VLC - Trans - en to ro translation catalogue (4134 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ro: 
    Conținut transferat în fișierul vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ro: 
    Apasă tasta ENTER pentru a continua...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ro: 
    Avertisment: dacă nu mai poți accesa interfața grafică (GUI-ul), deschide o fereastă de linie de comandă, du-te în dosarul unde ai instalat VLC și execută "vlc -I qt"

en:  (default disabled)
ro:  (dezactivat implicit)

en:  (default enabled)
ro:  (activat implicit)

en:  .                      Show/Hide hidden files
ro:  .                      Arată/ascunde fișierele ascunse

en:  ;                      Look for the next item
ro:  ;                      Caută elementul următor

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ro:  <, >                   Capitolul următor/precedent

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ro:  <enter>                Adaugă fișierul selectat în lista de redare

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ro:  <spațiu>                Adaugă dosarul selectat în lista de redare

en:  <space>                Pause/Play
ro:  <space>                Pauză/Redare

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ro:  <sus>,<jos>            Caută +/-5%%

en:  A                      Add an entry
ro:  A                      Adaugă o înregistrare

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ro:  Ctrl-l                 Reîmprospătează ecranul

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ro:  D, <backspace>, <del>  Șterge o înregistrare

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ro:  O                      Inversează ordinea listei de redare pe baza titlului

en:  Position : %s/%s
ro: Poziție : %s/%s

en:  Profile Name Missing
ro:  Lipsește numele profilului

en:  R                      Toggle Repeat item
ro:  R                      Comută repetarea elementului

en:  Source   : %s
ro:  Sursă   : %s

en:  Source: <no current item>
ro:  Sursă: <niciun element curent>

en:  Volume   : %3ld%%
ro:  Volum   : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ro:  Volum   : ----

en:  Volume   : Mute
ro:  Volum   : Mut

en:  [ h for help ]
ro:  [ h pentru ajutor ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
ro:  [, ]                   Titlul următor/precedent

en:  a, z                   Volume Up/Down
ro:  a, z                   Volum sus/jos

en:  days
ro:  zile

en:  e                      Eject (if stopped)
ro:  e                      Scoate discul (dacă este oprit)

en:  f                      Toggle Fullscreen
ro:  f                      Comută pe tot ecranul

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ro:  l                      Comută redarea în buclă

en:  m                      Mute
ro:  m                      Mut

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ro:  n, p                   Elementul următor/precedent din lista de redare

en:  o                      Order Playlist by title
ro:  o                      Ordonează lista de redare pe baza titlului

en:  q, Q, Esc              Quit
ro:  q, Q, Esc              Ieșire

en:  r                      Toggle Random playing
ro:  r                      Comută redarea aleatoare

en: "%s" is no audio encoder.
ro: „%s” nu este codor audio.

en: "%s" is no video encoder.
ro: „%s” nu este codor video.

en: "Rating" to put in ASF comments.
ro: „Rating” de pus în comentariile ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ro: Valoarea „U” pentru culoarea de chroma key (în valori YUV). De la 0 la 255. Implicit este 120 pentru albastru.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ro: Valoarea „V” pentru culoarea de chroma key (în valori YUV). De la 0 la 255. Implicit este 90 pentru albastru.

en: #paste your VLM commands here
ro: #lipește aici comenzile VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ro: #separă comenzile cu o linie nouă sau cu punct și virgulă

en: %i items
ro: %i elemente

en: %i tracks
ro: %i piste

en: %ld B
ro: %ld Octeți

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ro: %s
    Se descarcă... %s/%s %.1f%% gata

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
ro: %s
    Se descarcă... %s/%s - %.1f%% gata

en: %s (Encoded Output)
ro: %s (ieșire codată)

en: %s bytes
ro: %s baiți

en: %u kb/s
ro: %u kbiți/s

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ro[0]: %u modul nu a fost afișat deoarece are doar opțiuni avansate.
ro[1]: %u module nu au fost afișate deoarece au doar opțiuni avansate.
ro[2]: %u de module nu au fost afișate deoarece au doar opțiuni avansate.

en: &About
ro: &Despre

en: &Advanced Controls
ro: Controale &avansate

en: &Advanced Open...
ro: Deschidere &avansată...

en: &Apply
ro: &Aplică

en: &Aspect Ratio
ro: &Raport de aspect

en: &Cancel
ro: Re&nunță

en: &Chapter
ro: &Capitol

en: &Clear
ro: &Golește

en: &Close
ro: În&chide

en: &Codec Information
ro: Informații despre &codor

en: &Crop
ro: &Trunchiere

en: &Decrease Volume
ro: Sca&de volumul

en: &Deinterlace
ro: &Deîntrețesere

en: &Deinterlace mode
ro: Mod de &deîntrețesere

en: &Effects and Filters
ro: &Efecte și filtre

en: &Enqueue
ro: &Adaugă la coadă

en: &Faster
ro: Mai &rapid

en: &File
ro: &Fișier

en: &Filter:
ro: &Filtru:

en: &Fullscreen
ro: &Pe tot ecranul

en: &Fullscreen Interface
ro: Inter&față pe tot ecranul

en: &Go
ro: &Du-te

en: &Help
ro: A&jutor

en: &Hide VLC media player in taskbar
ro: &Ascunde VLC media player în bara de sarcini

en: &Increase Volume
ro: &Crește volumul

en: &Jump Forward
ro: Salt îna&inte

en: &Manage
ro: &Gestionează

en: &Messages
ro: &Mesaje

en: &Metadata
ro: &Metadate

en: &Mute
ro: &Mut

en: &Network
ro: &Rețea

en: &No
ro: &Nu

en: &Open File...
ro: D&eschide un fișier...

en: &Open Media
ro: &Deschide media

en: &Open Multiple Files...
ro: De&schide fișiere multiple

en: &Play
ro: &Redă

en: &Playback
ro: &Redare

en: &Preferences
ro: &Preferințe

en: &Quit
ro: &Ieșire

en: &Recheck version
ro: &Verifică versiunea din nou

en: &Reset Preferences
ro: &Resetează preferințele

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Save Metadata
ro: &Salvează metadatele

en: &Save as...
ro: &Salvează ca...

en: &Search:
ro: &Caută:

en: &Select
ro: &Selectează

en: &Start
ro: &Pornește

en: &Stereo Mode
ro: Mod &stereo

en: &Stream
ro: &Difuzează ca flux

en: &Stream...
ro: Flu&x...

en: &Track Synchronization
ro: Sincronizare pis&tă

en: &VLM Configuration
ro: Configurație &VLM

en: &Verbosity:
ro: &Detaliere:

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &Visualizations
ro: &Vizualizări

en: &Write changes to config
ro: &Scrie modificările în config

en: &Yes
ro: &Da

en: (Delayed)
ro: (Întârziat)

en: +----[ Remote control commands ]
ro: +----[ Comenzi de control la distanță ]

en: +-[Streaming]
ro: +-[Difuzare sub formă de flux]

en: ---  DVD Menu
ro: ---  Meniu DVD

en: ----- Title
ro: ----- Titlu

en: 0.35 (same as DVB-S)
ro: 0.35 (la fel ca la DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
ro: 0/90/180/270/oglindă

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ro: 1 trecere VBR axat pe calitate. Interval de la 0 la 51.

en: 10 bits
ro: 10 biți

en: 15 bits
ro: 15 biți

en: 16 bits
ro: 16 biți

en: 1:1 Original
ro: 1:1 (original)

en: 1:2 Half
ro: 1:2 (jumătate)

en: 1:4 Quarter
ro: 1:4 (sfert)

en: 1:File
ro: 1:Fișier

en: 2 Pass
ro: 2 treceri

en: 24 bits
ro: 24 de biți

en: 2:1 Double
ro: 2:1 (dublu)

en: 32 bits
ro: 32 de biți

en: 525 lines / 60 Hz
ro: 525 linii / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
ro: 625 linii / 50 Hz

en: 8 bits
ro: 8 biți

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ro: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bun venit la ajutorul VLC media player</h2><h3>Documentație</h3><p>Poți găsi documentație (în limba engleză) pe saitul <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> al VideoLAN.</p><p>Dacă ești nou-venit la VLC media player, citește<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introducere în VLC media player</em></a>.</p><p>Unele informații despre cum să utilizezi playerul le vei găsi în doumentul<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Cum să redai fișiere cu VLC media player</em></a>.</p><p>Pentru toate sarcinile de salvare, conversie, transcodare, codare, multiplexare și streaming, ar trebui să găsești informații utile în <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">documentația pentru streaming</a>.</p><p>Dacă ești nesigur în privința terminologiei, consultă <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">baza de cunoștințe</a>.</p><p>Pentru a înțelege scurtăturile principale de tastatură, citește pagina de <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">scurtături</a>.</p><h3>Ajutor</h3><p>Înainte de a pune orice întrebare, uită-te peste <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>După aceea ai putea cere (și oferi) ajutor pe <a href="http://forum.videolan.org">forumuri</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">liste de discuții</a>, sau pe canalul nostru de IRC ( <em>#videolan</em> pe irc.freenode.net).</p><h3>Contribuie la proiect</h3><p>Poți ajuta proiectul VideoLAN oferind câte ceva din timpul tău pentru a ajuta comunitatea, pentru a dezvolta tematici, pentru a traduce documente, pentru a testa și a coda. Poți de asemenea să oferi fonduri și materiale pentru a ne ajuta. Și desigur, poți <b>promova</b> VLC media player.</p></body></html>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ro: <p>VLC media player este un player media gratuit și cu sursă liberă, codor, și streamer făcut de voluntarii din comunitatea <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC folosește codorii săi interni, funcționează pe toate platformele populare, și poate citi aproape toate fișierele, CD-uri, DVD-uri, fluxuri de rețea, plăci de captură și alte formate de media!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajută-ne și alătură-te nouă!</span></a>

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ro: Poate fi trimis prin cablu, un ton automat continuu de 22kHz. În mod normal, acest lucru selectează banda de frecvenţă înaltă a unui LNB universal.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ro: O scală fixă de cuantificator video pentru codare VBR (valor acceptate: 0.01 to 255.0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
ro: Un codec audio liber dedicat compresiei vocii (utilizabil cu OGG)

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ro: Este disponibilă o nouă versiune VLC (%1.%2.%3%4).

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ro: O valoare pozitivă înseamnă că audio este în avans față de video

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ro: O valoare pozitivă înseamnă că subtitlurile sunt în avans față de video

en: A->B Loop
ro: Buclă A->B

en: A/52 audio packetizer
ro: Pachetizor audio A/52

en: A/52 dynamic range compression
ro: Compresie dinamică de interval A/52

en: A/52 parser
ro: Analizor A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ro: Decodor audio AAC (utilizând libfaad2)

en: AAC extension
ro: Extensie AAC

en: AACS Host certificate revoked.
ro: Certificat Host AACS, revocat.

en: AACS MMC failed.
ro: AACS MMC a eşuat.

en: ADPCM audio decoder
ro: Decodor audio ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
ro: Cheia URI AES, de plasat în lista de redare

en: AES key file
ro: Fișier cheie AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ro: Decodor audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ro: Generator pachete audio AES3/SMPTE 302M

en: ALSA audio capture
ro: Captură audio ALSA

en: ALSA audio output
ro: Ieșire audio ALSA

en: AM Tuner mode
ro: Modul tunerului AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ro: Modul tunerului AM. Poate fi unul dintre Implicit (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3), sau DSS (4).

en: AM radio
ro: Radio AM

en: ARM NEON audio volume
ro: Volum audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ro: Saturaţie cromatică ARM NEON, YUV->RGBA

en: ARM NEON video chroma conversions
ro: Conversii saturaţie cromatică ARM NEON

en: ASCII Art
ro: Artă ASCII

en: ASCII-art video output
ro: Ieșire video artă-ASCII

en: ASF muxer
ro: Multiplexor ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ro: Dimensiune pachet ASF – implicit este 4096 baiți

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ro: Decodor audio ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
ro: Canal ATSC minor

en: ATSC reception parameters
ro: Parametrii recepţie ATSC

en: AU demuxer
ro: Demultiplexor AU

en: AVI demuxer
ro: Demultiplexor AVI

en: AVI muxer
ro: Multiplexor AVI

en: Abort
ro: Renunță

en: About
ro: Despre

en: About VLC media player
ro: Despre VLC media player

en: Above the Video
ro: Deasupra imaginii video

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ro: Abscisa regiunii de captură, în pixeli.

en: Absolute delay
ro: Întârziere absolută

en: Accelerated video output (Overlay)
ro: Ieșire video accelerată (overlay)

en: Accept 24 hours
ro: Acceptă 24 de ore

en: Accept permanently
ro: Acceptă permanent

en: Access module
ro: Modul de acces

en: Access modules
ro: Module de acces

en: Access output
ro: Ieșire de acces

en: Access output module
ro: Modul de acces de ieșire

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ro: Modulele de ieșire de acces controlează felurile în care sunt trimise fluxurile multiplexate. Aceste setări vă permit să forțați întotdeauna o metodă specifică de ieșire de acces. Probabil că ar trebui să nu faceți acest lucru.
    Puteți stabili de asemenea parametrii impliciți pentru fiecare ieșire de acces.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ro: Accesul la flux este refuzat de configurarea serverului.

en: Access unit delimiters
ro: Delimitatoare de unitate de acces

en: Account that will be used for the connection.
ro: Contul care va fi folosit pentru conexiune.

en: Acid Jazz
ro: Acid jazz

en: Acoustic
ro: Acustică

en: Acquisition rate (in fps)
ro: Frecvenţa de achiziţie (în fps)

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activate
ro: Activare

en: Activate Transcoding
ro: Activează transcodarea

en: Activate or deactivate autoscaling.
ro: Activează sau dezactivează scalarea automată.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ro: Activare sau dezactivare deinterlacing.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ro: Activează notificarea automată pentru versiuni noi ale software-ului. Rulează odată la două săptămâni.

en: Activate the updates availability notification
ro: Activează notificarea pentru disponibilitatea actualizărilor

en: Activate updates notifier
ro: Activează notificarea pentru disponibilitatea actualizărilor

en: Active regions
ro: Zone active

en: Active windows
ro: Ferestre active

en: Actors
ro: Actori

en: Adaptive spatial transform size
ro: Dimensiune de transformare spațială adaptivă

en: Add
ro: Adaugă

en: Add &Subtitle File...
ro: Adaugă fișier &subtitlu...

en: Add Directory...
ro: Adaugă dosar...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ro: Adăugare de directivă EXT-X-ALLOW-CACHE:NO în fişierul-listei-de-redare, dacă este dezactivat

en: Add File...
ro: Adaugă un fișier...

en: Add Folder...
ro: Adaugă un dosar...

en: Add Input
ro: Adaugă o intrare

en: Add Interface
ro: Adaugă o interfață

en: Add Noise
ro: Adaugă zgomot

en: Add Subtitle File...
ro: Adaugă fișier subtitlu...

en: Add Subtitle File:
ro: Adaugă fișier subtitlu:

en: Add Subtitles to transcoded video
ro: Adaugă subtitluri la materialul video transcodat

en: Add WAVE header
ro: Adaugă antet WAVE

en: Add a background
ro: Adaugă un fundal

en: Add a delay effect to the sound
ro: Adăugați un effect de întârziere sunetului.

en: Add a shadow
ro: Adaugă o umbră

en: Add cover art from file
ro: Adaugă copertă din fișier

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ro: Adăugați destinații în funcție de metodele necesare de difuzare prin flux. Asigurați-vă la transcodare că formatul este compatibil cu metoda folosită.

en: Add logo
ro: Adăugare de siglă

en: Add new Preset...
ro: Adaugă presetare nouă...

en: Add text
ro: Adăugare de text

en: Add to Playlist
ro: Adaugă la lista de redare

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ro: Interfețe adiționale create de Serviciu. Ar trebui specificate la momentul instalării în așa fel încât Serviciul să fie configurat corect. Folosiți o listă de module de interfață separate prin virgulă (valorile comune sunt: logger, sap, rc, http).

en: Additional streaming options
ro: Opțiuni adiționale de difuzare

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ro: Adăugări sau substracții de pixeli la lățimea vârfului.

en: Address
ro: Adresă

en: Address of the CDDB server to use.
ro: Adresa serverului CDDB folosit.

en: Address of the computer to stream to.
ro: Adresa calculatorului căruia îi este adresat fluxul.

en: Address of the get callback function
ro: Adresa funcţiei  get callback

en: Address of the release callback function
ro: Adresa funcţiei Release callback

en: Adjust VLC priority
ro: Ajustează prioritatea VLC

en: Adjustments and Effects
ro: Ajustări și efecte

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced Buttons
ro: Butoane avansate

en: Advanced Open File...
ro: Deschide un fișier în mod avansat...

en: Advanced Options
ro: Opțiuni avansate

en: Advanced Preferences
ro: Preferințe avansate

en: Advanced options...
ro: Opțiuni avansate...

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Advanced settings. Use with care...
ro: Setări avansate. Folosiți cu grijă...

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Album art filename
ro: Nume de fișier pentru grafica de album

en: Album replay gain
ro: Album ReplayGain

en: All
ro: Tot

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Allow cache
ro: Permitere cache

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ro: Permiterea trucurilor de viteză nespecificate ca şi conforme. Mai rapid, dar predispusă la erori.

en: Allow only one instance
ro: Permite numai o singură instanță

en: Allow only one running instance
ro: Permite doar o singură instanță de execuție

en: Allow real-time priority
ro: Permite prioritate de timp real

en: Allow speed tricks
ro: Permitere trucuri de viteză

en: Allow to build directory index
ro: Permite construcția unui index de dosare

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ro: Variația permisă a ratei de biți medie (în kbiți/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ro: Permiţând numai o singură sesiune VLC de rulare, poate fi util uneori, de exemplu dacă aţi asociat VLC cu anumite tipuri media, şi nu doriţi să se deschidă o nouă sesiune VLC de fiecare dată când deschideţi un fişier în managerul dvs. de fişiere. Această opţiune vă va permite să redaţi fişierul prin sesiunea VLC, deja deschisă, ori să-l puneți la coada listei de redare.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
ro: Permiterea rulării unei singure instanțe VLC poate fi folositoare uneori, de exemplu dacă ați asociat VLC cu unele tipuri de media și nu vreți ca o nouă instanță VLC sa fie deschisă de fiecare dată când deschideți un fișier în gestionarul de fișiere. Această opțiune vă va permite să redați fișierul cu instanța deja deschisă, sau să îl adăugați la coadă. Această opțiune necesită ca daemonul D-Bus al sesiunii să fie activ și instanța de rulare VLC să folosească interfața de control D-Bus.

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ro: Permite unui utilizator să specifice un pmt suplimentar (pmt_pid=pid:tip_flux[,...]).

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ro: Vă permite să forţaţi raportul de aspect a formatului video.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ro: Vă permite stabilirea configurării Teletext (id=line1-lineN cu ambele câmpuri).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ro: Vă permite stabilirea limbii Teletext (page=lang/type,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ro: Vă permite să stabiliţi configurările audio (id=group,pair:id=group,pair...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ro: Vă permite să stabiliţi ID-ul ES video.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ro: Vă permite să stabiliţi tipul legătură dorită, cu placa de captură (începe cu 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „copyright” pentru o intrare.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „dată” pentru o intrare.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „descriere” pentru o intrare.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „gen” pentru o intrare.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „titlu” pentru o intrare.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „URL” pentru o intrare.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „artist” pentru o intrare.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ro: Vă permite să specificați o metadată de tip „autor” pentru o intrare

en: Alpha mask video filter
ro: Filtru video de mască alfa

en: Also known as DWT levels
ro: Cunoscut şi sub numele de nivele DWT

en: Alternative Rock
ro: Rockul alternativ

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Always &on Top
ro: Înt&otdeauna deasupra

en: Always Fit &Window
ro: Adaptea&ză fereastra întotdeauna

en: Always fix
ro: Repară întotdeauna

en: Always on top
ro: Întotdeauna deasupra

en: Always place the video window on top of other windows.
ro: Plasează fereastra video întotdeauna deasupra altor ferestre.

en: Always reset audio start level to:
ro: Resetează oricum nivelul audio de pornire la:

en: Always visible
ro: Vizibil întotdeauna

en: Always write to the same file
ro: Scrie întotdeauna în același fișier

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ro: Scrie întotdeauna în același fișier în loc de a crea un fișier pentru fiecare imagine. În acest caz, numărul nu este adăugat la numele de fișier.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ro: Valoarea nivelului de întârziere a semnalului din stânga spre dreapta, şi învers. Oferă un efect de întârziere, trecerii semnalului din stânga spre ieşirea din dreapta, şi invers, oferind astfel un efect de extindere.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ro: Cantitatea de mișcare necesară pentru ca un gest de maus să fie înregistrat.

en: Amount of prefiltering
ro: Cantitatea de prefiltrare

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ro: Perioada de timp (în ms) de așteptat înainte de a renunța la recepția datelor în rețea. Țineți cont că vor exista 10 reîncercări înainte de a renunța definitiv.

en: Amplification
ro: Amplificare

en: An error occurred while checking for updates...
ro: A apărut o eroare în timpul căutării actualizărilor...

en: Android AudioTrack audio output
ro: Ieşire audio Android AudioTrack

en: Android direct rendering
ro: Randare directă Android

en: Angle
ro: Unghi

en: Angle in degrees
ro: Unghiul în grade

en: Angle in degrees (0 to 359)
ro: Unghiul în grade (0 la 359)

en: Antenna
ro: Antenă

en: Anti-Flickering
ro: Anti pâlpâire

en: Anti-transpose
ro: Antitranspunere

en: Any field
ro: Orice câmp

en: Appearance
ro: Aspect

en: Append to file
ro: Adaugă la fișier

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ro: Adaugă la fișier în cazul în care acesta există, în loc de a-l înlocui.

en: Application
ro: Aplicație

en: Applications
ro: Aplicații

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ro: Aplică o întârziere tuturor subtitlurilor (în 1/10s, ex. 100 înseamnă 10s).

en: Apply cartoon effect
ro: Aplică efect de desen animat

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ro: Aplică efect de desen animat. Este folosit doar de „gradient” și „edge”.

en: Arabic
ro: Arabă

en: Arabic (ISO 8859-6)
ro: Arabă (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ro: Arabă (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ro: Sigur vreți să resetați preferințele VLC media player ?

en: Are you sure you wish to create the stream?
ro: Ești sigur că dorești să creezi fluxul?

en: Area
ro: Arie

en: Armenian
ro: Armenă

en: Artist metadata
ro: Metadată artist

en: Artwork URL
ro: URL grafică de album

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Ask
ro: Întreabă

en: Ask for action
ro: Cere o acțiune

en: Aspect Ratio
ro: Raport de aspect

en: Aspect ratio
ro: Raport de aspect

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ro: Raport de aspect (4:3, 16:9). Implicit se presupune pixeli pătrați.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ro: Raportul de aspect al afișoarelor individuale care compun zidul.

en: Aspect ratio: %s
ro: Raport de aspect: %s

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ro: Asociază un ID fix de rețea (pentru tabela SDT).

en: Assign a fixed PID to the PMT
ro: Asociază un PID fix la PMT.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ro: Asociază un PID fix la SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ro: Asociază un PID fix fluxului audio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ro: Asociază un PID fix fluxului video. PID-ul PCR va fi automat cel de video.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ro: Asociază un ID fix de flux de transport.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ro: Asociază un număr de program la fiecare PMT. Aceasta necesită ca opțiunea „Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului” să fie activat.

en: AtmoLight Filter
ro: Filtru AtmoLight

en: Attachment
ro: Atașament

en: Attachment input
ro: Intrare atașament

en: Attack time
ro: Timp de Atac

en: Attenuation
ro: Atenuare

en: Audio &Device
ro: &Dispozitiv audio

en: Audio &Track
ro: &Pistă audio

en: Audio CD
ro: CD Audio

en: Audio CD - Track %02i
ro: CD audio - pista %02i

en: Audio CD device
ro: Dispozitiv CD audio

en: Audio CD input
ro: Intrare CD Audio

en: Audio Channels
ro: Canale audio

en: Audio Delay
ro: Întârziere audio

en: Audio Device
ro: Dispozitiv audio

en: Audio Device: %s
ro: Dispozitiv audio: %s

en: Audio Effects
ro: Efecte audio

en: Audio Effects...
ro: Efecte audio...

en: Audio Files
ro: Fișiere audio

en: Audio PID
ro: PID audio

en: Audio Settings
ro: Setări audio

en: Audio Spatializer
ro: Spațializator audio

en: Audio Track
ro: Pistă audio

en: Audio and Subtitles
ro: Audio și subtitluri

en: Audio balance
ro: Balans Audio

en: Audio bitrate
ro: Rată de biți audio

en: Audio bits per sample
ro: Biți audio per eșantion

en: Audio capture
ro: Captură audio

en: Audio capture (ALSA)
ro: Captură audio (ALSA)

en: Audio channel remapper
ro: Recorelare canal Audio

en: Audio channels
ro: Canale audio

en: Audio codec
ro: Codec audio

en: Audio codecs
ro: Codori audio

en: Audio configuration
ro: Configurări audio

en: Audio connection
ro: Conexiune audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ro: Conexiune audio pentru capturile DeckLink, Alegeri valide: încastrare, aesebu, analog. Lăsaţi necompletat pentru a folosi valorile implicite.

en: Audio delay down
ro: Micșorare întârziere audio

en: Audio delay up
ro: Mărire întârziere audio

en: Audio desynchronization compensation
ro: Compensare de desincronizare audio

en: Audio device is not configured
ro: Dispozitivul audio nu este configurat

en: Audio device name
ro: Nume dispozitiv audio

en: Audio encoder
ro: Codor audio

en: Audio filter
ro: Filtru audio

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
ro: Filtru audio pentru încapsulare A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
ro: Filtru audio pentru încapsulare DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
ro: Fitru audio pentru conversie de format PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ro: Filtru audio pentru reeșantionare interpolată limitată în bandă

en: Audio filter for simple channel mixing
ro: Filtru audio pentru mixaj simplu de canale

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
ro: Filtru audio pentru mixarea simplă a canalului, folosind asamblarea NEON

en: Audio filter for trivial channel mixing
ro: Filtru audio pentru mixaj trivial de canale

en: Audio filtering failed
ro: Filtrarea audio a eșuat

en: Audio filters
ro: Filtre audio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ro: Filtrele audio sunt folosite pentru procesarea fluxului audio.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ro: Filtrele audio vor fi aplicate fluxurilor audio (după aplicarea filtrelor de conversie). Puteți introduce o listă de filtre separate prin virgulă.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
ro: Format audio pentru MPEG4 (utilizabil cu MPEG TS şi  MPEG4 )

en: Audio gain
ro: Castig audio

en: Audio input
ro: Intrare audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
ro: Inputul audio a cardului folosit (vezi debug).

en: Audio input pin
ro: Pin de intrare audio

en: Audio language
ro: Limbă audio

en: Audio memory
ro: Memorie audio

en: Audio memory output
ro: Ieșire de memorie audio

en: Audio mode
ro: Mod audio

en: Audio output URL
ro: URL ieșire audio

en: Audio output access method
ro: Metoda de acces de ieșire audio

en: Audio output channels
ro: Canale de ieșire audio

en: Audio output device
ro: Dispozitiv de ieșire audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ro: Dispozitiv de ieșire audio (folosind sintaxa ALSA).

en: Audio output failed
ro: Ieșirea audio a eșuat

en: Audio output module
ro: Modul de ieșire audio

en: Audio output muxer
ro: Multiplexor de ieșire audio

en: Audio output pin
ro: Pin de ieșire audio

en: Audio output volume step
ro: Pas de reglaj al volumului de ieșire audio

en: Audio part of the BarGraph function
ro: Partea audio a funcţiei BarGraph

en: Audio port
ro: Port audio

en: Audio resampler
ro: Reeșantionare audio

en: Audio sample rate
ro: Frecvența de eșantionare audio

en: Audio samplerate (Hz)
ro: Frecvență de eșantionare audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ro: Frecvență de eșantionare audio (în herţi) pentru capturile DeckLink. 0 dezactivează intrarea audio.

en: Audio settings
ro: Setări audio

en: Audio tempo scaler synched with rate
ro: Scalar audio tempo sincronizat cu frecvenţa

en: Audio track
ro: Pistă audio

en: Audio track ID
ro: ID pistă audio

en: Audio track synchronization:
ro: Sincronizare cu pista de audio:

en: Audio track: %s
ro: Pistă audio: %s

en: Audio visualizations
ro: Vizualizări audio

en: Audio volume
ro: Volum audio

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ro: Volumul audio, în sutimi de decibeli (dB).

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
ro: Ieşire audio AudioQueue (iOS / Mac OS)

en: AudioUnit output for iOS
ro: Ieşire AudioUnit pentru iOS

en: Audiobar Graph
ro: BarăAudio Graph

en: Author
ro: Autor

en: Author metadata
ro: Metadată autor

en: Author to put in ASF comments.
ro: Autorul de pus în comentariile ASF.

en: Authors
ro: Autori

en: Auto
ro: Automat

en: Auto connection
ro: Conectare automată

en: Auto re-connect
ro: Reconectează automat

en: Auto shuffle
ro: Amestecă automat

en: Auto solve
ro: Rezolvă automat

en: Auto start
ro: Start automat

en: Autodetect subtitle files
ro: Detectează automat fișierele de subtitlu

en: Automatic
ro: Automat

en: Automatic brightness
ro: Luminozitate automată

en: Automatic chroma gain
ro: Autocomepesare saturaţie cromatică

en: Automatic gain
ro: Nivel automat

en: Automatic hue
ro: Nuanță automată

en: Automatic white balance
ro: Balans automat de alb

en: Automatically add/delete input streams
ro: Adaugă sau șterge fluxuri de intrare automat

en: Automatically adjust the picture brightness.
ro: Ajustează automat luminozitatea imaginii.

en: Automatically adjust the picture hue.
ro: Ajustează automat nuanța imaginii.

en: Automatically adjust the picture white balance.
ro: Ajustează automat balansul de alb al imaginii.

en: Automatically check for updates
ro: Caută actualizări automat

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ro: Conectează automat porturile de intrare VLC, la porturile de ieşire disponibile.

en: Automatically connect to writable clients
ro: Conectare automată la clienţii înscriptibili

en: Automatically control the chroma gain.
ro: Controlul automat al saturaţiei cromatice.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ro: Detectează automat un fișier de subtitlu, dacă nu este specificat un nume de fișier de subtitlu (se bazează pe numele de fișier al filmului).

en: Automatically preparse files
ro: Preanalizează fișierele automat

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
ro: Preanalizează automat fișierele adăugate la lista de redare (pentru a obține ceva metadate).

en: Automatically set the video gain.
ro: Stabilește automat nivelul de video.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ro: Pornește automat redarea listei de redare odată ce este încărcată.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ro: Încearcă reconectarea automată la flux în cazul unei deconectări neașteptate.

en: Autoscale video
ro: Scalează video automat

en: Average bitrate tolerance
ro: Toleranța medie a ratei de biți

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ro: Perioada medie pentru rata de biți locală maximă (în kbits).

en: Avformat
ro: Format AV

en: Azerbaijani
ro: Azeră

en: B-frames between I and P
ro: Cadre de tip B între I și P

en: B4S playlist import
ro: Import de listă de redare B4S

en: Back
ro: Înapoi

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoarea fundalului

en: Background Opacity
ro: Opacitatea fundalului

en: Background color
ro: Culoarea fundalului

en: Background opacity
ro: Opacitatea fundalului

en: Backlight compensation
ro: Compensare Iluminare fundal

en: Backward
ro: Înapoi

en: Balance of the audio input.
ro: Balansul Audio de intrare

en: Ballad
ro: Baladă

en: Baltic (Latin-7)
ro: Baltică (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
ro: Baltică (Windows-1257)

en: Band-stop filter
ro: Filtru Stop-Bandă

en: Banding removal
ro: Eliminare benzi de degrade (banding)

en: Bands gain
ro: Câștig pe benzi

en: Bandwidth
ro: Lățime de bandă

en: Bandwidth (MHz)
ro: Lățimea de bandă (MHz)

en: Base image
ro: Imagine de bază

en: Base pixel radius
ro: Rază pixel de bază

en: Base port
ro: Port de bază

en: Basic
ro: De bază

en: Basque
ro: Bască

en: Bass adjustment of the audio input.
ro: Ajustarea balansului Audio de intrare.

en: Bass level
ro: Nivel bas

en: Be quiet
ro: Fii tăcut

en: Behavior
ro: Comportament

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Benchmarking
ro: Măsurătoare de performanță

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Best available
ro: Cel mai bun disponibil

en: Bicubic (good quality)
ro: Bicubic (calitate bună)

en: Bidir
ro: Bidirecțional

en: Big Button
ro: Buton mare

en: Bilinear
ro: Biliniar

en: Bitrate
ro: Rată de biți

en: Bitrate (kb/s)
ro: Rată de biți (kbiți/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ro: Informația ratei de biți a fluxului transcodat.

en: Bits per sample
ro: Biți per eșantion

en: Black
ro: Negru

en: Black & white
ro: Negru & alb

en: Black Level for Green
ro: Nivel de negru pentru verde

en: Black screens in Fullscreen mode
ro: Zone negre de ecran în modul pe tot ecranul

en: Black screens in fullscreen
ro: Zone negre de ecran în modul pe tot ecranul

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ro: Intrare SDI Blackmagic DeckLink

en: Blend
ro: Mixat

en: Blend image
ro: Imagine de amestec

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ro: Discul Blu-ray este corupt.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ro: Suport pentru disc Blu-ray Disc (libbluray)

en: Blu-ray error
ro: Eroare Blu-ray

en: Blu-ray menus
ro: Meniuri Blu-ray

en: Blue
ro: Albastru

en: Blue balance
ro: Balans la albastru

en: Blue chroma balance.
ro: Saturaţia cromatică de Albastru.

en: Bluescreen
ro: Chroma key

en: Bluescreen U tolerance
ro: Toleranță U chroma key

en: Bluescreen U value
ro: Valoare U chroma key

en: Bluescreen V tolerance
ro: Toleranță V chroma key

en: Bluescreen V value
ro: Valoare V chroma key

en: Bluescreen video filter
ro: Filtru video de fundal albastru (chroma key)

en: Blur factor (1-127)
ro: Factor de neclaritate (1-127)

en: Bonjour services
ro: Servicii bonjour

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmark %i
ro: Semn de carte %i

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Bookmarks list for a stream
ro: Lista de semne de carte pentru un flux

en: Bookmarks...
ro: Semne de carte...

en: Border
ro: Margine

en: Border height
ro: Înălțime margine

en: Border masking
ro: Mascare de margine

en: Border width
ro: Lățime margine

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Boss key
ro: Tasta Şefu´

en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom-Left
ro: Stânga-Jos

en: Bottom-Right
ro: Dreapta-Jos

en: Breton
ro: Bretonă

en: Bridge
ro: Punte

en: Bridge in
ro: Pod de intrare (bridge in)

en: Bridge out
ro: Pod de ieșire (bridge out)

en: Bridge stream output
ro: Conectează în punte fluxul de ieșire

en: Bright
ro: Luminoasă

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Brightness (%)
ro: Luminozitate (%)

en: Brightness Down
ro: Scade luminozitatea

en: Brightness Threshold
ro: Prag de luminozitate

en: Brightness Up
ro: Creste luminozitatea

en: Brightness threshold
ro: Prag de luminozitate

en: Bring All to Front
ro: Adu totul în față

en: Broadcast
ro: Difuzare

en: Broadcast:
ro: Difuzare:

en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Browse...
ro: Răsfoiește...

en: Browser Back
ro: Browser Înapoi

en: Browser Favorites
ro: Browser Favorite

en: Browser Forward
ro: Browser Înainte

en: Browser Home
ro: Browser Acasă

en: Browser Refresh
ro: Browser Reîmprospătare

en: Browser Search
ro: Browser Căutare

en: Building font cache
ro: Construire cache de font

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ro: În mod implicit (0), toate canalele de intrare, vor fi salvate, dar le puteţi restricţiona numărul, de aici.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ro: Implicit, serverul va asculta pe orice adresă IP locală. Specificaţi o adresă IP (ex. ::1 or 127.0.0.1) sau nume gazdă/host (ex. localhost) pentru a le restricţiona pe o interfaţă specifică de reţea.

en: Bytes
ro: Baiți

en: C
ro: ro

en: C&onvert
ro: C&onversie

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ro: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Încetinește ușor codarea și decodarea, dar ar trebui să salveze între 10 și 15% din rata de biți.

en: CBR bitrate (kbps)
ro: Rată de biți CBR (kbiți/s)

en: CBR encoding
ro: Codare CBR

en: CDDB Server
ro: Server CDDB

en: CDDB Server port to use.
ro: Portul serverului CDDB folosit.

en: CDDB port
ro: Port CDDB

en: CDG demuxer
ro: Demultiplexor CDG

en: CDG video decoder
ro: Decodor video CDG

en: CLI input
ro: Intrare CLI

en: CPU optimizations
ro: Optimizăru CPU

en: CSA Key
ro: Cheie CSA

en: CSA Key in use
ro: Cheia CSA este în uz

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ro: Cheia folosită pentru criptarea CSA. Poate fi impară/prima/1 (implicit) sau pară/a doua/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ro: Cheie de criptare CSA. Aceasta trebuie să fie un șir de 16 caractere (8 baiți hexazecimal).

en: CVD subtitle decoder
ro: Decodor de subtitlu CVD

en: Cable
ro: Cablu

en: Cable and satellite reception parameters
ro: Parametrii recepţie prin cablu şi satelit

en: Caching
ro: Stocare în cache

en: Caching value (ms)
ro: Valoare de stocare în cache (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru camere și microfoane, în milisecunde.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru fișierele locale, în milisecunde.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru rețea, în milisecunde.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru media optic, în milisecunde.

en: Callback cookie string
ro: Şir de apelare inversă cookie

en: Callback data
ro: Date de apelare inversă

en: Cancel
ro: Renunță

en: Cannot save Configuration
ro: Nu se poate salva configurația

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ro: Nu s-a putut scrie în fișierul %1:
    %2.

en: Canvas
ro: Canava

en: Canvas video filter
ro: Filtru video canava

en: Capability
ro: Capabilitate

en: Capture
ro: Capturează

en: Capture &Device
ro: Dispozitiv de &captură

en: Capture failed
ro: Capturarea a eșuat

en: Capture fragment size
ro: Dimensiune fragment de captură

en: Capture mode
ro: Mod de captură

en: Capture region height
ro: Înălţimea regiunii de captură

en: Capture region width
ro: Lătimea regiunii de captură

en: Capture the audio stream in stereo.
ro: Capturează fluxul audio în format stereo.

en: Cartoon
ro: Desene animate

en: Catalan
ro: Catalană

en: Category
ro: Categorie

en: Celtic (Latin-8)
ro: Celtică (Latin-8)

en: Center
ro: Centru

en: Centre Weighted Median
ro: Centrul Median Ponderat

en: Certificate for client authentification
ro: Certificat pentru autentificarea clientului

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ro: Certificatul Autorității ce verifică conformitatea server-ului

en: Change
ro: Schimbă

en: Change Hotkey
ro: Schimbă tasta rapidă

en: Change playlistview
ro: Schimbă vizualizarea listei de redare

en: Change the caching for the media
ro: Schimbă stocarea în cache pentru media

en: Change the display name of the Service.
ro: Schimbă numele afișat al serviciului.

en: Change the id of an elementary stream
ro: Schimbă ID-ul unui flux elementar

en: Change the language of an elementary stream
ro: Schimbă limba unui flux elementar

en: Change the start time for the media
ro: Schimbă timpul de start pentru media

en: Change title according to current media
ro: Schimbare titlul conform fişer media actual

en: Channel / Zone Assignment
ro: Desemnare canal/zonă

en: Channel 0: summary
ro: Canal 0: sumar

en: Channel 1: left
ro: Canal 1: stânga

en: Channel 2: right
ro: Canal 2: dreapta

en: Channel 3: top
ro: Canal 3: sus

en: Channel 4: bottom
ro: Canal 4: jos

en: Channel Name
ro: Nume canal

en: Channel number
ro: Număr canal

en: Channels
ro: Canale

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ro: Canalele disponibile pentru ieţirea audio. Dacă intrarea are mai multre canale decât ieşirea, vor fi sub-mixate. Acest parametru este ignorat dacă este activată traversarea digitală.

en: Channels count
ro: Numărul de canale

en: Channels count of an audio elementary stream
ro: Numărul de canale a unui flux audio elementar

en: Channels:
ro: Canale:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ro: Pachetizor de subtitlu Chaoji VCD

en: Chapter
ro: Capitol

en: Chapter %i
ro: Capitolul %i

en: Chapter codecs
ro: Codecuri de capitol

en: Chapter offset in ms
ro: Deplasare capitol în ms

en: Chapters
ro: Capitole

en: Characteristic dimension
ro: Dimensiune caracteristică

en: Chechen
ro: Cecenă

en: Check for &Updates...
ro: Ca&ută actualizări...

en: Check for Update...
ro: Caută actualizări...

en: Check for VLC updates
ro: Se caută actualizări pentru VLC

en: Chinese
ro: Chineză

en: Choose
ro: Alegeți

en: Choose Devicetype and Connection
ro: Alegeți tipul de dispozitiv și conectarea

en: Choose a file
ro: Alege un fișier

en: Choose a pixel shader to apply.
ro: Alege umbre de pixeli pentru a aplica.

en: Choose one or more media file to open
ro: Alege unul sau mai multe fișiere media de deschis

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ro: Alege numele de fișier sau dosarul unde vor fi stocate înregistrările.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ro: Alegeți dosarul în care să fie salvate instantaneele.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ro: Alegeți programul care să fie selectat prin oferirea ID-ul de service (Service ID). Folosiți acestă opțiune doar dacă vreți să citiți un flux multiprogram (de exemplu cum ar fi fluxuri DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ro: Alegeți programele care să fie selectate prin oferirea unei liste de ID-uri de service (Service IDs (SIDs)) în care elementele sunt separate prin virgulă.
    Folosiți acestă opțiune doar dacă vreți să citiți un flux multiprogram (de exemplu cum ar fi fluxuri DVB).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ro: Alegeți dacă fluxurile SPU ar trebui să fie redirecționate spre modulul de flux de ieșire când acest modul este activat.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ro: Alegeți dacă fluxul audio ar trebui să fie redirecționat spre modulul de flux de ieșire când acest modul este activat.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ro: Alegeți dacă fluxul video ar trebui să fie redirecționat spre modulul de flux de ieșire când acest modul este activat.

en: Choose...
ro: Alege...

en: Chorus
ro: Cor

en: Chroma
ro: Crominanță

en: Chroma for the base image
ro: Crominanța pentru imaginea de bază.

en: Chroma format
ro: Format de crominanță

en: Chroma gain
ro: Compensare saturaţie cromatică

en: Chroma gain control.
ro: Control saturaţie cromatică.

en: Chroma used
ro: Crominanță folosită

en: Chrominance elimination
ro: Eliminare de crominanță

en: Church Slavic
ro: Slavă bisericească

en: Circular Left Hand (18V)
ro: Circulară pe Stânga (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ro: Circulară pe Dreapta (13V)

en: Cl&ear
ro: Gol&ește

en: Cl&ose
ro: În&chide

en: Classic AtmoLight
ro: AtmoLight clasic

en: Classical
ro: Clasic

en: Clean up
ro: Curăță

en: Clear
ro: Golește

en: Clear List
ro: Golește lista

en: Clear the playlist
ro: Golește lista de redare

en: Click to go to the previous playlist item.
ro: Clic pentru a merge la elementul precedent din lista de redare.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
ro: Clic pentru a selecta un alt fișier ce va fi rulat sincron cu fișierul selectat înainte.

en: Click to select a subtitle file.
ro: Clic pentru a selecta un fișier subtitlu

en: Click to set point B
ro: Clic pentru a stabili punctul B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ro: Clic pentru a comuta între timpul scurs și cel rămas

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ro: Clic pentru a comuta între buclă la toate, la o piesă, sau fără buclă

en: Click to toggle between total and remaining time
ro: Clic pentru a comuta între timpul total și cel rămas

en: Client port
ro: Port client

en: Clock jitter
ro: Frecvenţă deviaţii

en: Clock reference average counter
ro: Contor mediu de referință de ceas

en: Clock source
ro: Sursă Frecvenţă

en: Clock synchronisation
ro: Sincronizare ceas

en: Clone
ro: Clonă

en: Clone video filter
ro: Filtru de clonare video

en: Close Window
ro: Închide fereastra

en: Close to systray
ro: Închide pe zona de notificare

en: Closed Captions decoder
ro: Decodor de subtitluri pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions
ro: Subtitluri pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions %u
ro: Subtitluri %u pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions 1
ro: Subtitluri 1 pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions 2
ro: Subtitluri 2 pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions 3
ro: Subtitluri 3 pentru persoane cu dizabilități

en: Closed captions 4
ro: Subtitluri 4 pentru persoane cu dizabilități

en: Codec Details
ro: Detalii codec

en: Codec name
ro: Nume codec

en: Codec not supported
ro: Decodor-ul nu este suportat

en: Codecs
ro: Codecuri

en: Codecs / Muxers
ro: Codecuri / Multiplexoare

en: Collapse
ro: Pliază

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ro: Colectează diverse statistici locale despre media în redare.

en: Color
ro: Culoare

en: Color ASCII art video output
ro: Ieșire video artă-ASCII color

en: Color effect
ro: Efect culoare

en: Color extraction
ro: Extragere de culoare

en: Color inversion
ro: Inversare de culoare

en: Color killer
ro: Eliminator culore

en: Color messages
ro: Colorează mesajele

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ro: Culoarea textului care va fi randat pe video. Aceasta trebuie să fie o valoare hexazecimală (precum culorile HTML). Primele două caractere sunt pentru roșu, după care verde, după care albastru.  #000000 = negru, #FF0000 = roșu, #00FF00 = verde, #FFFF00 = galben (roșu + verde), #FFFFFF = alb

en: Color threshold
ro: Prag de culoare

en: Color threshold filter
ro: Filtru de prag de culoare

en: Colors
ro: Culori

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ro: Culorile similare cu această valoare vor fi păstrate, celelalte vor fi transformate în scală de gri.. Valoarea trebuie să fie în hexazecimal (precum culorile HTML). Primele două caractere sunt pentru roșu, după care verde, după care albastru.  #000000 = negru, #FF0000 = roșu, #00FF00 = verde, #FFFF00 = galben (roșu + verde), #FFFFFF = alb

en: Column border
ro: Margine coloană

en: Columns
ro: Coloane

en: Combined
ro: Combinat

en: Comedy
ro: Comedie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ro: Listă de rapoarte de aspect, separate prin virgulă care vor fi adăugate în lista de rapoarte de aspect a interfaței.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ro: Lista cu separare prin virgulă, a raporturilor de decupare ce va fi adăugată în lista raporturilor de decupare, din interfaţă.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ro: Listă de ferestre active separate prin virgulă. Implicit sunt toate.

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment to put in ASF comments.
ro: Comentariu de pus în comentariile ASF.

en: Comments
ro: Comentarii

en: Compensate delay
ro: Compensează întârzierea

en: Compiled by %s on %s (%s)
ro: Compilat de %s în data de %s (%s)

en: Compiled by %s with %@
ro: Compilat de %s cu %@

en: Compiler: %s
ro: Compilator: %s

en: Complete MRL for VLC internal
ro: MRL intern complet pentru VLC

en: Composite
ro: Compozit

en: Composite input
ro: Intrare composite

en: Compression level
ro: Nivel de compresie

en: Compressor
ro: Compresor

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ro: Calculează și tipărește statistici PSNR. Aceasta nu are efect asupra calității actuale de codare.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ro: Calculează și tipărește statistici SSIM. Aceasta nu are efect asupra calității actuale de codare.

en: Config of last used skin
ro: Configurația ultimei tematici folosite

en: Configuration options
ro: Opțiuni de configurare

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ro: Opțiuni de configurare care vor fi folosite de serviciu (de exemplu --foo=bar --no-foobar). Trebuie specificat la momentul instalării, astfel încât serviciul să fie configurat corect.

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Hotkeys
ro: Configurare taste rapide (hotkeys)

en: Connect to clients matching
ro: Conectare la clienţi prin potrivire

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: Console
ro: Consolă

en: Constant quality factor
ro: Factor de calitate constant

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ro: Containere (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Content bitrate
ro: Rată de biți conținut

en: Context menu
ro: Meniu Context

en: Continue
ro: Continuă

en: Continuous 22kHz tone
ro: Ton continuu de 22kHz

en: Continuous stream
ro: Flux continuu

en: Control
ro: Controale

en: Control interfaces
ro: Interfețe pentru control

en: Control menu for the player
ro: Meniu de control pentru player

en: Controls
ro: Controale

en: Conve&rt / Save...
ro: Con&versie sau salvare...

en: Conversions from
ro: Conversii de la

en: Convert
ro: Conversie

en: Copy
ro: Copiază

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Copyright metadata
ro: Metadată drepturi de autor

en: Copyright string to put in ASF comments.
ro: Șirul despre drepturi de autor de pus în comentariile ASF.

en: CoreText font renderer
ro: Randare de font pentru CoreText

en: Corsican
ro: Corsicană

en: Create
ro: Creează

en: Create Directory
ro: Creează dosar

en: Create Directory...
ro: Creează dosar...

en: Create Folder
ro: Creează un dosar

en: Create Folder...
ro: Creează un dosar...

en: Create a new bookmark
ro: Creează un semn de carte nou

en: Create a new profile
ro: Creează un profil nou

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ro: Creaţi un nume unic în System Tuning Spaces

en: Credits
ro: Credite

en: Croatian
ro: Croată

en: Crop
ro: Trunchiere

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea de jos a imaginii video

en: Crop one pixel from the left of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea din stânga a imaginii video

en: Crop one pixel from the right of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea din dreapta a imaginii video

en: Crop one pixel from the top of the video
ro: Trunchiere un pixel din partea de sus a imaginii video

en: Crop: %s
ro: Trunchiază: %s

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ro: Avansul transversal din stânga către dreapta, cu fază inversată. Aceasta ajută la suprimarea mono. Dacă valoarea este 1, va anula tot semnalul, comun ambelor canale.

en: Crossfeed
ro: Avans transversal

en: Crystal HD hardware video decoder
ro: Decodor video Crystal HD hardware

en: Current channel:
ro: Canal curent:

en: Current media / stream statistics
ro: Media curent și statistici de flux

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ro: Viteza de redare curentă: %1
    Clic pentru a o ajusta

en: Current visualization
ro: Vizualizare curentă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom &Bookmarks
ro: Semne de carte personali&zate

en: Custom aspect ratios list
ro: Listă de rapoarte de aspect particularizate

en: Custom crop ratios list
ro: Listă de rapoarte de trunchiere personalizate

en: Custom options
ro: Opțiuni personalizate

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ro: Titlu particularizat pentru fereastra video (în cazul în care video nu este integrat în interfață).

en: Customi&ze Interface...
ro: Personali&zează interfața...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
ro: Personalizarea referinţei HTTP, simulând un document anterior

en: Customize...
ro: Personalizează...

en: Cut
ro: Taie

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ro: Întrerupe o bandă de lumină, prin iluminare fluorescentă (unitate nedocumentată).

en: Cycle audio track
ro: Comutare ciclică a pistei audio

en: Cycle deinterlace modes
ro: Comutare ciclică a modurilor de deîntrețesere

en: Cycle next program Service ID
ro: Deplasare la următorul ID Serviciu programe

en: Cycle previous program Service ID
ro: Deplasare la ID Serviciu program, anterior

en: Cycle source aspect ratio
ro: Comutare ciclică a raportului de aspect al sursei

en: Cycle subtitle track
ro: Comutare ciclică a pistei de subtitlu

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ro: Comutare ciclică printr-o listă predefinită de formate de trunchiere.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ro: Comutare ciclică printr-o listă predefinită de rapoarte de aspect.

en: Cycle through audio devices
ro: Comutare ciclică prin dispozitivele audio

en: Cycle through available audio devices
ro: Comutare ciclică prin dispozitivele audio disponibile

en: Cycle through available deinterlace modes.
ro: Deplasare printre modulele disponibile de deinterlacing.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ro: Comutare ciclică prin pistele audio disponibile (limbi).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ro: Deplasare către următoarele ID-uri de Servicii programe (SIDs) disponibile.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ro: Deplasare către precedentele ID-uri de Servicii programe (SIDs) disponibile.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ro: Comutare ciclică prin pistele de subtitlu disponibile.

en: Cycle video crop
ro: Comutare ciclică a trunchierii imaginii video

en: Cyrillic (Windows-1251)
ro: Chilrilică (Windows-1251)

en: Czech
ro: Cehă

en: D-Bus control interface
ro: Interfețe de control D-Bus

en: DMX options
ro: Opțiuni DMX

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ro: Decodor audio DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
ro: Pachetizor audio DTS

en: DTS dynamic range compression
ro: Compresie dinamică de interval DTS

en: DTS parser
ro: Analizor DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
ro: Demultiplexor DV (Video Digital)

en: DVB adapter
ro: Adaptor DVB

en: DVB device
ro: Dispozitiv DVB

en: DVB playlist import
ro: Import de listă de redare DVB

en: DVB subtitles
ro: Subtitluri DVB

en: DVB subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri DVB

en: DVB subtitles encoder
ro: Codor de subtitluri DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
ro: Subtitluri DVB: pentru cei cu dizabilități de auz

en: DVB-S2 parameters
ro: Parametrii DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
ro: Parametrii recepţie DVB-T

en: DVD angle
ro: Unghi DVD

en: DVD device
ro: Dispozitiv DVD

en: DVD menus
ro: Meniuri DVD

en: DVD subtitles
ro: Subtitluri DVD

en: DVD subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri DVD

en: DVD subtitles packetizer
ro: Pachetizor de subtitluri DVD

en: DVD with menus
ro: DVD cu meniuri

en: DVD without menus
ro: DVD fără meniu

en: DVDRead Input (no menu support)
ro: Intrare DVDRead (fără suport de meniu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ro: DVDRead nu a putut deschide discul „%s”.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ro: DVDRead nu a putut citi %d/%d blocuri la 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
ro: DVDRead nu a putut citi blocul „%d”.

en: DVDnav Input
ro: Intrare DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
ro: Fișier AVI deteriorat, sau incomplet

en: Damp
ro: Umiditate

en: Danish
ro: Daneză

en: Dark
ro: Întunecată

en: Darkness limit
ro: Limită pentru întunecat

en: Darkness masking
ro: Mascare de întuneric

en: Data
ro: Date

en: Data alignment
ro: Aliniament de date

en: Data for the get and release functions
ro: Date pentru funcţiile Get şi Release

en: Date
ro: Dată

en: Date metadata
ro: Metadată dată

en: Day / Month / Year:
ro: Zi / Lună / An:

en: De-Fullscreen
ro: Ieșire din modul pe tot ecranul

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ro: Dezactivează filtrul de deblocare în buclă (scade calitatea).

en: Debug logging
ro: Jurnal de depanare

en: Debug mask
ro: Mască de depanare

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ro: Placa de captură DeckLink pentru utilizare, dacă există mai  multe. Plăcile se numerptează de la 0.

en: Decoded
ro: Decodat

en: Decoded blocks
ro: Blocuri decodate

en: Decoded format
ro: Format decodat

en: Decoders
ro: Decodoare

en: Decoding
ro: Decodare

en: Decoding X coordinate
ro: Decodare coordonată X

en: Decoding Y coordinate
ro: Decodare coordonată Y

en: Decrease
ro: Scade

en: Decrease Volume
ro: Scade volumul

en: Decrease scale factor
ro: Descrește factorul de scalare

en: Default
ro: Implicit

en: Default (Windows-1252)
ro: Implicit (Windows-1250)

en: Default Caching Level
ro: Nivel implicit de stocare în cache

en: Default DVD angle.
ro: Unghiul DVD implicit

en: Default Encoding
ro: Codare implicită

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ro: Limita de timp implicită a conexiunii TCP (în milisecunde).

en: Default background color
ro: Culoare de fundal implicită pentru font

en: Default caching policy
ro: Politica implicită de stocare în cache

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea implicită de stocare cache pentru fluxuri RTP outbound. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ro: Valoarea de stocare în cache pentru fluxuri UDP outbound. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: Default devices
ro: Dispozitive implicite

en: Default encoding
ro: Codare implicită

en: Default font alpha
ro: Alfa implicit pentru font

en: Default font color
ro: Culoare implicită pentru font

en: Default font description
ro: Descriere implicită pentru font

en: Default font effect
ro: Efect implicit pentru font

en: Default frame rate for chapter import.
ro: Frecvenţa implicită a cadrelor, pentru importarea capitolelor.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ro: Interfață multicast implicită. Aceasta suprascrie tabela de routing.

en: Default optical device
ro: Dispozitiv optic implicit

en: Default replay gain
ro: Câștig de redare implicit

en: Default stream
ro: Flux implicit

en: Default stream output chain
ro: Lanț implicit de flux de ieșire

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ro: Definiţi raportul de aspect, de utilizat pentru imaginile de intrare. Implict este 4:3

en: Define the colors of the volume slider
ro: Definește culorile cursorului de volum

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ro: Definește PID-urile de adăugat la fiecare PMT. Aceasta necesită ca opțiunea „Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului” să fie activată.

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
ro: Defineşte algoritmul de sortare folosit la adăugarea elementelor dintr-un dosar.

en: Define which screen fullscreen goes
ro: Definește care ecran merge pe tot ecranul

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ro: Defineşte, căt de des ar trebui trimisă informaţia barGraph. Trimite informaţia barGraph la fiecare n pachete audio (implicit 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ro: Defineşte dacă informaţia BarGraph ar trebui trimisă. 1 dacă informaţia ar trebui trimisă, altfel 0 (implicit 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ro: Defineşte dacă informaţia de alarmă silenţioasă, ar trebui trimisă. 1 decă informaţia ar trebui trimisă, altfel 0 (implicit 1).

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ro: Definește dimensiunea razei, în pixeli, a benzii de bază (început).

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ro: Definește descriptorul fiecărui SDT. Aceasta necesită ca opțiunea „Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului” să fie activată.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ro: Defineşte suprafaţa virtuală a camerei, emulată de către filtru.

en: Deinterlace
ro: Deîntrețesere

en: Deinterlace method to use for streaming.
ro: Metoda de deîntrețesere de folosit pentru difuzare.

en: Deinterlace method to use for video processing.
ro: Metoda de întrețesere folosită pentru difuzare.

en: Deinterlace mode
ro: Mod de deîntrețesere

en: Deinterlace module
ro: Modul de deîntrețesere

en: Deinterlace off
ro: Deîntrețesere oprită

en: Deinterlace on
ro: Deîntrețesere pornită

en: Deinterlace the video before encoding.
ro: Deîntrețese video înaintea codării.

en: Deinterlace video
ro: Deîntrețesere video

en: Deinterlacing
ro: Deîntrețesere

en: Deinterlacing video filter
ro: Filtru de deîntrețesere video

en: Delay
ro: Întârziere

en: Delay (ms)
ro: Întârziere (ms)

en: Delay a stream
ro: Întârzie un flux

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ro: Decalaj după care elementele SAP vor fi șterse dacă nu se primesc anunțuri noi.

en: Delay calculation mode
ro: Modul de calcul al întârzierii

en: Delay time
ro: Timp de întârziere

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete all the bookmarks
ro: Șterge toate semnele de carte

en: Delete segments
ro: Ştergere segmente

en: Delete segments when they are no longer needed
ro: Ştergerea segmentelor când nu mai sunt necesare

en: Delete selected profile
ro: Șterge profilul selectat

en: Delete the current profile
ro: Șterge profilul curent

en: Delete the selected item
ro: Șterge elementele selectate

en: Deletes the selected item
ro: Șterge elementele selectate

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ro: Demultiplexoarele sunt folosite pentru separarea fluxurilor elementare (precum fluxurile audio și video). Puteți să folosiți aceată opțiune dacă demultiplexorul corect nu este detectat automat. Ar trebui să nu setați aceasta ca opțiune globală în afară de cazul în care chiar știți ce faceți.

en: Demux module
ro: Modul de demultiplexare

en: Demuxed
ro: Demultiplexat

en: Demuxed data size
ro: Dimensiune de date demultiplexate

en: Demuxers
ro: Demultiplexoare

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ro: Demultiplexoarele sunt folosite pentru separarea fluxurilor audio și video.

en: Descending
ro: Descendent

en: Description
ro: Descriere

en: Description metadata
ro: Metadată descriere

en: Description of the stream content or information about your channel.
ro: Descrierea conținutului fluxului, sau informații despre canalul dumneavoastră.

en: Description stream output
ro: Flux de ieșire de descriere

en: Desired frame rate for the H264 stream.
ro: Frecvența de cadre dorită pentru fluxul H264.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ro: Frecvența de cadre dorită pentru stream-ul VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
ro: Frecvența de cadre dorită pentru captură.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ro: Mod preferat de intrare video pentru capturile Decklink. Această valoare ar trebui să fie un cod FOURCC, în formă textuală, ex. "ntsc".

en: Desired output mode
ro: Modul de ieșire dorit

en: Destination
ro: Destinație

en: Destination audio codec
ro: Codec audio de destinație

en: Destination file:
ro: Fișier de destinație:

en: Destination prefix
ro: Prefix de destinație

en: Destination video codec
ro: Codec video de destinație

en: Detailed List
ro: Listă detaliată

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ro: Determină câte secțiuni ale spectrului vor exista.

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device Selection
ro: Selecție de dispozitiv

en: Device name
ro: Nume dispozitiv

en: Device properties
ro: Proprietăți dispozitiv

en: Device type
ro: Tip de dispozitiv

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Devices
ro: Dispozitive

en: DiSEqC LNB number
ro: Număr LNB DiSEqc

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ro: Sunt suportaţi diverşi algoritmi de reeşantionare. Cel mai bun este mai lent, în timp ce, cel mai rapid expune o calitate scăzută.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ro: Differentiated Services Code Point pentru fluxuri de ieșire UDP (sau Tipul de Serviciu IPv4, sau Clasa de Trafic IPv6). Acest standard este utilizat, în reţele, pentru Calitatea Serviciului.

en: Digital Television and Radio
ro: Televiziune Digitală şi Radio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ro: Intrare Video Digital (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
ro: Transmisie Digitală

en: Dirac packetizer
ro: Pachetizor Dirac

en: Dirac video demuxer
ro: Demultiplexor video Dirac

en: Direct rendering
ro: Randare directă

en: Direct2D video output
ro: Ieșire video Direct2D

en: Direct3D video output
ro: Ieșire video Direct3D

en: DirectMedia Object decoder
ro: Decodor DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ro: Codor DirectMedia Object

en: DirectShow input
ro: Intrare DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
ro: Ieșire video DirectX (DirectDraw)

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ro: Accelerare Video DirectX (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
ro: Ieșire audio DirectX

en: Direction
ro: Direcție

en: Director
ro: Regizor

en: Directory
ro: Dosar

en: Directory index
ro: Index dosar

en: Directory or filename where the records will be stored
ro: Dosarul unde vor fi stocate înregistrările.

en: Directory sort order
ro: Ordine sortare dosare

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ro: Dosar folosit pentru a stoca fișiere temporare de decalaj temporal.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ro: Dosarul în care se vor stoca instantaneele video.

en: Disable
ro: Dezactivat

en: Disable DVD menus
ro: Dezactivează meniurile de DVD

en: Disable Disc Menus
ro: Dezactivează meniurile de disc

en: Disable arithmetic coding
ro: Dezactivare codare aritmetică

en: Disable screensaver
ro: Dezactivează screensaver-ul

en: Disable the screensaver during video playback.
ro: Dezactivează screensaver-ul în timpul redării video.

en: Disc Selection
ro: Selecție de disc

en: Disc caching (ms)
ro: Stocare în cache pentru disc (ms)

en: Disc device
ro: Dispozitivul discului

en: Discard
ro: Semicadru înlăturat

en: Discarded (corrupted)
ro: Ignorat (corupt)

en: Discontinuous Transmission
ro: Transmisie discontinuă

en: Discs
ro: Discuri

en: Display
ro: Afișare

en: Display ID
ro: ID Ecran

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ro: ID Ecran, Dacă nu se specifică, va fi folosit ecranul principal.

en: Display Settings
ro: Setări de afișare

en: Display aspect ratio
ro: Raport de aspect al afișorului

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ro: Afişează raportul de aspect a unui flux video elementar

en: Display device
ro: Dispozitiv de afișare

en: Display feed images if available.
ro: Afișează imagini de feed dacă sunt disponibile.

en: Display locally
ro: Afișează local

en: Display name of the Service
ro: Afișează numele serviciului

en: Display playlist tree
ro: Afișează arborele listei de redare

en: Display resolution
ro: Rezoluție afișare

en: Display size
ro: Dimensiune de afișare

en: Display stream output
ro: Afișează fluxul de ieșire

en: Display text above the video
ro: Afișează textul deasupra videoului

en: Display the input video
ro: Afișează intrarea video

en: Display the output
ro: Afișează ieșirea

en: Display the processed video
ro: Afișează materialul video procesat

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ro: Afișează previzualizarea instantaneului în colțul din stânga-sus al ecranului.

en: Display the stream locally
ro: Afișează fluxul local

en: Display the title of the video on top of the movie.
ro: Afișează titlul materialului video asupra filmului.

en: Display video snapshot preview
ro: Afișează previzualizarea instantaneului video

en: Display while streaming
ro: Afișează în timpul difuzării

en: Displayed
ro: Afișat

en: Displayed frames
ro: Cadre afișate

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ro: Distanța în metri între difuzorul din față stânga și ascultător.

en: Distort mode
ro: Mod de distorsionare

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ro: Mod de distorsionare, unul din „gradient”, „edge” și „hough”.

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ro:  Prima versiune DivX  (se poate utiliza cu MPEG TS , MPEG1 , ASF şi OGG )

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ro: A doua versiune DivX ( se poate utiliza cu MPEG TS , MPEG1 , ASF şi  OGG )

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ro:  A treia versiune DivX (utilizabila cu MPEG TS , MPEG1 , ASF şi OGG )

en: Do not demultiplex
ro: A nu se demultiplexa

en: Do not play
ro: Nu reda

en: Do not sort the items.
ro: Nu se sortează elementele.

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Do you want to download it?
ro: Vrei să descarci?

en: Dock fullscreen controller
ro: Andochează controlerul de ecran complet

en: Docked Playlist
ro: Listă de redare andocată

en: Dolby Surround decoder
ro: Decodor Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ro: Fluxurile codate Dolby Surround nu vor fi decodate înainte de a fi procesate de acest filtru. Activarea acestei setări nu este recomandată.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ro: Domeniul/grupul de lucru care va fi folosit pentru conexiune.

en: Don't display any video
ro: Nu afișa niciun video

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ro: Nu necesită un cadru-cheie înaintea divizării unui segment. Necesar numai pentru audio.

en: Don't show
ro: Nu arăta

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ro: Nu folosește configurări prestabilite, ci benzi specificate manual. Trebuie furnizate 10 valori între -20dB și 20dB, separate de spații, de exemplu „0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2”.

en: Double Size
ro: Dimensiune dublă

en: Double click to get media information
ro: Dublu clic pentru a obține informații despre media

en: Double click to jump to a chosen time position
ro: Dublu clic pentru a sări la o poziție de timp

en: Down
ro: Jos

en: Download Cover Art
ro: Descarcă coperta de album

en: Download Plugin
ro: Descarcă modul

en: Download cover art
ro: Descarcă coperta de album

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ro: Fişierul descărcat "%s", este corupt. Astfel, a fost şters.

en: Downloading ...
ro: Se descarcă ...

en: Drawable
ro: Desenabil

en: Drop late frames
ro: Aruncă cadrele întârziate

en: Dropped (discontinued)
ro: Aruncat (discontinuu)

en: Dry
ro: Uscată

en: Dry Mix
ro: Mixare Uscată

en: Dry mix
ro: Mixare Uscată

en: Dual mono
ro: Mono dual

en: Dummy
ro: Fals

en: Dummy audio output
ro: Ieșire audio falsă

en: Dummy decoder
ro: Decodor Dummy

en: Dummy encoder
ro: Codor dummy

en: Dummy font renderer
ro: Funcție de randare de font falsă

en: Dummy input
ro: Intrare de formă

en: Dummy stream output
ro: Ieșire de flux falsă

en: Dummy video output
ro: Ieșire video falsă

en: Dump decoder
ro: Decodor Dump

en: Dump raw input
ro: Flux brut de intrare

en: Duplicate current profile for a new profile
ro: Duplică profilul actual pentru un profil nou

en: Duplicate current profile...
ro: Duplică profilul actual...

en: Duplicate stream output
ro: Duplică fluxul de ieșire

en: Duration
ro: Durată

en: Duration in seconds
ro: Durată în secunde

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Dynamic language setting from teletext
ro: Setare de limbă dinamică din teletext

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ro: Compresia dinamică de interval, atenuează mult sunetele puternice, iar cele slabe se aud mai tare, astfel încât puteţi asculta mai uşor, difuzările, în medii zgomotoase şi fără a mai deranja pe nimeni. Dacă dezactivaţi compresia dinamică de semnal, redarea va fi mult mai adaptată unei săli de cinema sau efectului de ascultare în cameră.

en: Dynamic range compressor
ro: Compresor dinamic de interval

en: Eastern European (Latin-2)
ro: Est-europeană (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
ro: Est-europeană (Windows-1250)

en: Edge
ro: Margine

en: Edge weightning
ro: Accentuarea marginilor

en: Edit
ro: Editează

en: Edit Bookmarks
ro: Editare semne de carte

en: Edit Input
ro: Editează intrarea

en: Edit Options
ro: Editare opțiuni

en: Edit selected profile
ro: Editează profilul selectat

en: Edit settings
ro: Modifică setările

en: Effects
ro: Efecte

en: Effects list
ro: Listă de efecte

en: Eject the disc
ro: Scoate discul

en: Elapsed time
ro: Timp scurs

en: Element aspect ratio
ro: Raport de aspect al unui element

en: Elementary Stream ID
ro: ID-ul fluxului elementar

en: Elementary stream output
ro: Flux de ieșire elementar

en: Elements order
ro: Ordine elemente

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ro: Elimină blocurile de crominanță când PSNR nu este schimbat prea mult (implicit: 0.0). Specificația H264 recomandă 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ro: Elimină blocurile de luminanță când PSNR nu este schimbat prea mult (implicit: 0.0). Specificația H264 recomandă -4.

en: Embed the file browser in open dialog
ro: Integrează navigatorul de fișiere în dialogul de deschidere

en: Embed the video output in the main interface.
ro: Integrează ieșirea video în interfața principală.

en: Embedded
ro: Înglobat

en: Embedded video
ro: Video integrat

en: Emboss
ro: În relief

en: Empty Playlist
ro: Golește lista de redare

en: Enable
ro: Activează

en: Enable DVD menus
ro: Activează meniurile de DVD

en: Enable OSD
ro: Activează OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
ro: Activează afișarea pe ecran (OSD)

en: Enable SPU stream output
ro: Activează fluxul de ieșire SPU

en: Enable Spatializer
ro: Activează spațializatorul

en: Enable Time-Stretching audio
ro: Activează întinderea temporală pe audio

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ro: Activarea algoritmului de reducere simpla a zgomotului, pentru a scade durata şi rata-de-biţi a codificării, în detrimentul calităţii cadrelor.

en: Enable adaptive prefiltering
ro: Activează prefiltrarea adaptivă

en: Enable audio
ro: Activează audio

en: Enable audio stream output
ro: Activează fluxul de ieșire audio

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ro: Activează algoritmi dedicați pentru cadrele întrețesute.

en: Enable dynamic range compressor
ro: Activează compresorul de interval dinamic

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ro: Activează algoritmii de predicție a mișcării întrețesute. Aceasta solicită CPU-ul mai mult.

en: Enable internal upmixing
ro: Activare upmixing intern

en: Enable megabass mode
ro: Activează modul Megabas

en: Enable multiple quantizers
ro: Activare cuantificări multiple

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ro: Activează cuantificările multiple per sub-bandă (una per codeblock)

en: Enable noise reduction algorithm.
ro: Activează algoritmul de reducere de zgomot.

en: Enable original graphic spectrum
ro: Activează spectrul grafic original

en: Enable reverberation
ro: Activează reverberația

en: Enable software mode
ro: Activează modul sofware

en: Enable spectral band replication
ro: Activare replicare bandă spectrală

en: Enable streaming of all ES
ro: Activează difuzarea tuturor fluxurilor elementare

en: Enable sub-pictures
ro: Activează subimaginile

en: Enable subtitles
ro: Activează subtitluri

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ro: Activează analizorul de spectru „plat” în spectrometru.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ro: Activează eliminarea culorii, adică comutarea la imaginea alb & negru, dacă semnalul este slab.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
ro: Activarea algoritmului de upmixing intern (nerecomandat).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ro: Activează algoritmul de estimare pre-mișcare.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ro: Activaţi această opţiune dacă doriţi ca semnalul audio să nu fie întrerupt de alte semnale audio.

en: Enable time stretching audio
ro: Permite întinderea audio în timp

en: Enable transparency effects
ro: Activează efecte de transparență

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ro: Activare grilaj de cuantificare (frecvenţa distorsionării pentru coeficienții de bloc).

en: Enable video
ro: Activează video

en: Enable video stream output
ro: Activează fluxul de ieșire video

en: Enable wallpaper mode
ro: Activează modul tapet

en: Enable/disable audio rendering.
ro: Activează/dezactivează randarea audio.

en: Enable/disable video rendering.
ro: Activează/dezactivează randarea video.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ro: Activează aruncarea de cadre din fluxul MPEG2. Aruncarea de cadre apare când calculatorul dumneavoastră nu este suficient de puternic.

en: Encap. format
ro: Format de încapsulare

en: Encapsulation
ro: Încapsulare

en: Encapsulation Method
ro: Metodă de încapsulare

en: Encapsulation format
ro: Format de încapsulare

en: Encoded by
ro: Codat de

en: Encoder
ro: Codor

en: Encoder Algorithm to use
ro: Algoritmul codorului de folosit

en: Encoder Profile
ro: Profil Codor

en: Encoding
ro: Codare

en: Encoding X coordinate
ro: Codare coordonată X

en: Encoding Y coordinate
ro: Codare coordonată Y

en: Encoding complexity
ro: Complexitate de codare

en: Encoding parameters
ro: Parametri pentru codare

en: Encoding quality
ro: Calitate de codare

en: Encrypted connexion
ro: Conexiune criptată

en: End
ro: Sfârșit

en: End-Blue
ro: Sfârșit-Albastru

en: End-Green
ro: Sfârșit-Verde

en: End-Red
ro: Sfârșit-Roșu

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ro: Forțează o calitate între 0 (scăzută) și 10 (înaltă)

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ro: Impune o calitate între 1 (scăzută) și 10 (mărită), în loc de a specifica o rată de biți particulară. Aceasta va produce un flux VBR.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ro: Forțează aliniamentul imaginii video în propria fereastră. Implicit (0) va fi centrat (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, de asemenea se pot folosi combinații ale acestori valori, precum 6=4+2 înseamnând dreapta-sus).

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Forțează poziția siglei pe video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos; de asemenea puteți folosi combinații ale acestori valori, de exemplu 6=dreapta-sus).

en: English
ro: Engleză

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ro: Adaugă elementele în lista de redare când rulează în modul o singură instanță

en: Enter URL here...
ro: Introduceți URL-ul aici...

en: Enter a name for the new profile:
ro: Introdu un nume pentru profilul nou:

en: Enter name for new folder:
ro: Introduceți numele pentru dosarul nou:

en: Enter the address of the computer to stream to.
ro: Introduceți adresa calculatorului căruia îi este adresat fluxul

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ro: Introduceți lista podcasturilor de obținut, separată de „|” (pipe).

en: Entries
ro: Intrări

en: Entry
ro: Intrare

en: Episode
ro: Episod

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Equalizer preset
ro: Preset egalizator

en: Equalizer with 10 bands
ro: Egalizator cu 10 benzi

en: Erase
ro: Ștergere

en: Erase video filter
ro: Filtru video de ștergere

en: Error
ro: Eroare

en: Error resilience
ro: Rezistență la erori

en: Error:
ro: Eroare:

en: Errors
ro: Erori

en: Errors and Warnings
ro: Erori și avertismente

en: Errors and Warnings...
ro: Erori și avertismente...

en: Essential
ro: Esențial

en: Estonian
ro: Estoniană

en: Ethnic
ro: Etnic

en: Every
ro: La fiecare

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ro: Ajutor exhaustiv pentru VLC și modulele lui

en: Existing playlist item
ro: Element de listă de redare existent

en: Exit fullscreen
ro: Ieşire ecran complet

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ro: Iese dacă nu mai sunt elemente în lista de redare.

en: Expand
ro: Expandează

en: Expand Node
ro: Expandează nodul

en: Expanding Spacer
ro: Distanțier expandabil

en: Export SDP as file
ro: Exportă fișier SDP ca

en: Extended M3U
ro: M3U extins

en: Extended panel
ro: Panou extins

en: Extensions
ro: Extensii

en: Extra I-frames aggressivity
ro: Agresivitate cadre de tip I suplimentare

en: Extra PMT
ro: PMT suplimentar

en: Extra interface modules
ro: Module de interfață suplimentare

en: Extra media
ro: Media suplimentar

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ro: În acest panou sunt afișate metadate adiționale și alte informații.

en: Extract
ro: Extrage

en: Extracted Image Height
ro: Înălțimea imaginii extrase

en: Extracted Image Width
ro: Lățimea imaginii extrase

en: EyeTV input
ro: Intrare EyeTV

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
ro: Număr program EyeTV, sau folosiţi 0 pentru ultimul canal, -1 pentru intrarea S-Video, -2 pentru intrarea Compozit

en: FDK-AAC Audio encoder
ro: Codor audio FDK-AAC

en: FEC code rate
ro: Frecvenţă cod FEC

en: FFT window
ro: Fereastră FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
ro: Decodor audio/video FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
ro: Codor audio/video FFmpeg

en: FLAC demuxer
ro: Demultiplexor FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
ro: FLAC este un codec audio fără pierderi (utilizabil cu OGG și RAW)

en: FM radio
ro: Radio FM

en: FTP account
ro: Cont FTP

en: FTP input
ro: Intrare FTP

en: FTP password
ro: Parolă FTP

en: FTP upload output
ro: Generare şi încărcare FTP

en: FTP user name
ro: Nume utilizator FTP

en: Failed to open "%s" for writing
ro: Deschiderea „%s” pentru scriere a eșuat

en: Fake TTY
ro: TTY fals

en: Fast
ro: Rapid

en: Fast bilinear
ro: Biliniar rapid

en: Fast seek
ro: Căutare rapidă

en: Faster
ro: Mai rapid

en: Faster (fine)
ro: Mai rapid (fin)

en: Favor speed over precision while seeking
ro: Favorizarea vitezei în detrimentul preciziei, la căutare

en: Features
ro: Caracteristici

en: Feed URLs
ro: URL-uri de feed-uri

en: Feed images
ro: Imagini de feed

en: Feedback gain
ro: Nivel feedback

en: Fetch Meta Data
ro: Obține meta data

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ro: Câmpul de filtrare se află acolo unde câmpurile suprapuse interlaced, sunt codate separat, în opoziţie cu un cadru preudo-progresiv

en: File
ro: Fișier

en: File Format:
ro: Format de fișier:

en: File Selection
ro: Selecție de fișier

en: File associations
ro: Asocieri de fișier

en: File audio output
ro: Fișier audio de ieșire

en: File caching (ms)
ro: Stocare în cache pentru fișiere (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
ro: Fișierul care conține cheia de criptare de 16 baiți.

en: File corrupted
ro: Fișierul a fost corupt

en: File could not be verified
ro: Fișierul nu a putut fi verificat

en: File extensions association
ro: Asocieri de extensii de fișier

en: File input
ro: Intrare fișier

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ro: Fişierul este citit când segmentul este iniţiat, se presupune a fi în formatul: key-uri\nkey-file. Fişierul este citit în deschiderea segmentului, iar valorile sunt folosite pentru acel segment.

en: File logging
ro: Jurnal în fișier

en: File name
ro: Nume fișier

en: File names:
ro: Nume fișier:

en: File not verifiable
ro: Fișierul nu este verificabil

en: File reading failed
ro: Citirea fișierului a eșuat

en: File stream output
ro: Flux de ieșire în fișier

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
ro: Fișierul în care vor fi scrise eșantioanele audio („-” pentru stdout).

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ro: Fişierul din care citeşte VLC  chei-URI şi locaţia-fiţierului-cheie

en: File/Directory
ro: Fișier/Dosar

en: File/Folder
ro: Fișier sau dosar

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Filename for the font you want to use
ro: Numele de fișier al fontului pe care vreți să îl utilizați

en: Filename of AtmoWin*.exe
ro: Numele de fișier al AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
ro: Prefix nume de fișier

en: Files
ro: Fișiere

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ro: Fișierele cu aceste extensii nu vor fi adăugate în lista de redare la deschiderea unui dosar.
    De exemplu aceasta este util dacă adăugați dosare care conțin fișiere de listă de redare. Folosiți o listă de extensii separate prin virgulă.

en: Film Grain
ro: Granulație de film

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter Smoothness
ro: Netezimea filtrului

en: Filter length (ms)
ro: Lungimea filtrului (ms)

en: Filter smoothness (%)
ro: Netezimea filtrului (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ro: Filtrează semnalul audio de două ori pentru crearea unui efect mai intens.

en: Filter threshold
ro: Prag de filtrare

en: Filter threshold (%)
ro: Pragul filtrului (%)

en: Filter:
ro: Filtru:

en: Filters
ro: Filtre

en: Find: %s
ro: Caută: %s

en: Finish
ro: Terminat

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First Entry Point
ro: Primul punct de intrare

en: First Played
ro: Primul redat

en: Fit to Screen
ro: Adaptează la ecran

en: Fix HDTV height
ro: Corectează înălțimea HDTV

en: Fixed quantizer scale
ro: Scală de cuantificare fixă

en: Fixing AVI Index...
ro: Reparare index AVI...

en: Flac audio encoder
ro: Codor audio Flac

en: Flac audio packetizer
ro: Pachetizor audio FLAC

en: Flat
ro: Plat

en: Flat Button
ro: Buton plat

en: Flip horizontally
ro: Întoarce pe orizontală

en: Flip the picture horizontally.
ro: Întoarcere imagine pe orizontală.

en: Flip the picture vertically.
ro: Întoarcere imagine pe verticală.

en: Flip vertically
ro: Întoarce pe verticală

en: Float on Top
ro: Flotant deasupra

en: Folder
ro: Dosar

en: Folder meta data
ro: Date meta dosar

en: Folklore
ro: Folclor

en: Follow the mouse
ro: Urmărește mausul

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ro: Urmărește mausul la captura unui subecran.

en: Font Properties
ro: Proprietăți de font

en: Font color
ro: Culoare de font

en: Font file for the font you want to use
ro: Fișierul de font pentru fontul care vreți să fie folosit

en: Font menu
ro: Meniu de fonturi

en: Font size
ro: Dimensiune de font

en: Font size in pixels
ro: Dimensiune de font în pixeli

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
ro: Dimensiune font, în pixeli. Implicit este -1 (folosește dimensiunea implicită a fontului).

en: Font size, pixels
ro: Dimensiune font, pixeli

en: Font used for the menus
ro: Fontul folosit pentru meniuri

en: Font used for the titles
ro: Fontul folosit pentru titluri

en: Force Aspect Ratio
ro: Forțează raportul de aspect

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ro: Forțează o codare cu rata de biți constantă (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ro: Forțează o calitate de codare specifică între 0.0 (crescută) și 50.0 (scăzută),  în loc de a specifica o rată de biți particulară. Aceasta va produce un flux VBR.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ro: Forţează respectarea standardului strict la codare (valor acceptate: de la -2 la 2).

en: Force bold
ro: Forțează aldin

en: Force detection of Dolby Surround
ro: Forțare detecție Dolby Surround

en: Force index creation
ro: Forțează crearea indexului

en: Force interleaved method
ro: Forțează metoda intercalat

en: Force multicast RTP via RTSP
ro: Forțează RTP multicast via RTSP

en: Force selection of all streams
ro: Forțează selectarea tuturor fluxurilor

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ro: Forţarea omiterii de cadre, pentru a accelera decodarea (-1=Nici unul, 0=Implicit, 1=Cadrele-B, 2=Cadrele-P, 3=Cadrele B+P, 4=toate cadrele).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ro: Forţarea omiterii idct, pentru a accelera decodarea pentru tipuri de cadre (-1=Nici unul, 0=Implicit, 1=Cadrele-B, 2=Cadrele-P, 3=Cadrele B+P, 4=toate cadrele).

en: Force subtitle position
ro: Forțează poziția subtitlului

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ro: Forțează intrarea video DirectShow să folosească un format de crominanță specific (ex. I420 (implicit), RV24, etc.)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ro: Forţare intrare video DirectShow, pentru a folosi o frecvență de cadre specifică (ex. 0 înseamnă implicit, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
ro: Forţează dispozitivul video Video4Linux2, să folosească un format specific de saturație cromatică (ex.  I420 or I422 pentru imagini brute-raw,  MJPG pentru intrările comprimate M-JPEG) (Lista completă: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force update of this dialog's values
ro: Forțează actualizarea valorilor din acest dialog

en: Force window style:
ro: Forțează stilul de fereastră:

en: Forces the audio language
ro: Forțează limba pe audio

en: Form
ro: Formular

en: Format name
ro: Numele formatului

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ro: Formatul imaginilor de ieșire (png, jpeg, ...).

en: Format time and date
ro: Format dată şi oră

en: Format to use in the playlist's "author" field.
ro: Format de folosit în câmpul "autor", din lista de redare.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
ro: Format de folosit în câmpul "titlu", din lista de redare.

en: Formatted Subtitles
ro: Subtitluri formatate

en: Forward
ro: Înaintează

en: Forward Cookies
ro: Înaintează cookie-urile

en: Forward Cookies across http redirections.
ro: Înaintare Cookies peste redirecţionările http

en: Frame By Frame
ro: Cadru cu cadru

en: Frame Rate
ro: Frecvență de cadre

en: Frame buffer depth
ro: Adâncimea tamponului de cadru

en: Frame buffer file
ro: Fişier tampon cadru

en: Frame buffer height
ro: Înălţime tampon cadru

en: Frame buffer segment ID
ro: ID segment tampon cadru

en: Frame buffer width
ro: Lăţime tampon cadru

en: Frame by frame
ro: Cadru cu cadru

en: Frame delay (ms)
ro: Întârziere de cadre (ms)

en: Frame rate
ro: Frecvență de cadre

en: Frame rate of a video elementary stream
ro: Frecvența de cadre a unui flux elementar video

en: Frame size
ro: Mărime cadru

en: Framebuffer device
ro: Dispozitiv framebuffer

en: Framebuffer input
ro: Input pentru tamponul de cadru

en: Framebuffer resolution to use
ro: Rezoluția framebufferului pentru a fi folosită

en: Framebuffer uses hw acceleration
ro: Framebufferul folosește accelerare hw

en: Frames per Second
ro: Cadre per secundă

en: Freetype2 font renderer
ro: Randare de font Freetype2

en: French
ro: Franceză

en: Freq 1 (Hz)
ro: Frecvența 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
ro: Frecvența 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
ro: Câștig frecvența 1 (dB)

en: Freq 2 (Hz)
ro: Frecvența 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
ro: Frecvența 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
ro: Câștig frecvența 2 (dB)

en: Freq 3 (Hz)
ro: Frecvența 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
ro: Frecvența 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
ro: Câștig frecvența 3 (dB)

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Frequency (Hz)
ro: Frecvență (Hz)

en: From
ro: De la

en: Fuchsia
ro: Roșu purpuriu

en: Full URL to put in index file
ro: URL-ul complet de pus în fişierul index

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ro: URL-ul complet de pus în fişierul index. Folosiţi # pentru reprezentarea numărului de segment

en: Full Volume
ro: Volum total

en: Full bass
ro: Bași complet

en: Full bass and treble
ro: Bași și înalte complet

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ro: Cale completă a fișierelor de imagine de folosit. Formatul poate fi <imagine>[, decalaj în ms>[,<alfa>]][;<imagine>[,<decalaj>[,<alfa>]]][;...]. Dacă aveți un singur fișier, introduceți simplu numele lui de fișier.

en: Full treble
ro: Înalte complet

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Fullscreen Controller
ro: Controler de mod pe tot ecranul

en: Fullscreen Video Device
ro: Dispozitiv video pe tot ecranul

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ro: Opacitatea controlerului din modul pe tot ecranul, între 0.1 și 1

en: Fullscreen video output
ro: Ieșire video pe tot ecranul

en: G.711 encoder
ro: Codor G.711

en: GLX extension for OpenGL
ro: Extensie GLX pentru OpenGL

en: GOP structure
ro: Structura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
ro: Structura GOP folosita pentru codarea secventei video

en: GPU affinity
ro: Afinitate GPU

en: Gaelic (Scots)
ro: Galeză (Scoţia)

en: Gain
ro: Câștig

en: Gain control filter
ro: Filtru de control nivel

en: Gain multiplier
ro: Multiplicator nivel

en: Gain on Feedback loop
ro: Câștigul unei bucle de Feedback.

en: Game mode
ro: Mod joc

en: Gamma
ro: Gama

en: Gamma adjust.
ro: Ajustare de gama.

en: Gaussian Blur
ro: Neclaritate gaussiană

en: Gaussian blur video filter
ro: Filtru video de neclaritate gaussiană

en: General Audio
ro: Audio general

en: General audio settings
ro: Setări audio generale

en: General input settings. Use with care...
ro: Setări generale de intrare. Folosiți cu grijă...

en: General playlist behaviour
ro: Comportamentul general al listei de redare

en: General settings for audio output modules.
ro: Setări generale pentru modulele audio de ieșire.

en: General stream output settings
ro: Setări generale pentru fluxul de ieșire

en: General video settings
ro: Setări video generale

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ro: Generare IV în locul folosirii numărului-de-segment ca şi IV

en: Generated stream output string
ro: Șirul de ieșire al fluxului generat

en: Genre
ro: Gen

en: Genre description
ro: Descrierea genului

en: Genre metadata
ro: Metadată gen

en: Genre of the content.
ro: Genul conținutului.

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Gestures
ro: Gesturi

en: Get function
ro: Funcție de obținere

[ctx: GetACP]
en: CP1252
ro: CP1250

en: Global Hotkeys
ro: Taste rapide globale

en: Global Hotkeys interface
ro: Interfață pentru taste rapide globale

en: Global gain
ro: Câștig global

en: GnomeVFS input
ro: Intrare GnomeVFS

en: Go to Time
ro: Du-te la timpul

en: Go to the DVD menu
ro: Mers la meniul DVD

en: Go to time
ro: Du-te la timpul

en: Go!
ro: Hai!

en: Google Video
ro: Video Google

en: Google Video Playlist importer
ro: Importator de listă de redare Google Video

en: Goom animation speed
ro: Viteză animație Goom

en: Goom display height
ro: Înălțime afișare Goom

en: Goom display width
ro: Lățime afișare Goom

en: Goom effect
ro: Efect Goom

en: Gothic
ro: Gotic

en: Gradient
ro: Degrade

en: Gradient image type
ro: Tip de imagine în degrade

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ro: Tip de imagine în degrade (0 sau 1). 0 va trece imaginea în alb în timp ce 1 va păstra culorile.

en: Gradient video filter
ro: Filtru video de degrade

en: Grain
ro: Granulație

en: Grain video filter
ro: Filtru video de granulație

en: Grass green
ro: Verde-gazon

en: Gray
ro: Gri

en: Grayscale video output
ro: Ieșire video în scală de gri

en: Greek (ISO 8859-7)
ro: Greacă (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ro: Greacă (Windows-1253)

en: Greek, Modern
ro: Greacă, Modernă

en: Green
ro: Verde

en: Greenlandic, Kalaallisut
ro: Groelandeză, Kalaallisut

en: Group
ro: Grup

en: Group packets
ro: Pachete de grup

en: Growl Notification Plugin
ro: Modul de notificare Growl

en: Guard interval
ro: Interval Gardă

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ro: Codor H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
ro: Nivel H.264

en: H.264 profile
ro: Profil H.264

en: H.264 video packetizer
ro: Pachetizor video H.264

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ro: Codor H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ro: Codor H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ro: Codor H.265/HEVC (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
ro: H263 este un codec video optimizat pentru videoconferinţe ( rate reduse , utilizabil cu MPEG TS )

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
ro: H264 este un codec video nou (utilizabil cu MPEG TS şi  MP4)

en: H264 video demuxer
ro: Demultiplexor video H264

en: HAL AudioUnit output
ro: Ieșire HAL AudioUnit

en: HD-SDI Input
ro: Intrare HD-SDI

en: HLSL File
ro: Fișier HLSL

en: HTML playlist
ro: Listă de redare HTML

en: HTML playlist export
ro: Export de listă de redare HTML

en: HTTP (default)
ro: HTTP (implicit)

en: HTTP Live streaming output
ro: Flux de ieșire live HTTP

en: HTTP authentication
ro: Autentificare HTTP

en: HTTP input
ro: Intrare HTTP

en: HTTP proxy
ro: Proxy HTTP

en: HTTP proxy URL
ro: URL de proxy HTTP

en: HTTP proxy password
ro: Parolă proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ro: Proxy-ul HTTP de folosit. Trebuie să fie de forma http://[utilizator@]proxyulmeu.domeniulmeu:portulmeu/ ; dacă este gol, va fi încercată variabila de mediu http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ro: Proxy HTTP pentru a fi utilizat. Trebuie să fie de forma http://[utilizator[:parolă]@]proxyulmeu.domeniulmeu:portulmeu/ ; dacă este gol, va fi încercată variabila de mediu http_proxy.

en: HTTP referer value
ro: Valoare referinţă HTTP

en: HTTP server address
ro: Adresa HTTP server

en: HTTP server port
ro: Port server HTTP

en: HTTP stream output
ro: Flux de ieșire HTTP

en: HTTP tunnel port
ro: Port tunel HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
ro: Autoritate Certificare HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
ro: Certificat Listă de Revocare HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
ro: Certificat server HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
ro: Cheie privată server HTTP/TLS

en: HTTPS server port
ro: Port server HTTPS

en: Half Size
ro: Dimensiune la jumătate

en: Hardware Acceleration
ro: Accelerare Hardware

en: Hardware decoding
ro: Decodare hardware

en: Hardware-accelerated decoding
ro: Decodare prin accelerare hardware

en: Headphone effect
ro: Efect în căști

en: Headphone surround effect
ro: Efect surround în căști

en: Headphone virtual spatialization effect
ro: Efect de spațialitate virtuală în căști

en: Headphone virtualization
ro: Virtualizare în căști

en: Headphones
ro: Căști

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ro: Ebraică (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ro: Ebraică (Windows-1255)

en: Height
ro: Înalțime

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ro: Înălțimea în pixeli a bordurii între miniaturi.

en: Height of video or subtitle elementary streams
ro: Înălţimea fluxurilor, video sau de subtitrare, elementare

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide / Show Library
ro: Ascunde / arată biblioteca

en: Hide / Show Viewer
ro: Ascunde / arată vizualizatorul

en: Hide Details
ro: Ascunde detalii

en: Hide Others
ro: Ascunde celelalte

en: Hide VLC
ro: Ascunde VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ro: Ascunde cursorul și panoul de control de mod pe tot ecranul după x milisecunde

en: Hide future errors
ro: Ascunde erorile viitoare

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ro: Ascundere cursor mouse şi controale ecran-complet, după n milisecunde.

en: Hide the interface and pause playback.
ro: Ascude interfaţa şi pune redarea în pauză.

en: Hierarchy mode
ro: Mod Ierarhic

en: High
ro: Înalt

en: High LNB voltage
ro: Înaltă tensiune LNB

en: High freq (Hz)
ro: Frecvențe înalte (Hz)

en: High freq gain (dB)
ro: Câștig frecvențe înalte (dB)

en: High latency
ro: Latență mare

en: High priority
ro: Prioritate înaltă

en: High-priority code rate
ro: Frecvenţă cod Prioritate-înatltă

en: Higher latency
ro: Latență mai mare

en: Higher value implies more prefiltering
ro: Valorile înalte implică mai multă prefiltrare

en: Highest
ro: Cel mai crescut

en: Hindi
ro: Hindusă

en: Home
ro: Acasa

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ro: Hong-Kong Suplimentar (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
ro: Limită de hop (TTL)

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Horizontal (18V)
ro: Orizontală (18V)

en: Horizontal flip
ro: Întoarcere pe orizontală

en: Host
ro: Gazdă

en: Hot keys
ro: Combinații de taste

en: Hotkey
ro: Tastă rapidă

en: Hotkeys
ro: Taste rapide

en: Hotkeys management interface
ro: Interfață pentru gestionare taste rapide

en: Hotkeys settings
ro: Setări de taste rapide

en: Hough
ro: Transformare Hough

en: Hours / Minutes / Seconds:
ro: Ore / Minute / Secunde:

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ro: Cât timp se aşteaptă un pachet, înainte ca sursa să expire.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ro: Câte surse RTP distincte şi active, sunt permise în acelaşi timp.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ro: De câte ori, conţinutul ecranului, ar trebui să fie reîmprospătat per secundă.

en: Hue
ro: Nuanță

en: Hue or color balance.
ro: Balans de nuanță sau culoare.

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Hurry up
ro: Grăbește-te

en: I quantization factor
ro: Factor de cuantificare I

en: I420 - first plane is greyscale
ro: I420 - primul plan este în scală de gri

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ro: Conversii de la I420,IYUV,YV12 la RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID Offset
ro: Decalaj ID

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ro: Intrare Cameră Digitală IIDC (FireWire)

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: ISDB-S parameters
ro: Parametrii ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
ro: Parametrii recepţie ISDB-T

en: IceCAST output
ro: Ieșire IceCAST

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Icons
ro: Pictograme

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
ro: Dacă VCD-ul este scris cu controlul redării, folosiţi-l. Altfel se va reda per piste.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ro: Dacă este activată conectarea automată, doar clienţii JACK, al căror nume se potriveşte cu această expresie exactă, vor fi luaţi în calcul pentru conectare.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ro: Dacă opțiunea este activată și dacă este specificată o valoare pentru durata de fragmentare (shaping), multiplexorul TS va plasa limitele fragmentelor la sfârșitul cadrelor de tip I. În acel caz, durata de fragmentare specificată de utilizator este o situație proastă, folosită atunci când nu este diponibil niciun cadru de referință. Aceasta mărește eficiența algoritmului de fragmentare, cadrele I fiind de obicei cele mai mari în cadrul fluxului.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ro: Dacă este activată, această opţiune va conecta, în mod automat ieşirea de sunet, la primul client JACK, inscriptibil, găsit.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
ro: Dacă este diferit de 0, acesta dă informații suplimentare de depanare.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ro: Dacă se detectează o comunicaţie audio în aşteptare, redarea va intra automat în pauză.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
ro: Dacă opțiunea este activată, lungimea barei de căutare este mai degrabă cea a pistei decât lungimea unei intrări.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ro: Dacă este specificat, se va folosi imaginea pentru afişarea cursorului pe captura imaginii.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ro: Dacă adaptorul oferă multiple dispozitive, cu acordare independentă, trebuie selectat numărul dispozitivului. Numerotarea lor începe de la zero.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ro: Dacă puterea medie pe timpul ultimelor N buffer-e este mai mare decât această valoare, volumul va fi normalizat. Această valoare este un număr pozitiv în virgulă mobilă. O valoare între 0.5 și 10 pare sensibilă.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ro: Dacă, cablurile dintre LNB şi receiver sunt lungi, poate fi necesar aplicarea unui voltaj mai înalt.
    Nu toate receiverele oferă această opţiune.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ro: Dacă demodulatorul nu poate detecta corect inversiunea spectrală, trebuie configurat automat.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ro: Dacă fişierul există deja, va fi suprascris.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ro: Dacă receiver-ul de satelit este conectat, la multimple amplificatoare-convertoare cu zgomot redus (LNB), printr-un comutator DiSEqC 1.0, Se poate selecta valoare corectă LNB (de la 1 la 4). Dacă nu există nici-un comutator, acest parametru trebuie să rămână la 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ro: Dacă receiver-ul de satelit este conectat, la multimple amplificatoare-convertoare cu zgomot redus (LNB), printr-o serie formată dintr-un comutator DiSEqC 1.1 neaangajat şi un comutator DiSEqC 1.0 angajat, Se poate selecta parametrul corect de neangajare LNB (de la 1 la 4). Dacă nu există nici-un comutator neangajat, acest parametru trebuie să rămână la 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ro: Dacă frecvenţa de transmisie a satelitului depăşeşte frecvenţa de comutare, va fi folosit ca referinţă oscilatorul de frecvenţe înalte. Mai mult, se va trimite ton automat continuu de 22kHz.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ro: Dacă există mai mult decât un singur adaptor de transmisii digitale, trebuie selectat numărul adaptorului. Numerotarea lor începe de la zero.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ro: Dacă această opțiune este activată, curgerea pe adresa multicast SAP va fi controlată. Aceasta este necesară dacă vreți să faceți anunuri pe MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ro: Dacă această proprietate este goală, sunt stabilite
    valori diferite pentru DVD, VCD și CDDA.
    Puteți specifica o proprietate unică, sau să le configurați
    individual în preferințele avansate.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ro: Dacă proxy-ul dumneavoastră HTTP necesită o parolă, stabiliți-o aici.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore subtitle flag
ro: Ignoră fanionul de subtitlu

en: Ignored extensions
ro: Extensii ignorate

en: Illuminate the room with this color on pause
ro: Iluminează camera la pauză cu această culoare

en: Illuminate the room with this color on shutdown
ro: Iluminează camera la oprire cu această culoare

en: Image
ro: Imagine

en: Image Adjust
ro: Ajustare de imagine

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ro: Fișiere imagini (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
ro: Ajustare de imagine

en: Image brightness (0-2)
ro: Luminozitate imagine (0-2)

en: Image chroma
ro: Crominanță imagine

en: Image contrast (0-2)
ro: Contrast imagine (0-2)

en: Image format
ro: Format de imagine

en: Image format (default RGB)
ro: Format de imagine (RGB implicit)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ro: Formatul imaginii care va fi folsit pentru stocarea instantaneelor video.

en: Image gamma (0-10)
ro: Gama imagine (0-10)

en: Image height
ro: Înălțime imagine

en: Image hue (0-360)
ro: Nuanță imagine (0-360)

en: Image mask
ro: Mască de imagine

en: Image properties filter
ro: Filtru de proprietăți de imagine

en: Image quality
ro: Calitate imagine

en: Image quality 1 to 9 (max)
ro: Calitatea imagine de la 1 la 9 (maxim)

en: Image saturation (0-3)
ro: Saturație imagine (0-3)

en: Image wall
ro: Zid de imagine

en: Image which will be blended
ro: Imaginea care va fi amestecată

en: Image width
ro: Lățime imagine

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ro: În configurații de monitoare multiple, puteți specifica numele dispozitivului Windows al afișorului pe care vreți să fie deschisă fereastra video. De exemplu, „\\.\DISPLAY1” sau „\\.\DISPLAY2”.

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ro: În modul pe tot ecranul, completează cu negru zonele neafișate de imaginea video

en: Include subtitles
ro: Include subtitluri

en: Increase
ro: Crește

en: Increase Volume
ro: Crește volumul

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ro: Măreşte sau diminuează nivelul (implicit 1.0)

en: Increase scale factor
ro: Mărește factorul de scalare

en: Increase the priority of the process
ro: Mărește prioritatea procesului

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ro: Mărirea priorității procesului va îmbunătăți experiența dumneavoastră de redare mai mult ca sigur, deoarece se permite ca VLC să nu fie deranjat de alte aplicații care altfel ar putea să ocupe prea mult timp de procesare.
    Totuși țineți cont că în anume circumstanțe (buguri) VLC ar putea să ocupe tot timpul procesorului și determina întreg sistemul să devină neresponsiv, lucru care ar putea necesita o repornire a mașinii dumneavoastră.

en: Index file
ro: Fișier index

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ro: Indexul ecranului (1, 2, 3, ...). Alternativă la Afișarea ID.

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ro: Timp individual de afișare a fiecărei imagini, de la 0 la 60000 ms.

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Information
ro: Informație

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ro: Informații despre compoziția media sau fluxului.
    Sunt afișate multiplexorul, codecurile audio și video, subtitlurile.

en: Information...
ro: Informații...

en: Infrared
ro: Infraroșu

en: Infrared remote control interface
ro: Interfață de control la distanță cu infraroșu

en: Inhibit the power management daemon during playback
ro: Dezactivează daemonul de gestionare de energie în timpul redării

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
ro: Interzice daemon-ul de gestionare energie, în timpul oricărei redări, pentru a evita suspendarea computerului datorită inactivităţii.

en: Initializing
ro: Inițializare

en: Input
ro: Intrare

en: Input & Codecs Settings
ro: Setări de intrare și codecuri

en: Input / Codecs
ro: Intrare / Codecuri

en: Input bitrate
ro: Rată de biți de intrare

en: Input card to use
ro: Placa de intrare, pentru utilizare

en: Input has changed
ro: Intrarea s-a modificat

en: Input list
ro: Listă de intrări

en: Input of the card to use (see debug).
ro: Inputul cardului folosit (vezi debug).

en: Input repetitions
ro: Repetări ale intrării

en: Input slave (experimental)
ro: Intrare auxiliară (experimental)

en: Input stream
ro: Flux de intrare

en: Input/Read
ro: Intrare, sau citire

en: Input:
ro: Intrare:

en: Insecure site
ro: Sait nesigur

en: Insert Disc
ro: Inserați un disc

en: Install
ro: Instalează

en: Install Windows Service
ro: Instalează serviciul Windows

en: Install the Service and exit.
ro: Instalează serviciul și ieși.

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ro: În loc de scrierea unui fișier brut, puteți adăuga la fișier un antet WAV.

en: Instrumental Pop
ro: Pop instrumental

en: Instrumental Rock
ro: Rock instrumental

en: Integer audio volume
ro: Volum audio unitar

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ro: Întreg de la -1 (fără model) la 4.

en: Integrate video in interface
ro: Integrează video în interfață

en: Intensity
ro: Intensitate

en: Intensity of sepia effect
ro: Intensitatea efectului sepia

en: Inter picture DWT filter
ro: Filtru Inter imagine DWT

en: Interactive Zoom
ro: Zoom interactiv

en: Interface
ro: Interfață

en: Interface Settings
ro: Setări de interfață

en: Interface interaction
ro: Interacționează cu utilizatorul

en: Interface module
ro: Modul de interfață

en: Interface style
ro: Stil de interfață

en: Interlaced encoding
ro: Codare întrețesută

en: Interlaced mode
ro: Mod întrețesut

en: Interlaced motion estimation
ro: Predicție de mișcare întrețesută

en: Internal libavcodec codec name
ro: Nume intern codec libavcodec

en: Intra picture DWT filter
ro: Filtru Intra imagine DWT

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ro: Introduce o întârziere în afișarea fluxului.

en: Invalid combination
ro: Combinație nevalidă

en: Invalid selection
ro: Selecția nu este validă

en: Invalid signature
ro: Semnătură nevalidă

en: Invert colors
ro: Inversează culorile

en: Invert video filter
ro: Filtru de inversare video

en: Irish
ro: Irlandeză

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ro: Este posibil să dezactivați sincronizarea ceasului de intrare pentru surse de timp real. Folosiți aceasta dacă vă confruntați cu o redare sacadată a fluxurilor de rețea.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ro: Se pare că  din instalarea Libav/FFmpeg (libavcodec), lipseşte următorul codec:
    %s.
    Dacă nu ştiţi cum să corectaţi această eroare, solicitaţi  asistenţă distribuitorului dvs..
    
    Aceasta nu este o eroare în VLC media player.
    Nu contactaţi  proiectul VideoLAN în legătură cu această problemă.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ro: Nu a fost posibilă descărcarea unei semnături criptografice pentru fișierul „%s” descărcat. De aceea, fișierul a fost șters.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ro: Nu se poate verifica în siguranţă fişierul "%s", descărcat. Astfel, acesta a fost şters.

en: Italian
ro: Italiană

en: JACK Input
ro: Intrare tip JACK

en: JACK audio input
ro: Intrare audio tip JACK

en: JACK audio output
ro: Ieșire audio JACK

en: JPEG image decoder
ro: Decodor de imagine JPEG

en: JPEG image encoder
ro: Codor de imagine JPEG

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ro: Japoneză (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
ro: Japoneză (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ro: Japoneză Unix (EUC-JP)

en: Javanese
ro: Javaneză

en: Jump Bac&kward
ro: Salt îna&poi

en: Jump sizes
ro: Lungimi de săritură

en: Jump to Specific &Time
ro: Salt la un &timp specific

en: K Audio Interface audio output
ro: Ieşire audio, Interfaţă Audio K

en: Kasenna RTSP dialect
ro: Dialect Kasenna RTSP

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ro: Serverele Kasenna folosesc un dialect vechi şi nonstandard pentru RTSP. Cu acest parametru, VLC va încerca să-l folosească, dar nu se va putea conecta la serverele normale RTSP.

en: Kate overlay decoder
ro: Decodor overlay Kate

en: Kate text subtitles packetizer
ro: Pachetizor Kate de subtitluri text

en: Kazakh
ro: Kazacă

en: Keep Recent Items
ro: Păstrează elementele recente

en: Keep aspect ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

en: Keep audio level between sessions
ro: Păstrează nivelul audio între sesiuni

en: Keep existing file
ro: Păstrare fişier existent

en: Keep original audio track
ro: Păstrează pista originală de audio

en: Keep original size
ro: Păstrează dimensiunea originală

en: Keep original video track
ro: Păstrează pista  originală de video

en: Keep stream output open
ro: Păstrează fluxul de ieșire deschis

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ro: Păstrează raportul de aspect original la redimensionarea elementelor de mozaic.

en: Keep the original size of mosaic elements.
ro: Păstrează dimensiunea originală a elementelor mozaicului.

en: Key press events
ro: Evenimente la apăsarea tastelor

en: Key:
ro: Tastă:

en: Kirghiz
ro: Kirgâstană

en: Knee radius
ro: Raza de knee

en: Korean
ro: Koreană

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ro: Coreană (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ro: Coreană (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
ro: Kurdă

en: Lang From Telx
ro: Limba din teletext

en: Language
ro: Limbă

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ro: Limba pistei audio pe care vreți să o folosiți (codurile de țară din două sau trei caractere, separate prin virgulă; puteți folosi 'none' pentru a evita revenirea la altă limbă).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ro: Limba fluxului elementar, conform descrierii ISO639

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ro: Limba, pentru subtitrarea piesei, pe care doriţi s-o utilizaţi (separator prin virgulă, codul ţării prin două sau trei litere, puteţi folosi 'any', ca şi rezervă).

en: Large
ro: Mare

en: Large Hall
ro: Sală mare

en: Larger
ro: Mai mare

en: Last 60 seconds
ro: Ultimele 60 de secunde

en: Last Entry Point
ro: Ultimul punct de intrare

en: Last audio device
ro: Ultimul dispozitiv audio

en: Last check on: %@
ro: Ultima verificare pe: %@

en: Last.fm username not set
ro: Numele utilizator last.fm nu este definit

en: Latest
ro: Cel mai recent

en: Latin
ro: Latină

en: Latvian
ro: Lituaniană

en: Launching an update request...
ro: Se pornește cererea de actualizare...

en: Layer A code rate
ro: Frecvenţă cod Strat A

en: Layer A modulation
ro: Modulare Strat A

en: Layer A segments count
ro: Număr segmente Strat A

en: Layer A time interleaving
ro: Durată întrețesere Strat A

en: Layer B code rate
ro: Frecvenţă cod Strat B

en: Layer B modulation
ro: Modulare Strat B

en: Layer B segments count
ro: Număr segmente Strat B

en: Layer B time interleaving
ro: Durată întrețesere Strat B

en: Layer C code rate
ro: Frecvenţă cod Strat C

en: Layer C modulation
ro: Modulare Strat C

en: Layer C segments count
ro: Număr segmente Strat C

en: Layer C time interleaving
ro: Durată întrețesere Strat C

en: Leave Fullscreen
ro: Părăsește modul pe tot ecranul

en: Left
ro: Stânga

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
ro: Coordonata stângă a colţului, din stânga-sus, ecranului secundar.

en: Length in milliseconds to output each stride
ro: Durata, în milisecunde, pentru generarea fiecărui pas

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ro: Durata, în milisecunde, pentru a căuta cea mai bună poziţie de suprapunere

en: Length of TS stream segments
ro: Lungimea segmentelor TS de flux

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ro: Perimte scalării video să se adapteze la o fereastră dată sau la ecranul întreg.

en: Level of delayed signal
ro: Nivelul semnalului întârziat

en: Level of input signal
ro: Nivelul semnaluli de intrare

en: Level of input signal of original channel.
ro: Nivelul semnalului de intrare, din canalul original.

en: LibNotify Notification Plugin
ro: Modul de notificare LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
ro: Decodor audio libtwolame

en: License
ro: Licență

en: Lime
ro: Lămâie verde

en: Line 1:
ro: Linia 1:

en: Line 2:
ro: Linia 2:

en: Linear
ro: Liniar

en: Linear (fastest)
ro: Liniar (cel mai rapid)

en: Link #
ro: Legătură #

en: List
ro: Listă

en: List ID
ro: ID Listă

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ro: Lista codecurilor pe care VLC le va utiliza cu prioritate. De exemplu, „dummy,a52” va încerca codecurile dummy și a52 înainte de a le încerca pe celelalte. Numai utilizatorii avansați ar trebui să modifice această opțiune, deoarece poate întrerupe redarea tuturor fluxurilor.

en: List of revoked servers certificates
ro: Lista certificatelor de server, revocate

en: Listeners
ro: Ascultători

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en: Live capture caching (ms)
ro: Captură directă în caching (ms)

en: Live555 stream transport
ro: Transport de flux Live555

en: Load
ro: Încarcă

en: Load extensions on startup
ro: Încarcă extensiile la pornire

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ro: Încarcă acest fișier de subtitlu. A se folosi când detectarea automată nu poate găsi fișierul de subtitlu.

en: Loading flowplayer...
ro: Se încarcă flowplayer...

en: Local Network
ro: Rețea locală

en: Local drives
ro: Unități locale

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ro: Oscilator local de frecvenţe înalte (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ro: Oscilator local de frecvenţe joase (kHz)

en: Local playback
ro: Redare locală

en: Locally collect statistics
ro: Colectează statisticile local

en: Location
ro: Locație

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ro: Amplasarea fișierului care conține un șablon SVG pentru conversia automată de șir

en: Location:
ro: Locație:

en: Lock Aspect Ratio
ro: Blochează raportul de aspect

en: Log all VLC messages to a text file.
ro: Înregistrează toate mesajele VLC într-un fișier text.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
ro: Înregistrează toate mesajele VLC în syslog (sisteme UNIX).

en: Log filename
ro: Nume fișier log

en: Log format
ro: Formatul jurnalului

en: Log to file
ro: Jurnal în fișier

en: Log to syslog
ro: Jurnal în syslog

en: Logging
ro: Jurnal

en: Login:pass
ro: Autentificare:parolă

en: Logo
ro: Siglă

en: Logo animation # of loops
ro: Animație de siglă în buclă de # ori

en: Logo erase
ro: Ștergere de siglă

en: Logo filenames
ro: Nume de fișier de siglă

en: Logo individual image time in ms
ro: Timp individual al fiecărei imagini de siglă în ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ro: Valoarea de opacitate a siglei (de la 0 pentru transparență totală la 255 pentru opacitate totală).

en: Logo overlay
ro: Overlay de siglă

en: Logo position
ro: Poziție siglă

en: Logo video filter
ro: Filtru video de siglă

en: Long backwards jump
ro: Săritură lungă înapoi

en: Long forward jump
ro: Săritură lungă înainte

en: Long jump length
ro: Lungime lungă de săritură

en: Long jump length, in seconds.
ro: Lungime lungă de săritură, în secunde.

en: Look and feel
ro: Aspect și percepție

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ro: Caută fișiere de subtitluri și în acele căi, dacă fișierul de subtitlu nu a fost găsit în dosarul curent.

en: Loop
ro: Buclă

en: Loop / Repeat
ro: Buclă / Repetă

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ro: Buclă continuă de la punctul A la punctul B
    Clic pentru a stabili punctul A

en: Loop from point A to point B continuously.
ro: Buclă continuă de la punctul A la punctul B.

en: Loop: %s
ro: Buclă: %s

en: Lost
ro: Pierdut

en: Lost buffers
ro: Buffere pierdute

en: Lost frames
ro: Cadre pierdute

en: Loudness mode
ro: Mod de intensitate

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ro: Modul de intensitate ex. amplificarea de bas.

en: Low
ro: Scăzut

en: Low Definition (360 lines)
ro: Rezoluţie Redusă (360 de linii)

en: Low Pass Filter
ro: Filtru trece-jos

en: Low freq (Hz)
ro: Frecvențe joase (Hz)

en: Low freq gain (dB)
ro: Câștig frecvențe joase (dB)

en: Low latency
ro: Latență mică

en: Low-frequency effects
ro: Efecte de joasă-frecvenţă

en: Low-priority code rate
ro: Frecvenţă cod Prioritate-scăzută

en: Lowest
ro: Cel mai scăzut

en: Lowest latency
ro: Cea mai mică latență

en: Lua Extension
ro: Extensie Lua

en: Lua SD Module
ro: Modul SD Lua

en: Lua interface
ro: Interfață Lua

en: Lua interpreter
ro: Interpretor Lua

en: Luminance elimination
ro: Eliminare de luminanță

en: Luminance masking
ro: Mascare de luminanță

en: Lyrics
ro: Versuri

en: M-JPEG camera demuxer
ro: Demultiplexor M-JPEG de cameră

en: M3U playlist
ro: Listă de redare M3U

en: M3U playlist export
ro: Export de listă de redare M3U

en: M3U playlist import
ro: Import de listă de redare M3U

en: M3U8 playlist
ro: Listă de redare M3U8

en: M3U8 playlist export
ro: Export de listă de redare M3U8

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ro: Tipul MIME întors de server (detectat automat dacă nu este specificat).

en: MMAL decoder
ro: Decodor MMAL

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ro: Fluxurile MMS conțin mai multe fluxuri elementare, cu diferite rate de biți. Puteți alege să le selectează pe toate.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ro: Conversii de la MMX I420,IYUV,YV12 la RV15,RV16,RV24,RV32

en: MP4 stream demuxer
ro: Demultiplexor flux MP4

en: MPEG 1 Format
ro: Format MPEG 1

en: MPEG Transport Stream demuxer
ro: Demultiplexor de flux de transport MPEG

en: MPEG Video
ro: Video MPEG

en: MPEG audio decoder
ro: Decodor audio MPEG

en: MPEG-4 video
ro: Video MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
ro: Demultiplexor video MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
ro: Pachetizor video MPEG-I/II

en: MPEG-PS demuxer
ro: Demultiplexor MPEG-PS

en: MPEG4 quantization matrix
ro: Matrice de cuantificare MPEG4

en: MTP Device
ro: Dispozitiv MTP

en: MTP devices
ro: Dispozitive MTP

en: MTP input
ro: Intrare MTP

en: MTU of the network interface
ro: MTU a interfeței de rețea.

en: MUX options
ro: Opțiuni MUX

en: MY COMPUTER
ro: CALCULATORUL MEU

en: Mac OS X interface
ro: Interfață Mac OS X

en: Macedonian
ro: Macedoniană

en: Magazine
ro: Magazin

en: Magnification/Zoom
ro: Lupă/Zoom

en: Magnify
ro: Lupă

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ro: Filtru video interactiv de lupă sau zoom

en: Main Profile
ro: Profil de baza

en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: Main Window...
ro: Fereastra principală...

en: Main interfaces
ro: Interfețe principale

en: Main interfaces settings
ro: Setări pentru interfețele principale

en: Major channel
ro: Canal major

en: Make a donation...
ro: Faceți o donație...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ro: Puneţi serverul la dispoziţia publicului pe 'Yellow Pages' /Pagini Galbene (director de transmisii directe) prin situl web icecast/shoutcast. Necesită specificarea vitezei de transfer bitrate pentru SHOUTcast. Necesită fluxare Ogg pentru ICEcast.

en: Makeup gain
ro: Nivel compoziţie

en: Malay
ro: Malaeză

en: Maltese
ro: Malteză

en: Manage Streams
ro: Gestionează fluxuri

en: Mark analyzed Pixels
ro: Marchează pixelii analizați

en: Maroon
ro: Maro

en: Marquee
ro: Marcaj

en: Marquee display
ro: Afișare marcaj

en: Marquee position
ro: Poziție marcaj

en: Mask
ro: Mască

en: Matroska stream demuxer
ro: Demultiplexor de flux Matroska

en: Max length
ro: Lungime maximă

en: Max local bitrate
ro: Rată de biți locală maximă

en: Maximal bitrate
ro: Rată de biți maximă

en: Maximal volume level
ro: Nivel maximal de volum

en: Maximum Bitrate
ro: Rata de biți maximă

en: Maximum GOP size
ro: Dimensiune maximă GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
ro: Numărul secveţei maxime de abandon RTP

en: Maximum RTP sequence number misordering
ro: Numărul de secveţă, maxim, eronat RTP

en: Maximum RTP sources
ro: Resurse RTP maxime

en: Maximum bitrate
ro: Rată de biți maximă

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ro: Rata de biți maximă în kbiți/s. Aceasta este util pentru aplicații de difuzare.

en: Maximum encoding bitrate
ro: Rată de biți maximă pentru codare

en: Maximum level
ro: Nivel maxim

en: Maximum motion vector length
ro: Lungimea maximă a vectorului de mișcare

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ro: Numărul maxim de caractere afișate pe ecran.

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ro: Numărul maxim de subtitrări permise în același timp.

en: Maximum output video height.
ro: Înălțimea video maximă de ieșire.

en: Maximum output video width.
ro: Lățimea video maximă de ieșire.

en: Maximum video height
ro: Înălțime video maximă

en: Maximum video quantizer scale
ro: Scală de cuantificare video maximă

en: Maximum video quantizer scale.
ro: Scală maximă de cuantificare video.

en: Maximum video width
ro: Lățime video maximă

en: Mean
ro: Mediu

en: Media &Information
ro: &Informații despre media

en: Media Angle
ro: Unghi media

en: Media Audio Track
ro: Pista audio pentru media

en: Media Files
ro: Fișiere media

en: Media Forward
ro: Media Înainte

en: Media Information
ro: Informații despre media

en: Media Information...
ro: Informații despre media...

en: Media Library
ro: Bibliotecă media

en: Media Manager Edition
ro: Ediție Media Manager

en: Media Manager List
ro: Lista gestionarului media

en: Media Menu
ro: Media Meniu

en: Media Next Frame
ro: Media Cadrul Următor

en: Media Next Track
ro: Media Piesa Următoare

en: Media Play Pause
ro: Media Redare Pauză

en: Media Prev Frame
ro: Media Cadru Preced

en: Media Prev Track
ro: Media Piesa Preced

en: Media Record
ro: Media Înregistrare

en: Media Repeat
ro: Media Repetare

en: Media Rewind
ro: Media Derulare

en: Media Select
ro: Media Selectare

en: Media Shuffle
ro: Media Aleator

en: Media Subtitle
ro: Media Subtitlu

en: Media Time
ro: Media Timp

en: Media View
ro: Media Vizualizare

en: Media data size
ro: Dimensiune de date media

en: Meditative
ro: Meditativ

en: Medium
ro: Mediu

en: Medium backwards jump
ro: Săritură medie înapoi

en: Medium forward jump
ro: Săritură medie înainte

en: Medium jump length
ro: Lungime medie de săritură

en: Medium jump length, in seconds.
ro: Lungime medie de săritură, în secunde.

en: Mega bass cutoff
ro: Tăiere mega bass

en: Mega bass level
ro: Nivel mega bas

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ro: Frecvența de tăiere a modului Megabas, în Hz. Aceasta este frecvența maximă pentru care se aplică efectul Megabas. Valorile valide sunt de la 10 la 100Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ro: Nivelul modului Megabas (de la 0 la 100, valoarea implicită este 0).

en: Memory input
ro: Intrare de memorie

en: Menu
ro: Meniu

en: Menu language
ro: Limba meniului

en: Menus
ro: Meniuri

en: Menus language:
ro: Limba meniurilor:

en: Mesh height
ro: Înălțime plasă

en: Mesh width
ro: Lățime plasă

en: Messages
ro: Mesaje

en: Messages...
ro: Mesaje...

en: Meta-information
ro: Meta-informație

en: Method used to encode the video sequence
ro: Metoda folosita pentru codarea secventei video

en: Mi&nimal Interface
ro: Interfață mi&nimală

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ro: Intrare server media Microsoft (MMS)

en: Middle
ro: Mijloc

en: Mime
ro: MIME

en: Minimal Mac OS X interface
ro: Interfață minimală Mac OS X

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ro: Nivelul audio minim pentru a declanșa alarma

en: Minimum GOP size
ro: Dimensiune minimă GOP

en: Minimum alpha value
ro: Valoare alpha minimă

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ro: Rata de biți minimă în kbiți/s. Aceasta este util pentru un canal de dimensiune fixă.

en: Minimum buffer space between threads
ro: Spațiu minim de buffer între thread-uri

en: Minimum encoding bitrate
ro: Rată de biți minimă pentru codare

en: Minimum video quantizer scale
ro: Scală de cuantificare video minimă

en: Minimum video quantizer scale.
ro: Scală de cuantificare video minimă.

en: Mirror
ro: Oglindă

en: Mirror video
ro: Video în oglindă

en: Mirror video filter
ro: Filtru video în oglindă

en: Misc
ro: Diverse

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Miscellaneous Options
ro: Opțiuni diverse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ro: Diverse setări audio și module.

en: Missing AACS configuration file!
ro: Lipseşte fişierul de configurare AACS

en: MoMoLight options
ro: Opțiuni MoMoLight

en: Mode
ro: Mod

en: Modulation / Constellation
ro: Modulație / Constelație

en: Modules Tree
ro: Arbore de module

en: Moldavian
ro: Moldovenească

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Monitor pixel aspect ratio
ro: Raport de aspect al pixelilor monitorului

en: More Info
ro: Mai multe informații

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
ro: Mai multe benzi pentru spectrometru : 80 dacă este activat, 20 dacă nu.

en: More information...
ro: Mai multe informații...

en: Mosaic
ro: Mozaic

en: Mosaic Tiles
ro: Cadre mozaic

en: Mosaic alignment
ro: Aranjament mozaic

en: Motion Detect
ro: Detecție de mișcare

en: Motion blur
ro: Neclaritate de mișcare

en: Motion blur filter
ro: Filtru de neclaritate de mișcare

en: Motion detect
ro: Detecție de mișcare

en: Motion detect video filter
ro: Filtru de detecție de mișcare

en: Motion masking
ro: Mascare de mișcare

en: Motion threshold (10-100)
ro: Prag de mișcare (10-100)

en: Mount Point
ro: Punct de montare

en: Mouse Gestures
ro: Gesturi de maus

en: Mouse Wheel Down
ro: Mouse Rotiţă în Jos

en: Mouse Wheel Left
ro: Mouse Rotiţă Stânga

en: Mouse Wheel Right
ro: Mouse Rotiţă Dreapta

en: Mouse Wheel Up
ro: Mouse Rotiţă în Sus

en: Mouse events
ro: Evenimente de maus

en: Mouse gestures control interface
ro: Interfață de control de gesturi de maus

en: Mouse pointer image
ro: Cursor mouse pe Imagine

en: MouseWheel up-down axis Control
ro: Control axa sus-jos RotiţăMouse

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ro: Mută toate capitolele. Această valoare trebuie stabilită în milisecunde.

en: Multicast output interface
ro: Interfață de ieșire multicast

en: Multichannel television sound (MTS)
ro: Sunet Televiziune Multicanal (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
ro: Multiplexor JPEG multipart

en: Multiplexer
ro: Multiplexor

en: MusePack demuxer
ro: Demultiplexor MusePack

en: Musical
ro: Muzical

en: Mute
ro: Mut

en: Mute the audio.
ro: Dezactivare audio.

en: Mux Control
ro: Control de multiplexor

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ro: Multiplexor PMT (necesită --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ro: Modul multiplexare

en: Muxer
ro: Multiplexor

en: Muxer:
ro: Multiplexor:

en: Muxers
ro: Multiplexoare

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ro: Multiplexoarele creează formatele de încapsulare care sunt folosite pentru a pune împreună toate fluxurile elementare (video, audio, ...). Aceste setări îți permit să forțezi întotdeauna un multiplexor specific. Probabil că nu ar trebui să faci acest lucru.
    Poți de asemenea să stabilești parametrii impliciți pentru fiecare multiplexor.

en: My Computer
ro: Calculatorul meu

en: My Music
ro: Muzica mea

en: My Pictures
ro: Imaginile mele

en: My Videos
ro: Filmele mele

en: N&ormal Speed
ro: Viteză n&ormală

en: N/A
ro: indisponibil

en: NET ID
ro: ID NET

en: NT Service
ro: Serviciu NT

en: NTSC M Japan
ro: NTSC M Japonia

en: NTSC M South Korea
ro: NTSC M Coreea de Sud

en: Name
ro: Nume

en: Name for the font you want to use
ro: Numele fontului pe care vreți să îl folosiți

en: Name of current instance
ro: Numele instanței curente

en: Name of desired display device
ro: Numele dispozitivului dorit de afișare

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ro: Numele dispozitivului audio care va fi folosit de modulul DirectShow. Dacă nu specificați nimic, se va folosi dispozitivul implicit.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ro: Numele de fișier în care va fi transferat fluxul brut.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
ro: Numele portului serial la care este atașat controlerul AtmoLight.
    Pe Windows uzual ceva gen COM1 sau COM2. Pe Linux /dev/ttyS01 f.e.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ro: Numele dispozitivului video care va fi folosit de modulul DirectShow. Dacă nu specificați nimic, se va folosi dispozitivul implicit.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ro: Numele de dat acestui flux/canal pe serverul de shoutcast/icecast.

en: Name:
ro: Nume:

en: Narrow-band (8kHz)
ro: Bandă îngustă (8kHz)

en: Native Slider
ro: Glisor nativ

en: Navigate down
ro: Navigare în jos

en: Navigate left
ro: Navigare spre stânga

en: Navigate right
ro: Navigare spre dreapta

en: Navigate up
ro: Navigare în sus

en: Navigation
ro: Navigare

en: Navy
ro: Bleumarin

en: Ncurses interface
ro: Interfața ncurses

en: Ndebele, North
ro: Ndebele, Nord

en: Ndebele, South
ro: Ndebele, Sud

en: Ne&xt
ro: &Următor

en: Nearest neighbour (bad quality)
ro: Cel mai apropiat vecin (calitate proastă)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ro: Reeșantionare audio la cel mai apropiat vecin

en: Negate colors
ro: Negativează culorile

en: Negative
ro: Negativul

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Network
ro: Rețea

en: Network Access Policy
ro: Politica de acces la rețea

en: Network Protocol
ro: Protocol de rețea

en: Network Sync
ro: Sincronizare rețea

en: Network caching (ms)
ro: Stocare în cache pentru rețea (ms)

en: Network identifier
ro: Identificator reţea

en: Network interaction failed
ro: Interacțiunea de rețea a eșuat

en: Network name
ro: Nume de rețea

en: Network name to create
ro: Numele rețelei de creat

en: Network settings
ro: Setări de rețea

en: Network streams (SAP)
ro: Fluxuri de rețea (SAP)

en: Network synchronisation
ro: Sincronizare rețea

en: Never
ro: Niciodată

en: Never fix
ro: Nu repara niciodată

en: New destination
ro: Destinație nouă

en: New profile
ro: Profil nou

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ro: Import de shoutcast Winamp 5.2 nou

en: Next
ro: Următor

en: Next / Forward
ro: Următor / Înainte

en: Next Channel
ro: Canalul următor

en: Next Chapter/Title
ro: Capitolul/Titlul următor

en: Next chapter
ro: Capitolul următor

en: Next frame
ro: Cadrul următor

en: Next media in the playlist
ro: Elementul următor în lista de redare

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ro: Elementul următor din lista de redare, sări înainte când ții apăsat

en: Next title
ro: Titlul următor

en: No Filtering
ro: Fără filtrare

en: No Input device found
ro: Nu a fost găsit niciun dispozitiv de intrare

en: No active subtitle
ro: Niciun subtitlu activ

en: No decoding of Dolby Surround
ro: Fără decodare Dolby Surround

en: No description for this codec
ro: Decodor-ul nu are descrire

en: No device is selected
ro: Nu este selectat niciun dispozitiv

en: No disc menus
ro: Fără meniuri de disc

en: No file selected
ro: Niciun fișier selectat

en: No folder selected
ro: Nu este selectat niciun dosar

en: No input
ro: Nicio intrare

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ro: Nici-o potrivire de modul nu a fost găsită. Folosiţi --lista sau lista-detaliată pentru listarea modulelor disponibile.

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ro: Nu s-a găsit o instanță v4l2.
    Te rog verifică dacă dispozitivul a fost deschis cu VLC și dacă rulează.
    
    Controalele vor apărea aici automat.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ro: Nu a fost găsit nici-un certificat, validă de host, în fişierul config a AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
ro: Nu a fost găsită nici-o cheie, validă de procesare, în fişierul config a AACS.

en: No video or audio device selected.
ro: Nici-un dispozitiv, video sau audio, selectat.

en: Noise
ro: Zgomot

en: Noise reduction
ro: Reducere de zgomot

en: Non-ref
ro: Non-referință

en: None
ro: Fără

en: Normal
ro: Normală

en: Normal Size
ro: Dimensiune normală

en: Normal rate
ro: Frecvență normală

en: Normalize volume to:
ro: Normalizează volumul la:

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ro: În mod normal noi folosim marcajul temporal al fișierelor MPEG pentru calculul poziției și duratei. Totuși uneori acesta nu se poate folosi. Dezactivați această opțiune pentru a calcula în schimb pe baza ratei de biți.

en: Northern Sami
ro: Nordică Sami

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Norwegian Bokmaal
ro: Norvegiană Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană Nynorsk

en: Not Set
ro: Nestabilit

en: Not Used
ro: Nu se folosește

en: Note:
ro: Notă:

en: Notify
ro: Notifică

en: Now Playing
ro: În curs de redare

en: Now playing
ro: În curs de redare

en: NullSoft demuxer
ro: Demultiplexor NullSoft

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ro: Numărul cadrelor B care vor fi codate între două cadre de referință.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
ro: Numărul de blocuri de pe CD obținute într-o singură citire.

en: Number of DWT iterations
ro: Numărul de iterații DWT

en: Number of audio buffers
ro: Număr buffere audio

en: Number of audio channels
ro: Numărul de canale audio

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ro: Numărul canalelor audio în fluxurile transcodate.

en: Number of blank pixels between bands.
ro: Numărul de pixeli blanc între benzi.

en: Number of channels
ro: Numărul de canale

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ro: Numărul de informaţii canale a fluxului transcodat.

en: Number of clones
ro: Număr de clone

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Number of days between two update checks
ro: Numărul de zile între două verificări de actualizare

en: Number of frames (0 to 100)
ro: Numărul de cadre (de la 0 la 100)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ro: Numărul cadrelor care vor fi codate pentru un keyframe.

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ro: Numărul de ferestre orizontale în câte să fie împărțită imaginea video.

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ro: Numărul de canale audio, de intrare, pentru capturile DeckLink. Trebuie să fie 2, 8 sau 16. 0 dezactivează intrarea audio.

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
ro: Numărul de bucle pentru animația siglei. -1 = continuu, 0 = dezactivat

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ro: Numărul de milisecunde în care marcajul trebuie să rămână afișat. Valoarea implicită este 0 (rămâne în continuu).

en: Number of output channels
ro: Numărul de canale de ieșire

en: Number of parallel operations
ro: Numărul de operațiuni paralele

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat în partea de jos a imaginii.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat din stânga imaginii.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat din dreapta a imaginii.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ro: Numărul de pixeli de decupat în partea de sus a imaginii.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în partea de jos a imaginii după decupare.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în stânga imaginii după decupare.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în dreapta imaginii după decupare.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ro: Numărul de pixeli de umplut în partea de sus a imaginii după decupare.

en: Number of puzzle columns
ro: Număr de coloane pentru puzzle

en: Number of puzzle rows
ro: Număr de rânduri pentru puzzle

en: Number of rows
ro: Număr de rânduri

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ro: Numărul de secunde între fiecare reîmprospătare forțată a feed-urilor. 0 înseamnă că feed-urile nu sunt actualizate niciodată.

en: Number of segments
ro: Numărul de segmente

en: Number of segments to include in index
ro: Numărul de segmente, de inclus în index

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ro: Numărul afișorului folosit implicit pentru afișarea imaginilor video pe tot ecranul. Corespondența numărului afișorului poate fi găsită în meniul de selecție al dispozitivului video.

en: Number of threads
ro: Număr de thread-uri

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ro: Numărul instanţelor de execuţie folosite pentru decodare, 0 însemnând automat

en: Number of threads used for the transcoding.
ro: Numărul de thread-uri folosite pentru transcodare.

en: Number of time the same input will be repeated
ro: Numărul de câte ori va fi repetată aceeași intrare

en: Number of time to blend
ro: Numărul de câte ori să fie amestecat

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ro: Numărul de ferestre verticale în câte să fie împărțită imaginea video.

en: Number of video windows in which to clone the video.
ro: Numărul de ferestre video în care se clonează imaginea video.

en: Nuv demuxer
ro: Demultiplexor Nuv

en: OGG demuxer
ro: Demultiplexor OGG

en: OSD menu
ro: Meniu ISD

en: OSS device node path.
ro: Cale nod dispozitiv OSS

en: OSS input
ro: Intrare OSS

en: Off
ro: Oprit

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ro: Decalaj de adăugat la ID-ul fluxului specificat în bridge_out pentru obținerea ID-ul fluxului la care se va înregistra bridge_in.

en: Offsets in order
ro: Decalaje în ordine

en: Ogg Vorbis Quality
ro: Calitate Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ro: Informaţii despre Calitatea Ogg Vorbis a fluxului transcodat.

en: Ogg/OGM muxer
ro: Multiplexor Ogg/OGM

en: Old movie
ro: Film video

en: Olive
ro: Oliv

en: On
ro: Pornit

en: On Screen Display
ro: Afișare pe ecran (OSD)

en: Online Documentation...
ro: Documentație online...

en: Online Forum...
ro: Forum online...

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ro: Numai programele utile sunt demultiplexate, în mod normal, din transponder, Această opţiune va dezactiva demultiplexarea şi va recepţiona toate programele.

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (opusul transparenței) textului în mod overlay. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (opusul transparenței) textului în mod overlay. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: Opacity of the logo
ro: Opacitatea siglei

en: Opaqueness
ro: Opacitate

en: Open
ro: Deschide

en: Open &Capture Device...
ro: Deschide un dispozitiv de &captură...

en: Open &Disc...
ro: Deschide un &disc...

en: Open &File...
ro: Deschide un &fișier...

en: Open &Folder...
ro: Deschide un d&osar...

en: Open &Location from clipboard
ro: Deschide o &locație din clipboard

en: Open &Network Stream...
ro: Deschide un flu&x de rețea...

en: Open &Network...
ro: Deschide o &adresă de rețea...

en: Open &Recent Media
ro: Deschide media &recent

en: Open Capture Device...
ro: Deschide un dispozitiv de captură...

en: Open D&irectory...
ro: Desch&ide un dosar...

en: Open Directory
ro: Deschide dosar

en: Open Disc...
ro: Deschide un disc...

en: Open File
ro: Deschide un fișier

en: Open File...
ro: Deschide un fișier...

en: Open Folder
ro: Deschide dosarul

en: Open Media
ro: Deschide media

en: Open Network...
ro: Deschide o adresă de rețea...

en: Open Recent
ro: Deschide recente

en: Open Sound System audio output
ro: Ieşire audio Sistem Open Sound

en: Open Source
ro: Deschide sursă

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Open VLM configuration...
ro: Deschide o configurație VLM...

en: Open a medium
ro: Deschide un mediu

en: Open a skin file
ro: Deschide un fișier de tematică

en: Open audio in exclusive mode.
ro: Deschidere audio în modul exclusiv.

en: Open media...
ro: Deschide media...

en: Open playlist
ro: Deschide lista de redare

en: Open playlist...
ro: Deschide o listă de redare...

en: Open skin ...
ro: Deschide tematica ...

en: Open subtitle file
ro: Deschide fișier subtitlu

en: Open subtitles
ro: Deschide subtitluri

en: Open subtitles...
ro: Deschide subtitluri...

en: Open the file with synchronous writing.
ro: Deschidere fişier cu scriere sincronă.

en: Open: %s
ro: Deschide: %s

en: OpenBSD sndio audio output
ro: Ieşire audio OpenBSD sndio

en: OpenCV example
ro: Exemplu OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
ro: Extensie OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
ro: Extensie OpenGL ES

en: OpenGL GLX video output (XCB)
ro: Ieșire video OpenGL GLX (XCB)

en: OpenGL extension
ro: Extensie OpenGL

en: OpenGL video output
ro: Ieșire video OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
ro: Ieșire video OpenGL (experimental)

en: OpenSLES audio output
ro: Ieşire audio OpenSLES

en: Opening
ro: Deschidere

en: Opera
ro: Operă

en: Operating System Integration
ro: Integrare în sistemul de operare

en: Optical SDI
ro: SDI optic

en: Optical drive
ro: Unitate optică

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ro: Optimizează captura prin fragmentarea ecranului în bucăți de înălțimi predefinite (16 ar putea fi o valoare bună, 0 înseamnă dezactivat).

en: Options
ro: Opțiuni

en: Opus audio decoder
ro: Decodor audio Opus

en: Opus audio encoder
ro: Codor audio Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ro: Ordonata regiunii de captură, în pixeli.

en: Organize Presets...
ro: Organizează presetări...

en: Organize Profiles...
ro: Organizează profiluri...

en: Organize profiles...
ro: Organizare profiluri...

en: Original ID
ro: ID original

en: Original Size
ro: Dimensiune originală

en: Original audio
ro: Audio original

en: Ossetian; Ossetic
ro: Osetiană; Osetică

en: Other
ro: Alte

en: Outline
ro: Contur

en: Outline color
ro: Culoarea conturului

en: Outline opacity
ro: Opacitatea conturului

en: Outline thickness
ro: Grosimea conturului

en: Output
ro: Ieșire

en: Output	file
ro: Ieșire	fișier

en: Output	method
ro: Ieșire	metodă

en: Output Color Filtermode
ro: Modulul filtrului de culoare de ieșire

en: Output Color filter mode
ro: Modulul filtrului de culoare de ieșire

en: Output FIFO
ro: Ieșire FIFO

en: Output URL
ro: URL ieșire

en: Output access method
ro: Metoda de acces de ieșire

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ro: Ieșire de crominanță pentru imaginea de memorie, ca șir de 4 caractere, de exemplu „RV32”.

en: Output destination
ro: Destinație de ieșire

en: Output device
ro: Dispozitiv de ieșire

en: Output file
ro: Fișier de ieșire

en: Output format
ro: Format de ieșire

en: Output module:
ro: Modul de ieșire:

en: Output modules
ro: Module de ieșire

en: Output muxer
ro: Multiplexor de ieșire

en: Output port
ro: Portul de ieșire

en: Output video height.
ro: Inălțime video de ieșire.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ro: Ieșire video în scală de gri. Deoarece informația de culoare nu este decodată, aceasta poate salva ceva putere de procesare.

en: Output video width.
ro: Lățime video de ieșire.

en: Output/Written/Sent
ro: Ieșire, sau scris, sau trimis

en: Output:
ro: Ieșire:

en: Overall
ro: Per ansamblu

en: Overlap Length
ro: Durată Suprapunere

en: Overlap fix
ro: Rezolvare pentru suprapunere

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ro: Overlay-ul este capabilitatea de accelerare hardware a plăcii video (abilitatea de a randa video direct). VLC va încerca să o utilizeze implicit.

en: Overlay subtitles on the video
ro: Suprapune subtitlurile pe video

en: Overlay video output
ro: Ieșire video de tip overlay

en: Overlays
ro: Overlay-uri

en: Overlays/Subtitles
ro: Overlay-uri/Subtitluri

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Overwrite existing file
ro: Suprascriere fişier existent

en: P&layback
ro: &Redare

en: PCR interval (ms)
ro: Interval PCR (ms)

en: PLS playlist import
ro: Import de listă de redare PLS

en: PMT PID
ro: PID PMT

en: PMT Program numbers
ro: Numere program PMT

en: PNG video decoder
ro: Decodor video PNG

en: PNG video encoder
ro: Codor video PNG

en: PSNR computation
ro: Calcul PSNR

en: PVA demuxer
ro: Demultiplexor PVA

en: Pace
ro: Ritm

en: Packet Size
ro: Dimensiune pachet

en: Packet size in bytes to decrypt
ro: Dimensiune în baiți a pachetului de decriptat

en: Packet size in bytes to encrypt
ro: Dimensiune în baiți a pachetului de criptat

en: Packetizers
ro: Pachetizoare

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ro: Pachetizoarele sunt folosite pentru „preprocesarea” fluxurilor elementare înainte de multiplexare. Aceste setări vă permit să forțați un pachetizor. Probabil că ar trebui să nu faceți acest lucru.
    Puteți de asemenea să stabiliți parametrii impliciți pentru fiecare pachetizor.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ro: Pachetele pot fi trimise unul câte unul la momentul potrivit sau în grup. Puteți alege numărul pachetelor care vor fi trimise o dată. Ajută la reducerea încărcării programate pe sistemele foarte încărcate.

en: Padd
ro: Umplere

en: Page
ro: Pagină

en: Page Down
ro: Pagină în Jos

en: Page Up
ro: Pagină în Sus

en: Parametric Equalizer
ro: Egalizator parametric

en: Partial Extract
ro: Extragere parțială

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ro: Treceţi alsa:// pentru a deschide dispozitivul implicit de captură ALSA, sau alsa://SOURCE pentru a deschide un dispozitiv specific, numit SURSĂ.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ro: Tastaţi pulse:// pentru a deschide sursa implicită PulseAudio, sau tastaţi pulse://SOURCE pentru a deschide o sursă specifică denumită SURSĂ.

en: Password
ro: Parolă

en: Password file
ro: Fișier de parolă

en: Password that will be requested to access the stream.
ro: Parola care va fi cerută pentru a accesa fluxul.

en: Password that will be used for the connection.
ro: Parola care va fi folosită pentru conexiune.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ro: Parola care va fi folosită pentru conexiunea la proxy-ul SOCKS.

en: Password:
ro: Parolă:

en: Paste
ro: Lipește

en: Path
ro: Cale

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ro: Calea către fişierul asociat memoriei sau a tamponului de cadru

en: Path to HLSL file
ro: Cale către fișierul HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ro: Cale către un fișierul HLSL care conține o singură umbră de pixeli.

en: Path to the index file to create
ro: Calea către care se va crea fișierul index

en: Path to the skin to use.
ro: Cale către tematica de folosit.

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ro: Pauză pe ultimul cadru al fiecărui element din lista de redare.

en: Pause on audio communication
ro: Pauză la comunicaţia audio

en: Pause on the last frame of a video
ro: Pune pauză pe ultimul cadru al unui video

en: Pause only
ro: Doar pauză

en: Pause playback when minimized
ro: Pune redarea în pauză când este minimizat

en: Pause the playback
ro: Pune redarea în pauză

en: Pause-Blue
ro: Pauză-Albastru

en: Pause-Green
ro: Pauză-Verde

en: Pause-Red
ro: Pauză-Roșu

en: Paused
ro: Pauză

en: Peak extra width
ro: Lățime adițională a vârfului

en: Peak height
ro: Înălțime vârf

en: Peak protection
ro: Protecție la vârf de sunet

en: Percent
ro: Procentual

en: Percentage of stride to overlap
ro: Procentul paşilor de suprapus

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ro: Execută formatarea ISO C, a datei şi orei pe calea fișierului

en: Performance options
ro: Opțiuni de performanță

en: Persian
ro: Persană

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ro: Decodor Philips OGT (subtitlu SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ro: Pachetizor Philips OGT (subtitlu SVCD)

en: Phosphor
ro: Fosfor

en: Physical channel
ro: Canal fizic

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ro: Alegând formatul de saturaţie cromatică, va forţa conversia video în acel format

en: Picture
ro: Imagine

en: Picture aspect-ratio n:m
ro: Raportul de aspect al imaginii n:m

en: Picture brightness or black level.
ro: Luminozitatea imaginii sau nivelul negrului.

en: Picture coding mode
ro: Mod de codare imagine

en: Picture contrast or luma gain.
ro: Contrast imagine sau compensare luminantă-luma.

en: Picture gain.
ro: Compensare imagine.

en: Picture rotation angle (in degrees).
ro: Unghiul de rotire al imaginii (ăn grade).

en: Picture saturation or chroma gain.
ro: Saturaţie imagine sau compensare de saturaţie cromatică.

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ro: Imaginile provenind de la mozaic vor fi decalate potrivit acestei valori (în milisecunde). Pentru valori ridicate va trebui să creșteți stocarea în cache la intrare.

en: Pixel Shader
ro: Umbre de pixeli

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ro: Adâncimea pixelului tamponului de cadru, sau zero pentru un fișier XWD

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ro: Înăţimea în pixeli a regiunii de captură, sau 0 pentru înălţime completă

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ro: Înălţimea în pixeli a tamponului de cadru (ignorat pentru fişier XWD)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ro: Lăţimea în pixeli a regiunii de captură, sau 0 pentru lăţime completă

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ro: Lăţimea în pixeli a tamponului de cadru (ignorat pentru fişier XWD)

en: Pixels to crop from bottom
ro: Pixeli de decupat din partea de jos

en: Pixels to crop from left
ro: Pixeli de decupat din stânga

en: Pixels to crop from right
ro: Pixeli de decupat din dreapta

en: Pixels to crop from top
ro: Pixeli de decupat din partea de sus

en: Pixels to padd to bottom
ro: Pixeli de umplut în partea de jos

en: Pixels to padd to left
ro: Pixeli de umplut la stânga

en: Pixels to padd to right
ro: Pixeli de umplut la dreapta

en: Pixels to padd to top
ro: Pixeli de umplut în partea de sus

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ro: Locul pe imaginea video în care să fie afișat titlul (implicit este jos în centru).

en: Play
ro: Redă

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ro: Redare
    Dacă lista de redare este goală, deschide dialogul de selecție media

en: Play List
ro: Listă de redare

en: Play Selected
ro: Redă selecția

en: Play and exit
ro: Redă și ieși

en: Play and pause
ro: Redă și pauză

en: Play and stop
ro: Redă și stop

en: Play another media synchronously
ro: Redă sincron alt media

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ro: Redă sincron alt media (fișier audio suplimentar, ...)

en: Play files randomly forever
ro: Redă fișierele aleator în mod continuu

en: Play locally the stream while streaming it.
ro: Redă fluxul local în timp ce este difuzat.

en: Play only
ro: Doar redare

en: Play playlist bookmark 1
ro: Redă semnul de carte 1 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 10
ro: Redă semnul de carte 10 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 2
ro: Redă semnul de carte 2 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 3
ro: Redă semnul de carte 3 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 4
ro: Redă semnul de carte 4 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 5
ro: Redă semnul de carte 5 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 6
ro: Redă semnul de carte 6 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 7
ro: Redă semnul de carte 7 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 8
ro: Redă semnul de carte 9 al listei de redare

en: Play playlist bookmark 9
ro: Redă semnul de carte 9 al listei de redare

en: Play&list
ro: &Listă de redare

en: Play/Pause
ro: Redare/pauză

en: Playback
ro: Redare

en: Playback Buttons
ro: Butoane de redare

en: Playback Rate
ro: Rata de redare

en: Playback Speed
ro: Viteză de redare

en: Playback control
ro: Control de redare

en: Playback failure
ro: Eșec de redare

en: Playback speed
ro: Viteză de redare

en: Played
ro: Redat

en: Played buffers
ro: Buffere redate

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Playlist Files
ro: Fișiere de listă de redare

en: Playlist Files|
ro: Fișiere de listă de redare|

en: Playlist and Instances
ro: Liste de redare și instanțe

en: Playlist bookmark 1
ro: Semnul de carte 1 al listei de redare

en: Playlist bookmark 10
ro: Semnul de carte 10 al listei de redare

en: Playlist bookmark 2
ro: Semnul de carte 2 al listei de redare

en: Playlist bookmark 3
ro: Semnul de carte 3 al listei de redare

en: Playlist bookmark 4
ro: Semnul de carte 4 al listei de redare

en: Playlist bookmark 5
ro: Semnul de carte 5 al listei de redare

en: Playlist bookmark 6
ro: Semnul de carte 6 al listei de redare

en: Playlist bookmark 7
ro: Semnul de carte 7 al listei de redare

en: Playlist bookmark 8
ro: Semnul de carte 8 al listei de redare

en: Playlist bookmark 9
ro: Semnul de carte 9 al listei de redare

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ro: Lista de redare nu conține nimic.
    Lasă un fișier aici sau selectează o sursă media din stânga.

en: Playlist...
ro: Listă de redare...

en: Please enter a network URL:
ro: Te rog introdu un URL de rețea:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ro: Introduce-ți vă rog un utilizator și o parola validă pentru conectiunea sftp la %s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ro: Vă rugăm să introduceţi date de autentificare valide, pentru domeniul %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
ro: Vă rugăm să introduceţi un nume de autentificare şi o parolă validă.

en: Please enter the new profile name.
ro: Introduceți numele nou de profil:

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ro: Așteptați reconstrucția cache-ului de fonturi.
    Ar trebui să dureze mai puțin de un minut.

en: Plu&gins and extensions
ro: Mo&dule și extensii

en: Plugins
ro: Module

en: Plugins and extensions
ro: Module și extensii

en: Podcast Duration
ro: Durată podcast

en: Podcast Info
ro: Info podcast

en: Podcast Size
ro: Dimensiune podcast

en: Podcast Summary
ro: Sumar podcast

en: Podcast Type
ro: Tip de podcast

en: Podcast URLs list
ro: Listă URL-uri podcast

en: Podcast parser
ro: Analizor de podcast

en: Podcasts
ro: Podcasturi

en: Polarization (Voltage)
ro: Polarizare (Voltaj)

en: Polish
ro: Poloneză

en: Port to use for the RTP source of the session
ro: Portul de utilizat pentru sursa RTP a sesiunii

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ro: Portul de utilizat pentru tunelarea RTSP/RTP peste HTTP.

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Position
ro: Poziție

en: Position Control
ro: Control de poziție

en: Position of video title
ro: Poziția titlului materialului video

en: Positioning method
ro: Metodă de poziționare

en: Post processing
ro: Post procesare

en: Post processing quality
ro: Calitate post procesare

en: Post-Processing Quality
ro: Calitate post procesare

en: Postproc
ro: Post procesare

en: Power line frequency
ro: Frecvenţa alimentării

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ro: Filtrul de stabilizare al frecvenţei de alimentare.

en: Pre&vious
ro: Precede&nt

en: Pre-motion estimation
ro: Estimare pre-mișcare

en: Preamp
ro: Preamplificator

en: Preamp:
ro: Preamplificator:

en: Prefer native stream recording
ro: Preferă înregistrarea fluxului nativ

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preferences file could not be saved
ro: Preferințele nu au putut fi salvate

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Preferred Audio language
ro: Limbă audio preferată

en: Preferred audio language:
ro: Limbă audio preferată:

en: Preferred decoders list
ro: Listă de decodoare preferate

en: Preferred encoders list
ro: Listă de codoare preferate

en: Preferred packetizer list
ro: Listă de pachetizoare preferarte

en: Preferred subtitle language
ro: Limba preferată pentru subtitlu

en: Preferred video resolution
ro: Rezoluţie video preferată

en: Prefilter
ro: Prefiltru

en: Preparer
ro: Preparator

en: Preset
ro: Profil prestabilit

en: Preset to use for the equalizer.
ro: Presetarea de utilizat pentru egalizator.

en: Press pause to continue.
ro: Apasă pauză pentru a continua.

en: Prev
ro: Precedent

en: Previous
ro: Precedent

en: Previous / Backward
ro: Precedent / Înapoi

en: Previous Channel
ro: Canalul precedent

en: Previous Chapter/Title
ro: Capitolul/Titlul precedent

en: Previous chapter
ro: Capitolul precedent

en: Previous media in the playlist
ro: Elementul precedent în lista de redare

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ro: Elementul precedent din lista de redare, sări înapoi când ții apăsat

en: Previous title
ro: Titlul precedent

en: Primary language
ro: Limba principală

en: Print
ro: Imprimă

en: Print stats for each frame.
ro: Afișează statistici pentru fiecare cadru.

en: Privacy / Network Interaction
ro: Intimitate și interacțiune de rețea

en: Privacy and Network Access Policy
ro: Politica referitoare la intimitate și rețea

en: Private key for authentification by certificate
ro: Cheia privată pentru autentificarea prin certificat

en: Profile
ro: Profil

en: Profile Name
ro: Nume de profil

en: Program Guide
ro: Ghidul programelor

en: Programs
ro: Programe

en: Progressive Rock
ro: Rock progresiv

en: Protect against sound clipping
ro: Protejează împotriva limitării nivelului de sunet

en: Psychedelic
ro: Psihedelic

en: Psychedelic Rock
ro: Rock psihedelic

en: Psychedelic video filter
ro: Filtru video psihedelic

en: Psycho-acoustic model
ro: Model psiho-acustic

en: Publisher
ro: Publicist

en: PulseAudio input
ro: Intrare PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
ro: Ieşire audio PulseAudio

en: Pure-interlaced mode.
ro: Mod întrețesut pur.

en: Purple
ro: Violet

en: Puzzle game
ro: Joc de puzzle

en: Puzzle interactive game video filter
ro: Filtru video de joc interactiv tip puzzle

en: Qt interface
ro: Interfață QT

en: Quality
ro: Calitate

en: Quality level
ro: Nivel de calitate

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ro: Nivelul de calitate pentru codarea vectorilor de mișcare (aceasta poate încetini codarea foarte mult).

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
ro: Calitatea codării VBR (0=cbr, 1-5 vbr rapid constant, 5 e cel mai bun

en: Quality-based VBR
ro: VBR axat pe calitate

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ro: Factorul de cuantificare a cadrelor I, comparativ cu cele P (de exemplu 1.0 => aceeaşi qscale pentru cadrele I şi P).

en: Quattro AtmoLight
ro: AtmoLight quattro

en: Queue Selected
ro: Pune selecția la coadă

en: QuickTime Media Link importer
ro: Importator de legătură media QuickTime

en: QuickTime library decoder
ro: Decodor bibliotecă QuickTime

en: Quicktime Capture
ro: Captură Quicktime

en: Quiet mode
ro: Mod tăcut

en: Quiet synchro
ro: Sincronizare tăcută

en: Quit
ro: Ieșire

en: Quit VLC
ro: Ieșire din VLC

en: Quit after Playback
ro: Închide programul după redare

en: Quit at the end of playlist
ro: Ieșire la sfărșitul listei de redare

en: RAM playlist import
ro: Import de listă de redare RAM

en: RDP Password
ro: Parola RDP

en: RDP Remote Desktop
ro: Desktop la distanță RDP

en: RDP auth password
ro: Parola pentru autorizare RDP

en: RDP auth username
ro: Nume pentru autorizare RDP

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ro: Saturaţie cromatică RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RMS/peak
ro: RMS/vârf

en: RSS and Atom feed display
ro: Afișare feed RSS și Atom

en: RTCP (local) port
ro: Port (local) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ro: Pachetele RTCP vor fi primite pe acest port de protocol transport. Dacă este zero, se va folosi RTP/RTCP multiplexat.

en: RTP over RTSP (TCP)
ro: RTP peste RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ro: Pachetele RTP vor fi automat autentificate şi descifrate cu această cheie, secretă publică principală, sigură RTP. Aceasta sa fie sub forma unui şir de 32-caractere-hexazecimale.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ro: Pachetele RTP vor fi abandonate dacă se află pe mult în spate (adică în trecut) începând de la ultimul pachet primit.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ro: Pachetele RTP vor fi abandonate dacă se află prea mult în față (adică in viitor), începând de la ultimul pachet primit.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ro: Formatul cantităţii de date RTP atribuit cantităţiilor dinamice

en: RTP source timeout (sec)
ro: Limită de timp sursă RTP (sec)

en: RTP stream output
ro: Flux de ieșire RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
ro: Multiplexare RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ro: Demultiplexor RTP/RTSP/SDP (folosește Live555)

en: RTSP authentication
ro: Autentificare RTSP

en: RTSP connection failed
ro: Conexiunea RTSP a eşuat

en: RTSP frame buffer size
ro: Dimensiune tampon cadru RTSP

en: RTSP password
ro: Parolă RTSP

en: RTSP server address
ro: Adresă server RTSP

en: RTSP server port
ro: Port server RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ro: Dimensiunea de plecare a tamponului de cadre RTSP, a unei piese video, poate fi mărită în cazul denaturării imaginilor, ca efect al unui tampon prea mic.

en: RTSP user name
ro: Nume utilizator RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
ro: Acces și demultiplexare RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
ro: Filtru de conversie RV32

en: Radio device
ro: Dispozitiv radio

en: Radio tuner device node.
ro: Nodul dispozitivului de tunare radio.

en: Radius
ro: Rază

en: Radius in pixels
ro: Rază în pixeli

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri la marginea cadrului (implicit: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri cu înaltă complexitate temporală (implicit: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri foarte luminoase (implicit: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ro: Crește cuantificarea pentru macroblocuri foarte întunecate (implicit: 0.0).

en: Random
ro: Aleator

en: Random Off
ro: Aleator oprit

en: Random On
ro: Aleator pornit

en: Random: %s
ro: Aleator: %s

en: Rate control buffer aggressiveness
ro: Agresivitate buffer de control al ratei

en: Rate control buffer aggressiveness.
ro: Agresivitate buffer de control al ratei.

en: Rate control buffer size
ro: Dimensiune buffer de control al ratei

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ro: Dimensiunea bufferului de control al ratei (în kbaiți). Un buffer mai mare va permite un control mai bun al ratei, dar va cauza o întârziere în flux.

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ro: Frecvența de modificare a adâncimii de sweep în decalaj de milisecunde per secundă de redare.

en: Ratio
ro: Raport

en: Ratio of B frames
ro: Rata cadrelor B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ro: Raportul de imagini de înregistrat. 3 înseamnă că este înregistrată o imagine din trei.

en: Ratio of key frames
ro: Rata keyframe-urilor

en: Raw audio demuxer
ro: Demultiplexor audio brut

en: Raw audio encoder
ro: Codor audio brut

en: Raw video demuxer
ro: Demultiplexor video brut

en: Raw/Log Audio decoder
ro: Decodor audio Raw/Log

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ro: Citește o configurație VLM imediat cum este pornit VLM.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
ro: Citește un fișier care este actualizat constant (de exemplu, un fișier JPEG pe un server). Probabil că ar trebui să nu activați global această opțiune, deoarece va întrerupe toate celelalte tipuri de fluxuri HTTP.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ro: Citește și înlătură elementele EBML necunoscute (nu este bine pentru fișiere corupte).

en: Read at media
ro: Citit din media

en: Read size
ro: Dimensiune de citire

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ro: Citeşte fluxul audio în ritmul VLC, mai degrabă decât ritmul Jack.

en: Real RTSP
ro: RTSP real

en: Real demuxer
ro: Demultiplexor Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ro: Intrare Protocol Timp-Real (RTP)

en: Real-time
ro: Timp real

en: Rear center
ro: Centru Spate

en: Rear left
ro: Stânga spate

en: Rear right
ro: Dreapta spate

en: Record
ro: Înregistrare

en: Record access filter start/stop.
ro: Pornește/oprește filtrul de acces pentru înregistrare.

en: Record directory or filename
ro: Dosar sau fișier pentru înregistrare

en: Record stream output
ro: Înregistrează fluxul de ieșire

en: Recording
ro: Înregistrare

en: Recording done
ro: Înregistrarea este gata

en: Recording ratio
ro: Raport de înregistrare

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ro: Creează un index pentru fișierul AVI. Folosiți această opțiune dacă fișierul AVI este deteriorat sau incomplet (nu permite căutarea).

en: Red
ro: Roșu

en: Red balance
ro: Balans la roșu

en: Red chroma balance.
ro: Saturaţia cromatică de Roşu.

en: Refresh List
ro: Reîmprospătează lista

en: Refresh period in ms
ro: Perioadă de reîmprospătare în ms

en: Refresh time
ro: Timp de reîmprospătare

en: Region code
ro: Codul regiunii

en: Region left column
ro: Regiunea coloanei din stânga

en: Region top row
ro: Regiunea rândului de sus

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
ro: Expresie regulată folosită pentru filtrarea elementelor redate recent în player

en: Relative font size
ro: Dimensiune relativă de font

en: Release function
ro: Funcţia Release

en: Release time
ro: Timp de Eliberare

en: Reload extensions
ro: Încarcă extensiile din nou

en: Remember the audio volume
ro: Ţine minte valoarea volumului audio

en: Remote control interface
ro: Interfață de control la distanță

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ro: Interfața de control la distanță este inițializată. Introduceți 'help' pentru ajutor.

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove Selected
ro: Elimină elementele selectate

en: Remove a preset
ro: Elimină o presetare

en: Remove a profile
ro: Înlătură un profil

en: Remove old preferences?
ro: Eliminați preferințele vechi ?

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ro: Elimină toate efectele de transparență folosite în subtitlurile de DVD.

en: Rename Directory...
ro: Redenumiți directorul...

en: Rename Folder...
ro: Redenumiți folderul...

en: Rendering quality
ro: Calitate de randare

en: Repair AVI Files
ro: Repară fișierele AVI

en: Repeat
ro: Repetă

en: Repeat All
ro: Repetă tot

en: Repeat Off
ro: Repetare oprită

en: Repeat One
ro: Repetă o dată

en: Repeat all
ro: Repetă toate

en: Repeat current item
ro: Repetă elementul curent

en: Repeat delay:
ro: Întârziere de repetare:

en: Repeat:
ro: Repetă:

en: Replay gain
ro: Câștig de redare

en: Replay gain mode
ro: Modul câștigului de redare

en: Replay gain mode:
ro: Modul nivelului de redare:

en: Replay preamp
ro: Preamplificator de redare

en: Requirements
ro: Cerințe

en: Resampling quality
ro: Calitate de reeșantionare

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
ro: Calitate de re-eșantionare (0 = cel mai prost şi cel mai rapid, 10 = cel mai bun şi cel mai lent).

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset All
ro: Resetează tot

en: Reset Preferences
ro: Resetare preferințe

en: Reset controls
ro: Resetează controalele

en: Reset controls to defaults.
ro: Resetează controalele la implicit.

en: Reset defaults
ro: Restaurează la implicit

en: Resize interface to the native video size
ro: Redimensionează interfața la dimensiunea video nativă

en: Resize interface to video size
ro: Redimensionează interfața la dimensiunea video

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Reverb
ro: Reverberație

en: Reverberation delay
ro: Întârziere reverberație

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
ro: Întârzierea de reverberație, în ms. Valorile uzuale sunt de la 40 la 200ms.

en: Reverberation level
ro: Nivel reverberație

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ro: Nivel de reverberație (de la 0 la 100, valoarea implicită este 0).

en: Reverse
ro: Invers

en: Reverse stereo
ro: Stereo inversat

en: Revert to normal play speed
ro: Revino la viteza normală

en: Right
ro: Dreapta

en: Ripple
ro: Ondulat

en: Roll-off factor
ro: Factor Roll-off

en: Romanian
ro: Română

en: Room size
ro: Dimensiune de cameră

en: Room width
ro: Lățime de cameră

en: Rotate
ro: Rotire

en: Rotate (degrees)
ro: Rotire (în grade)

en: Rotate by 180 degrees
ro: Rotește cu 180 de grade

en: Rotate by 270 degrees
ro: Rotește cu 270 de grade

en: Rotate by 90 degrees
ro: Rotește cu 90 de grade

en: Rotation
ro: Rotație

en: Row
ro: Rând

en: Row border
ro: Margine rând

en: Rows
ro: Rânduri

en: Run as daemon process
ro: Execută ca proces demon

en: Run manually
ro: Rulează manual

en: Run on schedule
ro: Rulează conform planificării

en: Run time
ro: Timp de rulare

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ro: Rularea VLC în prioritate de timp real permite o programare mult mai precisă și o producție mai bună, în special când conținutul este difuzat. Totuși acest lucru poate bloca sistemul, sau îl poate face să meargă foarte încet. Ar trebui să activați aceasta numai dacă știți ce faceți.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ro: Rularea vlc fără interfața implicită. Folosiți „cvlc” pentru a utiliza vlc fără interfață.

en: Runs VLC as a background daemon process.
ro: Rulează VLC ca un proces demon în fundal.

en: Russian
ro: Rusă

en: Russian (KOI8-R)
ro: Rusă (KOI8-R)

en: S&tatistics
ro: St&atistici

en: S-Video input
ro: Intrare S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
ro: S/PDIF poate fi folosit implicit când atunci când este suportat de hardware-ul pe care îl aveți, precum și de fluxul audio redat.

en: SAP Strict mode
ro: SAP în mod strict

en: SAP announcement interval
ro: Interval de anunț SAP

en: SAP announcing
ro: Anunțare SAP

en: SAP multicast address
ro: Adresă multicast SAP

en: SAP timeout (seconds)
ro: Limită de timp SAP (secunde)

en: SDI Demux
ro: Demultiplexare SDI

en: SDI Input
ro: Intrare SDI

en: SDL Image decoder
ro: Decodor de imagine SDL

en: SDL chroma format
ro: Format de crominanță SDL

en: SDL_image video decoder
ro: Decodor de imagine SDL_image

en: SDP Descriptions parser
ro: Analizor de descriere SDP

en: SDP URL
ro: URL SDP

en: SDP required
ro: Necesită SDP

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ro: Descriptori SDT (necesită --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
ro: Autentificare SFTP

en: SFTP input
ro: Intrare SFTP

en: SFTP port
ro: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ro: Numărul portului SFTP de utilizat pe server

en: SMB domain
ro: Domeniu SMB

en: SMB input
ro: Intrare SMB

en: SMB password
ro: Parolă SMB

en: SMB user name
ro: Nume utilizator SMB

en: SOCKS password
ro: Parolă SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ro: Server proxy SOCKS de utilizat. Acesta trebuie să de forma adresă:port. Va fi folosit pentru toate conexiunile TCP.

en: SOCKS server
ro: Server SOCKS

en: SOCKS user name
ro: Nume utilizator SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
ro: Numere ID pentru SPS și PPS

en: SPU PID
ro: PID SPU

en: SRC resampler
ro: Reeșantionare SRC

en: SRTP key (hexadecimal)
ro: Cheia SRTP (hexazecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
ro: SRTP salt (hexazecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ro: Conversii de la SSE2 I420,IYUV,YV12 la RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
ro: Conversii SSE2 de la

en: SSIM computation
ro: Calcul SSIM

en: SVCD subtitles
ro: Subtitluri SVCD

en: SVG template file
ro: Fișier de șablon SVG

en: Samba (Windows network shares) input
ro: Intrare Samba (distribuire pe reţeaua Windows)

en: Same as source
ro: La fel ca sursa

en: Sample Rate
ro: Frecvență de eșantionare

en: Sample aspect ratio
ro: Raport de aspect eșantion

en: Sample format
ro: Format eșantion

en: Sample rate
ro: Frecvență de eșantionare

en: Sample rate converter type
ro: Tip de convertor frecveţă eşantionare

en: Sample rate of an audio elementary stream
ro: Rata de eșantionare a unui flux audio elementar

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ro: Frecvența de eșantionare a fluxului audio transcodat (11250, 22500, 44100 sau 48000).

en: Samplerate
ro: Frecvență de eșantionare

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ro: Informaţie de eşantionare a fluxului transcodat.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ro: Frecvența de eșantionare a fluxului audio capturat, în Hz (ex.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
ro: Sanskrită

en: Sardinian
ro: Sardină

en: Satellite azimuth
ro: Azimut satelit

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ro: Azimutul satelitului, măsurat în zecimi de grad

en: Satellite elevation
ro: Elevație satelit

en: Satellite elevation in tenths of degree
ro: Elevația satelitului, măsurată în zecimi de grad

en: Satellite equipment control
ro: Control echipament satelit

en: Satellite longitude
ro: Longitudine satelit

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ro: Longitudinea satelitului, măsurată în zecimi de grad, Vest-ul ia valori negative.

en: Satellite range code
ro: Cod interval satelit

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ro: Codul de interval al satelitului este definit de fabricant ex. cod comutator DISEqC

en: Saturation
ro: Saturație

en: Saturation threshold
ro: Prag de saturație

en: Save
ro: Salvează

en: Save File
ro: Salvează fișier

en: Save Metadata
ro: Salvează metadata

en: Save Playlist
ro: Salvează lista de redare

en: Save Playlist to &File...
ro: Salvează lista de redare în &fișierul...

en: Save Playlist...
ro: Salvează lista de redare...

en: Save VLM configuration as...
ro: Salvează configurația VLM ca...

en: Save and close the dialog
ro: Salvează și închide dialogul

en: Save as new profile
ro: Salvează ca un profil nou

en: Save file to
ro: Salvează fișierul în

en: Save file...
ro: Salvează fișierul...

en: Save log file as...
ro: Salvează fișierul jurnal ca...

en: Save playlist
ro: Salvează lista de redare

en: Save playlist as...
ro: Salvează lista de redare ca...

en: Save raw codec data
ro: Salvare date brute codec

en: Save recently played items
ro: Salvează elementele redate recent

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ro: Salvează datele brute ale codecului dacă aţi selectat/forţat decodorul dummy, din opţiunile principale.

en: Save the recently played items in the menu
ro: Salvează în meniu fișierele redate recent

en: Save...
ro: Salvează...

en: Saves all the displayed logs to a file
ro: Salvează toate jurnalele afișate într-un fișier

en: Saving file failed
ro: Salvarea fișierului a eșuat

en: Scale
ro: Scală

en: Scale factor
ro: Factor de scalare

en: Scale factor (0.1-2.0)
ro: Factor de scalare (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ro: Factorul de scalare aplicat materialului video în timpul transcodării (ex. 0.25)

en: Scaled to screen
ro: Scalat la ecran

en: Scaletempo
ro: ScalăTempo

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ro: Factor de scalare folosit când scalarea automată este dezactivată.
    Valoarea implicită este 1.0 (dimensiunea originală a videoului).

en: Scaling mode
ro: Mod de scalare

en: Scaling mode to use.
ro: Modul de scalare folosit.

en: Scene filter
ro: Filtru de scenă

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ro: Detecție de tăietură de scenă. Controlează cât de agresiv să fie inserate cadrele de tip I suplimentare. Cu valori mici de tăietură de scenă, codecul trebuie să forțeze des un cadru I în caz de depășire a keyint. Valori bune a tăieturii de scenă pot găsi o locație mai bună pentru cadrul I. Valori mari utilizează mai multe cadre I decât sunt necesare, irosind biți. -1 dezactivează detecția de tăietură de scenă, deci cadrele I sunt inserate numai la fiecare alte cadre keyint, conducând probabil la artefacte urâte de codare. Plaja este de la 1 la 100.

en: Schedule
ro: Planificare

en: Schedule:
ro: Planificare:

en: Scope
ro: Osciloscop

en: Score
ro: Scor

en: Scrambled
ro: Scramblat

en: Screen
ro: Ecran

en: Screen Input
ro: Intrare ecran

en: Screen capture
ro: Captură de ecran

en: Screen capture (with X11/XCB)
ro: Captură ecran (cu X11/XCB)

en: Screen index
ro: Index Ecran

en: Search
ro: Caută

en: Search Length
ro: Durată Căutare

en: Search in Playlist
ro: Caută în lista de redare

en: Search the playlist
ro: Caută în lista de redare

en: Season
ro: Sezon

en: Second CSA Key
ro: A doua cheie CSA

en: Secondary language or program
ro: Limba secundară sau programul

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ro: Re-eşantionant Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ro: Protocolul securizat RTP necesită o valoare master salt (non-secretă). Aceasta constă într-un şir de 28-caractere-hexazecimale.

en: Seek based on percent not time
ro: Căutare bazată pe procent în loc de timp

en: Seek based on percent not time.
ro: Deplasare/căutare bazată pe procent în loc de timp.

en: Segment length
ro: Lungime de segment

en: Segments
ro: Segmente

en: Select
ro: Selectează

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ro: Selectați „Opțiuni avansate” pentru a vedea toate opțiunile.

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select Audio Device
ro: Selectează dispozitivul audio

en: Select Directory
ro: Selectează dosar

en: Select File
ro: Selectează un fișier

en: Select Folder
ro: Selectează dosar

en: Select Input
ro: Selectează intrarea

en: Select Output
ro: Selectează ieșirea

en: Select a color effect.
ro: Selectaţi efectul de culoare.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ro: Selectează un dispozitiv sau un dosar VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ro: Selectează un dispozitiv, sau un dosar VIDEO_TS

en: Select a directory
ro: Selectează un dosar

en: Select a file
ro: Selectează un fișier

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ro: Selectaţi un dispozitiv audio adecvat, pentru a fi folosit de KAI.

en: Select a stream
ro: Selectează un flux

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ro: Selectează formatul intrării audio cu numărul de biți per eșantion dat (dacă nu este 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ro: Selectează formatul intrării audio cu numărul de canale audio dat (dacă nu este 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ro: Selectează formatul intrării audio cu frecvența de eșantionare dată (dacă nu este 0)

en: Select channel to keep
ro: Selectează canalul de păstrat

en: Select next DVD chapter
ro: Selectare capitol DVD următor

en: Select next DVD title
ro: Selectare titlu DVD următor

en: Select one color in the video
ro: Selectează o culoare în video

en: Select one or more files to open
ro: Selectează unul sau mai multe fișiere de deschis

en: Select one or multiple files
ro: Selectează un fișier, sau fișiere multiple

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
ro: Alege sau dă clic dublu pe o acțiune pentru a schimba tasta rapidă asociată. Folosește tasta delete pentru a înlătura tastele rapide

en: Select prev DVD chapter
ro: Selectare capitol DVD precedent

en: Select previous DVD title
ro: Selectare titlu DVD precedent

en: Select profile:
ro: Selectează un profil:

en: Select skin
ro: Selectează tematica

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ro: Selectaţi ce configurare de difuzor, doriţi să folosiţi. Această opţiune nu face supra-mixare! Deci NU o conversie, de ex. din Stereo -> 5.1

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ro: Selectaţi un dispozitiv Audio special, sau optaţi pentru o decizie automată (implicit), aplicarea modificării, necesită restartarea VLC.

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ro: Selectează sursa de intrare audio. Vedeți opțiunea „Pin de intrare video”.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ro: Selectează tipul de ieșire audio. Vedeți opțiunea „Pin de intrare video”.

en: Select the capture device type
ro: Selectează tipul dispozitivului de captură

en: Select the directory to save to
ro: Selectează dosarul pentru salvare

en: Select the file
ro: Selectează fișierul

en: Select the file to save to
ro: Selectează fișierul pentru salvare

en: Select the hotkey to display the position.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a afișa poziția.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ro: Selectaţi tasta rapidă hotkey, folosită pentru saltul la următorul cadru video.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt lung înapoi.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt lung înainte.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt mediu înapoi.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt mediu înainte.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt scurt înapoi.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt scurt înainte.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt foarte scurt înapoi.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a face un salt foarte scurt înainte.

en: Select the hotkey to quit the application.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a părasi aplicația.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ro: Selectaţi tasta rapidă hotkey, folosită pentru restabilirea la normal a ratei de redare.

en: Select the hotkey to stop playback.
ro: Selectează tasta rapidă pentru a opri redarea.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru redare rapidă înainte.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru redare lentă.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ro: Selectaţi tasta rapidă hotkey, folosită pentru a ieşi din modul ecran complet.

en: Select the hotkey to use to pause.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru pauză.

en: Select the hotkey to use to play.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru redare.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a omite elementul următor din lista de redare.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a omite elementul precedent din lista de redare.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a schimba starea de mod pe tot ecranul.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ro: Selectează tasta rapidă folosită pentru a schimba starea de pauză.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ro: Selectează tasta pentru activarea elementului selectat în meniurile DVD.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ro: Selectaţi tasta pentru marcarea momentului audio, la sincronizarea subtitrării.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ro: Selectaţi tasta pentru marcarea momentului subtitrarii, la sincronizarea subtitrărilor.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea capitolului următor din DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea titlului următor din DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea capitolului precedent din DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ro: Selectează tasta pentru alegerea titlului precedent din DVD

en: Select the key to clear the current playlist.
ro: Alege tasta pentru a goli listă de redare curentă.

en: Select the key to decrease audio volume.
ro: Selectează tasta pentru micșorarea volumului audio.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ro: Selectează tasta pentru a micșora întârzierea audio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ro: Selectează tasta pentru a micșora întârzierea subtitlului.

en: Select the key to increase audio volume.
ro: Selectează tasta pentru mărirea volumului audio.

en: Select the key to increase the audio delay.
ro: Selectează tasta pentru a mări întârzierea audio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ro: Selectează tasta pentru a mări întârzierea subtitlului.

en: Select the key to move subtitles higher.
ro: Selectaţi tasta pentru a muta mai sus subtitrarea.

en: Select the key to move subtitles lower.
ro: Selectaţi tasta pentru a muta mai jos subtitrarea.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
ro: Selectează tasta pentru a deplasa în jos selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
ro: Selectează tasta pentru a deplasa spre stânga selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
ro: Selectează tasta pentru a deplasa spre dreapta selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
ro: Selectează tasta pentru a deplasa în sus selectorul în meniurile DVD.

en: Select the key to mute audio.
ro: Selectează tasta pentru audio mut.

en: Select the key to play this bookmark.
ro: Selectează tasta pentru a reda acest semn de carte.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ro: Selectaţi tasta pentru restabilirea sincronizării dintre marcajele audio & subtitrare.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ro: Selectează tasta pentru a pune acest semn de carte la lista de redare.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ro: Selectaţi tasta pentru a sincroniza marcajul audio & momentul subtitrării.

en: Select the key to take you to the DVD menu
ro: Selectează tasta care să vă poarte la meniurile DVD-ului

en: Select the replay gain mode
ro: Selectează modul câștigului de redare

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ro: Selectează fluxul cu rata de biți maximă sub acea limită.

en: Select the subtitle file
ro: Selectează fișierul subtitlu

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ro: Selectează tipul de intrare al tunerului (Cablu/Antenă).

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ro: Selectează sursa de intrare video, cum ar fi composite, s-video, sau tuner. Având în vedere că aceste setări sunt specifice pentru hardware-ul folosit, ar trebui să găsiți configurări bune în zona „Configurare dispozitiv” și să folosiți aici numerele de acolo. -1 înseamnă că setările nu vor fi modificate.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ro: Selectează tipul de ieșire video. Vedeți opțiunea „Pin de intrare video”.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ro: Selectează dacă subdosarele trebuie expandate.
    nimic: subdosarele nu apar în lista de redare.
    pliază: subdosarele apar dar sunt expandate la prima redare.
    expandează: toate subdosarele sunt expandate.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
ro: Selectează codecul audio al dumneavoastră. Clic pe unul pentru a obține mai multe informații.

en: Select your audio output device
ro: Selectaţi dispozitivul audio de ieşire

en: Selected ports:
ro: Porturi selectate:

en: Send
ro: Trimite

en: Send rate
ro: Viteză de trimitere

en: Sent
ro: Trimis

en: Sent bytes
ro: Baiți trimiși

en: Sent packets
ro: Pachete trimise

en: Separate words by | (without space)
ro: Separă cuvintele cu | (făsă spații)

en: Sepia intensity
ro: Intensitate sepia

en: Sepia video filter
ro: Filtru video sepia

en: Sequential numbering
ro: Numerotare secvențială

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Services
ro: Servicii

en: Services discovery
ro: Descoperire de servicii

en: Services discovery modules
ro: Module de descoperire a serviciilor

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ro: Modulele de descoperire de servicii sunt facilități care adaugă automat elemente la lista de redare.

en: Session
ro: Sesiune

en: Session Description Protocol
ro: Protocol Descriere Sesiune

en: Session URL
ro: URL sesiune

en: Session category
ro: Categoria sesiunii

en: Session description
ro: Descrierea sesiunii

en: Session email
ro: Email pentru sesiune

en: Session failed
ro: Sesiunea a eșuat

en: Session name
ro: Nume sesiune

en: Session phone number
ro: Număr de telefon pentru sesiune

en: Set FFmpeg debug mask
ro: Stabilește masca de depanare FFmpeg

en: Set ID
ro: Stabilește ID-ul

en: Set Lang
ro: Stabilește limba

en: Set PID to ID of ES
ro: Stabilește PID-ul la ID-ul ES-ului

en: Set QP
ro: Fixare QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ro: Stabilește numerele ID pentru SPS și PPS pentru a permite concatenarea fluxurilor cu setări diferite.

en: Set as Wall&paper
ro: Stabilește ca ta&pet

en: Set playlist bookmark 1
ro: Pune semnul de carte 1 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 10
ro: Pune semnul de carte 10 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 2
ro: Pune semnul de carte 2 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 3
ro: Pune semnul de carte 3 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 4
ro: Pune semnul de carte 4 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 5
ro: Pune semnul de carte 5 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 6
ro: Pune semnul de carte 6 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 7
ro: Pune semnul de carte 7 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 8
ro: Pune semnul de carte 8 la lista de redare

en: Set playlist bookmark 9
ro: Pune semnul de carte 9 la lista de redare

en: Set the ID of the elementary stream
ro: Stabilire ID pentru fluxul elementar

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
ro: Stabileşte RMS/vârf (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ro: Stabilește intensitatea clarității, între 0 și 2. Implicit este 0.05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ro: Stabiliți canalul TV la care va fi configurat tunerul (0 inseamnă implicit).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
ro: Stabileşte timpul de atac, în milisecunde (1.5 ... 400).

en: Set the category of the elementary stream
ro: Stabilire categorie pentru fluxul elementar

en: Set the codec of the elementary stream
ro: Stabilește codecul fluxului elementar

en: Set the encoding used in text subtitles
ro: Stabilește codarea folosită în subtitlurile text

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ro: Stabiliți câștigul global în dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
ro: Stabilire grup pentru fluxul elementar

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ro: Stabiliți luminozitatea imaginii, între 0 și 2. Implicit este 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ro: Stabiliți contrastul imaginii, între 0 și 2. Implicit este 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ro: Stabiliți gama imaginii, între 0,01 și 10. Implicit este 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ro: Stabiliți nuanța imaginii, între 0 și 360. Implicit este 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ro: Stabiliți saturația imaginii, între 0 și 3. Implicit este 1.

en: Set the justification of subtitles
ro: Stabilește alinierea la margini a subtitlurilor

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
ro: Stabilește raza de knee în dB (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ro: Stabileşte nivelul de compoziţie, în dB (0 ... 24).

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
ro: Stabilește raportul (n: 1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
ro: Stabileşte timpul de eliberare, în milisecunde (2 ... 800).

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
ro: Stabilește nivelul pragului în dB (-30 ... 0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ro: Stabiliți transparența ieșirii video. 1 este opac (implicit), 0 este total transparent.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ro: Selectează codul de țară al tunerului, cod ce stabilește corespondența frecvență-canal actuală (0 înseamnă implicit).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
ro: Stabiliţi controalele driver-ului v4l2, la valorile specificate, folosind o listă cu separatoare prin virgulă, şi opţional închise prin acolade (ex.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Pentru listarea controalelor disponibile, adăugaţi parametrii (-vvv) sau utilizaţi aplicaţia v4l2-ctl.

en: Set up associations...
ro: Stabilește asocierile...

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ro: Setează o rată de biți locală maximă (în kbiți/s).

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ro: Stabilește intervalul minim între cadrele IDR. În H.264, cadrele I nu încadrează în mod necesar un GOP închis, deoarece este permis unui cadru P să fie prezis din mai multe cadre decât doar cel dinaintea lui (vedeți de asemenea opțiunea de cadru de referință). De aceea, cadrele I nu sunt în mod necesar căutabile. Cadrele IDR restricționează cadrele P următoare de a face referire la orice cadru anterior cadrului IDR.
    Dacă apar tăieturi de scenă în interiorul acestui interval, acestea sunt codate încă ca cadre I, dar nu încep un nou GOP.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ro: Stabileşte parola pentru conexiune, dacă nu este stabilit în adresă nici-un nume sau parolă.

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ro: Stabileşte numele de utilizator pentru conexiune, dacă nu este stabilit în adresă nici-un nume sau parolă.

en: Setting
ro: Setare

en: Settings
ro: Setări

en: Settings for VLC's control interfaces
ro: Setări pentru interfețele de control ale VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ro: Setări pentru interfețele VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ro: Setări pentru decodoarele și codoarele de intrare și de ieșire

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ro: Setări pentru subtitlu, teletext și codori și decodori CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ro: Setări pentru decodoarele și codoarele care sunt doar audio.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
ro: Setări numai pentru procesorul video live inclus

en: Settings for the main interface
ro: Setări pentru interfața principală

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ro: Setări pentru codori și decodori video, imagini sau video+audio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ro: Setări legate de afișarea pe ecran (OSD), subtitluri și „subimagini de tip overlay”.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ro: Setări legate de comportamentul listei de redare (de exemplu, modul de redare) și de modulele care adaugă automat elemente în lista de redare (module de „descoperire de servicii”).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ro: Setări legate de diverse metode de acces. Setările uzuale pe care poate dorești să le modifici sunt cele de proxy HTTP sau de stocare în cache.

en: Settings...
ro: Setări...

en: Setup schedule
ro: Configurează planificarea

en: Shadow
ro: Umbră

en: Shadow angle
ro: Unghiul umbrei

en: Shadow color
ro: Unghiul umbrei

en: Shadow distance
ro: Distanța umbrei

en: Shadow opacity
ro: Opacitatea umbrei

en: Shaping delay (ms)
ro: Întârziere de fragmentare (shaping) (ms)

en: Shared memory framebuffer
ro: Tampon-cadru memorie asociată

en: Sharpen
ro: Accentuare de claritate

en: Sharpen strength (0-2)
ro: Intensitate claritate (0-2)

en: Sharpness
ro: Claritate

en: Sharpness filter adjust.
ro: Ajustare filtru Claritate.

en: Sho&w VLC media player
ro: Arată VLC media player

en: Short backwards jump
ro: Săritură scurtă înapoi

en: Short forward jump
ro: Săritură scurtă înainte

en: Short jump length
ro: Lungime scurtă de săritură

en: Short jump length, in seconds.
ro: Lungime scurtă de săritură, în secunde.

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Show &more options
ro: Arată mai &multe opțiuni

en: Show All
ro: Arată tot

en: Show Audio Effects Button
ro: Afișează butonul pentru efectele audio

en: Show Basic
ro: Arată varianta de bază

en: Show Containing Directory...
ro: Arată dosarul conținător...

en: Show Containing Folder...
ro: Arată dosarul conținător...

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Show Fullscreen Controller
ro: Arată panoul de control de mod pe tot ecranul

en: Show Fullscreen controller
ro: Arată panoul de control de mod pe tot ecranul

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ro: Arată fluxuri video evaluate NC17 la utilizarea listelor de redare video shoutcast.

en: Show Name
ro: Arată numele

en: Show Previous & Next Buttons
ro: Arată butoanele Precedent și Următor

en: Show VLC on the taskbar
ro: Arată VLC pe bara de sarcini

en: Show a controller in fullscreen mode
ro: Arată un panou de control în modul pe tot ecranul.

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ro: Arată un popup de notificare cu artistul și numele pistei la schimbarea elementului curent al listei de redare, atunci când VLC este minimizat sau ascuns.

en: Show a systray icon for VLC
ro: Arată o pictogramă pentru VLC în zona de notificare

en: Show advanced options
ro: Arată opțiunile avansate

en: Show advanced preferences over simple ones
ro: Arată opțiuni avansate în locul unora simple

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ro: Arată o pictogramă în zona de notificare pentru controlul acțiunilor de bază în VLC media player.

en: Show controller in fullscreen
ro: Afişare controler pe ecran complet

en: Show controls in full screen mode
ro: Arată controalele în modul pe tot ecranul

en: Show errors and warnings
ro: Arată erorile și avertismentele

en: Show everything including debug messages
ro: Arată totul, inclusiv mesajele de depanare

en: Show extended VCD info?
ro: Arată informații de VCD extinse

en: Show extended options
ro: Arată opțiunile extinse

en: Show extended settings
ro: Arată setările extinse

en: Show media change popup:
ro: Arată o notificare la schimarea media:

en: Show media title on video
ro: Arată titlul media pe video

en: Show media title on video start
ro: Arată titlul media la pornirea video

en: Show notification popup on track change
ro: Arată popup-ul de notificare la schimbarea pistei

en: Show only errors
ro: Arată numai erorile

en: Show settings
ro: Arată setările

en: Show shoutcast adult content
ro: Arată conținut pentru adulți shoutcast

en: Show small preview.
ro: Arată o previzualizare mică.

en: Show stream position
ro: Arată poziția fluxului

en: Show systray icon
ro: Arată o pictogramă în zona de notificare

en: Show the contextual popup menu.
ro: Arată meniul popup contextual.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ro: Arată din timp în timp poziția curentă în secunde în interiorul fluxului.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
ro: Afişează cantitatea maximă de informaţii din Informaţii Media şi de Flux. Afişează, de exemplu, controlul navigaţiei de redare.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ro: Arată dialogul de proprietăți a dispozitivului selectat înainte de a porni fluxul.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ro: Arată pagina cu proprietățile tunerului [selecție de canale].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ro: Afişare titlu video pentru n milisecunde, implicit  este de 5000 ms (5 sec.)

en: Show video title for x milliseconds
ro: Afişare titlu video pentru x milisecunde

en: Show/Hide Playlist
ro: Arată sau ascunde lista de redare

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ro: Arată un panou de control translucid la mișcarea mausului în modul pe tot ecranul.

en: Shows the audio effects button in the main window.
ro: Afișează butonul pentru efectele audio în fereastra principală.

en: Shuffle
ro: Amestecă

en: Side left
ro: Lateral stânga

en: Side right
ro: Lateral Dreapta

en: Silver
ro: Argintiu

en: Similarity
ro: Similaritate

en: Similarity threshold
ro: Prag de asemănare

en: Simple
ro: Simplu

en: Simple DirectMedia Layer video output
ro: Ieșire video Simple DirectMedia Layer

en: Simple Karaoke filter
ro: Filtru simplu de Karaoke

en: Simple Preferences
ro: Preferințe simple

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ro: Decodor simplu pentru fluxuri codificate Dolby Surround

en: Simple stereo widening effect
ro: Efect simplu de extindere stereo

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ro: Chineză simplificată (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ro: Chineză simplificată Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
ro: Funcţia Sinc (cea mai bună calitate)

en: Sinc function (fast)
ro: Funcţia Sinc (rapid)

en: Sinc function (medium quality)
ro: Funcţia Sinc (calitate medie)

en: Single precision audio volume
ro: Volum audio cu precizie unică

en: Sinhalese
ro: Sinhaleză

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size of stream in bytes
ro: Mărimea fluxului în baiți

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ro: Dimensiunea pachetului TS de criptat. Rutinele de criptare scad antetul TS din valoare înainte de criptare.

en: Size of the request for reading access
ro: Marimea celei cerute pentru acces la citire

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ro: Dimensiunea video care va fi folosită de modulul DirectShow. Dacă nu specificați nimic, se va folosi dimensiunea implicită pentru dispozitivul pe care îl aveți. Puteți specifica o dimensiune standard (cif, d1, ...), sau <lățime>x<înălțime>.

en: Sketch
ro: Schiţă

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ro: Fișiere tematică|*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
ro: Fișier de resursă tematică:

en: Skin to use
ro: Tematică de folosit

en: Skin whiten
ro: Culoarea pielii deschise

en: Skinnable Interface
ro: Interfață personalizabilă prin tematici

en: Skins
ro: Tematici

en: Skip ads
ro: Omite publicitatea

en: Skip frame (default=0)
ro: Omite cadrul (implicit=0)

en: Skip frames
ro: Omite cadre

en: Skip idct (default=0)
ro: Omite idct (implicit=0)

en: Skip loop filter
ro: Omite filtrul de buclă

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ro: Omite filtrul în buclă pentru decodarea H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ro: Omiterea filtrului în buclă (aka deblocare) are în mod normal efect dăunător asupra calității. Cu toate acestea oferă o accelerare mare pentru fluxurile de înaltă definiție.

en: Sky blue
ro: Albastru deschis

en: Slides (images)
ro: Diapozitive (imagini)

en: Slides (text)
ro: Diapozitive (text)

en: Slo&wer
ro: Mai &lent

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Slow
ro: Încet

en: Slow Rock
ro: Rock lent

en: Slower
ro: Mai lent

en: Slower (fine)
ro: Mai lent (fin)

en: Small
ro: Mic

en: Small Volume
ro: Volum mic

en: Small preview
ro: Previzualizare mică

en: Small preview size
ro: Dimensiunea previzualizării

en: Smaller
ro: Mai mic

en: Snapshot
ro: Instantaneu

en: Socks proxy
ro: Proxy SOCKS

en: Soft
ro: Liniștit

en: Soft rock
ro: Rock liniștit

en: Soften
ro: Netezire

en: Software gain
ro: Nivel Software

en: Somali
ro: Somaleză

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ro: Unele formate de subtitluri permit formatarea textului. VLC implementează parțial acest lucru, dar puteți alege să dezactivați formatarea.

en: Sort Node by Author
ro: Sortează nodul după autor

en: Sort Node by Name
ro: Sortează nodul după nume

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
ro: Sortare alfabetică conform regulilor de colaţionare/comparare ale limbii curente.

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
ro: Sortare elemente în ordinea naturală (ex. 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Această metodă nu foloseşte regulile de colaţionare ale limbii curente.

en: Sotho, Southern
ro: Sotho, Sudică

en: Sound Delay
ro: Întârziere de sunet

en: Source
ro: Sursă

en: Source aspect ratio
ro: Raport de aspect al sursei

en: Source directory
ro: Dosar sursă

en: Source:
ro: Sursă:

en: Sout stream
ro: Flux de ieșire (sout)

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ro: Modulele de flux de ieșire (sout) permit construcția unui lanț de procesare pentru fluxul de ieșire. Consultați „Streaming Howto” pentru mai multe informații. Puteți configura aici opțiunile implicite pentru fiecare modul de flux de ieșire (sout).

en: South-Eastern European (Latin-10)
ro: Română (Latin-10)

en: Sp&eed
ro: Vit&eză

en: Space
ro: Spațiu

en: Spacer
ro: Distanțier

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Spatial blur
ro: Neclaritate spațială

en: Spatializer
ro: Spațializator

en: Speaker configuration
ro: Configurare difuzor

en: Special modules
ro: Module speciale

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ro: Specificaţi, pentru pre-încărcare, modulele de servicii de căutare, separate prin două puncte. Valoarea tipică este "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
ro: Specificarea profilului audio AAC, de utilizat

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ro: Specifică un întreg de identificare pentru acest flux elementar

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
ro: Specifică un întreg de identificare pentru a schimba acest flux elementar

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ro: Specifică profilul audio AAC, de utilizat pentru codarea fluxului de date audio. Suportă următoarele opţiuni: principal, scăzut, ssr (nesuportat), ltp, hev1, hev2 (implicit: scăzut). hev1 and hev2 sunt momentan suportate doar cu livracodec, libfdk-aac activat.

en: Specify the deinterlace module to use.
ro: Specifică modulul de deîntrețesere pentru a fi folosit.

en: Specify the log filename.
ro: Numele fișierului de jurnal.

en: Specify the magazine containing the language page
ro: Specifică magazinul care conține pagina de limbă

en: Specify the page containing the language
ro: Specifică pagina care conține limba

en: Specify the row containing the language
ro: Specifică rândul care conține limba

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ro: Specifică dimensiunea pachetului TS de decriptat. Rutinele de decriptare scad antetul TS din valoare înainte de decriptare.

en: Spectral sections
ro: Secțiuni spectrale

en: Spectrometer
ro: Spectrometru

en: Spectrum
ro: Spectru

en: Spectrum analyser
ro: Analizor de spectru

en: Spectrum inversion
ro: Inversiune Spectrală

en: Speed of feeds
ro: Viteză feed-uri

en: Speed: %.2fx
ro: Viteză: %.2fx

en: Speex audio decoder
ro: Decodor audio Speex

en: Speex audio encoder
ro: Decodor audio Speex

en: Speex audio packetizer
ro: Pachetizor audio Speex

en: Speex resampler
ro: Re-eșantionator Speex

en: Split segments anywhere
ro: Divizează segmentele oriunde

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ro: Împarte video în două părți identice, ca într-o oglindă

en: Splitter
ro: Separator

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ro: Definiție standard (576 sau 480 de linii)

en: Standard stream output
ro: Flux de ieșire standard

en: Start
ro: Pornire

en: Start Time
ro: Timpul de start

en: Start VLC with only a systray icon
ro: Pornește VLC numai cu o pictogramă în zona de notificare

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ro: Pornește VLC cu:
     - modul normal
     - prezența permanentă a unei zone în care sunt afișate informații precum versuri, grafică de album, ...
     - modul minimal cu controale limitate

en: Start directly in menu
ro: Pornește direct în meniu

en: Start in minimal view mode
ro: Pornește în modul de vizualizare minimal

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ro: Pornește DVD-ul direct în meniul principal. Aceasta va încerca să sară peste toate intrucțiunile de avertisment inutile.

en: Start time
ro: Timp de start

en: Start video in fullscreen mode
ro: Pornește materialul video pe tot ecranul

en: Starting Position
ro: Poziție de start

en: Statistics
ro: Statistici

en: Statistics video output
ro: Statistici ieșire video

en: Stats
ro: Statistici

en: Stats decoder
ro: Statistici decodor

en: Stats decoder function
ro: Statistic funcționare decodor

en: Stats demux
ro: Statistici demultiplexor

en: Stats encoder function
ro: Statistici funcționare codor

en: Status
ro: Stare

en: Status Bar
ro: Bară de stare

en: Step Backward
ro: Pas înapoi

en: Step Forward
ro: Pas înainte

en: Step backward
ro: Pas înapoi

en: Step forward
ro: Pas înainte

en: Stereo Enhancer
ro: Intensificator Stereo

en: Stereo audio mode
ro: Tipul stereo audio

en: Stereo audio output mode
ro: Modul de iesire audio stereo

en: Stereo mode
ro: Mod stereo

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Stop the A to B loop
ro: Oprește bucla A la B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ro: Oprește lista de redare după fiecare element redat.

en: Stop time
ro: Timp de stop

en: Stream
ro: Flux

en: Stream %d
ro: Flux %d

en: Stream Announcing
ro: Anunțare flux

en: Stream ID of the audio track to use.
ro: ID-ul fluxului pistei audio de folosit.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ro: ID-ul fluxului pistei de subtitlu de folosit.

en: Stream MP3
ro: Flux MP3

en: Stream Output
ro: Flux de ieșire

en: Stream all elementary streams
ro: Difuzează toate fluxurile elementare

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ro: Difuzează toate fluxurile elementare (video, audio și subtitluri)

en: Stream bitrate
ro: Rată de biți de flux

en: Stream description
ro: Descriere flux

en: Stream filter module
ro: Modul de filtre de flux

en: Stream filters
ro: Filtre de flux

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ro: Filtrele de flux sunt module speciale ce permit operaţii avansate în partea de intrare a VLC. Utilizaţi-le cu atenţie...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ro: Filtrele de acces sunt folosite pentru modificarea fluxului care este citit.

en: Stream name
ro: Nume flux

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ro: Numărul fluxului pistei audio de folosit (de la 0 la n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ro: Numărul fluxului pistei de subtitlu de folosit (de la 0 la n).

en: Stream output
ro: Flux de ieșire

en: Stream output muxer caching (ms)
ro: Caching flux ieşire multiplexor (ms)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ro: Setările pentru fluxul de ieșire sunt folosite atunci când VLC se comportă ca un server de difuzare sub formă de flux, sau la salvarea fluxurilor primite.
    Fluxurile sunt mai întâi multiplexate și apoi trimise printr-un modul de „ieșire de acces” care poate ori să salveze fluxul într-un fișier, ori să îl difuzeze (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Modulele de flux de ieșire (sout) permit procesarea avansată a fluxului (transcodare, duplicare, ...).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ro: Șirul fluxului de ieșire.
    Acesta este generat automat la schimbarea setărilor de mai sus,
    dar poate fi schimbat și manual.

en: Stream public
ro: Difuzare publică

en: Stream to network
ro: Difuzează în rețea

en: Stream...
ro: Flux...

en: Streaming
ro: Difuzare

en: Streaming / Transcoding failed
ro: Difuzarea sau transcodarea a eșuat

en: Streaming and Transcoding Options
ro: Opțiuni de difuzare și transcodare

en: Streaming deinterlace mode
ro: Mod de deîntrețesere în difuzare

en: Streaming method
ro: Metodă de difuzare

en: Streaming/Exporting Wizard...
ro: Asistent pentru difuzare/export...

en: Streaming/Saving:
ro: Difuzare/salvare:

en: Streaming/Transcoding Wizard
ro: Asistent pentru difuzare/transcodare

en: Strength
ro: Putere

en: Strength of AQ
ro: Putere AQ

en: Strict standard compliance
ro: Conformitate strictă cu standardele

en: Stride Length
ro: Durată Pas

en: Stuff
ro: Chestii

en: Sub &Track
ro: Pistă sub&titlu

en: Subdirectory behavior
ro: Comportament subdosar

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ro: Trimite statistici despre pistele redate la Last.fm

en: Subpicture position
ro: Poziție subimagine

en: Subpictures
ro: Subimagini

en: Subpictures filter module
ro: Modul de filtre de subimagini

en: Subpictures source module
ro: Modul sursă sub-cadre

en: Subscreen height
ro: Înălţime ecran secundar

en: Subscreen top left corner
ro: Ecran-secundar, colţ stânga sus

en: Subscreen width
ro: Lățime subecran

en: Subti&tle
ro: Sub&titlu

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Subtitle Delay
ro: Întârziere subtitlu

en: Subtitle File
ro: Fișier de subtitlu

en: Subtitle Files
ro: Fișiere subtitlu

en: Subtitle Language
ro: Limbă subtitlu

en: Subtitle Track
ro: Pistă subtitlu

en: Subtitle alignment
ro: Aliniere subtitlu

en: Subtitle autodetection fuzziness
ro: Precizie de detectare automată a subtitlului

en: Subtitle autodetection paths
ro: Căi de detectare automată a subtitlului

en: Subtitle codec
ro: Codec subtitlu

en: Subtitle codecs
ro: Codori pentru subtitluri

en: Subtitle delay down
ro: Micșorare întârziere subtitlu

en: Subtitle delay up
ro: Mărire întârziere subtitlu

en: Subtitle duration factor:
ro: Factor de durată subtitlu:

en: Subtitle effects
ro: Efecte subtitlu

en: Subtitle encoder
ro: Codor pentru subtitrări

en: Subtitle encoding
ro: Codare subtitlu

en: Subtitle language
ro: Limbă subtitlu

en: Subtitle languages
ro: Limbi subtitlu

en: Subtitle position down
ro: Poziţionare subtitrare jos

en: Subtitle position up
ro: Poziţionare subtitrare sus

en: Subtitle position: no active subtitle
ro: Poziție subtitlu: niciun subtitlu activ

en: Subtitle renderers using libass
ro: Rendere de subtitluri folsind libass

en: Subtitle speed:
ro: Viteză subtitlu:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ro: Sincronizare subtitrare / marcarea momentului audio

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ro: Sincronizare subtitrare / marcaj timp subtitrare

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ro: Sincronizare subtitrare / restabilire sincronizare audio & subtitrare

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ro: Sincronizare subtitrare / sincronizare audio & marcaj subtitrare

en: Subtitle track
ro: Pistă subtitlu

en: Subtitle track ID
ro: ID pistă subtitlu

en: Subtitle track synchronization:
ro: Sincronizare pistă subtitlu:

en: Subtitle track: %s
ro: Pistă subtitrare: %s

en: Subtitles
ro: Subtitluri

en: Subtitles (advanced)
ro: Subtitluri (avansat)

en: Subtitles (images)
ro: Subtitluri (imagini)

en: Subtitles / OSD
ro: Subtitluri / OSD

en: Subtitles Track
ro: Pistă de subtitluri

en: Subtitles/Video
ro: Subtitluri/Video

en: Summary
ro: Sumar

en: Sundanese
ro: Sundaneză

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ro: Asistenţă pentru înregistrările VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround delay (ms)
ro: Întârziere surround (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ro: Întârzierea Surround, în ms. Valorile uzuale sunt de la 5 la 40 ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ro: Nivelul efectului Surround (de la 0 la 100, valoarea implicită este 0).

en: Surround level
ro: Nivel surround

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Sweep Depth
ro: Adâncime sweep

en: Sweep Rate
ro: Frecvență sweep

en: Switch to full preferences view
ro: Comută în modul de vizualizare completă a preferințelor

en: Switch to simple preferences view
ro: Comută în modul de vizualizare simplă a preferințelor

en: Symbol rate (bauds)
ro: Frecvenţă simbol (transferuri/bauds)

en: Symphonic Rock
ro: Rock simfonic

en: Symphony
ro: Simfonie

en: Sync on Intra Frame
ro: Sincro între cadre (intra frame)

en: Synchronization
ro: Sincronizare

en: Synchronize left and right
ro: Sincronizează stânga și dreapta

en: Synchronize top and bottom
ro: Sincronizează sus și jos

en: Synchronous writing
ro: Scriere sincronă

en: System Id
ro: ID Sistem

en: System Sound Output Device
ro: Dispozitiv de Sistem Sunet de Ieșire

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ro: ID segment memorie partajată a Sistemului V, al tamponului de cadru (este ignorat dacă se specifică -shm-file).

en: System codeset
ro: Set de coduri ale sistemului

en: System's default
ro: Implicit al sistemului

en: Systray icon
ro: Pictogramă în zona de notificare

en: T&itle
ro: T&itlu

en: T&ools
ro: &Unelte

en: T.140 text encoder
ro: Codor de text T.140

en: TCP command input
ro: Intrare de comandă TCP

en: TCP connection timeout
ro: Limită de timp conexiune TCP

en: TCP input
ro: Intrare TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
ro: Limită de timp TCP/UDP (ms)

en: TS ID
ro: ID TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
ro: Multiplexor TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
ro: Demultiplexor TTA

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ro: Canalele TV sunt grupate de transponder (adică multiplexate), pe o frecveţă dată. Aceasta este necesară pentru acordarea receptorului.

en: TY Stream audio/video demux
ro: Demultiplexor audio/video de flux TY

en: Tahitian
ro: Tahitiană

en: Take &Snapshot
ro: Obține o &captură de ecran

en: Take a snapshot
ro: Obține un instantaneu video

en: Take video snapshot
ro: Obținere instantaneu video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ro: Obține un instantaneu video și îl scrie pe disc.

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ro: Rata de biți țintă a fluxului audio transcodat.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ro: Rata de biți țintă a fluxului video transcodat.

en: Target output frame rate for the video stream.
ro: Frecvența cadrelor de ieșire țintă pentru fluxul video.

en: Tatar
ro: Tătară

en: Teal
ro: Aquamarin

en: Techno
ro: Tehno

en: Techno-Industrial
ro: Industrial-tehno

en: Teletext Activation
ro: Activare teletext

en: Teletext alignment
ro: Aliniament teletext

en: Teletext configuration
ro: Configurație teletext

en: Teletext language
ro: Limba pentru teletext

en: Teletext page
ro: Pagină teletext

en: Teletext subtitles
ro: Subtitluri teletext

en: Teletext subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri teletext

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ro: Subtitluri teletext: pentru cei cu dizabilități de auz

en: Teletext text subtitles
ro: Subtitluri de text teletext

en: Teletext: additional information
ro: Teletext: informații adiționale

en: Teletext: program schedule
ro: Teletext: planificare de program

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ro: Informează VLC că este lansat datorită unei asocieri de fișier în sistemul de operare

en: Terrestrial reception parameters
ro: Parametrii recepţie terestră

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Text Size
ro: Mărime text

en: Text default color
ro: Culoare implicită text

en: Text file
ro: Fișier text

en: Text identifier for the callback functions
ro: Identificator text pentru funcţiile callback/de apelare inversă

en: Text opacity
ro: Opacitatea textului

en: Text position
ro: Poziție text

en: Text renderer
ro: Randare de text

en: Text renderer for Mac
ro: Randare de text pentru Mac

en: Text rendering module
ro: Modul de randare de text

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ro: Texte / Jurnale (*.log *.txt);; Toate (*.*)

en: Textual audio descriptions
ro: Descriere audio textuală

en: Texture size
ro: Dimensiune textură

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ro: Tailandeză (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ro: Tailandeză (Windows-874)

en: Thanks
ro: Mulțumiri

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ro: Serverul HTTP va asculta pe acest port TCP. Nmărul standard de port HTTP este 80. Totuşi alocarea numerelor de port, sub 1025, este de obicei limitată de către sistemul de operare.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ro: Serverul HTTPS va asculta pe acest port TCP. Nmărul standard de port HTTPS este 443. Totuşi alocarea numerelor de port, sub 1025, este de obicei limitată de către sistemul de operare.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
ro: Axa sus-jos (verticală) din RotiţăMouse, poate controla volumul, poziţia sau poate ignora acţiunea rotiţei.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ro: Serverul RTSP va asculta pe acest port TCP. Nmărul standard de port RTSP este 554. Totuşi alocarea numerelor de port, sub 1025, este de obicei limitată de către sistemul de operare.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ro: În mod normal modulul SAP alege singur adresa corectă pentru a fi ascultată, însă puteți și să specificați o adresă anume.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ro: Dispozitivul audio "%s" nu poate fi folosit:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ro: Dispozitivul de captură „%s” nu suportă paremetrii necesari.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ro: Poate fi specificată frecvenţa de cod pentru Forward Error Correction.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ro: Culoarea textului care va fi randat pe video. Aceasta trebuie să fie o valoare hexazecimală (precum culorile HTML). Primele două caractere sunt pentru roșu, după care verde, după care albastru.  #000000 = negru, #FF0000 = roșu, #00FF00 = verde, #FFFF00 = galben (roșu + verde), #FFFFFF = alb

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ro: Semnătura criptografică pentru fişierul descărcat "%s", este invalidă şi nu poate fi utilizată pentru verificarea sa securizată. Astfel, fișierul a fost șters.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ro: Decodorul poate decoda parțial sau sări unul sau mai multe cadre atunci când nu este suficient timp. Este util în caz de putere redusă de CPU, dar poate produce imagini distorsionate.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ro: Gradul de neclaritate de la 1 la 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ro: Întârzierea introdusă de algoritmul fizic ar putea uneori să fie deranjantă pentru sincronizarea dintre mișcarea buzelor și vorbe. În acest caz, activați această opțiune pentru a compensa întârzierea.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ro: Demultiplexorul va avansa marcajul temporal dacă semnalul de intrare nu poate ține pasul cu rata de codare.

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
ro: Nodul dispozitivului la nivelul căruia poat fi citite datele (pentru subtitrări complexe)

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ro: Dispozitivul selectat, nu poate fi utilizat, deoarece modelul său nu este suportat.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ro: Semnalul digital poate fi modulat prin diferite configuraţii (în funcţie de sistemul de transmisiune). Dacă demodulatorul nu poate detecta automat configuraţia, va trebui configurat manual.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ro: Amplificatorul-convertor cu zgomot redus (LNB) va reduce frecvenţa oscilatorului local din frecvenţa de transmisie satelit. Rezultatul este frecvenţa intermediară (IF) din cablul RF.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ro: Codorul poate face, instantaneu, compromisuri dacă procesorul poate ţine pasul cu frecvenţa de codare. Va dezactiva grilajul de cuantificare, apoi frecvenţa de distorsiune a vectorilor de mişcare (hq), şi va creşte pragul de reducere a zgomotului, pentru a uşura activitatea codorului.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ro: Cheie de criptare CSA pară. Aceasta trebuie să fie un șir de 16 caractere (8 octeți hexazecimal).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
ro: Formatul pentru '%s' nu poate fi detectat. Verifică mesajele din jurnal pentru detalii.

en: The height of the mesh, in pixels.
ro: Înălțimea totală a plasei, în pixeli.

en: The height of the video window, in pixels.
ro: Înălțimea totală a ferestrei video, în pixeli.

en: The image which will be used to blend onto
ro: Imaginea care va fi folosită pentru amestec

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ro: A fost atins numărul maxim de filtre (%u).

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ro: Mediateca este salvată automat și reîncărcată de fiecare dată la pornirea VLC.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
ro: Numele şi versiunea programului vor fi furnizate serverului HTTP. Acestea trebuie separate printr-o bară oblică ex. FooBar/1.2.3. Această opţiune poate fi specificată numai pentru elementele de intrare. şi nu global.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ro: Versiunea nouă a fost descărcată cu succes. Vrei să închizi VLC și să o instalezi acum?

en: The number of time the blend will be performed
ro: Numărul de câte ori va fi repetat amestecul

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ro: Opacitatea (opusul transparenței) textului care va fi randat pe video. 0 = transparent, 255 = total opac.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ro: Această opțiune vă permite să activați sau să dezactivați modul de ieșire float32 de înaltă calitate (care nu este suportat bine de anumite plăci de sunet).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ro: Fișierul de ieșire, există deja. Dacă înregistrare va continua, fişierul va fi suprascris, iar conţinutul său se va pierde.

en: The password of your last.fm account
ro: Parola contului dumneavoastră last.fm

en: The pixel format for output image buffers.
ro: Formatul de pixel, pentru tampoanele de imagine de ieșire.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ro: Lista de redare poate folosi modul arborescent pentru clasificarea unor elemente, similar cu conținutul unui dosar.

en: The requested RTSP session could not be established.
ro: Sesiunea RTSP solicitată, nu poate fi stabilită.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ro: Dispozitivele audio, de ieşire, selectate, sunt exclusiv utilizate de către un alt program.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ro: Tunerul digital selectat nu suportă parametrii specificaţi.
    Vă rugăm să verificaţi preferinţele.

en: The size of the texture, in pixels.
ro: Dimensiunea texturii, în pixeli.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ro: Rezoluţia specifică a pixelilor este forţată (dacă atât lăţimea cât şi înălţimea sunt strict pozitive).

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ro: Folosind această opțiune puteţi regla mărimea pasului pentru volum.

en: The stream will run this duration (in seconds).
ro: Fluxul va rula această durată (în secunde).

en: The stream will start at this position (in seconds).
ro: Fluxul va porni la această poziție (în secunde).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ro: Fluxul se va opri la această poziție (în secunde).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ro: Frecvenţa de simbol trebuie specificată manual, pentru anumite sisteme, în special pentru DVB-C, DVB-S şi DVB-S2.

en: The username of your last.fm account
ro: Numele utilizator al contului dumneavoastră last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ro: Volumul poate fi înregistrat şi restabilit automat la folosirea ulterioară a aplicaţiei VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ro: Modul tapet permite afișarea materialului video ca fundal de desktop. Luați notă că această proprietate funcționează doar în modul overlay, iar desktopul trebuie să nu aibă deja un fundal.

en: The width of the mesh, in pixels.
ro: Lățimea totală a plasei, în pixeli.

en: The width of the video window, in pixels.
ro: Lățimea totală ferestrei video, în pixeli.

en: Theora video decoder
ro: Decodor video Theora

en: Theora video encoder
ro: Codor video Theora

en: Theora video packetizer
ro: Pachetizor video Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ro: Nu este niciun modul de acces de flux de ieșire adecvat pentru „%s/%s://%s”.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ro: Aceste opțiuni îți permit să configurezi interfețele folosite de VLC. Poți să selectezi interfața principală, module de interfață adiționale și să definești diverse alte opțiuni asemănătoare.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului audio și să adaugi filtre care pot fi folosite pentru post procesare sau efecte vizuale (analizator de specctru, etc.).
    Activați aici aceste filtre și configurati-le în secțiunea de module „filtre audio”.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului de intrare, cum ar fi dispozitive DVD sau VCD, setările interfeței de rețea, sau ale canalului de subtitlu.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ro: Aceste opţiuni vă permit să modificaţi comportamentul subsitemului de sub-cadre. Puteţi, de exemplu, să activaţi sursele de sub-cadre (logo, etc.). Activaţi aceste filtre aici şi configuraţi-le din secţiunea de module "filtre de sub-surse". Puteţi de asemenea, stabili mai multe opţiuni diverse pentru sub-cadre.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ro: Aceste opțiuni vă permit să modificați comportamentul subsistemului ieșirii video. De exemplu puteți să activați filtre video (deîntrețesere, ajustare imagine, etc.). Activați aici aceste filtre și configurați-le în seclecțiunea de module „filtre video”. Puteți de asemenea să setați diverse alte opțiuni video.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ro: Aceste opțiuni vă permit să selectează modulele implicite. Lăsați-le în pace în afara cazului în care știți într-adevăr ceeace faceți.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ro: Aceste opțiuni vă permit să stabiliți opțiunile globale implicite pentru subsistemul de flux de ieșire.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ro: Aceste opțiuni definesc comportamentul listei de redare. Asupra unora dintre ele se poate interveni în fereastra de dialog a listei de redare.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ro: Aceste setări sunt asocierile de taste globale ale VLC, cunoscute ca „taste rapide” (hotkeys).

en: Thick
ro: Gros

en: Thin
ro: Subțire

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
ro: Acest fişier de certificat X.509 (în format PEM) poate fi utilizat opţional pentru autentificarea clienţilor la distanţă, în sesiunile TLS.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ro: Adaugă filtre de post procesare audio, pentru a modifica randarea sunetului.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ro: Aceasta adaugă filtre post-procesare pentru îmbunătăţirea calităţii imaginii, de exemplu deinterlacing sau pentru distorsiunea video.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ro: Aceasta adaugă aşa-numitele "surse de sub-cadre". Acest filtru de sub-cadre, este creat prin decodoarele de subtitrare sau prin alte surse de sub-cadre.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ro: Aceasta adaugă aşa-numitele "surse de sub-cadre". Aceste filtre suprapun nişte imagini sau text, peste imaginea video (precum un logo, un text arbitral, ...).

en: This adds video splitters like clone or wall
ro: Acesta adaugă separatoare video, precum clonarea sau peretele

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ro: Adaugă module de vizualizare (analizor de spectru, etc.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ro: Aceasta vă permite să configuraţi cantitatea iniţială de stocare cache, a fluxurilor de ieşire multiplexor. Această valoare ar trebui stabilită în milisecunde.

en: This allows hardware decoding when available.
ro: Aceasta permite decodarea hardware, când este posibil.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ro: Permite redarea audio cu viteză mai mică sau mai mare, fără a afecta tonalitatea sunetului

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ro: Permite manipularea corespunzătoare a formatului video HDTV-1080, chiar dacă un codor defectuos stabilește în mod incorect înălțiimea la 1088 de linii. Această opțiune ar trebui dezactivată doar dacă materialul video are un format nestandard care necesită 1088 de linii.

en: This allows streaming on a network.
ro: Aceasta permite difuzarea sub formă de flux într-o rețea.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
ro: Permite adăugarea de overlay-uri (cunoscute și ca „subimagini”) la fluxul video transcodat. Subimaginile produse de filtre vor fi încrustate direct pe video. Puteți specifica o listă de module de subimagini separate prin virgulă.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ro: Aceasta îți permite să schimbi nivelul implicit al țintei (89 dB) pentru flux cu informații despre câștigul de redare

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ro: Aceasta vă permite să puneți semne de carte la lista de redare.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ro: Aceasta vă permite să forțați un modul de acces. Puteți să folosiți această opțiune dacă accesul corect nu este detectat automat. Ar trebui să nu setați aceasta ca opțiune globală în afară de cazul în care chiar știți ce faceți.

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ro: Vă permite să dați un număr de telefon de contact pentru flux, care va fi anunțat în SDP (descriptor de sesiune).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ro: Aceasta vă permite să păstrați o instanță unică de flux de ieșire de-a lungul elementelor listei de redare (inserează automat fluxul de ieșire găsit dacă nu este specificat niciunul).

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ro: Aceasta vă permite să redați concomitent din mai multe intrări. Această caracteristică este experimentală, nu toate formatele sunt suportate. Folosiți o listă de intrări separate de „#”.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ro: Permite sincronizarea de la distanță a ceasurilor pentru server și client. Setările detaliate sunt disponibile în Avansat -> Sincronizare rețea.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ro: Aceasta vă permite să selectează o listă de codoare pe care VLC le va folosi cu prioritate.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ro: Aceasta vă permite să selectează ordinea în care VLC își va alege pachetizoarele.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ro: Aceasta vă permite să stabiliți viteza animației (între 1 și 10, implicit este 6)

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ro: Aceasta vă permite să stabiliți rezoluția afișajului Goom (o rezoluție mai mare va fi mai drăguță dar este mai solicitantă pentru CPU).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ro: Aceasta vă permite să specificați portul de bază pentru difuzarea RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ro: Aceasta vă permite să specificați portul audio implicit pentru difuzarea RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ro: Aceasta vă permite să specificați portul video implicit pentru difuzarea RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ro: Aceasta vă permite să specificați multiplexorul utilizat pentru ieșirea de difuzare. Implicit este fără utilizare de multiplexor (flux RTP standard).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ro: Aceasta previne inundarea jurnalului de mesaje cu mesaje de depanare de la mecanismul de sincronizare al ieșirii video.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ro: Aceasta defineşte adresa RTSP pe care o va asculta serverul, de-a lungul căii de bază a RTSP VOD media. Sintaxa este adresă/cale. Implicit, serverul va asculta orice adresă IP locală. Specificaţi o adresă IP (ex. ::1 or 127.0.0.1) sau un nume gazdă/host (ex. localhost) pentru limitarea la o interfață de rețea specifică.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ro: Aceasta defineşte valoarea de întârzierea maximă, a variaţiei de temporizare jitter, pe care algoritmii de sincronizare ar trebui s-o compenseze (în milisecunde).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ro: Aceasta defineşte viteza de redare (viteza nominală este 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ro: Întârzie ieșirea audio. Întârzierea trebuie să fie dat în milisecunde. Acest lucru poate fi util dacă observați un decalaj între video și audio.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ro: Aceasta determină cât de precisă va fi potrivirea între numele fișierului de film și numele fișierului de subtitlu. Opțiunile sunt:
    0 = fără detectare automată de subtitluri
    1 = orice fișier de subtitlu
    2 = orice fișier de subtitlu ce conține numele filmului
    3 = fișierul de subtitlu al cărui nume se potrivește cu numele de fișier al filmului plus caractere adiționale
    4 = fișierul de subtitlu al cărui nume se potrivește exact cu numele de fișier al filmului

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ro: Aruncă cadrele care sunt întârziate (care ajung la ieșirea video după momentul intenționat de afișare).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ro: Acest efect vă oferă senşaţia că staţi într-o cameră cu un set complet 7.1, de difuzoare, când de fapt folosiţi doar căştile; oferindu-vă astfel o experienţă sonoră mult mai realistică. Ar trebui, de asemenea să fie mult mai confortabilă şi mai puţin obositoare, cînd ascultaţi muzică pentru perioade lungi de timp.
    Funcţionează cu orice format de sursă, de la mono, la 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ro: Acest efect, cunoscut și sub numele „chroma key”, decupează părțile albastre din imaginile de prim plan și le înlocuiește cu un fundal (similar cu prezentările de prognoză meteo). Puteți alege culoarea de „key” pentru decupare (implicit este albastru).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ro: Aceasta activează, în VLC, tastele rapide hotkey din fereastra video (neîncastrată).

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ro: Această opțiune activează analiza anunțurilor de către modulul SAP. În caz contrar, toate anunțurile sunt prelucrate de modulul „live555” (RTP/RTSP).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
ro: Aceasta activează colorarea mesajelor trimise către consolă. Pentru ca aceasta să funcționeze, terminalul pe care îl aveți trebuie să aibă suport de culori din partea Linux-ului.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ro: Aceasta activează gestionarea clicurilor de mouse pentru video.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ro: Acest filtru îmbunătățește efectul stereo, suprimând semnalul mono (semnal comun pentru ambele canale), şi prin întârzierea semnalului din stânga în dreapta şi invers, prin urmare extinzând efectul stereo.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ro: Aceasta forțează trunchierea sursei video. Formatele acceptate sunt x:y (4:3, 16:9, etc.) exprimând aspectul global al imaginii.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ro: Forțează raportul de aspect al monitorului. Majoritatea monitoarelor au pixeli pătrați (1:1). Dacă aveți un ecran 16:9, ar putea fi necesar să schimbați aceasta în 4:3 pentru a putea păstra proporțiile.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ro: Forțează raportul de aspect al sursei. De exemplu, unele DVD-uri pretind a fi 16:9 când de fapt sunt 4:3. Această opțiune poate fi folosită de asemenea ca indiciu pentru VLC când un film nu are informații despre raportul de aspect. Formatele acceptate sunt x:y (4:3, 16:9, etc.) exprimând aspectul global al imaginii, sau o valoare (1.25, 1.33333, etc.) exprimând valoarea acelui raport.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ro: Aceasta este interfața implicită a VLC, cu un aspect și o percepție nativă.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ro: Aceasta este interfața skinabilă a VLC. Puteți descărca alte tematici la

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ro: Coeficient care modifică înățimea benzilor.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ro: Intrare moștenită care vă permite să configurați modulele de ieșire.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ro: Aceasta este o intrare moștenită care vă permite să configurați modulele de multiplexare.

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
ro: Aceasta este o caracteristică opţională numai pentru profilul AAC-ELD

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ro: Portul TCP implicit pe care va asculta această interfață. Implicit este 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
ro: Codecul audio care va fi folosit.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ro: Modulul de codare audio care va fi folosit (și opțiunile lui asociate).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ro: Aceasta este metoda de ieșire audio folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cea mai bună metodă disponibilă.

en: This is the default Audio CD device to use.
ro: Dispozitivul CD audio folosit implicit.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ro: Aceasta este unitatea CD Audio, implicită (sau fişierul) de utilizat. Nu uitaţi de cele două puncte de după litera unităţii (ex. D:)

en: This is the default DVD device to use.
ro: Dispozitivul DVD folosit implicit.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ro: Aceasta este unitatea DVD implicită (sau fişierul) de utilizat. Nu uitaţi de cele două puncte de după litera unităţii (ex. D:)

en: This is the default VCD device to use.
ro: Dispozitivul VCD folosit implicit.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ro: Aceasta este unitatea VCD implicită (sau fişierul) de utilizat. Nu uitaţi de cele două puncte de după litera unităţii (ex. D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
ro: Aceasta este metoda implicită de multiplexare care va fi folosită.

en: This is the default output URI.
ro: Aceasta este adresa URI implicită de ieșire.

en: This is the default output access method that will be used.
ro: Aceasta este metoda implicită de acces de ieșire care va fi folosită.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ro: Dimensiunea implicită a fonturilor care vor fi randate pe video. Dacă valoarea stabilită este diferită de 0, această opțiune va suprascrie dimensiunea relativă a fontului.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ro: Câștigul folosit de fluxuri fără informație de câștig la redare

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ro: Limita de hop (cunoscută de asemenea ca „Time-To-Live” sau TTL) a pachetelor multicast trimise de fluxul de ieșire (-1 = folosește valoarea implicită a sistemului de operare).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ro: Aceasta este gazda pe care o va asculta interfața. Implicit sunt ascultate toate interfețele de rețea (0.0.0.0). Dacă vreți ca această interfață să fie disponibilă numai pe mașina locală, introduceți „127.0.0.1”.

en: This is the language of the audio stream.
ro: Limba fluxului audio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ro: Aceasta este interfața principală folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cel mai bun modul disponibil.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ro: Dimensiunea maximă a pachetului la nivelul aplicației ce poate fi transmis prin rețea (în baiți).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ro: Dimensiunea maximă în baiți a fișierului temporar care va fi folosit pentru stocarea fluxurilor decalate temporal.

en: This is the muxer that will be used for audio.
ro: Multiplexorul care va fi folosit pentru audio.

en: This is the muxer that will be used for video.
ro: Multiplexorul care va fi folosit pentru video.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ro: Numele sesiunii care va fi anunțată în SDP (Session Descriptor).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ro: Numărul de buffere audio asupra cărora se efectuează măsurătoarea de putere. Un număr ridicat de buffere va crește timpul de răspuns al filtrului la vârfuri de amplitudine, dar îl va face mai puțin sensibil la variații scurte.

en: This is the output URI that will be used for audio.
ro: Aceasta este adresa URI de ieșire care va fi folosită pentru audio.

en: This is the output URI that will be used for video.
ro: Aceasta este adresa URI de ieșire care va fi folosită pentru video.

en: This is the output access method that will be used for audio.
ro: Aceasta este metoda de acces de ieșire care va fi folosită pentru audio.

en: This is the output access method that will be used for video.
ro: Aceasta este metoda de acces de ieșire care va fi folosită pentru video.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ro: Dimensiunea relativă implicită a fonturilor care vor fi randate pe video. Dacă este stabilită valoarea absolută a fontului, dimensiunea relativă va fi suprascrsă.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ro: Aceasta este metoda de ieșire video folosită de VLC. Comportamentul implicit este de a selecta automat cea mai bună metodă disponibilă.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ro: Nivelul de detaliere a verbozității (0=numai erori și mesaje standard, 1=avertismente, 2=depanare).

en: This is the video codec that will be used.
ro: Codecul video care va fi folosit.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ro: Modulul de codare video care va fi folosit (și opțiunile lui asociate).

en: This linear gain will be applied in software.
ro: Acest nivel liniar va fi aplicat în software.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ro: Castigul liniar va fi aplicat la iesirea audio.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ro: Acest modul scoate fluxul transcodat către o rețea, prin protocolul MMS.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ro: Acest modul scrie fluxul transcodat într-un fișier.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ro: Această opțiune adaugă un decalaj (pozitiv sau negativ) la prioritățile implicite ale VLC. O puteți folosi să reglați prioritatea VLC în raport cu alte programe, sau față de alte instanțe ale VLC.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ro: Această opţiune vă permite stabilirea titlului, în funcţie de redarea în curs<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Titlu<br>$g: Gen<br>$n: Nr. Piesă<br>$p: În redare<br>$A: Data<br>$D: Durata<br>$Z: "În redare" (Revenire la Titlu - Artist)

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ro: Acesată opțiune poate fi folosită pentru a modifica modul în care VLC își selectează codecurile (metodele de decompresie). Doar utilizatorii avansați ar trebui să modifice această opțiune, deoarece aceasta poate întrerupe redarea tuturor fluxurilor.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ro: Această opţiune este utilă dacă se doreşte micşorarea latenţei la citirea fluxului

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ro: Această opţiune selectează un algoritm downmix, din stereo în mono, ce este folosit în canalul de mixaj al căştilor. Oferă efectul audio al unei camere plină cu difuzoare.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ro: Această opţiune reduce la tăcere toate celelalte canale, cu excepţia canalului selectat.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ro: Aceasta suprascrie canalul. Măsurat în Hz.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ro: Acest format de date transferate, va fi atribuit tipurilor de încărcături dinamice (între 96 şi 127) dacă nu se poate determina altfel prin maparea în-afara-benzii (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ro: Această cheie privată (în format PEM) este utilizată pentru partea TLS a serverului.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ro: Acest program nu vine CU NICIO GARANȚIE, în limitele permise de lege.
    Puteți să îl redistribuiți în acord cu termenii Licenței Publice Generale GNU;
    vedeți fișierul COPYING pentru detalii.
    Scris de echipa VideoLAN; vedeți fișierul AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ro: Aceasta reduce fluctuațiile în QP înaintea compresiei curbei. Estompează temporar claritatea complexității.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ro: Aceasta randează fontul utilizând „YUV paletizat”. Această opțiune este necesară doar dacă vreți să codați subtitluri DVB.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ro: Selectați plugin-ul folosit pentru re-eșantionarea audio.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
ro: Stabilește modul canalelor de ieșire audio folosit implicit, atunci când este posibil (de exemplu dacă este suportat de hardware-ul pe care îl aveți, precum și de fluxul audio care este redat).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ro: Acest flux va fi deschis întotdeauna la pornirea VLC.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
ro: Acest asistent oferă acces doar la un mic subset din capabilitățile de difuzare și de transcodare ale VLC. Dialogurile „Deschide” și „Difuzare” oferă acces la mai multe facilități.

en: Threads
ro: Instanţe de execuţie

en: Three component motion estimation
ro: Estimare mişcare prin trei componente

en: Threshold
ro: Prag

en: Threshold level
ro: Nivel de prag

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ro: Pragul ce trebuie atins pentru a declanşa o alarmă. Dacă nivelul audio este sub prag în acest timp, va fi trimisă o alarmă (implicit 0.1).

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Time
ro: Timp

en: Time Control
ro: Control de timp

en: Time Slider
ro: Glisor de timp

en: Time Toolbar
ro: Bară de unelte pentru timp

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ro: Ora Ferestrei din timpul în care nivelul audio este măsurat în ms, pentru detecţia silenţioasă. Dacă nivelul audio este sub prag în acest timp, va fi trimisă o alarmă (implicit 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
ro: Intervalul între două mesaje de alarmă în ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ro: Timpul dintre două mesaje de alarmă, în ms. Această valoare este folosită pentru a evita saturaţia de alarmare (implicit 2000).

en: Time code
ro: Cod timp

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ro: Timpul unei întârzieri medie in milisecunde. Notați media.

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ro: Timp în milisecunde a adâncimii maxime de sweep. Astfel, domeniul de sweep va fi întârziere-timp +/- adâncime-sweep.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ro: Timpul, în milisecunde, a întârzierii semnalului din stânga în dreapta, şi invers.

en: Time-To-Live (TTL)
ro: Timp-până-la-Live (TTL)

en: Time:
ro: Timp:

en: Timeout
ro: Limită de timp

en: Timeout (ms)
ro: Limită de timp (ms)

en: Timeshift directory
ro: Dosar pentru decalaj temporal

en: Timeshift granularity
ro: Granularitate decalaj temporal

en: Title
ro: Titlu

en: Title %i%s
ro: Titlu %i%s

en: Title font
ro: Font pentru titlu

en: Title metadata
ro: Metadată titlu

en: Title to put in ASF comments.
ro: Titlul de pus în comentariile ASF.

en: To
ro: Către

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ro: Pentru a obține ajutor exhaustiv, folosiți „-H”.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ro: Pentru selectarea polarizării unui transponder, în mod normal se aplică un voltaj diferit LNB-ului (low noise block-downconverter)

en: Toggle Fullscreen mode
ro: Comută modul pe tot ecranul

en: Toggle Transparency
ro: Comută transparența

en: Toggle autoscaling
ro: Comută scalarea automată

en: Toggle deinterlacing
ro: Comutare deinterlacing

en: Toggle playlist
ro: Comută lista de redare

en: Toggle random playlist playback
ro: Comută redarea aleatoare a listei de redare

en: Toggle the video in fullscreen
ro: Comută video pe tot ecranul

en: Toggle the video out fullscreen
ro: Comută video de pe tot ecranul

en: Toggle wallpaper mode in video output
ro: Comutare mod tapet în ieșirea video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ro: Comutare mod tapet pentru redarea video.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ro: Toleranța decupajului de chroma key la variațiile culorii pentru planul U. O valoare între 10 și 20 pare considerabilă.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ro: Toleranța decupajului de chroma key la variațiile culorii pentru planul V. O valoare între 10 și 20 pare considerabilă.

en: Tonga (Tonga Islands)
ro: Tonga (Insulele Tonga)

en: Tool
ro: Unealtă

en: Toolbar Elements
ro: Elementele barei de unelte

en: Toolbar position:
ro: Poziția barei de unelte:

en: Toolbars Editor
ro: Editor de bară de unelte

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ro: Mut

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ro: Cu sunet

en: Top
ro: Sus

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
ro: Coordonatele colţului stânga-sus, a ecranului secundar.

en: Top left corner X coordinate
ro: Coordonată X colțul sus stânga

en: Top left corner Y coordinate
ro: Coordonată Y colțul sus stânga

en: Top-Left
ro: Stânga-Sus

en: Top-Right
ro: Dreapta-Sus

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ro: Înălțimea totală a mozaicului, în pixeli.

en: Total pixel height of the peak items.
ro: Înălțimea de pixeli totală a elementelor vârfurilor.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ro: Lățimea totală a mozaicului, în pixeli.

en: Total/Remaining time
ro: Timp total sau rămas

en: Track
ro: Pistă

en: Track ID
ro: ID pistă

en: Track Number
ro: Număr piesă

en: Track Synchronisation
ro: Sincronizare pistă

en: Track Synchronization
ro: Sincronizare pistă

en: Track number
ro: Număr pistă

en: Track replay gain
ro: Piesă ReplayGain

en: Track settings
ro: Setări de pistă

en: Track size (in sectors)
ro: Dimensiune pistă (în sectoare)

en: Tracks
ro: Piste

en: Traditional Chinese (Big5)
ro: Chineză tradițională (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ro: Chineză tradițională Unix (EUC-TW)

en: Transcode
ro: Transcodare

en: Transcode audio
ro: Transcodează audio

en: Transcode stream output
ro: Transcodare flux de ieșire

en: Transcode video
ro: Transcodează video

en: Transcode/Save to file
ro: Transcodează/Salvează în fișier

en: Transcoding Options
ro: Opțiuni de transcodare

en: Transcoding options
ro: Opțiuni de transcodare

en: Transcript
ro: Transcriere

en: Transform
ro: Transformare

en: Transform type
ro: Tip de transformare

en: Transformation
ro: Transformare

en: Transmission mode
ro: Modalitate transmisie

en: Transparency
ro: Transparență

en: Transparency mask
ro: Mască de transparență

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ro: Transparența pozelor mozaic din prim-plan. 0 înseamnă transparent, 255 opac (implicit).

en: Transponder symbol rate
ro: Symbol rate transponder

en: Transponder/multiplex frequency
ro: Frecvență transponder/multiplexor

en: Transport protocol
ro: Protocol de transport

en: Transport stream ID
ro: ID flux transport

en: Transpose
ro: Transpunere

en: Treble adjustment of the audio input.
ro: Ajustarea tonurilor înalte din intrarea audio.

en: Treble level
ro: Nivel tonuri înalte

en: Trellis quantization
ro: Cuantificare trellis

en: Trickplay Reverse
ro: Redare inversă

en: Trigger button
ro: Buton de declanșare

en: Trigger button for mouse gestures.
ro: Buton de declanșare pentru gesturi de maus.

en: Trust MPEG timestamps
ro: Încredere în marcajul temporal MPEG

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ro: Încearcă să rezolve câteva bug-uri:
    1  detectare automată
    2  msmpeg4 vechi
    4  xvid întrețesut
    8  ump4 
    16 fără umplutură
    32 ac vlc
    64 crominanță Qpel
    Aceasta trebuie să fie suma valorilor. De exemplu, pentru a rezolva „ac vlc” și „ump4”, introduceți 40.

en: Try to parse the announce
ro: Încearcă o analiză a anunțului

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ro: Încearcă să se utilizeze accelerarea hardware pentru conversii YUV->RGB. Această opțiune nu are niciun efect când se utilizează overlay-uri.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ro: Încearcă să se utilizeze buffer-area triplă atunci când se utilizează overlay-uri YUV. Aceasta are ca rezultat o calitate video mult mai bună (fără flicărire).

en: Tuner Frequency
ro: Frecvența tunerului

en: Tuner TV Channel
ro: Canalul tunerului TV

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ro: Acordor audio mono/stereo și selectia pistei.

en: Tuner card
ro: Placă de tuner

en: Tuner country code
ro: Codul de țară al tunerului

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
ro: Frecvența tunerului în Hz sau kHz (vedeți ieșirea de depanare)

en: Tuner input type
ro: Tipul de intrare al tunerului

en: Tuner properties
ro: Proprietăți tuner

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ro: Tunel RTSP și RTP peste HTTP

en: Turkish
ro: Turcă

en: Turkish (ISO 8859-9)
ro: Turcă (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ro: Turcă (Windows-1254)

en: Turkmen
ro: Turkmenă

en: Turn off all warning and information messages.
ro: Dezactivează toate mesajele de atenționare și informare.

en: Two bookmarks have to be selected.
ro: Trebuie să fie selectate două semne de carte.

en: Two pass
ro: Două treceri

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip:

en: UDP Multicast
ro: Multicast UDP

en: UDP Unicast
ro: Unicast UDP

en: UDP input
ro: Intrare UDP

en: UDP stream output
ro: Flux de ieșire UDP

en: UDP timeout (in ms)
ro: Limită de timp UDP (în ms)

en: UNIX socket command input
ro: Intrare de comandă socket UNIX

en: URL description
ro: Descriere URL

en: URL metadata
ro: Metadată URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ro: URL cu informaţii despre fluxul canalului dvs.

en: USF subtitles decoder
ro: Decodor de subtitluri USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
ro: Autodetectare subtitrare UTF-8

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Ukrainian (KOI8-U)
ro: Ukrainiană (KOI8-U)

en: Ultra-wideband (32kHz)
ro: Bandă ultra largă (32kHz)

en: Un-Zoom
ro: De-zoom-are

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ro: Număr LNB DiSEqC neangajat

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea de jos a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea din stânga a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea din dreapta a imaginii video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ro: Anulare trunchiere a unui pixel din partea de sus a imaginii video

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Unidentified codec
ro: Codec neidentificat

en: Uninstall Windows Service
ro: Dezinstalează serviciul Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ro: Dezinstalează serviciul și ieși.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ro: Numele unic de reţea din System Tuning Spaces

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ro: Frecvenţă comutare LNB universală (kHz)

en: Universal, Chinese (GB18030)
ro: Universal, Chineză (GB18030)

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Video
ro: Video necunoscut

en: Unknown category
ro: Categorie necunoscută

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ro: Comanda '%s' este necunoscută. Introduceți 'help' pentru ajutor.

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

en: Unset
ro: Deselectează

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Unspecified (0V)
ro: Nespecificat (0V)

en: Untitled
ro: Neintitulat

en: Up
ro: Sus

en: Update
ro: Actualizează

en: Update VLC media player
ro: Actualizare VLC media player

en: Update the tree
ro: Actualizează arborele

en: Upstream rate
ro: Rată upstream

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [flux] ...
    Puteți specifica fluxuri multiple în linia de comandă.
    Ele vor fi adăugate la coada listei de redare.
    Primul element specificat va fi primul redat.
    
    Stiluri de opțiuni:
      --opțiune  O opțiune globală care este stabilită pe durata programului.
       -opțiune  O versiune de o singură literă a unei --opțiuni globale.
       :opțiune  O opțiune care se aplică doar fluxului direct dinaintea ei
                 și care suprascrie configurările precedente.
    
    Sintaxă flux MRL:
      [[acces][/demux]://]URL[#[titlu][:capitol][-[titlu][:capitol]]]
      [:opțiune=valoare ...]
    
      Multe dintre --opțiunile globale pot fi de asemenea folosite ca :opțiuni specifice MRL.
      Pot fi specificate perechi multiple :opțiune=valoare.
    
    Sintaxă URL:
      file:///cale/fișier            Fișier media obișnuit
      http://gazdă[:port]/fișier     URL HTTP
      ftp://gazdă[:port]/fișier      URL FTP
      mms://gazdă[:port]/fișier      URL MMS
      screen://                      Captură de ecran
      dvd://[dispozitiv]             unitate DVD
      vcd://[dispozitiv]             unitate VCD 
      cdda://[dispozitiv]            unitate Audio CD 
      udp://[[<adresă sursă>]@[<adresă alocată>][:<port alocat>]]
                                     flux UDP trimis de un server de difuzare de flux
      vlc://pause:<secunde>          Pune în pauză lista de redare pentru un anumit timp
      vlc://quit                     Element special pentru ieșire din VLC

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ro: Folosește meniurile Blu-ray. Dacă se dezactivează, filmul va începe direct

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ro: Folosește RTP peste RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
ro: Folosește S/PDIF atunci când este disponibil

en: Use VLC frequency bands
ro: Folosire benzi frecvenţă VLC

en: Use YUVP renderer
ro: Folosește render YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
ro: Folosește o poză locală drept siglă pe video

en: Use a plugins cache
ro: Folosește un cache pentru module

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ro: Folosește un cache pentru module care va imbunătăți timpul de pornire al VLC.

en: Use a skinned playlist
ro: Folosește o listă de redare cu tematică

en: Use a sub&title file
ro: Folosește un fișier sub&titlu

en: Use assembler CPU optimizations.
ro: Folosește optimizări CPU de asamblor.

en: Use chapter codecs found in the segment.
ro: Folosește codecurile de capitol găsite în segment.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ro: Folosire saturaţie cromatică, ca şi parte a procesului de estimare a mişcării

en: Use custom skin
ro: Folosește o tematică personalizată

en: Use downmix algorithm
ro: Folosire algoritm downmix

en: Use float32 output
ro: Folosește ieșire float32

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ro: Utilizează conversii YUV->RGB hardware

en: Use hardware blending support
ro: Folosește suportul pentru dozare hardware

en: Use keyframes
ro: Folosește keyframe-uri

en: Use media library
ro: Folosește biblioteca media

en: Use motion sensors
ro: Utilizează senzor mișcare

en: Use muxers rate control mechanism
ro: Folosirea mecanismului de control ritm al multiplexoarelor

en: Use native style
ro: Foloșeste stilul nativ

en: Use only one instance when started from file manager
ro: Folosește o singură instanță când este pornit din managerul de fișiere

en: Use playback control?
ro: Folosește control de redare

en: Use randomized IV for encryption
ro: Folosește IV aleator pentru criptare

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ro: Folosește numere secvențiale în loc de marcaj temporal

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ro: Folosește numere secvențiale în loc de marcaj temporal pentru numerotarea instantaneelor

en: Use subtitle file
ro: Foloșeste un fișier de subtitlu

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ro: Folosște matricea de cuantificare MPEG4 pentru codarea MPEG2. Aceasta produce imagini de calitate mai bună, menținând în același timp compatibilitatea cu decodoarele MPEG2 standard.

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ro: Folosiţi benzile VLC de frecvenţă. Altfel, folosiţi benzile de frecvenţă ISO Standard.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
ro: Folosește aceasta pentru a difuza către un grup dinamic de calculatoare aflate pe o rețea activată pentru multicast. Aceasta este metoda cea mai eficientă de a difuza către mai multe calculatoare, dar nu va funcționa prin internet. La flux vor fi adăugate anteturi RTP.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
ro: Folosește aceasta pentru a difuza către un grup dinamic de calculatoare aflate pe o rețea activată pentru multicast. Aceasta este metoda cea mai eficientă de a difuza către mai multe calculatoare, dar nu va funcționa prin internet.

en: Use this to stream to a single computer.
ro: Folosește acest flux pe un singur calculator.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
ro: Folosește aceasta pentru a difuza către un singur calculator. La flux vor fi adăugate anteturi RTP.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ro: Folosiți această opțiune atunci când știți că fluxul este (sau nu este) codat cu Dolby Surround, dar eșuează în a fi detectat ca atare. Chiar dacă fluxul nu este codat cu Dolby Surround, activarea acestei opțiuni ar putea îmbunătăți experiența de utilizare, în special atunci când se combină cu mixerul canalului de căști.

en: Use track length as maximum unit in seek?
ro: Folosește lungimea pistei ca unitate maximă în căutare

en: Use triple buffering for overlays
ro: Utilizează buffer-are triplă pentru overlay-uri

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ro: Folosire, în schimb, coduri cu lungime variabilă, util pentru rate de biţi foarte înalte

en: Use video buffers in system memory
ro: Utilizează memoria de sistem pentru buffer-e video

en: Used for statistics.
ro: Folosit pentru statistici.

en: User
ro: Utilizator

en: User Agent
ro: Agent utilizator

en: User name
ro: Nume utilizator

en: User name that will be requested to access the stream.
ro: Numele utilizator care va fi cerut pentru a accesa fluxul.

en: User name that will be used for the connection.
ro: Numele utilizator care va fi folosit pentru conexiune.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ro: Numele utilizator care va fi folosit pentru conexiunea la proxy-ul SOCKS.

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: V&iew
ro: V&izualizare

en: V-plane color
ro: Culoare plan V

en: VBI & Teletext
ro: VBI și Teletext

en: VBI and Teletext decoder
ro: Decodor de VBI și teletext

en: VBI capture device
ro: Dispozitiv de captură VBI

en: VBR Quality
ro: Calitate VBR

en: VBR mode
ro: Mod VBR

en: VC-1 packetizer
ro: Pachetizor VC-1

en: VC1 video demuxer
ro: Demultiplexor video VC1

en: VCD Format
ro: Format VCD

en: VCD device
ro: Dispozitiv VCD

en: VCD input
ro: Intrare VCD

en: VDA output pixel format
ro: Format pixel ieşire VDA

en: VDR Cut Marks
ro: Semne tăiere VDR

en: VDR recordings
ro: Înregistrări VDR

en: VHS movie
ro: Film VHS

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ro: VLC poate evita crearea de titluri de fereastră, cadre, etc. în ferestrele din jurul imaginii video, permițând o fereastră „minimală”.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ro: VLC poate afișa mesaje pe imaginea video. Aceasta se numește OSD (On Screen Display).

en: VLC can't recognize the input's format
ro: VLC nu a putut recunoaște formatul de intrare

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ro: VLC nu poate deschide ORICE dispozitiv de captură. Pentru detalii, verificaţi jurnalul de erori.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ro: VLC nu poate stabili titlul DVD-ului. Este posibil să nu poată decripta întregul disc.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ro: VLC nu se poate conecta la  "%s:%d".

en: VLC could not connect with the given server.
ro: VLC nu s-a putut conecta la serverul specificat.

en: VLC could not open the %s module.
ro: VLC nu a putut deschide modulul %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ro: VLC nu a putut deschide modulul decodor.

en: VLC is started from file association
ro: Pornește pe baza asocierii de fișier

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ro: VLC nu a putut deschide MRL-ul '%s'. Verifică jurnalul pentru detalii.

en: VLC media player - Web Interface
ro: Interfață Web - VLC media player

en: VLC media player Help
ro: Ajutor VLC media player

en: VLC media player Help...
ro: Ajutor VLC media player...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ro: VLC media player și VideoLAN sunt mărci înregistrate ale Asociației VideoLAN.

en: VLC media player updates
ro: Actualizări VLC media player

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ro: VLC folosește în mod normal Freetype pentru randare, dar aceasta vă permite să folosiți svg, de exemplu.

en: VLC preferences
ro: Preferințe VLC

en: VLC skins website
ro: saitul web pentru tematici VLC

en: VLC version %s (%s)
ro: Versiune VLC %s (%s)

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ro: VLC va continua să redea elementul curent din lista de redare.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ro: VLC va continua să redea indefinit lista de redare.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ro: VLC va reda aleator fișierele din lista de redare până va fi întrerupt.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
ro: VLC va porni doar cu o pictogramă în zona de notificare

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ro: Conexiunea VLC la serverul specificat a fost respinsă.

en: VLC's implementation of Video On Demand
ro: Implementarea VLC pentru video la cerere (Video On Demand)

en: VLM configuration file
ro: Fișier de configurare VLM

en: VLM configurator
ro: Configurator VLM

en: VNC Host
ro: Gazdă VLC

en: VNC Password
ro: Parolă VNC

en: VNC Port
ro: Port VNC

en: VNC client access
ro: Accesul VNC a clientului

en: VNC password.
ro: Parolă VNC.

en: VNC port number.
ro: Număr port VNC.

en: VOC demuxer
ro: Demultiplexor VOC

en: VOD:
ro: Video la cerere (VOD):

en: Variance
ro: Dispersie

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ro: Diversele decodoare/codificatoare audio şi video, livrate de către biblioteca FFmpeg. Acestea includ (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG şi alte codecuri

en: Verbosity
ro: Detaliere

en: Verbosity (0,1,2)
ro: Verbozitate (0,1,2)

en: Version
ro: Versiune

en: Vertical (13V)
ro: Verticală (13V)

en: Vertical flip
ro: Întoarcere pe verticală

en: Very Low Definition (240 lines)
ro: Rezoluţie Foarte Scăzută (240 de linii)

en: Very short backwards jump
ro: Săritură foarte scurtă înapoi

en: Very short forward jump
ro: Săritură foarte scurtă înainte

en: Very short jump length
ro: Lungime foarte scurtă de săritură

en: Very short jump length, in seconds.
ro: Lungime foarte scurtă de săritură, în secunde.

en: Video &Track
ro: Pistă &video

en: Video Auto Scaling
ro: Scalare video automată

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
ro: Intrare video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Capture height
ro: Înălţime Captură Video

en: Video Capture height in pixel
ro: Înălţimea Capturii Video, în pixeli

en: Video Capture width
ro: Lăţime Captură Video

en: Video Capture width in pixel
ro: Lăţimea Capturii Video, în pixeli

en: Video Decode Acceleration Framework (VDA)
ro: Arhitectură Accelerare Decodare Video (VDA)

en: Video Effects
ro: Efecte video

en: Video FPS
ro: Cadre per secundă (FPS) video

en: Video Files
ro: Fișiere video

en: Video ID
ro: ID video

en: Video Manager
ro: Gestionar video

en: Video On Demand ( VOD )
ro: Video la cerere (VOD)

en: Video PID
ro: PID video

en: Video Settings
ro: Setări video

en: Video Track
ro: Pistă video

en: Video X coordinate
ro: Coordonată X video

en: Video Y coordinate
ro: Coordonată Y video

en: Video alignment
ro: Aliniament video

en: Video bitrate
ro: Rată de biți video

en: Video bitrate tolerance
ro: Toleranță rată de biți video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ro: Toleranță rată de biți video în kbiți/s.

en: Video capture
ro: Captură video

en: Video capture controls (if supported by the device)
ro: Controale captură video (dacă sunt suportate de dispozitiv)

en: Video capture device
ro: Dispozitivul pentru captură video

en: Video capture device node.
ro: Nodul dispozitivului de captură video

en: Video codec
ro: Codec video

en: Video codecs
ro: Codori video

en: Video connection
ro: Conexiune video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ro: Conexiune video pentru utilizarea la capturile DeckLink. Opţiuni valide: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lăsaţi necompletat pentru modul implict al plăcii.

en: Video cropping
ro: Trunchiere video

en: Video device
ro: Dispozitiv video

en: Video device name
ro: Nume dispozitiv video

en: Video encoder
ro: Codor video

en: Video filter
ro: Filtru video

en: Video filter module
ro: Modul filtru video

en: Video filters are used to process the video stream.
ro: Filtrele video sunt folosite pentru procesarea fluxului video.

en: Video filters will be applied to the video stream.
ro: Filtrele video vor fi aplicate la fluxul video.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ro: Filtrele video vor fi aplicate fluxurilor video (după ce sunt aplicate overlay-urile). Puteți introduce o listă de filtre separată prin virgulă.

en: Video frame-rate
ro: Frecvență cadre video

en: Video height
ro: Înălțime video

en: Video input
ro: Intrare video

en: Video input chroma format
ro: Formatul de crominanță pe intrarea video

en: Video input frame rate
ro: Frecvența de cadre pe intrarea video

en: Video input pin
ro: Pin de intrare video

en: Video memory
ro: Memorie video

en: Video memory output
ro: Ieșire de memorie video

en: Video mode
ro: Mod video

en: Video output URL
ro: URL ieșire video

en: Video output access method
ro: Metoda de acces de ieșire video

en: Video output module
ro: Modul de ieșire video

en: Video output modules
ro: Module de ieșire video

en: Video output muxer
ro: Multiplexor de ieșire video

en: Video output pin
ro: Pin de ieșire video

en: Video port
ro: Port video

en: Video post processing filter
ro: Filtru de post procesare video

en: Video quality post-processing level
ro: Nivel de post procesare a calității video

en: Video scale
ro: Scalare video

en: Video scaling
ro: Scalare video

en: Video scaling factor
ro: Factor de scalare video

en: Video scaling filter
ro: Filtru de scalare video

en: Video settings
ro: Setări video

en: Video size
ro: Dimensiune video

en: Video snapshot directory (or filename)
ro: Dosar pentru instantanee video (sau nume de fișier)

en: Video snapshot file prefix
ro: Prefix de fișier pentru instantanee video

en: Video snapshot format
ro: Format pentru instantanee video

en: Video snapshot height
ro: Înălțime instantaneu video

en: Video snapshot width
ro: Lățime instantaneu video

en: Video snapshots
ro: Capturi video instantanee

en: Video splitter module
ro: Modul separator video

en: Video standard
ro: Standardul video

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ro: Standard video (implicit, SECAM, PAL, sau NTSC).

en: Video title
ro: Titlu video

en: Video transformation filter
ro: Filtru de transformare video

en: Video width
ro: Lățime video

en: Video4Linux compressed A/V input
ro: Intrare A/V comprimare Video4Linux

en: Video4Linux input
ro: Intrare Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
ro: Tunare radio Video4Linux

en: VideoLAN Website...
ro: Sait web Video LAN...

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Vietnamese (VISCII)
ro: Vietnameză (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ro: Vietnameză (Windows-1258)

en: View
ro: Vizualizare

en: View certificate
ro: Vezi certificat

en: Visualization
ro: Vizualizare

en: Visualization:
ro: Vizualizare:

en: Visualizations
ro: Vizualizări

en: Visualizations selector
ro: Selector de vizualizări

en: Visualize motion vectors
ro: Vizualizare vectori de mișcare

en: Visualizer
ro: Vizualizator

en: Visualizer filter
ro: Filtru de vizualizare

en: VoD server module
ro: Modul server VoD

en: Voice activity detection
ro: Detectare activitate vocala

en: Volume
ro: Volum

en: Volume %ld%%
ro: Volum %ld%%

en: Volume Control
ro: Control de volum

en: Volume Down
ro: Scade volumul

en: Volume Mute
ro: Volum mut

en: Volume Set
ro: Stabilire volum audio

en: Volume Up
ro: Crește volumul

en: Volume down
ro: Volum mai încet

en: Volume normalization
ro: Normalizare volum

en: Volume normalizer
ro: Normalizator de volum

en: Volume of the audio input.
ro: Volumul de intrare audio.

en: Volume up
ro: Volum mai tare

en: Vorbis audio decoder
ro: Decodor audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ro: Codor audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ro: Pachetizor audio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
ro: Vorbis este un codec audio liber (utilizabil cu OGG)

en: Vu meter
ro: VU metru

en: WAV demuxer
ro: Demultiplexor WAV

en: WAV muxer
ro: Multiplexor WAV

en: WMServer RTSP dialect
ro: Dialect RTSP WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ro: Serverele WMServer folosesc un dialect nonstandard pentru RTSP. Prin acest parametru, VLC va încerca să-şi asume anumite opţiuni, contrar ghidului RFC 2326.

en: WPL playlist import
ro: Import de listă de redare WPL

en: Wall
ro: Zid

en: Wall video filter
ro: Filtru de efect de zid video

en: Wallpaper
ro: Tapet

en: Warning
ro: Averisment

en: Water effect
ro: Efect de apă

en: Wave
ro: Vălurit

en: WaveOut audio output
ro: Ieșire audio WaveOut

en: Waves
ro: Unde

en: Website
ro: Pagină Web

en: Western European (IBM 00850)
ro: Vest european (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
ro: Vest-europeană (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ro: Vest-europeană (Windows-1252)

en: Wet
ro: Udă

en: Wet mix
ro: Mixare Udă

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ro: Când este posibil, în locul folosirii modulului de ieşire flux, va fi înregistrat fluxul de intrare

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ro: Când există disponibile mai multe formate video, selectaţi unul a cărui rezoluţie este apropiată de (dar nu mai mare de) această configurare, măsurată în număr de linii. Utilizaţi această opţiune pentru a reda rezoluţii înalte dar nu dispuneţi de o reţea bună sau de un CPU puternic.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
ro: La difuzarea prin folosirea UDP, fluxurile pot fi anunțate folosind protocolul de anunțare SAP/SDP. În acest mod, clienții nu vor fi nevoiți să introducă adresa multicast, aceasta va apărea în lista lor de redare dacă activează interfața SAP suplimentară.
    Dacă vreți să dați un nume fluxului dumneavoastră, introduceți-l aici, altfel se va folosi un nume implicit.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ro: Atunci când controlul de curgere SAP este dezactivat, aceasta vă permite să stabiliți intervalul fix între anunțurile SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ro: Când aceasta este activată, interfața va arăta o casetă de dialog de fiecare dată când este necesară o introducere din partea utilizatorului.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ro: Când aceasta este activată, preferințele și/sau interfețele vor arăta toate optiunile disponibile, incluzându-le și pe cele pe care majoritatea utilizatorilor nu ar trebui să le atingă niciodată.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ro: Când acestă opțiune este activată, analizorul SAP va îndepărta unele anunțuri care nu sunt conforme.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ro: Când este activat acest mod, pixelii vor fi afișați ca negru sau alb. Valoarea pragului va fi luminozitatea definită mai jos.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ro: Când se folosește intrarea PVR (sau o sursă foarte neregulată), ar trebui să stabiliți aceasta la 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ro: La utilizarea opțiunii de instanță unică, adaugă elementele la coada listei de redare și continuă redarea elementului curent.

en: White
ro: Alb

en: White Blue
ro: Alb albastru

en: White Green
ro: Alb verde

en: White Red
ro: Alb roșu

en: White balance temperature (K)
ro: Temperatura balansului de alb (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ro: Temperatura balansului de alb, ca şi temperare a culorii, în grade Kelvin (28000 este incandescenţa minimă, 6500 este maximul luminii zilei).

en: Wide-band (16kHz)
ro: Bandă largă (16kHz)

en: Width
ro: Lățime

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ro: Lățimea în pixeli a bordurii între miniaturi.

en: Width of the virtual room
ro: Lățimea camerei virtuale

en: Width of video or subtitle elementary streams
ro: Lăţimea fluxurilor, video sau de subtitrare, elementare

en: Win32 font renderer
ro: Render de fonturi Win32

en: Window
ro: Fereastră

en: Window decorations
ro: Decorațiuni fereastră

en: Window properties
ro: Proprietăți fereastră

en: Window size
ro: Dimensiunea fereastrei

en: Windows GDI video output
ro: Ieșire video Windows GDI

en: Windows Media NSC metademux
ro: Metademultiplexor Windows Media NSC

en: Windows Service interface
ro: Interfață serviciu Windows

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ro: Configurația ferestrelor ultimei tematici folosite. Această opțiune este actualizată automat, nu o atingeți.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ro: Opacitatea ferestrelor, între 0.1 și 1

en: Workaround bugs
ro: Soluție alternativă pentru bug-uri

en: Workaround for France
ro: Soluție alternativă pentru Franța

en: Write every 128th miniframe to a folder.
ro: Scrie fiecare al 128-lea minicadru într-un dosar.

en: Write process id to file
ro: Scrie ID-ul procesului în fișier

en: Writes process id into specified file.
ro: Scrie ID-ul procesului în fișierul specificat.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ro: Coordonata X a colțului din stânga-sus a mozaicului.

en: X coordinate
ro: Coordonata X

en: X coordinate of the encoded subtitle
ro: Coordonata X a sbtitlului codat

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ro: Coordonata X a siglei. Puteți muta sigla prin clic stânga peste ea.

en: X coordinate of the mask.
ro: Coordonata X a măștii.

en: X coordinate of the rendered subtitle
ro: Coordonata X a sbtitlului randat

en: X offset
ro: Decalaj X

en: X offset, from the left screen edge.
ro: Decalaj pe axa X, de la marginea din stânga.

en: X window
ro: Fereastră X

en: X.509 Certificate Authority
ro: Autoritate Certificare X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
ro: Lista Certificatelor de Revocare X.509

en: X.509 Client certificate
ro: Certificat Client X.509

en: X.509 Client private key
ro: Cheia privată X,509 a clientului

en: X11 display
ro: Afișor X11

en: X11 video output (XCB)
ro: Ieșire video X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
ro: Fereastră video X11 (XCB)

en: X11 window ID
ro: ID fereastră X11

en: XA demuxer
ro: Demultiplexor XA

en: XDG-screensaver
ro: Screensaver XDG

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ro: Format de listă de redare partajabil XML (XSPF)

en: XSPF playlist
ro: Listă de redare XSPF

en: XSPF playlist export
ro: Export de listă de redare XSPF

en: XSPF playlist import
ro: Import listă de redare XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
ro: Listă de redare XSPF|*.xspf|fișier M3U|*.m3u|listă de redare HTML|*.html

en: XVideo format id
ro: ID format XVideo

en: XVideo output (XCB)
ro: Ieșire XVideo (XCB)

en: XWD file (autodetect)
ro: Fişier XWD (autodetecţie)

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ro: Coordonata Y a colțului din stânga-sus a mozaicului.

en: Y coordinate
ro: Coordonata Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ro: Coordonata Y a sbtitlului codat

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ro: Coordonata Y a siglei. Puteți muta sigla prin clic stânga peste ea.

en: Y coordinate of the mask.
ro: Coordonata Y a măștii.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ro: Coordonata Y a sbtitlului randat

en: Y offset
ro: Decalaj Y

en: Y offset, down from the top.
ro: Decalaj pe axa Y, din partea de sus.

en: YUV output
ro: Ieșire YUV

en: YUV video output
ro: Ieșire video YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ro: Decalajul cubului de culoare YUV în planul V (0 - 127).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
ro: Antet YUV4MPEG2 (implicit este dezactivat)

en: YUVP converter
ro: Convertor YUVP

en: Yellow
ro: Galben

en: Yes
ro: Da

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ro: Puteți să dezactivați complet ieșirea audio. Etapa de decodare audio nu va mai avea loc, salvând astfel ceva putere de procesare.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ro: Puteți dezactiva complet procesarea sub-imaginilor.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ro: Puteți să dezactivați complet ieșirea video. Etapa de decodare nu va avea loc, salvând în acest fel ceva putere de procesare.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ro: Puteți dezactiva

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ro: Puteţi impune înălţimea pentru instantaneul video. Implicit, va păstra înălţimea originală (-1). Folosind 0, va scala înălţimea pentru păstrarea raportului de aspect.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța înălțimea imaginii. Implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța lățimea imaginii. Implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Puteți forța poziția marcajului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Puteți forța aliniamentul mozaicului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ro: Puteți forța ordinea elementelor pe mozaic. Trebuie să dați o listă de ID(-uri) de imagine separate prin virgulă. Aceste ID-uri sunt asociate în modulul „mozaic-bridge”.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ro: Puteți forța poziția colțului din stânga sus al ferestrei video (coordonata X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ro: Puteți forța poziția colțului din stânga sus al ferestrei video (coordonata Y).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ro: Puteți forța poziția subimaginii pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ro: Puteți forța poziția telextului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ro: Puteți forța poziția textului pe imaginea video (0=centru, 1=stânga, 2=dreapta, 4=sus, 8=jos, puteți de asemenea să folosiți combinații ale acestori valori, de exemplu 6=stânga-sus).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța înălțimea imaginii video. În mod implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ro: Puteți forța lățimea imaginii video. În mod implicit (-1) VLC se va adapta la caracteristicile imaginii video.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ro: Puteţi impune lăţimea pentru instantaneul video. Implicit, va păstra lăţimea originală (-1). Folosind 0, va scala lăţimea pentru păstrarea raportului de aspect.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ro: Puteți introduce aici un lanț implicit de flux de ieșire. Consultați documentația pentru a afla cum să construiți asemenea lanțuri. Avertisment: acest lanț va fi activat pentru toate fluxurile.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ro: Puteți da o listă de intrări separate prin virgulă care vor fi concatenate împreună după cele normale.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ro: Puteți specifica manual o listă de semne de carte pentru un flux în forma „{name=nume-semn-de-carte,time=decalaj-de-timp-opțional,bytes=decalaj-de-baiți-opțional},{...}”

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
ro: Puteți încrusta vectorii de mișcare (săgeți arătând cum se mișcă imaginea) pe imagine. Această valoare este o mască, bazată pe aceste valori:
    1 - vizualizează vectorii de mișcare preziși înainte pentru cadrele P
    2 - vizualizează vectorii de mișcare preziși înainte pentru cadrele B
    4 - vizualizează vectorii de mișcare preziși înapoi pentru cadrele B
    Pentru a vizualiza toți vectorii, valoarea ar trebui să fie 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ro: Puteţi selecta "interfeţe suplimentare" pentru VLC. Acestea vor fi lansate în fundal, în plus față de interfața implicită. Utilizați o listă separată de module pentru interfață. (valorile comune sunt "rc" (control de la distanță), "http", "gesturi" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ro: Puteți selecta interfețe de control pentru VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
ro: Poți selecta fișiere locale folosind lista și butoanele următoare.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ro: Puteţi selecta ce modul de server VoD doriţi să utilizaţi. Pentru revenirea la modulul clasic vechi, stabiliţi configurarea ca `vod_rtsp'.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ro: Puteți folosi module specifice de ieșire video pentru clone. Folosiți o listă de module separate prin virgulă.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ro: Puteți folosi această opțiune pentru a plasa subtitlurile dedesubtul filmului, în loc de deasupra lui. Încercați mai multe poziții.

en: You can zoom the video by the specified factor.
ro: Puteți face zoom asupra imaginii video cu factorul specificat.

en: You have the latest version of VLC media player.
ro: Aveți cea mai recentă versiune VLC media player.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ro: Aveți două opțiuni:
     - interfața se va redimensiona la imaginea video nativă
     - imaginea video se va adapta la dimensiunea interfeței
     În mod implicit, interfața se redimensionează în conformitate cu dimensiunea video nativă.

en: You must set a name for the profile.
ro: Trebuie să specificați un nume pentru profil.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ro: În mod normal trebuie să alimentați modulul shoutcast cu fluxuri Ogg. Este însă de asemena posibil să difuzați un flux MP3 în loc, încât puteți să înaintați fluxuri MP3 la serverul shoutcast/icecast.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ro: Mac-ul nu pare a fi echipat cu un dispozitiv de intrare adecvat. Verificați conectorii și driverele.

en: Your account was rejected.
ro: Contul dumneavoastră a fost respins.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
ro: Încercarea dumneavoastră de conectare la server a fost respinsă.

en: Your input can't be opened
ro: Intrarea nu a putut fi deschisă

en: Your password was rejected.
ro: Parola dumneavoastră a fost respinsă.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ro: Biblioteca de decodare BD+, de sistem nu funcţionează. Lipseşte configurarea?

en: ZPL playlist import
ro: Import de listă de redare ZPL

en: Zero Order Hold (fastest)
ro: Zero Ordine Aşteptare (cel mai rapid)

en: Zip access
ro: Acces zip

en: Zip files filter
ro: Filtru pentru fișiere zip

en: Zone 0:top
ro: Zona 0:sus

en: Zone 1:right
ro: Zona 1:dreapta

en: Zone 2:bottom
ro: Zone 2:jos

en: Zone 3:left
ro: Zona 3:stânga

en: Zone 4:summary
ro: Zona 4:sumar

en: Zoom In
ro: Magnificare

en: Zoom Out
ro: Micşorare

en: Zoom mode: %s
ro: Mod de zoom: %s

en: [Display]
ro: [Afișare]

en: [Loop]
ro: [Buclă]

en: [Playlist]
ro: [Listă de redare]

en: [Random]
ro: [Aleator]

en: [Repeat]
ro: [Repetă]

en: [cdda:][device][@[track]]
ro: [cdda:][dispozitiv][@[pistă]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ro: [vcd:][dispozitiv][#[titlu][,[capitol]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ro: adaugă --advanced la linia de comandă pentru a vedea opțiunile avansate.

en: ask for extra verbosity when displaying help
ro: cere verbozitate suplimentară la afișarea ajutorului

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ro: automat - codorul va decide pe baza intrării (Cea mai bună)

en: bits
ro: biți

en: blocks
ro: blocuri

en: buffers
ro: zone tampon

en: clean effects
ro: efecte curate

en: decoder
ro: decodor

en: device, fifo or filename
ro: dispozitiv, fifo sau fișier

en: disabled
ro: dezactivat

en: end
ro: sfârșit

en: errors
ro: erori

en: extended selection list
ro: listă de selecție extinsă

en: fixed
ro: fix

en: float
ro: flotant

en: force coding frame as separate interlaced fields
ro: forţare cadru codare, ca şi câmpuri suprapuse-interlaced, separate

en: force coding frame as single picture
ro: forţare cadru codare, ca şi imagine unică

en: frame alternation
ro: alternare cadre

en: frames
ro: cadre

en: full
ro: complet

en: hearing impaired
ro: dizabilități de auz

en: iOS OpenGL video output
ro: Ieșire video iOS OpenGL

en: iTunes Music Library importer
ro: Importator de bibliotecă de muzică iTunes

en: in
ro: în

en: integer
ro: întreg

en: last.fm: Authentication failed
ro: last.fm: autentificarea a eșuat

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ro: libavcodec poate oferi rezistenţă la erori.
    Cu toate acestea, cu un codificator instabil (precum cel ISO MPEG-4 de la M$), se pot produce o mulţime de erori.
    Interval valid de valori, de la 0 la 4 (0 dezactivează orice rezistenţă la erori).

en: libprojectM effect
ro: efect libprojectM

en: motion
ro: mișcare

en: motion control interface
ro: interfață de control de mișcare

en: no
ro: niciun

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ro: nici-o opţiune de configurare nu va fi încărcată sau salvată în fişierul config.

en: none
ro: fără

en: offsets
ro: decalaje

en: packetizer
ro: pachetizator

en: packets
ro: pachete

en: play list
ro: listă de redare

en: print a list of available modules
ro: tipărește o listă cu toate modulele disponibile

en: print a list of available modules with extra detail
ro: tipărește cu detalii suplimentare o listă cu toate modulele disponibile

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ro: tipărește ajutorul pentru VLC (poate fi combinat cu --advanced și --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ro: tipărește ajutorul pentru VLC și toate modulele lui (poate fi combinat cu --advanced și --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ro: listează ajutor pentru un modul specific (poate fi combinat cu --avansat şi --ajutor-detaliat). Pentru potriviri stricte, la numele modulului, se foloseşte prefixul "=".

en: print version information
ro: afișează informații despre versiune

en: reset the current config to the default values
ro: resetează configurația curentă la valorile implicite

en: resets the current plugins cache
ro: resetează cache-ul de module curent

en: selection list
ro: listă de selecție

en: simple
ro: simplu

en: string
ro: șir

en: type
ro: tip

en: unknown
ro: necunoscut

en: unknown type
ro: tip necunoscut

en: use alternate config file
ro: folosește un fișier de configurare alternativ

en: v4l2 controls
ro: Controale v4l2

en: v4l2 driver controls
ro: Controale driver v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
ro: vcdx://[dispozitiv-sau-fișier][@{P,S,T}num]

en: visual impaired commentary
ro: comentariu pentru cei cu dizabilități de vedere

en: vlc-snap
ro: captură-vlc

en: warnings
ro: atenționări

en: yes
ro: da

en: yes: %@ @ %@ kb/s
ro: da: %@ @ %@ kbiți/s

en: yes: from %@ to %@
ro: da: de la %@ la %@

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ro: | chapter_p  . . . .  capitolul precedent din elementul curent

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ro: | clear . . . . . . . . . . . . . . golește lista de redare

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ro: | demux baiți citiți : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ro: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . adaugă XYZ la coada listei de redare

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ro: | prev . . . . . . . . . . . .  elementul precedent din lista de redare

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ro: | title_p  . . . . . .  titlul precedent din elementul curent
