fi inevitabil sa ia cunostinta ca in viitorul Stat romanesc legionar isi vor gasi loc si hrana toti minoritarii leali si cari nu constituie un pericol pentru romanism,dar acest Stat legionar in nici un caz nu-si va hrani inamicii.Adica exact cum face Germania actuala,si face bine. Caci,se stie:Romania,cu toti kilometrii ei patrati,este o tara romaneasca iar nu un stat polinational. Minoritarii n-au aceleasi drepturi ca noi Romanii decata pana la limita primejduirii existentei Statului si a poporului romanesc. In ordinea juridica,Legiunea nici nu concepe ideea de cetatean roman aplicabila tuturor locuitorilor tarii.In sistemul nostru,o singura categorie de minoritari poate sa se ridice pe acelasi plan cu noi Romanii: minoritarii crestini cari,devenind legionari,suferind pentru Legiune si pentru renasterea romaneasca,se vor fi inradacinat astfel pentru totdeauna in soarta si mosia noastra.Ceilalti minoritari vor forma categorii juridice aparte,corespunzatoare cu realitatea,si cu depline drepturi conditionate de faptul de a nu pagubi romanismul. Daca s-ar pune vreodata nenorocita alternativa de a alege intre interesele Romanilor si ale Sasilor - presupunand ca ele n-ar putea fi echilibrate fara pagubirea Romaniei - ei bine,vor trebui sa triumfe interesele romanesti si numai ele.Aceasta tara,in intregimea ei,este a noastra a Romanilor.Numai minoritarii cari nu ne ating interesele isi au asigurata o ospitalitate perpetua si o libera desvoltare.Caci noi singuri,Romanii,am creat acest Stat prin mii de jertfe si suferinte si noi singuri avem raspunderea in fata istoriei pentru integrala mentinere a drepturilor lui in viitor. Tara Romaneasca nu poate fi niciodata o Romano-Ungaro-Germanie,in care fiecare "popor" al tarii si-ar avea frantura lui de patrie care s-ar putea separa,la nevoie,de soarta intereselor celorlalte franturi de Stat.Stat national romanesc unitar,indivizibil in conceptie si in fapt.Romania e tara Romanilor.Iar minoritarii conlocuitori cu noi nu trebuie sa aiba decat o singura grija:sa fie leali si sa nu atinga cu nimic interesele Statului si ale natiunii romanesti,pentru a putea trai in tihna si pace alaturi de noi,beneficiind de ospitalitatea si probitatea romaneasca totdeauna respectuoasa fata de drepturile altuia. De aceea am spus ca nu se poate concepe si nu se poate admite un adevarat "hitlerism" al Germanilor de la noi.Reich e inainte de toate o disciplina admirabila,o unitate de comanda care se executa fara discutie din partea "Volksgenossen" - ilor Reichului.In cazul nenorocit cand ar isbucni un asemenea conflict romano-german,noi nu concepem ca Sasii sa sovaiasca macar o clipa de a se atasa hotarati de partea Romanilor,contra Reichului (de exemplu,daca Reichul ar sustine revizionismul ungar,pot fi Sasii din Ardeal altceva decat adversari ai lui Hitler,alaturi de noi Romanii?).Din acest motiv nu poate exista nici un adevarat hitlerist sas in Romania,adica nici un soldat desavarsit si total supus Fuhrer-ului german atat de simpatic noua tuturora,atat de stimat si de apreciat de noi toti,pana la limita intereselor romanesti.Cu atat mai putin poate exista o filiala a partidului hitlerist in Romania avand ca sef,mai mult sau mai putin aparent,pe Hitler. Unui hitlerism in ghilimele,conditionat si limitat de interesele romanesti,nu avem dreptul sa ne opunem.Un alt hitlerism,nelimitat,nu este insa ingaduit Sasilor nostri. Nu vom face nici o grabita aparare Sasilor declarand ca suntem siguri ca nu vor trece niciodata aceste limite, - dar nici nu-i vom acuza fara temei (pana acum dovezi nu avem) de tradarea intereselor romanesti. Dorim din toata inima ca national-socialistii germani ai d-lui Fabricius sa aiba totdeauna ponderatiunea si patriotismul romanesc - o repetam - de a se gandi inainte de toate la Romania noastra si a lor (aceasta Romanie care - o repetam - este unica si indivizibila in spirit si in glie).Le uram ca numai in cadrele acestor imperative ale Romaniei noastre sa-si desfasoare liber elanul lor cultural german si renasterea lor la un spirit arian si crestin care e un indreptatit ideal.Orice cale vor apuca insa Sasii,noi,cei din Legiune,ca si toti Romanii constienti,vom fi totdeauna veghe neadormita intereselor romanesti,gata totdeauna de a fi buni camarazi cu minoritarii leali al caror prim gand se va dovedi a fi,ca si al nostru:Romania! |
||