VLC - Trans - en to th translation catalogue (3205 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
th: 
    ถ่ายข้อมูลไปยังแฟ้ม vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
th: 
    กรุณากดปุ่ม Enter เพื่อทำต่อ...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
th: 
    คำเตือน: หากคุณไม่สามารถเปิดใช้งานแบบปกติได้ (GUI) กรุณาเปิดคอนโซลหรือเทอร์มินัลแล้วป้อนคำสั่ง "vlc -I qt"

en:  (default disabled)
th: (ปิดใช้ค่าปริยาย)

en:  (default enabled)
th: (ใช้ค่าปริยาย)

en:  .                      Show/Hide hidden files
th:  .                      แสดง/ซ่อน แฟ้มที่ซ่อนไว้

en:  /                      Look for an item
th:  /                      ตรวจหารายการ

en:  ;                      Look for the next item
th:  ;                      มองหารายการถัดไป

en:  <, >                   Next/Previous chapter
th:  <, >                   ตอน ถัดไป/ก่อนหน้า

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
th:  <enter>                เพิ่มแฟ้มที่เลือกไปยังผังเล่น

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
th:  <ซ้าย>,<ขวา>         ปรับค่า -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
th:  <pageup>,<pagedown>    เลื่อนขึ้นเลื่อนลงตามกล่องแบบเป็นหน้าๆ

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
th:  <space>                เพิ่มที่เก็บแฟ้มที่เลือกไปยังผังเล่น

en:  <space>                Pause/Play
th:  <space>                พัก/เล่น

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
th:  <start>,<end>          ย้ายไปตำแหน่งเริ่ม/สุดท้ายของกล่อง

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
th:  <up>,<down>            เลื่อนขึ้นเลื่อนลงตามกล่องแบบเป็นบรรทัดไป

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
th:  <ขึ้น>,<ลง>            ปรับค่า +/-5%%

en:  A                      Add an entry
th:  A                      เพิ่มรายการ

en:  B                      Show/Hide filebrowser
th:  B                      แสดง/ซ่อน ตัวเรียกดูแฟ้ม

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
th:  Ctrl-l                 เรียกหน้าจอใหม่

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
th:  D, <backspace>, <del>  ลบรายการ

en:  Esc                    Close Add/Search entry
th:  Esc                    ปิดรายการเพิ่ม/ค้นหา

en:  L                      Show/Hide messages box
th:  L                      แสดง/ซ่อน กล่องข้อความ

en:  M                      Show/Hide metadata box
th:  M                      แสดง/ซ่อน กล่องแสดงข้อมูลกำกับ

en:  O                      Reverse order Playlist by title
th:  O                      เรียงผังเล่นตามชื่อแบบย้อนกลับ

en:  P                      Show/Hide playlist box
th:  P                      แสดง/ซ่อน กล่องผังเล่น

en:  Position : %s/%s
th:  ตำแหน่ง : %s/%s

en:  Profile Name Missing
th: ชื่อโพรไฟล์ผิด

en:  R                      Toggle Repeat item
th:  R                      เปิด/ปิดการเล่นซ้ำรายการ

en:  S                      Show/Hide statistics box
th:  S                       แสดง/ซ่อน กล่องสถิติ

en:  Source   : %s
th:  แหล่ง   : %s

en:  Source: <no current item>
th: แหล่ง: <ไม่มีรายการปัจจุบัน>

en:  Volume   : %3ld%%
th:  ระดับเสียง   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
th:  ระดับเสียง   : ----

en:  Volume   : Mute
th:  ระดับเสียง   : ปิดเสียง

en:  [ h for help ]
th:  [ h ดูวิธีใช้ ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
th:  [, ]                   เรื่อง ถัดไป/ก่อนหน้า

en:  a, z                   Volume Up/Down
th:  a, z                   เพิ่ม/ลด ระดับเสียง

en:  days
th:  วัน

en:  e                      Eject (if stopped)
th:  e                      ดันแผ่นออก (ในตอนที่หยุด)

en:  f                      Toggle Fullscreen
th:  f                      เปิด/ปิด การใช้เต็มจอ

en:  f/s
th: เฟรม/วินาที

en:  g                      Go to the current playing item
th:  g                      ไปรายการที่กำลังเล่นอยู่

en:  h,H                    Show/Hide help box
th:  h,H                    แสดง/ซ่อน กล่องวิธีใช้

en:  i                      Show/Hide info box
th:  i                      แสดง/ซ่อน กล่องข้อมูล

en:  l                      Toggle Loop Playlist
th:  l                      เปิด/ปิดการเล่นวนผังเล่น

en:  m                      Mute
th:  m                      ปิดเสียง

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
th:  n, p                  เล่นรายการ ถัดไป/ก่อนหน้า

en:  o                      Order Playlist by title
th:  o                      เรียงผังเล่นตามชื่อ

en:  q, Q, Esc              Quit
th:  q, Q, Esc              ออก

en:  r                      Toggle Random playing
th:  r                      เปิด/ปิดการเล่นสุ่ม

en:  s                      Stop
th:  s                      หยุด

en:  x                      Show/Hide objects box
th:  x                      แสดง/ซ่อน กล่องวัตถุ

en: "%s" is no audio encoder.
th: "%s" ไม่ใช่ตัวลงรหัสเสียง

en: "%s" is no video encoder.
th: "%s" ไม่ใช่ตัวลงรหัสวีดิทัศน์

en: %@ stream to %@:%@
th: %@ ทำกระแสไปยัง %@:%@

en: %i items
th: %i รายการ

en: %i tracks
th: %i ร่อง

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
th: %s
    กำลังดาวน์โหลด... %s/%s โหลดแล้ว %.1f%%

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
th: %s
    กำลังดาวน์โหลด... %s/%s - โหลดแล้ว %.1f%%

en: %s (Encoded Output)
th: %s (ที่ลงรหัสแล้ว)

en: %s bytes
th: %s ไบต์

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
th[0]: โมดูล %u ไม่ถูกแสดงผลเนื่องจากมีเพียงตัวเลือกขั้นสูงเท่านั้น

en: &About
th: &เกี่ยวกับ

en: &Advanced Controls
th: ปุ่ม&ควบคุมขั้นสูง

en: &Advanced Open...
th: เปิดขั้น&ส&ูง...

en: &Apply
th: &ใช้

en: &Aspect Ratio
th: อัตรา&ส&่วนภาพ

en: &Audio
th: เสีย&ง

en: &Cancel
th: &ยกเลิก

en: &Chapter
th: &ตอนที่

en: &Clear
th: ล้&าง

en: &Close
th: &ป&ิด

en: &Codec Information
th: ข้อมูลตัว&ถอด/ลงรหัส

en: &Crop
th: &ต&ัดส่วนภาพ

en: &Decrease Volume
th: ล&ดระดับเสียง

en: &Deinterlace
th: แ&ยกภาพประสาน

en: &Deinterlace mode
th: แย&กภาพประสานแบบ

en: &Disc
th: แ&ผ&่น

en: &Effects and Filters
th: ลูกเ&ล&่นและตัวผันค่า

en: &Enqueue
th: เ&ข&้าคิว

en: &Faster
th: เร็ว&ข&ึ&้น

en: &File
th: แ&ฟ&้ม

en: &Filter:
th: ตัว&กรอง

en: &Fullscreen
th: เ&ต&็มจอ

en: &Fullscreen Interface
th: เ&ต&็มจอพร้อมส่วนติดต่อ

en: &General
th: &ท&ั&่วไป

en: &Go
th: &ไป

en: &Help
th: วิธี&ใช้

en: &Hide VLC media player in taskbar
th: ซ่อนโปรแกรม VLC จากแถบ&งาน

en: &Increase Volume
th: &เพิ่มระดับเสียง

en: &Jump Forward
th: ช่วงถั&ดไป

en: &Manage
th: &จ&ัดการ

en: &Media
th: &ส&ื&่อ

en: &Messages
th: &ข&้อความ

en: &Metadata
th: &ข&้อมูลกำกับ

en: &Mute
th: &ป&ิดเสียง

en: &Network
th: เ&ครือข่าย

en: &No
th: &ไม่

en: &Open File...
th: เปิดแ&ฟ&้ม...

en: &Open Media
th: เปิด&ส&ื&่อ

en: &Open Multiple Files...
th: เปิด&หลายๆ แฟ้ม

en: &Play
th: เ&ล&่น

en: &Playback
th: &การเล่น

en: &Preferences
th: &ปรับแต่ง

en: &Program
th: ร&ายการ

en: &Quit
th: &ออก

en: &Recheck version
th: &ตรวจหารุ่นใหม่

en: &Reset Preferences
th: เรียก&ค&ืนค่าปรับแต่ง

en: &Save
th: &บ&ันทึก

en: &Save Metadata
th: บัน&ท&ึกข้อมูลกำกับ

en: &Save as...
th: &บ&ันทึกเป็น

en: &Search:
th: ค้น&หา

en: &Select
th: เ&ล&ือก

en: &Start
th: เริ่&ม

en: &Stereo Mode
th: รูปแบบ&สเตริโอ

en: &Stop
th: &หยุด

en: &Stream
th: ทำ&กระแส

en: &Stream...
th: ทำ&กระแส...

en: &Track Synchronization
th: การประสาน&ร&่องข้อมูล

en: &VLM Configuration
th: การ&ต&ั&้งค่า VLM

en: &Video
th: &ว&ีดิทัศน์

en: &View
th: มุม&มอง

en: &Visualizations
th: &มโนภาพ

en: &Yes
th: &ใช่

en: &Zoom
th: แสดงย่อ-&ขยาย

en: (Delayed)
th: (หน่วงเวลา)

en: (Super) Video CD
th: แผ่นข้อมูล SVCD

en: (no item is being played)
th: (ไม่ได้เล่นรายการใดอยู่)

en: +----[ Remote control commands ]
th: +----[ คำสั่งควบคุมระยะไกล ]

en: +----[ end of help ]
th: +----[ จบการแสดงวิธีใช้ ]

en: +-[Audio Decoding]
th: +-[การถอกรหัสเสียง]

en: +-[Incoming]
th: +-[ขาเข้า]

en: +-[Streaming]
th: +-[การทำกระแส]

en: +-[Video Decoding]
th: +-[การอ่านรหัสวีดิทัศน์]

en: ---  DVD Menu
th: ---  เมนู DVD

en: ----- Title
th: ----- หัวเรื่อง

en: 0.35 (same as DVB-S)
th: 0.35 (เหมือนกับ DVB-S)

en: 10 bits
th: 10 บิต

en: 15 bits
th: 15 บิต

en: 16 bits
th: 16 บิต

en: 1:1 Original
th: 1:1 แบบเดิม

en: 1:2 Half
th: 1:2 ครึ่งหนึ่ง

en: 1:4 Quarter
th: 1:4 กึ่งหนึ่ง

en: 1:File
th: 1:แฟ้ม

en: 24 bits
th: 24 บิต

en: 2:1 Double
th: 2:1 สองเท่า

en: 32 bits
th: 32 บิต

en: 525 lines / 60 Hz
th: 525 เส้น / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
th: 625 เส้น / 50 Hz

en: 8 bits
th: 8 บิต

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
th: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>ยินดีต้อนรับสู่คู่มือการใช้งานโปรแกรมเล่นสื่อ VLC</h2><h3>เอกสาร (ภาษาอังกฤษ)</h3><p>คุณสามารถหาเอกสารการใช้งาน VLC ได้จากเว็บไซต์ <a href="http://wiki.videolan.org">วิกิ</a> ของ VideoLAN</p><p>หากคุณพึ่งจะเคยเริ่มใช้งานโปรแกรมส่นสื่อ VLC โปรดอ่าน<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>การใช้โปรแกรมเล่นสื่อ VLC เบื้องต้น</em></a></p><p>คุณอาจจะหาข้อมูลการใช้งานโปรแกรมได้จาก<br>เอกสาร<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>การใช้งานโปรแกรมเล่นสื่อ VLC</em></a></p><p>สำหรับการใช้งานด้านการบันทึกข้อมูล การแปลงข้อมูล การแปลงรหัส การลงรหัส การรวมกระแส และการทำกระแส คุณน่าจะหาข้อมูลที่เป็นประโยชน์ได้ที่ <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">เอกสารการใช้งานกระแสข้อมูล</a></p><p>ถ้าคุณไม่เข้าใจคำศัพท์เฉพาะทาง โปรดศึกษา <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">คลังความรู้</a></p><p>เกี่ยวกับใช้งานปุ่มลัดหลักๆ ของแป้นพิมพ์ อ่านหน้า <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">ปุ่มลัดต่างๆ</a></p><h3>วิธีใช้ (ภาษาอังกฤษ)</h3><p>ก่อนที่จะถามคำถามใดก็ตาม โปรดค้นคว้าที่ <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a> ก่อน</p><p>แล้วจึงรับ (และให้) ความช่วยเหลือการใช้งานได้ที่ <a href="http://forum.videolan.org">กระดานสนทนา</a><a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">กลุ่มเมล</a> หรือห้องสนทนา IRC ของพวกเรา (<em>#videolan</em> ที่ irc.freenode.net).</p><h3>การมีส่วนร่วมกับโครงการ</h3><p>คุณสามารถช่วยโครงการ VideoLAN โดยสละเวลาของคุณในการช่วยเหลือชุมชน ออกแบบหน้ากาก แปลเอกสาร ทดสอบโปรแกรม และเขียนโปรแกรม นอกจากนี้ คุณยังสามารถสมทบทุนและเครื่องมืออุปกรณ์เพื่อช่วยเหลือพวกเรา และแน่นอนว่าคุณสามารถช่วย <b>โฆษณา</b> โปรแกรมเล่นสื่อ VLC ได้อีกด้วย</p></body></html>

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
th: รุ่นใหม่ของ VLC (%1.%2.%3%4) มาแล้ว

en: A->B Loop
th: เล่นวน A->B

en: A/52 audio packetizer
th: ตัวทำแพ็กเก็ตเสียง A/52

en: A/52 parser
th: ตัวแจง A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
th: ตัวอ่านรหัสเสียง AAC (ใช้ libfaad2)

en: AAC extension
th: ส่วนขยาย AAC

en: AACS MMC failed.
th: AACS MMC ล้มเหลว

en: ADPCM audio decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง ADPCM

en: AES key file
th: แฟ้มกุญแจ AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
th: ตัวทำแพ็กเก็ตเสียง AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
th: ตัวแยกกระแส AIFF

en: ALSA audio capture
th: ส่วนรับเสียง ALSA

en: ALSA audio output
th: ส่วนส่งเสียง ALSA

en: AM radio
th: วิทยุ AM

en: ASF muxer
th: ตัวรวมกระแส ASF

en: ASF/WMV demuxer
th: ตัวแยกกระแส ASF/WMV

en: ASX playlist import
th: นำเข้าผังเล่น ASX

en: AU demuxer
th: ตัวแยกกระแส AU

en: AVI demuxer
th: ตัวแยกกระแส AVI

en: AVI muxer
th: ตัวรวมกระแส AVI

en: Abort
th: ยกเลิกการเข้า

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: About VLC media player
th: เกี่ยวกับโปรแกรมเล่นสื่อ VLC

en: Above the Video
th: อยู่เหนือวีดิทัศน์

en: Accept 24 hours
th: ยอมรับแค่ 24 ชั่วโมง

en: Accept permanently
th: ยอมรับถาวร

en: Access advanced options to tweak the device
th: ตัวเลือกขั้นสูงในการเข้าใช้งานอุปกรณ์

en: Access module
th: มอดูลเข้าใช้งาน

en: Access modules
th: มอดูลเข้าใช้

en: Access output
th: ส่วนเข้าใช้งานส่วนแสดงผล

en: Access output module
th: ส่วนเข้าใช้งาน

en: Account that will be used for the connection.
th: บัญชีที่จะใช้ในการเชื่อมต่อ

en: Action
th: การกระทำ

en: Activate
th: เลือกใช้

en: Activate Transcoding
th: ใช้การแปลงรหัส

en: Active windows
th: หน้าต่างที่ใช้งานอยู่

en: Actors
th: นักแสดง

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add &Subtitle File...
th: &เพิ่มแฟ้มบทบรรยาย

en: Add Directory...
th: เพิ่มที่เก็บแฟ้ม...

en: Add File...
th: เพิ่มแฟ้ม...

en: Add Folder...
th: เพิ่มโฟลเดอร์...

en: Add Input
th: เพิ่มส่วนนำเข้า

en: Add Interface
th: เพิ่มส่วนติดต่อ

en: Add Noise
th: เพิ่มสิ่งรบกวน

en: Add Subtitle File...
th: เพิ่มแฟ้มบทบรรยาย...

en: Add Subtitle File:
th: เพิ่มแฟ้มบทบรรยาย:

en: Add Subtitles to transcoded video
th: เพิ่มบทไปยังวีดิทัศน์ที่แปลงรหัส

en: Add a background
th: ตั้งเป็นพื้นหลัง

en: Add a delay effect to the sound
th: เพิ่มลูกเล่นหน่วงเวลาของเสียง

en: Add a shadow
th: เพิ่มเงา

en: Add cover art from file
th: เพิ่มหน้าปกจากแฟ้ม

en: Add logo
th: ใส่โลโก้

en: Add new Preset...
th: เพิ่มชุดค่าตั้งตัวใหม่...

en: Add text
th: ใส่ข้อความ

en: Add to Playlist
th: เพิ่มไปยังผังเล่น

en: Add...
th: เพิ่ม...

en: Additional streaming options
th: ตัวเลือกการทำกระแสเพิ่มเติม

en: Additional transcode options
th: ตัวเลือกการแปลงรหัสเพิ่มเติม

en: Addons Manager
th: จัตจัดการส่วนเสริม

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address of the CDDB server to use.
th: ที่อยู่ของเซิร์ฟเวอร์ CDDB ที่จะใข้

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced Buttons
th: ปุ่มควบคุมขั้นสูง

en: Advanced Open File...
th: เปิดแฟ้มขั้นสูง

en: Advanced Options
th: ตังเลือกขั้นสูง

en: Advanced Preferences
th: ค่าตั้งขั้นสูง

en: Advanced options...
th: ตัวเลือกขั้นสูง

en: Advanced settings
th: ค่าตั้งขั้นสูง

en: Advanced settings. Use with care...
th: ค่าตั้งขั้นสูง โปรดใช้ด้วยความระมัดระวัง...

en: Afrikaans
th: แอฟริกา

en: Albanian
th: แอลเบเนีย

en: Album
th: อัลบัม

en: Album art filename
th: ชื่อแฟ้มหน้าปกอัลบัม

en: Album replay gain
th: อัตราส่งความดังเป็นอัลบัม

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: Allow automatic icon changes
th: เปิดใช้การเปลี่ยนไอคอนอัตโนมัติ

en: Allow only one instance
th: เปิดโปรแกรมแค่ตัวเล่นเดียวเท่านั้น

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
th: ทำการเปิด VLC ได้แค่ตัวเล่นเดียว อาจจะใช้ประโยชน์โดย เช่น ถ้าคุณกำหนดประเภทของสื่อที่จะเปิดด้วย VLC ไว้แล้ว และคุณไม่ต้องการเปิด VLC อีกตัวขึ้นมาเมื่อคุณหลงไปกดคลิกแฟ้มซ้ำในตัวเรียกดูแฟ้ม ตัวเลือกนี้จะช่วยให้คุณเล่นหรือทำการต่อคิวการเล่นแฟ้มนั้นในโปรแกรมที่ทำงานอยู่ก่อนแล้ว โดยตัวเลือกนี้จำเป็นต้องใช้วาระงานของดีมอน D-Bus เนื่องจาก VLC จะถูกกระตุ้นและทำให้ทำงานโดยส่วนติดต่อควบคุม D-Bus

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
th: ช่วยคุณในการบังคับใช้ค่าอัตราส่วนภาพวีดิทัศน์

en: Allows you to set the ES ID of the video.
th: ช่วยให้ตั้งค่า ED ID ของวีดิทัศน์

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
th: ช่วยคุณในการใช้ข้อมูลกำกับ "สิขสิทธิ์" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
th: ช่วยคุณในการใช้ข้อมูลกำกับ "วันที่" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
th: ช่วยคุณในการใช้ข้อมูลกำกับ "รายละเอียด" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
th: ช่วยคุณในการใช้ข้อมูลกำกับ "หัวเรื่อง" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
th: อนุญาตให้คุณใช้ข้อมูลกำกับ "url" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
th: ช่วยคุณในการใช้ข้อมูลกำกับ "ศิลปิน" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
th: ช่วยคุณในการใช้ข้อมูลกำกับ "ผู้ประพันธ์" สำหรับส่วนนำเข้า

en: Alpha mask
th: ตัวพรางแอลฟา

en: Alpha mask video filter
th: ตัวผันค่าตัวพรางแอลฟาวีดิทัศน์

en: Alt+
th: ปุ่ม Alt+

en: Always
th: ตลอด

en: Always &on Top
th: อยู่ข้างบ&นเสมอ

en: Always Fit &Window
th: ปรับให้&พอดีกับหน้าต่าง

en: Always fix
th: แก้โดยอัตโนมัติ

en: Always on top
th: อยู่ข้างบนเสมอ

en: Always place the video window on top of other windows.
th: แสดงหน้าต่างวีดิทัศน์ไว้ด้านบนสุดเสมอ

en: Always reset audio start level to:
th: กำหนดให้ระดับเสียงตอนเปิดโปรแกรมเป็น:

en: Always visible
th: แสดงเสมอ

en: Amharic
th: อัมฮาริก

en: An error occurred while checking for updates...
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตรวจสอบการปรับรุ่น...

en: Analog
th: แอนะล็อก

en: Angle
th: มุม

en: Angle in degrees
th: มุมแบบองศา

en: Angle in degrees (0 to 359)
th: มุมแบบองศา (0 ถึง 359)

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Append to file
th: เพิ่มไปยังแฟ้ม

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
th: เพิ่มไปยังแฟ้ม หากมีอยู่แล้วให้ทำการเขียนทับ

en: Application
th: โปรแกรม

en: Application level hotkey
th: ปุ่มลัดในส่วนโปรแกรม

en: Applications
th: โปรแกรม

en: Apply
th: ปรับใช้

en: Aqua
th: สีฟ้าน้ำทะเล

en: Arabic
th: อาหรับ

en: Arabic (ISO 8859-6)
th: อาหรับ (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
th: อาหรับ (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
th: คุณแน่ใจนะว่าต้องการ เรียกคืนค่าปรับแต่งโปรแกรมเล่นสื่อ VLC

en: Area
th: พื้นที่

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Artist
th: ศิลปิน

en: Artist metadata
th: ข้อมูลกำกับศิลปิน

en: Artwork URL
th: URL งานศิลป์

en: Ascending
th: A ไป Z

en: Ask
th: ถาม

en: Ask for action
th: ให้ถามก่อนทำ

en: Ask for network policy at start
th: ถามถึงข้อกำหนดการเข้าใช้เครือข่าย เมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Aspect Ratio
th: อัตราส่วนภาพ

en: Aspect ratio
th: อัตราส่วนภาพ

en: Aspect ratio: %s
th: อัตราส่วนภาพ: %s

en: Assamese
th: อัสสัม

en: AtmoLight Filter
th: ตัวผันค่า Atmolight

en: Attachment
th: แฟ้มแนบ

en: Attachment input
th: ส่วนนำเข้าแฟ้มแนบ

en: Attack time
th: เวลาที่ทำการ

en: Audio
th: เสียง

en: Audio &Device
th: เ&ครื่องเล่นเสียง

en: Audio &Track
th: &ร&่องเสียง

en: Audio CD
th: CD เสียง

en: Audio CD - Track %02i
th: CD เสียง - ร่องที่ %02i

en: Audio CD device
th: อุปกรณ์เล่น CD เสียง

en: Audio CD input
th: ส่วนนำเข้า CD เสียง

en: Audio Channels
th: ช่องเสียง

en: Audio Delay
th: หน่วงเวลาเสียง

en: Audio Device
th: อุปกรณ์เล่นเสียง

en: Audio Device: %s
th: อุปกรณ์เล่นเสียง: %s

en: Audio ES
th: ES เสียง

en: Audio Effects
th: ลูกเล่นเสียง

en: Audio Effects...
th: ลูกเล่นเสียง...

en: Audio Files
th: แฟ้มเสียง

en: Audio PID
th: PID เสียง

en: Audio Settings
th: ค่าตั้งเสียง

en: Audio Spatializer
th: สภาวะเสียง

en: Audio Track
th: ร่องเสียง

en: Audio and Subtitles
th: เสียงและบทบรรยาย

en: Audio balance
th: สมดุลเสียง

en: Audio bitrate
th: อัตราการส่งถ่ายบิตเสียง

en: Audio bits per sample
th: บิตเสียงต่อตัวอย่าง

en: Audio capture
th: ส่วนรับเสียง

en: Audio capture (ALSA)
th: ส่วนรับเสียง (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
th: ส่วนรับเสียง (PulseAudio)

en: Audio channels
th: ช่องเสียง

en: Audio codec
th: ตัวอ่าน-ลงรหัสเสียง

en: Audio codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัสเสียง

en: Audio configuration
th: การตั้งค่าเสียง

en: Audio connection
th: การเชื่อมต่อเสียง

en: Audio delay %i ms
th: หน่วงเวลาเสียง %i ms

en: Audio delay down
th: ลดการหน่วงเวลาเสียง

en: Audio delay up
th: เพิ่มการหน่วงเวลาเสียง

en: Audio device name
th: ชื่ออุปกรณ์เล่นเสียง

en: Audio encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง

en: Audio filter
th: ตัวผันค่าเสียง

en: Audio filter for simple channel mixing
th: ตัวผันค่าเสียงสำหรับการผสมช่องแบบเรียบง่าย

en: Audio filter for trivial channel mixing
th: ตัวผันค่าเสียงสำหรับการผสมช่องแบบธรรมดา

en: Audio filtering failed
th: การผันค่าเสียงล้มเหลว

en: Audio filters
th: ตัวผันค่าเสียง

en: Audio filters are used to process the audio stream.
th: ตัวผันค่าเสียงที่ใช้ในการทำกระแสเสียง

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
th: รูปแบบเสียงสำหรับ MPEG4 (สามารถใช้ได้กับ MPEG TS และ MPEG4)

en: Audio gain
th: อัตราปรับขยายเสียง

en: Audio input
th: ส่วนนำเข้าเสียง

en: Audio language
th: ภาษาของเสียง

en: Audio memory
th: ความจำเสียง

en: Audio memory output
th: ส่วนแสดงความจำเสียง

en: Audio mode
th: รูปแบบเสียง

en: Audio output URL
th: URL ส่งเสียง

en: Audio output access method
th: วิธีการเข้าใช้ส่วนส่งเสียง

en: Audio output channels
th: ช่องส่งเสียงต่างๆ

en: Audio output device
th: อุปกรณ์ส่งเสียง

en: Audio output failed
th: ส่วนส่งเสียงล้มเหลว

en: Audio output module
th: มอดูลส่งเสียง

en: Audio output muxer
th: ตัวรวมกระแสส่งเสียง

en: Audio output volume step
th: ระดับการส่วนเสียง

en: Audio port
th: พอร์ตเสียง

en: Audio sample rate
th: ตัวอย่างอัตราเสียง

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
th: อัตราตัวอย่างสุ่มในหน่วยเฮิรตซ์ ค่าปริยายคือ 48000 Hz

en: Audio samplerate (Hz)
th: อัตราตัวอย่างสุ่ม (Hz)

en: Audio settings
th: ค่าตั้งเสียง

en: Audio track
th: ร่องเสียงที่

en: Audio track ID
th: ID ร่องเสียง

en: Audio track synchronization:
th: การประสานร่องข้อมูลเสียง:

en: Audio track: %s
th: ร่องเสียง: %s

en: Audio visualizations
th: มโนภาพเสียง

en: Audio volume
th: ระดับเสียง

en: Audio/Video
th: เสียง/วีดิทัศน์

en: Author
th: ผู้สร้าง

en: Author metadata
th: ข้อมูลกำกับผู้ประพันธ์

en: Authors
th: ผู้สร้าง

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Auto connection
th: เชื่อมต่ออัตโนมัติ

en: Auto re-connect
th: เชื่อมต่อใหม่เองโดยอัตโนมัติ

en: Auto shuffle
th: สลับอัตโนมัติ

en: Auto solve
th: แก้โดยอัตโนมัติ

en: Auto start
th: เริ่มอัตโนมัติ

en: Autodel
th: ลบอัตโนมัติ

en: Autodetect subtitle files
th: ระบุแฟ้มบทบรรยายโดยอัตโนมัติ

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatic brightness
th: ความสว่างอัตโนมัติ

en: Automatic chroma gain
th: เพิ่มความสดของสีโดยอัตโนมัติ

en: Automatic gain
th: อัตราขยายอัตโนมัติ

en: Automatic hue
th: องศาเฉดสีอัตโนมัติ

en: Automatically add/delete input streams
th: เพิ่ม/ลบ กระแสที่นำเข้าโดยอัตโนมัติ

en: Automatically adjust the picture hue.
th: ปรับองศาเฉดสีของภาพโดยอัตโนมัติ

en: Automatically control the chroma gain.
th: ควบคุมการปรับเพิ่มความสดของสีโดยอัตโนมัติ

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
th: ระบุแฟ้มบทบรรยายโดยอัตโนมัติ ในกรณีที่ไม่ได้ระบุชื่อแฟ้มบทบรรยายไว้ (โดยอ้างอิงจากชื่อแฟ้มของภาพยนตร์)

en: Automatically load the extensions module on startup
th: โหลดมอดูลส่วนขยายต่างๆ โดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
th: พยายามเชื่อมต่อใหม่โดยอัตโนมัติกับกระแสในกรณีที่การเชื่อมต่อถูกตัดโดยกะทันหัน

en: Autoscale video
th: ปรับสัดส่วนภาพวีดิทัศน์โดยอัตโนมัติ

en: Avestan
th: อเวสถาน

en: Avformat demuxer
th: ตัวแยกกระแส Avformat

en: Avformat muxer
th: ตัวรวมกระแส Avformat

en: Azerbaijani
th: อาเซอร์ไบจาน

en: A→B Loop
th: เล่นวนช่วง A→B

en: B4S playlist import
th: นำเข้าผังเล่น B4S

en: Back
th: กลับ

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

en: Background Opacity
th: ความทึบแสงของพื้นหลัง

en: Background art fits window's size
th: ยืดภาพพื้นหลังให้พอดีหน้าต่าง

en: Background color
th: สีพื้นหลัง

en: Background opacity
th: ความทึบแสงของพื้นหลัง

en: Backspace
th: ปุ่ม Backspace

en: Backward
th: ก่อนหน้า

en: Balance of the audio input.
th: สมดุลเสียงของส่วนนำเข้าเสียง

en: Ball
th: บอล

en: Ball color
th: สีบอล

en: Ball size
th: ขนาดบอล

en: Ball speed
th: ความเร็วบอล

en: Ball video filter
th: ตัวผันค่าบอลวีดิทัศน์

en: Baltic (Latin-7)
th: บอลติก (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
th: บอลติก (Windows-1257)

en: Bandwidth
th: แบนด์วิดท์

en: Bandwidth (MHz)
th: แบนด์วิดท์ (MHz)

en: Base port
th: พอร์ตพื้นฐาน

en: Bashkir
th: แบชเคียร์

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Basque
th: แบ็ซค์

en: Bass adjustment of the audio input.
th: การเพิ่มความทุ้มของส่วนนำเข้าเสียง

en: Bass level
th: ระดับความทุ้ม

en: Be quiet
th: เงียบเชียบ

en: Behavior
th: พฤติกรรม

en: Belarusian
th: เบลารุส

en: Bengali
th: เบ็งกาลี

en: Best available
th: ดีที่สุดเท่าที่เป็นไปได้

en: Big Button
th: ปุ่มกว้าง

en: Bihari
th: พิหาร

en: Bilinear
th: เชิงเส้นคู่

en: Bitrate
th: อัตราส่งบิต

en: Bitrate (kb/s)
th: อัตราส่งบิต (kb/s)

en: Bits per sample
th: จำนวนบิตต่อตัวอย่าง

en: Black
th: ดำ

en: Black & white
th: ดำ & ขาว

en: Black Crush for Blue
th: เกลี่ยไล่ความดำ ของช่วงสีน้ำเงิน

en: Black Crush for Green
th: เกลี่ยไล่ความดำ ของช่วงสีเขียว

en: Black Crush for Red
th: เกลี่ยไล่ความดำ ของช่วงสีแดง

en: Black Level for Blue
th: ระดับความดำของช่วงสีน้ำเงิน

en: Black Level for Green
th: ระดับความดำของช่วงสีเขียว

en: Black Level for Red
th: ระดับความดำของช่วงสีแดง

en: Black Slot
th: ช่องว่างดำ

en: Blu-ray
th: บลูเรย์

en: Blu-ray Disc Input
th: ส่วนนำเข้าแผ่นบลูเรย์

en: Blu-ray Disc is corrupted.
th: แผ่นบลูเรย์ชำรุด

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
th: การรองรับแผ่นบลูเรย์ (libbluray)

en: Blu-ray error
th: บลูเรย์ผิดพลาด

en: Blu-ray menus
th: เมนูบลูเรย์

en: Blue
th: น้ำเงิน

en: Blue balance
th: สมดุลสีน้ำเงิน

en: Blue chroma balance.
th: สมดุลความสดของสีน้ำเงิน

en: Bluescreen
th: จอฟ้า

en: Bluescreen video filter
th: ตัวผันค่าจอฟ้าวีดิทัศน์

en: Bonjour services
th: บริการ Bonjour

en: Bookmark
th: ที่ขั้น

en: Bookmark %i
th: ที่คั่น %i

en: Bookmarks
th: ที่คั่น

en: Bookmarks...
th: ที่คั่น...

en: Border
th: ขอบ

en: Bosnian
th: บอสเนีย

en: Boss key
th: ปุ่มหลัก

en: Bottom
th: ล่าง

en: Bottom-Left
th: ซ้ายล่าง

en: Bottom-Right
th: ขวาล่าง

en: Breton
th: เบรตัน

en: Bright
th: ความสว่าง

en: Brightness
th: ความสว่าง

en: Brightness (%)
th: ความสว่าง (%)

en: Brightness Down
th: ปุ่มลดความสว่าง

en: Brightness Threshold
th: ขีดเริ่มของความสว่าง

en: Brightness Up
th: ปุ่มเพิ่มความสว่าง

en: Bring All to Front
th: นำไปไว้ข้างหน้าทั้งหมด

en: Broadcast
th: แพร่สัญญาณ

en: Broadcast:
th: แพร่สัญญาณ:

en: Browse
th: เรียกดู

en: Browse...
th: เรียกดู...

en: Browser Back
th: ปุ่มเรียกหน้าก่อนหน้า (Browser Back)

en: Browser Favorites
th: ปุ่มเรียกหน้ารายการโปรด (Browser Favorites)

en: Browser Forward
th: ปุ่มเรียกหน้าถัดไป (Browser Forward)

en: Browser Home
th: ปุ่มเรียกหน้าหลัก (Browser Home)

en: Browser Refresh
th: ปุ่มเรียกซ้ำ (Browser Refresh)

en: Browser Search
th: ปุ่มเรียกค้นหา (Browser Search)

en: Browser Stop
th: ปุ่มหยุดการเรียก (Browser Stop)

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: Burmese
th: พม่า

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
th: (0) โดยปริยาย, ช่องทั้งหมดของขาเข้าจะถูกบันทึกไว้  แต่คุณสามารถจำกัดจำนวนของช่องได้ที่นี่

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
th: ตามปกติแล้ว สามารถควบคุมการเล่น VLC ได้ด้วยปุ่มเล่นสื่อแบบต่างๆ ของแป้นพิมพ์ Apple รุ่นล่าสุดได้

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
th: ตามปกติแล้ว สามารถควบคุมการเล่น VLC ได้ด้วยรีโมตของ Apple

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
th: ตามปกติแล้ว VLC จะเก็บสื่อที่พึ่งเล่นไว้ 10 รายการ; สามารถปิดคุณสมบัติการใช้งานนี้ได้ที่นี่

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
th: ตามปกติแล้ว คุณสามารถสลับการเล่นไปยังรายการก่อนหน้าหรือถัดไปของ VLC ได้ด้วยรีโมตของ Apple; คุณสามารปิดใช้คุณลักษณะนี้ได้ที่ตัวเลือกนี้

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
th: ตามปกติแล้ว สามารถควบคุมระดับเสียง VLC ได้ด้วยรีโมตของ Apple อย่างไรก็ตามคุณสามารถเลือกให้ควบคุบระดับเสียงของระบบแทนได้

en: Bytes
th: ไบต์

en: C
th: th

en: C&onvert
th: แ&ปลง

en: C&onvert / Save
th: แ&ปลง / บันทึก

en: CBR encoding
th: การลงรหัส CBR

en: CDDB Server
th: เซิร์ฟเวอร์ CDDB

en: CDDB Server port to use.
th: CDDB เซิร์ฟเวอร์พอร์ตที่จะใช้

en: CDDB port
th: พอร์ต CDDB

en: CDG demuxer
th: ตัวแยกกระแส CDG

en: CDG video decoder
th: ตัวอ่านรหัสวีดิทัศน์ CDG

en: CLI input
th: ส่วนนำเข้า CLI

en: CSA Key
th: กุญแจ CSA

en: CVD subtitle decoder
th: ตัวอ่านรหัสบทบรรยาย CVD

en: Cable
th: สายเคเบิล

en: Caching
th: การทำแคช

en: Caching value (ms)
th: ค่าการทำแคช (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
th: ค่าการทำแคชสำหรับกล้องจับภาพและไมโครโฟน เป็นวินาที

en: Caching value for local files, in milliseconds.
th: ค่าการทำแคชสำหรับแฟ้มภายในเครื่องฯ เป็นนาที

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
th: ค่าการทำแคชสำหรับทรัพยากรเครือข่าย เป็นวินาที

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
th: ค่าการทำแคชสำหรับสื่อประเภทจานแสง เป็นวินาที

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot save Configuration
th: ไม่สามารถบันทึกการตั้งค่าได้

en: Cannot write to file %1:
    %2.
th: ไม่สามารถเขียนแฟ้ม %1:
    %2.

en: Canvas
th: ขอบภาพ

en: Canvas video filter
th: ตัวผันค่าขอบภาพวีดิทัศน์

en: Capability
th: ความสามารถ

en: Capture
th: ส่วนรับ

en: Capture &Device
th: อุปกรณ์เล่&น

en: Capture failed
th: ส่วนรับล้มเหลว

en: Capture mode
th: รูปแบบการรับชม

en: Capture the audio stream in stereo.
th: ส่วนรับกระแสเสียงในแบบสเตริโอ

en: Cartoon
th: การ์ตูน

en: Catalan
th: คาตะลาน

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Celtic (Latin-8)
th: เซลติก (Latin-8)

en: Center
th: กลาง

en: Change
th: เปลี่ยน

en: Change Hotkey
th: เปลี่ยนปุ่มลัด

en: Change playlistview
th: เปลี่ยนมุมมองผังเล่น

en: Change the caching for the media
th: เปลี่ยนการทำแคชสำหรับสื่อ

en: Change the display name of the Service.
th: เปลื่อนชื่อที่แสดงของบริการ

en: Change the id of an elementary stream
th: เปลี่ยน id ของกระแสมูลฐาน

en: Change the language of an elementary stream
th: เปลี่ยนภาษาของกระแสมูลฐาน

en: Change the start time for the media
th: เปลี่ยนเวลาในการเริ่มเล่นของสื่อ

en: Channel 0: summary
th: ช่อง 0: สรุป

en: Channel 1: left
th: ช่อง 1: ซ้าย

en: Channel 2: right
th: ช่อง 2: ขวา

en: Channel 3: top
th: ช่อง 3: บน

en: Channel 4: bottom
th: ช่อง 4: ล่าง

en: Channel Name
th: ชื่อช่อง

en: Channel number
th: หมายเลขช่อง

en: Channels
th: ช่อง

en: Channels count
th: จำนวนช่อง

en: Channels count of an audio elementary stream
th: จำนวนช่องของกระแสมูลฐานเสียง

en: Channels:
th: ช่อง:

en: Chapter
th: ตอนที่

en: Chapter %i
th: ตอนที่ %i

en: Chapters
th: ตอน

en: Chechen
th: เชเชน

en: Check for &Updates...
th: ตร&วจหาการปรับปรุง...

en: Check for Update...
th: ตรวจหาการปรับปรุง...

en: Check for VLC updates
th: ตรวจหาการปรับปรุงของ VLC

en: Chinese
th: จีน

en: Choose
th: เลือก

en: Choose Cover Art
th: เลือกหน้าปก

en: Choose Destination
th: เลือกตำแหน่งการส่ง

en: Choose Profile
th: เลือกโพรไฟล์

en: Choose a file
th: เลือกแฟ้ม

en: Choose an output location
th: เลือกตำแหน่งที่จะส่งไป

en: Choose here your input stream.
th: เลือกกระแสนำเข้าของคุณได้ที่นี่

en: Choose input
th: เลือกส่วนนำเข้า

en: Choose one or more media file to open
th: เลือกแฟ้มสื่อที่จะเปิดมาสักอัน หรือมากกว่านั้นก็ได้

en: Choose...
th: เลือก...

en: Chroma
th: ความสดสี

en: Chroma for the base image
th: ความสดสีสำหรับภาพพื้นฐาน

en: Chroma format
th: รูปแบบความสดสี

en: Chroma gain
th: ปรับเพิ่มความสดสี

en: Chroma gain control.
th: ควบคุมการปรับเพิ่มของความสดสี

en: Chroma used
th: ความสดสีที่ใช้

en: Chuvash
th: ชูวาช

en: Cl&ear
th: &ล&้าง

en: Cl&ose
th: &ป&ิด

en: Clear
th: ล้าง

en: Clear List
th: ล้างรายการ

en: Clear the messages
th: ล้างข้อความ

en: Clear the playlist
th: ล้างผังเล่น

en: Click and hold to skip backward through the current media.
th: คลิกค้างไว้เพื่อเล่นย้อนกลับ

en: Click and hold to skip forward through the current media.
th: คลิกค้างไว้เพื่อเร่งการเล่นไปข้างหน้า

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
th: คลิกเพื่อเปลี่ยนรูปแบบการเล่นซ้ำ ซึ่งมีอยู่ 3 แบบ: เล่นซ้ำรายการเดียว เล่นซ้ำทั้งหมด และปิดการเล่นซ้ำ

en: Click to enable fullscreen video playback.
th: คลิกเพื่อเปิดใช้การเล่นวีดิทัศน์แบบเต็มจอ

en: Click to enable or disable random playback.
th: คลิกเพื่อเปิดหรือปิดใช้การเล่นสุ่ม

en: Click to go to the next playlist item.
th: คลิกเพื่อไปยังรายการถัดไปของผังเล่น

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
th: คลิกเพื่อไปยังรายการถัดไปของผังเล่น; กดค้างไว้จะเป็นการเร่งการเล่นไปข้างหน้า

en: Click to go to the previous playlist item.
th: คลิกเพื่อไปยังรายการก่อนหน้าของผังเล่น

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
th: คลิกเพื่อไปยังรายการก่อนหน้าของผังเล่น; กดค้างไว้จะเป็นการเล่นย้อนกลับ

en: Click to mute or unmute the audio.
th: คลิกเพื่อปิดเสียงหรือเปิดใช้เสียง

en: Click to play or pause the current media.
th: คลิกเพื่อเล่นหรือพักการเล่นของสื่อปัจจุบัน

en: Click to play the audio at maximum volume.
th: คลิกเพื่อเร่งระดับเสียงไปยังระดับสูงสุด

en: Click to select a subtitle file.
th: คลิกเพื่อเลือกแฟ้มบทบรรยาย

en: Click to set point B
th: คลิกเพื่อตั้งจุด B

en: Click to stop playback.
th: คลิกเพื่อหยุดการเล่น

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
th: กดเพื่อสลับให้แสดงเวลาที่เหลือ หรือเวลารวมที่ต้องในการเล่น

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
th: คลิกเพื่อสลับใช้การเล่นซ้ำทั้งหมด รายการเดียว หรือปิดการเล่นซ้ำ

en: Click to toggle between total and remaining time
th: คลิกเพื่อเพื่อสลับใช้การแสดงเวลาแบบทั้งหมด หรือเวลาที่เหลือ

en: Client port
th: ไคลเอนต์พอร์ต

en: Clock synchronisation
th: การปรับเทียบเวลาของนาฬิกาให้ตรงกัน

en: Clone
th: โคลน

en: Clone video filter
th: ตัวผันค่าโคลนวีดิทัศน์

en: Close Window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Close to systray
th: ปิดเก็บไว้ที่ถาดระบบ

en: Closed Captions decoder
th: ตัวอ่านรหัสส่วนรับที่ปิด

en: Closed captions
th: ส่วนรับที่ปิด

en: Closed captions %u
th: ส่วนรับที่ปิด %u

en: Closed captions 1
th: ส่วนรับที่ปิด 1

en: Closed captions 2
th: ส่วนรับที่ปิด 2

en: Closed captions 3
th: ส่วนรับที่ปิด 3

en: Closed captions 4
th: ส่วนรับที่ปิด 4

en: Codec
th: ตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Codec Details
th: ราบละเอียดตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Codec Level
th: ระดับตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Codec Profile
th: โพรไฟล์ตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Codec name
th: ชื่อตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัสต่างๆ

en: Codecs / Muxers
th: ตัวถอด(ลง)รหัส / ตัวแยกกระแส

en: Collapse
th: พับเก็บ

en: Color
th: สี

en: Color effect
th: ลูกเล่นสี

en: Color extraction
th: การกระจายของสี

en: Color inversion
th: การกลับค่าสี

en: Color killer
th: ตัวฆ่าสี

en: Color messages
th: ข้อความสี

en: Colors
th: สี

en: Column border
th: ขอบคอลัมน์

en: Columns
th: คอลัมน์

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
th: ใช้เตรื่องหมายจุลภาคคั่นแต่ละรายการที่จะเพิ่มเข้าไปในรายการอัตราส่วนภาพ

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
th: ใช้เตรื่องหมายจุลภาคคั่นแต่ละรายการที่จะเพิ่มเข้าไปในรายการสัดส่วนครอบตัด

en: Command+
th: ปุ่ม Command+

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comments
th: ความเห็น

en: Compiled by %s on %s (%s)
th: คอมไพล์โดย %s เมื่อ %s (%s)

en: Compiled by %s with %@
th: คอมไพล์โดย %s ด้วย %@

en: Compiler: %s
th: ตัวคอมไพล์: %s

en: Composer
th: ตัวคอมไพล์

en: Composite
th: คอมโพสิต

en: Composite input
th: ส่วนนำเข้าคอมโพสิต

en: Compressor
th: ตัวคอมไพล์:

en: Config of last used skin
th: การตั้งค่าของหน้ากากที่ใช้ล่าสุด

en: Configuration options
th: ตัวเลือกการตั้งค่า

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Configure Hotkeys
th: ตั้งค่าปุ่มลัด

en: Connection failed
th: การเชื่อมต่อล้มเหลว

en: Console
th: คอนโซล

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
th: การเก็บ (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Continue
th: ทำต่อ

en: Continuous stream
th: กระแสต่อเนื่อง

en: Contrast
th: ความต่างระดับสี

en: Control
th: ควบคุม

en: Control interfaces
th: ส่วนติดต่อควบคุม

en: Control menu for the player
th: เมนูควบคุมสำหรับโปรแกรม

en: Control playback with media keys
th: ควบคุมการเล่นด้วยปุ่มเล่นสื่อแบบต่างๆ

en: Control playback with the Apple Remote
th: ควบคุมการเล่นด้วยแท่งรีโมตของ Apple

en: Control playlist items with the Apple Remote
th: ควบคุมการเล่นรายการในผังเล่นด้วยแท่งรีโมตของ Apple

en: Control system volume with the Apple Remote
th: ควบคุมระดับเสียงระบบด้วยแท่งรีโมตของ Apple

en: Controls
th: ควบคุม

en: Conve&rt / Save...
th: แ&ปลง / บันทึก

en: Convert
th: แปลง

en: Convert & Stream
th: แปลง & ทำกระแส

en: Convert / Stream...
th: แปลง / ทำกระแส...

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy packetizer
th: ตัวทำแพ็กเก็ตคัดลอก

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Copyright metadata
th: ข้อมูลกำกับลิขสิทธิ์

en: Count of AtmoLight channels
th: จำนวนช่องของ AtmoLight

en: Create
th: สร้าง

en: Create Directory
th: สร้างที่เก็บแฟ้ม

en: Create Directory...
th: สร้างที่เก็บแฟ้ม...

en: Create Folder
th: สร้างโฟลเดอร์

en: Create Folder...
th: สร้างโฟลเดอร์...

en: Create a new bookmark
th: สร้างที่คั่นใหม่

en: Create a new profile
th: สร้างโพรไฟล์ใหม่

en: Credits
th: เครดิต

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Crop
th: ตัดขอบ

en: Crop one pixel from the bottom of the video
th: ตัดขอบวีดิทัศน์ด้านล่างทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Crop one pixel from the left of the video
th: ตัดขอบวีดิทัศน์ด้านซ้ายทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Crop one pixel from the right of the video
th: ตัดขอบวีดิทัศน์ด้านขวาทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Crop one pixel from the top of the video
th: ตัดขอบวีดิทัศน์ด้านบนทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Crop: %s
th: ตัดขอบ: %s

en: Crypt audio
th: เสียง Crypt

en: Crystal HD hardware video decoder
th: ตัวอ่านรหัสวีดิทัศน์ HD ด้วยฮาร์ดแวร์ Crystal

en: Ctrl+
th: ปุ่ม Ctrl+

en: Current Media Information
th: ข้อมูลสื่อปัจจุบัน

en: Current channel:
th: ช่องปัจจุบัน:

en: Current media / stream statistics
th: สื่อที่เล่นอยู่ / สถิติกระแส

en: Current visualization
th: มโนภาพที่แสดงอยู่

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom &Bookmarks
th: ที่&ค&ั&่นกำหนดเอง

en: Custom aspect ratios list
th: รายการอัตราส่วนภาพกำหนดเอง

en: Custom crop ratios list
th: รายการสัดส่วนครอบตัดกำหนดเอง

en: Custom options
th: ตัวเลือกตั้งเอง

en: Custom playback
th: เลือกรูปแบบการเล่นเอง

en: Customi&ze Interface...
th: กำ&หนดส่วนติดต่อเอง

en: Customize...
th: ตั้งเอง...

en: Cut
th: ตัด

en: Cycle audio track
th: สับเปลี่ยนร่องเสียง

en: Cycle source aspect ratio
th: สับเปลี่ยนสัดส่วนภาพจากแหล่ง

en: Cycle subtitle track
th: สับเปลี่ยนร่องบทบรรยาย

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
th: สับเปลี่ยนระหว่างขอบตัดวีดิทัศน์ที่มีอยู่

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
th: สับเปลี่ยนระหว่างรายการที่มีของสัดส่วนภาพจากแหล่ง

en: Cycle through audio devices
th: สับเปลี่ยนอุปกรณ์เสียง

en: Cycle through available audio devices
th: สับเปลี่ยนระหว่างอุปกรณ์เสียงที่มีอยู่

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
th: สับเปลี่ยนระหว่างร่องเสียง(ภาษา)ที่มีอยู่

en: Cycle through the available subtitle tracks.
th: สับเปลี่ยนระหว่างร่องบทบรรยายที่มีอยู่

en: Cycle video crop
th: สับเปลี่ยนขอบตัดวีดิทัศน์

en: Cyrillic (Windows-1251)
th: ซีริลลิก  (Windows-1251)

en: Czech
th: เช็ก

en: D-Bus control interface
th: ส่วนติดต่อควบคุม D-Bus

en: DEVICES
th: อุปกรณ์ต่างๆ

en: DMX options
th: ตัวเลือก DMX

en: DTS delay (ms)
th: หน่วงเวลา DTS (ms)

en: DV (Digital Video) demuxer
th: ตัวแยกกระแส DV (วีดิทัศน์ดิจิทัล)

en: DVB adapter
th: ตัวแปลง DVB

en: DVB device
th: อุปกรณ์เล่น DVB

en: DVB playlist import
th: นำเข้าผังเล่น DVB

en: DVB subtitles
th: บทบรรยาย DVB

en: DVB subtitles decoder
th: ตัวอ่านรหัสบทบรรยาย DVB

en: DVB subtitles encoder
th: ตัวลงรหัสบทบรรยาย DVB

en: DVB-S2 parameters
th: พารามิเตอร์ DVB-S2

en: DVD angle
th: มุมกล้อง DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
th: รูปแบบเสียง DVD (สามารถใช้ได้กับ MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG และ RAW)

en: DVD device
th: อุปกรณ์เล่น DVD

en: DVD menus
th: เมนู DVD

en: DVD subtitles
th: บทบรรยาย DVD

en: DVD subtitles decoder
th: ตัวอ่านรหัสบทบรรยาย DVD

en: DVD subtitles packetizer
th: ตัวทำแพกเก็จบทบรรยาย DVD

en: DVD with menus
th: DVD พร้อมเมนู

en: DVD without menus
th: DVD แบบไม่มีเมนู

en: DVDRead Input (no menu support)
th: ส่วนนำเข้า DVDRead (ไม่รอบรับเมนู)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
th: ส่วนนำเข้า DVDRead ไม่สามารถเปิดแผ่น "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
th: DVDRead ไม่สามารถอ่านบล็อค %d/%d บล็อค ที่ 0x%02x

en: DVDRead could not read block %d.
th: DVDRead ไม่สามารถอ่านบล็อค %d

en: DVDnav Input
th: ส่วนนำเข้า DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
th: แฟ้ม AVI เสียหายหรือไม่สมบูรณ์

en: Damp
th: ลดทอน

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Dark
th: ความมืด

en: Data
th: ข้อมูล

en: Data alignment
th: การจัดเรียงข้อมูล

en: Date
th: วันเวลา

en: Date metadata
th: ข้อมูลกำกับวันที่

en: Day / Month / Year:
th: วัน / เดือน / ปี:

en: De-Fullscreen
th: หน้าจอปกติ

en: Debug logging
th: ปูมดีบั๊ก

en: Debug mask
th: ตัวพรางดีบั๊ก

en: Decode
th: อ่านรหัส

en: Decoded
th: อ่านรหัส

en: Decoded blocks
th: บล็อคที่อ่านรหัสแล้ว

en: Decoded format
th: รูปแบบการอ่านรหัส

en: Decoders
th: ตัวอ่านรหัส

en: Decoding
th: การอ่านรหัส

en: Decrease
th: ลด

en: Decrease Volume
th: ลดระดับเสียง

en: Decrease scale factor
th: ลดสัดส่วนภาพ

en: Default
th: ปริยาย

en: Default (Windows-1252)
th: ปริยาย (Windows-1252)

en: Default Caching Level
th: ใช้ระดับการทำแคชปริยาย

en: Default DVD angle.
th: มุมกล้อง DVD ปริยาย

en: Default Encoding
th: รหัสอักขระปริยาย

en: Default background color
th: สีพื้นหลังปริยาย

en: Default caching policy
th: ข้อกำหนดการทำแคชปริยาย

en: Default devices
th: อุปกรณ์เล่นปริยาย

en: Default encoding
th: รหัสอักขระปริยาย

en: Default font alpha
th: แอลฟาแบบอักษรปริยาย

en: Default font color
th: สีแบบอักษรปริยาย

en: Default font effect
th: ลูกเล่นแบบอักษรปริยาย

en: Default optical device
th: อุปกรณ์อ่านแผ่นข้อมูลปริยาย

en: Default preset setting used
th: ค่าตั้งปริยายของชุดค่าตั้งที่ใช้

en: Default replay gain
th: อัตราส่งความดังปริยาย

en: Default stream
th: กระแสปริยาย

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
th: ระบุสัดส่วนภาพที่จะใช้ (ค่าปริยายคือ 4:3)

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
th: กำหนดเฉดสีของตัวเลื่อนปรับความดังเสียง
    โดยกำหนดตัวเลข 12 ตัว คั่นด้วย ';'
    ค่าปริยายคือ '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    ค่าที่เป็นไปได้เช่น '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
th: กำหนดเฉดสีของตัวเลื่อนปรับความดังเสียง

en: Define which screen fullscreen goes
th: กำหนดหน้าจอที่จะใช้แสดงโหมดเต็มจอ

en: Deinterlace
th: แยกภาพประสาน

en: Deinterlace method to use for video processing.
th: วิธีการแยกภาพประสานที่ใช้ในการประมวลผลวีดิทัศน์

en: Deinterlace mode
th: รูปแบบการแยกภาพประสาน

en: Delay
th: หน่วงเวลา

en: Delay (ms)
th: หน่วงเวลา (ms)

en: Delay a stream
th: หน่วงกระแส

en: Delay time
th: เวลาการหน่วง

en: Delete
th: ปุ่ม Delete

en: Delete all the bookmarks
th: ลบที่คั่นทั้งหมด

en: Delete segments
th: ลบชิ้นส่วน

en: Delete selected profile
th: ลบโพรไฟล์ที่เลือก

en: Delete the current profile
th: ลบโพรไฟล์ที่ใช้อยู่

en: Delete the selected item
th: ลบตัวที่เลือก

en: Deletes the selected item
th: ลบอันที่เลือก

en: Demux module
th: มอดูลแยกกระแส

en: Demuxed
th: แยกกระแส

en: Demuxed data size
th: ขนาดกระแสข้อมูลที่แยก

en: Demuxers
th: ตัวแยกกระแส

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
th: ตัวแยกกระแสที่ใช้ในการแยกกระแสเสียงและวีดิทัศน์

en: Descending
th: Z ไป A

en: Description
th: รายละเอียด

en: Description metadata
th: ข้อมูลกำกับรายละเอียด

en: Desktop
th: ภาพหน้าจอ

en: Desktop level hotkey
th: ปุ่มลัดในส่วนเดสก์ท็อป

en: Destination
th: ปลายทาง

en: Destination Setup
th: ตั้งค่าการส่ง

en: Destination file:
th: แฟ้มปลายทาง:

en: Detailed List
th: รายการแบบละเอียด

en: Device
th: อุปกรณ์เล่น

en: Device Selection
th: เลือกอุปกรณ์เล่น

en: Device name
th: ชื่ออุปกรณ์เล่น

en: Device properties
th: คุณสมบัติอุปกรณ์เล่น

en: Device type
th: ประเภทอุปกรณ์

en: Device:
th: อุปกรณ์:

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Dialog
th: กล่องโต้ตอบ

en: Digital Television and Radio
th: โทรทัศน์และวิทยุดิจิทัล

en: Digital broadcasting
th: การแพร่สัญญาณดิจิทัล

en: Dirac packetizer
th: ตัวทำแพ็กเก็ต Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
th: ตัวอ่านรหัสวีดิทัศน์ Dirac โดยใช้ libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
th: ตัวลงรหัสวีดิทัศน์ Dirac โดยใช้ libschroedinger

en: Direct2D video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ Direct2D

en: Direct3D video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ Direct3D

en: DirectMedia Object decoder
th: ตัวอ่านรหัส DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
th: ตัวลงรหัส DirectMedia Object

en: DirectShow
th: แสดงโดยตรง

en: DirectX audio output
th: ส่วนส่งเสียงแบบ DirectX

en: Direction
th: ทิศทางการกลับ

en: Director
th: ผู้กำกับ

en: Directory
th: ที่เก็บแฟ้ม

en: Directory index
th: ดัชนีที่เก็บแฟ้ม

en: Directory or filename where the records will be stored
th: ที่เก็บแฟ้มหรือชื่อแฟ้ม ที่การอัดบันทึกจะถูกเก็บไว้

en: Directory where the video snapshots will be stored.
th: ที่ตั้งสำหรับเก็บภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Disable
th: ปิดใช้

en: Disable DVD menus
th: ไม่ใช้เมนู DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
th: ปิดใช้ความโปร่งแสงบทบรรยาย DVD

en: Disable Disc Menus
th: ปิดใช้เมนู

en: Disable screensaver
th: ปิดใช้การรักษาหน้าจอ

en: Disable the screensaver during video playback.
th: ปิดใช้การรักษาหน้าจอขณะที่เล่นวีดิทัศน์อยู่

en: Disc
th: แผ่น

en: Disc Selection
th: เลือกแผ่น

en: Disc caching (ms)
th: การทำแคชดิสก์ (ms)

en: Disc device
th: อุปกรณ์เล่นแผ่น

en: Discarded (corrupted)
th: ละทิ้ง (ชำรุด)

en: Discs
th: ดิสก์

en: Display
th: แสดง

en: Display Settings
th: ค่าตั้งส่วนแสดงผล

en: Display background cone or art
th: แสดงกรวยหรือภาพพื้นหลัง

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
th: แสดงกรวยหรือภาพปกอัลบัมปัจจุบันเป็นภาพพื้นหลังเมื่อไม่ได้เล่น สามารถปิดได้เพื่อป้องกันการเผาจอ

en: Display device
th: อุปกรณ์รับภาพ

en: Display name of the Service
th: แสดงชื่อของบริการ

en: Display playlist tree
th: แสดงผังเล่นแบบแผนผังต้นไม้

en: Display resolution
th: ความละเอียดภาพ

en: Display size
th: ขนาดที่แสดง

en: Display stream output
th: แสดงส่วนส่งกระแส

en: Display the output
th: ดูส่วนแสดงผล

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
th: แสดงตัวอย่างภาพถ่ายวีดิทัศน์ที่มุมซ้ายของจอ

en: Display the title of the video on top of the movie.
th: แสดงหัวเรื่องของวีดิทัศน์ที่ด้านบนของภาพยนตร์

en: Display video in a skinned window if any
th: แสดงวีดิทัศน์ในหน้าต่างของหน้ากาก (ถ้ามี)

en: Display video snapshot preview
th: แสดงตัวอย่างภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Display while streaming
th: แสดงขณะที่กำลังทำกระแส

en: Displayed
th: แสดง

en: Displayed frames
th: เฟรมที่ปรากฏ

en: Do not play
th: ไม่ต้องเล่น

en: Do not sort the items.
th: ไม่ต้องจัดเรียงรายการ

en: Do nothing
th: ไม่ต้องทำอะไร

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
th: ยืนยันที่จะเลิกบอกรับ %1 หรือไม่?

en: Do you want to download it?
th: คุณต้องการดาวน์โหลดมันแน่นะ?

en: Docked Playlist
th: รวมหน้าต่างผังเล่น

en: Dolby Surround
th: ดอลบีเซอร์ราวนด์

en: Dolby Surround decoder
th: ตัวอ่านรหัสดอลบีเซอร์ราวนด์

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
th: กระแสที่ลงรหัสดอลบีเซอร์ราวนด์ จะไม่ถูกอ่านรหัสก่อนถูกประมวลผลโดยตัวผันค่า; ไม่แนะนำให้เปิดใช้ค่าตั้งนี้

en: Dolby Surround:
th: เสียงรอบทิศทาง (ดอลบีเซอร์ราวนด์):

en: Don't show
th: ไม่ต้องแสดง

en: Double Size
th: ขนาดสองเท่า

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
th: กดดับเบิ้ลคลิกเพื่อเปลี่ยนค่า
    กดปุ่ม Delete เพื่อลบค่าออก

en: Double click to get media information
th: กดดับเบิ้ลคลิกเพื่อดูข้อมูลสื่อ

en: Down
th: ปุ่มเลื่อนลง (Down, ▾)

en: Download Cover Art
th: ดาวน์โหลดปกอัลบัม

en: Download Plugin
th: ดาวน์โหลดปลั๊กอิน

en: Download cover art
th: ดาวน์โหลดภาพปก

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
th: แฟ้มที่ดาวนโหลดมา "%s" ชำรุด จึงได้ทำการลบมันออกไป

en: Downloading ...
th: กำลังดาวน์โหลด ...

en: Drop late frames
th: ละทิ้งเฟรมที่ล่าช้า

en: Drop media here
th: วางสื่อลงตรงนี้

en: Dropped (discontinued)
th: ยกเลิก (ไม่ทำต่อ)

en: Dry
th: ไดรย์

en: Dry Mix
th: ไดรย์มิกซ์

en: Dry mix
th: ไดรย์มิกซ์

en: Dual mono
th: ดูเอลโมโน

en: Dummy audio output
th: ส่วนส่งเสียง Dummy

en: Dummy decoder
th: ตัวอ่านรหัส Dummy

en: Dummy encoder
th: ตัวลงรหัส Dummy

en: Dummy input
th: ส่วนนำเข้า Dummy

en: Dummy interface
th: ส่วนติดต่อ Dummy

en: Dummy stream output
th: ส่วนส่งกระแส Dummy

en: Dummy video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ Dummy

en: Dump decoder
th: ตัวอ่านรหัส Dump

en: Duplicate current profile for a new profile
th: ทำสำเนาโพรไฟล์ปัจจุบัน

en: Duplicate current profile...
th: ทำสำเนาโพรไฟล์ปัจจุบัน

en: Duration
th: ระยะเวลา

en: Dutch
th: ดัตช์

en: Dzongkha
th: ภูฏาน

en: E&xport
th: ส่&งออก

en: EBU STL subtitles decoder
th: ตัวอ่านรหัสบทบรรยาย EBU STL

en: Eastern European (Latin-2)
th: ยุโรปตะวันออก (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
th: ยุโรปตะวันออก (Windows-1250)

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Bookmarks
th: แก้ไขที่คั่น

en: Edit Input
th: แก้ไขส่วนนำเข้า

en: Edit Options
th: แก้ไขตัวเลือก

en: Edit selected profile
th: แก้ไขโพรไฟล์ที่เลือก

en: Edit settings
th: แก้ไขค่าตั้ง

en: Effects
th: ลูกเล่น

en: Effects list
th: รายการลูกเล่น

en: Eject the disc
th: ดันแผ่นออก

en: Elapsed time
th: เวลาที่เล่นไปแล้ว

en: Element aspect ratio
th: อัตราส่วนภาพพื้นฐาน

en: Elementary Stream ID
th: ID กระแสมูลฐาน

en: Elementary stream output
th: ส่วนส่งกระแสมูลฐาน

en: Embed the file browser in open dialog
th: แนบตัวเรียกดูแฟ้มไปในกล่องโต้ตอบที่เปิดขึ้น

en: Embed the video output in the main interface.
th: รวมการแสดงวีดิทัศน์ไว้ในส่วนติดต่อหลัก

en: Embedded
th: ฝังตัว

en: Embedded video
th: รวมหน้าต่างวีดิทัศน์

en: Empty Playlist
th: ผังเล่นเปล่า

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Enable DVD menus
th: เปิดใช้เมนู DVD

en: Enable OSD
th: เปิดใช้ OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
th: เปิดใช้ การแสดงผ่านทางจอภาพ (OSD)

en: Enable SPU stream output
th: เปิดใช้ส่วนส่งกระแส SPU

en: Enable audio
th: เปิดใช้เสียง

en: Enable audio stream output
th: เปิดใช้ส่วนส่งกระแสเสียง

en: Enable software mode
th: เปิดใช้รูปแบบซอร์ฟแวร์

en: Enable streaming of all ES
th: เปิดใช้การทำกระแสของ ES ทั้งหมด

en: Enable sub-pictures
th: เปิดใช้ภาพบทบรรยาย

en: Enable subtitles
th: เปิดใช้บทบรรยาย

en: Enable transparency effects
th: เปิดใช้ลูกเล่นความโปร่งแสง

en: Enable video
th: เปิดใช้วีดิทัศน์

en: Enable video stream output
th: เปิดใช้ส่วนส่งกระแสวีดิทัศน์

en: Enable wallpaper mode
th: ใช้รูปแบบพื้นหลัง

en: Encoded by
th: ลงรหัสโดย

en: Encoder Profile
th: โพรไฟล์ตัวลงรหัส

en: Encoding
th: การลงรหัส

en: Encoding parameters
th: พารามิเตอร์การลงรหัส

en: Encoding quality
th: คุณภาพการลงรหัส

en: End
th: ปุ่ม End

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
th: บังคับใช้คุณภาพระหว่า 0 (ต่ำ) และ 10 (สูง).

en: Enforce the mode of the encoder.
th: บังคับรูปแบบตัวลงรหัส

en: English
th: อังกฤษ

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
th: เข้าคิวรายการไปในผังเล่น เมื่ออยู่ในรูปแบบตัวเล่นเดียว

en: Enter
th: ปุ่ม Enter

en: Enter URL here...
th: ใส่ URL ตรงนี้...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
th: กรุณาป้อน URL ของพอดคาสต์ที่จะบอกรับ:

en: Enter a name for the new preset:
th: ใส่ชื่อให้โพรไฟล์ตัวใหม่:

en: Enter a name for the new profile:
th: ใส่ชื่อให้โพรไฟล์สำเนา:

en: Enter name for new directory:
th: ใส่ชื่อของที่เก็บแฟ้มใหม่:

en: Enter name for new folder:
th: ใส่ชื่อของโฟลเดอร์ใหม่:

en: Episode
th: ตอนที่

en: Equalizer
th: ตัวปรับสมดุล

en: Equalizer preset
th: ชุดค่าตั้งตัวปรับสมดุล

en: Erase
th: ลบ

en: Erase video filter
th: ตัวผันค่าลบวีดิทัศน์

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error while saving meta
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกข้อมูลกำกับ

en: Error:
th: ผิดพลาด:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
th: ผิดพลาด: คำสั่ง `goto' ต้องมีค่ามากกว่าศูนย์

en: Errors
th: ผิดพลาด

en: Errors and Warnings
th: ข้อผิดพลาดและคำเตือน

en: Errors and Warnings...
th: ข้อผิดพลาดและคำเตือน...

en: Esc
th: ปุ่ม Esc

en: Esperanto
th: เอสเปอรันโต

en: Essential
th: หลักๆ

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Every
th: ทุกๆ

en: Existing playlist item
th: รายการในผังเล่นที่มีอยู่

en: Exit fullscreen
th: ออกจากการแสดงเต็มจอ

en: Exit if there are no more items in the playlist.
th: ออกจากโปรแกรม หากในผังเล่นไม่มีรายการใดให้เล่นต่อ

en: Expand
th: ขยาย

en: Expanding Spacer
th: ช่องว่าง(ยืดหยุ่น)

en: Expanding background cone or art.
th: ยืดภาพกรวยหรือภาพพื้นหลัง

en: Experimental
th: รุ่นทดลอง

en: Export SDP as file
th: ส่งออก SDP เป็นแฟ้ม

en: Extended panel
th: พาเนลเพิ่มเติม

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
th: ส่วนขยายที่ใช้เปิด "Open Graphics Library" (OpenGL)

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: Extra PMT
th: PMT เพิ่มเติม

en: Extra interface modules
th: มอดูลส่วนติดต่อเพิ่มเติม

en: Extra media
th: สื่อเพิ่มเติม

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
th: ข้อมูลกำกับเพิ่มเติมและข้อมูลอื่น แสดงไว้ในพาเนลนี้

en: EyeTV input
th: ส่วนนำเข้า EyeTV

en: EyeTV is not launched
th: EyeTV ไม่ทำงาน

en: F1
th: ปุ่ม F1

en: F10
th: ปุ่ม F10

en: F11
th: ปุ่ม F11

en: F12
th: ปุ่ม F12

en: F2
th: ปุ่ม F2

en: F3
th: ปุ่ม F3

en: F4
th: ปุ่ม F4

en: F5
th: ปุ่ม F5

en: F6
th: ปุ่ม F6

en: F7
th: ปุ่ม F7

en: F8
th: ปุ่ม F8

en: F9
th: ปุ่ม F9

en: FDK-AAC Audio encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง FDK-AAC

en: FEC code rate
th: อัตรารหัส FEC

en: FFmpeg audio/video decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง/วีดิทัศน์ FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง/วีดิทัศน์ FFmpeg

en: FIFO which will be read for commands
th: FIFO ที่จะถูกอ่านในการสั่งคำสั่ง

en: FIFO which will be written to for responses
th: FIFO ที่จะถูกเขียนในการตอบสนอง

en: FLAC demuxer
th: ตัวแยกกระแส FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
th: FLAC เป็นตัวลง-อ่านรหัสเสียงที่ปราศจากการสูญเสียคุณภาพเสียง (สามารถใช้กับ OGG และ RAW ได้)

en: FM radio
th: วิทยุ FM

en: FTP account
th: บัญชี FTP

en: FTP input
th: ส่วนนำเข้า FTP

en: FTP password
th: รหัสผ่าน FTP

en: FTP upload output
th: การอัพโหลด FTP

en: FTP user name
th: ชื่อผู้ใข้ FTP

en: Failed to open "%s" for writing
th: ล้มเหลวในการเปิด "%s" สำหรับการเขียน

en: Faroese
th: แฟโร

en: Fast
th: เร็ว

en: Fast seek
th: การไล่ดูแบบเร็ว

en: Faster
th: เร็วขึ้น

en: Faster (fine)
th: เร็วขึ้น (ละเอียด)

en: Favor speed over precision while seeking
th: ให้ความสำคัญกับความเร็วมากกว่าความแม่นยำระหว่างการไล่ดู

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: Feed URLs
th: ใส่ URLs

en: Fetch Meta Data
th: ดึงข้อมูลกำกับ

en: Fijian
th: ฟิจิ

en: File
th: แฟ้ม

en: File Format:
th: รูปแบบแฟ้ม:

en: File Selection
th: เลือกแฟ้ม

en: File Size
th: ขนาดแฟ้ม

en: File associations
th: การเข้าใช้แฟ้ม

en: File audio output
th: ส่วนส่งเสียงแฟ้ม

en: File caching (ms)
th: การทำแคชแฟ้ม (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
th: แฟ้มเก็บกุญแจซึ่งเข้ารหัสลับขนาด 16 ไบต์

en: File corrupted
th: แฟ้มชำรุด

en: File could not be verified
th: ไม่สามารถระบุประเภทแฟ้มได้

en: File input
th: ส่วนนำเข้าแฟ้ม

en: File logging
th: การบันทึกปูมลงแฟ้ม

en: File name
th: ชื่อแฟ้ม

en: File names:
th: ชื่อแฟ้ม:

en: File reading failed
th: การอ่านแฟ้มล้มเหลว

en: File stream output
th: ส่วนส่งกระแสแฟ้ม

en: File that will be used to configure the projectM module.
th: แฟ้มที่จะถูกใช้ตั้งค่ามอดูล projectM

en: File/Directory
th: แฟ้ม/ที่เก็บแฟ้ม

en: File/Folder
th: แฟ้ม/โฟลเดอร์

en: Filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: Filename prefix
th: คำขึ้นต้นชื่อแฟ้ม

en: Filename to look for album art in current directory
th: ชื่อแฟ้มที่จะตรวจหาหน้าปกอัลบัม ในที่เก็บแฟ้มปัจจุบัน

en: Files
th: แฟ้ม

en: Filter
th: ตัวผันค่า

en: Filter:
th: ตัวกรอง:

en: Filters
th: ตัวผันค่า

en: Find more addons online
th: หาส่วนเสริมออนไลน์

en: Find: %s
th: ค้นหา: %s

en: Finish
th: เสร็จแล้ว

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: Fit to Screen
th: พอดีกับหน้าจอ

en: Fix HDTV height
th: กำหนดส่วนสูง HDTV

en: Flac audio decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง FLAC

en: Flac audio encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง Flac

en: Flac audio packetizer
th: ตัวทำแพกเกจเสียง  Flac

en: Flat Button
th: ปุ่มแคบ

en: Flip horizontally
th: พลิกกลับแนวนอน

en: Flip the picture horizontally.
th: พลิกภาพทางแนวนอน

en: Flip the picture vertically.
th: พลิกภาพทางแนวตั้ง

en: Flip vertically
th: พลิกกลับแนวตั้ง

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Folder meta data
th: โฟลเดอร์ข้อมูลกำกับ

en: Follow the mouse
th: ติดตามเมาส์

en: Font
th: แบบอักษร

en: Font Properties
th: คุณสมบัติแบบอักษร

en: Font color
th: สีแบบอักษร

en: Font menu
th: แบบอักษรเมนู

en: Font size
th: ขนาดแบบอักษร

en: Font size in pixels
th: ขนาดตัวอักษรแบบพิกเซล

en: Font size, pixels
th: ขนาดแบบอักษร, พิกเซล

en: Font used for the menus
th: แบบอักษรที่จะใช้กับเมนูต่างๆ

en: Font used for the titles
th: แบบอักษรที่จะใช้กับหัวเรื่อง

en: Force Aspect Ratio
th: บังคับค่าอัตราส่วนภาพ

en: Force Profile
th: บังคับใช้โพรไฟล์

en: Force bold
th: บังคับใช้ตัวหนา

en: Force chroma (Use carefully)
th: บังคับค่าความสดสี (ใช้ด้วยความระวัง)

en: Force detection of Dolby Surround
th: บังคับให้ระบุเป็นดอลบีเซอร์ราวนด์

en: Force multicast RTP via RTSP
th: บังคับใช้การส่งสัญญาณหมู่ RTP ผ่านทาง RTSP

en: Force subtitle position
th: บังคับตำแหน่งบทบรรยาย

en: Force window style:
th: บังคับใช้หน้าต่างโปรแกรมแบบ:

en: Forced chroma
th: บังคับค่าความสดสี

en: Forces the audio language
th: บังคับภาษาเสียง

en: Format
th: รูปแบบ

en: Format name
th: รูปแบบชื่อ

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
th: ชนิดแฟ้มของรูปภาพที่ทำ (png, jpeg, ...).

en: Format time and date
th: จัดรูปแบบเวลาและวันที่

en: Forward
th: ถัดไป

en: Frame By Frame
th: เฟรมต่อเฟรม

en: Frame Rate
th: อัตราเฟรม

en: Frame buffer depth
th: จำนวนบิตสีของเฟรมบัฟเฟอร์

en: Frame buffer file
th: แฟ้มเฟรมบัฟเฟอร์

en: Frame buffer height
th: ความสูงของเฟรมบัฟเฟอร์

en: Frame buffer width
th: ความกว้างของเฟรมบัฟเฟอร์

en: Frame by frame
th: เฟรมต่อเฟรม

en: Frame delay (ms)
th: หน่วงเวลาเฟรม (ms)

en: Frame rate
th: อัตราเฟรม

en: Frame size
th: ขนาดเฟรม

en: Frames per Second
th: เฟรมต่อวินาที

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: Freq 1 (Hz)
th: ความถี่ 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
th: ความถี่ 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
th: อัตราปรับขยายความถี่ 1 (dB)

en: Freq 2 (Hz)
th: ความถี่ 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
th: ความถี่ 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
th: อัตราปรับขยายความถี่ 2 (dB)

en: Freq 3 (Hz)
th: ความถี่ 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
th: ความถี่ 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
th: อัตราปรับขยายความถี่ 3 (dB)

en: Frequency
th: ความถี่

en: Frequency (Hz)
th: ความถี่ (Hz)

en: From
th: จาก

en: Fuchsia
th: สีแดงอมม่วง

en: Full Volume
th: สุดเสียง

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Fullscreen Controller
th: ตัวควบคุมเมื่อเต็มจอ

en: Fullscreen video output
th: แสดงวีดิทัศน์แบบเต็มจอ

en: G.711 decoder
th: ตัวอ่านรหัส G.711

en: G.711 encoder
th: ตัวลงรหัส G.711

en: GNU TLS server
th: เซิร์ฟเวอร์ GNU TLS

en: GOP structure
th: โครงสร้าง GOP

en: Gaelic (Scots)
th: เกลิค (สก็อตส์)

en: Gain
th: อัตราขยาย

en: Game mode
th: รูปแบบเกม

en: Gamma
th: แกมมา

en: Gamma adjust.
th: ปรับแกมมา

en: General
th: ทั่วไป

en: General Audio
th: เสียงโดยทั่วไป

en: General audio settings
th: ค่าตั้งเสียงทั่วไป

en: General input settings. Use with care...
th: ค่าตั้งส่วนนำเข้าทั่วไป โปรดใช้ด้วยความระมัดระวัง...

en: General playlist behaviour
th: พฤติกรรมทั่วไปผังเล่น

en: General settings for audio output modules.
th: ค่าตั้งทั่วไปของมอดูลส่งเสียง

en: General stream output settings
th: ค่าตั้งทั่วไปของส่วนส่งกระแส

en: General video settings
th: ค่าตั้งวีดิทัศน์ทั่วไป

en: Generic
th: ทั่วไป

en: Genre
th: ประเภท

en: Genre description
th: รายละเอียดของประเภท

en: Genre metadata
th: ข้อมูลกับกับประเภท

en: Genre of the content.
th: ประเภทเนื้อหา

en: Geometry
th: ลักษณะตำแหน่ง

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: German
th: เยอรมัน

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
th: ทำให้ภาพวีดิทัศน์เป็นโทนสีอ่อน โดยการใช้ลูกเล่นสีน้ำตาลซีเปีย

en: Global
th: ปุ่มลัดหลัก

en: Global Hotkeys
th: ปุ่มลัดโดยรวม

en: Global Hotkeys interface
th: ส่วนติดต่อปุ่มลัดหลัก

en: GnomeVFS input
th: ส่วนนำเข้า GnomeVFS

en: Go to Time
th: ไปยังเวลา

en: Go to the DVD menu
th: ไปยังเมนู DVD

en: Go to time
th: ไปยังเวลา

en: Go!
th: ไป!

en: Google Video
th: วีดิทัศน์ Google

en: Goom animation speed
th: ความเร็วภาพเคลื่อนไหว Goom

en: Goom display height
th: ความสูงของ Goom ที่จะแสดง

en: Goom display width
th: ความกว้างของ Goom ที่จะแสดง

en: Goom effect
th: ลูกเล่น Goom

en: Gradient
th: การไล่ระดับสี

en: Gradient video filter
th: ตัวผันค่าไล่ระดับสีวีดิทัศน์

en: Grass green
th: เขียวสด

en: Gray
th: เทา

en: Grayscale video output
th: การแสดงวีดิทัศน์แบบขาวดำ

en: Greek (ISO 8859-7)
th: กรีก (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
th: กรีก (Windows-1253)

en: Greek, Modern
th: กรีก (ปัจจุบัน)

en: Green
th: เขียว

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group packets
th: แพ็กเก็ตกลุ่ม

en: Grouping
th: การจัดกลุ่ม

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: H.264 level
th: ระดับ H.264

en: H.264 profile
th: โพรไฟล์ H.264

en: H.264 video packetizer
th: ตัวทำแพกเกจวีดิทัศน์ H.264

en: H264 video demuxer
th: ตัวแยกกระแสวีดิทัศน์ H264

en: HD-SDI Input
th: ส่วนนำเข้า HD-SDI

en: HTML playlist
th: ผังเล่น HTML

en: HTML playlist export
th: ส่งออกผังเล่น HTML

en: HTTP (default)
th: HTTP (ปริยาย)

en: HTTP Announcement
th: การประกาศ HTTP

en: HTTP Live streaming output
th: ส่วนส่งการทำกระแส HTTP Live

en: HTTP input
th: ส่วนนำเข้า HTTP

en: HTTP proxy
th: พร็อกซี HTTP

en: HTTP proxy URL
th: URL พร็อกซี HTTP

en: HTTP proxy password
th: รหัสผ่านพร็อกซี HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
th: พร็อกซี HTTP ที่จะใช้ โดยต้องอยู่ในรูป http://[ผู้ใช้@]โฮสต์.โดเมน:พอร์ต/ ถ้าเว้นว่างไว้ ก็จะลองใช้ค่าจากตัวแปรสภาพแวดล้อม http_proxy

en: HTTP server address
th: ที่อยู่เซิร์ฟเวอร์ HTTP

en: HTTP server port
th: พอร์ตเซิร์ฟเวอร์ HTTP

en: HTTP stream output
th: ส่วนส่งกระแส HTTP

en: HTTPS server port
th: พอร์ตเซิร์ฟเวอร์ HTTP

en: Half Size
th: ขนาดครึ่งหนึ่ง

en: Hardware-accelerated decoding
th: การใช้ฮาร์ดแวร์เพื่อเร่งความเร็วในการอ่านรหัส

en: Headphone effect
th: ลูกเล่นหูฟัง

en: Headphone surround effect
th: ลูกเล่นรอบทิศทางหูฟัง

en: Headphone virtualization
th: การเกลี่ยความดังหูฟัง

en: Headphones
th: หูฟัง

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hebrew (ISO 8859-8)
th: ฮีบรู (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
th: ฮีบรู (Windows-1255)

en: Height
th: ความสูง

en: Height of video or subtitle elementary streams
th: ความสูงของกระแสมูลฐานวีดิทัศน์หรือบทบรรยาย

en: Help
th: วิธีใช้

en: Hide / Show Library
th: แสดง /ซ่อนไลบรารี

en: Hide Details
th: ซ่อนรายละเอียด

en: Hide Others
th: ซ่อนตัวอื่น

en: Hide VLC
th: ซ่อน VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
th: ซ่อนเคอร์เซอร์และส่วนควบคุมหน้าจอเต็มหลังจาก x มิลลิวินาที

en: Hide future errors
th: ซ่อนข้อผิดพลาด

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
th: ซ่อนเคอร์เซอร์ของเมาส์และตัวควบคุมแบบเต็มจอ หลังจาก n มิลลิวินาที

en: High
th: สูง

en: High freq (Hz)
th: ความถี่สูง (Hz)

en: High freq gain (dB)
th: อัตราปรับขยายความถี่สูง (dB)

en: High latency
th: ความหน่วงสูง

en: Higher latency
th: ความหน่วงสูงขึ้น

en: Highest
th: สูงสุด

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Home
th: ปุ่ม Home

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
th: ฮ่องกงเพิ่มเติม (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
th: จำกัด Hop (TTL)

en: Horizontal
th: แนวนอน

en: Horizontal (18V)
th: แนวนอน (18V)

en: Horizontal flip
th: พลิกแนวนอน

en: Host
th: คอมพิวเตอร์แม่ข่าย (โฮสต์)

en: Host Computer
th: คอมพิวเตอร์แม่ข่าย (โฮสต์)

en: Hot keys
th: ปุ่มลัด

en: Hotkey
th: ปุ่มลัด

en: Hotkey change
th: เปลี่ยนปุ่มลัด

en: Hotkeys
th: ปุ่มลัด

en: Hotkeys settings
th: ค่าตั้งปุ่มลัด

en: Hours / Minutes / Seconds:
th: ชั่วโมง / นาที / วินาที:

en: Hue
th: องศาเฉดสี

en: Hue or color balance.
th: สมดุลหรือองศาเฉดสี

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: I&mport
th: &น&ำเข้า

en: ID Offset
th: ออฟเซต ID

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
th: ส่วนนำเข้ากล้องถ่ายรูปดิจิทัล IIDC (หัวเสียบ FireWire)

en: INTERNET
th: อินเทอร์เน็ต

en: IP Address
th: ที่อยู่ IP

en: ISDB-S parameters
th: พารามิเตอร์ ISDB-S

en: IceCAST output
th: ส่วนแสดงผล IceCAST

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Icons
th: ไอคอน

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
th: ควรใช้มันถ้า VCD ถูกเขียนโดยส่วนควบคุมการเล่น หากไม่ได้ใช้ โปรแกรมจะเล่นตามร่องข้อมูล

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
th: เมื่อใส่ค่าไว้และค่าอ่านรหัสภาพถูกต้อง ภาพจะถูกแปลงไปใช้ค่าความสดสีที่ระบุ

en: If nonzero, this gives additional debug information.
th: หากไม่ใช่ศูนย์แล้วนี้ จะให้ข้อมูลดีบั๊กเพิ่มเติม

en: If the file already exists, it will be overwritten.
th: หากมีแฟ้มชื่อชื่อนี้อยู่ก่อนแล้ว แฟ้มจะถูกเขียนทับเป็นตัวใหม่แทน

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
th: หากเปิดใช้ตัวเลือกนี้ VLC จะใช้ส่วนติดต่อดโทนมืด หรือไม่ก็เป็นส่วนติดต่อโทนสีเทา

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
th: ถ้าพร็อกซี HTTP ต้องใช้รหัสผ่าน ก็กำหนดที่นี่

en: Ignore
th: มองข้าม

en: Ignore keyboard volume buttons.
th: ไม่สนใจปุ่มปรับความดังบนแป้นพิมพ์

en: Ignored extensions
th: มองข้ามส่วนขยาย

en: Image
th: ภาพ

en: Image Adjust
th: ปรับภาพ

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
th: แฟ้มภาพ (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
th: ปรับภาพ

en: Image brightness (0-2)
th: ความสว่างภาพ (0-2)

en: Image chroma
th: ความสดสีของภาพ

en: Image demuxer
th: ตัวแยกกระแสภาพ

en: Image format
th: รูปแบบรูปภาพ

en: Image format (default RGB)
th: รูปแบบภาพ (RGB ปริยาย)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
th: รูปแบบที่จะใช้เก็บภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Image gamma (0-10)
th: แกมมาภาพ (0-10)

en: Image height
th: ความสูงรูปภาพ

en: Image hue (0-360)
th: องศาเฉดสีภาพ (0-360)

en: Image mask
th: ตัวพรางรูปภาพ

en: Image properties filter
th: ตัวผันค่าคุณสมบัติภาพ

en: Image quality
th: คุณภาพของภาพ

en: Image quality 1 to 9 (max)
th: คุณภาพของภาพ 1 ถึง 9 (สูงสุดแล้ว)

en: Image saturation (0-3)
th: ความอิ่มสีภาพ (0-3)

en: Image wall
th: ฉากแยก

en: Image width
th: ความกว้างภาพ

en: In order to stream, a valid destination address is required.
th: ในการทำกระแส จำเป็นต้องใส่ที่อยู่ปลายทางให้ถูกต้อง

en: Increase
th: เพิ่ม

en: Increase Volume
th: เพิ่มระดับเสียง

en: Increase scale factor
th: เพิ่มสัดส่วนภาพ

en: Index
th: ดัชนี

en: Index file
th: แฟ้มดัชนี

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Information
th: ข้อมูล

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
th: ข้อมูลเกี่ยวกับ สื่อหรือกระแสข้อมูลที่คุณทำขึ้น
    ตัวรวมกระแส, ตัวอ่าน-ลงรหัส เสียงและวีดิทัศน์, บทบรรยาย ถูกแสดงไว้ที่นี่

en: Information...
th: ข้อมูล...

en: Infrared
th: อินฟราเรด

en: Infrared remote control interface
th: ส่วนติดต่อควบคุมระยะไกลอินฟราเรด

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
th: ระงับการพักเครื่องและการพักวาระงานที่ตั้งเอาเวลาไว้

en: Input
th: ส่วนนำเข้า

en: Input & Codec Settings
th: ค่าตั้งส่วนนำเข้า & ตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Input & Codecs Settings
th: ค่าตั้งส่วนนำเข้า และตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Input / Codecs
th: ส่วนนำเข้า / ตัวอ่าน-ลงรหัส

en: Input Devices
th: อุปกรณ์นำเข้า

en: Input FIFO
th: FIFO นำเข้า

en: Input bitrate
th: อัตราบิตนำเข้า

en: Input card to use
th: การ์ดนำเข้าที่จะใช้

en: Input list
th: รายการส่วนนำเข้า

en: Input media
th: สื่อนำเข้า

en: Input stream
th: กระแสนำเข้า

en: Input/Read
th: ขาเข้า/อ่าน

en: Input:
th: ส่วนนำเข้า:

en: Insecure site
th: ไซต์ไม่ปลอดภัย

en: Insert
th: ปุ่ม Insert

en: Insert Disc
th: ใส่แผ่นดิสก์

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Install Windows Service
th: ติดตั้งบริการ Windows

en: Install the Service and exit.
th: ติดตั้งบริการแล้วออกจากโปรแกรม

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Integrate video in interface
th: จอวีดิทัศน์อยู่รวมกับส่วนติดต่อ

en: Intensity
th: ความหนาแน่น

en: Intensity of sepia effect
th: ความเข้มของลูกเล่นสีน้ำตาลซีเปีย

en: Interactive Zoom
th: การแสดงย่อ-ขยายเชิงโต้ตอบ

en: Interface
th: ส่วนติดต่อ

en: Interface Settings
th: ค่าตั้งส่วนติดต่อ

en: Interface interaction
th: การโต้ตอบระหว่างส่วนติดต่อ

en: Interface module
th: มอดูลส่วนติดต่อ

en: Interface style
th: รูปแบบส่วนติดต่อ

en: Interlingua
th: อินเทอร์ลิงกวา

en: Interlingue
th: อินเทอร์ลิงก์

en: Internet
th: อินเตอร์เน็ต

en: Inuktitut
th: อินุกติตุต

en: Inupiaq
th: อินุเปียก

en: Invalid combination
th: ปุ่มร่วมผิดรูปแบบ

en: Invert colors
th: สีตรงกันข้าม

en: Invert video filter
th: ตัวผันกลับค่าวีดิทัศน์

en: Irish
th: ไอริช

en: Italian
th: อิตาลี

en: JACK Input
th: ส่วนนำเข้า JACK

en: JACK audio input
th: ส่วนนำเข้าเสียง JACK

en: JACK audio output
th: ส่วนส่งเสียง JACK

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
th: ญี่ปุ่น (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
th: ญี่ปุ่น (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
th: ญี่ปุ่นแบบยูนิกซ์ (EUC-JP)

en: Javanese
th: ชวา

en: Jump Bac&kward
th: ช่วงก่อ&นหน้า

en: Jump to Specific &Time
th: ช่วงจำเ&พาะ

en: Kannada
th: กัณณาท

en: Karaoke
th: คาราโอเกะ

en: Kashmiri
th: กัศมีรี

en: Kazakh
th: คาซัคสถาน

en: Keep aspect ratio
th: คงค่าอัตราส่วนภาพ

en: Keep audio level between sessions
th: จำระดับเสียงที่ใช้ระหว่างวาระงาน

en: Keep original audio track
th: คงร่องเสียงเดิมไว้

en: Keep original video track
th: คงร่องวีดิทัศน์เดิมไว้

en: Key or combination:
th: ปุ่มหรือปุ่มร่วม:

en: Key press events
th: พฤติกรรมของปุ่มกด

en: Key:
th: ปุ่ม:

en: Khmer
th: เขมร

en: Kinyarwanda
th: คินยารวันดา

en: Kirghiz
th: คีร์กีซสถาน

en: Korean
th: เกาหลี

en: Korean (EUC-KR/CP949)
th: เกาหลี (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
th: เกาหลี (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
th: เคิร์ด

en: LIBRARY
th: คลังเก็บ

en: LOCAL NETWORK
th: เครือข่ายเฉพาะที่

en: Language
th: ภาษา

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
th: ภาษาของร่องเสียงที่คุณต้องการใช้ (ใส่รหัสภาษาโดยใช้เครื่องหมายจุลภาคแบ่ง " , " เพื่อใช้แยกแยะกับตัวหลัง ซึ่งท่านอาจจะเพิ่มขึ้นมาเผื่อไว้เพื่อกันพลาด)

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
th: ภาษาของกระแสมูลฐานที่มีรายละเอียดว่าเป็น ISO639

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
th: ภาษาของร่องบทบรรยายที่คุณต้องการใช้ (ใส่รหัสภาษาโดยใช้เครื่องหมายจุลภาคแบ่ง " , " เพื่อใช้แยกแยะกับตัวหลัง ซึ่งท่านอาจจะเพิ่มขึ้นมาเผื่อไว้เพื่อกันพลาด)

en: Lao
th: ลาว

en: Large
th: ใหญ่

en: Large Hall
th: หอขนาดใหญ่

en: Larger
th: ใหญ่มาก

en: Last check on: %@
th: ตรวงครั้งสุดท้ายเมื่อ: %@

en: Latest
th: สุดท้าย

en: Latin
th: ละติน

en: Latvian
th: ลัตเวีย

en: Layer A code rate
th: อัตรารหัสชั้น A

en: Layer A segments count
th: จำนวนชิ้นส่วนชั้น A

en: Layer A time interleaving
th: การแทรกเวลาชั้น A

en: Layer B code rate
th: อัตรารหัสชั้น B

en: Layer B segments count
th: จำนวนชิ้นส่วนชั้น B

en: Layer B time interleaving
th: การแทรกเวลาชั้น B

en: Layer C code rate
th: อัตรารหัสชั้น B

en: Layer C segments count
th: จำนวนชิ้นส่วนชั้น C

en: Layer C time interleaving
th: การแทรกเวลาชั้น C

en: Leave Fullscreen
th: เลิกแสดงเต็มจอ

en: Left
th: ซ้าย

en: Left to right/Top to bottom
th: ซ้ายไปขวา/บนลงล่าง

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
th: ระยะเวลา (วินาที) จนกระทั่งยกเลิกการรับข้อมูล

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
th: ทำการปรับสัดส่วนภาพวีดิทัศน์ให้เหมาะกับหน้าต่าง หรือขนาดจอ

en: Letzeburgesch
th: ลักเซมเบิร์ก

en: Level of input signal
th: ระดับของสัญญาณนำเข้า

en: LibNotify Notification Plugin
th: ปลั๊กอินแจ้งเหตุโดยใช้ LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง Libtwolame

en: License
th: สัญญาอนุญาต

en: Lime
th: สีเหลืองแกมเขียว

en: Line 1:
th: แถบ 1:

en: Line 2:
th: แถบ 2:

en: Linear PCM audio encoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง PCM  เชิงเส้น

en: Lingala
th: ลิงกาลา

en: Link #
th: ลิงก์ #

en: List
th: รายการ

en: List ID
th: ID รายการ

en: List of words separated by | to filter
th: รายการคำที่จะกรอง คั่นด้วย |

en: Listeners
th: ผู้เข้าฟัง

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Live
th: แสดงสด

en: Live capture caching (ms)
th: การทำแคชส่วนรับโดยทันที (ms)

en: Live555 stream transport
th: การขนส่งกระแส Live555

en: Load
th: โหลด

en: Load extensions on startup
th: โหลดส่วนขยายเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Local Network
th: เครือข่ายเฉพาะที่

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Location:
th: ที่ตั้ง:

en: Lock Aspect Ratio
th: ล็อคอัตราส่วนภาพ

en: Log all VLC messages to a text file.
th: บันทึกปูมทั้งหมดด้วยแฟ้มข้อความ

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
th: บันทึกข้อความของ VLC ทั้งหมดไปยังปูมระบบ (ระบบยูนิกซ์)

en: Log filename
th: ชื่อแฟ้มปูม

en: Log format
th: รูปแบบปูม

en: Log to file
th: บันทึกปูมไปยังแฟ้ม

en: Log to syslog
th: บันทึกไปยังปูมระบบ

en: Logging
th: ปูม

en: Login:pass
th: เข้าระบบ:รหัส

en: Logo
th: โลโก้

en: Logo animation # of loops
th: ภาพเคลื่อนไหวโลโก้ # ของการวนซ้ำ

en: Logo erase
th: โลโก้ลบ

en: Logo filenames
th: ชื่อแฟ้มโลโก้

en: Logo overlay
th: โลโก้ภาพซ้อน

en: Logo position
th: ตำแหน่งโลโก้

en: Logo video filter
th: ตัวผันค่าโลโก้วีดิทัศน์

en: Long backwards jump
th: ช่วงก่อนหน้าอย่างยาว

en: Long forward jump
th: ช่วงถัดไปอย่างยาว

en: Long jump length
th: การข้ามช่วงอย่างยาว

en: Long jump length, in seconds.
th: การข้ามช่วงอย่างยาว เป็นวินาที

en: Look and feel
th: รูปลักษณ์และมุมมอง

en: Loop
th: เล่นซ้ำ

en: Loop / Repeat
th: เล่นวน/เล่นซ้ำ

en: Loop: %s
th: เล่นวน: %s

en: Lossless mode
th: แบบ Lossless

en: Lost
th: สูญหาย

en: Lost buffers
th: บัฟเฟอร์ที่สูญเสีย

en: Lost frames
th: เฟรมที่สูญเสีย

en: Loudness mode
th: รูปแบบความดัง

en: Low
th: ต่ำ

en: Low Definition (360 lines)
th: ความละเอียดต่ำ (360 เส้น)

en: Low freq (Hz)
th: ความถี่ต่ำ (Hz)

en: Low freq gain (dB)
th: อัตราปรับขยายควมถี่ต่ำ (dB)

en: Low latency
th: ความหน่วงต่ำ

en: Lowest
th: ต่ำสุด

en: Lowest latency
th: ความหน่วงต่ำสุด

en: Lua Extension
th: ส่วนขยาย Lua

en: Lua Playlist
th: ผังเล่น Lua

en: Lua interface
th: ส่วนติดต่อ Lua

en: Lua interface configuration
th: การตั้งค่าส่วนติดต่อ Lua

en: Lua interface module to load
th: ส่วนติดต่อ Lua ที่จะติดใช้

en: Lyrics
th: เนื้อร้อง

en: M3U playlist
th: ผังเล่น M3U

en: M3U playlist export
th: ส่งออกผังเล่น M3U

en: M3U playlist import
th: นำเข้าผังเล่น M3U

en: M3U8 playlist
th: ผังเล่น M3U8

en: M3U8 playlist export
th: ส่งออกผังเล่น M3U8

en: MLP/TrueHD parser
th: ตัวแจง MLP/TrueHD

en: MP4 stream demuxer
th: ตัวแยกกระแส MP4

en: MP4/MOV muxer
th: ตัวรวมกระแส MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
th: รูปแบบ MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
th: MPEG Audio Layer 3 (สามารถใช้ได้กับ MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG และ RAW)

en: MPEG Video
th: วีดิทัศน์ MPEG

en: MPEG audio decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
th: ตัวอ่านรหัส MPEG audio layer I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
th: MPEG-1 ตัวอ่าน-ลงรหัสวีดิทัศน์ (สามารถใช้ได้กับ MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG และ RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
th: MPEG-2 ตัวอ่าน-ลงรหัสวีดิทัศน์ (สามารถใช้ได้กับ MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG และ RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
th: MPEG-4 ตัวอ่าน-ลงรหัสวีดิทัศน์ (สามารถใช้ได้กับ MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG และ RAW)

en: MPEG-4 video
th: วีดิทัศน์ MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
th: ตัวแยกกระแสวีดิทัศน์ MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
th: ตัสทำแพกเกจวีดิทัศน์ MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
th: เสียง MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS demuxer
th: ตัวแยกกระแส MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
th: ตัวทำแพกเกจเสียง MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
th: ตัวทำแพกเกจวีดิทัศน์ MPEG4

en: MTP Device
th: อุปกรณ์ MTP

en: MTP devices
th: อุปกรณ์ MTP

en: MTP input
th: ส่วนนำเข้า MTP

en: MY COMPUTER
th: คอมพิวเตอร์ของฉัน

en: Mac OS X interface
th: ส่วนติดต่อ Mac OS X

en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

en: Magazine
th: นิตยสาร

en: Magnification/Zoom
th: ขยาย/แสดงย่อ-ขยาย

en: Magnify
th: ขยาย

en: Magnify/Zoom interactive video filter
th: ตัวผันค่าเชิงโต้ตอบ ขยาย/แสดงย่อ-ขยาย วีดิทัศน์

en: Main Profile
th: โพรไฟล์หลัก

en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

en: Main Window...
th: หน้าต่างหลัก...

en: Main interfaces
th: ส่วนติดต่อหลัก

en: Main interfaces settings
th: ค่าตั้งส่วนติดต่อหลัก

en: Major channel
th: ช่องหลัก

en: Make a donation...
th: ทำการบริจาค...

en: Malagasy
th: มาลากาซี

en: Malay
th: มลายู

en: Malayalam
th: มลยาฬัม

en: Maltese
th: มอลตา

en: Manage Streams
th: จัดการกระแส

en: Maori
th: เมารี

en: Marathi
th: มาราฐี

en: Maroon
th: สีแดงเข้ม

en: Marshall
th: มาร์แชลล์

en: Mask
th: ตัวพราง

en: Master server ip address
th: ที่อยู่ไอพีเซิร์ฟเวอร์แม่

en: Max QP
th: QP สูงสุด

en: Max length
th: ความยาวสูงสุด

en: Maximal bitrate
th: อัตราส่งบิตสูงสุด

en: Maximal period
th: ช่วงสูงสุด

en: Maximum Bitrate
th: อัตราส่งบิตสูงสุด

en: Maximum GOP size
th: ขนาด GOP สูงสุด

en: Maximum bitrate
th: อัตราส่งบิตสูงสุด

en: Maximum bitrate (kbps)
th: อัตราส่งบิตสูงสุด (kbps)

en: Maximum encoding bitrate
th: อัตราส่งบิตการลงรหัสสูงสุด

en: Maximum level
th: ระดับสูงสุด

en: Media &Information
th: ข้อมูล&ส&ื&่อ

en: Media Angle
th: ปุมปรัมมุมภาพ (Angle)

en: Media Audio Track
th: ปุ่มเลือกร่องเสียง (Audio Track)

en: Media Files
th: แฟ้มสื่อ

en: Media Forward
th: ปุมเร่งการเล่น (Forward, ⏩)

en: Media Information
th: ข้อมูลสื่อ

en: Media Information...
th: ข้อมูลสื่อ...

en: Media Library
th: คลังสื่อ

en: Media Manager Edition
th: รูปแบบตัวจัดการสื่อ

en: Media Manager List
th: รายการตัวจัดการสื่อ

en: Media Menu
th: ปุ่มดูเมนู (Menu)

en: Media Next Frame
th: ปุ่มเฟรมถัดไป (⧐)

en: Media Next Track
th: ปุ่มรายการถัดไป (⏭)

en: Media Play Pause
th: ปุ่มพัก/เล่น (⏯)

en: Media Prev Frame
th: ปุ่มเฟรมก่อนหน้า (⧏)

en: Media Prev Track
th: ปุ่มรายการก่อนหน้า (⏮)

en: Media Record
th: ปุ่มบันทึก (Record, ⚫)

en: Media Repeat
th: ปุ่มเล่นซ้ำ (Repeat)

en: Media Rewind
th: ปุ่มเล่นย้อนกลับ (Rewind, ◂)

en: Media Select
th: ปุ่มเลือก (Select)

en: Media Shuffle
th: ปุ่มเล่นสลับ (Shuffle)

en: Media Stop
th: ปุ่มหยุดเล่น (Stop, ◾)

en: Media Subtitle
th: ปุ่มเลือกบทบรรยาย (Subtitle)

en: Media Time
th: ปุ่มเลือกเวลา (Time)

en: Media View
th: ปุ่มมุมมองสื่อ (Media View)

en: Media data size
th: ขนาดข้อมูลสื่อ

en: Media: %s
th: สื่อ: %s

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Medium backwards jump
th: ช่วงก่อนหน้าอย่างกลาง

en: Medium forward jump
th: ช่วงถัดไปอย่างกลาง

en: Medium jump length
th: การข้ามช่วงอย่างกลาง

en: Medium jump length, in seconds.
th: การข้ามช่วงอย่างกลาง เป็นวินาที

en: Memory input
th: ส่วนนำเข้าความจำ

en: Menu
th: ปุ่ม Menu

en: Menu language
th: ภาษาของเมนู

en: Menus
th: เมนู

en: Menus language:
th: ภาษาเมนู:

en: Messages
th: ข้อความ

en: Messages...
th: ข้อความ...

en: Meta+
th: ปุม Meta+

en: Metadata
th: ข้อมูลกำกับ

en: Mi&nimal Interface
th: แสดงแต่&จอ

en: Min QP
th: QP ต่ำสุด

en: Minimal Mac OS X interface
th: สว่นติดต่อแสดงแต่จอของ Mac OS X

en: Minimal period
th: ช่วงต่ำสุด

en: Minimum GOP size
th: ขนาด GOP ต่ำสุด

en: Minimum bitrate (kbps)
th: อัตราส่งบิตต่ำสุด (kbps)

en: Minimum encoding bitrate
th: อัตราส่งบิตการลงรหัสสูงสุด

en: Mirror
th: กระจกเงา

en: Mirror video
th: วีดิทีศน์ภาพกระจกเงา

en: Mirror video filter
th: ตัวผันค่ากระจกเงาวีดิทัศน์

en: Miscellaneous
th: เบ็ดเตล็ด

en: Miscellaneous Options
th: ตัวเลือกเบ็ดเตล็ด

en: Miscellaneous audio settings and modules.
th: ค่าตั้งและมอดูลเสียงเบ็ดเตล็ด

en: Missing AACS configuration file!
th: แฟ้มการปรับแต่ง AACS ตกหล่น!

en: MoMoLight options
th: ตัวเลือก MoMoLight

en: Mode
th: รูปแบบ

en: Modules Tree
th: แผนโครงมอดูล

en: Moldavian
th: มอลโดวา

en: Mongolian
th: มองโกล

en: Mono
th: โมโน

en: More Info
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: More information...
th: ข้อมูลเพิ่มเติม...

en: Mosaic
th: โมเสก

en: Motion detect
th: ตรวจจับการเคลื่อนไหว

en: Motion detect video filter
th: ตัวตรวจจับการเคลื่อนไหว

en: Mount Point
th: จุดเมานท์

en: Mouse Gestures
th: การลากเมาส์

en: Mouse Wheel Down
th: หมุนปุ่มล้อเมาส์ไป ทางหลัง

en: Mouse Wheel Left
th: หมุนปุ่มล้อเมาส์ไป ทางซ้าย

en: Mouse Wheel Right
th: หมุนปุ่มล้อเมาส์ไป ทางขวา

en: Mouse Wheel Up
th: หมุนปุ่มล้อเมาส์ไป ทางหน้า

en: Mouse events
th: พฤติกรรมเมาส์

en: Mouse gestures control interface
th: ส่วนติดต่อควบคุมการลากเมาส์

en: MouseWheel up-down axis Control
th: การควบคุมโดยใช้ปุ่มล้อเลื่อนเมาส์ ในทิศทางขึ้น-ลง

en: Multicast
th: การส่งสัญญาณหมู่

en: Multicast output interface
th: ส่วนติดต่อส่งสัญญาณหมู่

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
th: ไม่อนุญาตให้ตั้งชื่อโพรไฟล์ซ้ำกัน

en: MusePack demuxer
th: ตัวแยกกระแส MusePack

en: Mute
th: ปิดเสียง

en: Mute the audio.
th: ปิดเสียง

en: Mux Control
th: ส่วนควบคุมการรวมกระแส

en: Mux module
th: มอดูลรวมกระแส

en: Muxer
th: ตัวรวมกระแส

en: Muxer:
th: ตัวรวมกระแส:

en: Muxers
th: ตัวแยกกระแส

en: My Computer
th: คอมพิวเตอร์

en: My Music
th: โฟลเดอร์เพลง

en: My Pictures
th: โฟล์เดอร์รูปภาพ

en: My Videos
th: โฟลเดอร์วีดิทัศน์

en: N&ormal Speed
th: เร็ว&ปกติ

en: N/A
th: ไม่ระบุ

en: NT Service
th: บริการ NT

en: NTSC M Japan
th: NTSC M ญี่ปุ่น

en: NTSC M South Korea
th: NTSC M เกาหลีใต้

en: Name
th: ชื่อ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Native Slider
th: ตัวเลื่อนเวลาแบบปกติ

en: Nauru
th: นาอูรู

en: Navajo
th: นาวาโฮ

en: Navigate down
th: เคลื่อนไปด้านล่าง

en: Navigate left
th: เคลื่อนไปด้านซ้าย

en: Navigate right
th: เคลื่อนไปด้านขวา

en: Navigate up
th: เคลื่อนไปด้านบน

en: Navigation
th: ผังรวม

en: Navy
th: สีน้ำเงินเข้ม

en: Ncurses interface
th: ส่วนติดต่อ Ncurses

en: Ne&xt
th: &ถ&ัดไป

en: Negate colors
th: สีตรงกันข้าม

en: Negative
th: ค่าลบ

en: Nepali
th: เนปาล

en: Network
th: เครือข่าย

en: Network Access Policy
th: ข้อกำหนดการเข้าใช้งานเครือข่าย

en: Network Protocol
th: โพรโทคอลเครือข่าย

en: Network Sync
th: รับประสานเครือข่าย

en: Network caching (ms)
th: การทำแคขเครือข่าย (ms)

en: Network interaction failed
th: การโต้ตอบระหว่างเครือข่ายล้มเหลว

en: Network master clock
th: นาฬิกาแม่ข่าย

en: Network name
th: ชื่อเครือข่าย

en: Network name to create
th: ชื่อเครือข่ายที่จะสร้าง

en: Network settings
th: ค่าตั้งเครือข่าย

en: Network streams (SAP)
th: กระแสเครือข่าย (SAP)

en: Network synchronisation
th: การรับประสานข้อมูลจากเครือข่าย

en: Network synchronization
th: การรับประสานข้อมูลจากเครือข่าย

en: Never
th: ไม่ต้อง

en: Never fix
th: ไม่ต้องแก้ไข

en: New destination
th: เพิ่มการส่ง

en: New profile
th: เพิ่มโพรไฟล์

en: Next
th: ถัดไป

en: Next / Forward
th: ถัดไป

en: Next Channel
th: ช่องถัดไป

en: Next Chapter/Title
th: ตอน/เรื่อง ถัดไป

en: Next chapter
th: ตอนถัดไป

en: Next frame
th: เฟรมถัดไป

en: Next media in the playlist
th: สื่อถัดไปในผังเล่น

en: Next title
th: เรื่องถัดไป

en: No Address given
th: ยังไม่ได้ใส่ที่อยู่

en: No Channel Name given
th: ยังไม่ได้ใส่ชื่อช่องสถานี

en: No Filtering
th: ไม่ต้องผันค่า

en: No Input device found
th: ไม่พบอุปกรณ์นำเข้า

en: No active subtitle
th: ไม่ได้ใช้บทบรรยาย

en: No decoding of Dolby Surround
th: ไม่ต้องอ่านรหัสของดอลบีเซอร์ราวนด์

en: No device is selected
th: ยังไม่ได้เลือกอุปกรณ์ใด

en: No disc menus
th: ไม่ต้องมีเมนู

en: No file selected
th: ยังไม่ได้เลือกแฟ้ม

en: No folder selected
th: ยังไม่ได้เลือกโฟลเดอร์

en: No input
th: ไม่มีส่วนนำเข้า

en: No input found
th: ไม่พบส่วนนำเข้า

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
th: ไม่พบส่วนนำเข้า ต้องมีการเล่นหรือพักกระแสไว้ จึงจะตั้งเป็นที่คั่นได้

en: No input selected
th: ยังไม่ได้เลือกส่วนนำเข้า

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
th: ไม่ตรงกับมอดูลที่มีอยู่ กรุณาใช้ตัวเลือก --list หรือ --list-verbose เพื่อแสดงรายการมอดูลที่มี

en: No valid destination
th: ที่หมายไม่ถูกต้อง

en: No video or audio device selected.
th: ยังไม่ได้เลือกอุปกรณ์เสียงหรืออุปกรณ์วีดิทัศน์

en: None
th: ไม่ใช้

en: Nordic (Latin-6)
th: นอร์ดิก  (Latin-6)

en: Normal
th: ปกติ

en: Normal Size
th: ขนาดปกติ

en: Normal rate
th: ความเร็วปกติ

en: Normal/Loop/Repeat
th: ปกติ/เล่นวน/เล่นซ้ำ

en: Normalize volume to:
th: เกลี่ยความดังเสียงให้เป็น:

en: Northern Sami
th: ซามิเหนือ

en: Norwegian
th: นอร์เวย์

en: Norwegian Bokmaal
th: นอร์เวย์ (บุคมอล)

en: Norwegian Nynorsk
th: นอร์เวย์ (นีนอร์สก์)

en: Not Set
th: ไม่ได้ตั้ง

en: Not Used
th: ไม่ใช้

en: Note:
th: หมายเหตุ:

en: Notify
th: การแจ้งเหตุ

en: Now Playing
th: กำลังเล่น

en: Now playing
th: กำลังเล่น

en: NullSoft demuxer
th: ตัวแยกกระแส NullSoft

en: Number of CD blocks to get in a single read.
th: จำนวนของบล็อก CD ที่จะให้อ่านครั้งเดียวรวด

en: Number of Tracks
th: จำนวนร่องข้อมูล

en: Number of audio buffers
th: จำนวนของบัฟเฟอร์เสียง

en: Number of audio channels
th: จำนวนของช่องเสียง

en: Number of channels
th: จำนวนของช่อง

en: Number of clones
th: จำนวนของโคลน

en: Number of columns
th: จำนวนคอลัมน์

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
th: จำนวนการเล่นวนซ้ำของภาพเคลื่อนไหวโลโก้ (-1 = ต่อเนื่อง, 0  ปิดใช้)

en: Number of output channels
th: จำนวนของช่องส่วนแสดงผล

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
th: จำนวนพิกเซลที่จะถูกตัดทิ้งไปจากขอบด้านล่างของภาพ

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
th: จำนวนพิกเซลที่จะถูกตัดทิ้งไปจากขอบด้านซ้ายของภาพ

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
th: จำนวนพิกเซลที่จะถูกตัดทิ้งไปจากขอบด้านซ้ายของภาพ

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
th: จำนวนพิกเซลที่จะถูกตัดทิ้งไปจากขอบด้านบนของภาพ

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมเข้าไปยังขอบด้านล่างของภาพ หลังการตัดขอบ

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมเข้าไปยังขอบด้านซ้ายของภาพ หลังการตัดขอบ

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมเข้าไปยังขอบด้านขวาของภาพ หลังการตัดขอบ

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมเข้าไปยังขอบด้านบนของภาพ หลังการตัดขอบ

en: Number of rows
th: จำนวนแถว

en: Number of segments
th: จำนวนชิ้นส่วน

en: Number of segments to include in index
th: จำนวนชิ้นส่วนที่มีในดัชนี

en: Nuv demuxer
th: ตัวแยกกระแส Nuv

en: OGG demuxer
th: ตัวแยกกระแส OGG

en: OK
th: ตกลง

en: OSD menu
th: เมนู OSD

en: OSS input
th: ส่วนนำเข้า OSS

en: Occitan; Provençal
th: ออกซิตัน

en: Off
th: ปิด

en: Ogg/OGM muxer
th: ตัวรวมกระแส Ogg/OGM

en: Olive
th: สีเขียวเข้มปนเหลือง

en: On
th: เปิด

en: On Screen Display
th: การแสดงผ่านทางจอภาพ

en: Online Documentation...
th: เอกสารออนไลน์...

en: Online Forum...
th: ชุมชนออนไลน์...

en: Only show current
th: แสดงแค่ส่วนติดต่อที่ใช้งานอยู่

en: Only show modules related to current playback
th: แสดงเฉพาะมอดูลที่เกี่ยวข้องกับการเล่นปัจจุบัน

en: Opacity
th: ความทึบแสง

en: Opacity of the logo
th: ความทึบแสงของโลโก้

en: Open
th: เปิด

en: Open &Capture Device...
th: เปิดอุปกรณ์เล่&น...

en: Open &Disc...
th: เปิดแ&ผ&่น

en: Open &File...
th: เปิดแ&ฟ&้ม...

en: Open &Folder...
th: เปิดแ&ฟ&้ม...

en: Open &Location from clipboard
th: เปิดที่อยู่จาก&คลิปบอร์ด

en: Open &Network Stream...
th: เปิดกระ&แสเครือข่าย...

en: Open &Network...
th: เปิดเ&ครือข่าย...

en: Open &Recent Media
th: เปิดสื่อที่&พ&ึ&่งเล่น

en: Open Capture Device...
th: เปิดอุปกรณ์เล่น...

en: Open D&irectory...
th: เปิด&ท&ี&่เก็บแฟ้ม

en: Open Directory
th: เปิดที่เก็บแฟ้ม

en: Open Disc...
th: เปิดแผ่น...

en: Open File
th: เปิดแฟ้ม

en: Open File...
th: เปิดแฟ้ม...

en: Open Folder
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Open Media
th: เปิดสื่อ

en: Open Network...
th: เปิดเครือข่าย...

en: Open RTP/UDP Stream
th: เปิดกระแส RTP/UDP

en: Open Recent
th: พึ่งเปิด

en: Open Source
th: เปิดจากแหล่ง

en: Open URL
th: เปิด URL

en: Open VLM configuration...
th: เปิดการตั้งค่า VLM...

en: Open a medium
th: เปิดสื่อ

en: Open a skin file
th: เปิดแฟ้มหน้ากาก

en: Open media...
th: เปิดสื่อ...

en: Open playlist
th: เปิดผังเล่น

en: Open playlist...
th: เปิดผังเล่น...

en: Open skin ...
th: เปิดแฟ้มหน้ากาก...

en: Open subtitle file
th: เปิดแฟ้มบทบรรยาย

en: Open subtitles
th: เปิดบทบรรยาย

en: Open subtitles...
th: เปิดบทบรรยาย...

en: Open: %s
th: เปิด: %s

en: OpenCV example
th: ตัวอย่าง OpenCV

en: OpenCV filter chroma
th: ความสดสีของตัวผันค่า OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
th: ส่วนขยาย OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
th: ส่วนขยาย OpenGL ES

en: OpenGL extension
th: ส่วนขยาย OpenGL

en: OpenGL video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ OpenGL (รุ่นทดลอง)

en: OpenMAX IL video output
th: ส่วนแสดงผลวีดิทัศน์ OpenMAX IL

en: OpenSLES audio output
th: ส่วนส่งเสียง OpenSLES

en: Opening
th: กำลังเปิด

en: Optical drive
th: อุปกรณ์อ่านแผ่นข้อมูล

en: Option Setup
th: ตั้งค่าตัวเลือก

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Opus audio decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง Opus

en: Organize Presets...
th: จัดการโพรไฟล์...

en: Organize Profiles...
th: จัดการโพรไฟล์...

en: Original Format
th: รูปแบบตั้งต้น

en: Original ID
th: ID ดั้งเดิม

en: Original Size
th: ขนาดเดิม

en: Oriya
th: โอริยา

en: Oromo
th: โอโรโม

en: Outline
th: เส้นขอบ

en: Outline Thickness
th: ความหนาเส้นขอบ

en: Outline color
th: สีเส้นขอบ

en: Outline opacity
th: ความทึบแสงเส้นขอบ

en: Outline thickness
th: ความหนาเส้นขอบ

en: Output
th: ส่วนแสดงผล

en: Output (canvas) image height
th: ความสูง (ขอบ) ภาพที่แสดง

en: Output (canvas) image width
th: ความกว้าง (ขอบ) ภาพที่แสดง

en: Output FIFO
th: FIFO แสดงผล

en: Output URL
th: URL แสดงผล

en: Output access method
th: วิธีการเข้าใช้ส่วนแสดงผล

en: Output device
th: อุปกรณ์แสดงผล

en: Output file
th: แฟ้มที่ได้

en: Output format
th: รูปแบบส่วนแสดงผล

en: Output height
th: ความสูงที่แสดง

en: Output module:
th: มอดูลแสดงผล:

en: Output modules
th: มอดูลแสดงผล

en: Output muxer
th: ตัวรวมกระแสแสดงผล

en: Output picture aspect ratio
th: อัตราส่วนภาพที่แสดง

en: Output port
th: พอร์ตแสดงผล

en: Output video height.
th: ความสูงวีดิทัศน์ที่แสดง

en: Output video width.
th: ความกว้างวีดิทัศน์ที่แสดง

en: Output width
th: ความกว้างที่แสดง

en: Output/Written/Sent
th: ขาออก/การเขียน/ส่ง

en: Output:
th: ส่วนแสดงผล:

en: Overlay
th: ภาพซ้อน

en: Overlay subtitles on the video
th: บทบรรยายซ้อนบนภาพวีดิทัศน์

en: Overlay video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ ภาพซ้อน

en: Overlays
th: ภาพซ้อน

en: Overlays/Subtitles
th: ภาพซ้อน/บทบรรยาย

en: Overwrite
th: เขียนทับ

en: Overwrite existing file
th: เขียนทับหากชื่อแฟ้มซ้ำกับตัวที่มีอยู่ก่อน

en: P&layback
th: การเ&ล&่น

en: PAL N Argentina
th: PAL N อาร์เจนตินา

en: PLS playlist import
th: นำเข้าผังเล่น PLS

en: PNG video decoder
th: ตัวอ่านรหัสวีดิทัศน์ PNG

en: PS muxer
th: ตัวรวมกระแส PS

en: PVA demuxer
th: ตัวแยกกระแส PVA

en: Packet Size
th: ขนาดแพ็กเก็ต

en: Packetizers
th: ตัวทำแพ็กเก็ต

en: Padd
th: เสริมขอบ

en: Page
th: หน้า

en: Page Down
th: ปุ่ม Page Down

en: Page Up
th: ปุ่ม Page Up

en: Pali
th: บาลี

en: Panjabi
th: ปัญจาบี

en: Party
th: งานเลี้ยง

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password file
th: แฟ้มรหัสผ่าน

en: Password that will be used for the connection.
th: รหัสผ่านที่จะใช้ในการเชื่อมต่อ

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Paste
th: แปะ

en: Path
th: พาธ

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
th: พาธของแฟ้มผังหน่วยความจำของเฟรมบัฟเฟอร์

en: Path to the projectM preset directory
th: พาธไปยังที่เก็บแฟ้มชุดค่าตั้ง projectM

en: Path to the skin to use.
th: พาธไปยังหน้ากากที่จะใช้

en: Pause
th: พักก&ารเล่น

en: Pause and resume iTunes / Spotify
th: พักและทำการเล่น iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
th: พักเมื่อเล่นจบเฟรมสุดท้ายของรายการใดก็ตามในผังเล่น (กด ก่อนหน้า/ถัดไป เพื่อเล่นต่อ)

en: Pause iTunes / Spotify
th: พักการเล่น iTunes / Spotify

en: Pause on the last frame of a video
th: พักเมื่อเล่นเฟรมสุดท้ายของวีดิทัศน์แล้ว

en: Pause only
th: พักเท่านั้น

en: Pause playback when minimized
th: พักการเล่นเมื่อย่อเก็บหน้าต่าง

en: Pause the playback
th: พักการเล่น

en: Pause the video playback when minimized
th: พักการเล่นวีดิทัศน์เมื่อย่อเก็บ

en: Paused
th: พัก

en: Peak protection
th: การป้องกันขั้นสูงสุด

en: Percent
th: เปอร์เซนต์

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
th: ตัวอ่านรหัส Philips OGT (บทบรรยาย SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
th: ตัวทำแพ็กเก็ต Philips OGT (บทบรรยาย SVCD)

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Picture aspect-ratio n:m
th: สัดส่วนภาพ กว้าง:สูง

en: Picture brightness or black level.
th: ระดับความทึบและจ้าแสงของภาพ

en: Picture gain.
th: อัตราขยายรูปภาพ

en: Picture rotation angle (in degrees).
th: มุมการหมุนของภาพ (องศา)

en: PictureFlow
th: ภาพเรียง

en: Pitch
th: ระดับเสียง

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
th: จำนวนบิตสีของพิกเซลในเฟรมบัฟเฟอร์ หรือเป็นค่าศูนย์สำหรับแฟ้ม XWD

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
th: ความสูงเป็นพิกเซลของเฟรมบัฟเฟอร์ (ไม่สนใจสำหรับแฟ้ม XWD)

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
th: ความกว้างเป็นพิกเซลของเฟรมบัฟเฟอร์ (ไม่สนใจสำหรับแฟ้ม XWD)

en: Pixels to crop from bottom
th: พิกเซลที่จะถูกตัดไปจากขอบด้านล่าง

en: Pixels to crop from left
th: พิกเซลที่จะถูกตัดไปจากขอบด้านซ้าย

en: Pixels to crop from right
th: พิกเซลที่จะถูกตัดไปจากขอบด้านขวา

en: Pixels to crop from top
th: พิกเซลที่จะถูกตัดไปจากขอบด้านบน

en: Pixels to padd to bottom
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมไปยังขอบด้านล่าง

en: Pixels to padd to left
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมไปยังขอบด้านซ้าย

en: Pixels to padd to right
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมไปยังขอบด้านขวา

en: Pixels to padd to top
th: พิกเซลที่จะถูกเสริมไปยังขอบด้านบน

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
th: ตำแหน่งที่หัวเรื่องจะปรากฏบนวีดิทัศน์ (ปริยายคือกลางล่าง)

en: Play
th: เล่น

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
th: เล่น
    หากผังเล่นว่าง จะเป็นการเปิดสื่อแทนการเล่น

en: Play List
th: ผังเล่น

en: Play Selected
th: เล่นตัวที่เลือก

en: Play and exit
th: เล่นและออก

en: Play and pause
th: เล่นและพัก

en: Play and stop
th: เล่นและหยุด

en: Play another media synchronously
th: เล่นสื่ออื่นผสม

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
th: เล่นสื่ออื่นผสม (อาทิ แฟ้มเสียงเพิ่มเติม ...)

en: Play as is
th: เล่นในแบบ

en: Play files randomly forever
th: เล่นแฟ้มแบบสุ่มเสมอ

en: Play locally the stream while streaming it.
th: เล่นกระแสข้อมูลสื่อจากที่ตั้ง ขณะที่กำลังทำมันอยู่

en: Play only
th: เล่นเท่านั้น

en: Play playlist bookmark 1
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 1

en: Play playlist bookmark 10
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 10

en: Play playlist bookmark 2
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 2

en: Play playlist bookmark 3
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 3

en: Play playlist bookmark 4
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 4

en: Play playlist bookmark 5
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 5

en: Play playlist bookmark 6
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 6

en: Play playlist bookmark 7
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 7

en: Play playlist bookmark 8
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 8

en: Play playlist bookmark 9
th: เล่นที่คั่นผังเล่น 9

en: Play&list
th: &ผ&ังเล่น

en: Play/Pause
th: เล่น/พัก

en: Playback
th: การเล่น

en: Playback Buttons
th: ปุ่มการเล่น

en: Playback Rate
th: อัตราการเล่น

en: Playback Speed
th: ความเร็วการเล่น

en: Playback control
th: ควบคุมการเล่น

en: Playback failure
th: การเล่นล้มเหลว

en: Playback speed
th: ความเร็วการเล่น

en: Played
th: เล่น

en: Played buffers
th: บัฟเฟอร์ที่เล่นแล้ว

en: Player...
th: ตัวเล่น...

en: Playing some media.
th: เล่นสื่ออยู่

en: Playlist
th: ผังเล่น

en: Playlist Files
th: แฟ้มผังเล่น

en: Playlist Files|
th: แฟ้มผังเล่น|

en: Playlist Table Columns
th: คอลัมน์ตารางผังเล่น

en: Playlist View Mode
th: รูปแบบมุมมองผังเล่น

en: Playlist and Instances
th: ผังเล่นและการเปิดโปรแกรมซ้ำ

en: Playlist bookmark 1
th: ที่คั่นผังเล่น 1

en: Playlist bookmark 10
th: ที่คั่นผังเล่น 10

en: Playlist bookmark 2
th: ที่คั่นผังเล่น 2

en: Playlist bookmark 3
th: ที่คั่นผังเล่น 3

en: Playlist bookmark 4
th: ที่คั่นผังเล่น 4

en: Playlist bookmark 5
th: ที่คั่นผังเล่น 5

en: Playlist bookmark 6
th: ที่คั่นผังเล่น 6

en: Playlist bookmark 7
th: ที่คั่นผังเล่น 7

en: Playlist bookmark 8
th: ที่คั่นผังเล่น 8

en: Playlist bookmark 9
th: ที่คั่นผังเล่น 9

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
th: ผังเล่นยังว่างอยู่
    หย่อนแฟ้มลงที่นี่ หรือเลือกแหล่งของสื่อจากผังรายการทางด้านซ้าย

en: Playlist...
th: ผังเล่น...

en: Please enter a network URL:
th: โปรดใส่ URL เครือข่าย:

en: Please enter a unique name for the new profile.
th: โปรดใส่ชื่อที่ไม่ซ้ำกันให้แก่โพรไฟล์ใหม่

en: Please enter the new profile name.
th: โปรดใส่ชื่อโพรไฟล์ใหม่

en: Plu&gins and extensions
th: ปลั๊ก&อ&ินและส่วยขยาย

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Plugins and extensions
th: ปลั๊กอินและส่วยขยาย

en: Podcast Author
th: ผู้ถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Category
th: หมวดหมู่เนื้อหาการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Copyright
th: ลิขสิทธิ์การถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Duration
th: ระยะเวลาที่ทำการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Info
th: ข้อมูลการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Keywords
th: คำสำคัญค้นหาการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Link
th: ลิงก์การถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Publication Date
th: วันที่ทำการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Size
th: ขนาดข้อมูลการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Subcategory
th: หมวดหมู่ย่อยเนื้อหาการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Subtitle
th: หัวข้อการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Summary
th: สรุปเนื้อหาการถ่ายทอดเสียง

en: Podcast Type
th: ประเภทของการถ่ายทอดเสียง

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Pop
th: ป๊อบ

en: Port
th: พอร์ต

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Position
th: ตำแหน่งการแสดง

en: Position Control
th: ควบคุมตำแหน่งการแสดง

en: Position of video title
th: ตำแหน่งของหัวเรื่องวีดิทัศน์

en: Posterize
th: แปลงเป็นสีโปสเตอร์

en: Posterize level
th: ระดับการแปลงเป็นสีโปสเตอร์

en: Power
th: พลังงาน

en: Pre&vious
th: &ก&่อนหน้า

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Preferences file could not be saved
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มค่าปรับแต่งได้

en: Preferences...
th: ปรับแต่ง....

en: Preferred Audio language
th: ภาษาของเสียงที่ควรเลือกใช้

en: Preferred audio language:
th: ภาษาของเสียงที่จะใช้:

en: Preferred decoders list
th: รายการตัวถอกรหัสที่ควรเลือกใช้

en: Preferred encoders list
th: รายการตัวลงรหัสที่ควรเลือกใช้

en: Preferred packetizer list
th: ลำดับการใช้ตัวทำแพ็กเก็ต

en: Preferred subtitle language
th: ภาษาบทบรรยายที่ควรเลือกใช้

en: Preferred video resolution
th: ความละเอียดของวิดิทัศน์ที่เหมาะสม

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Preload MKV files in the same directory
th: โหลดแฟ้ม MKV จากที่เก็บแฟ้มเดียวกัน ไว้ล่วงหน้า

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
th: โหลดแฟ้ม MKV ต่างๆ จากที่เก็บแฟ้มเดียวกัน ไว้ล่วงหน้า เพื่อหาแฟ้มที่เชื่องโยงกัน (ไม่เหมาะสำหรับแฟ้มที่มีความเสียหาย)

en: Preset
th: ชุดค่าตั้ง

en: Preset to use for the equalizer.
th: ชุดค่าตั้งที่จะใช้สำหรับตัวปรับสมดุล

en: Press the new key or combination for
th: กดปุ่มหรือปุ่มร่วมที่จะใช้

en: Prev
th: ก่อนหน้า

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous / Backward
th: ก่อนหน้า

en: Previous Channel
th: ช่องถัดไป

en: Previous Chapter/Title
th: ตอน/เรื่อง ก่อนหน้า

en: Previous chapter
th: ตอนก่อนหน้า

en: Previous media in the playlist
th: สื่อก่อนหน้าในผังเล่น

en: Previous title
th: เรื่องก่อนหน้า

en: Primary language
th: ภาษาหลัก

en: Print
th: พิมพ์

en: Privacy / Network Interaction
th: ความเป็นส่วนตัว / เครือข่าย

en: Privacy and Network Access Policy
th: ข้อกำหนดเรื่องความเป็นส่วนตัวและเครือข่าย

en: Producer
th: ผู้ผลิต

en: Profile
th: โพรไฟล์

en: Profile Name
th: ชื่อโพรไฟล์

en: Profile edition
th: แก้ไขโพรไฟล์

en: Program
th: รายการ

en: Program Guide
th: แนะนำรายการ

en: Programs
th: รายการต่างๆ

en: Protect against sound clipping
th: ป้องกันไม่ให้เกิดการหั่นเสียง

en: Protocol
th: โพรโทคอล

en: Publisher
th: ผู้จัดจำหน่าย

en: PulseAudio input
th: ส่วนนำเข้า PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
th: ส่วนส่งเสียง Pulseaudio

en: Purple
th: ม่วง

en: Pushto
th: พาชโต

en: Puzzle
th: เกมต่อภาพ

en: Puzzle game
th: เกมเลื่อนต่อภาพ

en: Qt interface
th: ส่วนติดต่อแบบ Qt

en: Quality
th: คุณภาพ

en: Quechua
th: เกชัว

en: Queue Selected
th: เข้าคิวตัวที่เลือก

en: QuickTime library decoder
th: ตัวอ่านรหัสไลบรารี QuickTime

en: Quiet mode
th: รูปแบบเงียบ

en: Quit
th: ออก

en: Quit VLC
th: ออก VLC

en: Quit after Playback
th: ออกเมื่อจบการเล่นในผังแล้ว

en: Quit at the end of playlist
th: ออกเมื่อหมดรายการในผังเล่น

en: RAM playlist import
th: นำเข้าผังเล่น RAM

en: RDP Password
th: รหัสผ่าน RDP

en: RTP source timeout (sec)
th: หมดเวลาเชื่อมตอแหล่งที่มา RTP (วินาที)

en: RTP stream output
th: ส่วนส่งกระแส RTP

en: RTSP Announcement
th: การประกาศ RTSP

en: RTSP VoD server
th: เซิร์ฟเวอร์ RTSP VoD

en: RTSP password
th: รหัสผ่าน RTSP

en: RTSP server address
th: ที่อยู่เซิร์ฟเวอร์ RTSP

en: RTSP server port
th: พอร์ตเซิร์ฟเวอร์ RTSP

en: RTSP user name
th: ชื่อผู้ใช้ RTSP

en: Radio device
th: อุปกรณ์เล่นวิทยุ

en: Radius
th: รัศมี

en: Random
th: สุ่ม

en: Random Off
th: ปิดการสุ่ม

en: Random On
th: เล่นสุม

en: Random: %s
th: เล่นซ้ำ: %s

en: Rating
th: ความนิยม

en: Ratio
th: สัดส่วน

en: Raw audio demuxer
th: ตัวแยกกระแสเสียง Raw

en: Raw audio encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง Raw

en: Raw video demuxer
th: ตัวแยกกระแสวีดิทัศน์ Raw

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
th: อ่านแฟ้มที่มีการปรับเปลี่ยนอย่างต่อเนื่อง (ตัวอย่างเช่น แฟ้ม JPG บนเซิร์ฟเวอร์) คุณไม่ควรกำหนดตัวเลือกนี้ให้มีผลทั้งโปรแกรม เนื่องจากจะทำให้กระแส HTTP แบบอื่นทั้งหมดทำงานผิดพลาด

en: Read at media
th: อ่านที่สื่อ

en: Read size
th: อ่านขนาด

en: ReadMe / FAQ...
th: โปรดอ่าน / FAQ...

en: Real demuxer
th: ตัวแยกกระแส Real

en: Rear center
th: กลางหลัง

en: Rear left
th: ซ้ายหลัง

en: Rear right
th: ขวาหลัง

en: Record
th: บันทึก

en: Record Company
th: บริษัทที่ทำการบันทึก

en: Record directory or filename
th: ที่เก็บแฟ้มหรือชื่อแฟ้ม ของการอัดบันทึก

en: Recording
th: กำลังบันทึก

en: Recording done
th: การบันทึกเสร็จสิ้น

en: Red
th: แดง

en: Red balance
th: สมดุลสีแดง

en: Red chroma balance.
th: สมดุลความสดของสีแดง

en: Refresh List
th: ปรับเรียกรายการ

en: Reggae
th: เร็กเก้

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
th: นิพจน์เรกิวลาร์ที่จะใช้กรองรายการที่พึ่งเล่นไปในโปรแกรมเล่นสื่อ

en: Regularly check for VLC updates
th: ตรวจหารุ่นปรับปรุ่งของ VLC อย่างสม่ำเสมอ

en: Release time
th: เวลาปล่อย

en: Reload extensions
th: เรียกส่วนขยายใหม่

en: Remember the audio volume
th: จำระดับเสียงที่ใช้

en: Remote control interface
th: ส่วนติดต่อความคุมจากระยะไกล

en: Remote-OSD
th: OSD-ระยะไกล

en: Remove
th: เอาออก

en: Remove Selected
th: ลบที่เลือกออกจากผัง

en: Remove a preset
th: ลบชุดค่าตั้งออก

en: Remove a profile
th: ลบโพรไฟล์ออก

en: Remove old preferences?
th: ลบค่าปรับแต่งตัวเก่าออก

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
th: เอาลูกเล่นความโปร่งแสงที่ใช้ในบทบรรยาย DVD ออกทั้งหมด

en: Rename Directory...
th: เปลี่ยนชื่อที่เก็บแฟ้ม

en: Rename Folder...
th: เปลี่ยนชื่อโฟลเดอร์...

en: Repair AVI Files
th: ซ่อมแซมแฟ้ม AVI

en: Repeat
th: เล่นซ้ำ

en: Repeat All
th: เล่นซ้ำทั้งหมด

en: Repeat Off
th: เลิกเล่นสุ่ม

en: Repeat One
th: เล่นซ้ำตัวเดียว

en: Repeat all
th: ซ้ำทั้งหมด

en: Repeat current item
th: เล่นซ้ำรายการที่เล่นอยู่

en: Repeat delay:
th: เว้นช่วงการเล่นซ้ำ:

en: Repeat:
th: เล่นซ้ำ:

en: Replay gain
th: อัตราส่งความดัง

en: Replay gain mode
th: รูปแบบอัตราส่งความดัง

en: Replay gain mode:
th: รูปแบบอัตราส่งความดัง

en: Requirements
th: ความต้องการใช้

en: Reset
th: กลับค่าเดิม

en: Reset All
th: เรียกคืนค่าทั้งหมด

en: Reset Preferences
th: เรียกคืนค่าปรับแต่ง

en: Reset controls
th: เรียกคืนค่าควบคุม

en: Reset defaults
th: กลับไปใช้ค่าปริยาย

en: Resize interface to the native video size
th: ปรับขนาดส่วนติดต่อตามขนาดปกติของวีดิทัศน์

en: Resize interface to video size
th: ปรับขนาดส่วนติดต่อตามวีดิทัศน์

en: Resolution
th: ความละเอียด

en: Reverse
th: ย้อนกลับ

en: Reverse stereo
th: สเตริโอสลับข้าง

en: Revert to normal play speed
th: กลับไปใช้ความเร็วการเล่นแบบปกติ

en: Right
th: ขวา

en: Right to left/Bottom to top
th: ขวาไปซ้าย/ล่างขึ้นบน

en: Ripple video filter
th: ตัวผันค่าริปเปิลวีดิทัศน์

en: Rock
th: ร็อค

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Room size
th: ขนาดห้อง

en: Room width
th: ระยะห้อง

en: Rotate
th: หมุน

en: Rotate (degrees)
th: การหมุน (องศา)

en: Rotate by 180 degrees
th: หมุนไป 180 องศา

en: Rotate by 270 degrees
th: หมุนไป 270 องศา

en: Rotate by 90 degrees
th: หมุนไป 90 องศา

en: Rotate or flip the video
th: หมุนหรือกลับด้านภาพวีดิทัศน์

en: Rotate video filter
th: ตัวผันค่าหมุนวีดิทัศน์

en: Rotation
th: การหมุน

en: Row
th: แถว

en: Row border
th: ขอบแถว

en: Rows
th: แถว

en: Run VLC with dark interface style
th: เปิดใช้งาน VLC ด้วยส่วนติดต่อแบบโทนมืด

en: Run as daemon process
th: ทำงานในกระบวนการเดมอน

en: Run fb on current tty
th: ใช้งาน fb ใน tty ปัจจุบัน

en: Run time
th: เวลาที่ใช้

en: Rundi
th: รุนดี

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
th: การใช้คำสั่ง 'vlc' จะทำงานโดยใช้ส่วนติดต่อปริยาย, หากต้องการใช้งานแบบไร้ส่วนติดต่อ ให้ใช้คำสั่ง 'cvlc'

en: Runs VLC as a background daemon process.
th: ให้ VLC ทำงานในกระบวนการเดมอนเบื้องหลัง

en: Russian
th: รัสเซีย

en: Russian (KOI8-R)
th: รัสเซีย (KOI8-R)

en: S&tatistics
th: &สถิติ

en: S-Video input
th: ส่วนนำเข้าสายพ่วงวีดิทัศน์

en: S-video
th: สายพ่วงวีดิทัศน์

en: SAP Announcement
th: การประกาศ SAP

en: SAP multicast address
th: ที่อยู่การส่งสัญญาณหมู่ SAP

en: SAP timeout (seconds)
th: หมดเวลา SAP (วินาที)

en: SDI Demux
th: ส่วนแยกกระแส SDI

en: SDI Input
th: ส่วนนำเข้า SDI

en: SDL Image decoder
th: ตัวอ่านรหัสภาพ SDL

en: SDL chroma format
th: รูปแบบความสดสี SDL

en: SDL_image video decoder
th: ตัวลงรหัสวีดิทัศน์ SDL_image

en: SDP required
th: จำเป็นต้องใช้ SDP

en: SFTP input
th: ส่วนนำเข้า SFTP

en: SFTP port
th: พอร์ต SFTP

en: SMB domain
th: โดเมน SMB

en: SMB input
th: ส่วนนำเข้า SMB

en: SMB password
th: รหัสผ่าน SMB

en: SMB user name
th: ชื่อผู้ใช้ SMB

en: SMF demuxer
th: ตัวแยกกระแส SMF

en: SNAP
th: จับภาพ

en: SOCKS password
th: รหัสผ่าน SOCKS

en: SOCKS server
th: เซิร์ฟเวอร์ SOCKS

en: SOCKS user name
th: ชื่อผู้ใช้ SOCKS

en: SVCD subtitles
th: บทบรรยาย SVCD

en: Same as source
th: เหมือนกับแหล่ง

en: Samoan
th: ซามัว

en: Sample Rate
th: อัตราตัวอย่างสุ่ม

en: Sample format
th: รูปแบบตัวอย่าง

en: Sample rate
th: อัตราตัวอย่างสุ่ม

en: Sample rate converter type
th: ประเภทตัวแปลงอัตราตัวอย่างสุ่ม

en: Sample rate of an audio elementary stream
th: อัตราตัวอย่างสุ่มของกระแสเสียงมูลฐาน

en: Samplerate
th: ตัวอย่างของอัตรา

en: Sango
th: ซังโก

en: Sanskrit
th: สันสกฤต

en: Satellite azimuth
th: มุมแอซิมัทของดาวเทียม

en: Satellite azimuth in tenths of degree
th: มุมแอซิมัทของดาวเทียม ในแบบองศา

en: Satellite longitude
th: ลองจิจูดดาวเทียม

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
th: ลองจิจูดดาวเทียม ในแบบองศา โดยฟากตะวันตกเป็นลบ

en: Satellite range code
th: รหัสช่องดาวเทียม

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
th: รหัสช่องดาวเทียมซึ่งผู้ผลิตกำหนดมาให้ ตย. รหัสสวิตซ์ DISEqC

en: Saturation
th: ความอิ่มสี

en: Save
th: บันทึก

en: Save File
th: บันทึกแฟ้ม

en: Save Metadata
th: บันทึกข้อมูลกำกับ

en: Save Playlist
th: บันทึกผังเล่น

en: Save Playlist to &File...
th: บันทึก&ผังเล่นเป็นแฟ้ม

en: Save Playlist...
th: บันทึกผังเล่น...

en: Save VLM configuration as...
th: บันทึกการตั้งค่า VLM เป็น...

en: Save and close the dialog
th: บันทึกและปิดกล่องโต้ตอบ

en: Save as File
th: บันทึกเป็นแฟ้ม

en: Save as new Profile...
th: บันทึกเป็นโพรไฟล์ใหม่...

en: Save as new profile
th: บันทึกเป็นโพรไฟล์ใหม่

en: Save current selection as new preset
th: บันทึกค่าที่กำลังใช้อยู่เป็นชุดค่าตั้งตัวใหม่

en: Save file to
th: บันทึกแฟ้มไปยัง

en: Save file...
th: บันทึกแฟ้ม

en: Save log file as...
th: บันทึกแฟ้มปูมเป็น...

en: Save playlist
th: บันทึกผังเล่น

en: Save playlist as...
th: บันทึกผังเล่นเป็น...

en: Save recently played items
th: บันทึกรายการที่พึ่งเล่นไป

en: Save the recently played items in the menu
th: บันทึกรายการต่างๆ ที่พึ่งเล่นในเมนู

en: Save...
th: บันทึก...

en: Saves all the displayed logs to a file
th: บันทึกปูมที่แสดงรายละเอียดทั้งหมดเข้าเป็นแฟ้ม

en: Saving file failed
th: การบันทึกแฟ้มล้มเหลว

en: Scale
th: สัดส่วน

en: Scale factor
th: ขนาดสัดส่วน

en: Scale factor (0.1-2.0)
th: ขนาดสัดส่วน (0.1-2.0)

en: Scaled to screen
th: ปรับสัดส่วนตามจอภาพ

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
th: สัดส่วนภาพที่จะใช้ในกรณีที่ การปรับสัดส่วนอัตโนมัติถูกปิดใช้
    ค่าปริยายคือ 1.0 (ขนาดตั้งต้นภาพวีดิทัศน์)

en: Scaling mode
th: รูปแบบการปรับสัดส่วน

en: Scaling mode to use.
th: รูปแบบการปรับสัดส่วนที่จะใช้

en: Scene filter
th: ตัวผันค่าฉาก

en: Scene video filter
th: ตัวผันค่าฉากวีดิทัศน์

en: Schedule
th: ตารางเวลา

en: Schedule:
th: ตารางเวลา:

en: Score
th: คะแนน

en: Scrambled
th: สัญญาณรบกวน

en: Screen
th: หน้าจอ

en: Screen Input
th: ส่วนนำเข้าจอภาพ

en: Screen capture
th: ส่วนรับภาพหน้าจอ

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
th: หมายเลขหน้าจอที่จะใช้แสดงโหมดเต็มจอ แทนการใช้หน้าจอเดียวกับส่วนติดต่อ

en: Search
th: ค้นหา

en: Search in Playlist
th: ค้นหาในผังเล่น

en: Search the playlist
th: ค้นหาผังเล่น

en: Season
th: ปีที่

en: Secondary language or program
th: ภาษารอง

en: Segment
th: ชิ้นส่วน

en: Segment length
th: ความยาวชิ้นส่วน

en: Segments
th: ชิ้นส่วน

en: Select
th: เลือก

en: Select "Advanced Options" to see all options.
th: เลือก "ตัวเลือกขั้นสูง" เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมด

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select Audio Device
th: เลือกอุปกรณ์เสียง

en: Select Directory
th: เลือกที่เก็บแฟ้ม

en: Select File
th: เลือกแฟ้ม

en: Select Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Select Input
th: เลือกส่วนนำเข้า

en: Select Output
th: เลือกส่วนแสดงผล

en: Select a color effect.
th: เลือกลูกเล่นสี

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
th: เลือกอุปกรณ์เล่นหรือที่เก็บแฟ้ม VIDEO_TS

en: Select a directory
th: เลือกที่เก็บแฟ้ม

en: Select a file
th: เลือกแฟ้ม

en: Select a stream
th: เลือกกระแส

en: Select and choose transcoding options
th: เลือกตัวเลือกการแปลงรหัส

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
th: เลือกรูปแบบนำเข้าเสียง พร้อมทั้งอัตราการวัด (โดยที่ไม่ใช่ 0)

en: Select destinations to stream to
th: เลือกปลายทางที่จะทำกระแสส่งไป

en: Select next DVD chapter
th: เลือกตอนถัดไปของ DVD

en: Select next DVD title
th: เลือกเรื่องถัดไปของ DVD

en: Select one or more files to open
th: เลือกแฟ้ม

en: Select one or multiple files
th: การเลือกแบบหลายแฟ้ม

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
th: เลือกหรือกดดับเบิ้ลคลิกเพื่อเปลี่ยนการใช้งานปุ่มลัด; กดปุ่ม delete เพื่อล้างค่าปุ่มลัดออก

en: Select prev DVD chapter
th: เลือกตอนก่อนหน้าของ DVD

en: Select previous DVD title
th: เลือกเรื่องก่อนหน้าของ DVD

en: Select profile:
th: เลือกโพรไฟล์:

en: Select skin
th: เลือกหน้ากาก

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
th: เลือกค่าความดำที่จะทำการเกลี่ยไล่ไปในบริเวณผสม (ช่วงสีน้ำเงิน หรือ ค่าประกอบสี V)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
th: เลือกค่าความดำที่จะทำการเกลี่ยไล่ไปในบริเวณผสม (ช่วงสีเขียว หรือ ค่าประกอบสี U)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
th: เลือกค่าความดำที่จะทำการเกลี่ยไล่ไปในบริเวณผสม (ช่วงสีแดง หรือ ค่าประกอบสี Y)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
th: เลือกระดับความดำของของบริเวณผสม (ช่วงสีน้ำเงิน หรือ ค่าประกอบสี V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
th: เลือกระดับความดำของของบริเวณผสม (ช่วงสีเขียว หรือ ค่าประกอบสี U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
th: เลือกระดับความดำของของบริเวณผสม (ช่วงสีแดง หรือ ค่าประกอบสี Y)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
th: เลือกค่าความขาวที่จะทำการเกลี่ยไล่ไปในบริเวณผสม (ช่วงสีน้ำเงิน หรือ ค่าประกอบสี V)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
th: เลือกค่าความขาวที่จะทำการเกลี่ยไล่ไปในบริเวณผสม (ช่วงสีเขียว หรือ ค่าประกอบสี U)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
th: เลือกค่าความขาวที่จะทำการเกลี่ยไล่ไปในบริเวณผสม (ช่วงสีแดง หรือ ค่าประกอบสี Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
th: เลือกระดับความขาวของบริเวณผสม (ช่วงสีน้ำเงิน หรือ ค่าประกอบสี V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
th: เลือกระดับความขาวของบริเวณผสม (ช่วงสีเขียว หรือ ค่าประกอบสี U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
th: เลือกระดับความขาวของบริเวณผสม (ช่วงสีแดง หรือ ค่าประกอบสี Y)

en: Select the capture device type
th: เลือกประเภทอุปกรณ์เล่น

en: Select the directory to save to
th: เลือกที่เก็บแฟ้มที่จะบันทึกไว้

en: Select the file
th: เลือกแฟ้ม

en: Select the file to save to
th: เลือกแฟ้มที่จะบันทึก

en: Select the hotkey to display the position.
th: เลือกปุ่มที่จะเลือกตำแหน่งการแสดง

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามช่วงไปยังเฟรมต่างๆ

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงก่อนหน้าอย่างยาว

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงถัดไปอย่างกลาง

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงก่อนหน้าอย่างกลาง

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงถัดไปอย่างกลาง

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงก่อนหน้าอย่างสั้น

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงถัดไปอย่างสั้นๆ

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงก่อนหน้าอย่างสั้นๆ

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ข้ามไปช่วงถัดไปอย่างสั้นๆ

en: Select the hotkey to quit the application.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ออกจากโปรแกรม

en: Select the hotkey to stop playback.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้หยุดการเล่น

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้เร่งการเล่นไปข้างหน้า

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้สำหรับการเล่นแบบช้าลง

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ออกจากการแสดงผลเต็มจอ

en: Select the hotkey to use to pause.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้พักการเล่น

en: Select the hotkey to use to play.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้ทำการเล่น

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้เพื่อข้ามไปเล่นรายการถัดไปของผังเล่น

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้เพื่อข้ามไปเล่นรายการก่อนหน้าของผังเล่น

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้เปลี่ยนไปยังการแสดงผลเต็มจอ

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
th: เลือกปุ่มลัดที่จะใช้พักสื่อ

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลือกใช้รายการในเมนู DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
th: เลือกปุ่นในการเลือกตอนถัดไปใน DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลือกเรื่องถัดไปใน DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลือกตอนก่อนหน้าใน DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลือกเรื่องก่อนหน้าใน DVD

en: Select the key to clear the current playlist.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้ในการล้างผังเล่นปัจจุบัน

en: Select the key to decrease audio volume.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้ลดระดับเสียง

en: Select the key to decrease the audio delay.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้ลดการหน่วงเวลาเสียง

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้ลดการหน่วงเวลาบทบรรยาย

en: Select the key to increase audio volume.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เพิ่มระดับเสียง

en: Select the key to increase the audio delay.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เพิ่มการหน่วงเวลาเสียง

en: Select the key to increase the subtitle delay.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เพิ่มการหน่วงเวลาบทบรรยาย

en: Select the key to move subtitles higher.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลื่อนตำแหน่งบทบรรยายขึ้น

en: Select the key to move subtitles lower.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลื่อนตำแหน่งบทบรรยายลง

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลื่อนไปเลือกรายการด้านล่างในเมนู DVD

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลื่อนไปเลือกรายการด้านซ้ายในเมนู DVD

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลื่อนไปเลือกรายการด้านขวาในเมนู DVD

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เลื่อนไปเลือกรายการด้านบนในเมนู DVD

en: Select the key to mute audio.
th: เลือกปุ่มที่จะใช้ปิดเสียง

en: Select the key to play this bookmark.
th: เลือกปุ่มที่จะทำการเล่นผังเล่นตัวนี้

en: Select the key to set this playlist bookmark.
th: ลดการหน่วงเวลาเสียง

en: Select the key to take you to the DVD menu
th: เลือกปุ่มที่จะใช้เรียกเมนู DVD

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
th: เลือกพอดคาสต์ที่คุณต้องการเลิกบอกรับ:

en: Select the preset you would like to remove:
th: เลือกชุดค่าตั้งที่คุณต้องการลบออก:

en: Select the profile you would like to remove:
th: เลือกโพรไฟล์ที่คุณต้องการจะลบออก:

en: Select the replay gain mode
th: เลือกรูปแบบอัตราส่งความดัง

en: Select the subtitle file
th: เลือกแฟ้มบทบรรยาย

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
th: เลือกหมวดของ syslog ที่จะส่งปูมไปบันทึกลง

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
th: เลือกระดับรายละเอียดที่จะใช้ในปูม หรือใช้ค่า -1 เพื่อใช้ระดับรายละเอียดตามที่กำหนดในตัวเลือก --verbose

en: Select your audio output device
th: เลือกอุปกรณ์ส่งเสียงของคุณ

en: Selected ports:
th: พอร์ตที่เลือก:

en: Selection of the starting mode and look
th: เลือกโหมดและรูปลักษณ์เมื่อเริ่มทำงาน

en: Send
th: ส่ง

en: Send rate
th: อัตราส่ง

en: Sent
th: ส่งแล้ว

en: Sent bytes
th: จำนวนไบต์ที่ส่งแล้ว

en: Sent packets
th: เพ็กเก็จที่ส่งแล้ว

en: Separate words by | (without space)
th: แยกคำด้วย | (โดยไม่ใช้การเว้นวรรค)

en: Sepia
th: สีน้ำตาลซีเปีย

en: Sepia intensity
th: ความเข้มสีน้ำตาลซีเปีย

en: Sepia video filter
th: ตัวผันค่าสีน้ำตาลซีเปียวีดิทัศน์

en: Serbian
th: เซอร์เบีย

en: Services
th: บริการ

en: Services discovery
th: ค้นหาบริการ

en: Services discovery modules
th: มอดูลค้นหาบริการ

en: Session
th: วาระ

en: Session failed
th: วาระงานล้มเหลว

en: Set ES Lang
th: ตั้งภาษา ES

en: Set ES id
th: ตั้ง ES id

en: Set FFmpeg debug mask
th: ตั้งค่าตัวพรางดีบั๊ก FFmpeg

en: Set ID
th: ตั้งค่า ID

en: Set Lang
th: ตั้งภาษา

en: Set QP
th: ตั้งค่า QP

en: Set as Wall&paper
th: ตั้งเป็น&ภาพพื้นหลัง

en: Set playlist bookmark 1
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 1

en: Set playlist bookmark 10
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 10

en: Set playlist bookmark 2
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 2

en: Set playlist bookmark 3
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 3

en: Set playlist bookmark 4
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 4

en: Set playlist bookmark 5
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 5

en: Set playlist bookmark 6
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 6

en: Set playlist bookmark 7
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 7

en: Set playlist bookmark 8
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 8

en: Set playlist bookmark 9
th: ตั้งเป็นที่คั่นผังเล่น 9

en: Set the ID of the elementary stream
th: ตั้ง ID ของกระแสมูลฐาน

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
th: ตั้งค่าช่องโทรทัศน์ของเครื่องปรับเสียง (0 หมายถึงใช้ค่าปริยาย)

en: Set the category of the elementary stream
th: จัดหมวดหมู่ของกระแสมูลฐาน

en: Set the codec of the elementary stream
th: ตั้งตัวอ่าน-ลงรหัสของกระแสมูลฐาน

en: Set the encoding used in text subtitles
th: ตั้งการลงรหัสที่จะใช้ในข้อความบทบรรยาย

en: Set the group of the elementary stream
th: จัดกลุ่มของกระแสมูลฐาน

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
th: กำหนดชื่อที่ VLC จะใช้ระบุตัวตนเมื่อบันทึกปูมลงใน syslog

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
th: ตั้งค่าความสว่างภาพ ระหว่าง 0 ถึง 2; ค่าปริยายคือ 1

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
th: ตั้งค่าแกมมาภาพ ระหว่าง 0.01 ถึง 10; ค่าปริยายคือ 1

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
th: ตั้งค่าองศาเฉดสีภาพ ระหว่าง 0 ถึง 360; ค่าปริยายคือ 0

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
th: ตั้งค่าความอิ่มสีภาพ ระหว่าง 0 ถึง 3; ค่าปริยายคือ 1

en: Set up media sources to stream
th: จัดเตรียมแหล่งของสื่อที่จะทำกระแส

en: Setting
th: ค่าตั้ง

en: Settings
th: ค่าตั้ง

en: Settings for VLC's control interfaces
th: ค่าตั้งของส่วนติดต่อควบคุม VLC

en: Settings for VLC's interfaces
th: ค่าตั้งของส่วนติดต่อ VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
th: ค่าตั้งสำหรับส่วนนำเข้า การแยกกระแส การอ่านรหัส และการลงรหัส

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
th: ค่าตั้งสำหรับ บทบรรยาย ข่าวข้อความ รวมถึงตัวอ่านรหัสและตัวลงรหัส CC

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
th: ค่าตั้งตัวอ่านและตัวลงรหัสเสียง (เฉพาะเสียงอย่างเดียว)

en: Settings for the main interface
th: ค่าตั้งของส่วนติดต่อหลัก

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
th: ค่าตั้งวีดิทัศน์ รูปภาพ หรือตัวอ่านและตัวลงรหัสวีดิทัศน์+เสียง

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
th: ค่าตั้งส่วนที่เกี่ยวข้องกับ การแสดงผลผ่านหน้าจอ(OSD) บทบรรยาย และ "ภาพซ้อน"

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
th: ค่าตั้งเกี่ยวกับการเข้าใช้ส่วนต่างๆ ค่าพื้นๆ ที่คุณอาจต้องการปรับแก้ได้แก่พร็อกซี HTTP หรือการทำแคช

en: Settings...
th: ค่าตั้ง...

en: Setup Streaming...
th: ตั้งค่าการทำกระแส...

en: Shadow
th: เงา

en: Shadow angle
th: การทำองศาของเงา

en: Shadow color
th: สีของเงา

en: Shadow distance
th: ระยะห่างเงา

en: Shadow opacity
th: ความทึบแสงของเงา

en: Sharpness
th: ความคมชัด

en: Sharpness filter adjust.
th: ปรับตัวผันค่าความคมชัด

en: Shift+
th: ปุ่ม Shift+

en: Sho&w VLC media player
th: &แสดงโปรแกรม VLC

en: Short backwards jump
th: ช่วงก่อนหน้าอย่างสั้น

en: Short forward jump
th: ช่วงถัดไปอย่างสั้น

en: Short jump length
th: การข้ามช่วงอย่างสั้น

en: Short jump length, in seconds.
th: การข้ามช่วงอย่างสั้น เป็นวินาที

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Shoutcast
th: การถ่ายทอดเสียง

en: Show &more options
th: &ต&ัวเลือกเพิ่มเติม

en: Show All
th: แสดงทั้งหมด

en: Show Audio Effects Button
th: แสดงปุ่มควบคุมลูกเล่นเสียง

en: Show Basic
th: แสดงแบบเรียบง่าย

en: Show Containing Directory...
th: แสดงจุดที่เก็บแฟ้มไว้...

en: Show Containing Folder...
th: แสดงโฟลเดอร์ที่เก็บไว้...

en: Show Fullscreen Controller
th: เมื่อเต็มจอให้แสดงตัวความคุมด้วย

en: Show Fullscreen controller
th: เมื่อเต็มจอให้แสดงตัวความคุมด้วย

en: Show Installed Only
th: แสดงเฉพาะตัวที่ติดตั้งแล้วเท่านั้น

en: Show Name
th: เรื่อง

en: Show Previous & Next Buttons
th: แสดงปุ่ม ก่อนหน้า & ถัดไป

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
th: แสดงปุ่ม เล่นสลับ & เล่นซ้ำ

en: Show Sidebar
th: แสดงแถบข้าง

en: Show VLC on the taskbar
th: แสดง VLC ในแถบงาน

en: Show a controller in fullscreen mode
th: แสดงส่วนควบคุมในโหมดเต็มจอ

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
th: ผุดการแจ้งเหตุเมื่อมีการเปลี่ยนรายการเล่น โดยแจ้งชื่อศิลปินและชื่อร่องสื่อที่จะเล่นถัดไป เมื่อ VLC ถูกย่อเก็บหรือถูกซ่อน

en: Show a systray icon for VLC
th: ให้ VLC แสดงไอคอนในถาดระบบ

en: Show advanced options
th: แสดงตัวเลือกขั้นสูง

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
th: แสดงไอคอนในถาดระบบ ทำให้คุณสามารถควบคุมเครื่องเล่นสื่อ VLC ด้วยตัวเลือกพื้นฐานได้

en: Show controller in fullscreen
th: แสดงส่วนควบคุมเมื่ออยู่ในรูปแบบเต็มจอ

en: Show controls in full screen mode
th: แสดงส่วนควบคุมเมื่ออยู่ในรูปแบบเต็มจอ

en: Show errors and warnings
th: แสดงข้อผิดพลาดและคำเตือน

en: Show everything including debug messages
th: แสดงการเตือนทุกอย่างรวมถึงข้อความดีบั๊ก

en: Show extended VCD info?
th: แสดงข้อมูลเพิ่มเติมของ VCD

en: Show extended options
th: แสดงตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Show extended settings
th: แสดงค่าตั้งเพิ่มเติม

en: Show media change popup:
th: ผุดแจ้งเหตุเมื่อสื่อเปลี่ยน:

en: Show media title on video
th: แสดงหัวเรื่องของสื่อในวีดิทัศน์

en: Show media title on video start
th: แสดงชื่อเรื่องเมื่อเริ่มวีดิทัศน์

en: Show notification popup on track change
th: ผุดการแจ้งเหตุเมื่อร่องสื่อเปลี่ยน

en: Show only errors
th: แสดงเฉพาะข้อผิดพลาด

en: Show playing item name in window title
th: แสดงชื่อรายการที่กำลังเล่นอยู่ ที่หัวหน้าต่าง

en: Show settings
th: แสดงค่าตั้ง

en: Show stream position
th: แสดงตำแหน่งกระแส

en: Show systray icon
th: แสดงไอคอนในถาดระบบ

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
th: แสดงตำแหน่งปัจจุบันภายในกระแสเป็นวินาที

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
th: แสดงหน้าคุณสมบัติเครื่องปรับเสียง [การเลือกช่อง]

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
th: แสดงหัวเรื่องวีดิทัศน์เป็นเวลา n มิลลิวินาที - ค่าปริยายคือ 5000 ms (5 วิ)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
th: แสดงกล่องโต้ตอบของข้อผิดพลาดและคำเตือนที่ไม่สำคัญ

en: Show video title for x milliseconds
th: แสดงหัวเรื่องวีดิทัศน์เป็นเวลา x มิลลิวินาที

en: Show video within the main window
th: แสดงวีดิทัศน์ในหน้าต่างหลัก

en: Show/Hide Playlist
th: แสดง/ซ่อน ผังเล่น

en: Shows the audio effects button in the main window.
th: แสดงปุ่มลูกเล่นเสียงในส่วนหน้าต่างหลัก

en: Shuffle
th: เล่นสลับเพลง

en: Side left
th: ซ้ายข้าง

en: Side right
th: ขวาข้าง

en: Silver
th: เงิน

en: Simple
th: เรียบง่าย

en: Simple Karaoke filter
th: ตัวผันค่าคาราโอเกะแบบเรียบง่าย

en: Simple Preferences
th: ค่าตั้งพื้นฐาน

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
th: ตัวอ่านรหัสทั่วไปของกระแสที่ลงรหัสแบบดอลบีเซอร์ราวนด์

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
th: จีนตัวย่อ (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
th: จีนตัวย่อแบบยูนิกซ์ (EUC-CN)

en: Sindhi
th: สินธี

en: Sinhalese
th: สิงหล

en: Size
th: ขนาด

en: Size of stream in bytes
th: จำนวนของกระแส เป็น ไบต์

en: Ska
th: สกา

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
th: แฟ้มหน้ากาก |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
th: แฟ้มหน้ากาก:

en: Skin to use
th: หน้ากากที่จะใช้

en: Skinnable Interface
th: ส่วนติดต่อที่เปลี่ยนหน้ากากได้

en: Skins
th: หน้ากาก

en: Skip ads
th: ข้าม ads

en: Skip frames
th: ข้ามเฟรม

en: Slides (images)
th: เลื่อน (รูปภาพ)

en: Slides (text)
th: เลื่อน (ข้อความ)

en: Slo&wer
th: ช้า&ลง

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลวีเนีย

en: Slow
th: ช้า

en: Slower
th: ช้าลง

en: Slower (fine)
th: ช้าลง (ละเอียด)

en: Small
th: เล็ก

en: Small Volume
th: ระดับเสียง(เล็ก)

en: Small preview
th: ตัวอย่างย่อ

en: Smaller
th: เล็กมาก

en: Snapshot
th: จับภาพ

en: Soft
th: นุ่มนวล

en: Soft rock
th: ซอฟต์ร็อค

en: Software
th: ซอร์ฟแวร์

en: Software gain
th: อัตราปรับขยายความถี่ซอร์ฟแวร์

en: Somali
th: โซมาเลีย

en: Song Description
th: รายละเอียดเพลง

en: Sort by
th: เรียงตาม

en: Sotho, Southern
th: ซูทูใต้

en: Sound Delay
th: หน่วงเวลาเสียง

en: Sound Engineer
th: ผู้แต่งเสียง

en: Source
th: แหล่ง

en: Source aspect ratio
th: สัดส่วนภาพจากแหล่ง

en: Source directory
th: ที่เก็บแฟ้มของแหล่ง

en: Source:
th: แหล่ง:

en: Sout stream
th: กระแสเสียงออก

en: South-Eastern European (Latin-10)
th: ยุโรปตะวันออกเฉียงใต้ (Latin-10)

en: Sp&eed
th: ความเ&ร&็ว

en: Space
th: ปุ่ม  Space

en: Spacer
th: ช่องว่าง

en: Spanish
th: สเปน

en: Spatializer
th: สภาวะเสียง

en: Speaker configuration
th: การตั้งค่าไมค์

en: Special modules
th: มอดูลเฉพาะ

en: Specify AAC audio profile to use
th: ระบุโพรไฟล์เสียง ACC ที่จะใช้

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
th: ระบุรหัส an ISO-639 (สามตัวอักษร) สำหรับกระแสมูลฐานนี้

en: Specify the log filename.
th: ระบุชื่อแฟ้มปูม

en: Specify the logging format.
th: ระบุรูปแบบการทำปูม

en: Speed selector
th: ตัวเลือกความเร็ว

en: Speed: %.2fx
th: ความเร็ว: %.2fx

en: Splitter
th: ที่คั่น

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
th: ความละเอียกมาตรฐาน (576 หรือ 480 เส้น)

en: Start
th: เริ่ม

en: Start Time
th: เวลาเริ่ม

en: Start VLC with only a systray icon
th: เริ่ม VLC โดยแสดงเป็นไอคอนในถาดระบบ

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
th: เริ่มทำงาน VLC ด้วย:
     - รูปแบบปกติ
     - กันบริเวณหนึ่งไว้เสมอเพื่อแสดงข้อมูล เช่น เนื้อร้อง ภาพปก...
     - แสดงแต่จอ

en: Start in minimal view (without menus)
th: เริ่มโปรแกรมโดยแสดงแต่จอ (ไร้เมนู)

en: Start in minimal view mode
th: เริ่มโปรแกรมโดยแสดงแต่จอ

en: Start time
th: เวลาเริ่ม

en: Start video in fullscreen mode
th: เริ่มวีดิทัศน์แบบเต็มจอ

en: Starting Position
th: ตำแหน่งเริ่ม

en: Statistics
th: สถิติ

en: Statistics video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์เชิงสถิติ

en: Stats
th: สถิติ

en: Stats decoder
th: ตัวอ่านรหัสสถิติ

en: Stats demux
th: ตัวแยกกระแสสถิติ

en: Status
th: สถานะ

en: Status Bar
th: แถบสถานะ

en: Step Backward
th: ช่วงก่อนหน้า

en: Step Forward
th: ช่วงถัดไป

en: Step backward
th: ช่วงก่อนหน้า

en: Step forward
th: ช่วงถัดไป

en: Stereo
th: สเตริโอ

en: Stereo audio mode
th: รูปแบบเสียงสเตริโอ

en: Stereo audio output mode
th: รูแแบบส่วนส่งเสียงสเตริโอ

en: Stereo mode
th: รูปแบบสเตริโอ

en: Stop
th: หยุด

en: Stop playback
th: หยุดการเล่น

en: Stop the A to B loop
th: หยุดการเล่นซ้ำจาก Aไป B

en: Stop time
th: เวลาหยุด

en: Stream
th: กระแส

en: Stream %d
th: กระแส %d

en: Stream Announcement
th: การประกาศกระแส

en: Stream Announcing
th: การประการกระแส

en: Stream Destination
th: ตำแหน่งการส่งกระแส

en: Stream ID of the audio track to use.
th: ID กระแสของร่องเสียง ที่จะใช้

en: Stream ID of the subtitle track to use.
th: ID กระของร่องบทบรรยายที่จะใช้

en: Stream MP3
th: ทำกระแส MP3

en: Stream Output
th: ส่วนส่งกระแส

en: Stream all elementary streams
th: ทำกระแสพวกกระแสมูลฐานทั้งหมด

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
th: ทำกระแสมูลฐานทั้งหมด (วีดิทัศน์ เสียง และบทบรรยาย)

en: Stream bitrate
th: อัตราส่งบิตกระแส

en: Stream description
th: รายละเอียดกระเส

en: Stream filter module
th: มอดูลตัวผันค่ากระแส

en: Stream filters
th: ตัวผันค่ากระแส

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
th: ตัวผันค่ากระแส คือมอดูลเฉพาะ ซึ่งช่วยในการปฏิบัติงานขั้นสูงในส่วนนำเข้าของ VLC โปรดใช้ด้วยความระมัดระวัง...

en: Stream name
th: ชื่อกระแส

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
th: หมายเลขกระแสของร่องเสียง ที่จะใช้ (จาก 0 ถึง n)

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
th: หมายเลขกระแสของร่องบทบรรยาย ที่จะใช้ (จาก 0 ถึง n)

en: Stream output
th: ส่วนส่งกระแส

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
th: ค่าตั้งส่วนส่งกระแสที่ถูกใช้ในการทำกระแสเซิร์ฟเวอร์ หรือในการบันทึกกระแสที่จะเข้ามา
    ตอนแรกกระแสจะถูกรวมและส่งผ่านมอดูล"เข้าใช้งาน" ซึ่งสามารถบันทึกกระแสเป็นแฟ้ม หรือทำกระแสส่งไป (UDP, HTTP, RTP/RTSP)
    มอดูลส่งกระแสเสียง ช่วยในการกระบวนการทำกระแสขั้นสูง (การแปลงรหัส การทำซ้ำ...).

en: Stream public
th: ทำกระแสสาธารณะ

en: Stream to network
th: ทำกระแสไปยังเครือข่าย

en: Stream...
th: ทำกระแส...

en: Streamable
th: ทำกระแสได้

en: Streaming
th: ทำกระแส

en: Streaming / Transcoding failed
th: การทำกระแส / การแปลงรหัส ล้มเหลว

en: Streaming/Saving:
th: การทำกระแส/การบันทึก

en: Strength
th: แรง

en: Sub &Track
th: &ร&่องบทบรรยาย

en: Subdirectory behavior
th: พฤติกรรมที่เก็บแฟ้มย่อย

en: Submit played tracks stats to Last.fm
th: ส่งสถิติร่องสื่อที่เล่นไปยัง Last.fm

en: Subpicture position
th: ตำแหน่งภาพบทบรรยาย

en: Subpictures
th: ภาพบทบรรยาย

en: Subpictures filter module
th: มอดูลตัวผันค่าภาพบทบรรยาย

en: Subscreen height
th: ความสูงหน้าจอย่อย

en: Subscreen left
th: ด้านซ้ายหน้าจอย่อย

en: Subscreen top
th: ด้านบนหน้าจอย่อย

en: Subscreen top left corner
th: หน้าจอย่อยตรงมุมบนซ้าย

en: Subscreen width
th: ความกว้างหน้าจอย่อย

en: Subscribe
th: บอกรับ

en: Subscribe to a podcast
th: บอกรับพอดคาสต์

en: Subsdelay
th: หน่วงเวลาบทฯ

en: Subti&tle
th: บท&บรรยาย

en: Subtitle
th: บทบรรยาย

en: Subtitle & On Screen Display Settings
th: ค่าตั้งบทบรรยาย & การแสดงภาพผ่านหน้าจอ

en: Subtitle Delay
th: หน่วงเวลาบทบรรยาย

en: Subtitle File
th: แฟ้มบทบรรยาย

en: Subtitle Files
th: แฟ้มบทบรรยาย

en: Subtitle Language
th: ภาษาบทบรรยาย

en: Subtitle Track
th: ร่องบทบรรยาย

en: Subtitle alignment
th: การจัดเรียงบทบรรยาย

en: Subtitle codec
th: ตัวลง/ถอดรหัสบทบรรยาย

en: Subtitle codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัส บทบรรยาย

en: Subtitle delay
th: หน่วงเวลาบทบรรยาย

en: Subtitle delay %i ms
th: หน่วงเวลาบทบรรยาย %i ms

en: Subtitle delay down
th: ลลดการหน่วงเวลาบทบรรยาย

en: Subtitle delay up
th: เพิ่มการหน่วงเวลาบทบรรยาย

en: Subtitle description
th: รายละเอียดบทบรรยาย

en: Subtitle effects
th: ลูกเล่นบทบรรยาย

en: Subtitle encoding
th: การลงรหัสบทบรรยาย

en: Subtitle format
th: รูปแบบบทยรรยาย

en: Subtitle language
th: ภาษาของบทบรรยาย

en: Subtitle languages
th: ภาษาบทบรรยาย

en: Subtitle position down
th: เลื่อนตำแหน่งบทบรรยายลง

en: Subtitle position up
th: เลื่อนตำแหน่งบทบรรยายขึ้น

en: Subtitle position: no active subtitle
th: ตำแหน่งบทบรรยาย: ไม่ใช้บทบรรยาย

en: Subtitle speed:
th: ความเร็วบทบรรยาย:

en: Subtitle text encoding
th: การลงรหัสข้อความบทบรรยาย

en: Subtitle track
th: ร่องบทบรรยาย

en: Subtitle track ID
th: ID ร่องบทบรรยาย

en: Subtitle track synchronization:
th: การประสานร่องข้อมูลบทบรรยาย:

en: Subtitle track: %s
th: ร่องบทบรรยาย: %s

en: Subtitles
th: บทบรรยาย

en: Subtitles (advanced)
th: บทบรรยาย (ขั้นสูง)

en: Subtitles (images)
th: บทบรรยาย (รูปภาพ)

en: Subtitles / OSD
th: บทบรรยาย / ภาพซ้อน

en: Subtitles Track
th: ร่องบทบรรยาย

en: Subtitles/Video
th: บทบรรยาย/วีดิทัศน์

en: Summary
th: สรุป

en: Sundanese
th: ซุนดา

en: Surround 4.0
th: รอบทิศทาง 4.0

en: Surround 4.1
th: รอบทิศทาง 4.1

en: Surround 5.0
th: รอบทิศทาง 5.0

en: Surround 5.1
th: รอบทิศทาง 5.1

en: Swahili
th: สวาฮีลี

en: Swati
th: สวาตี

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Switch to full preferences view
th: เปลี่ยนไปใช้มุมมองการปรับแต่งแบบทั้งหมด

en: Switch to simple preferences view
th: เปลี่ยนไปใช้มุมมองการปรับแต่งแบบเรียบง่าย

en: Synchronization
th: การประสาน

en: Synchronize left and right
th: ใช้ค่าเดียวกันทั้งซ้ายและขวา

en: Synchronize top and bottom
th: ใช้ค่าเดียวกันทั้งบนและล่าง

en: Synthesis gain
th: อัตราปรับขยายสังเคราะห์

en: Syslog facility
th: หมวดของ syslog

en: Syslog ident
th: ชื่อใน syslog

en: System Id
th: Id ระบบ

en: System codeset
th: ชุดรหัสของระบบ

en: System's default
th: ค่าปริยายระบบ

en: Systray icon
th: ไอคอนถาดระบบ

en: T&itle
th: เ&ร&ื&่องที่

en: T&ools
th: เ&ครื่องมือ

en: T.140 text encoder
th: ตัวลงรหัสข้อความ T.140

en: TCP command input
th: ส่วนป้อนคำสั่ง TCP

en: TCP connection timeout
th: หมดเวลาการเชื่อมต่อ TCP

en: TCP input
th: ส่วนนำเข้า TCP

en: TTA demuxer
th: ตัวแยกกระแส TTA

en: TV
th: โทรทัศน์

en: TV - analog
th: โทรทัศน์ - แอนะล็อก

en: TV - digital
th: โทรทัศน์ - ดิจิทัล

en: Tab
th: ปุ่ม Tab

en: Tagalog
th: ตากาล็อก

en: Tahitian
th: ตาฮิติ

en: Tajik
th: ทาจิกิสถาน

en: Take &Snapshot
th: &จ&ับภาพ

en: Take a snapshot
th: จับภาพ

en: Take video snapshot
th: จับภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
th: จับภาพถ่ายวีดิทัศน์แล้วเขียนลงดิสก์

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Tatar
th: ตาด

en: Teal
th: สีน้ำเงินอมเขียว

en: Techno
th: เทคโน

en: Teletext
th: ข่าวข้อความ

en: Teletext configuration
th: การตั้งค่าข่าวข้อความ

en: Teletext language
th: ภาษาข่าวข้อความ

en: Teletext page
th: หน้าข่าวข้อความ

en: Teletext subtitles
th: บทบรรยายข่าวข้อความ

en: Teletext text subtitles
th: บทบรรยายข่าวข้อความ

en: Teletext transparency
th: ความโปร่งแสงข่าวข้อความ

en: Teletext: additional information
th: ข่าวข้อความ: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Teletext: program schedule
th: ข่าวข้อความ: ผังรายการ

en: Telugu
th: เตลุคู

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Color
th: สีข้อความ

en: Text Size
th: ขนาดข้อความ

en: Text default color
th: สีปริยายของข้อความ

en: Text file
th: แฟ้มข้อความ

en: Text opacity
th: ความทึบแสงของข้อความ

en: Text position
th: ตำแหน่งข้อความ

en: Text rendering module
th: มอดูลแสดงผลข้อความ

en: Text subtitle decoder
th: ตัวอ่านรหัสบทบรรยายข้อความ

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
th: ข้อความ / ปูม (*.log *.txt);; ทั้งหมด (*.*)

en: Thai
th: ไทย

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
th: ไทย (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
th: ไทย (Windows-874)

en: Thanks
th: ขอขอบคุณ

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
th: ที่อยู่ไอพีของนาฬิกาแม่ข่ายที่จะใช้ในการประสานเวลา

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
th: การเลื่อนปุ่มล้อเลื่อนเมาส์ขึ้น-ลงตามแนว(ตั้ง) สามารถใช้ควบคุม ระดับเสียง ตำแหน่งการแสดง หรือมองข้ามการใช้งานของมันไปก็ได้

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
th: อุปกรณ์เล่นเสียง "%s" ไม่สามารถใช้ได้:
    %s.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
th: รูปแบบเดสก์ท็อป ช่วยให้คุณแสดงวีดิทัศน์บนเดสก์ท็อปได้

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
th: ไม่สามารถระบุรูปแบบ '%s' ได้ ดูรายละเอียดได้ที่ปูม

en: The password of your last.fm account
th: รหัสผ่านบัญชี last.fm ของคุณ

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
th: ผังเล่นสามารถแสดงรายการเป็นหมวดหมู่แบบแผนผังต้นไม้ ตามที่เก็บแฟ้มของรายการต่างๆ ได้

en: The stream will run this duration (in seconds).
th: กระแสะจะเดินในช่วงเวลานี้ (วินาที)

en: The stream will start at this position (in seconds).
th: กระแสจะเริ่มที่เวลานี้ (วินาที)

en: The stream will stop at this position (in seconds).
th: กระแสจะหยุดลงที่เวลานี้ (วินาที)

en: The username of your last.fm account
th: ชื่อผู้ใช้บัญชี last.fm ของคุณ

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
th: ระดับเสียงจะถูกบันทึกไว้ และเรียกคืนโดยอัตโนมัติเมื่อใช้งาน VLC ในครั้งถัดไป

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
th: รูปแบบวอลเปเปอร์ ช่วยให้คุณแสดงวีดิทัศน์ดั่งเช่นเป็นพื้นหลังของเดสก์ท็อปได้

en: Theora video decoder
th: ตัวอ่านรหัสวีดิทัศน์ Theora

en: Theora video encoder
th: ตัวลงรหัสวีดิทัศน์ Theora

en: Theora video packetizer
th: ตัวทำแพกเก็จวีดิทัศน์ Theora

en: Thick
th: หนา

en: Thin
th: แคบ

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
th: แผ่นบลูเรย์จำเป็นต้องใช้ไลบรารี AACS ในการอ่านรหัส แต่ถว่าคุณยังไม่ได้ติดตั้งมัน

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
th: แผ่นบลูเรย์จำเป็นต้องใช้ไลบรารี AACS ในการอ่านรหัส แต่ถว่าคุณยังไม่ได้ติดตั้งมัน

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
th: ตัวเลือกนี้จะช่วยในการเล่นเสียงด้วยความเร็วต่ำสุดหรือสูงสุดโดยไม่มีผลกระทบต่อระดับเสียง

en: This allows streaming on a network.
th: ตัวเลือกนี้จะช่วยในการทำกระแสบนเครือข่าย

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
th: การนี้ช่วยให้คุณทำการเรียงลำดับว่า VLC จะเลือกตัวทำแพ็กเก็ตตัวใดก่อน

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
th: ตัวเลือกนี้จะช่วยคุณในการตั้งความเร็วภาพเคลื่อนไหว (ระหว่าง 1 และ 10, ค่าปริยาย คือ 6)

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
th: ตัวเลือกนี้จะช่วยคุณในการตั้งความละเอียดของการแสดง Goom (ยิ่งละเอียดมากก็จะแสดงได้ดีขึ้น แต่ก็ใช้ CPU มากขึ้นด้วยเช่นกัน)

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
th: ค่านี้กำหนดความเร็วในการเล่น (ความเร็วปกติคือ 1.0)

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
th: นี่เป็นการเปิดใช้ปุ่มลัดของ VLC จากหน้าต่างวีดิทัศน์ (ที่ไม่ฝังตัวกับตัวเล่น)

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
th: นี่จะเปิดใช้การใช้สีในส่วนข้อความของคอนโซล โปรแกรมเทอร์มินัลของคุณจำเป็นรองรับการใช้ระบบสีของ Linux เพื่อทำการนี้

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
th: นี่เป็นการเปิดใช้การควบคุมโดยใช้เมาส์คลิกบนวีดิทัศน์

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
th: นี่คือรูปลักษณ์ปริยายส่วนติดต่อของ VLC ด้วยมุมมองและลักษณะแบบปกติ

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
th: นี่คือหน้ากากที่สามารถใช้กับส่วนติดต่อของ VLC ได้ ซึ่งคุณสามารถดาวน์โหลดแบบอื่นๆ ได้ที่

en: This is the audio codec that will be used.
th: จะใช้ตัวอ่าน-ลงรหัสเสียง ตัวนี้

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
th: ใบรับรองนี้ออกโดย %s:
    %s
    
    หากสงสัยว่าไม่ปลอยภัย ให้ยกเลิกการเข้าโดยทันที

en: This is the default Audio CD device to use.
th: นี่คืออุปกรณ์เล่น CD เสียงปริยายที่จะใช้

en: This is the default DVD device to use.
th: นี่คืออุปกรณ์เล่น DVD ปริยายที่จะใช้

en: This is the default VCD device to use.
th: นี่คืออุปกรณ์เล่น VCD ปริยายที่จะใช้

en: This is the default muxer method that will be used.
th: วิธีการรวมกระแสปริยายนี้จะถูกใช้

en: This is the default output URI.
th: นี่คือ URI แสดงผล

en: This is the default output access method that will be used.
th: วิธีการเข้าใช้ส่วนแสดงผลปริยายนี้จะถูกใช้

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
th: นี่คือส่วนติดต่อหลักที่ใช้โดย VLC ซึ่งจะทำการเลือกมอดูลดีที่สุดเท่าที่มีอยู่ให้โดยปริยาย

en: This is the muxer that will be used for audio.
th: นี่คือตัวรวมกระแสที่จะใช้กับเสียง

en: This is the muxer that will be used for video.
th: นี่คือตัวรวมกระแสที่จะใช้กับวีดิทัศน์

en: This is the output URI that will be used for audio.
th: URI แสดงผลตัวนี้จะใช้ในส่วนส่งเสียง

en: This is the output URI that will be used for video.
th: URI แสดงผลตัวนี้จะใช้ในส่วนแสดงวีดิทัศน์

en: This is the output access method that will be used for audio.
th: วิธีการเข้าใช้ส่วนแสดงผลนี้จะถูกใช้ในส่วนส่งเสียง

en: This is the output access method that will be used for video.
th: วิธีการเข้าใช้ส่วนแสดงผลนี้จะถูกใช้ในส่วนแสดงวีดิทัศน์

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
th: มอดูลนี้ใช้ส่งกระแสแปลงรหัสไปยังเครือข่ายผ่าน HTTP

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
th: มอดูลนี้ใช้ส่งกระแสแปลงรหัสไปยังเครือข่ายผ่าน RTP

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
th: มอดูลนี้ใช้ส่งกระแสแปลงรหัสไปยังเครือข่ายผ่าน RTSP

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
th: มอดูลนี้ใช้ส่งกระแสแปลงรหัสไปยังเครือข่ายผ่าน UDP

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
th: มอดูลนี้ใช้ส่งกระแสแปลงรหัสไปยังเครือข่ายผ่านโพรโทคอล mms

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
th: มอดูลนี้ใช้ส่งกระแสแปลงรหัสไปยังเครือข่ายผ่านเซิร์ฟเวอร์ Icecast

en: This module writes the transcoded stream to a file.
th: มอดูลนี้ใช้เขียนกระแสแปลงรหัสไปยังแฟ้ม

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
th: ตัวเลือกนี้จะทำให้ส่วนติดต่อมีการเปลี่ยนไอคอนตามวาระโอกาสต่างๆ

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
th: โปรแกรมนี้ "ไม่รับประกัน" การใช้งาน ที่กว่าเกินขอบเขตของข้ออนุญาตทางกฎหมาย
    คุณสามารถเผยแพร่ต่อได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License
    ดูรายละเอียดได้ที่แฟ้ม COPYING
    เขียนโดยทีมงาน VideoLAN ดูรายชื่อได้ที่แฟ้ม AUTHORS

en: This stream will always be opened at VLC startup.
th: กระนี้จะเปิดขึ้นเสมอ เมื่อ VLC เริ่มทำงาน

en: Tibetan
th: ทิเบต

en: Tigrinya
th: ทีกรินยา

en: Time
th: เวลา

en: Time Control
th: ควบคุมเวลา

en: Time Slider
th: ตัวเลื่อนเวลา

en: Time Toolbar
th: แถบเครื่องมือเวลา

en: Time:
th: เวลา:

en: Timeout
th: หมดเวลา

en: Timeout (ms)
th: หมดเวลา (ms)

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Title %i%s
th: เรื่องที่ %i%s

en: Title font
th: แบบอักษรหัวเรื่อง

en: Title metadata
th: ข้อมูลกำกับหัวเรื่อง

en: To
th: ไปยัง

en: To get exhaustive help, use '-H'.
th: ต้องการดูวิธีการใช้งานอย่างอย่างละเอียด ใช้ตัวเลือก '-H'.

en: Toggle Fullscreen mode
th: เปิด/ปิดการแสดงเต็มจอ

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
th: เปิด(ปิด)การเล่น ปกติ/ซ้ำ/วน ในส่วนของผังเล่น

en: Toggle Transparency
th: เปิด/ปิดความโปร่งแสง

en: Toggle autoscaling
th: เปิด/ปิดการปรับขนาดอัตโนมัติ

en: Toggle playlist
th: เปิด/ปิด ผังเล่น

en: Toggle random playlist playback
th: เปิด/ปิด การเล่นสุ่มรายการในผังเล่น

en: Toggle the video in fullscreen
th: แสดงวีดิทัศน์แบบเต็มจอ

en: Toggle the video out fullscreen
th: แสดงวีดิทัศน์ในหน้าจอปกติ

en: Toggle wallpaper mode in video output
th: เปิด/ปิดรูปแบบพื้นหลังในส่วนแสดงวีดิทัศน์

en: Toggle wallpaper mode in video output.
th: เปิด/ปิดรูปแบบพื้นหลังในส่วนแสดงวีดิทัศน์

en: Tonga (Tonga Islands)
th: ตองกา (หมู่เกาะตองกา)

en: Tool
th: เครื่องมือ

en: Toolbar position:
th: ตำแหน่งแถบเครื่องมือ :

en: Toolbars Editor
th: ตัวแก้ไขแถบเครื่องมือ

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
th: ปิดเสียง

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
th: เปิดเสียง

en: Top
th: บน

en: Top-Left
th: ซ้ายบน

en: Top-Right
th: ขวาบน

en: Total/Remaining time
th: เวลาทั้งหมด/ที่เหลือ

en: Track
th: ร่องข้อมูล

en: Track ID
th: ID ร่องข้อมูล

en: Track Number
th: หมายเลขร่อง

en: Track Synchronisation
th: การประสานร่องข้อมูล

en: Track Synchronization
th: การประสานร่องข้อมูล

en: Track number
th: ร่องข้อมูลที่

en: Track replay gain
th: อัตราส่งความดังเป็นร่องข้อมูล

en: Track settings
th: ค่าตั้งร่องข้อมูล

en: Track size (in sectors)
th: ขนาดร่อง (เป็นเซกเตอร์)

en: Tracks
th: ร่องข้อมูล

en: Traditional Chinese (Big5)
th: จีนตัวเต็ม (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
th: จีนตัวเต็มแบบยูนิกซ์ (EUC-TW)

en: Transcode
th: แปลงรหัส

en: Transcode audio
th: แปลงรหัสเสียง

en: Transcode video
th: แปลงรหัสวีดิทัศน์

en: Transcode/Save to file
th: แปลงรหัส/บันทึก ไปยังแฟ้ม

en: Transcoding Options
th: ตัวเลือกการแปลงรหัส

en: Transcoding options
th: ตัวเลือกการแปลงรหัส

en: Transform
th: หมุนภาพ

en: Transformation
th: กลับทิศทาง

en: Transparency
th: ความโปร่งแสง

en: Transparency mask
th: ตัวพรางความโปร่งแสง

en: Transparent
th: โปร่งแสง

en: Treble adjustment of the audio input.
th: การเพิ่มความแหลมของส่วนนำเข้าเสียง

en: Treble level
th: ระดับความแหลม

en: Tsonga
th: ซองกา

en: Tswana
th: เซตสวานา

en: Tuner
th: เครื่องปรับเสียง

en: Tuner TV Channel
th: ช่องโทรทัศน์เครื่องปรับเสียง

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
th: เลือกร่องเสียงและรูปแบบโมโน/สเตริโอของเครื่องปรับเสียง

en: Tuner card
th: การ์ดปรับเสียง

en: Tuner properties
th: คุณสมบัติเครื่องปรับเสียง

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Turkish (ISO 8859-9)
th: ตุรกี (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
th: ตุรกี (Windows-1254)

en: Turkmen
th: เติร์กเมนิสถาน

en: Turn off all warning and information messages.
th: ปิดคำเตือนและการแจ้งข้อมูลทั้งหมด

en: Twi
th: จวี

en: Two bookmarks have to be selected.
th: ที่คั่นสองตัวได้ถูกเลือก

en: Type
th: ประเภท

en: Type:
th: ประเภท:

en: UDP Multicast
th: การส่งสัญญาณหมู่ UDP

en: UDP Unicast
th: การส่งสัญญาณเดี่ยว UDP

en: UDP input
th: ส่วนนำเข้า UDP

en: UDP stream output
th: ส่วนแสดงผลกระแส UDP

en: UDP timeout (in ms)
th: UDP หมดเวลา (วินาที)

en: URL description
th: รายละเอียด URL

en: URL metadata
th: ขอมูลกำกับ URL

en: USF subtitles decoder
th: ตัวอ่านรหัสบทบรรยาย USF

en: USFSubs
th: บทฯ USF

en: Uighur
th: อุยกูร์

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Ukrainian (KOI8-U)
th: ยูเครน (KOI8-U)

en: Un-Zoom
th: เลิกแสดงย่อ-ขยาย

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
th: ยกเลิกการตัดขอบวีดิทัศน์ด้านล่างทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Uncrop one pixel from the left of the video
th: ยกเลิกการตัดขอบวีดิทัศน์ด้านซ้ายทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Uncrop one pixel from the right of the video
th: ยกเลิกการตัดขอบวีดิทัศน์ด้านขวาทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Uncrop one pixel from the top of the video
th: ยกเลิกการตัดขอบวีดิทัศน์ด้านบนทิ้งไปหนึ่งพิกเซล

en: Undefined
th: ไม่กำหนด

en: Unicast
th: การส่งสัญญาณเดี่ยว

en: Unidentified codec
th: ตัวถอด/ลงรหัสที่ไม่สามารถระบุได้

en: Uninstall
th: ถอดถอน

en: Uninstall Windows Service
th: ถอดถอนบริการ Windows

en: Uninstall the Service and exit.
th: ถอดถอนบริการแล้วออก

en: Universal (UTF-16)
th: สากล (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
th: สากล (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
th: ยูนิโค้ด (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
th: ยูนิโค้ด (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
th: สากล, จีน (GB18030)

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unknown Video
th: วีดิทัศน์ไม่ทราบประเภท

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
th: ไม่ทราบประเภทคำสั่ง `%s' พิมพ์ `help' เพื่อดูวิธีใช้

en: Unknown type
th: ไม่ทราบประเภท

en: Unset
th: ไม่ได้ตั้ง

en: Unspecified
th: ยังไม่ระบุ

en: Unsubscribe
th: เลิกบอกรับ

en: Unsubscribe from a podcast
th: เลิกบอกรับพอดคาสต์

en: Up
th: ปุ่มเลื่อนขึ้น (Up, ▴)

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Update VLC media player
th: ปรับปรุงรุ่นโปรแกรมเล่นสื่อ VLC

en: Update the tree
th: ปรับปรุงผังรายการ

en: Upstream rate
th: อัตราส่งกระแส

en: Urdu
th: อูรดู

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
th: การใช้: %s [ตัวเลือก] [กระแส] ...
    คุณสามารถใส่กระแสได้หลายตัวในคอมมานไลน์
    พวกมันจะถูกเข้าคิวในผังเล่น
    ตัวที่ใส่ก่อนก็จะถูกเล่นก่อน
    
    รูปแบบตัวเลือก:
      --ตัวเลือก  รูปแบบมาตรฐานของตัวเลือก ที่จะใช้ในการเล่นโปรแกรม
       -ตัวเลือก  ตัวอักษรย่อตัวเดียวของ --ตัวเลือก
       :ตัวเลือก  ตัวเลือกที่จะนำไปใช้ในการเล่นกระแสโดยตรง
                และจะมีผลไปทับค่าตั้งก่อนหน้า
    
    รูปแบบคำสั่งต่อท้ายเมื่อเล่น MRL กระแส:
      [[ส่วนเข้าใช้][/รูปแบบแฟ้ม]://]ที่อยู่ URL[#[ชื่อเรื่อง][:ชื่อตอน][-[ชื่อเรื่อง][:ชื่อตอน]]]
      [:ตัวเลือก=ค่า ...]
    
      --ตัวเลือก สามารถใส่เป็น ":ตัวเลือก" ใน MRL ได้
      :ตัวเลือก=ค่า สามารถใส่ได้หลายชุดตัวเลือก
    
      ส่วนเข้าใช้ คือ ประเภทแหล่งของสื่อ
       dir - ที่เก็บแฟ้ม
       dvd - DVD
       file - แฟ้ม
       ftp - ที่อยู่ FTP
       http - ที่อยู่ HTTP
       rtp - ที่อยู่ RTP
       เป็นต้น
    
      รูปแบบแฟ้ม คือ ประเภทของแฟ้มตามตัวแยกกระแส
                ไม่ต้องระบุในส่วนนี้ หากไม่ทราบประเภทแฟ้ม
       avi - แฟ้ม AVI
       flac - แฟ้ม FLAC
       mp4 - แฟ้ม MP4
       mpga - แฟ้ม MPEG / MP3
       mpgv - แฟ้ม MPEG-I/II
       ogg - แฟ้ม OGG
       wav - แฟ้ม WAV
       เป็นต้น
    
      ที่อยู่ URL คือ ที่ตั้งสื่อหรือพาธของแฟ้ม
    
      ชื่อเรื่องและชื่อตอน สามารถเรียงลำดับได้
                โดยใช้เครื่องหมายยัติภังค์ "-" คั่นแบ่ง
                ระหว่างรูปแบบคำสั่ง
    
    รูปแบบคำสั่งต่อท้ายเมื่อเล่น URL:
      file:///พาธ/แฟ้ม              เล่นแฟ้มสื่อทั่วไป
      http://โฮสต์[:พอร์ต]/แฟ้ม        เล่นแฟ้มสื่อจาก HTTP URL
      ftp://โฮสต์[:พอร์ต]/แฟ้ม         เล่นแฟ้มสื่อจาก FTP URL
      mms://โฮสต์[:พอร์ต]/แฟ้ม        เล่นแฟ้มสื่อจาก MMS URL
      screen://                      จับภาพหน้าจอ
      dvd://[อุปกรณ์]                 เล่นจากอุปกรณ์เล่น DVD
      vcd://[อุปกรณ์]                 เล่นจากอุปกรณ์เล่น VCD
      cdda://[อุปกรณ์]               เล่นจากอุปกรณ์เล่น CD เสียง
      udp://[[<ที่อยู่แหล่งข้อมูล>]@[<ที่อยู่เชื่อม>][:<พอร์ตเชื่อม>]]
                                     เล่นกระแส UDP ซึ่งส่งโดยเซิร์ฟเวอร์ส่งกระแส
      vlc://pause:<วินาที>          พักการเล่นตามจำนวนวินาทีที่ระบุ
      vlc://quit                     ออกจาก VLC

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
th: ใช้เมนูบลูเรย์; หากปิดใช้ จะเป็นการเล่นภาพยนตร์โดยตรง

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
th: ใช้เครื่องตรวจจับความเคลื่อนไหว HDAPS, AMS, APPLESMC หรือ UNIMOTION ในการหมุนวีดิทัศน์

en: Use S/PDIF when available
th: ใช้ S/PDIF เมื่อสามารถทำได้

en: Use a plugins cache
th: ใช้แคชปลั๊กอิน

en: Use a skinned playlist
th: ใช้รูปแบบผังเล่นของหน้ากาก

en: Use custom skin
th: เลือกหน้ากากเอง

en: Use float32 output
th: ใช้ส่วนแสดงผล float32

en: Use media library
th: ใช้คลังสื่อ

en: Use native style
th: ใช้แบบปกติ

en: Use only one instance when started from file manager
th: เล่นในตัวเล่นเดียวเท่านั้น เมื่อเปิดแฟ้มจากตัวเรียกดูแฟ้ม

en: Use playback control?
th: ใช้ส่วนควบคุมการเล่น?

en: Use subtitle file
th: ใช้แฟ้มบทบรรยาย

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
th: ใช้ค่านี้เมื่อคุณรู้ว่ากระแสของคุณถูก(หรือไม่ได้ถูก)ลงรหัสด้วยดอลบีเซอร์ราวนด์แต่การระบุล้มเหลว, หากกระแสนั้นไม่ได้ลงรหัสแบบดอลบีเซอร์ราวนด์ การใช้ตัวเลือกนี้อาจเพิ่มอรรถรสการรับฟังของคุณ โดยเฉพาะเมื่อใช้ร่วมกับตัวผสมช่องสัญญาณหูฟัง

en: User
th: ผู้ใช้

en: User Agent
th: ยูสเซอร์เอเจนต์

en: User name
th: ชื่อผู้ใข้

en: User name that will be used for the connection.
th: ชื่อผู้ใช้ที่จะใช้ในการเชื่อมต่อ

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Uzbek
th: อุซเบกิสถาน

en: V&iew
th: มุ&มมอง

en: VBI & Teletext
th: VBI & ข่าวข้อความ

en: VBI capture device
th: อุปกรณ์รับ VBI

en: VBR mode
th: โหมด VBR

en: VBV buffer
th: บัฟเฟอร์ VBV

en: VC-1 packetizer
th: ตัวทำแพกเกจ VC-1

en: VC1 video demuxer
th: ตัวแยกกระแสวีดิทัศน์ VC1

en: VC2 Low Delay Profile
th: โฟรไฟล์หน่วงเวลาน้อย VC2

en: VC2 Main Profile
th: โพรไฟล์หลัก VC2

en: VC2 Simple Profile
th: โพรไฟล์เรียบง่าย VC2

en: VCD Format
th: รูปแบบ VCD

en: VCD device
th: อุปกรณ์เล่น VCD

en: VCD input
th: ส่วนนำเข้า VCD

en: VDR recordings
th: การบันทึก VDR

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
th: VLC สามารถแสดงข้อความบนวีดิทัศน์ได้ ซึ่งเรียกว่า OSD (การแสดงผลบนจอภาพ)

en: VLC can't recognize the input's format
th: VLC ไม่สามารถจำรูปแบบของส่วนนำเข้าได้

en: VLC could not connect to "%s:%d".
th: VLC ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยัง "%s:%d"

en: VLC could not connect with the given server.
th: VLC ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ที่ให้มาได้

en: VLC could not identify the audio or video codec
th: VLC ไม่สามารถระบุตัวถอด/ลงรหัสเสียงหรือวีดิทัศน์นี้ได้

en: VLC could not open the %s module.
th: VLC ไม่สามารถเปิดมอดูล %s

en: VLC could not open the decoder module.
th: VLC ไม่สามารถเปิดมอดูลตัวอ่านรหัสได้

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
th: VLC ไม่สามารถเปิดแฟ้ม "%s" (%s)

en: VLC could not open the file "%s": %s
th: VLC ไม่สามารถเปิดแฟ้ม "%s": %s

en: VLC could not read the file (%s).
th: VLC ไม่สามารถอ่านแฟ้ม (%s)

en: VLC could not read the file: %s
th: VLC ไม่สามารถอ่านแฟ้ม: %s

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
th: VLC ไม่สามารถเปิด MRL '%s' ดูรายละเอียดที่ปูม

en: VLC media playback
th: การเล่นสื่อของ VLC

en: VLC media player
th: โปรแกรมเล่นสื่อ VLC

en: VLC media player - Web Interface
th: โปรแกรมเล่นสื่อ VLC - ส่วนติดต่อเว็บ

en: VLC media player Help
th: วิธีใช้โปรแกรมเล่นสื่อ VLC

en: VLC media player Help...
th: วิธีใช้โปรแกรมเล่นสื่อ VLC...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
th: เคโปรแกรมเล่นสื่อ VLC (VLC media player) และ VideoLAN เป็นเครื่องหมายการค้าของสมาคม VideoLAN (VideoLAN Association.)

en: VLC media player updates
th: การปรับรุ่นของโปรแกรมเล่นสื่อ VLC

en: VLC preferences
th: ค่าปรับแต่ง VLC

en: VLC skins website
th: เว็บไซต์แฟ้มหน้ากากของ VLC

en: VLC version %s (%s)
th: VLC  รุ่น %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
th: VLC ไม่สามารถบันทึกข้อมูลกำกับได้

en: VLC will keep playing the current playlist item.
th: VLC จะเล่นซ้ำรายการปัจจุบันที่เล่นอยู่ในผังเล่น

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
th: VLC จะเล่นซ้ำรายการในผังเล่นทั้งหมด

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
th: VLC จะเริ่มโปรแกรมเป็นไอคอนอยู่ในแถบงานของคุณ

en: VLC's connection to the given server was rejected.
th: การเชื่อมต่อของ VLC ไปยังเซิร์ฟเวอร์ที่ให้มาถูกยกเลิก

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
th: ค่าตั้ง VLM (*.vlm);;ทั้งหมด (*)

en: VLM configuration file
th: แฟ้มค่าตั้ง VLM

en: VLM configurator
th: ตัวตั้งค่า VLM

en: VNC Host
th: โฮสต์ VNC

en: VNC Password
th: รหัสผ่าน VNC

en: VNC Port
th: พอร์ต VNC

en: VNC client access
th: ส่วนเข้าใช้ไคลเอนต์ของ VNC

en: VNC hostname or IP address.
th: ชื่อโฮสต์ หรือที่อยู่ IP VNC

en: VNC password.
th: รหัสผ่าน VNC

en: VNC port number.
th: จำนวนพอร์ต VNC

en: VOC demuxer
th: ตัวแยกกระแส VOC

en: Variance
th: ความแปรปรวน

en: Verbosity
th: ระดับรายละเอียด

en: Verbosity (0,1,2)
th: ชั้นรายละเอียด (0,1,2)

en: Version
th: รุ่น

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Vertical (13V)
th: แนวตั้ง (13V)

en: Vertical flip
th: พลิกแนวตั้ง

en: Very Low Definition (240 lines)
th: ความละเอียดต่ำมาก (240 เส้น)

en: Very short backwards jump
th: ช่วงก่อนหน้าอย่างสั้นๆ

en: Very short forward jump
th: ช่วงถัดไปอย่างสั้นๆ

en: Very short jump length
th: การข้ามช่วงอย่างสั้นๆ

en: Very short jump length, in seconds.
th: การข้ามช่วงอย่างสั้นๆ เป็นวินาที

en: Video
th: วีดิทัศน์

en: Video &Track
th: ร่อง&ว&ีดิทัศน์

en: Video Auto Scaling
th: การปรับสัดส่วนภาพวีดิทัศน์โดยอัตโนมัติ

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
th: ส่วนนำเข้าแผ่นวีดิทัศน์แบบ (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Capture height
th: ความสูงส่วนรับภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video Capture height in pixel
th: ความสูงส่วนรับภาพถ่ายวีดิทัศน์เป็นพิกซ์เซล

en: Video Capture width
th: ความกว้างส่วนรับภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video Capture width in pixel
th: ความกว้างส่วนรับภาพถ่ายวีดิทัศน์เป็นพิกซ์เซล

en: Video Effects
th: ลูกเล่นวีดิทัศน์

en: Video Effects...
th: ลูกเล่นวีดิทัศน์...

en: Video FPS
th: FPS วีดิทัศน์

en: Video Files
th: แฟ้มวีดิทัศน์

en: Video ID
th: ID วีดิทัศน์

en: Video Manager
th: ตัวจัดการวีดิทัศน์

en: Video PID
th: PID วีดิทัศน์

en: Video Settings
th: ค่าตั้งวีดิทัศน์

en: Video Track
th: ร่องวีดิทัศน์

en: Video X coordinate
th: พิกัด X วีดิทัศน์

en: Video Y coordinate
th: พิกัด Y วีดิทัศน์

en: Video alignment
th: การจัดวางวีดิทัศน์

en: Video bitrate
th: อัตราการส่งถ่ายบิตวีดิทัศน์

en: Video capture
th: ส่วนรับภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video capture (Video4Linux)
th: ส่วนรับภาพถ่ายวีดิทัศน์ (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
th: ส่วนควบคุมการรับภาพวีดิทัศน์ (หากอุปกรณ์มีการรองรับ)

en: Video capture device
th: อุปกรณ์จับภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video capture device node.
th: โหนดอุปกรณ์จับภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video codec
th: ตัวอ่าน-ลงรหัสวีดิทัศน์

en: Video codecs
th: ตัวอ่าน-ลงรหัสวีดิทัศน์

en: Video connection
th: การเชื่อมต่อวีดิทัศน์

en: Video cropping
th: ตัดขอบภาพวีดิทัศน์

en: Video device
th: อุปกรณ์เล่นวีดีทัศน์

en: Video device name
th: ชื่ออุปกรณ์เล่นวีดิทัศน์

en: Video encoder
th: ตัวลงรหัสวีดิทัศน์

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
th: ตัวลงรหัสวีดิทัศน์ (กำลังใช้ OpenMAX IL)

en: Video filter
th: ตัวผันค่าวีดิทัศน์

en: Video filter module
th: มอดูลตัวผันค่าวีดิทัศน์

en: Video filters are used to process the video stream.
th: ตัวผันค่าวีดิทัศน์ที่ใช้ในการทำกระแสวีดิทัศน์

en: Video filters will be applied to the video stream.
th: ตัวผันค่าวีดิทัศน์ที่จะนำไปใช้กับกระแสวีดิทัศน์

en: Video height
th: ความสูงวีดิทัศน์

en: Video input
th: ส่วนนำเข้าวีดิทัศน์

en: Video input frame rate
th: อัตราเฟรมวีดิทัศน์นำเข้า

en: Video memory
th: หน่วยความจำวีดิทัศน์

en: Video memory buffer height.
th: ความสูงบัฟเฟอร์ความจำวีดิทัศน์

en: Video memory buffer pitch in bytes.
th: ระดับเสียงบัฟเฟอร์ความจำวีดิทัศน์เป็นไบต์

en: Video memory buffer width.
th: ความกว้างบัฟเฟอร์ความจำวีดิทัศน์

en: Video memory output
th: ส่วนแสดงผลหน่วยความจำวีดิทัศน์

en: Video mode
th: รูปแบบวีดิทัศน์

en: Video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์

en: Video output URL
th: URL แสดงวีดิทัศน์

en: Video output access method
th: วิธีการเข้าใช้ส่วนแสดงวีดิทัศน์

en: Video output module
th: มอดูลแสดงวีดิทัศน์

en: Video output modules
th: มอดูลแสดงวีดิทัศน์

en: Video output muxer
th: ตัวรวมกระแสแสดงวีดิทัศน์

en: Video port
th: พอร์ตวีดิทัศน์

en: Video scale
th: สัดส่วนภาพวีดิทัศน์

en: Video scaling
th: การปรับสัดส่วนภาพวีดิทัศน์

en: Video scaling factor
th: สัดส่วนภาพวีดิทัศน์

en: Video scaling filter
th: ตัวผันค่าสัดส่วนวีดิทัศน์

en: Video settings
th: ค่าตั้งวีดิทัศน์

en: Video size
th: ขนาดวีดิทัศน์

en: Video snapshot directory (or filename)
th: ที่เก็บแฟ้มภาพถ่ายวีดีทัศน์ (หรือชื่อแฟ้ม)

en: Video snapshot file prefix
th: คำนำหน้าแฟ้มภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video snapshot format
th: รูปแบบภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video snapshot height
th: ความสูงภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video snapshot width
th: ความกว้างภาพถ่ายวีดิทัศน์

en: Video snapshots
th: ภาพถ่ายวิดีทัศน์

en: Video splitter module
th: มอดูลตัวแยกสัญญาณวีดิทัศน์

en: Video standard
th: มาตรฐานวีดิทัศน์

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
th: มาตรฐานวีดิทัศน์ (ปริยาย, SECAM, PAL, หรือ NTSC)

en: Video title
th: หัวเรื่องวีดิทัศน์

en: Video transformation filter
th: ตัวผันค่ากลับทิศทางภาพวีดิทัศน์

en: Video width
th: ความกว้างวีดิทัศน์

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
th: จะแสดงวีดิทัศน์โดยใช้ดิสเพลย์นี้ของ X11 ถ้าเว้นว่างไว้ ก็จะใช้ดิสเพลย์ปริยาย

en: Video4Linux input
th: ส่วนนำเข้า Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
th: ตัวจูนวิทยุ Video4Linux

en: VideoLAN Website...
th: เว็บไซต์ของ VideoLAN...

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: Vietnamese (VISCII)
th: เวียดนาม (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
th: เวียดนาม (Windows-1258)

en: View
th: มุมมอง

en: View certificate
th: ดูใบรับรอง

en: Visualization
th: การทำมโนทัศน์

en: Visualization:
th: มโนทัศน์:

en: Visualizations
th: มโนภาพ

en: Visualizations selector
th: ตัวจัดเลือกมโนภาพ

en: Visualizer
th: มโนทัศน์

en: Visualizer filter
th: ตัวผันค่ามโนทัศน์

en: VoD server module
th: มอดูลเซิร์ฟเวอร์ VoD

en: Vol #
th: เสียง #

en: Vol max #
th: สุดเสียง #

en: Volume
th: ระดับเสียง

en: Volume %ld%%
th: ระดับเสียง %ld%%

en: Volume Control
th: การควบคุมระดับเสียง

en: Volume Down
th: ปุ่มลดเสียง (Volume Down)

en: Volume Mute
th: ปุ่มปิดเสียง (Volume Mute)

en: Volume Set
th: ตั้งค่าระดับเสียง

en: Volume Up
th: ปุ่มเพิ่มเสียง (Volume Up)

en: Volume down
th: ลดระดับเสียง

en: Volume normalization
th: การเกลี่ยระดับเสียง

en: Volume of the audio input.
th: ระดับเสียงของส่วนนำเข้าเสียง

en: Volume up
th: เพิ่มระดับเสียง

en: Vorbis audio decoder
th: ตัวอ่านรหัสเสียง Vorbis

en: Vorbis audio encoder
th: ตัวลงรหัสเสียง Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
th: Vorbis เป็นตัวลง-อ่านรหัสเสียงแบบเปิดฟรี (สามารถใช้กับ OGG ได้)

en: WAV demuxer
th: ตัวแยกกระแส WAV

en: WAV muxer
th: ตัวรวมกระแส WAV

en: WPL playlist import
th: นำเข้าผังเล่น WPL

en: Wall
th: ผนัง

en: Wall video filter
th: ตัวผันค่าแยกฉากวีดิทัศน์

en: Wallpaper
th: พื้นหลัง

en: Warning
th: คำเตือน

en: Water effect
th: ลูกเล่นน้ำ

en: Wave
th: คลื่น

en: Wave video filter
th: ตัวผันค่าภาพวีดิทัศน์แบบคลื่น

en: WaveOut audio output
th: ส่วนส่งเสียง WaveOut

en: Waves
th: คลื่น

en: Web
th: เว็บ

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Welsh
th: เวลส์

en: Western European (IBM 00850)
th: ยุโรปตะวัยตก (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
th: ยุโรปตะวันตก (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
th: ยุโรปตะวันตก (Windows-1252)

en: Wet
th: เว็ต

en: Wet mix
th: เว็ตมิกซ์

en: When minimized
th: เมื่อย่อเก็บ

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
th: เมื่อตั้งค่าแล้ว VLC ตัวที่ตั้งค่านี้จะทำงานเป็นนาฬิกาแม่ข่าย ส่งการประสานไปให้ลูกข่ายรับการประสาน

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
th: เมื่อเปิดใช้งานสิ่งนี้ ส่วนติดต่อจะแสดงกล่องโต้ตอบในเวลาที่ต้องการให้ผู้ใช้ป้อนข้อมูล

en: White
th: ขาว

en: White Crush for Blue
th: เกลี่ยไล่ความขาว ของช่วงสีน้ำเงิน

en: White Crush for Green
th: เกลี่ยไล่ความขาว ของช่วงสีเขียว

en: White Crush for Red
th: เกลี่ยไล่ความขาว ของช่วงสีแดง

en: White Level for Blue
th: ระดับความขาวของช่วงสีน้ำเงิน

en: White Level for Green
th: ระดับความขาวของช่วงสีเขียว

en: White Level for Red
th: ระดับความขาวของช่วงสีแดง

en: Width
th: ความกว้าง

en: Width of the virtual room
th: ระยะของห้องจำลอง

en: Width of video or subtitle elementary streams
th: ความกว้างของกระแสมูลฐานวีดิทัศน์หรือบทบรรยาย

en: Window
th: หน้าต่าง

en: Window decorations
th: ส่วนตกแต่งหน้าต่าง

en: Window properties
th: คุณสมบัติของหน้าต่าง

en: Window size
th: ขนาดหน้าต่าง

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
th: การตั้งค่าหน้าต่างของหน้ากากที่ใช้ล่าสุด ตัวเลือกนี้มีการปรับเปลี่ยนโดยอัตโนมัติ อย่าแตะต้องจะดีกว่า

en: Windows opacity between 0.1 and 1
th: ความทึบแสงหน้าต่าง ระว่าง 0.1 และ 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
th: หากเลือกตัวเลือกนี้ ปุ่มเพิ่มเสียง ลดเสียง และปิดเสียงบนแป้นพิมพ์จะเปลี่ยนความดังเสียงของระบบโดยตรง หากปิดตัวเลือกนี้ ปุ่มปรับความดังเสียงดังกล่าวจะเปลี่ยนความดังเสียงของ VLC เมื่อเลือกหน้าต่าง VLC และจะเปลี่ยนความดังเสียงของระบบเมื่อไม่ได้เลือกหน้าต่าง VLC

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
th: เมื่อเปิดใช้ตัวเลือกนี้ การเล่นจะถูกพักไว้โดยอัตโนมัติเมื่อย่อเก็บหน้าต่าง

en: Wolof
th: โวลอฟ

en: Write process id to file
th: เขียนกระบวนการ id ไปยังแฟ้ม

en: Writer
th: ผู้ประพันธ์

en: Writes process id into specified file.
th: เขียนกระบวนการ id ไปยังแฟ้มเฉพาะ

en: X coordinate
th: พิกัด X

en: X offset
th: ออฟเซต X

en: X window
th: หน้าต่าง X

en: X11 display
th: ดิสเพลย์ของ X11

en: X11 video output (XCB)
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
th: หน้าต่างวีดิทัศน์ X11 (XCB)

en: X11 window ID
th: ID หน้าต่าง X11

en: XA demuxer
th: ตัวแยกกระแส XA

en: XDG screen saver inhibition
th: ระงับการรักษาหน้าจอ XDG

en: XDG-screensaver
th: ตัวรักษาหน้าจอ-XDG

en: XSPF playlist
th: ผังเล่น XSPF

en: XSPF playlist export
th: ส่งออกผังเล่น XSPF

en: XSPF playlist import
th: นำเข้าผังเล่น XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
th: ผังเล่น XSPF|*.xspf|แฟ้ม M3U|*.m3u|ผังเล่น HTML|*.html

en: XVideo format id
th: ไอดีรูแบบ XVideo

en: XVideo output (XCB)
th: ส่วนแสดง XVideo (XCB)

en: XWD file (autodetect)
th: แฟ้ม XWD (ตรวจหาโดยอัตโนมัติ)

en: Xhosa
th: คอซา

en: Y coordinate
th: พิกัด Y

en: Y offset
th: ออฟเซต Y

en: Y offset, down from the top.
th: ออฟเซต Y , จากบนลงล่าง

en: YUV output
th: ส่วนแสดงผล YUV

en: YUV video output
th: ส่วนแสดงวีดิทัศน์ YUV

en: Yellow
th: เหลือง

en: Yes
th: ใช่

en: Yiddish
th: ยิดดิช

en: Yoruba
th: โยรูบา

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
th: คุณสามารถกำหนดใช้ความสูงของวีดิทัศน์ VLC จะปรับใช้กับลักษณะของวีดิทัศน์เองโดยปริยาย (-1)

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
th: คุณสามารถกำหนดใช้ความกว้างของวีดิทัศน์ VLC จะปรับใช้กับลักษณะของวีดิทัศน์เองโดยปริยาย (-1)

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
th: คุณสามารถเลือก "ส่วนติดต่อเพิ่มเติม" สำหรับ VLC พวกมันจะถูกเรียกใช้งานไว้เบื้องหลังส่วนติดต่อปริยาย ใช้เครื่องหมายจุลภาคเพื่อแยกรายการมอดูลส่วนติดต่อ (ค่าทั่วไปคือ "rc" (การควบคุมระยะไกล), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
th: คุณสามารถเลือกส่วนติดต่อควบคุมของ VLC ได้

en: You can select local files with the following list and buttons.
th: คุณสามารถเลือกและกดปุ่มเพื่อเพิ่มแฟ้มในเครื่องเข้าไปในรายการได้

en: You have the latest version of VLC media player.
th: โปรแกรมเล่นสื่อ VLC ที่คุณใช้เป็นรุ่นล่าสุด

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
th: คุณมีสองทางเลือก:
     1. ปรับขนาดของส่วนติดต่อตามขนาดปกติของวีดิทัศน์ (ค่าปริยาย)
     2. ปรับขนาดของวีดิทัศน์ให้เหมาะสมกับขนาดส่วนติดต่อ (เอาเครื่องหมายถูกออก)

en: You must set a name for the profile.
th: คุณต้องตั้งชื่อโพรไฟล์

en: Your account was rejected.
th: บัญชีของคุณถูกยกเลิก

en: Your input can't be opened
th: ไม่สามารถเปิดส่วนนำเข้าของคุณได้

en: Your password was rejected.
th: รหัสผ่านของคุณถูกยกเลิก

en: ZPL playlist import
th: นำเข้าผังเล่น ZPL

en: Zhuang
th: จ้วง

en: Zip access
th: การเข้าใช้แฟ้ม Zip

en: Zip files filter
th: ตัวผันค่าแฟ้ม Zip

en: Zone 0: Top gradient
th: บริเวณ 0: ไล่สีจากด้านบน

en: Zone 0:top
th: บริเวณ 0:บน

en: Zone 1: Right gradient
th: บริเวณ 1: ไล่สีจากด้านขวา

en: Zone 1:right
th: บริเวณ 1:ขวา

en: Zone 2: Bottom gradient
th: บริเวณ 2: ไล่สีจากด้านล่าง

en: Zone 2:bottom
th: บริเวณ 2:ล่าง

en: Zone 3: Left gradient
th: บริเวณ 3: ไล่สีจากด้านซ้าย

en: Zone 3:left
th: บริเวณ 3:ซ้าย

en: Zone 4: Summary gradient
th: บริเวณ 4: ไล่สีโดยรวม

en: Zone 4:summary
th: บริเวณ 4:สรุป

en: Zoom
th: แสดงย่อ-ขยาย

en: Zoom In
th: ปุ่มแสดงขยาย

en: Zoom Out
th: ปุ่มแสดงย่อ

en: Zoom mode: %s
th: รูปแบบการแสดงย่อ-ขยาย: %s

en: Zoom video
th: แสดงย่อ-ขยายวีดิทัศน์

en: Zooming reset
th: เรียกคืนค่าการแสดงย่อ-ขยาย

en: Zulu
th: ซูลู

en: [Display]
th: [การแสดง]

en: [Filebrowser]
th: [ตัวเรียกดูแฟ้ม]

en: [Global]
th: [โดยรวม]

en: [Loop]
th: [เล่นวน]

en: [Player]
th: [ตัวเล่น]

en: [Playlist]
th: [รายกานเล่น]

en: [Random]
th: [เล่นสุ่ม]

en: [Repeat]
th: [เล่นซ้ำ]

en: [cdda:][device][@[track]]
th: [cdda:][อุปกรณ์][@[ร่อง]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
th: [vcd:][อุปกรณ์][#[ชื่อเรื่อง][,[ชื่อตอน]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
th: เติม --advanced ลงในคอมมานด์ไลน์เพื่อดูตัวเลือกขั้นสูง

en: auto
th: อัตโนมัติ

en: bits
th: บิต

en: blocks
th: บล็อค

en: boolean
th: ตรรกะ

en: buffers
th: บัฟเฟอร์

en: clean effects
th: ล้างลูกเล่น

en: debug
th: ดีบั๊ก (แก้จุดบกพร่อง)

en: decoder
th: ตัวอ่านรหัส

en: disabled
th: ปิดใช้

en: errors
th: ผิดพลาด

en: extended selection list
th: รายการเลือกเพิ่มเติม

en: frames
th: เฟรม

en: full
th: เต็ม

en: iTunes Music Library importer
th: ตัวช่วยนำเข้าเพลงจากคลังสื่อของ iTunes

en: in
th: ใน

en: integer
th: จำนวนเต็ม

en: large - use large code blocks
th: ใหญ่ - ใช้บล็อครหัสขนาดใหญ่

en: last.fm: Authentication failed
th: last.fm: การยืนยันตัวบุคคลล้มเหลว

en: libprojectM effect
th: ลูกเล่น libprojectM

en: medium - use medium sized code blocks
th: กลาง - ให้บล็อกรหัสขนาดกลาง

en: motion
th: ความเคลื่อนไหว

en: motion control interface
th: ส่วนติดต่อควบคุมความความเคลื่อนไหว

en: no
th: ไม่

en: none
th: ไม่มี

en: offsets
th: ออฟเซต

en: packetizer
th: ตัวทำแพ็กเก็ต

en: packets
th: แพ็กเก็ต

en: play list
th: ผังเล่น

en: print version information
th: พิมพ์รายละเอียดรุ่น

en: projectM configuration file
th: แฟ้มค่าตั้ง projectM

en: projectM preset path
th: พาธชุดค่าตั้ง projectM

en: reset the current config to the default values
th: เรียกคืนการตั้งค่าที่ใช้อยู่ กลับไปสู่ค่าปริยาย

en: sec.
th: วินาที

en: selection list
th: รายการที่เลือก

en: simple
th: เรียบง่าย

en: small - use small code blocks
th: เล็ก - ใช้บล็อครหัสเล็ก

en: string
th: สตริง

en: type
th: ประเภท

en: unknown
th: ไม่ทราบประเภท

en: unknown type
th: ไม่ทราบประเภท

en: v4l2 controls
th: เครื่องควบคุม v4l2

en: v4l2 driver controls
th: ส่วนควบคุมไดร์ฟเวอร์ของ v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
th: vcdx://[อุปกรณ์-หรือ-แฟ้ม][@{P,S,T}จำนวน]

en: vlc-snap
th: จับภาพ-vlc

en: warnings
th: คำเตือน

en: x264 preset and tuning selection
th: การปรับค่าและชุดค่าตั้ง x264

en: x264 profile and level selection
th: การเลือกระดับและโพรไฟล์ x264

en: yes
th: ใช่

en: yes: %@ @ %@ kb/s
th: ใช่: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
th: ใช่: จาก %@ ถึง %@

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
th: | achan [X]. . . . . . . . . .  ตั้ง/อ่าน ช่องเสียง

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
th: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . เพิ่ม XYZ ไปยังผังเล่น

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
th: | adev [device]  . . . . . . . .  ตั้ง/อ่าน อุปกรณ์เล่นเสียง

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
th: | atrack [X] . . . . . . . . . . . ตั้ง/อ่าน ร่องเสียง

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
th: | จำนวนไบต์ที่ส่งแล้ว       : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
th: | chapter [X]  . . . . ตั้ง/อ่าน ตอนของรายการปัจจุบัน

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
th: | chapter_n  . . . . . .  ตอนถัดไปของรายการปัจจุบัน

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
th: | chapter_p  . . . .  ตอนก่อนหน้าของรายการปัจจุบัน

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
th: | clear . . . . . . . . . . . . . . ล้างผังเล่น

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
th: | อัตราส่งบิตแยกกระแส    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
th: | จำนวนไบต์ที่แยกกระแสแล้ว : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
th: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . เข้าคิว XYZ ไปยังผังเล่น

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
th: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . เปิด/ปิด การแสดงเต็มหน้าจอ

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
th: | faster . . . . . . . . . .  เล่นกระแสเร็วขึ้น

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
th: | frame. . . . . . . . . .  เล่นเฟรมต่อเฟรม

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
th: | get_length . . . .  ความยาวระยะเวลาของกระแสที่เล่นอยู่

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
th: | get_title . . . . .  หัวเรื่องของกระแสที่เล่นอยู่

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
th: | goto . . . . . . . . . . . . . .  ไปยังรายการในดัชนี

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
th: | help . . . . . . . . . . . . . . . ข้อความแสดงวิธีใช้นี้

en: | info . . . . .  information about the current stream
th: | info . . . . . ข้อมูลเกี่ยวกับกระแสปัจจุบัน

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
th: | อัตราส่งบิตนำเข้า    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
th: | ไบต์นำเข้าที่อ่านแล้ว : %8.0f KiB

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
th: | loop [on|off] . . . . . . . . . เปิด/ปิดการเล่นวนรายการ

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
th: | next . . . . . . . . . . . . . .  รายการเล่นตัวถัดไป

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
th: | normal . . . . . . . . . .  เล่นกระแสด้วยความเร็วปกติ

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
th: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  เปิด/ปิดการพัก

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
th: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . เล่นกระแส

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
th: | playlist . . . . .  แสดงรายการปัจจุบันในผังเล่น

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
th: | prev . . . . . . . . . . . .  รายการเล่นตัวก่อนหน้า

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
th: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  ออก vlc

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
th: | random [on|off] . . . . . . .  เปิดปิดการเล่นสุ่ม

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
th: | repeat [on|off] . . . .  เปิด/ปิดการเล่นซ้ำรายการ

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
th: | อัตราการส่งถ่ายบิต  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
th: | slower . . . . . . . . . .  เล่นกระแสอย่างช้าๆ

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
th: | snapshot . . . . . . . . . . . . จับภาพวีดิทัศน์

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
th: | stats  . . . . . . . .  แสดงข้อมูลทางสถิติ

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
th: | status . . . . . . . . . . . สถานะผังเล่นปัจจุบัน

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
th: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . หยุดกระแส

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
th: | strack [X] . . . . . . . . .  ตั้ง/อ่าน ร่องบทบรรยาย

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
th: | title [X]  . . . . . . ตั้ง/อ่าน ชื่อเรื่องของรายการปัจจุบัน

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
th: | title_n  . . . . . . . .  เรื่องถัดไปในรายการปัจจุบัน

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
th: | title_p  . . . . . .  เรื่องก่อนหน้าในรายการปัจจุบัน

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
th: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  ตั้ง/อ่าน การตัดขอบวีดิทัศน์

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
th: | voldown [X]  . . . . . .  ลดระดับเสียง X ระดับ

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
th: | volume [X] . . . . . . . . . .  ตั้ง/อ่าน ระดับเสียง

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
th: | volup [X]  . . . . . . .  เพิ่มระดับเสียง X ระดับ

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
th: | vratio [X]  . . . . . . . ตั้ง/อ่าน อัตราส่วนภาพวีดิทัศน์

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
th: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . ตั้ง/อ่าน ร่องวีดิทัศน์

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
th: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  ตั้ง/อ่าน การแสดงย่อ-ขยายวีดิทัศน์
