VLC - Trans - en to pt_PT translation catalogue (5421 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
pt_PT: 
    Conteúdo enviado para vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
pt_PT: 
    Prima a tecla RETURN para continuar...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
pt_PT: 
    Aviso: se não conseguir aceder à interface gráfica, abra uma janela na linha de comandos, aceda à pasta em que instalou o VLC e execute "vlc -I qt"

en:  (default disabled)
pt_PT:  (predefinições desativadas)

en:  (default enabled)
pt_PT:  (predefinições ativadas)

en:  .                      Show/Hide hidden files
pt_PT:  .                      Mostrar/ocultar ficheiros ocultos

en:  <, >                   Next/Previous chapter
pt_PT:  <, >                   Capítulo anterior/seguinte

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
pt_PT:  <left>,<right>         Procurar -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
pt_PT:  <pageup>,<pagedown>    Navegar pela caixa por página

en:  <space>                Pause/Play
pt_PT:  <space>               Reproduzir/Pausa

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
pt_PT:  <start>,<end>          Navegar para o inicio/fim da caixa

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
pt_PT:  <up>,<down>            Navegar pela caixa por linha

en:  B                      Show/Hide filebrowser
pt_PT:  B                      Mostrar/ocultar explorador de ficheiros

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
pt_PT:  Ctrl-l                 Atualizar ecrã

en:  Esc                    Close Add/Search entry
pt_PT:  Esc                    Fechar entrada Adicionar/Procurar

en:  L                      Show/Hide messages box
pt_PT:  L                      Mostrar/ocultar caixa de mensagens

en:  M                      Show/Hide metadata box
pt_PT:  M                      Mostrar/ocultar caixa de metadados

en:  P                      Show/Hide playlist box
pt_PT:  P                      Mostrar/ocultar caixa de lista de reprodução

en:  Position : %s/%s
pt_PT: Posição : %s/%s

en:  Profile Name Missing
pt_PT: Nome de perfil em falta

en:  S                      Show/Hide statistics box
pt_PT:  S                      Mostrar/ocultar caixa de estatísticas

en:  Source   : %s
pt_PT: Fonte   : %s

en:  Source: <no current item>
pt_PT:  Fonte: <nenhum item>

en:  [ h for help ]
pt_PT:  [ h para ajuda ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
pt_PT:  [, ]                   Título anterior/seguinte

en:  a, z                   Volume Up/Down
pt_PT:  a, z                   Aumentar/diminuir volume

en:  b                      Cycle through video tracks
pt_PT:  b                      Percorrer faixas de vídeo

en:  c                      Cycle through audio tracks
pt_PT:  c                      Percorrer faixas de áudio

en:  days
pt_PT: dias

en:  f                      Toggle Fullscreen
pt_PT:  f                      Alternar ecrã completo

en:  h,H                    Show/Hide help box
pt_PT:  h,H                    Mostrar/ocultar caixa de ajuda

en:  i                      Show/Hide info box
pt_PT:  i                      Mostrar/ocultar caixa de informações

en:  m                      Mute
pt_PT:  m                      Silenciar

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
pt_PT:  n, p                   Item anterior/seguinte da lista de reprodução

en:  q, Q, Esc              Quit
pt_PT:  q, Q, Esc              Sair

en:  s                      Stop
pt_PT:  s                      Parar

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
pt_PT:  v                      Percorrer faixas de legendas

en:  x                      Show/Hide objects box
pt_PT:  x                      Mostrar/ocultar caixa de objetos

en: "%s" is no audio encoder.
pt_PT: "%s" não é um codificador de áudio.

en: "%s" is no video encoder.
pt_PT: "%s" não é um codificador de vídeo.

en: "Rating" to put in ASF comments.
pt_PT: "Taxa" dos comentários do ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
pt_PT: Valor do "U" para a tela cor chave da tela azul (em valores YUV). De 0 a 255. O padrão é 120 para azul.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
pt_PT: Valor do "V" para a tela cor chave da tela azul (em valores YUV). De 0 a 255. O padrão é 90 para azul.

en: #paste your VLM commands here
pt_PT: #cole seus comandos do VLM aqui

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
pt_PT: #separe os comandos com uma nova linha ou um ponto e vírgula

en: %1 downloads
pt_PT: Transferências: %1

en: %@ stream to %@:%@
pt_PT: %@ emitir para %@:%@

en: %@ unexpectedly quit the last time it was run. Would you like to send a crash report to %@?
pt_PT: %@ Fecho inesperado na ultima vez em que foi executado. Gostaria de enviar um relatório do incidente para %@?

en: %i items
pt_PT: %i itens

en: %i tracks
pt_PT: %i faixas

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
pt_PT: %s
    A transferir ... %s/%s %.1f%% completo

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
pt_PT: %s
    A transferir ... %s/%s - %.1f%% completo

en: %s (Encoded Output)
pt_PT: %s (Saída Codificada)

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
pt_PT[0]: %u módulo não pode ser mostrado porque só possui opções avançadas.
pt_PT[1]: %u módulos não podem ser mostrados porque só possuem opções avançadas.

en: &About
pt_PT: &Sobre ...

en: &Advanced Controls
pt_PT: Controlos &avançados

en: &Advanced Open...
pt_PT: Abertura &Avançada ...

en: &Apply
pt_PT: &Aplicar

en: &Aspect Ratio
pt_PT: &Proporção

en: &Audio
pt_PT: Á&udio

en: &Cancel
pt_PT: &Cancelar

en: &Chapter
pt_PT: &Capítulo

en: &Clear
pt_PT: Limpar

en: &Close
pt_PT: &Fechar

en: &Codec Information
pt_PT: Informação do &Codec

en: &Continue
pt_PT: &Continuar

en: &Crop
pt_PT: Re&cortar

en: &Decrease Volume
pt_PT: &Diminuir volume

en: &Deinterlace
pt_PT: &Desentrelaçamento

en: &Deinterlace mode
pt_PT: Modo de &desentrelaçamento

en: &Disc
pt_PT: &Disco

en: &Effects and Filters
pt_PT: &Efeitos e filtros

en: &Enqueue
pt_PT: &Adicionar à fila

en: &Faster
pt_PT: &Rápido

en: &File
pt_PT: &Ficheiro

en: &Filter:
pt_PT: &Filtro:

en: &Fullscreen
pt_PT: Ecrã &completo

en: &Fullscreen Interface
pt_PT: Inter&face em ecrã completo

en: &General
pt_PT: &Geral

en: &Go
pt_PT: Ir

en: &Help
pt_PT: A&juda

en: &Hide VLC media player in taskbar
pt_PT: &Ocultar o VLC na barra de tarefas

en: &Increase Volume
pt_PT: &Aumentar volume

en: &Install
pt_PT: &Instalar

en: &Jump Forward
pt_PT: A&vançar

en: &Manage
pt_PT: &Gerir

en: &Media
pt_PT: &Multimédia

en: &Messages
pt_PT: &Mensagens

en: &Mute
pt_PT: Sem so&m

en: &Network
pt_PT: Rede

en: &No
pt_PT: &Não

en: &Open File...
pt_PT: Abrir Ficheir&o ...

en: &Open Media
pt_PT: Abrir &multimédia

en: &Open Multiple Files...
pt_PT: Abrir vári&os ficheiros...

en: &Play
pt_PT: Re&produzir

en: &Playback
pt_PT: &Reprodução

en: &Preferences
pt_PT: &Preferências

en: &Program
pt_PT: &Programa

en: &Quit
pt_PT: Sair

en: &Recheck version
pt_PT: Ve&rificar novamente

en: &Reset Preferences
pt_PT: &Restaurar preferências

en: &Save
pt_PT: &Guardar

en: &Save Metadata
pt_PT: Guardar metadado&s

en: &Save To Playlist
pt_PT: &Guardar para a Lista de Reprodução

en: &Save as...
pt_PT: &Guardar como...

en: &Search:
pt_PT: &Pesquisar:

en: &Select
pt_PT: &Selecionar

en: &Start
pt_PT: &Iniciar

en: &Stereo Mode
pt_PT: Modo e&stéreo

en: &Stop
pt_PT: &Parar

en: &Stream
pt_PT: Emi&ssão

en: &Stream...
pt_PT: Emi&ssão...

en: &Track Synchronization
pt_PT: Sincronização da &faixa

en: &Uninstall
pt_PT: &Desinstalar

en: &VLM Configuration
pt_PT: Configuração &VLM

en: &Verbosity:
pt_PT: &Detalhe:

en: &Video
pt_PT: &Vídeo

en: &View
pt_PT: &Ver

en: &Visualizations
pt_PT: &Visualizações

en: &Yes
pt_PT: &Sim

en: &Zoom
pt_PT: &Ampliação

en: (Delayed)
pt_PT: (Atrasado)

en: (Hastened)
pt_PT: (Adiantado)

en: (Super) Video CD
pt_PT: (Super) Vídeo CD

en: (no item is being played)
pt_PT: (nenhum item a ser reproduzido)

en: +----[ Remote control commands ]
pt_PT: +----[ Comandos do controlo remoto ]

en: +----[ end of help ]
pt_PT: +----[ fim da ajuda ]

en: +-[Audio Decoding]
pt_PT: +-[Descodificação Áudio]

en: +-[Incoming]
pt_PT: +-[Receção]

en: +-[Streaming]
pt_PT: +-[Emitindo]

en: +-[Video Decoding]
pt_PT: +-[Descodificação Vídeo]

en: ---  DVD Menu
pt_PT: ---  Menu DVD

en: ----- Title
pt_PT: ----- Título

en: 0.35 (same as DVB-S)
pt_PT: 0.35 (igual a DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
pt_PT: 0/90/180/270/espelho

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
pt_PT: VBR baseado em qualidade e de 1 passo. Faixa de 0 a 51.

en: 1.712 MHz
pt_PT: 1.712 Mhz

en: 10 MHz
pt_PT: 10 Mhz

en: 1:2 Half
pt_PT: 1:2 Metade

en: 1:4 Quarter
pt_PT: 1:4 Um quarto

en: 1:File
pt_PT: 1:Ficheiro

en: 2 Pass
pt_PT: 2 passos

en: 2:1 Double
pt_PT: 2:1 Dobro

en: 420YpCbCr8Planar
pt_PT: Habilitar algoritmos de estimativa de ação entrelaçada. Esta opção requer mais CPU.

en: 5 MHz
pt_PT: 5 Mhz

en: 525 lines / 60 Hz
pt_PT: 525 linhas/60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
pt_PT: 625 linhas/50 Hz

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
pt_PT: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Bem-vindo à ajuda do VLC</h2><h3>Documentação</h3><p>Pode encontrar a documentação do VLC no nosso <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a>.</p><p>Se o VLC é uma novidade para si, consulte a <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introdução ao VLC</em></a>.</p><p>Encontra mais informações sobre a utilização do reprodutor no documento <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Como reproduzir ficheiros com o VLC</em></a>".</p><p>Para gravação, conversão, codificação e tarefas de emissão, pode encontrar informações na <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentação de Streaming</a>.</p><p>Se não tem as noções básicas da terminologia, consulte a <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">base de dados de conhecimento</a>.</p><p>Para perceber as teclas de atalho, leia a nossa <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">página de atalhos</a>.</p><h3>Help</h3><p>Antes de efetuar quaisquer perguntas, consulte as <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Pode querer obter (e conceder) ajuda nos nossos <a href="http://forum.videolan.org">fóruns</a>, <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">listas de correio</a> ou no canal IRC (<em>#videolan</em> no irc.freenode.net).</p><h3>Colaborar no projeto.</h3><p>Pode ajudar o projeto VideoLAN dispensando algum do seu tempo livre à comunidade para desenhar temas, traduzir a documentação e o programa ou a testar e desenvolver o código. Também pode doar recursos monetários ou bens materiais. E, claro, pode <b>promover</b> o VLC media player.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
pt_PT: <p>Para proteger a sua privacidade, o <i>VLC media player</i> <b>não</b> recolhe nem envia quaisquer dados pessoais, nem mesmo de forma anónima.</p>
    <b>Não obstante, o <i>VLC</i> pode obter automaticamente informações sobre os elementos da sua lista de reprodução através da Internet. Isto inclui a capa do álbum, nome das faixas, nome de artistas e outros dados.</p>
    <p>Consequentemente, isto pode implicar que os seus dados sejam acedidos por terceiros. Portanto, os programadores do <i>VLC</i> exigem o seu consentimento expresso para que o reprodutor possa aceder à Internet automaticamente.</p>

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
pt_PT: <p>O VLC media player é um reprodutor multimédia, codificador e transmissor gratuito e de código aberto feito por voluntários da comunidade da <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>O VLC utiliza o seus próprios codecs internos, funciona em praticamente todas as plataformas populares e pode ler quase todos os ficheiros, CD's, DVD's, transmissões de rede, dispositivos de captura e outros formatos multimédia!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Ajude e junte-se a nós!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
pt_PT: Uma exportação SDP é necessária, mas nenhum URL foi fornecido.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
pt_PT: Um tom contínuo a 22kHz pode ser enviado no cabo. Isso normalmente seleciona a faixa de frequência mais alta de um LNB universal.

en: A directory where to save the files has to be selected.
pt_PT: Uma pasta onde serão salvos os arquivos que foram selecionados.

en: A file where to save the stream has to be selected.
pt_PT: Um ficheiro para gravar o fluxo que foi selecionado.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
pt_PT: Uma escala fixa do quantizador de vídeo para a codificação VBR (valores aceitos: 0.01 a 255.0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
pt_PT: Um codificador de áudio livre dedicado à compressão de voz (pode ser usado com OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
pt_PT: A lista de efeitos visuais, separados por vírgula.
    Os efeitos atuais são: fictício, scope, espetro, espectómetro e o medidor VU.

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
pt_PT: Uma nova versão do VLC (%1.%2.%3%4) está disponível.

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
pt_PT: Um valor positivo significa que o áudio está à frente do vídeo

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
pt_PT: Um valor positivo significa que a legenda está à frente do vídeo

en: A single password restricts access to this interface.
pt_PT: Uma palavra-passe restringe o acesso a esta interface.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
pt_PT: Um ficheiro fonte de som (.SF2) é necessário para a síntese de MIDI.
    Por favor instale uma fonte de som e configure-a nas preferências do VLC (Entrada / Codecs > Codecs áudio > FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
pt_PT: Um ficheiro de fontes de audio é necessário para a sintetização via software.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
pt_PT: Um destino válido tem de ser selecionado, sendo um endereço Unicast IP ou um endereço Multicast IP. Se você não sabe bem o que isso significa, dê uma olhada no Guia de Fluxo do VLC e na ajuda desta janela.

en: A->B Loop
pt_PT: Repetir A->B

en: A/52 audio packetizer
pt_PT: Packetizer de áudioA/52

en: A/52 dynamic range compression
pt_PT: Compressão dinâmica de faixa A/52

en: A/52 parser
pt_PT: Analisador A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
pt_PT: Descodificador áudio AAC (utilizando libfaad2)

en: AAC extension
pt_PT: Extensão AAC

en: AACS Host certificate revoked.
pt_PT: Certificado do anfitrião do AACS revogado.

en: AACS MMC failed.
pt_PT: AACS MMC falhou.

en: ADPCM audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio ADPCM

en: AES key URI to place in playlist
pt_PT: URL da Chave AES para colocar na Lista de Reprodução

en: AES key file
pt_PT: Ficheiro da chave AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
pt_PT: Decodificador de áudio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
pt_PT: Empacotador de áudio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
pt_PT: Desmultiplexador AIFF

en: ALSA audio capture
pt_PT: Captura de áudio ALSA

en: ALSA audio output
pt_PT: Saída de áudio ALSA

en: AM Tuner mode
pt_PT: Modo de sintonizador AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
pt_PT: Modo de sintonização AM. Pode ser um de Padrão(0), TV (1), AM_RADIO (2), FM_RADIO (3) ou DSS (4).

en: AM radio
pt_PT: Rádio AM

en: ANativeWindow
pt_PT: UmaJanelaNativa

en: ARM NEON audio volume
pt_PT: Volume áudio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma conversions
pt_PT: Conversões de formato cromático de vídeo ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
pt_PT: Reprodutor de média VLC

en: ASCII Art
pt_PT: Arte ASCII

en: ASCII-art video output
pt_PT: Saída de vídeo em ASCII-art

en: ASF muxer
pt_PT: Multiplexador ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
pt_PT: Tamanho do pacote ASF -- O padrão é 4096 bytes

en: ASF/WMV demuxer
pt_PT: Descombinador ASF/WMV

en: ASX playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
pt_PT: Descodificador áudio ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
pt_PT: Canal secundário ATSC

en: ATSC reception parameters
pt_PT: Parâmetros de receção ATSC

en: AU demuxer
pt_PT: Desmultiplexador AU

en: AVI demuxer
pt_PT: Desmultiplexador AVI

en: AVI muxer
pt_PT: Multiplexador AVI

en: Abkhazian
pt_PT: Abcásio

en: Abort
pt_PT: Abortar

en: About
pt_PT: Sobre

en: About VLC media player
pt_PT: Sobre o VLC media player

en: Above the Video
pt_PT: Por cima do vídeo

en: Abscissa of the capture region in pixels.
pt_PT: Abcissa da região da captura em pontos.

en: Absolute delay
pt_PT: Atraso absoluto

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
pt_PT: Atraso absoluto - adiciona atraso absoluto a cada legenda. Relativo ao atraso da origem - multiplica o atraso da legenda. Relativo ao conteúdo da origem - determina o atraso da legenda a partir do seu conteúdo (texto).

en: Acapella
pt_PT: À capela

en: Accelerated video output (Overlay)
pt_PT: Saída de vídeo com aceleração (Sobreposição)

en: Accept 24 hours
pt_PT: Aceitar 24 horas

en: Accept certificate temporarily
pt_PT: Aceitar certificado temporariamente

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
pt_PT: Aceita comandos desta origem. A interface de linha de comandos tem como padrão de entrada o stdin ("*console"), mas pode também associar a um socket TCP ("localhost:4212") ou usar o protocolo telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
pt_PT: Aceita comandos em um socket Unix em vez da entrada padrão stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
pt_PT: Aceita comandos sobre um soquete em vez da entrada stdin. É possível definir o endereço e a porta da interface em que ocorrerá a ligação.

en: Accept permanently
pt_PT: Aceitar permanentemente

en: Access advanced options to tweak the device
pt_PT: Aceda às opções avançadas para ajustar o dispositivo

en: Access module
pt_PT: Módulo de acesso

en: Access modules
pt_PT: Módulos de Acesso

en: Access output
pt_PT: Saída de acesso

en: Access output module
pt_PT: Módulo de saída de acesso

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
pt_PT: Os módulos de acesso a saída controlam a forma como as emissões multiplexadas são enviadas. Esta definição permite-lhe forçar um método de acesso específico. Provavelmente, não o deve fazer.
    Também pode definir parâmetros padrão para cada acesso de saída.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
pt_PT: Acesso à transmissão é negado pela configuração do servidor.

en: Access unit delimiters
pt_PT: Aceder aos delimitadores de unidade

en: Account that will be used for the connection.
pt_PT: Conta a usar na ligação.

en: Accuracy of RateControl
pt_PT: Precisão da taxa de controlo

en: Acoustic
pt_PT: Acústico

en: Acquisition rate (in fps)
pt_PT: Taxa de Aquisição (em fps)

en: Action
pt_PT: Ação

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Activate
pt_PT: Ativar

en: Activate Transcoding
pt_PT: Ativar conversão

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
pt_PT: Ativa o polling do VNC. NÃO ative para usar como um cliente VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
pt_PT: Ativar ou desativar o ajuste automático.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
pt_PT: Ativar ou desativar o desentrelaçamento

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
pt_PT: Habilita a notificação automática das novas versões do programa. Funciona uma vez a cada duas semanas.

en: Activate the updates availability notification
pt_PT: Ativar notificação de atualizações

en: Activate updates notifier
pt_PT: Ativar notificador de atualizações

en: Active Extensions
pt_PT: Extensões ativas

en: Active regions
pt_PT: Regiões ativas

en: Active windows
pt_PT: Janelas ativas

en: Actors
pt_PT: Atores

en: Adaptive B-frame decision
pt_PT: Decisão adaptativa de quadros B

en: Adaptive spatial transform size
pt_PT: Tamanho adaptativo de transformação espacial

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add &Subtitle File...
pt_PT: Adicionar um ficheiro de legenda&s...

en: Add Directory...
pt_PT: Adicionar Diretoria ...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
pt_PT: Adicionar a diretiva EXT-X-ALLOW-CACHE:NO no ficheiro da lista de reprodução, se isto estiver desativado

en: Add File...
pt_PT: Adicionar Ficheiro ...

en: Add Folder...
pt_PT: Adicionar Pasta ...

en: Add Input
pt_PT: Adicionar entrada

en: Add Interface
pt_PT: Adicionar interface

en: Add Noise
pt_PT: Adicionar ruído

en: Add Subtitle File...
pt_PT: Adicionar Ficheiro de Legenda...

en: Add Subtitle File:
pt_PT: Adicionar ficheiro de legendas

en: Add Subtitles to transcoded video
pt_PT: Adicionar Legendas ao vídeo transcodificado

en: Add WAVE header
pt_PT: Adicionar cabeçalho WAVE

en: Add a background
pt_PT: Adicionar um fundo

en: Add a blurring effect
pt_PT: Adicionar um efeito de rastro

en: Add a delay effect to the sound
pt_PT: Adicionar um efeito de atraso ao som

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
pt_PT: Adiciona um efeito de fonte de texto para melhorar a legibilidade em diferentes fundos.

en: Add a shadow
pt_PT: Adicionar uma sombra

en: Add cover art from file
pt_PT: Adicionar capa de álbum do ficheiro

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
pt_PT: Adicione destinos seguindo os métodos de transmissão que precisa. Certifique-se que verifica com a transcodificação que o formato é compatível com o método utilizado.

en: Add logo
pt_PT: Adicionar logotipo

en: Add new Preset...
pt_PT: Adicionar pré-ajuste...

en: Add text
pt_PT: Adicionar texto

en: Add to Playlist
pt_PT: Adicionar à Lista de Reprodução

en: Add...
pt_PT: Adicionar...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
pt_PT: Interfaces adicionais iniciadas com o Serviço. Deve ser especificado no momento da instalação para que o serviço possa ser configurado adequadamente. Utilize uma lista de módulos de interface separada por vírgulas. (valores comuns são: logger, sap, rc, http)

en: Additional streaming options
pt_PT: Opções adicionais de emissão

en: Additional transcode options
pt_PT: Opções adicionais de transcodificação

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
pt_PT: Adição ou subtração de píxeis na largura do pico.

en: Addons Manager
pt_PT: Gestor de Add-ons

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address of the CDDB server to use.
pt_PT: Endereço do servidor CDDB a ser usado.

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
pt_PT: Endereço da função de callback do pós gerador de áudio. Esta função será chamada quando o gerador estiver na memória.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
pt_PT: Endereço da função de callback do pré gerador de áudio. Esta função preencherá a memória onde a exibição ocorrerá.

en: Address of the computer to stream to.
pt_PT: Endereço do computador para onde fazer a emissão.

en: Address of the get callback function
pt_PT: Endereço da obtenção da função da chamada de retorno

en: Address of the release callback function
pt_PT: Endereço de lançamento da função da chamada de retorno

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
pt_PT: Endereço da função de callback do pós gerador de vídeo. Esta função será chamada quando o gerador estiver na memória.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
pt_PT: Endereço da função de callback do pré gerador de vídeo. Esta função preencherá a memória para uso do gerador de vídeo.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
pt_PT: Adiciona legendas disponíveis diretamente ao vídeo.

en: Adds filtered gaussian noise
pt_PT: Adicionar filtro de ruído gaussiano

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
pt_PT: Ajustar a taxa de atualização do HDMI para o vídeo.

en: Adjust VLC priority
pt_PT: Ajustar a prioridade do VLC

en: Adjust the white light to your LED stripes
pt_PT: Ajustar a luz branca nos divisores de LED

en: Adjustments and Effects
pt_PT: Ajustamentos e Efeitos

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced Buttons
pt_PT: Botões avançados

en: Advanced Open File...
pt_PT: Abertura avançada...

en: Advanced Options
pt_PT: Opções avançadas

en: Advanced Preferences
pt_PT: Preferências avançadas

en: Advanced Widget
pt_PT: Widget avançado

en: Advanced options...
pt_PT: Opções avançadas...

en: Advanced settings
pt_PT: Definições Avançadas

en: Advanced settings. Use with care...
pt_PT: Definições avançadas. Utilizar com cuidado ...

en: Afrikaans
pt_PT: Africânder

en: Albanian
pt_PT: Albanês

en: Album
pt_PT: Álbum

en: Album art filename
pt_PT: Nome do ficheiro para capa de álbum

en: Album replay gain
pt_PT: Normalização de álbum

en: All
pt_PT: Tudo

en: All Files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: Allow automatic icon changes
pt_PT: Permitir mudanças automáticas dos ícones

en: Allow cache
pt_PT: Permitir cache

en: Allow metadata network access
pt_PT: Permitir acesso  à rede de metadados

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
pt_PT: Permite truques de aceleração fora de conformidade com a especificação. Mais rápido, embora passível de erro.

en: Allow only one instance
pt_PT: Permitir apenas uma instância

en: Allow only one running instance
pt_PT: Permite apenas uma instância em execução

en: Allow real-time priority
pt_PT: Permitir prioridade em tempo real

en: Allow speed tricks
pt_PT: Permitir truques de aceleração

en: Allow to build directory index
pt_PT: Permitir a reconstrução do índice de pastas

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
pt_PT: Permite uma variância na média da taxa de bits (em kbits/s).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
pt_PT: Permitir apenas uma instância em execução do VLC, por vezes, pode ser útil, por exemplo, se associou o  VLC com alguns tipos de media e não quer que uma nova instância do VLC seja aberta cada vez que abrir um ficheiro no gestor de ficheiros. Esta opção permite-lhe que reproduza o ficheiro com a instância já em execução ou enfileirar-lo.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
pt_PT: Permitir a execução de apenas uma cópia do VLC pode ser útil às vezes. Por exemplo, se o VLC está associado a algum tipo de média e você não quer que uma nova cópia do VLC seja aberta toda vez que um arquivo é aberto pelo gerenciador de arquivos. Esta opção permitirá a reprodução do arquivo com a cópia já em execução ou irá enfileirar a média. Esta opção requer uma sessão do serviço D-Bus ativa e que a cópia do VLC em execução use a interface de controle D-Bus.

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
pt_PT: Permite usar um pmt extra especificado (pmt_pid=pid:tipo_do_fluxo[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
pt_PT: Permitir que cada partição 8x8 ou 16x8 selecione quadros de referência independentemente, em vez de uma referência por macro bloco.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
pt_PT: Permite-lhe forçar o formato do vídeo.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
pt_PT: Permite-lhe definir a configuração do teletexto (id=linha1-linhaN com ambos os campos).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
pt_PT: Permite-lhe definir o Idioma do Teletexto (página=idioma/tipo, ...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
pt_PT: Permite-lhe definir a configuração do áudio (id=group,pair:id=group,pair ...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
pt_PT: Permite-lhe definir a Id. ES do vídeo.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
pt_PT: Permite-lhe configurar a hiperligação necessária da placa para a captura (iniciando em 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados do "copyright" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados da "data" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados da "descrição" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados do "género" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados do "título" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados do "url" para uma entrada.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados do "artista" para uma entrada.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
pt_PT: Permite-lhe especificar os metadados do "autor" para uma entrada.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
pt_PT: Máscara de transparência de mesclagem alfa. Usa um canal alfa png.

en: Alpha mask
pt_PT: Máscara alpha

en: Alpha mask video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de máscara Alpha

en: Alpha of the blended image
pt_PT: Alfa da imagem a ser mesclada

en: Alpha transparency value (default 255)
pt_PT: Valor de transparência alfa (padrão 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
pt_PT: Valor alfa da legenda mais antiga, onde 0 é totalmente transparente e 255 é totalmente opaco.

en: Alpha with which the blend image is blended
pt_PT: Alfa com o qual a imagem é mescladas

en: Also known as DWT levels
pt_PT: Também conhecido como níveis DWT

en: Alternative
pt_PT: Alternativa

en: AltiVec conversions from
pt_PT: Conversões de AltiVec a partir de

en: Always
pt_PT: Sempre

en: Always &on Top
pt_PT: Sempre &visível

en: Always Fit &Window
pt_PT: Ajustar sempre à &janela

en: Always continue
pt_PT: Continuar sempre

en: Always fix
pt_PT: Corrigir sempre

en: Always on top
pt_PT: Sempre na frente

en: Always place the video window on top of other windows.
pt_PT: Colocar sempre a janela de vídeo sobre outras janelas.

en: Always reset audio start level to:
pt_PT: Restaurar nível de áudio para:

en: Always visible
pt_PT: Sempre visível

en: Always write to the same file
pt_PT: Escrever sempre no mesmo ficheiro

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
pt_PT: Escrever sempre no mesmo ficheiro em vez de criar um ficheiro por imagem. Neste caso, o número não é adicionado ao nome do ficheiro.

en: Ambient
pt_PT: Ambiente

en: Amharic
pt_PT: Amárico

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
pt_PT: Quantidade de mudança na escala da figura antes de enviá-la ao filtro interno OpenCV

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
pt_PT: Quantidade de movimento do rato, necessário para que seja gravado.

en: Amount of prefiltering
pt_PT: Valor de pré-filtro

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
pt_PT: O tempo (em ms) de espera antes de cancelar a recepção de informaçao através da rede. Note que serão feitos 10 tentativas antes de desistir por completo.

en: Amplification
pt_PT: Amplificação

en: An error occurred while checking for updates...
pt_PT: Ocorreu um erro enquanto procurava atualizações...

en: Anaglyph 3D
pt_PT: 3D anaglífico

en: Analog
pt_PT: Analógico

en: Android MediaCodec direct rendering video output
pt_PT: Processamento direto da saída de vídeo do Android MediaCodec

en: Android Surface video output
pt_PT: Saída de vídeo do Android Surface

en: Android direct rendering
pt_PT: Renderização direta Android

en: Android native window
pt_PT: Janela Android nativa

en: Angle
pt_PT: Ângulo

en: Angle in degrees
pt_PT: Ângulo em graus

en: Angle in degrees (0 to 359)
pt_PT: Ângulo em graus (0 a 359)

en: Announce this session with SAP.
pt_PT: Anunciar esta sessão com SAP.

en: Antenna
pt_PT: Antena

en: Anti-Flickering
pt_PT: Anti-Cintilação

en: Any field
pt_PT: Qualquer campo

en: Appearance
pt_PT: Aparência

en: Append to existing file
pt_PT: Adicionar ao ficheiro existente

en: Append to file
pt_PT: Adicionar ao ficheiro

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
pt_PT: Anexar a ficheiro, se existente, em vez de o substituir.

en: Apple Remote and media keys
pt_PT: Teclas Apple Remote e média

en: Application
pt_PT: Aplicação

en: Application level hotkey
pt_PT: Nível da tecla de atalho da aplicação

en: Applications
pt_PT: Aplicações

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
pt_PT: Aplica um atraso em todas as legendas (em 1/10 s. E.g., 100 significa 10 s).

en: Apply cartoon effect
pt_PT: Aplicar efeito de cartoon

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
pt_PT: Empregar efeito de desenho animado. Somente usado por "gradiente" e "canto".

en: Apply color gradient or edge detection effects
pt_PT: Aplicar dégradé de cores ou efeito de detecção de cantos

en: Aqua
pt_PT: Água

en: Arabic
pt_PT: Árabe

en: Arabic (ISO 8859-6)
pt_PT: Árabe (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
pt_PT: Árabe (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
pt_PT: Tem certeza de que quer restaurar as configurações do Reprodutor de Médias VLC ao padrão?

en: Are you sure you wish to create the stream?
pt_PT: Tem a certeza que deseja criar a transmissão?

en: Area
pt_PT: Área

en: Armenian
pt_PT: Arménio

en: Arranger
pt_PT: Misturador

en: Art Director
pt_PT: Diretor artístico

en: Artist
pt_PT: Artista

en: Artist metadata
pt_PT: Meta-dados do artista

en: Artwork URL
pt_PT: URL da capa do álbum

en: Ascending
pt_PT: Ascendente

en: Ask
pt_PT: Perguntar

en: Ask for action
pt_PT: Solicitar ação

en: Ask for network policy at start
pt_PT: Pedir política de rede ao iniciar

en: Aspect Ratio
pt_PT: Proporção

en: Aspect ratio
pt_PT: Proporção

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
pt_PT: Proporção (4:3, 16:9). O padrão assume pixeis quadrados.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
pt_PT: A proporção dos elementos ao criar o mual.

en: Aspect ratio selector
pt_PT: Seletor de proporção

en: Aspect ratio: %s
pt_PT: Proporção: %s

en: Assign
pt_PT: Atribuir

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
pt_PT: Define um ID de rede fixo (para a tabela SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
pt_PT: Atribuír um PID à PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
pt_PT: Atribuír um PID fixo à SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
pt_PT: Atribuír um PID fixo à emissão de áudio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
pt_PT: Atribuír um PID fixo à emissão de vídeo. O PID PCR será automaticamente o vídeo.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
pt_PT: Atribuír um ID fixo à Emissão de Transporte.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
pt_PT: Define um número de programa para cada PMT. Requer "Definir PID para ID do ES" para ser habilitado.

en: AtmoLight Filter
pt_PT: Filtro AtmoLight

en: AtmoWin Software
pt_PT: Software AtmoWin

en: Attachment
pt_PT: Anexo

en: Attachment input
pt_PT: Entrada de anexo

en: Attack
pt_PT: Ataque

en: Attack time
pt_PT: Tempo de ataque

en: Attenuation
pt_PT: Atenuação

en: Attenuation, begin (in %)
pt_PT: Atenuação, início (em %)

en: Attenuation, end (in %)
pt_PT: Atenuação, final (em %)

en: Attenuation, middle (in %)
pt_PT: Atenuação, meio (em %)

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Audio &Device
pt_PT: &Dispositivo de áudio

en: Audio &Track
pt_PT: &Faixa áudio

en: Audio Bar Graph Video
pt_PT: Vídeo do Gráfico de Barras de Áudio

en: Audio Bar Graph Video sub source
pt_PT: Sub fonte de Vídeo de Gráfico de Barras de Áudio

en: Audio CD
pt_PT: CD áudio

en: Audio CD - Track %02i
pt_PT: CD áudio - Faixa %02i

en: Audio CD device
pt_PT: Dispositivo de CD áudio

en: Audio CD input
pt_PT: Entrada de CD áudio

en: Audio Channels
pt_PT: Canais áudio

en: Audio Delay
pt_PT: Atraso do áudio

en: Audio Device
pt_PT: Dispositivo áudio

en: Audio Device: %s
pt_PT: Dispositivo de Áudio: %s

en: Audio ES
pt_PT: Áudio ES

en: Audio Effects
pt_PT: Efeitos de áudio

en: Audio Effects...
pt_PT: Efeitos áudio...

en: Audio Files
pt_PT: Ficheiros de áudio

en: Audio PID
pt_PT: PID de áudio

en: Audio Settings
pt_PT: Definições de áudio

en: Audio Spatializer
pt_PT: Efeito Espacial de Áudio

en: Audio Track
pt_PT: Faixa de áudio

en: Audio and Subtitles
pt_PT: Áudio e legendas

en: Audio balance
pt_PT: Equilíbrio de áudio

en: Audio bitrate
pt_PT: Taxa de bits de áudio

en: Audio bits per sample
pt_PT: Bits de áudio por amostra

en: Audio callback data
pt_PT: Dados de callback de áudio

en: Audio capture
pt_PT: Captura áudio

en: Audio capture (ALSA)
pt_PT: Captura áudio (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
pt_PT: Captura de áudio (PulseAudio)

en: Audio channels
pt_PT: Canais de áudio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
pt_PT: Canais de áudio no fluxo de entrada. Valor numérico > 0. O padrão é 2.

en: Audio codec
pt_PT: Codificador de áudio

en: Audio codecs
pt_PT: Codecs de Áudio

en: Audio configuration
pt_PT: Configuração áudio

en: Audio connection
pt_PT: Ligação áudio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
pt_PT: Conexão de entrada de áudio a ser usada para capturas com DeckLink. Escolhas válidas: embedded, aesebu, analog. Deixe sem preencher para usar o valor padrão.

en: Audio delay %i ms
pt_PT: Atraso de áudio %i ms

en: Audio delay down
pt_PT: Diminuir atraso do áudio

en: Audio delay up
pt_PT: Aumentar atraso do áudio

en: Audio desynchronization compensation
pt_PT: Compensação de desincronização de áudio

en: Audio device is not configured
pt_PT: Dispositivo de áudio não está configurado

en: Audio device name
pt_PT: Nome do dispositivo de áudio

en: Audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio

en: Audio filter
pt_PT: Filtro de áudio

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
pt_PT: Filtro de áudio para encapsulamento A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
pt_PT: Filtro de áudio para encapsulamento DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
pt_PT: Filtro de áudio para conversão de formato PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
pt_PT: Filtro de áudio para reamostragem com interpolação de banda limitada

en: Audio filter for simple channel mixing
pt_PT: Filtro de audio para mistura de canais simples

en: Audio filter for trivial channel mixing
pt_PT: Filtro de áudio para mistura trivial de canais

en: Audio filtering failed
pt_PT: Falha de filtro áudio

en: Audio filters
pt_PT: Filtros de áudio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
pt_PT: Os filtros de áudio são utilizados para processar a transmissão de áudio.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
pt_PT: Filtros de áudio que serão aplicados aos fluxos de áudio (depois de aplicados os filtros de conversão). É possível preencher uma lista de filtros separados por dois-pontos.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
pt_PT: Formato de áudio para MPEG4 (utilizado com MPEG TS e MPEG4)

en: Audio gain
pt_PT: Ganho de áudio

en: Audio input
pt_PT: Entrada áudio

en: Audio input of the card to use (see debug).
pt_PT: Entrada de audio da placa a usar (ver debug).

en: Audio input pin
pt_PT: Pin de entrada áudio

en: Audio language
pt_PT: Linguagem do áudio

en: Audio memory
pt_PT: Memória de áudio

en: Audio memory output
pt_PT: Saída da memória de áudio

en: Audio mode
pt_PT: Modo de áudio

en: Audio output URL
pt_PT: URL de saída de áudio

en: Audio output access method
pt_PT: Método de acesso de saída de áudio

en: Audio output channels
pt_PT: Canais de saída de áudio

en: Audio output device
pt_PT: Dispositivo de saída de áudio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
pt_PT: Dispositivo de saída de áudio (usando sintaxe ALSA).

en: Audio output failed
pt_PT: Saída de áudio falhou

en: Audio output module
pt_PT: Módulo de saída de áudio

en: Audio output muxer
pt_PT: Multiplexador de saída de áudio

en: Audio output pin
pt_PT: Pin de saída áudio

en: Audio output volume step
pt_PT: Passo de volume de saída de áudio

en: Audio part of the BarGraph function
pt_PT: Componente de áudio da função de Gráfico de Barras

en: Audio port
pt_PT: Porta áudio

en: Audio postrender callback
pt_PT: Função de callback do pós gerador de áudio

en: Audio prerender callback
pt_PT: Chamada de pré-reprodução de áudio

en: Audio resampler
pt_PT: Resampler do áudio

en: Audio sample rate
pt_PT: Taxa de amostragem de áudio

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
pt_PT: Taxa de amostragem em Hertz. O padrão é 48.000 Hz.

en: Audio samplerate (Hz)
pt_PT: Taxa de amostragem de áudio (em Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
pt_PT: Taxa de amostragem de áudio (em hertz) para caputuras com DeckLink. 0 desabilita a entrada de áudio.

en: Audio settings
pt_PT: Definições do Áudio

en: Audio tempo scaler synched with rate
pt_PT: Correlacionar o tempo do áudio com a velocidade de reprodução

en: Audio track
pt_PT: Faixa de áudio

en: Audio track ID
pt_PT: ID de faixa áudio

en: Audio track synchronization:
pt_PT: Sincronização de faixas áudio:

en: Audio track: %s
pt_PT: Faixa de áudio: %s

en: Audio visualizations
pt_PT: Visualizações do Áudio

en: Audio volume
pt_PT: Volume áudio

en: Audio/Video
pt_PT: Áudio/Vídeo

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
pt_PT: Decodificador de áudio/vídeo (usando OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
pt_PT: Saída de áudio AudioQueue (iOS / Mac OS)

en: Audiobar Graph
pt_PT: Gráfico Audiobar

en: Augment contrast between contours.
pt_PT: Aumentar contraste entre contornos

en: Augmented reality ball game
pt_PT: Jogo de bola em realidade aumentada

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author metadata
pt_PT: Meta-dados do autor

en: Author to put in ASF comments.
pt_PT: O autor a colocar nos comentários ASF.

en: Authors
pt_PT: Autores

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Auto connection
pt_PT: Ligação automática

en: Auto re-connect
pt_PT: Estabelecer ligação automaticamente

en: Auto shuffle
pt_PT: Baralhar automaticamente

en: Auto solve
pt_PT: Resolver automaticamente

en: Auto solve delay during game
pt_PT: Atraso para resolver durante o jogo

en: Auto start
pt_PT: Arranque automático

en: Auto-playback of new items
pt_PT: Reproduzir novos itens

en: Autodel
pt_PT: Apagar automaticamente

en: Autodetect subtitle files
pt_PT: Detetar ficheiro de legendas automaticamente

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Automatic brightness
pt_PT: Brilho automático

en: Automatic chroma gain
pt_PT: Ganho cromático automático

en: Automatic gain
pt_PT: Ganho automático

en: Automatic hue
pt_PT: Matiz automática

en: Automatic white balance
pt_PT: Balanço Branco Automático

en: Automatically add/delete input streams
pt_PT: Adicionar/apagar emissões automaticamente

en: Automatically adjust the picture brightness.
pt_PT: Ajustar automaticamente o brilho da imagem.

en: Automatically adjust the picture hue.
pt_PT: Ajustar automaticamente a matiz da imagem.

en: Automatically adjust the picture white balance.
pt_PT: Ajustar automaticamente o balanço do branco da imagem.

en: Automatically check for updates
pt_PT: Procurar atualizações automaticamente

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
pt_PT: Ligar automaticamente as portas de entrada do VLC às portas de saída disponíveis.

en: Automatically connect to writable clients
pt_PT: Ligar automaticamente a clientes graváveis

en: Automatically control the chroma gain.
pt_PT: Controlar automaticamente o ganho cromático.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
pt_PT: Detetar automaticamente um ficheiro de legenda se nenhum ficheiro for especificado (baseado no nome do filme).

en: Automatically load the extensions module on startup
pt_PT: Ao iniciar, carregar automaticamente o módulo das extensões.

en: Automatically preparse files
pt_PT: Pré-processamento de ficheiros

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
pt_PT: Pré-processar automaticamente os ficheiros adicionados à lista de reprodução (para obter detalhes)

en: Automatically resize and pad a video
pt_PT: Redimensiona e realinha automaticamente um vídeo

en: Automatically set the video gain.
pt_PT: Definir automaticamente o ganho do vídeo.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
pt_PT: Iniciar lista de reprodução automaticamente assim que estiver carregada.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
pt_PT: Tentar estabelecer nova ligação à emissão, em caso súbito de perda de ligação.

en: Autoscale video
pt_PT: Ajuste automático de vídeo

en: Average bitrate tolerance
pt_PT: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
pt_PT: Período médio para a taxa máxima de bits local (em kbits).

en: Avformat demuxer
pt_PT: Descombinador Avformat

en: Avformat mux
pt_PT: Combinador Avformat

en: Avformat muxer
pt_PT: Combinador Avformat

en: Azerbaijani
pt_PT: Azerbeijanês

en: A→B Loop
pt_PT: Ciclo A→B

en: B-frames between I and P
pt_PT: Quadros-B entre I e P

en: B4S playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução B4S

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Background
pt_PT: Segundo plano

en: Background Color
pt_PT: Cor de fundo

en: Background Opacity
pt_PT: Opacidade do fundo

en: Background art fits window's size
pt_PT: Ajustar o desenho de fundo ao tamanho da janela

en: Background color
pt_PT: Cor do fundo

en: Background opacity
pt_PT: Opacidade do fundo

en: Backlight compensation
pt_PT: Compensação da luz de fundo

en: Backward
pt_PT: Recuar

en: Balance of the audio input.
pt_PT: O equilíbrio da entrada de áudio.

en: Ball
pt_PT: Bola

en: Ball color
pt_PT: Cor da bola

en: Ball size
pt_PT: Tamanho da bola

en: Ball speed
pt_PT: Velocidade da bola

en: Ball video filter
pt_PT: Filtro de vídeo bola

en: Ballad
pt_PT: Balada

en: Baltic (Latin-7)
pt_PT: Báltico (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
pt_PT: Báltico (Windows-1257)

en: Band-stop filter
pt_PT: Filtro de atenuação de banda

en: Banding removal
pt_PT: Remoção de banda

en: Bands gain
pt_PT: Ganho de bandas

en: Bandwidth
pt_PT: Largura de banda

en: Bandwidth (MHz)
pt_PT: Banda (MHz)

en: Bar width in pixel (default : 10)
pt_PT: Largura da barra em pixels (padrão : 10)

en: Bargraph position
pt_PT: Posição do gráfico de barras

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
pt_PT: Valor de transparência do gráfico de barras (de 0 para transparência total a 255 para opacidade total).

en: Base image
pt_PT: Imagem original

en: Base pixel radius
pt_PT: Raio da base em pixels

en: Base port
pt_PT: Porta base

en: Basic
pt_PT: Básico

en: Basque
pt_PT: Basco

en: Bass
pt_PT: Baixo

en: Bass adjustment of the audio input.
pt_PT: O ajuste de graves da entrada áudio.

en: Bass level
pt_PT: Nível de graves

en: Be quiet
pt_PT: Em silêncio

en: Behavior
pt_PT: Comportamento

en: Belarusian
pt_PT: Bielorrusso

en: Benchmarking
pt_PT: A efetuar o teste de desempenho

en: Best available
pt_PT: Melhor disponível

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
pt_PT: Desvia a escolha de uso dos quadros B. Valores positivos provocam mais quadros B, valores negativos causam menos quadros B.

en: Bicubic (good quality)
pt_PT: Bicúbico (boa qualidade)

en: Bicubic spline
pt_PT: Spline bi-cúbico

en: Big Button
pt_PT: Botão grande

en: Bitrate
pt_PT: Taxa de dados

en: Bitrate (kb/s)
pt_PT: Taxa de transmissão (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
pt_PT: Taxa de dados da emissão convertida.

en: Bitrate override
pt_PT: Sobreposição da taxa de bits

en: Bits per sample
pt_PT: Bits por amostra

en: Black
pt_PT: Preto

en: Black & white
pt_PT: Preto e branco

en: Black Crush for Blue
pt_PT: Black Crush para o Azul

en: Black Crush for Green
pt_PT: Black Crush para o Verde

en: Black Crush for Red
pt_PT: Black Crush para o Vermelho

en: Black Level for Blue
pt_PT: Nível de Preto para o Azul

en: Black Level for Green
pt_PT: Nível de Preto para o Verde

en: Black Level for Red
pt_PT: Nível de Preto para o Vermelho

en: Black Slot
pt_PT: Espaço negro

en: Black screens in Fullscreen mode
pt_PT: Ecrãs escuros em ecrã completo

en: Black screens in fullscreen
pt_PT: Ecrãs pretos em ecrã completo

en: Blackmagic DeckLink SDI input
pt_PT: Entreda SDI Blackmagic DeckLink

en: Blend
pt_PT: Misturar

en: Blend image
pt_PT: Misturar imagem

en: Blending benchmark filter
pt_PT: Filtro de medição de desempenho de mesclagem

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
pt_PT: Código regional de reprodução Blu-Ray. Alguns discos só podem ser reproduzidos com um código regional correto.

en: Blu-ray Disc Input
pt_PT: Entrada de disco Blu-ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
pt_PT: Disco Blu-ray está corrumpido.

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
pt_PT: Suporte Disco Blu-ray (libbluray)

en: Blu-ray error
pt_PT: Erro Blu-ray

en: Blu-ray menus
pt_PT: Menus Blu-ray

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Blue balance
pt_PT: Balanço azul

en: Blue chroma balance.
pt_PT: Balanço do chroma azul.

en: Blue component of the pause color
pt_PT: Componente azul da cor da pausa

en: Blue component of the shutdown color
pt_PT: Componente azul da cor de finalização

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
pt_PT: Valor de azul para um branco puro no seu divisor de LED.

en: Bluescreen U tolerance
pt_PT: Tolerância U Bluescreen

en: Bluescreen U value
pt_PT: Valor U Bluescreen

en: Bluescreen V tolerance
pt_PT: Tolerância V Bluescreen

en: Bluescreen V value
pt_PT: Valor V Bluescreen

en: Bluescreen video filter
pt_PT: Filtro de vídeo Bluescreen

en: Blur factor (1-127)
pt_PT: Fator de desfocagem (1-127)

en: Bonjour services
pt_PT: Serviços Bonjour

en: Bookmark
pt_PT: Marcador

en: Bookmark %i
pt_PT: Marcador %i

en: Bookmarks
pt_PT: Marcadores

en: Bookmarks list for a stream
pt_PT: Lista de marcadores para uma emissão

en: Bookmarks...
pt_PT: Marcadores...

en: Border
pt_PT: Contorno

en: Border height
pt_PT: Altura do contorno

en: Border masking
pt_PT: Máscara de contorno

en: Border width
pt_PT: Largura do contorno

en: Bosnian
pt_PT: Bósnio

en: Boss key
pt_PT: Chave mestre

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Bottom-Left
pt_PT: Canto inferior esquerdo

en: Bottom-Right
pt_PT: Canto inferior direito

en: Breton
pt_PT: Bretão

en: Bridge
pt_PT: Ponte

en: Bridge in
pt_PT: Ponte de entrada

en: Bridge stream output
pt_PT: Saída de emissão bridge

en: Bright
pt_PT: Claro

en: Brightness
pt_PT: Brilho

en: Brightness (%)
pt_PT: Brilho (%)

en: Brightness Down
pt_PT: Diminuir brilho

en: Brightness Threshold
pt_PT: Limite de brilho

en: Brightness Up
pt_PT: Aumentar brilho

en: Brightness threshold
pt_PT: Limite de brilho

en: Bring All to Front
pt_PT: Trazer tudo para a frente

en: Broadcast
pt_PT: Difusão

en: Broadcast:
pt_PT: Difusão:

en: Broken or missing AVI Index
pt_PT: Índice AVI danificado ou ausente

en: Browse
pt_PT: Procurar

en: Browse...
pt_PT: Explorar...

en: Browser Back
pt_PT: Recuar no navegador

en: Browser Favorites
pt_PT: Favoritos do navegador

en: Browser Forward
pt_PT: Avançar no navegador

en: Browser Home
pt_PT: Página inicial do navegador

en: Browser Refresh
pt_PT: Recarregar navegador

en: Browser Search
pt_PT: Pesquisa do navegador

en: Browser Stop
pt_PT: Parar navegador

en: Buffer Size (Seconds)
pt_PT: Tamanho do buffer (segundos)

en: Buffer size in seconds
pt_PT: O tamanho do buffer, em segundos.

en: Build index then play
pt_PT: Construir índice e reproduzir

en: Building font cache
pt_PT: Configurando o cache de fontes

en: Bulgarian
pt_PT: Búlgaro

en: Burrows-Wheeler decompression
pt_PT: Descompressão Burrows-Wheeler

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
pt_PT: Ao criar uma transmissão, os <i>Controlos Principais</i> vão operar a transmissão em vez da interface principal.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
pt_PT: Por padrão (0), todos os canais de entrada serão salvos, mas deve-se restringir o número de canais aqui.

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
pt_PT: Por padrão, o plugin de interface simplificado irá iniciar uma janela do DOS. Habilitando o modo silencioso a janela não aparecerá, mas pode ser bem chato se você quiser fechar o VLC e não houver janela de vídeo aberta.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
pt_PT: Por padrão o complemento da interface rc iniciará uma janela de comando do DOS. Habilitando o modo silencioso não aparecerá essa janela de comando, mas também será muito estranho quando você quiser parar o VLC e não houver uma janela aberta no vídeo.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
pt_PT: Por padrão o VLC pode ser controlado usando-se as teclas de média dos teclados Apple mais modernos.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
pt_PT: Por padrão o VLC pode ser controlado remotamente com o Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
pt_PT: Por padrão o VLC mantém uma lista dos últimos 10 itens. Este recurso pode ser desabilitado aqui.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
pt_PT: Por padrão o VLC usa o modo tela inteira das versões anteriores de Mac OS X. Pode também usar o modo nativo do Mac OS X 10.7 e posterior.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
pt_PT: Por padrão, o servidor irá escutar em qualqer endereço IP local. Especifique um endereço IP (e.g. ::1 ou 127.0.0.1) ou um nome de máquina (e.g. localhost) para limitar a uma interface de rede específica.

en: C
pt_PT: pt_PT

en: C&onvert
pt_PT: C&onverter

en: C&onvert / Save
pt_PT: C&onverter/Guardar

en: C64 sid demuxer
pt_PT: Descombinador sid C64

en: CAF demuxer
pt_PT: Desmultiplexador CAF

en: CBR bitrate (kbps)
pt_PT: Taxa de dados CBR (kbps)

en: CBR encoding
pt_PT: Codificação CBR

en: CDDB Server
pt_PT: Servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
pt_PT: Porta do servidor CDDB a utilizar.

en: CDDB port
pt_PT: Porta CDDB

en: CDG demuxer
pt_PT: Desmultiplexador CDG

en: CDG video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo CDG

en: CLI input
pt_PT: Entrada CLI

en: CPU optimizations
pt_PT: Otimizações de CPU

en: CSA Key
pt_PT: Chave CSA

en: CSA Key in use
pt_PT: Chave CSA em utilização

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
pt_PT: Chave de criptografia CSA usada. Pode ser a ímpar/primeira/1 (padrão) ou a chave par/segunda/2.

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
pt_PT: Chave de criptografia CSA. Deve ser uma linha de 16 caracteres (8 bytes hexadecimal).

en: CVD subtitle decoder
pt_PT: Descodificador de legendas CVD

en: Cabaret
pt_PT: Cabaré

en: Cable
pt_PT: Cabo

en: Cable and satellite reception parameters
pt_PT: Parâmetros de recepção do cabo e satélite

en: Caching value (ms)
pt_PT: Valor do cache (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
pt_PT: Valor de cache para câmeras e microfones, em milissegundos.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
pt_PT: Valor de cache para ficheiros locais, em milissegundos.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
pt_PT: Valor de cache para recursos de rede, em milissegundos.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
pt_PT: Valor de cache para médias ópticas, em milissegundos.

en: Calculate a average zone
pt_PT: Calcular uma zona média

en: Calculation factor
pt_PT: Fato de cálculo

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
pt_PT: Fator de cálculo. No modo de atraso absoluto, o fator representa segundos.

en: Callback cookie string
pt_PT: linha do cookie de chamada de retorno

en: Callback data
pt_PT: Dados da Chamada de Retorno

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cannot save Configuration
pt_PT: Não foi possível guardar a configuração

en: Cannot write to file %1:
    %2.
pt_PT: Não foi possível gravar em %1:
    %2.

en: Canvas
pt_PT: Tela

en: Canvas video filter
pt_PT: Filtro de vídeo canvas

en: Capability
pt_PT: Funcionalidade

en: Capture
pt_PT: Captura

en: Capture &Device
pt_PT: &Dispositivo de captura

en: Capture Audio
pt_PT: Capturar áudio

en: Capture failed
pt_PT: Falha na captura

en: Capture fragment size
pt_PT: Tamanho do fragmento de captura

en: Capture mode
pt_PT: Modo de captura

en: Capture region height
pt_PT: Altura da região capturada

en: Capture region width
pt_PT: Largura da região capturada

en: Capture the audio stream in stereo.
pt_PT: Capturar a emissão áudio em estéreo.

en: Catalan
pt_PT: Catalão

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Celtic (Latin-8)
pt_PT: Céltico (Latin-8)

en: Center
pt_PT: Centrado

en: Centre Weighted Median
pt_PT: Mediana

en: Certificate for client authentification
pt_PT: Certificado para a autenticação do cliente

en: Certificate of the Authority to verify server's against
pt_PT: Certificado da autoridade para verificar o servidor

en: Chamber Music
pt_PT: Música de câmara

en: Change
pt_PT: Alterar

en: Change Hotkey
pt_PT: Alterar tecla de atalho

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
pt_PT: Modificar a disposição dos canais (corrige um cabeamento errado)

en: Change gradients
pt_PT: Alterar gradientes

en: Change playlistview
pt_PT: Mudar vista da lista de reprdução

en: Change subtitle delay
pt_PT: Alterar atraso das legendas

en: Change the caching for the media
pt_PT: Modificar o valor de cache para a média

en: Change the display name of the Service.
pt_PT: Mudar o nome mostrado do Serviço.

en: Change the id of an elementary stream
pt_PT: Modifique o identificador do fluxo primário

en: Change the language of an elementary stream
pt_PT: Modifique o idioma do fluxo primário

en: Change the lirc configuration file
pt_PT: Modifica o ficheiro de configuração lirc

en: Change the loop and repeat modes
pt_PT: Alterar modo de ciclo e repetição

en: Change the start time for the media
pt_PT: Modificar o momento de início para a média

en: Change title according to current media
pt_PT: Modificar o título de acordo com a média atual

en: Channel / Zone Assignment
pt_PT: Definição de Zona / Canal

en: Channel 0: summary
pt_PT: Canal 0: sumário

en: Channel 1: left
pt_PT: Canal 1: esquerdo

en: Channel 2: right
pt_PT: Canal 2: direito

en: Channel 3: top
pt_PT: Canal 3: superior

en: Channel 4: bottom
pt_PT: Canal 4: inferior

en: Channel Name
pt_PT: Nome do canal

en: Channel number
pt_PT: Número do canal

en: Channels
pt_PT: Canais

en: Channels count
pt_PT: Contagem de canais

en: Channels count of an audio elementary stream
pt_PT: Contagem dos canais de uma transmissão elementar de áudio

en: Channels:
pt_PT: Canais:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
pt_PT: Empacotador de legenda de Chaoji VCD

en: Chapter
pt_PT: Capítulo

en: Chapter %i
pt_PT: Capítulo %i

en: Chapter codecs
pt_PT: Codecs do capítulo

en: Chapter offset in ms
pt_PT: Offset dos capítulos em ms

en: Chapters
pt_PT: Capítulos

en: Characteristic dimension
pt_PT: Dimensão característica

en: Check for &Updates...
pt_PT: Procurar at&ualizações...

en: Check for Update...
pt_PT: Procurar atualizações...

en: Check for VLC updates
pt_PT: Procurar atualizações do VLC

en: Check for album art and metadata?
pt_PT: Procurar artes de albúm e metadados?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
pt_PT: Marque esta opção se quiser atenuar a área mesclada com este complemento (se a opção estiver desmarcada, a atenuação será feita pelo openGL)

en: Chinese
pt_PT: Chinês

en: Choose
pt_PT: Escolher

en: Choose Cover Art
pt_PT: Escolher capa de álbum

en: Choose Destination
pt_PT: Escolher destino

en: Choose Devicetype and Connection
pt_PT: Escolha o Tipo de Dispositivo e Ligação

en: Choose Profile
pt_PT: Escolher perfil

en: Choose a file
pt_PT: Escolha um ficheiro

en: Choose a pixel shader to apply.
pt_PT: Selecione um Processador de Efeitos de Pixeis a aplicar.

en: Choose an output location
pt_PT: Escolher uma localização de saída

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
pt_PT: Escolha manipular cores nesses quadros de saída que cairem no limiar de entrada de quadros. Latest: obtém o formato cromático somente do novo campo (brilho). Bom para entradas entrelaçadas, tais como vídeos de uma câmera. AltLine: obtém o formato cromático da linha 1 do campo do topo, linha 2 do campo da base, etc. Padrão, bom para entradas gravadas em NTSC (DVDs de animação, etc.). Blend: formato cromático pela média de campos de entrada. Pode distorcer as cores do novo campo (brilho) também. Upconvert: saída em formato 4:2:2 (formato cromático independente para cada campo). Melhor simulação, mas requer mais CPU e velocidade de memória.

en: Choose here your input stream.
pt_PT: Escolha aqui a sua emissão de entrada.

en: Choose input
pt_PT: Escolher entrada

en: Choose one or more media file to open
pt_PT: Escolha um ou mais ficheiros multimédia para abrir

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
pt_PT: Escolha a pasta ou nome do arquivo onde os registros serão armazenados.

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
pt_PT: Escolha a pasta em que serão guardadas as capturas de ecrã.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
pt_PT: Escolha o programa a ser selecionado por seu identificador de serviço. Só use esta opção se quiser ler um fluxo de vários programas (como fluxos DVB, por exemplo).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
pt_PT: Escolha os programas a serem selecionados fornecendo uma lista de identificadores de serviço, separada por vírgulas. Só use esta opção se quiser ler um fluxo de vários programas (como fluxos DVB, por exemplo).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
pt_PT: Escolha se as emissões SPU devem ser redirecionada para a saída de emissões, quando ativada.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
pt_PT: Escolha se a emissão de áudio deve ser redirecionada para a saída de emissões, quando ativada.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
pt_PT: Escolha se a emissão de vídeo deve ser redirecionada para a saída de emissões, quando ativada.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
pt_PT: Escolha seu hardware preferido na lista, ou escolha o programa AtmoWin para delegar o processamento a um programa externo - com mais opções

en: Choose...
pt_PT: Escolher...

en: Chorus
pt_PT: Coro

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
pt_PT: Chroma ME para subpel e decisão de modo em quadros P.

en: Chroma for the base image
pt_PT: Formato cromático para a imagem original

en: Chroma for the blend image
pt_PT: Formato cromático para a imagem mesclada

en: Chroma format
pt_PT: Formato cromático

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
pt_PT: O formato cromático fourcc será usado pela memória de quadros. O padrão é RGB visto que o dispositivo fb não consegue informar seu formato cromático.

en: Chroma gain
pt_PT: Ganho cromático

en: Chroma gain control.
pt_PT: Controlo do ganho cromático.

en: Chroma in motion estimation
pt_PT: Chroma em estimativa de movimento

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
pt_PT: Formato cromatico para converter uma imagem antes de enviá-la ao filtro interno OpenCV

en: Chroma used
pt_PT: Croma utilizado

en: Chroma which the base image will be loaded in
pt_PT: Formato cromático sobre o qual a imagem original será carregada

en: Chroma which the blend image will be loaded in
pt_PT: Cor pela qual a imagem mesclada será carregada

en: Chrominance elimination
pt_PT: Eliminação chrominante

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
pt_PT: Podem ser selecionadas cifras, métodos de troca de chaves, funções hash e métodos de compressão. Leia a documentação GNU TLS para uma sintaxe detalhada.

en: Circular Left Hand (18V)
pt_PT: Mão Esquerda Circular (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
pt_PT: Mão Direita Circular (13V)

en: Cl&ear
pt_PT: R&emover

en: Cl&ose
pt_PT: &Fechar

en: Classic Rock
pt_PT: Rock clássico

en: Classical
pt_PT: Clássica

en: Clean up
pt_PT: Limpar

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Clear List
pt_PT: Limpar lista

en: Clear the messages
pt_PT: Limpar mensagens

en: Clear the playlist
pt_PT: Limpar lista e reprodução

en: Click and hold to skip forward through the current media.
pt_PT: Clique e segure para ignorar a media atual.

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
pt_PT: Clique para sair do diálogo de configuração.

en: Click to enable fullscreen video playback.
pt_PT: Clicar para ativar a reprodução em ecrã completo.

en: Click to enable or disable random playback.
pt_PT: Clique para ativar ou desativar a reprodução aleatória.

en: Click to mute or unmute the audio.
pt_PT: Clique para retirar ou restaurar o som.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
pt_PT: Clique para abrir um dialógo no qual pode escolher os dados a reproduzir. Também pode largar aqui os ficheiros.

en: Click to play or pause the current media.
pt_PT: Clique para reproduzir ou pausar a multimédia atual.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
pt_PT: Clique para selecionar outro ficheiro e reproduzir em sincronia com o anterior.

en: Click to select a file for playback
pt_PT: Clique para escolher o ficheiro a reproduzir

en: Click to select a subtitle file.
pt_PT: Clique para selecionar um ficheiro de legendas.

en: Click to set point B
pt_PT: Clique para definir o ponto B

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
pt_PT: Clique para configurar a reprodução da legenda.

en: Click to stop playback.
pt_PT: Clicar para parar o playback.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
pt_PT: Clique para alternar entre o tempo decorrido e o tempo restante

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
pt_PT: Clique para alternar entre repetir todos, repetir um e sem repetição

en: Click to toggle between total and remaining time
pt_PT: Clique para alternar entre o tempo decorrido e o tempo restante

en: Client port
pt_PT: Porta do cliente

en: Clock jitter
pt_PT: Atraso do sincronizador

en: Clock reference average counter
pt_PT: Valor de cache para recursos de rede, em milissegundos.

en: Clock source
pt_PT: Fonte do relógio

en: Clock synchronisation
pt_PT: Sincronização de relógio

en: Clone video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de copiar

en: Close Window
pt_PT: Fechar janela

en: Close to systray
pt_PT: Fechar para a bandeja

en: Closed Captions decoder
pt_PT: Decodificador de legenda oculta

en: Closed captions
pt_PT: Legeda oculta

en: Closed captions %u
pt_PT: Legendas fechadas %u

en: Closed captions 1
pt_PT: Legendas fechadas 1

en: Closed captions 2
pt_PT: Legendas fechadas 2

en: Closed captions 3
pt_PT: Legendas fechadas 3

en: Closed captions 4
pt_PT: Legendas fechadas 4

en: Club
pt_PT: Clube

en: Codec
pt_PT: Codificador

en: Codec Details
pt_PT: Detalhes do codificador

en: Codec Level
pt_PT: Nível do codificador

en: Codec Profile
pt_PT: Perfil codificador

en: Codec name
pt_PT: Nome do codec

en: Codec not supported
pt_PT: Codificador não suportado

en: Codecs / Muxers
pt_PT: Codificadores/Muxers

en: Coefficient thresholding on P-frames
pt_PT: Coeficiente limiar dos quadros P

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
pt_PT: Coeficiente limiar dos quadros P. Elimina os blocos dct contendo apenas um coeficiente pequeno.

en: Collapse
pt_PT: Juntar

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
pt_PT: Coleta diversas estatísticas locais sobre a média em reprodução.

en: Color
pt_PT: Cor

en: Color ASCII art video output
pt_PT: Saída de vídeo em Color ASCII-art

en: Color effect
pt_PT: Efeito da Cor

en: Color extraction
pt_PT: Extração de cor

en: Color inversion
pt_PT: Inversão de cores

en: Color killer
pt_PT: Eliminador de cores

en: Color messages
pt_PT: Colorir mensagens

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
pt_PT: Cor do texto que será exibido no vídeo. Deve ser um hexadecimal (como as cores HTML). Os dois primeiros caracteres são para o vermelho, então o verde, então o azul. #000000 = preto, #FF0000 = vermelho, #00FF00 = verde, #FFFF00 = amarelo (vermelho + verde), #FFFFFF = branco

en: Color scheme
pt_PT: Esquema de Cores

en: Color threshold
pt_PT: Limite de cor

en: Color threshold filter
pt_PT: Filtro para limite de cor

en: Color when paused
pt_PT: Cor quando pausado

en: Colors
pt_PT: Cores

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
pt_PT: As cores parecidas com esta serão mantidas, as demais serão transformadas em escala de cinza. Deve estar em hexadecimal (como as cores HTML). Os dois primeiros caracteres são para o vermelho, então o verde, então o azul. #000000 = preto, #FF0000 = vermelho, #00FF00 = verde, #FFFF00 = amarelo (vermelo + verde), #FFFFFF = branco

en: Column border
pt_PT: Margem da coluna

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Combined
pt_PT: Combinado

en: Comedy
pt_PT: Comédia

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
pt_PT: Lista, separada por vírgulas, de proporções que será adiconada à lista de proporções da interface.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
pt_PT: Lista, separada por vírgulas, de proporções de recorte que será adicionada à lista de proporções de recorte da interface.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
pt_PT: Lista das janelas ativas, separada por vírgulas, padrão para todos

en: Command+
pt_PT: Comando+

en: Command-line interface
pt_PT: Interface linha de comandos

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comment to put in ASF comments.
pt_PT: Comentário a ser incluído nos comentários do ASF.

en: Comments
pt_PT: Comentários

en: Compensate delay
pt_PT: Compensar atraso

en: Compiled by %s on %s (%s)
pt_PT: Compilado por %s em %s (%s)

en: Compiled by %s with %@
pt_PT: Compilado por %s com %@

en: Compiler: %s
pt_PT: Compilador: %s

en: Complete MRL for VLC internal
pt_PT: Completar o MRL para o VLC internamente

en: Component
pt_PT: Componente

en: Composer
pt_PT: Compositor

en: Composite
pt_PT: Composição

en: Composite input
pt_PT: Entrada de composição

en: Compression level
pt_PT: Nível da Compressão

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
pt_PT: Computa e imprime as estatísticas do PSNR. Não tem efeito em na qualidade de codificação.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
pt_PT: Computa e imprime as estatísticas do SSIM. Não tem efeito na qualidade da codificação.

en: Conductor
pt_PT: Maestro

en: Config of last used skin
pt_PT: Configuração do último esquema utilizado

en: Configuration options
pt_PT: Opções de configuração

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
pt_PT: Opções de configuração que serão utilizadas pelo Serviço (ex.: --foo=bar --no-foobar). Deve ser especificado no momento da instalação para que o serviço possa ser configurado adequadamente.

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure Hotkeys
pt_PT: Configurar teclas de atalho

en: Connect to clients matching
pt_PT: Ligar a clientes que correspondem a

en: Connection failed
pt_PT: Falha de ligação

en: Console
pt_PT: Consola

en: Constant bitrate mode (CBR)
pt_PT: Modo de taxa de dados constante (CBR)

en: Constant error mode
pt_PT: Modo de erro constante

en: Constant lambda mode
pt_PT: Modo lambda constante

en: Constant noise threshold mode
pt_PT: Modo de limiar constante de ruído

en: Constant quality factor
pt_PT: Fator constante de qualidade

en: Constant quality mode
pt_PT: Modo de qualidade constante

en: Containers
pt_PT: Recipientes

en: Content bitrate
pt_PT: Taxa de bits do conteúdo

en: Context menu
pt_PT: Menu de contexto

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Continue playback
pt_PT: Continuar Reprodução

en: Continue playback where you left off
pt_PT: Continuar reprodução onde deixou

en: Continue playback?
pt_PT: Continuar reprodução?

en: Continuous 22kHz tone
pt_PT: Tom contínuo 22kHz

en: Continuous stream
pt_PT: emissão contínua

en: Contrast
pt_PT: Contraste

en: Control
pt_PT: Controlo

en: Control external music players
pt_PT: Controlar reprodutores de música externos

en: Control interfaces
pt_PT: Interfaces de Controlo

en: Control menu for the player
pt_PT: Menu de controlo para o reprodutor

en: Control playback with media keys
pt_PT: Controlar a reprodução com as teclas de média

en: Control playback with the Apple Remote
pt_PT: Controlar a reprodução com o Apple Remote

en: Controls
pt_PT: Controlos

en: Conve&rt / Save...
pt_PT: Conve&rter/Guardar...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
pt_PT: Tempo de convergência da taxa de controlo do "avbr"

en: Conversions from
pt_PT: Conversões de

en: Convert
pt_PT: Converter

en: Convert & Stream
pt_PT: Converter e emitir

en: Convert / Stream...
pt_PT: Converter/Emitir...

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy packetizer
pt_PT: Copiar packetizer

en: Copyright Acknowledgement
pt_PT: Aviso de copyright

en: Copyright metadata
pt_PT: Meta-dados do copyright

en: Copyright string to put in ASF comments.
pt_PT: Linha do Direito de Cópia dos comentários do ASF.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
pt_PT: Camada de animação OpenGL (Mac OS X)

en: CoreText font renderer
pt_PT: P de tipos de letra CoreText

en: Could not demux ASF stream
pt_PT: Não foi possível descombinar o fluxo ASF

en: Count of AtmoLight channels
pt_PT: Número de canais AtmoLight

en: Count of channels
pt_PT: Número de canais

en: Count of fnordlicht's
pt_PT: Contagem do fnordlicht

en: Cover
pt_PT: Capa

en: Create
pt_PT: Criar

en: Create "Fast Start" files
pt_PT: Criar arquivos de "Início Rápido"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
pt_PT: Cria arquivos de "Início Rápido". Os arquivos de "Início Rápido" são otimizados para baixar e permitem que o usuário faça uma pré visualização do arquivo enquanto o baixa.

en: Create Directory
pt_PT: Criar diretório

en: Create Directory...
pt_PT: Criar Diretoria ...

en: Create Folder
pt_PT: Criar pasta

en: Create Folder...
pt_PT: Criar Pasta ...

en: Create a new bookmark
pt_PT: Criar um novo favorito

en: Create a new profile
pt_PT: Criar um novo perfil

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
pt_PT: Criar um nome exclusivo no System Tuning Spaces

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
pt_PT: Cria buffers de vídeo na memória do sistema em vez de criar na memória de vídeo. Isto não é recomendado porque usando a memória de vídeo ganha-se mais aceleração por hardware (como redimensionamento ou em conversões YUV->RGB). Esta opção não tem efeito algum quando se está usando overlays.

en: Credits
pt_PT: Créditos

en: Croatian
pt_PT: Croata

en: Crop
pt_PT: Recortar

en: Crop one pixel from the bottom of the video
pt_PT: Recortar um pixel da base do vídeo

en: Crop one pixel from the left of the video
pt_PT: Recortar um pixel da esquerda do vídeo

en: Crop one pixel from the right of the video
pt_PT: Recortar um pixel da direita do vídeo

en: Crop one pixel from the top of the video
pt_PT: Recortar um pixel do topo do vídeo

en: Crop: %s
pt_PT: Cortar: %s

en: Croppadd
pt_PT: Adição de recorte

en: Crypt audio
pt_PT: Cifrar áudio

en: Crypt audio using CSA
pt_PT: Cifrar áudio utilizando CSA

en: Crypt video
pt_PT: Cifrar vídeo

en: Crypt video using CSA
pt_PT: Cifrar vídeo utilizando CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
pt_PT: Decodificador de vídeo Crystal HD por hardware

en: Cue points
pt_PT: Pontos de sinalização

en: Current Media Information
pt_PT: Informações da multimédia atual

en: Current channel:
pt_PT: Canal atual:

en: Current media / stream statistics
pt_PT: Media atual / estatísticas da transmissão

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
pt_PT: Velocidade de reprodução atual: %1
    Clique para ajustar

en: Current visualization
pt_PT: Visualização atual

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Custom &Bookmarks
pt_PT: Personalizar &Favoritos

en: Custom aspect ratios list
pt_PT: Lista personalizada de proporções

en: Custom crop ratios list
pt_PT: Lista personalizada de proporções de recorte

en: Custom options
pt_PT: Opções personalizadas

en: Custom playback
pt_PT: Reprodução personalizada

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
pt_PT: Título personalizado para a janela de vídeo (quando o vídeo não está inserido na interface).

en: Customi&ze Interface...
pt_PT: Interface personali&zável...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
pt_PT: Personalizar o referer HTTP, simulando um documento anterior

en: Customize...
pt_PT: Personalizar...

en: Cut
pt_PT: Cortar

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
pt_PT: Remove uma banda de luz induzida por iluminação fluorescente (unidade sem documentação).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
pt_PT: Corta o fluxo em fatias de dada duração, e garante uma taxa constate de bits entre os dois limites. Evita grandes picos de taxas de bits, especialmente para quadros de referência.

en: Cycle audio track
pt_PT: Percorrer faixa de áudio

en: Cycle deinterlace modes
pt_PT: Alternar os modos de desentrelaçamento

en: Cycle next program Service ID
pt_PT: Próximo ciclo do programa do serviço de ID

en: Cycle previous program Service ID
pt_PT: Ciclo anterior do programa do serviço de ID

en: Cycle source aspect ratio
pt_PT: Percorrer proporção da fonte

en: Cycle subtitle track
pt_PT: Percorrer faixa de legendas

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
pt_PT: Alterna formatos de recorte da imagem a partir de uma lista predefinida.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
pt_PT: Percorre uma lista pré-definida das proporções da fonte.

en: Cycle through audio devices
pt_PT: Percorrer dispositivos de áudio

en: Cycle through available audio devices
pt_PT: Percorrer pelos dispositivos áudio disponíveis

en: Cycle through available deinterlace modes.
pt_PT: Ciclo até os modos de desentrelaçamento disponíveis.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
pt_PT: Percorre as faixas de áudio disponíveis (idiomas).

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
pt_PT: Ciclo até o próximo programa de serviço de IDs disponível (SIDs).

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
pt_PT: Ciclo até o anterior programa de serviço de IDs disponível (SIDs).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
pt_PT: Percorre as faixas de legendas disponíveis.

en: Cycle video crop
pt_PT: Alternar recorte de vídeo

en: Cyrillic (Windows-1251)
pt_PT: Cirílico (Windows-1251)

en: Czech
pt_PT: Checo

en: D-Bus control interface
pt_PT: Interface de controlo D-Bus

en: DEVICES
pt_PT: Dispositivos

en: DMX address for each channel
pt_PT: Endereço DMX para cada canal

en: DMX options
pt_PT: Opções do DMX

en: DRM protected streams are not supported.
pt_PT: Emissões protegidas DRM não são suportadas

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
pt_PT: Decodificador de áudio DTS Acústica Coerente

en: DTS audio packetizer
pt_PT: Packetizer de áudio DTS

en: DTS delay (ms)
pt_PT: Atraso DTS (ms)

en: DTS dynamic range compression
pt_PT: Compressão de faixa dinâmica DTS

en: DTS parser
pt_PT: Analisador DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
pt_PT: Desmultiplexador DV (Vídeo Digital)

en: DVB adapter
pt_PT: Adaptador DVB

en: DVB device
pt_PT: Dispositivo DVB

en: DVB playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução DVB

en: DVB subtitles
pt_PT: Legendas DVB

en: DVB subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de legendas DVB

en: DVB subtitles encoder
pt_PT: Codificador de legendas DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
pt_PT: Legendas DVB: deficientes auditivos

en: DVB-S2 parameters
pt_PT: Parâmetros DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
pt_PT: Parâmetros de recepção DVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
pt_PT: Canal Camada Física DVB-T2

en: DVD angle
pt_PT: Ângulo do DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
pt_PT: Formato de áudio DVD (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: DVD device
pt_PT: Dispositivo DVD

en: DVD menus
pt_PT: Menus de DVD

en: DVD subtitles
pt_PT: Legendas DVD

en: DVD subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de legendas de DVD

en: DVD subtitles packetizer
pt_PT: Packetizer de legendas de DVD

en: DVD with menus
pt_PT: DVD com menus

en: DVD without menus
pt_PT: DVD sem menus

en: DVDRead Input (no menu support)
pt_PT: Entrada DVDRead (sem suporte de menu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
pt_PT: DVDRead não conseguiu abrir o disco "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
pt_PT: DVDRead não conseguiu ler %d/%d blocos em 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
pt_PT: DVDRead não conseguiu ler o bloco %d.

en: DVDnav Input
pt_PT: Entrada DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
pt_PT: Ficheiro AVI danificado ou incompleto

en: Damp
pt_PT: Húmido

en: Dance
pt_PT: Dança

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: Dark
pt_PT: Escuro

en: Darkness limit
pt_PT: Limite de escurecimento

en: Darkness masking
pt_PT: Mascaramento de sombra

en: Data
pt_PT: Dados

en: Data alignment
pt_PT: Alinhamento de dados

en: Data for the audio callback function.
pt_PT: Dados para as funções de callback de áudio.

en: Data for the get and release functions
pt_PT: Dados para obter e lançar funções

en: Data for the video callback function.
pt_PT: Dados para as funções de callback de vídeo.

en: Date
pt_PT: Data

en: Date metadata
pt_PT: Meta-dados da data

en: Day / Month / Year:
pt_PT: Dia/Mês/Ano:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
pt_PT: Redução de ruído do domínio dct. Pseudo zona limítrofe adaptativa. De 10 a 1000 parece ser uma faixa útil.

en: De-Fullscreen
pt_PT: Sair de ecrã completo

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
pt_PT: Desabilita o filtro de desbloqueio de laços (diminui a qualidade).

en: Debanding algorithm
pt_PT: Algoritmo debanding

en: Debug Frame Folder
pt_PT: Pasta de quadros de depuração

en: Debug logging
pt_PT: Registos de depuração

en: Debug mask
pt_PT: Máscara de depuração

en: Decide references on a per partition basis
pt_PT: Decidir referências baseando-se em partição

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
pt_PT: Placa de captura DecLink a ser usada, caso exista mais de uma. As placas são numeradas a partir de 0.

en: Decode
pt_PT: Descodificar

en: Decode at the demuxer stage
pt_PT: Decodificar no estágio de descombinação

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
pt_PT: Decodifica os quadros diretamente na RPI VideoCore em vez de na memória do host.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
pt_PT: Decodifica os quadros diretamente na RPI VideoCore em vez de na memória do host. Esta opção só deve ser utilizada com o plugin de saída de vídeo MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
pt_PT: O DecodeBin é um elemento de contentor, que pode adicionar e gerir vários elementos. Além de adicionar os descodificadores, o decodebin adiciona também analisadores de fluxo elementar que podem fornecer mais informação como o perfil, o nível e outros atributos do codec, sob a forma de GstCaps (fluxo de recursos) para o descodificador.

en: Decoded
pt_PT: Descodificado

en: Decoded blocks
pt_PT: Blocos descodificados

en: Decoded format
pt_PT: Formato descodificado

en: Decoders
pt_PT: Descodificadores

en: Decoding
pt_PT: A descodificar

en: Decoding X coordinate
pt_PT: Descodificando coordenada X

en: Decoding Y coordinate
pt_PT: Descodificando coordenada Y

en: Decrease
pt_PT: Diminuir

en: Decrease Volume
pt_PT: Diminuir volume

en: Decrease scale factor
pt_PT: Diminuir Fator da Escala

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default (Windows-1252)
pt_PT: Padrão (Windows-1252)

en: Default Caching Level
pt_PT: Nível predefinido de cache

en: Default DVD angle.
pt_PT: Ângulo padrão do DVD

en: Default Encoding
pt_PT: Codificação padrão

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
pt_PT: Tempo-limite padrão para ligação TCP (em milissegundos).

en: Default background alpha
pt_PT: Alfa de fundo padrão

en: Default background color
pt_PT: Cor de fundo padrão

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
pt_PT: Cor de fundo padrão, se um fluxo Kate não especificar uma cor de fundo a ser usada.

en: Default caching policy
pt_PT: Política de cache padrão

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
pt_PT: Valor padrão de cache para saída de fluxos RTP. Este valor deve ser preenchido em milissegundos.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
pt_PT: Valor de cache para emissões UDP. O valor deve ser introduzido em milissegundos.

en: Default devices
pt_PT: Dispositivos padrão

en: Default encoding
pt_PT: Codificação padrão

en: Default font alpha
pt_PT: Alfa padrão de fonte

en: Default font color
pt_PT: Cor padrão da fonte

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
pt_PT: Cor padrão de fonte a ser usada se fluxos Kate não especificarem uma cor de fonte padrão.

en: Default font description
pt_PT: Descrição padrão de fonte

en: Default font effect
pt_PT: Efeito de fonte padrão

en: Default font effect strength
pt_PT: Intensidade padrão do efeito de fonte

en: Default frame rate for chapter import.
pt_PT: Taxa de quadros desejada para a importação de capítulo.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
pt_PT: Interface multicast por defeito. Suplanta a tabela de routing.

en: Default optical device
pt_PT: Dispositivo ótico padrão

en: Default replay gain
pt_PT: Replay Gain predefinido

en: Default stream
pt_PT: Emissão pré-definida

en: Default stream output chain
pt_PT: Cadeia de saída de emissão padrão

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
pt_PT: Defina aqui o endereço base DMX para cada canal. Use vírgulas ou ponto-e-vírgulas para separar os valores

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
pt_PT: Definir proporção da imagem de entrada a ser usada. O padrão é 4:3

en: Define the colors of the volume slider
pt_PT: Definir as cores da barra de volume

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
pt_PT: Define os pids para adicionar em cada pmt. Requer "Definir PID para ID do ES" para ser habilitado.

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
pt_PT: Definir o algoritmo de ordenação usado ao adicionar itens de um diretório.

en: Define which screen fullscreen goes
pt_PT: Define o ecrã em que o modo de ecrã completo funcionará

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
pt_PT: Define um bitmao pequeno com 64x48 pixels, contendo um gradiente de escala de cinza

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
pt_PT: Define o modo de distribuição de bits para o AQ. Padrão 1 - 0: Desabilitar - 1: Modo padrão atual do x264 - 2: Usa log(var)^2 em vez de log(var) e tenta adaptar a força por quadro

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
pt_PT: Define com que freqüência a informação do gráfico de barras deve ser enviada. Envia a informação do gráfico de barras a cada n pacotes de áudio (padrão 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
pt_PT: Define se uma informação de gráfico de barras deverá ser enviada. 1 se a informação deverá ser enviada, ou 0 se não deverá (padrão 1).

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
pt_PT: Define se uma informação de silenciamento de alarme deverá ser enviada. 1 se a informação deverá ser enviada, 0 se não deverá (padrão 1).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
pt_PT: Define a orientação da divisão de espelhamento. Pode ser vertical ou horizontal

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
pt_PT: Definir o tamanho do raio em píxeis, da base das bandas (ínicio).

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
pt_PT: Define os descritores de cada SDT. Requer "Definir PID para ID do ES" para ser habilitado.

en: Defines the maximum bitrate in Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter. is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
pt_PT: Define a taxa de dados de dados máxima, em kpbs (1000 bits/s), para o método de controlo de taxa VBR. Se não definir este parâmetro é calculado por outras fontes como o perfil, nível, etc.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
pt_PT: Define o número de operações de codificação em paralelo antes de sincronizar o resultado. Maior pode resultar num melhor rendimento dependendo do hardware. MPEG2 precisa de pelo menos 1 aqui.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
pt_PT: Define a disposição virtual do espaço emulado pelo filtro.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
pt_PT: Define que opção de tempo adicionar à linha do identificador da sessão RTSP. Definindo um número negativo removerá o tempo de espera totalmente. Isso é necessário para alguns STB do IPTV (como os feitos pela HansunTech) que podem ser confusos. O padrão é 5.

en: Deinterlace
pt_PT: Desentrelaçar

en: Deinterlace chroma skip
pt_PT: Ignorar o desentrelace do chroma

en: Deinterlace method to use for streaming.
pt_PT: Método de desentrelaçamento usado para emitir.

en: Deinterlace method to use for video processing.
pt_PT: Método de desentrelaçar para utilizar no processamento de vídeo.

en: Deinterlace mode
pt_PT: Modo de desentrelaçar

en: Deinterlace module
pt_PT: Módulo de desentrelaçar

en: Deinterlace off
pt_PT: Desentrelaçamento desabilitado

en: Deinterlace on
pt_PT: Desentrelaçado ligado

en: Deinterlace the video before encoding.
pt_PT: Desentrelaça o vídeo antes da codificação.

en: Deinterlace video
pt_PT: Desinterlaçar vídeo

en: Deinterlacing
pt_PT: Desentrelaçamento

en: Deinterlacing algorithm
pt_PT: Algoritmo de desentrelace

en: Deinterlacing video filter
pt_PT: Filtro de desentrelaçamento de vídeo

en: Delay
pt_PT: Atraso

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
pt_PT: Atraso (em ms) antes de o controlador intervir.

en: Delay (ms)
pt_PT: Atraso (ms)

en: Delay a stream
pt_PT: Atrasar um fluxo

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
pt_PT: Atraso para que os itens SAP sejam excluídos, caso nenhum anúncio novo seja recebido.

en: Delay calculation mode
pt_PT: Modo de cálculo do atraso

en: Delay of the ES (ms)
pt_PT: Atraso do ES (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
pt_PT: Atrasar o DTS (decodificador de marcadores de tempo) e o PTS (marcas de tempo de apresentação) dos dados do fluxo, comparados com o PCR. Permite alguma memória dentro do cliente decodificador.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
pt_PT: Atrasa o DTS (decodificador de marcas de tempo) e o PTS (marcas de apresentação) dos dados no fluxo, comparados ao SCR. Permite algumas memórias dentro do cliente codificador.

en: Delay time
pt_PT: Tempo de atraso

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Delete all the bookmarks
pt_PT: Apagar todos os marcadores

en: Delete segments
pt_PT: Excluir segmentos

en: Delete segments when they are no longer needed
pt_PT: Excluir segmentos quando eles não são mais necessários

en: Delete selected profile
pt_PT: Remover perfil selecionado

en: Delete the current profile
pt_PT: Apagar o perfil atual

en: Delete the selected item
pt_PT: Apagar item selecionado

en: Deletes the selected item
pt_PT: Apaga o item selecionado

en: Delivery system
pt_PT: Sistema de entrega

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
pt_PT: Descombinadores são usados para separar os fluxos "primários" (como os fluxos de áudio e vídeo). Você pode usar usar esta opção se o descombinador correto não for identificado automaticamente. Não configure esta opção como uma opção global, a não ser que saiba o que está fazendo.

en: Demux module
pt_PT: Módulo de desmultiplexagem

en: Demuxed
pt_PT: Demultiplexadores

en: Demuxed data size
pt_PT: Tamanho do dado descombinado

en: Demuxer
pt_PT: Desmultiplexador

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
pt_PT: Os demuxers são utilizados para separar as emissões de áudio e vídeo.

en: Denoiser
pt_PT: Redutor de ruídos

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
pt_PT: Dependendo da quantidade suportada pelo seu hardware fnordlicht, escolha entre 1 a 254 canais

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
pt_PT: Dependendo do seu hardware MoMoLight, escolha 3 ou 4 canais

en: Descending
pt_PT: Descendente

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Description metadata
pt_PT: Meta-dados da descrição

en: Description of the stream content or information about your channel.
pt_PT: Descrição do conteúdo do fluxo ou informações sobre o canal.

en: Description stream output
pt_PT: Descrição da saída de emissão

en: Desired frame rate for the H264 stream.
pt_PT: Taxa de frames desejada para a emissão H264.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
pt_PT: Taxa de frames desejado para a emissão VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
pt_PT: Taxa de frame desejada para a captura.

en: Desired frame rate for the stream.
pt_PT: Taxa de frames desejada para a emissão.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
pt_PT: Modo de vídeo de entrada desejado para capturas com DeckLink. Este valor precisa ser um código FOURCC na forma textual. E.g., "ntsc".

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
pt_PT: Modo de entrada de vídeo desejado. Deixe em branco para autodeteção.

en: Desired output mode
pt_PT: Mode de saída desejado

en: Desktop
pt_PT: Ambiente de trabalho

en: Desktop level hotkey
pt_PT: Nível da tecla de atalho do ambiente de trabalho

en: Destination
pt_PT: Destino

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
pt_PT: O destino (URL) a utilizar para a emissão. Substitui os parâmetros de caminho e associação.

en: Destination Setup
pt_PT: Configuração do destino

en: Destination audio codec
pt_PT: Destino do codec de áudio

en: Destination bridge-in name
pt_PT: Nome da ponte de destino

en: Destination file:
pt_PT: Ficheiro destino:

en: Destination prefix
pt_PT: Prefixo do destino

en: Destination subtitle codec
pt_PT: Codec das legendas de destino

en: Destination video codec
pt_PT: Destino do codec de vídeo

en: Detailed List
pt_PT: Lista detalhada

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
pt_PT: Determina quantas secções do espetro irão existir.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
pt_PT: Determina que (se houver) vídeo é exibido pelo filtro de encapsulamento

en: Device
pt_PT: Dispositivo

en: Device Selection
pt_PT: Seleção de dispositivo

en: Device name
pt_PT: Nome do dispositivo

en: Device properties
pt_PT: Propriedades do dispositivo

en: Device type
pt_PT: Tipo de dispositivo

en: Device:
pt_PT: Dispositivo:

en: Devices
pt_PT: Dispositivos

en: DiSEqC LNB number
pt_PT: Número DiSEqC LNB

en: Dialog
pt_PT: Diálogo

en: DiffServ Code Point
pt_PT: Ponto de Código do DiffServ

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
pt_PT: Há suporte a algoritmos de reamostragem diferentes. O melhor é mais lento e o mais rápido exibe em baixa qualidade.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
pt_PT: Este é o campo Differentiated Services Code Point para saídas de fluxo UDP (ou Tipo de Serviço no IPv4, ou ainda Classe de Tráfego no IPv6). É usado para qualidade de serviço em rede.

en: Digital Cinema Package module
pt_PT: Módulo de Pacote de Cinema Digital

en: Digital Television and Radio
pt_PT: Televisão Digital e Rádio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
pt_PT: Entrada de Vídeo Digital (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
pt_PT: Emissão digital

en: Dirac packetizer
pt_PT: Empacotador Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
pt_PT: Codificador de vídeo Dirac, usando a biblioteca libschroedinger

en: Dirac video demuxer
pt_PT: Descombinador de vídeo Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
pt_PT: Codificador de vídeo Dirac, usando a biblioteca libschroedinger

en: Direct MV prediction mode
pt_PT: Modo direto de antecipação de MV

en: Direct prediction size
pt_PT: Tamanho de predicção directa

en: Direct rendering
pt_PT: renderização directa

en: Direct2D video output
pt_PT: Saída de vídeo Direct2D

en: Direct3D video output
pt_PT: Saída de vídeo Direct3D

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
pt_PT: Saída de vídeo DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
pt_PT: Descodificador DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
pt_PT: Codificador DirectMedia

en: DirectShow input
pt_PT: Entrada DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
pt_PT: Saída de vídeo DirectX (DirectDraw)

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
pt_PT: Aceleração DirectX Video (DXVA) 2.0

en: DirectX audio output
pt_PT: Saída de áudio DirectX

en: Direction
pt_PT: Direção

en: Direction of the mirroring
pt_PT: Direção do espelhamento

en: Director
pt_PT: Diretor

en: Directory
pt_PT: Diretório

en: Directory index
pt_PT: Índice de pastas

en: Directory or filename where the records will be stored
pt_PT: Pasta ou nome do ficheiro onde os registos serão armazenados

en: Directory path prefix
pt_PT: Prefixo do caminho da pasta

en: Directory sort order
pt_PT: Ordem de classificação do diretório

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
pt_PT: Pasta usada para os ficheiros temporários usados no deslocamento de tempo.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
pt_PT: O diretório em que as capturas de ecrã serão guardadas.

en: Disable
pt_PT: Desativar

en: Disable DVD menus
pt_PT: Desativar menus DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
pt_PT: Desativar transparência das legendas do DVD

en: Disable Disc Menus
pt_PT: Desativar menus do disco

en: Disable arithmetic coding
pt_PT: Desativar codificação aritmética

en: Disable screensaver
pt_PT: Desativar protetor de ecrã

en: Disable the screensaver during video playback.
pt_PT: Desativa o protetor de ecrã durante a reprodução de vídeo.

en: Disc
pt_PT: Disco

en: Disc Selection
pt_PT: Seleção de disco

en: Disc caching (ms)
pt_PT: Cache de disco (ms)

en: Disc device
pt_PT: Dispositivo de disco

en: Discard
pt_PT: Descartar

en: Discarded (corrupted)
pt_PT: Descartados (corrompidos)

en: Disclaimer
pt_PT: Aviso legal

en: Discontinuous Transmission
pt_PT: Transmissão descontínua

en: Discs
pt_PT: Discos

en: Display
pt_PT: Mostrar

en: Display ID
pt_PT: ID do ecrã

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
pt_PT: O ID do ecrã. Se não for especificada, é utilizado o ecrã princpal.

en: Display Settings
pt_PT: Definições de exibição

en: Display Source As
pt_PT: Mostrar fonte como

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
pt_PT: Mostrar uma fonte RSS ou ATOM no seu vídeo

en: Display aspect ratio
pt_PT: Mostrar proporção

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
pt_PT: Mostrar formato de uma transmissão elementar de vídeo

en: Display background cone or art
pt_PT: Exibe o cone de fundo ou um desenho

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
pt_PT: Mostra o ícone da aplicação ou a capa de álbum atual se nada estiver a ser reproduzido. Pode ser desativada.

en: Display device
pt_PT: Dispositivo de exibição

en: Display feed images if available.
pt_PT: Se existentes, mostrar imagens das fontes.

en: Display locally
pt_PT: Mostrar localmente

en: Display name of the Service
pt_PT: Mostrar nome do serviço

en: Display playlist tree
pt_PT: Mostrar árvore da lista de reprodução

en: Display resolution
pt_PT: Resolução do ecrã

en: Display size
pt_PT: Tamanho do ecrã

en: Display stream output
pt_PT: Mostrar saída de emissão

en: Display text above the video
pt_PT: Mostrar texto por cima do vídeo

en: Display the input video
pt_PT: Mostrar o vídeo de entrada

en: Display the output
pt_PT: Mostrar saída

en: Display the processed video
pt_PT: Mostrar o vídeo processado

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
pt_PT: Mostra a pré-visualização da captura de ecrã no canto superior esquerdo do ecrã.

en: Display the stream locally
pt_PT: Mostrar emissão localmente

en: Display the title of the video on top of the movie.
pt_PT: Mostra o título do vídeo em cima do filme.

en: Display video in a skinned window if any
pt_PT: Mostrar vídeo num janela com tema, se existente

en: Display video snapshot preview
pt_PT: Mostrar pré-visualização da captura de ecrã

en: Display while streaming
pt_PT: Mostrar durante emissão

en: Displayed
pt_PT: Mostrado

en: Displayed frames
pt_PT: Frames mostrados

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
pt_PT: Distância entre a coluna frontal esquerda e o ouvinte em metros.

en: Distort mode
pt_PT: Modo distorção

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
pt_PT: Modo da distorção, um entre "gradiente", "canto" e "hough"

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: Primeira versão DivX (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: Segunda versão DivX (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)<

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: Terceira versão DivX (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)<

en: Do not demultiplex
pt_PT: Não descombinar

en: Do not open a DOS command box interface
pt_PT: Não abrir um interface com uma caixa de comandos DOS

en: Do not play
pt_PT: Não reproduzir

en: Do not sort the items.
pt_PT: Não classificar os itens.

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
pt_PT: Misturador Simples/Plano

en: Do nothing
pt_PT: Não fazer nada

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
pt_PT: Deseja realmente cancelar a assinatura de %1?

en: Do you want to download it?
pt_PT: Transferir?

en: Do you want to restart the playback where left off?
pt_PT: Pretende continuar a reprodução onde deixou?

en: Dock fullscreen controller
pt_PT: Acoplar controlo em ecrã completo

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
pt_PT: Ativa/desativa o controlador de ecrã completo de/para a base do ecrã

en: Docked Playlist
pt_PT: Lista de reprodução incorporada

en: Dolby Surround decoder
pt_PT: Descodificador Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
pt_PT: As emissões codificadas com Dolby Surround não serão descodificadas antes de serem processados por este filtro. A ativação desta opção não é recomendada.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
pt_PT: Domínio/grupo de trabalho que será usado na ligação.

en: Don't display any video
pt_PT: Não mostrar qualquer vídeo

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
pt_PT: Não exibe janelas de diálogo que não requerem ação do usuário (painéis de erros críticos).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
pt_PT: Não requer um quadro-chave antes de dividir o segmento. Necessário apenas para áudio.

en: Don't show
pt_PT: Não mostrar

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
pt_PT: Não utilize prédefinições, mas especifique manualmente as bandas. Precisa fornecer 10 valores entre -20dB e 20dB, separados por espaços, ex.: "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Double Size
pt_PT: Tamanho duplo

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
pt_PT: Duplo clique para alterar.
    Tecla Delete para remover.

en: Double click to get media information
pt_PT: Clique duas vezes para obter informações sobre a média

en: Double click to jump to a chosen time position
pt_PT: Clique duas vezes para saltar para um momento definido no tempo de reprodução

en: Down
pt_PT: Baixo

en: Download Cover Art
pt_PT: Transferir capa de álbum

en: Download Plugin
pt_PT: Transferir extra

en: Download cover art
pt_PT: Transferir capa de álbum

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
pt_PT: O ficheiro "%s" estava corrompido. Portanto, foi excluído.

en: Downloading ...
pt_PT: A transferir...

en: Draw bands in the spectrometer
pt_PT: Desenhar bandas no espectroscópio

en: Draw peaks in the analyzer
pt_PT: Desenhar picos no analisador

en: Draw the base of the bands
pt_PT: Desenhar a base das bandas

en: Drop late frames
pt_PT: Largar frames atrasadas

en: Drop media here
pt_PT: Solte a média aqui

en: Dropped (discontinued)
pt_PT: Descartado (descontinuado)

en: Dry
pt_PT: Seco

en: Dry Mix
pt_PT: Mistura Seca

en: Dry mix
pt_PT: Mistura seca

en: Duet
pt_PT: Dueto

en: Dummy Elements
pt_PT: Elementos Simplificados

en: Dummy audio output
pt_PT: Saída de áudio simplificada

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
pt_PT: Codificador simplificado (não transcodifica, pode ser usado com todos os formatos de encapsulamento)

en: Dummy decoder
pt_PT: Descodificador dummy

en: Dummy encoder
pt_PT: Descodificador dummy

en: Dummy font renderer
pt_PT: Fonte simplificada para exibição

en: Dummy image chroma format
pt_PT: Formato chroma de imagem Dummy

en: Dummy input
pt_PT: Entrada Dummy

en: Dummy interface
pt_PT: Interface simplificada

en: Dummy stream output
pt_PT: Saída de emissão Dummy

en: Dummy video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo fictício

en: Dummy video output
pt_PT: Saída de vídeo simplificada

en: Dummy/Raw muxer
pt_PT: Misturador Simples/Plano

en: Dump decoder
pt_PT: Decodificador de descarga

en: Dump filename
pt_PT: Despejar nome do ficheiro

en: Dump module
pt_PT: Módulo de despejo

en: Dump raw input
pt_PT: Despejar entrada raw

en: Duplicate current profile for a new profile
pt_PT: Duplicar o perfil atual para um novo perfil

en: Duplicate current profile...
pt_PT: Duplicar perfil atual...

en: Duplicate stream output
pt_PT: Duplicar saída de emissão

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
pt_PT: Duplicar seu vídeo para múltiplas janelas e/ou módulos de saída de vídeo

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Duration in seconds
pt_PT: Duração em segundos

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
pt_PT: Duração em segundos antes de simular o final do arquivo. Um valor negativo significa um tempo de reprodução infinito.

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: Dynamic Adaptive Streaming over HTTP
pt_PT: Fluxo Adaptativo Dinâmico sobre HTTP

en: Dynamic language setting from teletext
pt_PT: Configuração dinâmica de idioma do teletexto

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
pt_PT: A compressão dinâmica de faixa torna mais suaves os sons mais incisivos e ressalta mais os sons suaves. Portanto, é possível ouvir com mais clareza um fluxo em um ambiente barulhento sem incomodar ninguém. Se a compressão dinâmica de faixa estiver desabilitada, a reprodução estará mais adequada a salas de cinema em casa ou salas de leitura.

en: Dynamic range compressor
pt_PT: Compressão de faixa dinâmica

en: Dynamic video overlay
pt_PT: Sobreposição dinâmica de vídeo

en: E&xport
pt_PT: E&xportar

en: EBU STL subtitles decoder
pt_PT: Decodificador de legendas EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
pt_PT: Interpretador de legendas EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
pt_PT: Extensão EGL para OpenGL

en: Early SKIP detection on P-frames
pt_PT: Descarte antecipado na detecção de quadros P

en: Early SKIP detection on P-frames.
pt_PT: Descarte antecipado na detecção de quadros P.

en: Eastern European (Latin-2)
pt_PT: Oriental Europeu (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
pt_PT: Europeu do Leste (Windows-1250)

en: Edge
pt_PT: Limite

en: Edge visible
pt_PT: Canto visível

en: Edge weightning
pt_PT: Ponderação pelos cantos

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Bookmarks
pt_PT: Editar marcadores

en: Edit Input
pt_PT: Editar entrada

en: Edit Options
pt_PT: Opções de edição

en: Edit default application settings for network protocols
pt_PT: Editar definições da aplicação para protocolos de rede

en: Edit selected profile
pt_PT: Editar perfil selecionado

en: Edit settings
pt_PT: Editar definições

en: Effects
pt_PT: Efeitos

en: Effects list
pt_PT: Lista de efeitos

en: Eject the disc
pt_PT: Ejetar disco

en: Elapsed time
pt_PT: Tempo decorrido

en: Electronic
pt_PT: Eletrónica

en: Element aspect ratio
pt_PT: Proporção do elemento

en: Elementary Stream ID
pt_PT: ID do fluxo primário

en: Elementary stream output
pt_PT: Saída de emissão elemntar

en: Elements order
pt_PT: Ordem dos elementos

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
pt_PT: Elimina os blocos de crominância quando o PSNR não estiver muito modificado (padrão: 0.0). A especificação H264 recomenda 7.

en: Embed the file browser in open dialog
pt_PT: Incluir o explorador de ficheiros no diálogo de abertura

en: Embed the video output in the main interface.
pt_PT: Incorporar a saída de vídeo na interface principal.

en: Embedded
pt_PT: Incorporado

en: Embedded video
pt_PT: Vídeo incorporado

en: Embedded window video
pt_PT: Janela de vídeo incorporada

en: Emboss
pt_PT: Relevo

en: Empty Playlist
pt_PT: Lista de reprodução vazia

en: Enable
pt_PT: Ativar

en: Enable Android direct rendering using opaque buffers.
pt_PT: var renderização direta do Android utilizando buffers opacos.

en: Enable DVD menus
pt_PT: Ativar menus DVD

en: Enable Global Motion Estimation
pt_PT: Habilitar a Estimativa de Movimento Global

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
pt_PT: Ativar notificações Growl (ao alterar um item da lista de reprodução)

en: Enable Last.fm submissions
pt_PT: Ativar envios Last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
pt_PT: Ativar recuperação de metadados

en: Enable OSD
pt_PT: Ativar OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
pt_PT: Ativar exibição no ecrã (OSD)

en: Enable Phase Correlation Estimation
pt_PT: Habilitar a Estimativa de Correlação de Fase

en: Enable SPU stream output
pt_PT: Ativar saída de emissão SPU

en: Enable Scene Change Detection
pt_PT: Habilitar Detecção de Mudança de Cena

en: Enable Spatializer
pt_PT: Ativar efeitos espaciais

en: Enable Time-Stretching audio
pt_PT: Ativar compressão de tempo do áudio

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
pt_PT: Ativa um algoritmo de redução de ruído para reduzir a taxa de dados e duração da codificação, abdicando da qualidade das frames.

en: Enable a workaround for T23
pt_PT: Habilita um paliativo para T23

en: Enable adaptive prefiltering
pt_PT: Ativar pré-filtro adaptativo

en: Enable afterburner library
pt_PT: Ativar biblioteca afterburner

en: Enable audio
pt_PT: Ativar áudio

en: Enable audio stream output
pt_PT: Ativar saída de emissão de áudio

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
pt_PT: Habilitar brechas de compatibilidade para suporte a Blu-ray

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
pt_PT: Habilita algoritmos dedicados para quadros entrelaçados.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
pt_PT: Habilita a transmissão descontínua (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
pt_PT: Ativar compressão de faixa dinâmica

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
pt_PT: Habilita brechas para suporte a Blu-ray, o que não garante todos os aspectos de compatibilidade com Blu-ray e.g., resolução, taxa de quadros, nível

en: Enable hierarchical Motion Estimation
pt_PT: Habilitar a Estimativa de Movimento Hierárquica

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
pt_PT: Ativar algoritmos de estimativa de ação entrelaçada. Isto requer mais CPU.

en: Enable internal upmixing
pt_PT: Ativar ampliador interno de mistura de canais

en: Enable megabass mode
pt_PT: Ativar modo megabaixos

en: Enable multiple quantizers
pt_PT: Ativar múltiplos quantizadores

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
pt_PT: Habilita múltiplos quantizadores por sub banda (um por bloco de código)

en: Enable noise reduction algorithm.
pt_PT: Ativar algoritmo de redução de ruído.

en: Enable original graphic spectrum
pt_PT: Ativar espetro original

en: Enable reverberation
pt_PT: Ativar reverberação

en: Enable software mode
pt_PT: Ativar modo software

en: Enable spectral band replication
pt_PT: Ativar replicação da banda espetral

en: Enable streaming of all ES
pt_PT: Ativar emissão de todas as ES

en: Enable sub-pictures
pt_PT: Ativar subimagens

en: Enable subtitles
pt_PT: Ativar legendas

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
pt_PT: Ativar o analisador de espetro "flat" no espectómetro.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
pt_PT: Ativa o eliminador de cor, i.e. comuta para imagem em preto e branco, sempre que o sinal estiver fraco.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
pt_PT: Ativar algoritmo ampliador de mistura de canais de áudio (não recomendado).

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
pt_PT: Habilita o algoritmo de estimativa de ação antecipada.

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
pt_PT: Habilite esta opção se listras diagonais são exibidas quando o tamanho da janela é igual ou menor que o tamanho do filme.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
pt_PT: Ative esta opção se desejar que o áudio não seja interrompido por outro áudio.

en: Enable time stretching audio
pt_PT: Ativar alongamento do tempo de áudio

en: Enable transparency effects
pt_PT: Ativar efeitos de transparência

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
pt_PT: Habilita a quantização em grade (taxa de distorção para coeficientes de bloco).

en: Enable video
pt_PT: Ativar vídeo

en: Enable video stream output
pt_PT: Ativar emissão do fluxo de vídeo

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
pt_PT: Ativa a deteção de atividade de voz (VAD). É ativada automaticamente no modo VBR.

en: Enable wallpaper mode
pt_PT: Ativar modo de papel de parede

en: Enable/disable audio rendering.
pt_PT: Ativar/desaativar renderização áudio.

en: Enable/disable video rendering.
pt_PT: Ativar/desativar renderização vídeo.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
pt_PT: Ativa o descarte de frames em emissões MPEG2. O descarte de frames ocorre quando seu computador não tem poder de processamento suficiente

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
pt_PT: A ativação desta opção permite a conversão de uma faixa áudio, se estiver presente na emissão.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
pt_PT: A ativação desta opção permite a conversão de uma faixa vídeo, se estiver presente na emissão.

en: Encap. format
pt_PT: Formato de encapsulado

en: Encapsulation
pt_PT: Encapsulação

en: Encapsulation Method
pt_PT: Método de encapsulação

en: Encapsulation format
pt_PT: Formato de encapsulação

en: Encoded by
pt_PT: Codificado por

en: Encoder
pt_PT: Codificador

en: Encoder Algorithm to use
pt_PT: Algoritmo de Codificação a utilizar

en: Encoder Profile
pt_PT: Perfil de Codificação

en: Encoding
pt_PT: A codificar

en: Encoding X coordinate
pt_PT: Codificando coordenada X

en: Encoding Y coordinate
pt_PT: Codificando coordenada Y

en: Encoding complexity
pt_PT: Complexidade da codificação

en: Encoding parameters
pt_PT: Parâmetros de codificação

en: Encoding quality
pt_PT: Qualidade de codificação

en: Encrypted connexion
pt_PT: Ligação encriptada

en: End-Fadesteps
pt_PT: Passos de gradação do final

en: End-Green
pt_PT: Fim-Verde

en: End-Red
pt_PT: Fim-Vermelho

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
pt_PT: Garante uma codificação de taxa de bits constante (CBR) em vez de uma codificação de taxa de bits variável (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
pt_PT: Impõe uma qualidade entre 0 (baixo) e 10 (alto).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
pt_PT: Defina uma qualidade entre 1 (baixa) e 10 (alta), em vez de especificar uma taxa de bits específica. Este opção produzirá um fluxo VBR.

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento do vídeo na sua janela. Por definição (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando direita superior).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pt_PT: Define a posição do gráfico de barras no vídeo (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=base. Também pode usar combinações desses valores, e.g., 6 = superior-direito).

en: Enforce the complexity of the encoder.
pt_PT: Mantém a complexidade da codificação.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento do logótipo no vídeo. Por defeito (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando topo-direita).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
pt_PT: Garante a utilização da taxa de dados máxima VBR:

en: Enforce the mode of the encoder.
pt_PT: Reforça o modo do codificador.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
pt_PT: Garante o alinhamento de todas as unidades de acesso nos limites do PES. Desabilitar esta opção pode economizar alguma largura de banda, mas pode introduzir incompatibilidades.

en: English
pt_PT: Inglês

en: Enter URL here...
pt_PT: Escreva aqui o URL...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
pt_PT: Preencha a URL do podcast para assiná-lo:

en: Enter a name for the new preset:
pt_PT: Digite um nome para o novo pré-ajuste:

en: Enter a name for the new profile:
pt_PT: Digite um nome para o novo perfil:

en: Enter a new name for the directory:
pt_PT: Escreva o novo nome do diretório:

en: Enter a new name for the folder:
pt_PT: Escreva o novo nome da pasta:

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
pt_PT: Preencha um caminho válido ou use o botão "Procurar" para selecionar um local.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
pt_PT: Preencha um caminho válido ou use o botão "Procurar" para selecionar o local.

en: Enter name for new directory:
pt_PT: Digite o nome do novo diretório:

en: Enter name for new folder:
pt_PT: Digite o nome da nova pasta:

en: Enter the address of the computer to stream to.
pt_PT: Introduza o endereço do computador para onde efectuar a emissão.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
pt_PT: Preencha a lista de podcasts a serem obtidos, separados por '|' (pipe).

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
pt_PT: Indique os endereços locais onde quer escutar os pedidos. Não indique nada se quiser escutar em todas as interfaces de rede. Esta é geralmente a melhor opção. Outros computadores podem então aceder à emissão em http://oseuip:8080 por defeito.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
pt_PT: Indique os endereços locais onde quer escutar os pedidos. Não indique nada se quiser escutar em todas as interfaces de rede. Esta é geralmente a melhor opção. Outros computadores podem então aceder à emissão em http://oseuip:8080 por defeito.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
pt_PT: Indique o endereço multicast para o qual vai emitir neste campo. Deve ser um endereço IP entre 224.0.0.0 e 239.255.255.255. Para uso privado, use um endereço iniciado com 239.255.

en: Entries
pt_PT: Entradas

en: Entry
pt_PT: Entrada

en: Episode
pt_PT: Episódio

en: Equalizer
pt_PT: Equalizador

en: Equalizer preset
pt_PT: Equalizador predefinido

en: Equalizer with 10 bands
pt_PT: Equalizador com 10 bandas

en: Erase
pt_PT: Apagar

en: Erase video filter
pt_PT: Apagar filtro de vídeo

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error resilience
pt_PT: Resiliência de erro

en: Error while saving meta
pt_PT: Erro ao guardar metadados

en: Error:
pt_PT: Erro:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
pt_PT: Erro: `goto' necessita de um argumento maior que zero.

en: Errors
pt_PT: Erros

en: Errors and Warnings
pt_PT: Erros e avisos

en: Errors and Warnings...
pt_PT: Erros e avisos...

en: Essential
pt_PT: Essencial

en: Estonian
pt_PT: Estónio

en: Ethnic
pt_PT: Étnico

en: Every
pt_PT: A cada

en: Executive Producer
pt_PT: Produtor executivo

en: Exhaustive help for VLC and its modules
pt_PT: Ajuda exaustiva sobre o VLC e seus módulos

en: Existing playlist item
pt_PT: Item da lista de reprodução

en: Exit fullscreen
pt_PT: Sair de ecrã completo

en: Exit if there are no more items in the playlist.
pt_PT: Sair se não houver mais itens na lista de reprodução.

en: Expand
pt_PT: Expandir

en: Expand Node
pt_PT: Expnadir nó

en: Expanding Spacer
pt_PT: Espaçador expansível

en: Expanding background cone or art.
pt_PT: Expandindo o cone ou a imagem de fundo.

en: Export (include insecure ciphers)
pt_PT: Exportar (inclui criptografia insegura)

en: Export SDP as file
pt_PT: Exportar SDP como ficheiro

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
pt_PT: Ampliar duração das legendas por este valor.
    Utilize 0 para desativar.

en: Extended panel
pt_PT: Painel completo

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
pt_PT: Extensão pela qual será usada a Open Graphics Library (OpenGL).

en: Extensions
pt_PT: Extensões

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
pt_PT: As extensões trazem diversas melhorias. Verifique as descrições para mais detalhes.

en: Extra I-frames aggressivity
pt_PT: Exceder agressivamente a quantidade de quadros I

en: Extra interface modules
pt_PT: Módulos extra de interface

en: Extra media
pt_PT: Multimédia extra

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
pt_PT: Neste painel são exibidos outros metadados e informações.

en: Extract
pt_PT: Extrair

en: Extract RGB component video filter
pt_PT: Extrair filtro de vídeo da componente RGB

en: Extracted Image Height
pt_PT: Altura da imagem extraída

en: Extracted Image Width
pt_PT: Largura de imagem extraída

en: EyeTV input
pt_PT: Entrada EyeTV

en: EyeTV is not launched
pt_PT: EyeTV não está iniciado

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
pt_PT: Número do programa EyeTV, ou use 0 para o último canal, -1 para entrada S-Vídeo, -2 para entrada Componente de Vídeo

en: FDK-AAC Audio encoder
pt_PT: Codificador de audio FDK-AAC

en: FEC code rate
pt_PT: Taxa de codificação FEC

en: FFT window
pt_PT: Janela FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
pt_PT: Decodificador de áudio/vídeo FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
pt_PT: Codificador áudio/vídeo FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
pt_PT: Cadeias de filtros de pós processamento FFmpeg

en: FIFO which will be read for commands
pt_PT: FIFO que será lido para comandos

en: FIFO which will be written to for responses
pt_PT: FIFO em que serão escritas as respostas

en: FLAC demuxer
pt_PT: Desmultiplexador FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
pt_PT: FLAC é um codec de áudio lossless (utilizado com OGG e RAW)

en: FM radio
pt_PT: Rádio FM

en: FOURCC code of raw input format
pt_PT: Código FOURCC do formato de entrada bruto

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
pt_PT: Formato do código FOURCC da entrada bruta. Linha de quatro caracteres.

en: FTP account
pt_PT: Conta FTP

en: FTP input
pt_PT: Entrada FTP

en: FTP password
pt_PT: Palavra-passe de FTP

en: FTP upload output
pt_PT: Saída do upload do FTP

en: FTP user name
pt_PT: Nome de utilizador FTP

en: Factor
pt_PT: Fator

en: Failed to open "%s" for writing
pt_PT: Erro ao abrir "%s" para gravação

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
pt_PT: Falha ao iniciar visualização de bluray. Por favor tente sem o suporte de menu.

en: Fake TTY
pt_PT: TTY fictício

en: Fallback to placeholder stream when out of data
pt_PT: Redução do controlador de fluxo quando estiver sem dados

en: Faroese
pt_PT: Faroês

en: Fast
pt_PT: Rápido

en: Fast bilinear
pt_PT: Bilinear mais rápido

en: Fast seek
pt_PT: Procura rápida

en: Faster
pt_PT: Rápida

en: Faster (fine)
pt_PT: Mais rápido (um pouco)

en: Favor speed over precision while seeking
pt_PT: Favorecer a velocidade sobre a precisão durante a pesquisa

en: Features
pt_PT: Funcionalidades

en: Feed URLs
pt_PT: URL das fontes

en: Feed images
pt_PT: Imagens da fonte

en: Feedback gain
pt_PT: Ganho de feedback

en: Fetch Meta Data
pt_PT: Obter metadados

en: Fetch artwork using lua scripts
pt_PT: Obter capas usando scripts lua

en: Fetch meta data using lua scripts
pt_PT: Obter meta dados usando scripts lua

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
pt_PT: A codificação de campo é quando campos codificados são intrelaçados separadamente, ao contrário de um quadro pseudo-progressivo

en: Fijian
pt_PT: Fijiano

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: File Format:
pt_PT: Formato do ficheiro:

en: File Selection
pt_PT: Seleção de ficheiro

en: File Size
pt_PT: Tamanho do Ficheiro

en: File associations
pt_PT: Associações de ficheiros

en: File audio output
pt_PT: Ficheiro de saída de áudio

en: File caching (ms)
pt_PT: Memória para ficheiros (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
pt_PT: Ficheiro contendo a chave de encriptação de 16 bytes

en: File corrupted
pt_PT: Ficheiro danificado

en: File could not be verified
pt_PT: Não foi possível verificar o ficheiro

en: File dumper
pt_PT: Descarregador de arquivo

en: File extensions association
pt_PT: Associação de extensões de ficheiros

en: File input
pt_PT: Entrada de ficheiro

en: File logging
pt_PT: Registo de ficheiro

en: File name
pt_PT: Nome do ficheiro

en: File names:
pt_PT: Nomes de ficheiro:

en: File not verifiable
pt_PT: Ficheiro não verificável

en: File reading failed
pt_PT: A leitura do ficheiro falhou

en: File stream output
pt_PT: Saída de emissão do ficheiro

en: File that will be used to configure the projectM module.
pt_PT: Ficheiro que será utilizado para configurar o módulo projectM.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
pt_PT: Ficheiro onde serão gravadas as amostras de áudio. ("-" para stdout)

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
pt_PT: Ficheiro que o vlc lê "key-uri" e "keyfile-location"

en: File/Directory
pt_PT: Ficheiro/Diretório

en: File/Folder
pt_PT: Ficheiro/Pasta

en: Filebrowser starting point
pt_PT: Ponto de início para o navegador de ficheiros

en: Filename
pt_PT: Nome de ficheiro

en: Filename for 2 pass stats file
pt_PT: Nome de arquivo para o arquivo de estatísticas em 2 passos

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
pt_PT: Nome de arquivo para o arquivo de estatísticas em 2 passos, para codificação em 2 passos.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
pt_PT: Nome de arquivo para a configuração do auxiliar para dst. dst=ligação+'/'+caminho. Os parametros dst sobrepõem este

en: Filename for the font you want to use
pt_PT: Nome de ficheiro para o tipo de letra que deseja utilizar

en: Filename of AtmoWin*.exe
pt_PT: Nome do ficheiro AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
pt_PT: Prefixo do nome de ficheiro

en: Filename to look for album art in current directory
pt_PT: Nome de arquivo para pesquisar a capa de um álbum na pasta atual

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
pt_PT: Os ficheiros com estas extensões não serão adicionados à lista de reprodução quando se abre um diretório.
    Isto é útil se adicionar os diretórios que contêm uma lista de reprodução, por exemplo. Use uma lista separada por vírgulas de extensões.

en: Film Grain
pt_PT: Granularidade do filme

en: Film NTSC (IVTC)
pt_PT: Filme NTSC (IVTC)

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filter Smoothness
pt_PT: Suavidade do Filtro

en: Filter length (ms)
pt_PT: Tamanho do filtro (ms)

en: Filter smoothness (%)
pt_PT: Suavidade do Filtro (em %)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
pt_PT: Filtra o áudio duas vezes. Isto causa um efeito mais intenso.

en: Filter threshold
pt_PT: Limiar de filtro

en: Filter threshold (%)
pt_PT: Limite do filtro (%)

en: Filter:
pt_PT: Filtro:

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Find more addons online
pt_PT: Obter mais suplementos

en: Find: %s
pt_PT: Localizar: %s

en: Finish
pt_PT: Terminar

en: Finnish
pt_PT: Finlandês

en: First Entry Point
pt_PT: Primeiro Ponto de Entrada

en: First Play
pt_PT: Primeira reprodução

en: First Played
pt_PT: Primeira reprodução

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
pt_PT: O primeiro parâmetro controla se o RD está habilitado (subme >= 6) ou desabilitado. O segundo parâmetro controla se o Trellis é usado na otimização psico visual. O padrão é desabilitado

en: Fit to Screen
pt_PT: Ajustar ao ecrã

en: Fix HDTV height
pt_PT: Corrigir altura em HDTV

en: Fix when necessary
pt_PT: Corrigir se necessário

en: Fixed quantizer scale
pt_PT: Escala fixa de quantização

en: Fixing AVI Index...
pt_PT: Corrigindo índice AVI...

en: Flac audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio Flac

en: Flac audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio FLAC

en: Flac audio packetizer
pt_PT: Packetizer de áudio Flac

en: Flat
pt_PT: Plano

en: Flat Button
pt_PT: Botão liso

en: Flip horizontally
pt_PT: Inverter horizontalmente

en: Flip the picture horizontally.
pt_PT: Inverter imagem na horizontal.

en: Flip the picture vertically.
pt_PT: Inverter imagem na vertical.

en: Flip vertically
pt_PT: Inverter verticalmente

en: Float on Top
pt_PT: Flutar no topo

en: FluidSynth MIDI synthesizer
pt_PT: Sintetizador FluidSynth MIDI

en: Folder
pt_PT: Pasta

en: Folder meta data
pt_PT: Meta-informação da pasta

en: Folklore
pt_PT: Folclore

en: Follow the mouse
pt_PT: Seguir o rato

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
pt_PT: Segue o rato ao capturar um subecrã.

en: Font
pt_PT: Tipo de letra

en: Font Properties
pt_PT: Propriedades do tipo de letra

en: Font color
pt_PT: Cor do tipo de letra

en: Font family for the font you want to use
pt_PT: Família de fontes para a fonte que deseja usar

en: Font file for the font you want to use
pt_PT: Nome do arquivo para a fonte que deseja usar

en: Font menu
pt_PT: Fonte do menu

en: Font size
pt_PT: Tamanho do tipo de letra

en: Font size in pixels
pt_PT: Tamanho do tipo de letra em píxeis

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
pt_PT: Tamanho da fonte, em pixels. O padrão é -1 (usar fonte em tamanho padrão).

en: Font size, pixels
pt_PT: Tamanho da tipo de letra, píxeis

en: Font used for the menus
pt_PT: Fonte usada nos menus

en: Font used for the titles
pt_PT: Fonte usada para os títulos

en: Force Aspect Ratio
pt_PT: Forçar proporção

en: Force Profile
pt_PT: Forçar Perfil

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
pt_PT: Impõe uma taxa de bits constante para codificação (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
pt_PT: Defina uma qualidade específica entre 0.0 (alta) e 50.0 (baixa), em vez de especificar uma taxa de bits específica. Isso produzirá um fluxo VBR.

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
pt_PT: Impõe adesão rigorosa aos padrões, durante uma codificação (valores aceitos: -2 a 2).

en: Force bold
pt_PT: Forçar negrito

en: Force chroma (Use carefully)
pt_PT: Impõe Chroma (usar com cautela)

en: Force chroma. This is a four character string.
pt_PT: Impõe o Chroma. Linha de quatro caracteres.

en: Force detection of Dolby Surround
pt_PT: Forçar deteção de Dolby Surround

en: Force index creation
pt_PT: Forçar a criação de índice

en: Force interleaved method
pt_PT: Forçar metodo entrelaçado

en: Force multicast RTP via RTSP
pt_PT: Forçar a tansmissão simultânea RTP através de RTSP

en: Force number of slices per frame
pt_PT: Impõe o número de pedaços por quadro

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
pt_PT: Impõe pedaços retangulares mas pode ser sobreposto por outras opções de fatiamento

en: Force selection of all streams
pt_PT: Forçar selecção de todas as emissões

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
pt_PT: Impõe o descarte de quadros para acelerar a decodificação (-1=Nenhum, 0=Padrão, 1=Quadros-B, 2=Quadros-P, 3=Quadros B+P, 4=Todos os quadros).

en: Force subtitle position
pt_PT: Forçar posição de legendas

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
pt_PT: Forçar a entrada de vídeo do DirectShow para usar num frame específico (ex.: 0 significa padrão, 25, 29,97, 50, 59,94, etc.)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
pt_PT: Impor o processador SDL a usar um formato cromático específico em vez de deixá-lo melhorar o desempenho escolhendo o mais eficiente.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
pt_PT: Impor o dispositivo de vídeo Video4Linux2 (e.g., I420 ou I422 para imagens brutas, MJPG para entrada comprimida M-JPEG) (Lista completa: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
pt_PT: Impõe a saída simplificada de video a criar imagens usando um formato cromático específico em vez de tentar melhorar o desempenho ao utilizar o formato mais eficiente.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
pt_PT: Impor o módulo rc a usar o stdin como se fosse um TTY

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
pt_PT: Impõe um número específico de quadros B consecutivos a ser usado, exceto possivelmente antes de um quadro I. Faixa de 0 a 2.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
pt_PT: Impõe o uso de um formato cromático específico. Use YUVA se estiver planejando usar os filtros Alphamask ou Tela azul.

en: Force update of this dialog's values
pt_PT: Impor a atualização dos valores desta janela

en: Force use of a specific avformat muxer.
pt_PT: Impõe o uso de um combinador avformat específico.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
pt_PT: Impõe o uso de um formato cromático específico. O padrão é o I420.

en: Force window style:
pt_PT: Forçar estilo da janela:

en: Forced chroma
pt_PT: Chroma forçado

en: Forces the audio language
pt_PT: Impõe idioma de áudio

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
pt_PT: Impõe o idioma para o áudio da saída do combinador. Use o código de três letras ISO639. O padrão é 'eng'.

en: Form
pt_PT: Formulário

en: Format
pt_PT: Formato

en: Format name
pt_PT: Nome do formato

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
pt_PT: Formato das imagens de saída (png, jpeg, ...).

en: Format time and date
pt_PT: Formato da hora e data

en: Format to use in the playlist's "author" field.
pt_PT: Formato a ser usado no campo "author" da lista de reprodução.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
pt_PT: Formato a ser usado no campo "título" da lista de reprodução.

en: Formatted Subtitles
pt_PT: Legendas Formatadas

en: Forward
pt_PT: Avançar

en: Forward Cookies
pt_PT: Reencaminhar Cookies

en: Forward Cookies across http redirections.
pt_PT: Reencaminhar os Cookies através das redireções http.

en: Frame By Frame
pt_PT: Frame por frame

en: Frame Rate
pt_PT: Taxa de frames

en: Frame buffer depth
pt_PT: Tamanho do buffer de frames do RTSP

en: Frame buffer file
pt_PT: Arquivo da memória de quadros

en: Frame buffer height
pt_PT: Altura da memória de quadros

en: Frame buffer segment ID
pt_PT: Entrada de memória de quadros

en: Frame buffer width
pt_PT: Tamanho do buffer de frames do RTSP

en: Frame by frame
pt_PT: Frame por frame

en: Frame delay (ms)
pt_PT: Atraso de frames (ms)

en: Frame rate
pt_PT: Frequência

en: Frame rate of a video elementary stream
pt_PT: Frequência de uma transmissão elementar de vídeo

en: Frame rate of the elementary stream produced.
pt_PT: Taxa de quadros de um fluxo primário produzido.

en: Frame size
pt_PT: Tamanho do frame

en: Framebuffer device
pt_PT: Dispositivo de framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
pt_PT: Memória (buffer) de quadros a ser usada para exibição (normalmente /dev/fb0).

en: Framebuffer input
pt_PT: Entrada de memória de quadros

en: Framebuffer resolution to use
pt_PT: Resolução da memória de quadros a ser usada

en: Framebuffer uses hw acceleration
pt_PT: A memória de quadros usa aceleração por hardware.

en: Framecount to use on frametype lookahead
pt_PT: Contagem de quadros a ser usada na predição de tipos de quadros

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
pt_PT: Contagem de quadros a ser usada na predição do tipo de quadro. Atualmente o padrão pode causar problemas de sincronismo ou saída incombinável, como rtsp-output sem ts-mux

en: Frames per Second
pt_PT: Frames por segundo

en: Freetype2 font renderer
pt_PT: O processador do tipo de letra Freetype2.

en: Freeze
pt_PT: Congelar

en: Freezing interactive video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de congelamento interativo

en: French
pt_PT: Francês

en: Freq 1 Q
pt_PT: Q de freq 1

en: Freq 1 gain (dB)
pt_PT: Ganho de freq 1 (dB)

en: Freq 2 Q
pt_PT: Q de freq 2

en: Freq 2 gain (dB)
pt_PT: Ganho de freq 2 (dB)

en: Freq 3 Q
pt_PT: Q de freq 3

en: Freq 3 gain (dB)
pt_PT: Ganho de freq 3 (dB)

en: Frequency
pt_PT: Frequência

en: Frequency (Hz)
pt_PT: Frequência (Hz)

en: Frisian
pt_PT: Frisiano

en: From
pt_PT: De

en: Fuchsia
pt_PT: Magenta

en: Full URL to put in index file
pt_PT: URL completo para colocar no ficheiro de índice

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
pt_PT: URL completo para colocar no ficheiro de índice. Use o símbolo # para representar o número do segmento

en: Full Volume
pt_PT: Volume total

en: Full bass
pt_PT: Graves

en: Full bass and treble
pt_PT: Graves e agudos

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
pt_PT: Caminho completo dos ficheiros de imagem a serem utilizados. O formato é <imagem>[,<atraso em ms>[,<alfa>]][;<imagem>[,<atraso>[,<alfa>]]][;...]. Se só tem um ficheiro, simplesmente preencha o nome do ficheiro.

en: Full treble
pt_PT: Agudos

en: Fullscreen
pt_PT: Ecrã completo

en: Fullscreen Controller
pt_PT: Controlador em ecrã completo

en: Fullscreen Video Device
pt_PT: Dispositivo de vídeo em ecrã completo

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
pt_PT: Sensibilidade do rato no controlador de ecrã completo

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
pt_PT: Opacidade do controlo no modo de ecrã completo, entre 0.1 e 1

en: Fullscreen video output
pt_PT: Saída de vídeo em ecrã completo

en: Fusion
pt_PT: Fusão

en: G.711 decoder
pt_PT: Descodificador G.711

en: G.711 encoder
pt_PT: Codificador G.711

en: GLX extension for OpenGL
pt_PT: Extensão GLX para OpenGL

en: GNU TLS server
pt_PT: Servidor GNU TLS

en: GNU TLS transport layer security
pt_PT: Segurança da camada de transporte Gnu TLS

en: GNU/Linux framebuffer video output
pt_PT: saída de GNU/Linuxvídeo com memória de quadros

en: GOP length
pt_PT: Duração GOP

en: GOP structure
pt_PT: Estrutura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
pt_PT: Estrutura GOP usada para codificar a sequência de vídeo

en: GPU affinity
pt_PT: Afinidade GPU

en: GStreamer Based Decoder
pt_PT: Descodificador Baseado no GStreamer

en: Gain
pt_PT: Ganho

en: Gain control filter
pt_PT: Filtro de controlo de ganho

en: Gain multiplier
pt_PT: Multiplicador de ganho

en: Gain on Feedback loop
pt_PT: Ganho sobre o ciclo de feedback

en: Gallegan
pt_PT: Galego

en: Game mode
pt_PT: Modo de jogo

en: Gamma
pt_PT: Gama

en: Gamma (Blue) correction
pt_PT: Correção de gama (Azul)

en: Gamma (Green) correction
pt_PT: Correção do Gama (Verde)

en: Gamma (Red) correction
pt_PT: Correção de Gama (Vermelho)

en: Gamma adjust.
pt_PT: O ajuste de gama.

en: Gathering stream output
pt_PT: Compilando saída da emissão

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
pt_PT: Filtro Gaussian Adaptive Low Pass

en: Gaussian Blur
pt_PT: Desfoque Gaussiano

en: Gaussian Low Pass Filter
pt_PT: Filtro Gaussian Low Pass

en: Gaussian blur video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de desfocamento Gaussiano

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
pt_PT: Desvio padrão de gaussiano. O borrão considerará os pixels até 3*sigma em todas as direções.

en: Gaussian's std deviation
pt_PT: Desvio padrão de Gauss

en: General
pt_PT: Geral

en: General Audio
pt_PT: Áudio geral

en: General audio settings
pt_PT: Definições gerais do áudio

en: General input settings. Use with care...
pt_PT: Definições gerais de entrada. Utilizar com cuidado ...

en: General playlist behaviour
pt_PT: Comportamento geral da lista de reprodução

en: General settings for audio output modules.
pt_PT: Configurações gerais para os módulos da saída de áudio.

en: General settings for video output modules.
pt_PT: Definições gerais para os módulos de saída de vídeo.

en: General stream output settings
pt_PT: Definições gerais de saída de emissões

en: General video settings
pt_PT: Definições gerais do vídeo

en: Generate IV instead using segment-number as IV
pt_PT: Gerar IV, em vez de utilizar o número-segmento como IV

en: Generate access unit delimiter NAL units.
pt_PT: Gerar delimitador de unidade de acesso unidades NAL.

en: Generated stream output string
pt_PT: Gerada string da saída de emissão

en: Generic
pt_PT: Genérico

en: Genre
pt_PT: Género

en: Genre description
pt_PT: Descrição de género

en: Genre metadata
pt_PT: Meta-dados do género

en: Genre of the content.
pt_PT: Género do conteúdo.

en: Geometry
pt_PT: Geometria

en: Georgian
pt_PT: Geórgio

en: German
pt_PT: Alemão

en: Gestures
pt_PT: Gestos

en: Get function
pt_PT: Obter função

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
pt_PT: Dar ao vídeo um tom mais quente aplicando o efeito sépia

en: Global Hotkeys
pt_PT: Teclas de Atalho Globais

en: Global Hotkeys interface
pt_PT: Interface de Teclas de Atalho Globais

en: Global gain
pt_PT: Ganho global

en: GnomeVFS input
pt_PT: Entrada GnomeVFS

en: Go to Time
pt_PT: Ir para o Tempo

en: Go to the DVD menu
pt_PT: Ir para o menu de DVD

en: Go to time
pt_PT: Ir para o tempo

en: Go!
pt_PT: Ir!

en: Google Video
pt_PT: Vídeo do Google

en: Google Video Playlist importer
pt_PT: Importador de lista de reprodução do Google Vídeo

en: Goom animation speed
pt_PT: Velocidade da animação Goom

en: Goom display height
pt_PT: Altura da exibição Goom

en: Goom display width
pt_PT: Largura da exibição Goom

en: Goom effect
pt_PT: Efeito Goom

en: Gothic
pt_PT: Gótica

en: Gothic Rock
pt_PT: Rock gótico

en: Gradfun video filter
pt_PT: Filtro de vídeo Gradfun

en: Gradient
pt_PT: Gradiente

en: Gradient bitmap searchpath
pt_PT: Caminho de busca do mapa de bits para o dégradé

en: Gradient image type
pt_PT: Tipo de gradiente de imagem

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
pt_PT: Tipo de gradiente de imagem (0 ou 1). 0 leverá a imagem ao branco, enquanto 1 manterá as cores.

en: Gradient threshold
pt_PT: Limiar do gradiente

en: Gradient video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de gradiente

en: Grain
pt_PT: Grão

en: Grain video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de Grain

en: Grass green
pt_PT: Verde da relva

en: Gray
pt_PT: Cinzento

en: Grayscale video output
pt_PT: Saída de vídeo em escala de cinza

en: Greek (ISO 8859-7)
pt_PT: Grego (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
pt_PT: Grego (Windows-1253)

en: Greek, Modern
pt_PT: Grego, Moderno

en: Green
pt_PT: Verde

en: Green component of the pause color
pt_PT: Componente verde da cor da pausa

en: Green component of the shutdown color
pt_PT: Componente verde da cor de finalização

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
pt_PT: Valor de verde para um branco puro no seu divisor de LED.

en: Greenlandic, Kalaallisut
pt_PT: Gronelândia, Kalaallisut

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Group of Picture size
pt_PT: Tamanho do grupo de imagens

en: Group packets
pt_PT: Pacotes de grupo

en: Grouping
pt_PT: Grupo

en: Growl Notification Plugin
pt_PT: Extra de notificação Growl

en: Guard interval
pt_PT: Intervalo de segurança

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
pt_PT: Codificador H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
pt_PT: Nível H.264

en: H.264 profile
pt_PT: Perfil H.264

en: H.264 video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer H.264

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
pt_PT: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC codificador (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
pt_PT: Codificador H.265/HEVC (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
pt_PT: H263 é um codec de vídeo otimizado para videoconferência (taxas baixas, a usar com MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
pt_PT: H264 é um novo codec de vídeo (utilizado com MPEG TS e MPEG4)

en: H264 video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo H264

en: HAL AudioUnit output
pt_PT: Saída AudioUnit HAL

en: HD-SDI Input
pt_PT: Entrada HD-SDI

en: HEVC/H.265 video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de vídeo HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer HEVC/H.265

en: HLSL File
pt_PT: Ficheiro HLS

en: HQ Denoiser 3D
pt_PT: Redutor de ruído HQ 3D

en: HRD-timing information
pt_PT: Informações temporais do HRD

en: HTML playlist
pt_PT: Lista de reprodução HTML

en: HTML playlist export
pt_PT: Exportação da lista de reprodução HTML

en: HTTP (default)
pt_PT: HTTP (padrão)

en: HTTP Announcement
pt_PT: Anúncio HTTP

en: HTTP Live streaming output
pt_PT: Saída de fluxo de transmissão HTTP ao vivo

en: HTTP authentication
pt_PT: Autenticação HTTP

en: HTTP input
pt_PT: Entrada HTTP

en: HTTP proxy
pt_PT: Proxy HTTP

en: HTTP proxy URL
pt_PT: URL do proxy HTTP

en: HTTP proxy password
pt_PT: Palavra-passe do proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
pt_PT: O proxy de HTTP a ser usado deve ter a forma http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; se estiver em branco, será tentada a variável http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
pt_PT: O proxy de HTTP a ser usado, deve ter a forma http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; se estiver em branco, será tentado a variável http_proxy.

en: HTTP referer value
pt_PT: Valor de envio HTTP

en: HTTP server address
pt_PT: Endereço do servidor HTTP

en: HTTP server port
pt_PT: Porta do servidor HTTP

en: HTTP stream output
pt_PT: Saída de emissão HTTP

en: HTTP tunnel port
pt_PT: Porta do túnel HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
pt_PT: Autoridade certificadora HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
pt_PT: Lista de certificados HTTP/TLS revogados

en: HTTP/TLS server certificate
pt_PT: Certificado do servidor HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
pt_PT: Chave privada do servidor HTTP/TLS

en: HTTPS server port
pt_PT: Porta do servidor HTTPS

en: Haar cascade filename
pt_PT: Nome de ficheiro de cascata Haar

en: Half Size
pt_PT: Metade do tamanho

en: Handling mode for stereo streams
pt_PT: Modo de manipulação para fluxos estereofônicos

en: Hardware Acceleration
pt_PT: Aceleração por hardware

en: Hardware decoding
pt_PT: Descodificação de hardware

en: Hardware-accelerated decoding
pt_PT: Descodificação com aceleração por hardware

en: Headphone effect
pt_PT: Efeito de auscultador

en: Headphone surround effect
pt_PT: Efeito surround dos auscultadores

en: Headphone virtual spatialization effect
pt_PT: Efeito de espacialização virtual de headphones

en: Headphone virtualization
pt_PT: Virtualização de auscultador

en: Headphones
pt_PT: Auscultadores

en: Hebrew
pt_PT: Hebraico

en: Hebrew (ISO 8859-8)
pt_PT: Hebraico (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
pt_PT: Hebraico (Windows-1255)

en: Height
pt_PT: Altura

en: Height in pixels of the border between miniatures.
pt_PT: A altura do contorno entre as miniaturas, em pixeis.

en: Height of video or subtitle elementary streams
pt_PT: Altura do vídeo ou legendas de transmissões elementares

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
pt_PT: Ajuda a manter a saída de vídeo e os efeitos de luz em sincronismo. Valores por volta de 20 ms devem resolver.

en: Hide / Show Library
pt_PT: Mostrar/ocultar coleção

en: Hide / Show Viewer
pt_PT: Mostrar/ocultar visualizador

en: Hide Details
pt_PT: Ocultar detalhes

en: Hide Others
pt_PT: Ocultar outros

en: Hide VLC
pt_PT: Ocultar VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
pt_PT: Ocultar cursor e controlador de ecrã após x milissegundos

en: Hide future errors
pt_PT: Ocultar futuros erros

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
pt_PT: Oculta o cursor e o controlador de ecrã após x milissegundos

en: Hide no user action dialogs
pt_PT: Ocultar diálogos sem ação do usuário

en: Hide the interface and pause playback.
pt_PT: Oculta a interface e pausa a reprodução.

en: Hierarchy mode
pt_PT: Modo hierárquico

en: High
pt_PT: Alto

en: High LNB voltage
pt_PT: Alta voltagem LNB

en: High Quality 3D Denoiser filter
pt_PT: Filtro de redução de ruído 3D de Alta Qualidade

en: High freq (Hz)
pt_PT: Alta frequência (Hz)

en: High freq gain (dB)
pt_PT: Ganho de alta frequência (dB)

en: High latency
pt_PT: Latência alta

en: High priority
pt_PT: Prioridade alta

en: High quality scaling level
pt_PT: Nível de escalamento de alta qualidade

en: High-priority code rate
pt_PT: Taxa de codificação de alta prioridade

en: Higher latency
pt_PT: Latência mais alta

en: Higher value implies more prefiltering
pt_PT: Os valores mais altos implicam mais pré-filto.

en: Highest
pt_PT: Alto

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
pt_PT: Hong-Kong Suplementar (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
pt_PT: Limite de hop (TTL)

en: Horizontal flip
pt_PT: Inversão horizontal

en: Horizontal slices per frame
pt_PT: Pedaços horizontais por quadro

en: Host
pt_PT: Anfitrião

en: Host Computer
pt_PT: Anfitrião

en: Hostname or IP address of target device
pt_PT: Nome ou endereço IP do dispositivo alvo

en: Hot keys
pt_PT: Teclas de atalho

en: Hotkey
pt_PT: Tecla de atalho

en: Hotkey change
pt_PT: Mudar tecla de atalho

en: Hotkeys
pt_PT: Teclas de atalho

en: Hotkeys management interface
pt_PT: Interface de gestão de teclas de atalho

en: Hotkeys settings
pt_PT: Definições de teclas de atalho

en: Hours / Minutes / Seconds:
pt_PT: Horas/Minutos/Segundos:

en: How AQ distributes bits
pt_PT: Como o AQ distribui os bits

en: How long the notification will be displayed
pt_PT: Por quanto tempo será exibida a notificação

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
pt_PT: Por quanto tempo deve-se aguardar um pacote antes de considerar o tempo de uma fonte expirado.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
pt_PT: Quantos canais AtmoLight devem ser emulados com este dispositivo DMX

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
pt_PT: Quantas fontes RTP ativas e distintas serão permitidas ao mesmo tempo.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
pt_PT: Quantas vezes por segundo um conteúdo na tela deverá ser atualizado.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
pt_PT: Quanto uma cor tem que ser modificada para uma mudança imediata de cor.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
pt_PT: Como solicitado a escolher o efeito de fonte (dependente do efeito).

en: Http Live Streaming stream filter
pt_PT: Filtro de fluxo de transmissão ao vivo via HTTP

en: Hue
pt_PT: Matiz

en: Hue or color balance.
pt_PT: O valor de matiz ou cor.

en: Hue windowing
pt_PT: Enquadramento da tonalidade

en: Humour
pt_PT: Humor

en: Hungarian
pt_PT: Húngaro

en: Hurry up
pt_PT: Despacha-te

en: I quantization factor
pt_PT: Fator de quantitatização I

en: I&mport
pt_PT: I&mportar

en: I-frame only sequence
pt_PT: Sequência apenas de Quadros-I

en: I420 - first plane is greyscale
pt_PT: I420 - primeiro plano em escala de cinzento

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pt_PT: Conversões I420,IYUV,YV12 para RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID Offset
pt_PT: Deslocamento do ID

en: IDR interval
pt_PT: Intervalo IDR

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
pt_PT: Entrada de câmara digital IIDC (FireWire)

en: INTERNET
pt_PT: Internet

en: IP Address
pt_PT: Endereço IP

en: ISDB-S parameters
pt_PT: Parâmetros ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
pt_PT: Parâmetros de recepção ISDB-T

en: IceCAST output
pt_PT: Saída IceCAST

en: Icelandic
pt_PT: Islandês

en: Icons
pt_PT: Ícones

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
pt_PT: Se o VCD tiver controle de reprodução, utiliza-o. Senão, serão reproduzidas as faixas.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
pt_PT: Se a ligação automática estiver ativa, apenas os clientes JACK em que o nome coincida com esta expressão regular serão considerados.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
pt_PT: Se habilitado, e a modelagem estiver especificada, o misturador TS vai dispor os limites no final das figuras I. Nesse caso, a duração da modelagem dada pelo usuário é o pior caso usado quando nenhum quadro de referência estiver disponível. Melhora a eficiência do algoritmo de modelagem, já que os quadros I geralmente são os maiores quadros do fluxo.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
pt_PT: Se ativada, a comutação entre o controlador e o fluxo normal só ocorrerá após quadros I. Esta opção remove artifícios da comutação de fluxo ao custo de um atraso um pouco maior, dependendo da freqüência de quadros I nos fluxos.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
pt_PT: Se ativa, este opção conectará automaticamente a saída de som ao primeiro cliente JACK encontrado e no qual se possa gravar dados.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
pt_PT: Se habilitado, o vídeo será ajustado para caber na tela após o ajuste de proporção. Senão, o vídeo será recortado para caber na tela após o ajuste de proporção.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
pt_PT: Se não estiver vazio e a chave decodificar-imagem estiver habilitada, a imagem será convertida para o formato cromático especificado.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
pt_PT: Se o valor não for zero, provê informações adicionais de depuração.

en: If nothing appears, check your internet connection.
pt_PT: Se não aparecer nada, verifique a sua ligação à internet.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
pt_PT: Se for detetada uma comunicação de áudio pendente, a reprodução será pausada automaticamente.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
pt_PT: Se habilitada, a ponte descartará todas as entradas de fluxo primário, exceto se não receber dados de outra ponte de conexão. Pode ser usado para configurar um controlador de fluxo quando a fonte real falhar. Fonte e controlador de fluxos devem ter o mesmo formato.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
pt_PT: Se definido, o comprimento da barra de pesquisa é a faixa em vez do comprimento de uma entrada.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
pt_PT: Se especificada, usa a imagem para desenhar o ponteiro do rato na captura.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
pt_PT: Se o adaptador oferecer vários dispositivos sintonizadores independentes, o número do dispositivo deve ser selecionado. A numeração começa do zero.

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
pt_PT: e a média de potência sobre os últimos N buffers é maior que este valor, o volume será a média. Este valor é um número em ponto flutuante e positivo. Um valor entre 0,5 e 10 pode ser ideal.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
pt_PT: Se os cabos entre o satélite de baixo ruído conversor descendente e o recetor são longas, pode ser necessária uma tensão mais elevada.
    Nem todos os recetores suportam isto.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
pt_PT: Se desmodulador bai consegue detectar a inversão espectral corretamente, necessita ser configurado manualmente.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
pt_PT: Se o ficheiro já existir, este será substituído.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
pt_PT: Se o ficheiro já existir, não irá ser sobreposto.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
pt_PT: Se o recetor de satélite está ligado a vários blocos de baixo ruído downconverters (LNB) através de um comutador DiSEqC 1.0, o LNB correto pode ser escolhido (1 a 4). Se não houver um interruptor, este parâmetro deve ser 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
pt_PT: Se o recetor de satélite está ligado a vários blocos de baixo ruído downconverters (LNB) através de uma cascata formada por DiSEqC 1.1 interruptor descompromissado e DiSEqC 1.0 interruptor comprometido, a LNB não confirmada correta pode ser selecionado (1 a 4). Se não houver um interruptor não confirmado, este parâmetro deve ser 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
pt_PT: Se a frequência de transmissão por satélite exceder a frequência de comutação, a alta frequência do oscilador será usado como referência. Além disso, o tom automático de 22kHz contínuo será enviado.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
pt_PT: Se houver mais do que um adaptador de transmissão digital, o número do adaptador deve ser selecionado. A numeração começa do zero.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
pt_PT: Intervalo de anúncios SAP

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
pt_PT: Se esta propriedade estiver em branco, serão definidos definidos valores diferentes para DVD, VCD e CDDA. É possível definir um valor único ou configurá-los independentemente nas preferências avançadas.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
pt_PT: Para abrir um fluxo multicast, digite o respectivo endereço IP dado pelo provedor do fluxo. No modo unicast, o VLC usará o IP da sua máquina automaticamente. Para abrir um fluxo usando um protocolo diferente, pressione Cancelar para fechar esta janela.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
pt_PT: Se o seu proxy HTTP exigir uma palavra-passe, defina-a aqui.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
pt_PT: Se sua área de transferência contém uma URL válida ou um caminho para um arquivo em um computador, ele será automaticamente selecionado.

en: If your framebuffer supports hardware acceleration or does double buffering in hardware then you must disable this option. It then does double buffering in software.
pt_PT: Se o seu framebuffer suportar a aceleração de hardware ou o buffer duplo no hardware, então deve desativar esta opção. Depois faz o buffer duplo no software.

en: Ignore
pt_PT: Ignorar

en: Ignore keyboard volume buttons.
pt_PT: Ignorar os botões de volume do teclado.

en: Ignore subtitle flag
pt_PT: Ignorar sinal de legendas

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
pt_PT: Ignora o marcador de legenda. Experimente esta opção se a legenda não aparecer.

en: Ignored extensions
pt_PT: Extensões ignoradas

en: Illuminate the room with this color on pause
pt_PT: Iliminar a sala com esta cor na pausa

en: Illuminate the room with this color on shutdown
pt_PT: Iliminar a sala com esta cor na finalização

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Image Adjust
pt_PT: Ajuste de imagem

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
pt_PT: Ficheiros de imagem (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
pt_PT: Ajuste de imagem

en: Image brightness (0-2)
pt_PT: Brilho da imagem (0-2)

en: Image chroma
pt_PT: Chroma de imagem

en: Image contrast (0-2)
pt_PT: Contraste da imagem (0-2)

en: Image demuxer
pt_PT: Descombinador de imagem

en: Image format
pt_PT: Formato da imagem

en: Image format (default RGB)
pt_PT: Formato da imagem (o padrão é RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
pt_PT: O formato de imagem que será utilizado para as captura de ecrã.

en: Image gamma (0-10)
pt_PT: Gamma da imagem (0-10)

en: Image height
pt_PT: Altura da imagem

en: Image hue (0-360)
pt_PT: Matiz da imagem (0-360)

en: Image mask
pt_PT: Máscara de imagem

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
pt_PT: Máscara de imagem. Pixels com um valor alfa maior que 50% serão excluídos.

en: Image properties filter
pt_PT: Filtro de propriedades de imagem

en: Image quality
pt_PT: Qualidade da Imagem

en: Image quality 1 to 9 (max)
pt_PT: Qualidade da Imagem - 1 até 9 (máx.)

en: Image saturation (0-3)
pt_PT: Saturação da imagem (0-3)

en: Image to be blended onto
pt_PT: Imagem a ser mesclada

en: Image wall
pt_PT: Parede de imagens

en: Image which will be blended
pt_PT: Imagem que será mesclada

en: Image width
pt_PT: Largura de imagem

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
pt_PT: Numa configuração de múltiplos monitores, pode especificar o nome de dispositivo do Windows da visualização que quer que a janela de vídeo abra. Por exemplo, "\\.\DISPLAY1" ou "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
pt_PT: No modo de ecrã completo, mostra em preto a área em que não há imagem

en: In order to stream, a valid destination address is required.
pt_PT: Para transmitir, é necessário um endereço de destino válido.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
pt_PT: Neste intervalo, será solicitada uma atualização do VNC. O padrão é a cada 300ms.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
pt_PT: Nesta página, alguns parâmetros adicionais de emissão podem ser definidos.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
pt_PT: Nesta página, alguns parâmetros adicionais de transcodificação podem ser definidos.

en: Include subtitles
pt_PT: Incluir legendas

en: Increase
pt_PT: Aumentar

en: Increase Volume
pt_PT: Aumentar volume

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
pt_PT: Aumenta ou diminui o ganho (predefinição=1.0)

en: Increase scale factor
pt_PT: Aumentar Fator da Escala

en: Increase the priority of the process
pt_PT: Aumentar a prioridade do processo

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
pt_PT: Aumentando a prioridade do processo melhorará significativamente a reprodução porque o VLC não será incomodado com a execução de outros aplicativos que possam, eventualmente, requerer mais processador. Entretanto, atente que para certas ocasiões (defeitos), o VLC pode tomar completamente o processador e tornar o sistema inoperante, o que deve requerer uma reinicialização do computador.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
pt_PT: Aumentando-se este valor, provocará uma cor com maior dependência da borda do quadro.

en: Index
pt_PT: Índice

en: Index file
pt_PT: Ficheiro de índice

en: Index interval
pt_PT: Intervalo de indice

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
pt_PT: O índice do ecrã (1, 2, 3,...). Alternativo a ID do ecrã.

en: Index size ratio
pt_PT: Proporção de tamanho do índice

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
pt_PT: Tempo individual de exibição da imagem de 0 - 60000 ms.

en: Indonesian
pt_PT: Indonésio

en: Influence (bias) B-frames usage
pt_PT: Influenciar (desviar) o uso de quadros B

en: Information
pt_PT: Informação

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
pt_PT: Informações sobre sua média ou fluxo. São exibidos Combinadores, Codificadores de Áudio e Vídeo e Legendas.

en: Information...
pt_PT: Informação ...

en: Infrared
pt_PT: Infravermelhos

en: Infrared remote control interface
pt_PT: Interface de controlo remoto de infrevermelhos

en: Inhibit the power management daemon during playback
pt_PT: Inibir serviço de gestão de energia durante a reprodução

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
pt_PT: Impede a suspensão e o tempo limite da sessão.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
pt_PT: Inibe o serviço de gestão de energia durante a reprodução, para evitar que o computador entre em suspensão devido a inatividade.

en: Initial VBV buffer occupancy
pt_PT: Ocupação inicial do buffer VBV

en: Initializing
pt_PT: Inicializando

en: Input
pt_PT: Entrada

en: Input & Codec Settings
pt_PT: Definições de entrada e codificadores

en: Input & Codecs Settings
pt_PT: Definições de entrada e codificadores

en: Input / Codecs
pt_PT: Entrada / Codecs

en: Input Devices
pt_PT: Dispositivos de entrada

en: Input FIFO
pt_PT: FIFO de entrada

en: Input bitrate
pt_PT: Taxa de dados da entrada

en: Input card to use
pt_PT: Placa de captura a ser usada

en: Input has changed
pt_PT: Entrada foi alterada

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
pt_PT: Entrada foi alterada, incapaz de gravar marcador. Suspendendo a reprodução com "Pausa" enquanto a edita os marcadores para assegurar que mantenham a mesma entrada.

en: Input list
pt_PT: Lista de entrada

en: Input media
pt_PT: Multimédia de entrada

en: Input of the card to use (see debug).
pt_PT: Entrada da placa a ser usada (ver debug).

en: Input repetitions
pt_PT: Repetições de entrada

en: Input slave (experimental)
pt_PT: Escravo de entrada (experimental)

en: Input stream
pt_PT: Emissão de entrada

en: Input/Read
pt_PT: Entrada/Leitura

en: Input:
pt_PT: Entrada:

en: Insecure site
pt_PT: Sítio inseguro

en: Insert Disc
pt_PT: Inserir Disco

en: Install
pt_PT: Instalar

en: Install Windows Service
pt_PT: Instalar Serviço Windows

en: Install the Service and exit.
pt_PT: Instalar o Serviço e sair.

en: Installed
pt_PT: Instalados

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
pt_PT: Em vez de escrever um ficheiro raw, pode adicionar um cabeçalho wav ao ficheiro.

en: Integer audio volume
pt_PT: Volume de áudio inteiro

en: Integer from -1 (no model) to 4.
pt_PT: Inteiro de -1 (sem modelo) a 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
pt_PT: Identificador inteiro para o fluxo primário. Será usado para "encontrar" este fluxo mais tarde.

en: Integer pixel motion estimation method
pt_PT: Método de estimação de movimento de pixel inteiro

en: Integrate video in interface
pt_PT: Integrar vídeo na interface

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
pt_PT: Codificador de vídeo Intel QuickSync para MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)

en: Intensity
pt_PT: Intensidade

en: Intensity of sepia effect
pt_PT: Intensidade do efeito sépia

en: Inter luma quantization deadzone
pt_PT: Zona limítrofe de quantização entre luminâncias

en: Inter picture DWT filter
pt_PT: Filtro DWT entre imagens

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
pt_PT: Imagens inter podem se referir a imagens anteriores ou futuras

en: Inter pictures refere to previous pictures only
pt_PT: Imagens inter se referem apenas a imagens anteriores

en: Interactive Zoom
pt_PT: Ampliação interativa

en: Interface Settings
pt_PT: Definições de interface

en: Interface interaction
pt_PT: Interação de interface

en: Interface module
pt_PT: Módulo de interface

en: Interface style
pt_PT: Estilo da interface

en: Interlaced encoding
pt_PT: Codificação entrelaçada

en: Interlaced mode
pt_PT: Modo entrelaçado

en: Interlaced motion estimation
pt_PT: Estimativa de movimento entrelaçado

en: Internal libavcodec codec name
pt_PT: Nome interno do codificador libavcodec

en: Internal libavcodec format name
pt_PT: Nome interno do formato libavcodec

en: Internal stream record
pt_PT: Registo de emissão interna

en: Interval between appearance and disappearance
pt_PT: Intervalo entre aparecimento e desaparecimento

en: Interval between disappearance and appearance
pt_PT: Intervalo entre desaparecimento e aparecimento

en: Interval between two disappearances
pt_PT: Intervalo entre dois desaparecimentos

en: Intra luma quantization deadzone
pt_PT: Zona limítrofe para quantização entre luminâncias

en: Intra picture DWT filter
pt_PT: Filtro DWT entre imagens

en: Introduces a delay in the display of the stream.
pt_PT: Insere um atraso na exibição do fluxo.

en: Invalid combination
pt_PT: Combinação inválida

en: Invalid container format for HTTP streaming
pt_PT: Formato de contentor inválido para transmissões HTTP

en: Invalid selection
pt_PT: Seleção inválida

en: Invalid signature
pt_PT: Assinatura inválida

en: Inverse telecine
pt_PT: Inverso do telecine

en: Invert colors
pt_PT: Inverter cores

en: Invert video filter
pt_PT: Filtro de inversão do vídeo

en: Irish
pt_PT: Irlandês

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
pt_PT: É possível desativar a sincronização do relógio da entrada para fontes em tempo real. Use se experimentar problemas na reprodução de emissões de rede.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
pt_PT: Não foi possível transferir a assinatura criptográfica para o ficheiro "%s". O VLC exclui o ficheiro.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
pt_PT: Não foi possível verificar o ficheiro "%s". Por isso, o ficheiro foi excluído.

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: JACK Input
pt_PT: Entrada JACK

en: JACK audio input
pt_PT: Entrada áudio JACK

en: JACK audio output
pt_PT: Saída de áudio JACK

en: JPEG image decoder
pt_PT: Descodificador de imagem JPEG

en: JPEG image encoder
pt_PT: Codificador de imagem JPEG

en: Japanese
pt_PT: Japonês

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
pt_PT: Japonês (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
pt_PT: Japonês (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
pt_PT: Japonês Unix (EUC-JP)

en: Javanese
pt_PT: Javanês

en: Joint bidirectional motion refinement.
pt_PT: Refinamento de movimento bidirecional

en: Jump Bac&kward
pt_PT: Rec&uar

en: Jump sizes
pt_PT: Tamanhos dos avanços

en: Jump to Specific &Time
pt_PT: Ir para &tempo específico

en: Jump to Time
pt_PT: Ir para posição temporal

en: K Audio Interface audio output
pt_PT: Saída de áudio K Audio Interface

en: K Video Acceleration video output
pt_PT: Saída de vídeo K Video Acceleration

en: Kaiser window parameter
pt_PT: Parâmetro da janela do Kaiser

en: Kasenna MediaBase parser
pt_PT: Processador Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
pt_PT: Dialeto RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
pt_PT: Os servidores Kasenna utilizam um dialeto antigo RTSP e não padrão. Com este parâmetro o VLC irá tentar este dialeto, mas depois este não consegue conetar aos servidores RTSP

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
pt_PT: Kate é um codificador para texto e imagem baseado em sobreposições. A biblioteca de exibição Tiger é necessária para exibir os fluxos Kate mais complexos, mas o VLC ainda pode exibir textos estáticos e imagens baseadas em legendas, se não estiver disponível. Note que a mudança dessas configurações não terá efeito até que um novo fluxo seja reproduzido. Isso será corrigido em breve.

en: Kate overlay decoder
pt_PT: Decodificador de sobreposição Kate

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
pt_PT: Os fluxos Kate permitem a formatação do texto. O VLC implementa parcialmente isto, mas é possível escolher desabilitar todas as formatações. Note que isto não afeta as exibições via Tiger.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
pt_PT: Fluxos Kate podem ser exibidos usando a biblioteca Tiger. Desabilitando esta opção, só serão exibidos textos estáticos e fluxos com base em mapa de bits

en: Kate text subtitles packetizer
pt_PT: Empacotador de textos de legenda Kate

en: Kazakh
pt_PT: Cazaque

en: Keep Recent Items
pt_PT: Manter itens recentes

en: Keep aspect ratio
pt_PT: Manter proporção

en: Keep audio level between sessions
pt_PT: Manter nível de áudio entre sessões

en: Keep existing file
pt_PT: Manter ficheiro existente

en: Keep original audio track
pt_PT: Manter faixa original de áudio

en: Keep original size
pt_PT: Manter tamanho original

en: Keep original video track
pt_PT: Manter faixa de vídeo original

en: Keep some B-frames as references
pt_PT: Manter alguns quadros B como referência

en: Keep stream output open
pt_PT: Manter saída de emissão aberta

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
pt_PT: Mantém a proporção original ao redimensionar os mosaicos.

en: Keep the original size of mosaic elements.
pt_PT: Manter o tamanho original dos elementos do mosaico.

en: Key events
pt_PT: Eventos chave

en: Key or combination:
pt_PT: Tecla ou combinação:

en: Key press events
pt_PT: Eventos ao pressionar teclas

en: Key:
pt_PT: Tecla:

en: Keywords
pt_PT: Palavras chave

en: Knee radius
pt_PT: Raio da curva

en: Korean
pt_PT: Coreano

en: Korean (EUC-KR/CP949)
pt_PT: Coreano (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
pt_PT: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
pt_PT: Curdo

en: LIBRARY
pt_PT: Coleção

en: LOCAL NETWORK
pt_PT: Rede local

en: LZMA decompression
pt_PT: Descompressão LZMA

en: Lang From Telx
pt_PT: Idioma do Teletexto

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
pt_PT: Idioma da faixa de áudio que quer utilizar (código do país de duas ou três letras, separados por vírgula. Pode utilizar 'none' para evitar uma alternativa para outro idioma).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
pt_PT: Idioma da transmissão elementar como descrita pelo ISO639

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
pt_PT: Idioma do menu que quer utilizar com o DVD/BluRay (código do país de duas ou três letras, separados por vírgula. Pode utilizar 'none' como uma alternativa).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
pt_PT: Idioma da legenda que quer utilizar (código do país de duas ou três letras, separados por vírgula. Pode utilizar 'none' como uma alternativa).

en: Lao
pt_PT: Laoês

en: Large
pt_PT: Grande

en: Large Hall
pt_PT: Sala ampla

en: Larger
pt_PT: Maior

en: Last 60 seconds
pt_PT: Últimos 60 segundos

en: Last Entry Point
pt_PT: Último Ponto de Entrada

en: Last audio device
pt_PT: Último dispositivo de audio

en: Last check on: %@
pt_PT: Última verificação em: %@

en: Last.fm username not set
pt_PT: Nome de utilizador do last.fm não configurado

en: Latest
pt_PT: Recente

en: Latin
pt_PT: Latim

en: Latvian
pt_PT: Letão

en: Launch EyeTV now
pt_PT: Iniciar o EyeTV agora

en: Launching an update request...
pt_PT: A iniciar um pedido de atualização...

en: Layer A code rate
pt_PT: Taxa de codificação da camada A

en: Layer A modulation
pt_PT: Modulação da camada A

en: Layer A segments count
pt_PT: Contagem dos segmentos da camada A

en: Layer A time interleaving
pt_PT: intercalação do tempo da camada A

en: Layer B code rate
pt_PT: Taxa de codificação da camada B

en: Layer B modulation
pt_PT: Modulação da camada B

en: Layer B segments count
pt_PT: Contagem dos segmentos da camada B

en: Layer B time interleaving
pt_PT: intercalação do tempo da camada B

en: Layer C code rate
pt_PT: Taxa de codificação da camada C

en: Layer C modulation
pt_PT: Modulação da camada C

en: Layer C segments count
pt_PT: Contagem dos segmentos da camada C

en: Layer C time interleaving
pt_PT: intercalação do tempo da camada C

en: Leave Fullscreen
pt_PT: Sair de ecrã completo

en: Left
pt_PT: Esquerdo

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
pt_PT: Coordenada esquerda da subtela do canto superior esquerdo.

en: Left to right/Top to bottom
pt_PT: Esquerda para direita/cima para baixo

en: Legacy RTSP VoD server
pt_PT: Servidor RTSP VoD herdado

en: Length in milliseconds to output each stride
pt_PT: Duração em milissegundos para dar cada salto

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
pt_PT: Duração em milissegundos para pesquisar a melhor posição de sobreposição

en: Length of TS stream segments
pt_PT: Comprimento dos segmentos do fluxo TS

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
pt_PT: Total de tempo (em ms) que será aguardado antes de encerrar a recepção de dados.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
pt_PT: Permitir que o vídeo se ajuste a uma janela ou ecrã completo.

en: Level %i
pt_PT: Nível %i

en: Level of delayed signal
pt_PT: Nível do sinal atrasado

en: Level of input signal
pt_PT: Nível do sinal de entrada

en: LibNotify Notification Plugin
pt_PT: Extra de notificação LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
pt_PT: Alguns canais franceses não marcam suas páginas de legenda corretamente devido a um erro histórico de interpretação. Experimente usar esta interpretação errônea se sua legenda não aparecer.

en: License
pt_PT: Licença

en: Lime
pt_PT: Lima

en: Limit the size of each slice in bytes
pt_PT: Limitar o tamanho de cada pedaço em bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
pt_PT: Limitar o tamanho de cada pedaço em macro blocos

en: Line 1:
pt_PT: Linha 1:

en: Line 2:
pt_PT: Linha 2:

en: Linear (fastest)
pt_PT: Linear (mais rápido)

en: Linear PCM audio decoder
pt_PT: Descodificador áudio PCM Linear

en: Linear PCM audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio PCM linear

en: Linear PCM audio packetizer
pt_PT: Packetizer áudio PCM Linear

en: Liner Notes
pt_PT: Notas lineares

en: Linguistic markup
pt_PT: Marcação linguística

en: Link #
pt_PT: Hiperligação #

en: List
pt_PT: Lista

en: List ID
pt_PT: ID da lista

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
pt_PT: Lista de codecs que o VLC usará de forma prioritária. Por exemplo, 'dummy,a52' indica o uso dos codecs simplificados e a52 antes de tentar quaisquer outros. Esta opção só deve ser alterada por usuários experientes, já que pode prejudicar a reprodução de todos os fluxos.

en: List of revoked servers certificates
pt_PT: Lista de servidores de certificados revogados

en: List of words separated by | to filter
pt_PT: Listagem das palavras separadas por | para filtrar

en: Listeners
pt_PT: Ouvintes

en: Lithuanian
pt_PT: Lituano

en: Live
pt_PT: Ao vivo

en: Live capture caching (ms)
pt_PT: Cache (ms) da captura ativa

en: Live555 stream transport
pt_PT: Transporte de transmissão do Live555

en: Load
pt_PT: Carregar

en: Load extensions on startup
pt_PT: Carregar extensões ao iniciar

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
pt_PT: Carregar este ficheiro de legendas. Pode ser usado quando o detetor automático não encontra o seu ficheiro.

en: Loading flowplayer...
pt_PT: A carregar o reprodutor de fluxo...

en: Local Network
pt_PT: Rede local

en: Local drives
pt_PT: Unidades locais

en: Local oscillator high frequency (kHz)
pt_PT: Oscilador local alta frequência (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
pt_PT: Oscilador local baixa frequência (kHz)

en: Local playback
pt_PT: Reprodução local

en: Locally collect statistics
pt_PT: Coletar estatísticas localmente

en: Location
pt_PT: Localização

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
pt_PT: Local do arquivo com um modelo SVG para uma conversão automática

en: Location:
pt_PT: Local:

en: Lock Aspect Ratio
pt_PT: Bloquear proporções

en: Log all VLC messages to a text file.
pt_PT: Regista todas as mensagens de VLC num ficheiro de texto.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
pt_PT: Regista todas as mensagens de VLC no syslog (sistemas UNIX).

en: Log filename
pt_PT: Nome de ficheiro do registo

en: Log format
pt_PT: Formato de registo

en: Log to file
pt_PT: Regista para ficheiro

en: Log to syslog
pt_PT: Regista no syslog

en: Logging
pt_PT: Registo

en: Logo
pt_PT: Logotipo

en: Logo animation # of loops
pt_PT: Número de exibições da animação do logotipo

en: Logo erase
pt_PT: Apagar logotípo

en: Logo filenames
pt_PT: Nomes de logótipos

en: Logo individual image time in ms
pt_PT: Tempo individual da imagem do logotipo em ms

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
pt_PT: Valor de opacidade do logotipo (de 0 para transparência total a 255 para opacidade total).

en: Logo overlay
pt_PT: Sobreposição do logótipo

en: Logo position
pt_PT: Posição do logo

en: Logo sub source
pt_PT: Sub fonte de logotipo

en: Logo video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de logótipo

en: Long backwards jump
pt_PT: Salto longo para trás

en: Long forward jump
pt_PT: Salto longo para a frente

en: Long jump length
pt_PT: Comprimento do salto longo

en: Long jump length, in seconds.
pt_PT: Comprimento do salto longo, em segundos.

en: Look and feel
pt_PT: Aparência

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
pt_PT: Procura por um ficheiro de legendas nesses caminhos também, caso nenhum ficheiro de legendas tenha sido encontrado na pasta atual.

en: Loop
pt_PT: Repetir

en: Loop / Repeat
pt_PT: Ciclo/Repetição

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
pt_PT: Parâmetros dos filtros de laços AlphaC0 e Beta alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
pt_PT: Parâmetros do filtro de laços AlphaC0 e Beta. Faixa de -6 a 6 para ambos os parâmetrso alfa e beta. -6 significa uma filtragem suave, 6 significa mais forte.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
pt_PT: Repetir do ponto A para o ponto B, continuamente Clique para definir o ponto A

en: Loop from point A to point B continuously.
pt_PT: Repetir do ponto A para o ponto B, continuamente.

en: Loop: %s
pt_PT: Ciclo: %s

en: Lossless mode
pt_PT: Modo sem perdas

en: Lost
pt_PT: Perdido

en: Lost buffers
pt_PT: Buffers perdidos

en: Lost frames
pt_PT: Frames perdidos

en: Loudness mode
pt_PT: Modo de reforço de som

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
pt_PT: O modo de reforço de som.

en: Low
pt_PT: Baixo

en: Low Definition (360 lines)
pt_PT: Baixa definição (360 linhas)

en: Low Delay mode
pt_PT: Modo de Baixo Atraso

en: Low Pass Filter
pt_PT: Filtro Low Pass

en: Low freq (Hz)
pt_PT: Baixa frequência (Hz)

en: Low freq gain (dB)
pt_PT: Ganho de baixa frequência (dB)

en: Low latency
pt_PT: Latência baixa

en: Low-frequency effects
pt_PT: Efeitos de baixa freqüência

en: Low-priority code rate
pt_PT: Taxa de codificação de baixa prioridade

en: Lowest
pt_PT: Baixo

en: Lowest latency
pt_PT: Latência mais baixa

en: Lua Extension
pt_PT: Extensão Lua

en: Lua HTTP
pt_PT: HTTP LUA

en: Lua Meta Fetcher
pt_PT: Meta coletor Lua

en: Lua Meta Reader
pt_PT: Meta leitor Lua

en: Lua Playlist
pt_PT: Lista de reprodução Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
pt_PT: Interface de Leitura de Lista de Reprodução Lua

en: Lua SD Module
pt_PT: Módulo SD Lua

en: Lua interface
pt_PT: Interface Lua

en: Lua interface configuration
pt_PT: Configuração da interface Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
pt_PT: Linha de configuração da interface Lua. Formato: '["<nome do módulo de interface>"] = { <opção> = <valor>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
pt_PT: Módulo de interface Lua a carregar

en: Lua interpreter
pt_PT: Interpretador Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
pt_PT: Luminância bi-cúbica / Cor bi-linear

en: Luminance elimination
pt_PT: Redução de luminosidade

en: Luminance masking
pt_PT: Mascaramento de luminosidade

en: Lyrics
pt_PT: Letras

en: M-JPEG camera demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de camera M-JPEG

en: M3U playlist
pt_PT: Llista de reprodução M3U

en: M3U playlist export
pt_PT: Exportação da lista de reprodução M3U

en: M3U playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução M3U

en: M3U8 playlist
pt_PT: Lista de reprodução M3U8

en: M3U8 playlist export
pt_PT: Exportação da lista de reprodução M3U8

en: MIDI synthesis not set up
pt_PT: Sintetizador MIDI não está configurado

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
pt_PT: MIME devolvido pelo servidor (autodetectado se não for especificado).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: MJPEG consiste numa série de imagens JPEG (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: MLP/TrueHD parser
pt_PT: Leitor MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
pt_PT: Descodificador MMAL

en: MMAL vout
pt_PT: Vout MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
pt_PT: Extra de descodificação MMAL-based para Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
pt_PT: Extra MMAL-based vout para Raspberry Pi

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
pt_PT: Fluxos MMS pode conter vários fluxos primários, com taxas de bits diferentes. Você pode escolher selecionar todos eles.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pt_PT: Conversões MMX I420,IYUV,YV12 para RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
pt_PT: Conversões MMX de

en: MOD demuxer (libmodplug)
pt_PT: Descombinador MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio MP3 de ponto fixo

en: MP4 stream demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de emissão MP4

en: MP4/MOV muxer
pt_PT: Multiplexador MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
pt_PT: Formato MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
pt_PT: MPEG Audio Layer 3 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
pt_PT: decodificador de MPEG I/II (usando libmpeg2)

en: MPEG Program Stream
pt_PT: Emissão de programa MPEG

en: MPEG Transport Stream
pt_PT: Emissão de transporte MPEG

en: MPEG Transport Stream demuxer
pt_PT: Descombinador de fluxo de transporte MPEG

en: MPEG Video
pt_PT: Vídeo MPEG

en: MPEG audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
pt_PT: Descombinador MPEG de camada de áudio I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
pt_PT: Empacotador de áudio MPEG camadas I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
pt_PT: Codec de Vídeo MPEG-1 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
pt_PT: Codec de Vídeo MPEG-2 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
pt_PT: Codec de Vídeo MPEG-4 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG e RAW)

en: MPEG-I/II video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
pt_PT: Áudio MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS demuxer
pt_PT: Desmultiplexador MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
pt_PT: Áudio packetizer MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
pt_PT: Matriz de quantização MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer MPEG4

en: MTP Device
pt_PT: Dispositivo MTP

en: MTP devices
pt_PT: Dispositivos MTP

en: MTP input
pt_PT: Entrada MTP

en: MTU of the network interface
pt_PT: MTU da interface de rede

en: MUX for RAW RTSP transport
pt_PT: Misturador para o transporte do RTSP bruto

en: MUX options
pt_PT: Opções do MUX

en: MY COMPUTER
pt_PT: Meu computador

en: Mac OS X OpenGL video output
pt_PT: Saída de vídeo OpenGL do Mac OS X

en: Mac OS X interface
pt_PT: Interface de MAC OS X

en: Macedonian
pt_PT: Macedónio

en: Magnification/Zoom
pt_PT: Magnificação/Ampliação

en: Magnify
pt_PT: Magnificar

en: Magnify/Zoom interactive video filter
pt_PT: Filtro interativo de magnificação/ampliação de vídeo

en: Main Profile
pt_PT: Perfil Principal

en: Main Toolbar
pt_PT: Barra de ferramentas principal

en: Main Window...
pt_PT: Janela principal...

en: Main interfaces
pt_PT: Interfaces Principais

en: Main interfaces settings
pt_PT: Definições das interfaces principais

en: Major channel
pt_PT: Canal principal

en: Make a donation...
pt_PT: Fazer um donativo...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
pt_PT: Torna o servidor disponível publicamente nas "Páginas Amarelas" (lista de diretório de fluxos) no site icecast/shoutcast. Requer informações de taxa de bits específicas para shoutcast. Requer fluxos Ogg para icecast.

en: Makeup
    gain
pt_PT: Ganho de
    correção

en: Makeup gain
pt_PT: Ganho de correção

en: Malay
pt_PT: Malaio

en: Malayalam
pt_PT: Malaialaio

en: Maltese
pt_PT: Maltês

en: Manage Streams
pt_PT: Gerir emissões

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
pt_PT: Mapeia o canal X do hardware ao canal lógico Y para corrigir um cabeamento errado :-)

en: Mark analyzed Pixels
pt_PT: Marcar os píxeis analisados

en: Mark analyzed pixels
pt_PT: Marcar pixels analizados

en: Maroon
pt_PT: Marrom

en: Marquee display
pt_PT: Mostruário de logotipo

en: Marquee position
pt_PT: Posição marquee

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
pt_PT: Texto de letreiro digital para mostrar. (Cadeias de caracteres de formato disponíveis: %Y = ano, %M = mês, %D = dia, %H = hora, %M = minutos, %S = segundo, ...)

en: Mask
pt_PT: Máscara

en: Master server ip address
pt_PT: Endereço IP do controlador

en: Matroska stream demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de emissão Matroska

en: Max QP
pt_PT: QP Max

en: Max QP step
pt_PT: Espaço máximo entre QP

en: Max QP step between frames.
pt_PT: Espaço máximo entre quadros QP.

en: Max length
pt_PT: Comprimento máximo

en: Max local bitrate
pt_PT: Taxa máxima de bits local

en: Maximal bitrate
pt_PT: Taxa de dados máxima

en: Maximal period
pt_PT: Período máximo

en: Maximal period of the noise grain in pixel
pt_PT: Período máximo para a granularidade do ruído, em pixel

en: Maximal volume level
pt_PT: Nível máximo de volume

en: Maximum B (deprecated)
pt_PT: Máximo B (obsoleto)

en: Maximum Bitrate
pt_PT: Taxa de dados máxima

en: Maximum GOP size
pt_PT: Tamanho máximo de GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
pt_PT: Número de seqüência RTP máximo para descarte

en: Maximum RTP sequence number misordering
pt_PT: Número de seqüência máximo RTP para desordenamento

en: Maximum RTP sources
pt_PT: Número máximo de fontes RTP

en: Maximum bitrate
pt_PT: Taxa de dados máxima

en: Maximum bitrate (kbps)
pt_PT: Taxa de dados máxima (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
pt_PT: A taxa de dados máxima de destino ao codificar através da tecnologia CBR.

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
pt_PT: Taxa máxima de bits em kbps. Util para aplicaões de fluxo.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
pt_PT: Faixa máxima de busca de estimativa de movimento, medida da(s) posição(ões) antecipadas. Padrão 16 é bom para a maioria das situações, seqüências de muito movimento podem se beneficiar com configurações entre 24 e 32. Faixa de 0 a 64.

en: Maximum encoding bitrate
pt_PT: Taxa de bits máxima para codificação

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
pt_PT: Taxa de quadros máxima para utilizar (0 = sem limites).

en: Maximum level
pt_PT: Nível máximo

en: Maximum motion vector length
pt_PT: Tamanho máximo do vetor de movimento

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
pt_PT: Tamanho máximo do vetor de movimento em pixels. -1 é automático, baseado no nível.

en: Maximum motion vector search range
pt_PT: Faixa máxima de busca de vetores de movimento

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
pt_PT: O número máximo de caracteres mostrados no ecrã.

en: Maximum number of connections
pt_PT: Número máximo de ligações

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
pt_PT: Número máximo de legendas permitidas ao mesmo tempo.

en: Maximum output video height.
pt_PT: Altura máxima da saída de vídeo.

en: Maximum output video width.
pt_PT: Largura máxima da saída de vídeo.

en: Maximum overlapping subtitles
pt_PT: Sobreposição máxima entre legendas

en: Maximum quantizer parameter.
pt_PT: Parâmetro máximo do quantificador (QP).

en: Maximum video height
pt_PT: Altura de vídeo máxima

en: Maximum video quantizer scale
pt_PT: Escala máxima de quantizador vídeo

en: Maximum video quantizer scale.
pt_PT: Escala máxima de quantizador vídeo

en: Maximum video width
pt_PT: Largura de vídeo máxima

en: Mean
pt_PT: Média

en: Media &Information
pt_PT: &Informação de Média

en: Media Angle
pt_PT: Ângulo multimédia

en: Media Audio Track
pt_PT: Faixa áudio

en: Media Files
pt_PT: Ficheiros multimédia

en: Media Forward
pt_PT: Avançar multimédia

en: Media Foundation Transform decoder
pt_PT: Descodificador Media Foundation Transform

en: Media Information
pt_PT: Informação multimédia

en: Media Information...
pt_PT: Informação multimédia...

en: Media Library
pt_PT: Coleção multimédia

en: Media Manager Edition
pt_PT: Edição do gestor multimédia

en: Media Manager List
pt_PT: Lista do gestor multimédia

en: Media Menu
pt_PT: Menu multimédia

en: Media Next Frame
pt_PT: Frame seguinte

en: Media Next Track
pt_PT: Faixa seguinte

en: Media Play Pause
pt_PT: Reproduzir/Pausa

en: Media Prev Frame
pt_PT: Frame anterior

en: Media Prev Track
pt_PT: Faixa anterior

en: Media Record
pt_PT: Gravação multimédia

en: Media Repeat
pt_PT: Repetir multimédia

en: Media Resource Locator (MRL)
pt_PT: Localizador de recursos multimédia (MRL)

en: Media Rewind
pt_PT: Recuar multimédia

en: Media Select
pt_PT: Selecionar multimédia

en: Media Shuffle
pt_PT: Baralhar multimédia

en: Media Stop
pt_PT: Parar multimédia

en: Media Subtitle
pt_PT: Legenda multimédia

en: Media Time
pt_PT: Tempo multimédia

en: Media View
pt_PT: Vista multimédia

en: Media data size
pt_PT: Tamanho de dados de média

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
pt_PT: A media encapsulada como %@ não pode ser transmitida através do protocolo HTTP, por razões técnicas.

en: Media: %s
pt_PT: Multimédia: %s

en: Meditative
pt_PT: Meditativo

en: Medium
pt_PT: Médio

en: Medium backwards jump
pt_PT: Retrocesso mais curto

en: Medium forward jump
pt_PT: Salto médio para a frente

en: Medium jump length
pt_PT: Salto médio

en: Medium jump length, in seconds.
pt_PT: Salto médio, em segundos.

en: Mega bass cutoff
pt_PT: Corte do mega bass

en: Mega bass level
pt_PT: Nível do mega bass

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
pt_PT: Corte de freqüência do modo de graves reforçados, em Hz. Esta é a freqüência máxima a que o efeito super graves se aplicará. São valores válidos de 10 a 100Hz.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
pt_PT: Nível do modo de graves refoçados (de 0 a 100, o valor padrão é 0).

en: Memory input
pt_PT: Entrada memória

en: Menu language
pt_PT: Menu de idiomas

en: Menus language:
pt_PT: Idioma dos menus:

en: Mesh height
pt_PT: Altura da malha

en: Mesh width
pt_PT: Largura da malha

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Messages...
pt_PT: Mensagens...

en: Meta-information
pt_PT: Meta-informação

en: Metadata
pt_PT: Metadados

en: Method used to encode the video sequence
pt_PT: Método usado para codificar a sequência de vídeo

en: Mi&nimal Interface
pt_PT: I&nterface compacta

en: Microsoft Media Server (MMS) input
pt_PT: Entrada Microsoft Media Server (MMS)

en: Middle
pt_PT: Meio

en: Min QP
pt_PT: QP Min

en: Minimal Mac OS X interface
pt_PT: Interface mínima do MAC OS X

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
pt_PT: Intervalo mínimo de índice: em milissegundos. Utilize 0 para desativar a criação de índices.

en: Minimal period
pt_PT: Período mínimo

en: Minimal period of the noise grain in pixel
pt_PT: Período mínimo para a granularidade do ruído, em pixel

en: Minimize
pt_PT: Minimizar

en: Minimum B (deprecated)
pt_PT: Mínimo B (não recomendado)

en: Minimum GOP size
pt_PT: Tamanho mínimo do GOP

en: Minimum alpha value
pt_PT: Valor alfa mínimo

en: Minimum bitrate (kbps)
pt_PT: Taxa de dados mínima (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
pt_PT: A taxa de dados mínima de destino ao codificar através da tecnologia CBR.

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
pt_PT: Taxa mínima de bits em kbps. Útil para codificar um canal de tamanho fixo.

en: Minimum buffer space between threads
pt_PT: Espaço de memória mínimo entre threads

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
pt_PT: Espaço de memória mínimo entre threads. -1 é automático, baseado no número de threads.

en: Minimum encoding bitrate
pt_PT: Taxa de bits mínima para codificação

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
pt_PT: Parâmetro mínimo do quantificador (QP). De 15 a 35 parece ser uma boa faixa.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
pt_PT: Tempo mínimo (em milissegundos) entre o desaparecimento de uma legenda e o aparecimento da nova legenda (o atraso da legenda mais antiga será estendido para preencher a lacuna).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
pt_PT: Tempo mínimo (em milissegundos) que uma legenda deve permanecer após sua predecessora ter desaparecido (o atraso da legenda será estendido para atender a este requisito).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
pt_PT: Tempo mínimo (em milissegundos) que uma legenda deve permanecer após uma nova legenda aparecer (o atraso da legenda mais antiga será encurtado para evitar sobreposição).

en: Minimum video quantizer scale
pt_PT: Escala mínima de quantizador vídeo

en: Minimum video quantizer scale.
pt_PT: Escala mínima de quantizador vídeo

en: Mirror
pt_PT: Espelho

en: Mirror orientation
pt_PT: Orientação do espelhamento

en: Mirror video
pt_PT: Espelhar vídeo

en: Mirror video filter
pt_PT: Filtro de espelhamento de vídeo

en: Misc
pt_PT: Vários

en: Miscellaneous
pt_PT: Diversos

en: Miscellaneous Options
pt_PT: Outras opções

en: Miscellaneous audio settings and modules.
pt_PT: Módulos e definições de áudio diversas.

en: Missing AACS configuration file!
pt_PT: Falta o ficheiro de configuração do AACS!

en: MoMoLight options
pt_PT: Opções do MoMoLight

en: Mode
pt_PT: Modo

en: Model
pt_PT: Modelo

en: Modulation / Constellation
pt_PT: Modulação/Constelação

en: Modules Tree
pt_PT: Árvore de módulos

en: Moldavian
pt_PT: Moldavo

en: Mongolian
pt_PT: Mongol

en: Monitor pixel aspect ratio
pt_PT: Proporção dos pixels do monitor

en: Monospace Font
pt_PT: Tipo de letra monoespaçada

en: More Info
pt_PT: Mais informação

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
pt_PT: Mais bandas para o espectrômetro : 80 se habilitado, senão 20.

en: More information...
pt_PT: Mais informações...

en: Mosaic
pt_PT: Mosaico

en: Mosaic Tiles
pt_PT: Mosaicos

en: Mosaic alignment
pt_PT: Alinhamento de mosaico

en: Mosaic bridge
pt_PT: Ponte de mosaico

en: Mosaic bridge stream output
pt_PT: Saída de emissão de ponte de mosaico

en: Mosaic video sub source
pt_PT: Subfonte do mosaico do vídeo

en: Motion Detect
pt_PT: Deteção de movimento

en: Motion Vector precision
pt_PT: Precisão do Vector de Movimento

en: Motion Vector precision in pels
pt_PT: Precisão do Vetor de Movimentos em pels.

en: Motion blur
pt_PT: Desfoque de movimento

en: Motion blur filter
pt_PT: Filtro de desfocagem do movimento

en: Motion detect
pt_PT: Deteção de movimento

en: Motion detect video filter
pt_PT: Filtro de vídeo detector de movimento

en: Motion masking
pt_PT: Mascaramento de movimento

en: Motion threshold (10-100)
pt_PT: Limiar de movimento (10-100)

en: Mount Point
pt_PT: Ponto de montagem

en: Mouse Gestures
pt_PT: Gestos do rato

en: Mouse Wheel Down
pt_PT: Roda do rato para baixo

en: Mouse Wheel Left
pt_PT: Roda do rato para a esquerda

en: Mouse Wheel Right
pt_PT: Roda do rato para a direita

en: Mouse Wheel Up
pt_PT: Roda do rato para cima

en: Mouse events
pt_PT: Eventos do rato

en: Mouse gestures control interface
pt_PT: Interface de controlo dos gestos do rato

en: Mouse pointer image
pt_PT: Imagem do ponteiro do rato

en: MouseWheel up-down axis Control
pt_PT: A roda do rato de cima para baixo controla o eixo

en: Move To Trash and Relaunch VLC
pt_PT: Excluir e reiniciar o VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
pt_PT: Mover todos os capítulos. Este valor deve ser definido em milisegundos.

en: Multicast output interface
pt_PT: Interface de saída multicast

en: Multichannel television sound (MTS)
pt_PT: Som de televisão multicanal (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
pt_PT: Misturador de múltiplas partes de um JPEG

en: Multipass ratecontrol
pt_PT: Controle de taxa de múltiplos passos

en: Multiplexer
pt_PT: Multiplexador

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
pt_PT: Multiplicar duração das legendas por este valor.
    Utilize 0 para desativar.

en: MusePack demuxer
pt_PT: Desmultiplexador MusePack

en: Mute
pt_PT: Sem som

en: Mute the audio.
pt_PT: Silenciar o áudio.

en: Mux Control
pt_PT: Controlo do multiplexador

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
pt_PT: Misturador PMT (requer --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
pt_PT: Módulo de muxltiplexagem

en: Muxer
pt_PT: Multiplexador

en: Muxer to use for the stream.
pt_PT: Multiplexador a ser utilizado na emissão.

en: Muxer:
pt_PT: Multiplexador:

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
pt_PT: Os muxers criam os formatos de encapsulação usados para colocar todos os elementos das emissões juntos (vídeo, áudio...). Esta opção permite-lhe forçar um muxer específico. Provavelmente, não o deve fazer.
    Também pode definir os parâmetros padrão para cada muxer.

en: My Computer
pt_PT: Meu computador

en: My Music
pt_PT: Minha música

en: My Pictures
pt_PT: Minhas imagens

en: My Videos
pt_PT: Meus vídeos

en: N&ormal Speed
pt_PT: N&ormal

en: NT Service
pt_PT: Serviço NT

en: NTSC M Japan
pt_PT: NTSC M Japão

en: NTSC M South Korea
pt_PT: NTSC M Coreia do Sul

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name for the font you want to use
pt_PT: O nome do tipo de letra a utilizar

en: Name of XML file containing Haar cascade description
pt_PT: Nome do arquivo XML contendo a descrição da cascata Haar

en: Name of current instance
pt_PT: Nome da instância atual

en: Name of desired display device
pt_PT: Nome do dispositivo de visualização desejado

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
pt_PT: O nome do filtro de extra OpenCV a utilizar

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
pt_PT: Nome do dispositivo de áudio que será usado pelo extra DirectShow. Se não for especificado um, o dispositivo padrão será usado.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
pt_PT: O nome da ponte de destino. Se não precisar mais do que uma porta à vez, pode ignorar esta opção.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
pt_PT: Nome do ficheiro para o qual a emissão original será despejada.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
pt_PT: Nome da porta serial onde o controlador AtmoLight está atrelada. 
    No Windows, geralmente algo como COM1 ou COM2. No Linux /dev/ttyS01 f.e.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
pt_PT: Nome do dispositivo de vídeo que será usado pelo extra DirectShow. Se não for especificado um, o dispositivo padrão será usado.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
pt_PT: O nome da instância de destino. Se não precisar mais do que uma porta à vez, pode ignorar esta opção.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
pt_PT: Nome deste fluxo/canal no servidor shoutcast/icecast.

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Narrow-band (8kHz)
pt_PT: Banda estreita (8khz)

en: Native American
pt_PT: Nativo Americano

en: Native Slider
pt_PT: Barra deslizante nativa

en: Navigate down
pt_PT: Navegar para baixo

en: Navigate left
pt_PT: Navegar para a esquerda

en: Navigate right
pt_PT: Navegar para a direita

en: Navigate up
pt_PT: Navegar para cima

en: Navigation
pt_PT: Navegação

en: Navy
pt_PT: Marinho

en: Ncurses interface
pt_PT: Interface Ncurses

en: Ndebele, North
pt_PT: Ndebele, Norte

en: Ndebele, South
pt_PT: Ndebele, Sul

en: Ne&xt
pt_PT: &Próximo

en: Nearest neighbour (bad quality)
pt_PT: Vizinho mais próximo (qualidade ruim)

en: Nearest-neighbor audio resampler
pt_PT: Capturador de amostras de áudio por vizinho mais próximo

en: Negate colors
pt_PT: Inverter cores

en: Negative
pt_PT: Negativo

en: Nepali
pt_PT: Nepalês

en: Network
pt_PT: Rede

en: Network Access Policy
pt_PT: Política de Acesso à Rede

en: Network Protocol
pt_PT: Protocolo de rede

en: Network Sync
pt_PT: Sincronização de rede

en: Network caching (ms)
pt_PT: Cache de rede (ms)

en: Network identifier
pt_PT: Identificador de rede

en: Network interaction failed
pt_PT: Falha na interação de rede

en: Network master clock
pt_PT: Controlador de sincronia de rede

en: Network name
pt_PT: Nome da rede

en: Network name to create
pt_PT: Nome da rede a ser criada

en: Network settings
pt_PT: Definições de rede

en: Network streams (SAP)
pt_PT: Emissões de rede (SAP)

en: Network synchronisation
pt_PT: Sincronização de rede

en: Network synchronization
pt_PT: Sincronização de rede

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Never fix
pt_PT: Não corrigir

en: New Age
pt_PT: Nova era

en: New ES ID
pt_PT: Novo Identificador ES

en: New destination
pt_PT: Novo destino

en: New input playing
pt_PT: Reprodução de nova entrada

en: New profile
pt_PT: Novo perfil

en: New winamp 5.2 shoutcast import
pt_PT: Importar o novo formato shoutcast do winamp 5.2

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Next / Forward
pt_PT: Seguinte/Avançar

en: Next Channel
pt_PT: Canal seguinte

en: Next Chapter/Title
pt_PT: Próximo capítulo/título

en: Next chapter
pt_PT: Capítulo seguinte

en: Next frame
pt_PT: Imagem Seguinte

en: Next media in the playlist
pt_PT: Próximo item na lista de reprodução

en: Next media in the playlist, skip forward when held
pt_PT: Multimédia seguinte na lista de reprodução, avançar quando premido

en: Next title
pt_PT: Título seguinte

en: Next widget style
pt_PT: Próximo estilo de widget

en: No Address given
pt_PT: Endereço não fornecido

en: No Channel Name given
pt_PT: Nenhum Nome de Canal indicado

en: No Filtering
pt_PT: Sem filtro

en: No Input device found
pt_PT: Nenhum dispositivo de entrada encontrado

en: No SDP URL given
pt_PT: Nenhum URL SDP indicado

en: No active subtitle
pt_PT: Nenhuma legenda ativa

en: No addons found
pt_PT: Não foram encontrados add-ons

en: No check was performed yet.
pt_PT: Nenhuma verificação foi feita ainda.

en: No decoding of Dolby Surround
pt_PT: Sem descodificação de Dolby Surround

en: No description for this codec
pt_PT: Sem descrição para este codificador

en: No device is selected
pt_PT: Não selecionou qualquer dispositivo

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
pt_PT: Não selecionou qualquer dispositivo.
    
    Escolha um dispositivo no menu.

en: No disc menus
pt_PT: Sem menus de disco

en: No file selected
pt_PT: Nenhum ficheiro selecionado

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
pt_PT: Sem estrutura gop fixa. Uma imagem pode ser intra ou inter, e se referir a imagens anteriores ou futuras.

en: No folder selected
pt_PT: Nenhuma pasta selecionada

en: No input
pt_PT: Sem entrada

en: No input found
pt_PT: Nenhuma entrada encontrada

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
pt_PT: Nenhuma entrada foi encontrada. Um fluxo deve estar sendo reproduzido ou pausado para que os favoritos funcionem.

en: No input selected
pt_PT: Nenhuma entrada selecionada

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
pt_PT: Nenhum módulo coincidente foi encontrado. Utilize --list ou --list-verbose para listar os módulos disponíveis.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
pt_PT: Não selecionou uma emissão ou lista de reprodução válida.
    
    Escolha uma antes de continuar.

en: No personal information will be sent with this report.
pt_PT: Nenhuma informação pessoal será enviada com este relatório.

en: No pre-filtering
pt_PT: Sem pré-filtro

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
pt_PT: Nenhuma instância v4l2 encontrada.
    Verifique se o dispositivo foi aberto no VLC e se está em reprodução.
    
    Os controlos aparecerão aqui.

en: No valid destination
pt_PT: Nenhum destino válido

en: No valid host certificate found in AACS config file.
pt_PT: Não foi encontrado nenhum certificado de host no ficheiro de configuração do AACS.

en: No valid processing key found in AACS config file.
pt_PT: Não foi encontrada uma chave de processamento válida do ficheiro de configuração do AACS.

en: No video or audio device selected.
pt_PT: Nenhum dispositivo de áudio ou vídeo foi selecionado.

en: No, Thanks
pt_PT: Não, Obrigada

en: Noise
pt_PT: Ruído

en: Noise Threshold
pt_PT: Limite de ruído

en: Noise reduction
pt_PT: Redução de ruído

en: Noise reduction level
pt_PT: Nível de redução de ruído

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
pt_PT: Limiar de ruído a ser usado no modo de limiar de ruído constante

en: Non-deterministic optimizations when threaded
pt_PT: Otimizações não determinísticas quando estiver usando threads

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Nordic (Latin-6)
pt_PT: Nórdico (Latin-6)

en: Normal Size
pt_PT: Tamanho normal

en: Normal rate
pt_PT: Normal

en: Normal/Loop/Repeat
pt_PT: Normal/Ciclo/Repetir

en: Normalize volume to:
pt_PT: Normalizar volume para:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
pt_PT: Normalmente o empacotador sincronizaria no próximo quadro completo. Este marcador intrui o empacotador a sincronizar no primeiro Inter Quadro encontrado.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
pt_PT: Normalmente são usadas marcações de tempo nos arquivos MPEG para calcular a posição e a duração. Entretanto, algumas vezes isto não é útil. Desabilite esta opção para calcular pela taxa de bits.

en: Northern Sami
pt_PT: Sami, Norte

en: Norwegian
pt_PT: Norueguês

en: Norwegian Bokmaal
pt_PT: Norueguês Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
pt_PT: Norueguês Nynorsk

en: Not Set
pt_PT: Não definido

en: Not Used
pt_PT: Não utilizado

en: Note that these are system-wide settings.
pt_PT: Estas definições aplicam-se globalmente ao sistema.

en: Note:
pt_PT: Nota:

en: Notify
pt_PT: Notificar

en: Now Playing
pt_PT: Em reprodução

en: Now playing
pt_PT: Reproduzindo

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
pt_PT: Agora é a opção preferida para associar mapas de bits de dégradés. Defina-os como zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. em uma pasta e defina o nome da pasta aqui

en: NullSoft demuxer
pt_PT: Desmultiplexador NullSoft

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
pt_PT: Número de 100 frames antes do metódo de controlo de taxa do "avbr" atinja o bitrate requerido com a precisão requerida. Veja os parâmetros de precisão.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
pt_PT: Número dos quadros B que serão codificados entre dois quadros de referência.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
pt_PT: Número de blocos do CD a obter numa única leitura.

en: Number of DWT iterations
pt_PT: Número de iterações do DWT

en: Number of Tracks
pt_PT: Número de faixas

en: Number of audio buffers
pt_PT: Número de buffers de áudio

en: Number of audio channels
pt_PT: Número de canais de áudio

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
pt_PT: Número de canais de áudio nas emissões transcodificadas.

en: Number of blank pixels between bands.
pt_PT: Número de píxeis em branco entre bandas.

en: Number of channels
pt_PT: Número de canais

en: Number of channels information of the transcoded stream.
pt_PT: Número de informação de canais da emissão transcodificada.

en: Number of clones
pt_PT: Número de clones

en: Number of columns
pt_PT: Número de colunas

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
pt_PT: Número de quadros-B consecutivos entre os quadros-P e I. Faixa de 1 a 16.

en: Number of days between two update checks
pt_PT: Número de dias entre duas verificações de atualizações

en: Number of first segment
pt_PT: Número do primeiro segmento

en: Number of frames (0 to 100)
pt_PT: Número de quadros (0 a 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
pt_PT: Número de quadros considerados para a suavização (o a 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
pt_PT: Número de frames que será codificados para um keyframe

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
pt_PT: Número de partes horizontais por quadro in modo de atraso curto

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
pt_PT: Número de janelas horizontais em quais dividir o vídeo.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
pt_PT: Número de colunas de imagem no mosaico (somente usado se o método de posicionamento for definido para "fixo").

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
pt_PT: Númeo de linhas de imagens no mosaico (somente usado se o método de posicionamento for definido para "fixo").

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
pt_PT: Número de canais de áudio de entrada para capturas com DeckLink. Deve ser 2, 8 ou 16. 0 desabilita a entrada de áudio.

en: Number of levels of downsampling
pt_PT: Número de níveis de redução de amostragem

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
pt_PT: Número de níveis de redução de taxa de dados em modo de estimação hierárquica de movimento

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
pt_PT: Número de exibições da animação do logotipo. -1 = contínuo, 0 = desabilitado

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
pt_PT: Número de milissegundos entre atualizações de linhas. Útil principalmente quando estiver usando metadados ou seqüências de linhas em formato de hora.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
pt_PT: Número de milissegundos que o mostrador deve permanecer em exibição. O valor padrão é 0 (permanecer indefinidamente).

en: Number of output channels
pt_PT: Número de canais de saída

en: Number of parallel operations
pt_PT: Número de operações em paralelo

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
pt_PT: Número de imagens entre cabeçalhos de sequência sucessivos. I.e., comprimento do grupo de imagens

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
pt_PT: O número de imagens do GOP (grupo de imagens); se GopPicSize=0, o tamanho do GOP não será especificado. Se GopPicSize=1, apenas são utilizadas as I-frames.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
pt_PT: O número de pixeis a recortar na base da imagem.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
pt_PT: O número de pixeis a recortar à esquerda da imagem.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
pt_PT: O número de pixeis a recortar à direita da imagem.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
pt_PT: O número de pixeis a recortar no topo da imagem.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
pt_PT: O número de pixeis a adicionar na base da imagem, após o recorte.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
pt_PT: O número de pixeis a adicionar à esquerda da imagem, após o recorte.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
pt_PT: O número de pixeis a adicionar à direita da imagem, após o recorte.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
pt_PT: O número de pixeis a adicionar no topo da imagem, após o recorte.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
pt_PT: Número de quadros anteriores usados para antecipação. Esta opção é efetiva em Anime, mas parece fazer uma pequena diferença em materiais de ação ao vivo. Alguns decodificadores são usados para lidar com grandes valores de quadros de referência. Faixa de 1 a 16.

en: Number of puzzle columns
pt_PT: Número de colunas de puzzle

en: Number of puzzle rows
pt_PT: Número de linhas de puzzle

en: Number of reference frames
pt_PT: Número de frames de referência

en: Number of rows
pt_PT: Número de linhas

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
pt_PT: O número de segundos entre cada atualização das fontes. O valor 0 significa que as fontes não serão atualizadas.

en: Number of segments
pt_PT: Número de segmentos

en: Number of segments to include in index
pt_PT: Número de segmentos a incluir no índice

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
pt_PT: Número de pedaços em cada frame do vídeo; cada pedaço contêm uma ou mais linhas macro-blocos. Se o número de pedaços não estiver definido, o codificador pode escolher qualquer parte do particionamento permitido pelos standards do codec.

en: Number of slices per frame
pt_PT: Número de pedaços por frame

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
pt_PT: Número de passos para modificar a cor atual para a cor de final, para aumentar a luz gradualamente num estilo de cinema... (cada passo leva 40 ms)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
pt_PT: Número de passos para alterar a cor atual para pausar cor (cada passo demora 40ms)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
pt_PT: Número do ecrã a utilizar a para mostrar os vídeos em ecrã completo. A correspondência do número de ecrã pode ser encontrada no menu de seleção de dispositivo de vídeo.

en: Number of threads
pt_PT: Número de threads

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
pt_PT: O número de processos para a descodificação. O valor 0 significa automático.

en: Number of threads used for the transcoding.
pt_PT: Número de threads utilizadas para a transcodificação.

en: Number of time the same input will be repeated
pt_PT: Número de vezes a repetir a mesma entrada

en: Number of time to blend
pt_PT: Número de vezes a mesclar

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
pt_PT: Número de pedaços verticais por quadro no modo de pouco atraso

en: Number of vertical windows in which to split the video.
pt_PT: Número de janelas verticais em quais dividir o vídeo.

en: Number of video windows in which to clone the video.
pt_PT: Número de janelas para a clonar o vídeo.

en: Number of zones on bottom
pt_PT: Número de zonas na base

en: Number of zones on the bottom of the screen
pt_PT: O número de zonas na base do ecrã.

en: Number of zones on the top of the screen
pt_PT: O número de zonas no topo do ecrã.

en: Number of zones on top
pt_PT: Número de zonas no topo

en: Nuv demuxer
pt_PT: Desmultiplexador NUV

en: OGG demuxer
pt_PT: Desmultiplexador OGG

en: OSD menu
pt_PT: Menu OSD

en: OSS device node path.
pt_PT: O caminho do dispositivo OSS.

en: OSS input
pt_PT: Entrada OSS

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
pt_PT: Deslocamento a ser adicionado no ID do fluxo especificados em bridge_out para obter os IDs do fluxo será registrado.

en: Offsets in order
pt_PT: Deslocamentos, em ordem

en: Ogg Vorbis Quality
pt_PT: Qualidade Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
pt_PT: Informação de Ogg Vorbis Quality da emissão transcodificada.

en: Ogg/OGM muxer
pt_PT: Multiplexador Ogg/OGM

en: Old movie
pt_PT: Filme antigo

en: Old movie effect video filter
pt_PT: Filtro efeito de filme antigo

en: Olive
pt_PT: Oliva

en: On
pt_PT: Ligado

en: On Screen Display
pt_PT: Notificações OSD

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
pt_PT: Quando o fluxo é criado, a janela de <i>Exibição de Média</i> exibirá o fluxo.

en: One
pt_PT: Um

en: Online Documentation...
pt_PT: Documentação online...

en: Online Forum...
pt_PT: Fórum online...

en: Only installed
pt_PT: Só Instalados

en: Only show current
pt_PT: Mostrar apenas atuais

en: Only show modules related to current playback
pt_PT: Mostrar apenas os módulos relacionados com a reprodução atual

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
pt_PT: Somente programas úteis são normalmente descombinados a partir do transponder. Esta opção desabilitará a descombinação e receberá todos os programas.

en: Opacity
pt_PT: Opacidade

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
pt_PT: Opacidade (inverso de transparência) do texto sobreposto. 0 = transparente, 255 = totalmente opaco.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
pt_PT: Opacidade (inverso de transparência) do texto sobreposto. 0 = transparente, 255 = totamente opaco.

en: Opacity of the logo
pt_PT: Opacidade do logotipo

en: Opaqueness
pt_PT: Opacidade

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Open &Capture Device...
pt_PT: Abrir dispositivo de &captura...

en: Open &Disc...
pt_PT: Abrir &disco...

en: Open &File...
pt_PT: Abrir &ficheiro...

en: Open &Folder...
pt_PT: Abrir &Pasta ...

en: Open &Location from clipboard
pt_PT: Abrir &localização na área de transferência

en: Open &Network Stream...
pt_PT: Abrir &emissão de rede...

en: Open &Network...
pt_PT: Abrir &rede...

en: Open &Recent Media
pt_PT: Abrir Média &Recente

en: Open Capture Device...
pt_PT: Abrir dispositivo de captura...

en: Open D&irectory...
pt_PT: Abrir D&iretoria ...

en: Open Directory
pt_PT: Abrir diretório

en: Open Disc...
pt_PT: Abrir disco...

en: Open File
pt_PT: Abrir ficheiro

en: Open File...
pt_PT: Abrir ficheiro...

en: Open Folder
pt_PT: Abrir pasta

en: Open Media
pt_PT: Abrir Média

en: Open Network...
pt_PT: Abrir rede...

en: Open RTP/UDP Stream
pt_PT: Abrir emissão RTP/UDP

en: Open Recent
pt_PT: Abrir recente

en: Open Sound System audio output
pt_PT: Saída de áudio Open Sound System

en: Open Source
pt_PT: Abrir fonte

en: Open URL
pt_PT: Abrir URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
pt_PT: Abrir pasta VIDEO_TS / BDMV

en: Open VLM configuration...
pt_PT: Abrir configuração VLM...

en: Open a medium
pt_PT: Abrir uma média

en: Open a skin file
pt_PT: Abrir um ficheiro de tema

en: Open audio in exclusive mode.
pt_PT: Abrir áudio em modo exclusivo.

en: Open media...
pt_PT: Abrir média...

en: Open network streams using the following protocols
pt_PT: Abrir emissões de rede utilizando os seguintes protocolos

en: Open playlist
pt_PT: Abrir lista de reprodução

en: Open playlist...
pt_PT: Abrir lista de reprodução

en: Open skin ...
pt_PT: Abrir tema...

en: Open subtitle file
pt_PT: Abrir ficheiro de legendas

en: Open subtitles
pt_PT: Abrir legendas

en: Open subtitles...
pt_PT: Abrir legenda...

en: Open the file with synchronous writing.
pt_PT: Abre o ficheiro com gravação síncrona.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
pt_PT: Abre a página de teletexto indicada. A página padrão é o índice 100

en: Open: %s
pt_PT: Abrir: %s

en: OpenBSD sndio audio output
pt_PT: Saída áudio OpenBSD sndio

en: OpenCV example
pt_PT: Exemplo OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
pt_PT: Exemplo de filtro de deteção de face OpenCV

en: OpenCV filter chroma
pt_PT: Chroma de filtro OpenCV

en: OpenCV internal filter name
pt_PT: Nome de filtro interno OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
pt_PT: Wrapper de filtro de vídeo OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
pt_PT: Extensão ES 2 do OpenGL

en: OpenGL ES extension
pt_PT: Extensão OpenGL ES

en: OpenGL GLX video output (XCB)
pt_PT: Saída de vídeo OpenGL GLX (XCB)

en: OpenGL extension
pt_PT: Extensão OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
pt_PT: Saída de vídeo OpenGL for Embedded Systems 2

en: OpenGL for Embedded Systems video output
pt_PT: Saída de vídeo OpenGL for Embedded Systems

en: OpenGL video output
pt_PT: Saída de vídeo OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
pt_PT: Saída de vídeo OpenGL (experimental)

en: OpenMAX DL image processing
pt_PT: Processamento de imagem OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
pt_PT: Saída de vídeo OpenMAX IL

en: OpenSLES audio output
pt_PT: Saída de áudio OpenSLES

en: Opening
pt_PT: Abrindo

en: Opera
pt_PT: Ópera

en: Operating System Integration
pt_PT: Integração com o sistema operativo

en: Optical SDI
pt_PT: SDI óptica

en: Optical drive
pt_PT: Unidade ótica

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
pt_PT: Otimiza a captura fragmentando a tela em pedaços de altura predefinida (16 deve ser um bom valor. 0 significa desabilitado).

en: Option Setup
pt_PT: Configuração de opções

en: Options
pt_PT: Opções

en: Opus audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio Opus

en: Opus audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
pt_PT: Ordenada da região capturada, em pixels.

en: Organize Presets...
pt_PT: Organizar pré-ajustes...

en: Organize Profiles...
pt_PT: Organizar perfis...

en: Organize profiles...
pt_PT: Organizar perfis...

en: Original Format
pt_PT: Formato original

en: Original ID
pt_PT: ID original

en: Original Performer
pt_PT: Artista original

en: Original Size
pt_PT: Tamanho Original

en: Original audio
pt_PT: Áudio original

en: Other
pt_PT: Outra

en: Outline
pt_PT: Contorno

en: Outline Thickness
pt_PT: Espessura do contorno

en: Outline color
pt_PT: Cor do contorno

en: Outline opacity
pt_PT: Opacidade do esboço

en: Outline thickness
pt_PT: Espessura do contorno

en: Output
pt_PT: Saída

en: Output	file
pt_PT: Ficheiro	saída

en: Output	method
pt_PT: Método	saída

en: Output (canvas) image height
pt_PT: Altura da imagem de saída

en: Output (canvas) image width
pt_PT: Largura da imagem de saída

en: Output Color Filtermode
pt_PT: Modo do filtro de saída de cores

en: Output Color filter mode
pt_PT: Modo de filtro de saída de cores

en: Output FIFO
pt_PT: FIFO de saída

en: Output URL
pt_PT: URL de saída

en: Output access method
pt_PT: Método de acesso de saída

en: Output card
pt_PT: Placa de saída

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
pt_PT: Formato cromático para a imagem na memória (uma linha de quatro letras, como "RV32").

en: Output destination
pt_PT: Destino da saída

en: Output device
pt_PT: Dispositivo de saída

en: Output file
pt_PT: Ficheiro de saída

en: Output format
pt_PT: Formato de saída

en: Output height
pt_PT: Altura da saída

en: Output method to use for the stream.
pt_PT: Método de saída a ser utilizado na emissão.

en: Output module:
pt_PT: Módulo de saída:

en: Output modules
pt_PT: Módulos de Saída

en: Output muxer
pt_PT: Multiplexador de saída

en: Output picture aspect ratio
pt_PT: Proporção da imagem de saída

en: Output port
pt_PT: Porta de saída

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
pt_PT: Exibe legendas de teletexto como texto em vez de RGBA

en: Output video height.
pt_PT: Altura do vídeo de saída.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
pt_PT: Emitir vídeo em cinzento. Como a informação de cor não é descodificada, pode poupar energia no processamento.

en: Output video width.
pt_PT: Largura do vídeo de saída.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
pt_PT: Volume da saída analógica: 0 para silencioso, 1..255 do mais silencioso ao mais alto.

en: Output width
pt_PT: Largura da saída

en: Output/Written/Sent
pt_PT: Saído/Escrito/Enviado

en: Output:
pt_PT: Saída:

en: Overall
pt_PT: Global

en: Overall brightness of your LED stripes
pt_PT: O brilho geral das suas riscas LED.

en: Overlap Length
pt_PT: Duração da Sobreposição

en: Overlap fix
pt_PT: Correção de sobreposição

en: Overlap of motion compensation blocks
pt_PT: Sobreposição dos blocos de compensação de movimento

en: Overlay
pt_PT: Sobreposição

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
pt_PT: Sobreposição é a capacidade de aceleração do hardware da sua placa de vídeo (capacidade de exibir vídeo diretamente). O VLC tentará usar esta capacidade por definição.

en: Overlay subtitles on the video
pt_PT: Sobrepor legendas ao vídeo

en: Overlay video output
pt_PT: Saída de vídeo sobreposta

en: Overlays
pt_PT: Sobreposições

en: Overlays/Subtitles
pt_PT: Sobreposições/Legendas

en: Override page
pt_PT: Empacotador OGT Philips (legenda de SVCD)

en: Override parameters
pt_PT: Sobrepor parâmetros

en: Override the default track description.
pt_PT: Sobrepõe a descrição padrão da faixa.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
pt_PT: Empacotador OGT Philips (legenda de SVCD)

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
pt_PT: Sobrepõe as definições normais de quadros por segundo. Isto só funcionará com o MicroDVD e as legendas SubRIP (SRT).

en: Overwrite
pt_PT: Substituir

en: Overwrite existing file
pt_PT: Substituir ficheiro existente

en: P&layback
pt_PT: Re&produção

en: PCR interval (ms)
pt_PT: Intervalo PCR (ms)

en: PES maximum size
pt_PT: Tamanho máximo de PES

en: PLS playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução PLS

en: PMT PID
pt_PT: PID PMT

en: PMT Program numbers
pt_PT: Número de programa PMT

en: PNG video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo PNG

en: PNG video encoder
pt_PT: Codificador de vídeo PNG

en: PS muxer
pt_PT: Multiplexador PS

en: PSNR computation
pt_PT: Computação PSNR

en: PVA demuxer
pt_PT: Desmultiplexador PVA

en: Pace
pt_PT: Andamento

en: Packet Size
pt_PT: Tamanho de pacote

en: Packet size in bytes to decrypt
pt_PT: Tamanho do pacote em bytes para descriptografar

en: Packet size in bytes to encrypt
pt_PT: Tamanho em bytes do pacote a ser criptografado

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
pt_PT: Os packetizers são utilizados para "pré-processar" as emissões antes da multiplexagem. Esta definição permite-lhe forçar um packetizer. Provavelmente, não o deve fazer.
    Também pode definir parâmetros padrão para cada packetizer.

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
pt_PT: Pacotes podem ser enviados um a um no momento certo, ou em grupos. Você pode escolher o número de pacotes que serão enviados por vez. Isso ajuda a reduzir a carga dos agendamentos em sistemas sobrecarregados.

en: Pad video
pt_PT: Realinhamento de vídeo

en: Padd
pt_PT: Limite

en: Page
pt_PT: Página

en: Panjabi
pt_PT: Punjabi

en: Panoramix: wall with overlap video filter
pt_PT: Panoramix: mural com filtro de vídeo e sobreposição

en: Parametric Equalizer
pt_PT: Equalizador paramétrico

en: Partial Extract
pt_PT: Extração parcial

en: Partitions to consider
pt_PT: Partições a considerar

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
pt_PT: Partições a considerar no modo de análise: - nenhum : - rápido : i4x4 - normal: i4x4,p8x8,(i8x8) - lento : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8 - todos : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4 (o p4x4 requer o p8x8. O i8x8 requer o 8x8dct).

en: Party
pt_PT: Festa

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
pt_PT: Coloque alsa:// para abrir o dispositivo de captura padrão ALSA, ou alsa://SOURCE para abrir um dispositivo especifico chamado SOURCE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
pt_PT: Envie pulse:// para abrir a fonte padrão PulseAudio, ou pulse://FONTE para abrir uma fonte específica denominada FONTE.

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Password file
pt_PT: Ficheiro da palavra-passe

en: Password for target device.
pt_PT: A palavra-passe para o dispositivo de destino.

en: Password that will be requested to access the stream.
pt_PT: A palavra-passe que será pedida para aceder à emissão.

en: Password that will be used for the connection.
pt_PT: A palavra-passe a usar na ligação.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
pt_PT: Palavra-passe a usar na ligação ao proxy SOCKS.

en: Password:
pt_PT: Palavra-passe:

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
pt_PT: O endereço não parece ser um Blu-ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
pt_PT: Caminho do arquivo de memória mapeada da memória de quadros

en: Path to HLSL file
pt_PT: Caminho para o ficheiro HLS

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
pt_PT: Caminho para um ficheiro HLS que contenha um único Processador de Efeitos de Pixeis.

en: Path to the index file to create
pt_PT: Caminho para o ficheiro de índice a ser criado

en: Path to the projectM preset directory
pt_PT: Caminho para a pasta predefinida do projectM

en: Path to the skin to use.
pt_PT: O caminho do tema a utilizar.

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Pause and resume iTunes / Spotify
pt_PT: Pausar e Retomar iTunes / Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
pt_PT: Pausa cada item da lista de reprodução sobre o último quadro.

en: Pause iTunes / Spotify
pt_PT: Pausar iTunes / Spotify

en: Pause on audio communication
pt_PT: Pausar na comunicação de áudio

en: Pause on the last frame of a video
pt_PT: Pausa no último frame de um vídeo

en: Pause only
pt_PT: Pausa apenas

en: Pause playback when minimized
pt_PT: Pausa na reprodução ao minimizar

en: Pause the playback
pt_PT: Pausar a reprodução

en: Pause the video playback when minimized
pt_PT: Pausar a reprodução de vídeo quando for minimizado

en: Pause-Blue
pt_PT: Em pausa-Azul

en: Pause-Fadesteps
pt_PT: Passos de gradação da pausa

en: Pause-Green
pt_PT: Em pausa-Verde

en: Pause-Red
pt_PT: Em pausa- Vermelho

en: Paused
pt_PT: Em pausa

en: Peak extra width
pt_PT: Largura adicional do pico

en: Peak height
pt_PT: Altura do pico

en: Peak protection
pt_PT: Proteção de picos

en: Percent
pt_PT: Percentagem

en: Percentage of stride to overlap
pt_PT: Percentagem do salto para sobrepor-se

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
pt_PT: Efetuar a formatação da hora C ISO e da data no caminho do ficheiro

en: Performance (prioritize faster ciphers)
pt_PT: Desempenho (prioriza a criptogra mais rápida)

en: Performance options
pt_PT: Opções de desempenho

en: Performers
pt_PT: Intérpretes

en: Persian
pt_PT: Persa

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
pt_PT: Decodificador OGT Philips (legenda de SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
pt_PT: Empacotador OGT Philips (legenda de SVCD)

en: Phonogram Rights
pt_PT: Direitos fonográficos

en: Phosphor
pt_PT: Fósforo

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
pt_PT: Modo de formato cromático fósforo para entrada 4:2:0

en: Phosphor old field dimmer strength
pt_PT: Intensidade do contrador old field de potência do fósforo

en: Physical channel
pt_PT: Canal físico

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
pt_PT: Escolhendo um formato cromático forçará a conversão do vídeo para o formato

en: Picture
pt_PT: Imagem

en: Picture aspect-ratio n:m
pt_PT: Proporção da imagem n:m

en: Picture brightness or black level.
pt_PT: Brilho da imagem ou nível do preto.

en: Picture coding mode
pt_PT: Modo de codificação de imagem

en: Picture contrast or luma gain.
pt_PT: Contraste da imagem ou ganho de luminância.

en: Picture gain.
pt_PT: Ganho da imagem.

en: Picture rotation angle (in degrees).
pt_PT: O ângulo de rotação das imagens (em graus).

en: Picture saturation or chroma gain.
pt_PT: Saturação da imagem ou ganho cromático.

en: Picture to display on input signal loss.
pt_PT: Imagem para mostrar após perda de entrada de sinal

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
pt_PT: Figuras dos elementos do mosaico serão atrasadas de acordo com este valor (em milissegundos). Para valores altos é preciso aumentar o cache de entrada.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
pt_PT: Figuras obtidas da saída de vídeo serão atradas de acordo com este valor (em milissegundos. Deve ser >= 100 ms). Para valores altos, você necessitará informar valores de cache.

en: Pilot
pt_PT: Piloto

en: Pitch
pt_PT: Variação

en: Pixel Shader
pt_PT: Processador de Efeitos de Pixeis

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
pt_PT: Altura do ponto da região da captura, ou 0 para altura completa

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
pt_PT: Largura em pixels da região capturada, ou 0 para a largura máxima

en: Pixels to crop from bottom
pt_PT: Pixeis a recortar na base

en: Pixels to crop from left
pt_PT: Pixeis a recortar à esquerda

en: Pixels to crop from right
pt_PT: Pixeis a recortar à direita

en: Pixels to crop from top
pt_PT: Pixeis a recortar no topo

en: Pixels to padd to bottom
pt_PT: Pixeis a adicionar na base

en: Pixels to padd to left
pt_PT: Pixeis a adicionar à esquerda

en: Pixels to padd to right
pt_PT: Pixeis a adicionar à direita

en: Pixels to padd to top
pt_PT: Pixeis a adicionar no topo

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
pt_PT: Pixels com uma saturação menor que este valor serão ignorados.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
pt_PT: Local para colocação do título do vídeo (predefinições = centrado em baixo).

en: Placeholder delay
pt_PT: Atraso do controlador

en: Play
pt_PT: Reproduzir

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
pt_PT: Reproduzir
    Se a lista de reprodução estiver vazia, abre uma média

en: Play List
pt_PT: Lista de Reprodução

en: Play Selected
pt_PT: Reproduzir seleção

en: Play and exit
pt_PT: Reproduzir e sair

en: Play and pause
pt_PT: Reproduzir e pausar

en: Play and stop
pt_PT: Reproduzir e parar

en: Play another media synchronously
pt_PT: Reproduzir outra média de forma síncrona

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
pt_PT: Reproduzir outro ficheiro sincronizadamente (ficheiro extra de áudio, ...)

en: Play as is
pt_PT: Reproduzir como está

en: Play chapters in the order specified in the segment.
pt_PT: Reproduz capítulos na ordem especificada no segmento.

en: Play files randomly forever
pt_PT: Reproduzir ficheiros aleatoriamente

en: Play locally the stream while streaming it.
pt_PT: Reproduzir localmente durante emissão.

en: Play only
pt_PT: Reproduzir apenas

en: Play playlist bookmark 1
pt_PT: Reproduzir marca 1 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 10
pt_PT: Reproduzir marca 10 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 2
pt_PT: Reproduzir marca 2 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 3
pt_PT: Reproduzir marca 3 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 4
pt_PT: Reproduzir marca 4 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 5
pt_PT: Reproduzir marca 5 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 6
pt_PT: Reproduzir marca 6 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 7
pt_PT: Reproduzir marca 7 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 8
pt_PT: Reproduzir marca 8 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 9
pt_PT: Reproduzir marca 9 de lista de reprodução

en: Play&list
pt_PT: &Lista de reprodução

en: Play/Pause
pt_PT: Reproduzir/Pausa

en: Playback
pt_PT: Reprodução

en: Playback Buttons
pt_PT: Botões de reprodução

en: Playback Rate
pt_PT: Taxa de reprodução

en: Playback Speed
pt_PT: Velocidade de reprodução

en: Playback control
pt_PT: Controlo da reprodução

en: Playback failure
pt_PT: Falha ao reproduzir

en: Playback of "%@" will continue at %@
pt_PT: Reprodução de "%@" irá continuar a %@

en: Playback speed
pt_PT: Velocidade de reprodução

en: Played
pt_PT: Reproduzido

en: Played buffers
pt_PT: Buffers reproduzidos

en: Player...
pt_PT: Reprodutor...

en: Playing some media.
pt_PT: Reproduzindo média.

en: Playlist
pt_PT: Lista de Reprodução

en: Playlist Files
pt_PT: Ficheiros de listas de reprodução

en: Playlist Files|
pt_PT: Ficheiros de lista de reprodução|

en: Playlist Table Columns
pt_PT: Colunas da lista de reprodução

en: Playlist View Mode
pt_PT: Modo de lista de reprodução

en: Playlist and Instances
pt_PT: Lista de reprodução e instâncias

en: Playlist bookmark 1
pt_PT: Marca de lista de reprodução 1

en: Playlist bookmark 10
pt_PT: Marca de lista de reprodução 10

en: Playlist bookmark 2
pt_PT: Marca de lista de reprodução 2

en: Playlist bookmark 3
pt_PT: Marca de lista de reprodução 3

en: Playlist bookmark 4
pt_PT: Marca de lista de reprodução 4

en: Playlist bookmark 5
pt_PT: Marca de lista de reprodução 5

en: Playlist bookmark 6
pt_PT: Marca de lista de reprodução 6

en: Playlist bookmark 7
pt_PT: Marca de lista de reprodução 7

en: Playlist bookmark 8
pt_PT: Marca de lista de reprodução 8

en: Playlist bookmark 9
pt_PT: Marca de lista de reprodução 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
pt_PT[0]: A lista de reprodução só tem %u elemento
pt_PT[1]: A lista de reprodução só tem %u elementos

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
pt_PT: A lista de reprodução está vazia.
    Arraste um ficheiro para aqui ou selecione a fonte multimédia à esquerda.

en: Playlist parsers
pt_PT: Processadores de listas de reprodução

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
pt_PT: Os analisadores das listas de reprodução adicionam novos recursos para a leitura de fluxos de internet ou para extrair metadados.

en: Playlist...
pt_PT: Lista de reprodução...

en: Please describe any steps needed to trigger the problem
pt_PT: Por favor descreva os passos necessários para desencadear o problema

en: Please enter a network URL:
pt_PT: Por favor escreva o URL de rede:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
pt_PT: Por favor preencha um nome de utilizador válido e uma palavra-passe para a ligação sftp %s

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
pt_PT: Por favor insira um nome de utilizador válido e uma palavra-passe para o domínio %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
pt_PT: Por favor digite um nome de utilizador e uma palavra-passe válidos.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
pt_PT: Por favor insira o URL ou caminho para os dados que quer reproduzir.

en: Please enter the new profile name.
pt_PT: Por favor preencha o nome do novo perfil.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
pt_PT: Defina o nome de utilizador ou desative o extra audioscrobbler e reinicie o VLC.
    Aceda a http://www.last.fm/join/ para obter uma conta.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
pt_PT: Por favor, aguarde enquanto o cache de fontes é reorganizado. Isto deve levar menos de um minuto.

en: Plu&gins and extensions
pt_PT: E&xtras e extensões

en: Plugins
pt_PT: Extras

en: Plugins and extensions
pt_PT: Extras e extensões

en: Podcast Author
pt_PT: Autor do podcast

en: Podcast Category
pt_PT: Categoria do podcast

en: Podcast Copyright
pt_PT: Copyright do podcast

en: Podcast Duration
pt_PT: Duração do podcast

en: Podcast Info
pt_PT: Informação do podcast

en: Podcast Keywords
pt_PT: Palavras-chave do podcast

en: Podcast Link
pt_PT: Ligação do podcast

en: Podcast Publication Date
pt_PT: Data de publicação do podcast

en: Podcast Size
pt_PT: Tamanho do podcast

en: Podcast Subcategory
pt_PT: Subcategoria do podcast

en: Podcast Subtitle
pt_PT: Subtítulo do podcast

en: Podcast Summary
pt_PT: Resumo do podcast

en: Podcast Type
pt_PT: Tipo do podcast

en: Podcast URLs list
pt_PT: Lista de URL dos podcasts

en: Podcast parser
pt_PT: Analisador de podcasts

en: Polarization (Voltage)
pt_PT: Polarização (Voltagem)

en: Polish
pt_PT: Polaco

en: Polyphony
pt_PT: Polifonia

en: Port
pt_PT: Porta

en: Port to use for the RTP source of the session
pt_PT: Porta a utilizar para a fonte da emissão RTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
pt_PT: Porta a utilizar para a passagem RTSP/RTP sobre HTTP

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Position
pt_PT: Posição

en: Position Control
pt_PT: Controlo de Posição

en: Position of video title
pt_PT: Posição do título do vídeo

en: Positioning method
pt_PT: Método de posicionamento

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
pt_PT: Método de posicionamento do mosaico. Automático: escolhe automaticamente o melhor número de linhas e colunas. Fixo: usa um número de linhas e colunas definido pelo usuário. Deslocamentos: usa valores de deslocamentos definidos pelo usuário para cada imagem.

en: Post processing
pt_PT: Pós-processamento

en: Post processing quality
pt_PT: Qualidade de pós-processamento

en: Post-Processing Quality
pt_PT: Qualidade pós-processamento

en: Posterize
pt_PT: Posterizar

en: Posterize level
pt_PT: Nível de posterização

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
pt_PT: Nível do efeito pôster (número de cores é o cubo deste valor)

en: Posterize video by lowering the number of colors
pt_PT: Aplicar efeito pôster pelo rebaixamento do número de cores

en: Posterize video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de efeito pôster

en: Postproc
pt_PT: Pós-processamento

en: Power
pt_PT: Energia

en: Power line frequency
pt_PT: Frequência da linha de energia

en: Power line frequency anti-flicker filter.
pt_PT: Filtro de atenuação de banda

en: Pre&vious
pt_PT: &Anterior

en: Pre-motion estimation
pt_PT: Estimativa pré-movimento

en: Preamp
pt_PT: Amplificador

en: Preamp:
pt_PT: Pré-amplificador:

en: Prefer native stream recording
pt_PT: Preferir gravação em fluxo nativo

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Preferences file could not be saved
pt_PT: Não foi possível guardar o ficheiro de preferências

en: Preferences...
pt_PT: Preferências...

en: Preferred Audio language
pt_PT: Idioma áudio preferido

en: Preferred Height
pt_PT: Altura preferida

en: Preferred Width
pt_PT: Largura preferida

en: Preferred audio language:
pt_PT: Idioma preferido para o áudio:

en: Preferred decoders list
pt_PT: Lista de descodificadores preferidos

en: Preferred encoders list
pt_PT: Lista de codificadores preferidos

en: Preferred packetizer list
pt_PT: Lista dos packetizer preferidos

en: Preferred subtitle language
pt_PT: Idioma preferencial para legendas

en: Preferred video resolution
pt_PT: Resolução de vídeo preferida

en: Prefilter
pt_PT: Pré-filtro

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Prefix of the destination file automatically generated
pt_PT: Prefixo do arquivo destino, gerado automaticamente

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
pt_PT: Prefixo dos nomes de arquivo de saída de imagens. Os nomes de arquivo de saída terão o formato "prefixoNÚMERO.formato" se a sobreposição não estiver habilitada.

en: Prefix to show on output line
pt_PT: Prefixo para mostrar na linha de saída

en: Preload MKV files in the same directory
pt_PT: Carregar arquivos MKV na mesma pasta

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
pt_PT: Carrega antecipadamente arquivos matroska na mesma pasta (ruim se houver arquivos danificados).

en: Preparer
pt_PT: Preparador

en: Preset
pt_PT: Predefinição

en: Preset to use for the equalizer.
pt_PT: Predifinições a usar para o equalizador

en: Press new keys for
    "%@"
pt_PT: Digite novas teclas para "%@"

en: Press pause to continue.
pt_PT: Prima Pause para continuar.

en: Press the new key or combination for
pt_PT: Prima a nova tecla/combinação para

en: Prev
pt_PT: Anterior

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous / Backward
pt_PT: Anterior/Recuar

en: Previous Channel
pt_PT: Canal anterior

en: Previous Chapter/Title
pt_PT: Capítulo/título anterior

en: Previous chapter
pt_PT: Capítulo anterior

en: Previous media in the playlist
pt_PT: Item anterior na lista de reprodução

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
pt_PT: Multimédia anterior na lista de reprodução, recuar quando premido

en: Previous title
pt_PT: Título anterior

en: Primary language
pt_PT: Idioma primário

en: Print
pt_PT: Imprimir

en: Print stats for each frame.
pt_PT: Imprime estatísticas para cada quadro.

en: Privacy / Network Interaction
pt_PT: Privacidade e interação de rede

en: Privacy and Network Access Policy
pt_PT: Privacidade e Políticas de Acesso à Rede

en: Problem Report for %@
pt_PT: Relatório do problema para %@

en: Problem details and system configuration
pt_PT: Detalhes do problema e configuração do sistema

en: Producer
pt_PT: Produtor

en: Product
pt_PT: Produto

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Profile Name
pt_PT: Nome do perfil

en: Profile edition
pt_PT: Edição de perfil

en: Program
pt_PT: Programa

en: Program Guide
pt_PT: Guia de programação

en: Program Service ID: %s
pt_PT: ID do Programa Serviço: %s

en: Programs
pt_PT: Programas

en: Progressive Rock
pt_PT: Rock progressivo

en: Protect against sound clipping
pt_PT: Proteger contra a distorção de som

en: Protocol
pt_PT: Protocolo

en: Providers Source Content
pt_PT: Conteúdo de Fonte de Fornecedores

en: Pseudo raw video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo pseudo raw

en: Pseudo raw video packetizer
pt_PT: Empacotador de vídeo pseudo-bruto

en: Psychedelic
pt_PT: Psicadélico

en: Psychedelic Rock
pt_PT: Rock psicadélico

en: Psychedelic video filter
pt_PT: Filtro de vídeo psicadélico

en: Psycho-acoustic model
pt_PT: Modelo psico acústico

en: Publisher
pt_PT: Editora

en: PulseAudio input
pt_PT: Entrada PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
pt_PT: Saída de áudio Pulseaudio

en: Pure-interlaced mode.
pt_PT: Modo entrelaçado puro

en: Purple
pt_PT: Roxo

en: Puzzle game
pt_PT: Jogo puzzle

en: Puzzle interactive game video filter
pt_PT: Filtro de vídeo do jogo interativo de puzzle

en: QP curve compression
pt_PT: Curva de compressão QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
pt_PT: Curva de compressão QP. Faixa 0.0 (CBR) a 1.0 (QCP).

en: QP difference between chroma and luma
pt_PT: Diferença QP entre cor e luminância

en: QP difference between chroma and luma.
pt_PT: Diferença QP entre cor e luminância.

en: QP factor between I and P
pt_PT: Fator QP entre I e P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
pt_PT: Fator QP entre I e P. Entre 1.0 a 2.0.

en: QP factor between P and B
pt_PT: Fator QP entre P e B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
pt_PT: Fator QP entre P e B. Faixa entre 1.0 e 2.0.

en: Qt interface
pt_PT: Interface Qt

en: Quality
pt_PT: Qualidade

en: Quality factor to use in constant quality mode
pt_PT: Fator de qualidade a ser usado no modo de qualidade constante

en: Quality level
pt_PT: Nível de qualidade

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
pt_PT: Nível de qualidade para codificação (isto pode aumentar ou reduzir o tamanho da imagem de saída).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
pt_PT: Nível de qualidade para os codificadores dos vetores de movimento (pode diminuir muito o desempenho da codificação).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
pt_PT: Qualidade de pós processamento. A faixa de valores válida é de 0 (desabilitado) a 6 (mais alto) Níveis mais altos necessitam de consideravelmente mais CPU, mas produzem imagens melhores. Com a cadeia de filtros padrão, os valores são mapeados aos seguintes filtros: 1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
pt_PT: Qualidade da codificação VBR (0=cbr, 1-5 qualidade constante vbr, 5 é o melhor

en: Quality-based VBR
pt_PT: VBR baseado em qualidade

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
pt_PT: Fator de quantização dos quadros I, comparados com os quadros P (por exemplo 1.0 => a mesma escala q para os quadros I e P).

en: Queue Selected
pt_PT: Adicionar seleção à fila

en: QuickTime Media Link importer
pt_PT: Importador do QuickTime Media Link

en: QuickTime library decoder
pt_PT: Biblioteca de descodificação QuickTime

en: Quicktime Capture
pt_PT: Captura Quicktime

en: Quiet mode
pt_PT: Modo silencioso

en: Quiet synchro
pt_PT: Sincronização silenciosa

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Quit VLC
pt_PT: Sair do VLC

en: Quit after Playback
pt_PT: Fechar após a reprodução

en: Quit at the end of playlist
pt_PT: Sair ao terminar a lista de reprodução

en: RAM playlist import
pt_PT: Importar lista de reprodução RAM

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
pt_PT: Modo de decisão de quadros B, baseado em RD. Requer subme 6 (ou maior).

en: RDP Password
pt_PT: Palavra-passe RDP

en: RDP Remote Desktop
pt_PT: Ambiente de Trabalho Remoto RDP

en: RDP auth password
pt_PT: Palavra-passe da autorização RDP

en: RDP auth username
pt_PT: Nome de utilizador da autorização RDP

en: RGB component to extract
pt_PT: Componente RGB a extrair

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
pt_PT: Componente RGB a ser extraído. 0 para Vermelho, 1 para Verde e 2 para Azul.

en: RMS/peak
pt_PT: Pico/RMS

en: RSS / Atom
pt_PT: RSS/Atom

en: RSS and Atom feed display
pt_PT: Mostrar fonte RSS e Atom

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
pt_PT: Os URL das fontes RSS/Atom, separados por '|'.

en: RTCP (local) port
pt_PT: Porta (local) RTCP

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
pt_PT: Os pacotes RTCP serão recebidos nesta porta do protocolo de transporte. Se for zero, será usado um RTP/RTCP combinado.

en: RTP over RTSP (TCP)
pt_PT: RTP sobre RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
pt_PT: Os pacotes RTP serão autenticados e decifrados com esta chave mestre partilhada do RTP seguro. Deve ser uma string hexadecimal de 32 caracteres.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
pt_PT: Pacotes RTP serão descartados se estiverem muito atrasados (i.e., no passado) em relação aos últimos pacotes recebidos.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
pt_PT: Pacotes RTP serão descartados se estiverem muito adiante (i.e., no futuro) em relação aos últimos pacotes recebidos.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
pt_PT: Os pacotes RTP terão sua integridade protegida e criptografada com esta chave mestre compartilhada e secreta do RTP Seguro.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
pt_PT: Formato do campo de dados RTP assumido para campos de dados dinâmicos

en: RTP source timeout (sec)
pt_PT: Tempo de espera de fontes RTP (segundos)

en: RTP stream output
pt_PT: Saída de emissão RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
pt_PT: Multiplexagem RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
pt_PT: Desmultiplexador RTP/RTSP/SDP (utilizando Live555)

en: RTSP Announcement
pt_PT: Anúncio RTSP

en: RTSP VoD
pt_PT: VoD RTSP

en: RTSP VoD server
pt_PT: Servidor VoD RTSP

en: RTSP authentication
pt_PT: Autenticação RTSP

en: RTSP connection failed
pt_PT: Ligação RTSP - falhou

en: RTSP frame buffer size
pt_PT: Tamanho do buffer da frame RTSP

en: RTSP password
pt_PT: Palavra-passe RTSP

en: RTSP server address
pt_PT: Endereço do servidor RTSP

en: RTSP server port
pt_PT: Porta do servidor RTSP

en: RTSP session timeout (s)
pt_PT: Tempo de espera da sessão RTP (segundos)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
pt_PT: As sessões RTSP serão encerradas após este tempo de espera sem receber requisições RTSP. Definir um valor negativo ou nulo desabilita o tempo de espera. O padrão é 60 (um minuto).

en: RTSP user name
pt_PT: Nome de utilizador RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
pt_PT: Acesso e desmultiplexador RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
pt_PT: Filtro de conversão RV32

en: Radio device
pt_PT: Dispositivo rádio

en: Radio tuner device node.
pt_PT: Nó do dispositivo do sintonizador de rádio.

en: Radius
pt_PT: Raio

en: Radius in pixels
pt_PT: Raio em pixeis

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
pt_PT: Eleva o quantizador para blocos grandes na borda do quadro (padrão: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
pt_PT: Eleva o quantizador para blocos grandes com uma alta complexidade temporal (padrão: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
pt_PT: Eleva o quantizador para blocos grandes de muito brilho (padrão: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
pt_PT: Eleva o quantizador para blocos grandes muito escuros (padrão: 0.0).

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Random Off
pt_PT: Aleatório desligado

en: Random On
pt_PT: Aleatório ativo

en: Random: %s
pt_PT: Aleatório: %s

en: Rate control buffer aggressiveness
pt_PT: Agressividade da memória buffer  de controle de taxa

en: Rate control buffer aggressiveness.
pt_PT: Agressividade da memória buffer de controle de taxa.

en: Rate control buffer size
pt_PT: Taxa de tamanho do buffer de controle

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
pt_PT: Tamanho da memória buffer de controle de taxa (em KB). Mais memória permitirá um controle de taxa melhor, mas causará atraso no fluxo.

en: Rate control method
pt_PT: Método de controle de taxa

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
pt_PT: Taxa de mudança da profundidade de varredura em milissegundos deslocada por segundos de reprodução

en: Rating
pt_PT: Avaliação

en: Ratio
pt_PT: Rácio

en: Ratio of B frames
pt_PT: Rácio das frames B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
pt_PT: Taxa de imagens a gravar. 3 significa que será gravada uma imagem em cada 3.

en: Ratio of key frames
pt_PT: Rácio das frames chave

en: Raw audio demuxer
pt_PT: Descombinador de áudio bruto

en: Raw audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio Raw

en: Raw video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo Raw

en: Raw/Log Audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio Raw/Log

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
pt_PT: Ler um ficheiro de configuração VLM assim que o VLM seja iniciado.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
pt_PT: Ler um ficheiro que está a ser constantemente atualizado (por exemplo, um ficheiro JPG num servidor). Não deve ativar esta opção globalmente já que vai quebrar todos os outros tipos de transmissão HTTP.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
pt_PT: Lê e descarta elementos EBML desconhecidos (não é bom para arquivos danificados).

en: Read at media
pt_PT: Reproduzir multimédia

en: Read meta data using lua scripts
pt_PT: Ler meta dados usando scripts lua

en: Read password for target device from file.
pt_PT: Lê a palavra-passe para um dispositivo a partir de um ficheiro.

en: Read size
pt_PT: Tamanho de leitura

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
pt_PT: Lê a emissão de áudio ao ritmo do VLC em vez do ritmo Jack.

en: ReadMe / FAQ...
pt_PT: ReadMe/FAQ...

en: Real RTSP
pt_PT: RTSP real

en: Real demuxer
pt_PT: Desmultiplexador Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
pt_PT: Entrada de protocolo em tempo real (RTP)

en: Real-time
pt_PT: Tempo real

en: Rear center
pt_PT: Atrás e ao centro

en: Rear left
pt_PT: Atrás esquerda

en: Rear right
pt_PT: Atrás direita

en: Receive buffer
pt_PT: Buffer de receção

en: Recently Played
pt_PT: Reproduzido recentemente

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
pt_PT: Saída de vídeo recomendada para o Windows Vista e versões posteriores

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
pt_PT: Saída de vídeo recomendada para o Windows XP. Incompatível com a interface Aero do Vista

en: Record
pt_PT: Gravar

en: Record Company
pt_PT: Companhia discográfica

en: Record access filter start/stop.
pt_PT: Regista inicio/término do filtro de acesso.

en: Record directory or filename
pt_PT: Diretório ou nome do ficheiro do registo

en: Record stream output
pt_PT: Saída de gravação de fluxo

en: Recording
pt_PT: Gravação

en: Recording done
pt_PT: Gravação concluída

en: Recording ratio
pt_PT: Rácio de gravação

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
pt_PT: Recria um índice para o arquivo AVI. Use esta opção se seu arquivo AVI estiver danificado ou incompleto (não pesquisável).

en: Red
pt_PT: Vermelho

en: Red balance
pt_PT: Balanço vermelho

en: Red chroma balance.
pt_PT: Balanço do chroma vermelho.

en: Red component of the pause color
pt_PT: Componente vermelho da cor da pausa

en: Red component of the shutdown color
pt_PT: Componente vermelha da cor de finalização

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
pt_PT: Valor de vermelho para um branco puro no seu divisor de LED.

en: Reduce fluctuations in QP
pt_PT: Reduzir flutuações no QP

en: Refresh List
pt_PT: Atualizar lista

en: Refresh period in ms
pt_PT: Tempo de refrescamento em ms

en: Refresh time
pt_PT: Intervalo de atualização

en: Region code
pt_PT: Código de região

en: Region left column
pt_PT: Coluna da região esquerda

en: Region top row
pt_PT: Linha da região superior

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
pt_PT: Lamentavelmente, estas teclas não podem ser associadas a atalhos.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
pt_PT: Expressão regular usada para filtrar os itens reproduzidos recentemente

en: Regularly check for VLC updates
pt_PT: Verificação regular por atualizações para o VLC

en: Relative font size
pt_PT: Tamanho relativo do tipo de letra

en: Relative to source content
pt_PT: Conteúdo relativo à fonte

en: Relative to source delay
pt_PT: Atraso relativo à fonte

en: Release
pt_PT: Versão

en: Release function
pt_PT: Função de Lançamento

en: Release time
pt_PT: Tempo de liberação

en: Reload extensions
pt_PT: Recarregar extensões

en: Remember the audio volume
pt_PT: Memorizar volume de áudio

en: Remote Audio Output Protocol stream output
pt_PT: Saída do fluxo do Protocolo de Saída de Áudio Remota

en: Remote control interface
pt_PT: Interface de controlo remoto

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
pt_PT: Interface de controlo remoto iniciada. Escreva `help' para ajuda.

en: Remote-OSD
pt_PT: OSD-Remoto

en: Remote-OSD over VNC
pt_PT: OSD-Remoto sobre VNC

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove Selected
pt_PT: Remover seleção

en: Remove a preset
pt_PT: Remover pré-ajuste

en: Remove a profile
pt_PT: Remover um perfil

en: Remove old preferences?
pt_PT: Remover preferências antigas?

en: Remove this podcast subscription
pt_PT: Remover a subscrição deste podcast

en: Remove zones of the video using a picture as mask
pt_PT: Remover zonas do vídeo usando uma imagem como máscara

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
pt_PT: Remove todos os efeitos de transparência usados em legendas de DVD.

en: Rename Directory
pt_PT: Renomear diretório

en: Rename Directory...
pt_PT: Renomear Diretoria ...

en: Rename Folder
pt_PT: Renomear pasta

en: Rename Folder...
pt_PT: Renomear Pasta ...

en: Rendering quality
pt_PT: Qualidade do rendering

en: Repair AVI Files
pt_PT: Reparar ficheiros AVI

en: Repeat
pt_PT: Repetir

en: Repeat All
pt_PT: Repetir Tuto

en: Repeat Off
pt_PT: Repetição inativa

en: Repeat One
pt_PT: Repetir Um

en: Repeat all
pt_PT: Repetir tudo

en: Repeat current item
pt_PT: Repetir item atual

en: Repeat delay:
pt_PT: Atraso de repetição:

en: Repeat:
pt_PT: Repetição:

en: Replay gain
pt_PT: Replay Gain

en: Replay gain mode
pt_PT: Modo Replay Gain

en: Replay gain mode:
pt_PT: Modo Replay Gain:

en: Replay preamp
pt_PT: Amplificador Replay Gain

en: Requirements
pt_PT: Requisitos

en: Resampling quality
pt_PT: Qualidade da amostragem

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
pt_PT: Qualidade da reamostragem (0 = a pior e mais rápida, 10 = a melhor e mais lenta).

en: Reset
pt_PT: Restaurar

en: Reset All
pt_PT: Limpar tudo

en: Reset Preferences
pt_PT: Restaurar preferências

en: Reset controls
pt_PT: Reiniciar controlos

en: Reset controls to defaults.
pt_PT: Repor para as predefinições dos controlos.

en: Reset defaults
pt_PT: Repor Predefinições

en: Resize interface to the native video size
pt_PT: Redimensionar a interface para o tamanho nativo de vídeo

en: Resize interface to video size
pt_PT: Redimensionar a interface para o tamanho do vídeo

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Respect ordered chapters
pt_PT: Respeitar capítulos ordenados

en: Restart playback
pt_PT: Reiniciar Reprodução

en: Retrieving Channel Info...
pt_PT: A obter informações do canal...

en: Retrieving addons...
pt_PT: O obter os add-ons ...

en: Reveal in Finder
pt_PT: Mostrar no Finder

en: Reverb
pt_PT: Reverberação

en: Reverberation delay
pt_PT: Atraso da reverberação

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
pt_PT: Atraso da reverberação, em ms. Geralmente são valores entre 40 e 200 ms.

en: Reverberation level
pt_PT: Nível de reverberação

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
pt_PT: Nível de reverberação (de 0 a 100. O valor padrão é 0).

en: Reverse
pt_PT: Inverter

en: Reverse stereo
pt_PT: Estéreo invertido

en: Revert to normal play speed
pt_PT: Retornar à velocidade normal de reprodução

en: Right
pt_PT: Direito

en: Right to left/Bottom to top
pt_PT: Direita para esquerda/baixo para cima

en: Ripple
pt_PT: Ondulação

en: Ripple video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de ondulação

en: Roll-off factor
pt_PT: Fator roll-off

en: Romanian
pt_PT: Romeno

en: Room size
pt_PT: Tamanho da sala

en: Room width
pt_PT: Profundidade da sala

en: Rotate
pt_PT: Rodar

en: Rotate (degrees)
pt_PT: Rodar (graus)

en: Rotate by 180 degrees
pt_PT: Rodar 180 graus

en: Rotate by 270 degrees
pt_PT: Rodar 270 graus

en: Rotate by 90 degrees
pt_PT: Rodar 90 graus

en: Rotate or flip the video
pt_PT: Rodar ou inverter o vídeo

en: Rotate video filter
pt_PT: Rodar filtro de vídeo

en: Rotation
pt_PT: Rotação

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
pt_PT: Parâmetro de rotação: nehum;180;90-270;espelho

en: Row
pt_PT: Linha

en: Row border
pt_PT: Margem da linha

en: Rows
pt_PT: Linhas

en: Run VLC with dark interface style
pt_PT: Executar o VLC com o estilo da interface escura

en: Run as daemon process
pt_PT: Correr como processo daemon

en: Run fb on current tty
pt_PT: Executar o fb no tty atual

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
pt_PT: Executar memória de quadros no dispositivo TTY atual (habilitado por padrão). (Desabilite a manipulação do TTY com cuidado)

en: Run manually
pt_PT: Executar manualmente

en: Run on schedule
pt_PT: Executar no agendamento

en: Run time
pt_PT: Tempo de execução

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
pt_PT: Executar o VLC em prioridade de tempo real permite um escalonamento muito mais preciso e resultados melhores, especialmente com emissões. No entanto, esta opção pode bloquear o computador ou torná-lo muito lento. Você só deve ativar esta opção se souber o que está a fazer.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
pt_PT: Executando o VLC com a interface padrão. Use 'cvlc' para utilizar o vlc sem interface.

en: Runs VLC as a background daemon process.
pt_PT: Executar VLC como um processo deamon de fundo.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
pt_PT: Executa o thread de codificação opicional na prioridade de SAÍDA em vez de VÍDEO.

en: Russian
pt_PT: Russo

en: Russian (KOI8-R)
pt_PT: Russo (KOI8-R)

en: S&tatistics
pt_PT: Es&tatísticas

en: S-Video input
pt_PT: Entrada S-Video

en: S-video
pt_PT: S-vídeo

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
pt_PT: S/PDIF pode ser usado desde que o seu hardware e a emissão áudio o suportem.

en: SAP Announcement
pt_PT: Anúncio SAP

en: SAP Strict mode
pt_PT: Modo Restrito SAP

en: SAP announcement interval
pt_PT: Intervalo de anúncios SAP

en: SAP announcing
pt_PT: Anúncios SAP

en: SAP multicast address
pt_PT: Endereço multicast SAP

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
pt_PT: Anúncio de emissão SAP está ativo. Contudo, nenhum nome de canal foi fornecido.

en: SAP timeout (seconds)
pt_PT: Tempo de espera SAP (segundos)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
pt_PT: Decisão baseada em SATD para transformações 8x8 entre MBs.

en: SDI Demux
pt_PT: Desmultiplexador SDI

en: SDI Input
pt_PT: Entrada SDI

en: SDL Image decoder
pt_PT: Descodificador de imagem SDL

en: SDL chroma format
pt_PT: Formato chroma SDL

en: SDL_image video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo SDL_Image

en: SDP Descriptions parser
pt_PT: Analisador de descrições SDP

en: SDP URL
pt_PT: URL SDP

en: SDP required
pt_PT: É necessário o SDP

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
pt_PT: Descritores SDT (requer --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
pt_PT: Autenticação SFTP

en: SFTP input
pt_PT: Entrada SFTP

en: SFTP port
pt_PT: Porta SFTP

en: SFTP port number to use on the server
pt_PT: O número da porta SFTP a utilizar no servidor.

en: SMB domain
pt_PT: Domínio SMB

en: SMB input
pt_PT: Entrada SMB

en: SMB password
pt_PT: Palavra-passe SMB

en: SMB user name
pt_PT: Nome de utilizador SMB

en: SMF demuxer
pt_PT: Desmultiplexador SMF

en: SOCKS password
pt_PT: Palavra-passe SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
pt_PT: Servidor proxy SOCKS a usar. Deve estar na forma endereço:porta. Vai ser usado em todas as ligações TCP

en: SOCKS server
pt_PT: Servidor SOCKS

en: SOCKS user name
pt_PT: Nome de utilizador SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
pt_PT: Números de identificação do SPS e do PPS

en: SPU PID
pt_PT: PID SPU

en: SRC resampler
pt_PT: Resampler SRC

en: SRTP key (hexadecimal)
pt_PT: Chave SRTP (hexadecimal)

en: SRTP salt (hexadecimal)
pt_PT: Salt do SRTP (hexadecimal)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pt_PT: Conversões SSE2 I420,IYUV,YV12 para RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
pt_PT: Conversões SSE2 de

en: SSIM computation
pt_PT: Computação SSIM

en: SVCD subtitles
pt_PT: Legendas SVCD

en: SVG template file
pt_PT: Ficheiro modelo de SVG

en: Samba (Windows network shares) input
pt_PT: Entrada Samba (partilhas de rede do Windows)

en: Same as source
pt_PT: Igual à fonte

en: Samoan
pt_PT: Samoano

en: Sample Rate
pt_PT: Frequência

en: Sample aspect ratio
pt_PT: Proporção da amostra

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
pt_PT: A proporção da amostra de destino (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
pt_PT: Formato da amostra

en: Sample rate
pt_PT: Frequência

en: Sample rate converter type
pt_PT: Tipo de conversor de taxa de amostragem

en: Sample rate of an audio elementary stream
pt_PT: Taxa de amostragem de uma transmissão primária de áudio

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
pt_PT: Taxa de amostragem do fluxo de áudio transcodificado (11250, 22500, 44100 or 48000).

en: Sample ui-state-error style.
pt_PT: Estilo de amostra ui-state-error.

en: Samplerate
pt_PT: Taxa de amostragem

en: Samplerate information of the transcoded stream.
pt_PT: Informação de taxa de amostragem da emissão transcodificada.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
pt_PT: Taxa de amostragem da captura do fluxo de áudio, em Hz(e.g., 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
pt_PT: Sânscrito

en: Sardinian
pt_PT: Sardenho

en: Sat windowing
pt_PT: Enquadramento de saturação

en: Satellite azimuth
pt_PT: Azimute de satélite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
pt_PT: O azimuth do satélite em décimas de grau

en: Satellite elevation
pt_PT: Elevação do satélite

en: Satellite elevation in tenths of degree
pt_PT: A elevação do satélite em décimas de grau

en: Satellite equipment control
pt_PT: Controlo do equipamento do satélite

en: Satellite longitude
pt_PT: Longitude do satélite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
pt_PT: A longitude do satélite em décimas de grau. A oeste é negativo.

en: Satellite range code
pt_PT: Código dos limites do satélite

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
pt_PT: Código dos limites do satélite como definido pelo fabricante. Ex.: o código de comutação DISEqC

en: Satire
pt_PT: Sátira

en: Saturation
pt_PT: Saturação

en: Saturation threshold
pt_PT: Limite de saturação

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save Debug Frames
pt_PT: Guardar frames de depuração

en: Save File
pt_PT: Guardar ficheiro

en: Save Metadata
pt_PT: Guardar metadados

en: Save Playlist
pt_PT: Guardar lista de reprodução

en: Save Playlist to &File...
pt_PT: Gravar Lista de Reprodução para &Ficheiro ...

en: Save Playlist...
pt_PT: Guardar li&sta de reprodução...

en: Save VLM configuration as...
pt_PT: Guardar configuração VLM como...

en: Save and close the dialog
pt_PT: Guardar e fechar o diálogo

en: Save as File
pt_PT: Guardar como ficheiro

en: Save as new Profile...
pt_PT: Guardar como novo perfil...

en: Save as new profile
pt_PT: Guardar como novo perfil

en: Save current selection as new preset
pt_PT: Guardar seleção atual como novo pré-ajuste

en: Save file to
pt_PT: Guardar ficheiro para

en: Save file...
pt_PT: Guardar ficheiro...

en: Save log file as...
pt_PT: Guadar ficheiro de registos como...

en: Save playlist
pt_PT: Guardar lista de reprodução

en: Save playlist as...
pt_PT: Guardar lista de reprodução como...

en: Save raw codec data
pt_PT: Guardar dados em bruto do codificador

en: Save recently played items
pt_PT: Guardar os itens reproduzidos recentemente

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
pt_PT: Grava o dados brutos do codificador se você selecionou/impôs o decodificador simplificado nas opções principais.

en: Save the recently played items in the menu
pt_PT: Guardar os itens recentes da lista de reprodução no menu

en: Save...
pt_PT: Guardar ...

en: Saves all the displayed logs to a file
pt_PT: Guarda todos os registos para um ficheiro

en: Saving file failed
pt_PT: Não foi possível guardar o ficheiro

en: Scale
pt_PT: Escala

en: Scale factor
pt_PT: Fator da escala

en: Scale factor (0.1-2.0)
pt_PT: Fator de escala (0.1-2.0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
pt_PT: Fator de escala a ser aplicado ao vídeo enquanto estiver sendo transcodificado (e.g., 0.25)

en: Scaled to screen
pt_PT: Ajustado ao ecrã

en: Scaletempo
pt_PT: Stride Length

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
pt_PT: O fator de escala usado quando a escala automática está desativada. O valor padrão é 1.0 (tamanho original do vídeo).

en: Scaling mode
pt_PT: Modo de aumento

en: Scaling mode to use.
pt_PT: Modo de escala a ser usado.

en: Scaling quality
pt_PT: Qualidade de escalamento

en: Scene filter
pt_PT: Filtro de cena

en: Scene video filter
pt_PT: Filtro de cena de vídeo

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
pt_PT: Detecção de trechos de cena. Controla o quão agressiva será a inserção de quadros I excedentes. Com valores pequenos de trechos de cena o codificador geralmente tem de impor um quadro I quando vai exceder o valor chave. Bons valores de trechos de cena pode encontrar um local melhor para o quadro I. Valores grandes usam mais quadros I quando necessário, mas desperdiçam bits. -1 desabilita a detecção de trechos de cena, então os quadros I são inseridos somente entre quadros de valor chave, o que é provavelmente um artifício de codificação bizarro. Faixa entre 1 e 100.

en: Schedule
pt_PT: Agendamento

en: Schedule:
pt_PT: Agendamento:

en: Score
pt_PT: Pontuação

en: Scrambled
pt_PT: Misturado

en: Screen
pt_PT: Ecrã

en: Screen Input
pt_PT: Entrada do ecrã

en: Screen capture
pt_PT: Captura de ecrã

en: Screen capture (with X11/XCB)
pt_PT: Captura do Ecrã (com X11/XCB)

en: Screen index
pt_PT: Índice do ecrã

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
pt_PT: Número do ecrã para ecrã completo em vez de utilizar o ecrã em que a interface está

en: Scrobbler URL
pt_PT: URL do Scrobbler

en: Scroll with feed
pt_PT: Deslocar com fonte

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Search Length
pt_PT: Duração da Procura

en: Search in Playlist
pt_PT: Procurar na lista de reprodução

en: Search the playlist
pt_PT: Procurar na lista de reprodução

en: Season
pt_PT: Temporada

en: Second CSA Key
pt_PT: Segunda chave CSA

en: Secondary language or program
pt_PT: Idioma secundário ou programa

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
pt_PT: Recapturador de amostras Código Secreto do Coelho (libsamplerate)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
pt_PT: Segurança de 128-bits (exclui a criptografia de 256-bits)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
pt_PT: Segurança de 256-bits (prioriza a segurança de 256-bits)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
pt_PT: O RTP seguro requer uma valor (não secreto) de salt mestre. Deve ser uma string hexadecimal de 28 caracteres.

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
pt_PT: Busca e posição baseados em uma posição na porcentagem dos bytes e não uma posição gerada por um PCR de tempo. Se a busca não funcionar adequadamente, habilite esta opção.

en: Seek based on percent not time
pt_PT: Busca baseada na percentagem e não no tempo

en: Seek based on percent not time.
pt_PT: Busca baseada na percentagem e não no tempo.

en: Segment
pt_PT: Segmento

en: Segment length
pt_PT: Comprimento do segmento

en: Segments
pt_PT: Segmentos

en: Select
pt_PT: Selecionar

en: Select "Advanced Options" to see all options.
pt_PT: Selecione "Opções Avançadas" para ver todas as opções.

en: Select All
pt_PT: Selecionar tudo

en: Select Audio Device
pt_PT: Selecionar dispositivo áudio

en: Select Directory
pt_PT: Selecionar Diretoria

en: Select File
pt_PT: Selecionar ficheiro

en: Select Folder
pt_PT: Selecionar Pasta

en: Select Input
pt_PT: Escolher entrada

en: Select Output
pt_PT: Escolher saída

en: Select a color effect.
pt_PT: Escolha um efeito de cor.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
pt_PT: Selecione um dispositivo ou pasta VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
pt_PT: Selecione um dispositivo ou pasta VIDEO_TS

en: Select a directory
pt_PT: Selecione um diretório

en: Select a file
pt_PT: Selecione um ficheiro

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
pt_PT: Seleciona o dispositivo de áudio adequado a ser utilizado pelo KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
pt_PT: Seleciona um modo de vídeo adequado a ser usado pelo KVA.

en: Select a stream
pt_PT: Selecionar uma emissão

en: Select an action to change the associated hotkey:
pt_PT: Selecione uma ação para modificar a tecla de atalho associada:

en: Select and choose transcoding options
pt_PT: Selecionar e escolher opções de transcodificação

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
pt_PT: Selecionar o formato de entrada de áudio pela amostragem/bits dados (se não for 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
pt_PT: Selecionar o formato de entrada de áudio pelo número de canais informado (se não for 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
pt_PT: Selecionar o formato de entrada de áudio para a taxa de amostragem informada (se não for 0)

en: Select channel to keep
pt_PT: Selecionar canal a manter

en: Select destinations to stream to
pt_PT: Selecione os destinos para onde transmitir

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
pt_PT: Selecione em porcentagem (50 é o meio) a posição do ponto médio (Lagrange) da zona mesclada

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
pt_PT: Selecione em porcentagem o coeficiente de Lagrange do início da zona mesclada

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
pt_PT: Selecione em porcentagem o coeficiente de Lagrange do final da zona mesclada

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
pt_PT: Selecione em porcentagem o coeficiente de Lagrange do meio da zona mesclada

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
pt_PT: Selecionar em porcentagem a largura da área mesclada (em caso de um muro de 2x2)

en: Select in percent the length of the blended zone
pt_PT: Selecionar em porcentagem o comprimento da zona de mesclagem

en: Select next DVD chapter
pt_PT: Selecionar capítulo seguinte do DVD

en: Select next DVD title
pt_PT: Selecionar título seguinte do DVD

en: Select one color in the video
pt_PT: Selecione uma cor no vídeo

en: Select one or more files to open
pt_PT: Selecione um ou mais ficheiros para abrir

en: Select one or multiple files
pt_PT: Selecione um ou vários ficheiros

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
pt_PT: Selecione ou clique duas vezes para alterar a tecla associada. Utilize a tecla Delete para remover os atalhos.

en: Select prev DVD chapter
pt_PT: Selecionar capítulo anterior do DVD

en: Select previous DVD title
pt_PT: Selecionar título anterior do DVD

en: Select profile:
pt_PT: Selecionar perfil:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
pt_PT: Selecione a qualidade de processamento, em detrimento da velocidade. 0 é o mais rápido e 1 é a melhor qualidade.

en: Select skin
pt_PT: Escolher tema

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
pt_PT: Selecione a configuração que deseja usar. Esta opção não faz ampliação de mistura! Então, não faz conversão e.g., estéreo -> 5.1.

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
pt_PT: Seleciona o dispositivo especial de áudio ou deixa o Windows decidir (padrão). Tem que reiniciar o VLC para aplicar.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
pt_PT: Selecione o Black Crush da zona mesclada (Azul ou componente V)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
pt_PT: Selecione o Black Crush da zona mesclada (Verde ou componente U)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
pt_PT: Selecione o Black Crush da zona mesclada (Vermelho ou componente Y)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
pt_PT: Seleccione o nível de Preto da zona de mistura (Azul ou componente V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
pt_PT: Seleccione o nível de Preto da zona de mistura (Verde ou componente V)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
pt_PT: Seleccione o nível de Preto da zona de mistura (Vermelho ou componente V)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
pt_PT: Seleccione o nível de Branco da zona de mistura (Azul ou componente V)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
pt_PT: Seleccione o nível de Branco da zona de mistura (Verde ou componente V)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
pt_PT: Selecione o White Crush da zona mesclada (Vermelho ou componente Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
pt_PT: Seleccione o nível de Branco da zona de mistura (Azul ou componente V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
pt_PT: Seleccione o nível de Branco da zona de mistura (Verde ou componente V)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
pt_PT: Seleccione o nível de Branco da zona de mistura (Vermelho ou componente V)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
pt_PT: Seleciona a entrada de áudio. Veja a opção "entrada de vídeo".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
pt_PT: Seleciona o tipo de saída de áudio. Veja a opção "entrada de vídeo".

en: Select the capture device type
pt_PT: Selecionar o tipo de dispositivo de captura

en: Select the directory to save to
pt_PT: Selecione o diretório para guardar

en: Select the file
pt_PT: Selecionar o ficheiro

en: Select the file to save to
pt_PT: Selecione o ficheiro para guardar

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
pt_PT: Seleciona o gama para a correção da área mesclada (Azul ou componente V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
pt_PT: Seleciona o gama para a correção da área mesclada (Verde ou componente U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
pt_PT: Seleciona o gama para a correção da área mesclada (Vermelho ou componente Y)

en: Select the hotkey to display the position.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para mostrar a posição.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para ir ao próximo quadro.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um retrocesso longo.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um avanço longo.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um retrocesso mais curto.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um avanço mais curto.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um retrocesso curto.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um avanço curto.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um retrocesso muito curto.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para um avanço muito curto.

en: Select the hotkey to quit the application.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para sair da aplicação.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para trazer reprodução normal.

en: Select the hotkey to stop playback.
pt_PT: Selecionar tecla de atalho para parar a reprodução.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
pt_PT: Selecionar tecla de atalho para reprodução rápida.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
pt_PT: Selecionar tecla de atalho para reprodução lenta.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho a utilizar para sair de ecrã completo.

en: Select the hotkey to use to pause.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho a utilizar para a pausa.

en: Select the hotkey to use to play.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho a utilizar para a reprodução.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
pt_PT: Selecionar tecla de atalho para reprodução do próximo item da lista.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
pt_PT: Selecionar tecla de atalho para reprodução do item anterior da lista.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho a utilizar para alternar o estado de ecrã completo.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
pt_PT: Seleciona a tecla a ser usada para alternar a pausa.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
pt_PT: Selecione a tecla para ativar o item selecionado nos menus do DVD.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
pt_PT: Selecione a chave para marcar o carimbo do tempo do áudio enquanto sincroniza as legendas.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
pt_PT: Selecione a chave para marcar o carimbo de tempo da legenda quando sincronizar as legendas.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
pt_PT: Selecione a tecla para escolher o capítulo seguinte do DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
pt_PT: Selecione a tecla para escolher o título seguinte do DVD.

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
pt_PT: Selecione a tecla para escolher o capítulo anterior do DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
pt_PT: Selecione a tecla para escolher o título anterior do DVD.

en: Select the key to clear the current playlist.
pt_PT: Selecione a tecla para apagar a lista de reprodução atual.

en: Select the key to decrease audio volume.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para diminuir o volume.

en: Select the key to decrease the audio delay.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para aumentar o atraso do áudio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para diminuir o atraso da legenda.

en: Select the key to increase audio volume.
pt_PT: Selecione a tecla para aumentar o volume.

en: Select the key to increase the audio delay.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para aumentar o atraso do áudio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para aumentar o atraso da legenda.

en: Select the key to move subtitles higher.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para mover a legenda para cima.

en: Select the key to move subtitles lower.
pt_PT: Seleciona a tecla de atalho para mover a legenda para baixo.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para mover o seletor para baixo em menus de DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para mover o seletor para a esquerda em menus de DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para mover o seletor para a direita em menus de DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para mover o seletor para cima em menus de DVD.

en: Select the key to mute audio.
pt_PT: Selecione a tecla para silenciar o volume.

en: Select the key to play this bookmark.
pt_PT: Seleciona uma tecla para reproduzir este favorito.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
pt_PT: Selecione a chave para reiniciar a sincronização dos carimbos de tempo de áudio e legenda.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
pt_PT: Seleciona a tecla para configurar este favorito da lista de reprodução.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
pt_PT: Selecione a chave para sincronizar os carimbos de tempo marcados de áudio e legenda.

en: Select the key to take you to the DVD menu
pt_PT: Selecione a tecla de atalho para abrir o menu DVD.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
pt_PT: Selecione o número de janelas horizontais de vídeo em que o vídeo será dividido

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
pt_PT: Selecione o número de janelas verticais de vídeo em que o vídeo será dividido

en: Select the preset you would like to remove:
pt_PT: Selecione o pré-ajuste que quer remover:

en: Select the profile you would like to remove:
pt_PT: Selecione o perfil que deseja remover:

en: Select the replay gain mode
pt_PT: Selecione o modo Replay Gain

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
pt_PT: Seleciona a resolução para a memória de quadros. Atualmente são suportados os valores 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=automático (padão 4=automático)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
pt_PT: Seleciona a emissão que apresente uma taxa de dados abaixo do limite.

en: Select the subtitle file
pt_PT: Selecione o ficheiro de legendas

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
pt_PT: Selecione o tipo de entrada do sintonizador (Cabo/Antena).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
pt_PT: Seleccione a verbosidade a utilizar para o log ou -1 para utilizar a mesma verbosidade dada por --verbose.

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
pt_PT: Seleciona a entrada de vídeo, como vídeo componente, s-video, ou um sintonizador. Estas configurações são específicas de cada hardware, portanto você deve encontrar boas configurações na área de "configuração de dispositivo", e usar tais números aqui. -1 significa que as configurações não serão modificadas.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
pt_PT: Seleciona a entrada de vídeo. Veja a opção "entrada de vídeo".

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
pt_PT: Selecione se os subdiretórios devem ser expandidos.
    nenhum: os subdiretórios não aparecem na lista de reprodução.
    colapso: os subdiretórios aparecem, mas são expandidas na primeiro vez.
    expandir: todos os subdiretórios são expandidos.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
pt_PT: Selecione o codificador áudio. Clique em algum para ver os detalhes.

en: Select your audio output device
pt_PT: Selecione o seu dispositivo de saída áudio

en: Select your video codec. Click one to get more information.
pt_PT: Selecione o codificador de vídeo. Clique em algum para ver os detalhes.

en: Selected ports:
pt_PT: Portas selecionadas:

en: Selection of the starting mode and look
pt_PT: Seleção do modo de início e aparência

en: Semantic annotations
pt_PT: Anotações semânticas

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Send key events to VNC host.
pt_PT: Enviar eventos chave para o computador VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
pt_PT: Envia os eventos do rato para computadores VNC. Não é necessário para clientes VDR ffnetdev.

en: Send rate
pt_PT: Taxa de envio

en: Send your video to picture files
pt_PT: Enviar seu vídeo para os arquivos de imagens

en: Sent
pt_PT: Enviado

en: Sent bytes
pt_PT: Bytes enviados

en: Sent packets
pt_PT: Pacotes enviados

en: Separate sub-streams
pt_PT: Separar sub-fluxos

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
pt_PT: Separa páginas de teletexto/dvbs em ES independentes. Pode ser útil desabilitar essa opção quando estiver usando fluxos de saída.

en: Separate words by | (without space)
pt_PT: Separar palavras por | (sem espaço)

en: Sepia
pt_PT: Sépia

en: Sepia intensity
pt_PT: Intensidade da sépia

en: Sepia video filter
pt_PT: Filtro de vídeo sépia

en: Sequential numbering
pt_PT: Numeração sequencial

en: Serbian
pt_PT: Sérvio

en: Serial Port/Device
pt_PT: Porta/Dispositivo série

en: Service Discovery
pt_PT: Descoberta de serviço

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
pt_PT: As descobertas de serviços adicionam novas fontes para a sua lista de reprodução como rádios web, sites de vídeo, ...

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Services discovery
pt_PT: Descoberta de serviços

en: Services discovery modules
pt_PT: Módulos de descoberta de serviços

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
pt_PT: Os módulos de descoberta de serviços são funcionalidades que automaticamente adicionam itens à lista de reprodução.

en: Session
pt_PT: Sessão

en: Session Description Protocol
pt_PT: Protocolo de descrição da sessão

en: Session URL
pt_PT: URL de sessão

en: Session category
pt_PT: Categoria da sessão

en: Session description
pt_PT: Descrição de sessão

en: Session email
pt_PT: Email de sessão

en: Session failed
pt_PT: falha de sessão

en: Session name
pt_PT: Nome de sessão

en: Session phone number
pt_PT: Número de telefone de sessão

en: Set ES Lang
pt_PT: Definir o idioma do ES

en: Set ES id
pt_PT: Definir identificador ES

en: Set FFmpeg debug mask
pt_PT: Configurar máscara de depuração do FFmpeg

en: Set ID
pt_PT: Definir ID

en: Set Lang
pt_PT: Definir idioma

en: Set PID to ID of ES
pt_PT: Definir PID para ID de ES

en: Set QP
pt_PT: Configurar QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
pt_PT: Define números de identificação do SPS e do PPS, para permitir a concatenação de fluxos com configurações diferentes.

en: Set as Wall&paper
pt_PT: Definir como &papel de parede

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
pt_PT: Define em que intervalo o PCR (Relógio de Referência para Programas) será enviado (em milissegundos). O valor deve estar abaixo de 100 ms. O padrão é 70 ms.

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
pt_PT: Define o tamanho da bola, dispondo o tamanho do seu raio em pixels

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
pt_PT: Define a velocidade da bola através do valor de deslocamento em pixels por quadro.

en: Set edge visibility.
pt_PT: Ajusta a visibilidade do canto.

en: Set gradient threshold for edge computation.
pt_PT: Define o limiar de gradiente para computar o canto.

en: Set id of ES to PID
pt_PT: Definir id de ES para PID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
pt_PT: Definir a relação de tamanho do índice altera o padrão (60min de conteúdo) ou o tamanho estimado.

en: Set playlist bookmark 1
pt_PT: Definir marca 1 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 10
pt_PT: Definir marca 10 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 2
pt_PT: Definir marca 2 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 3
pt_PT: Definir marca 3 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 4
pt_PT: Definir marca 4 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 5
pt_PT: Definir marca 5 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 6
pt_PT: Definir marca 6 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 7
pt_PT: Definir marca 7 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 8
pt_PT: Definir marca 8 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 9
pt_PT: Definir marca 9 de lista de reprodução

en: Set the ID of the elementary stream
pt_PT: Defina o ID da transmissão elementar

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
pt_PT: Definir o Pico/RMS (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
pt_PT: Ajusta a intensidade da nitidez, entre 0 e 2. O padrão é 0,05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
pt_PT: Configura o canal de TV do sintonizador (0 significa o padrão).

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
pt_PT: Define o tempo de ataque em milissegundos (1.5 ... 400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
pt_PT: Ajusta a proporção da imagem. Se omitido, a tela assumirá o mesmo SAR da entrada.

en: Set the category of the elementary stream
pt_PT: Defina a categoria da transmissão elementar

en: Set the codec of the elementary stream
pt_PT: Defina o codec da transmissão elementar

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
pt_PT: Define a cor para exibir quando o usuário pausar o vídeo. (Tem tempo para outra cerveja?)

en: Set the encoding used in text subtitles
pt_PT: Configurar a codificação utilizada no texto das legendas

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
pt_PT: Definir o ganho global em dB (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
pt_PT: Defina o grupo da transmissão elementar

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
pt_PT: Configurar o brilho da imagem, entre 0 e 2. O normal é 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
pt_PT: Configurar o contraste da imagem, entre 0 e 2. O normal é 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
pt_PT: Configura o gamma da imagem, entre 0.01 e 10. O padrão é 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
pt_PT: Configurar a matiz da imagem, entre 0 e 360. O normal é 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
pt_PT: Configurar a saturação da imagem, entre 0 e 3. O normal é 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
pt_PT: Define o ID interno de cada fluxo primário manipulado pelo VLC para o mesmo valor do PIDO no fluxo TS, em vez de 1, 2, 3, etc. Útil para fazer '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: Set the justification of subtitles
pt_PT: Configura o alinhamento da legenda

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
pt_PT: Define raio da curva em dB (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
pt_PT: Define o ganho de correção em dB (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
pt_PT: Ajusta o tamanho máximo permitido do PES enquanto estiver produzindo fluxos MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
pt_PT: Define a proporção (n:1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
pt_PT: Define o tempo de liberação em milissegundos (2 ... 800).

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
pt_PT: Define o tamanho entre luminâncias para a zona limítrofe de quantização. Faixa de 0 a 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
pt_PT: Define o tamanho da zona limítrofe de quantização entre luminâncias. Faixa de 0 a 32.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
pt_PT: Define o limite dem dB (-30 ... 0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
pt_PT: Ajusta a transparência da saída de vídeo. 1 é opaco (padrão) 0 é totalmente transparente.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
pt_PT: Configura o código do país do sintonizador que estabelece o mapeamento atual entre canais e freqüências (0 significa o padrão).

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
pt_PT: Define os controlos do controlador v4l2 para os valores especificados, utilizando uma lista separada por vírgulas, opcionalmente encapsulada por chavetas (ex.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Para mostrar os controlos disponíveis, aumente a verbosidade (-vvv) ou utilize a aplicação v4l2 -ctl.

en: Set up any additional options for streaming
pt_PT: Configurar quaisquer opções adicionais para as emissões

en: Set up associations...
pt_PT: Configurar associações...

en: Set up media sources to stream
pt_PT: Configurar fontes de multimédia para a transmissão

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
pt_PT: Define o PID para o ID se entrar um ES. Deve ser usado com --ts-es-id-pid, e permite ter os mesmos PID nos fluxos de entrada e saída.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
pt_PT: Ajusta a taxa máxima de bits local (em kbits/s).

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
pt_PT: Define um número máximo de macro blocos por pedaço

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
pt_PT: Define um tamanho máximo de pedaço em bytes. Inclui a sobrecarga do NAL no tamanho

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
pt_PT: Define o intervalo mínimo entre os quadros IDR. No H264, os quadros I não limitam necessariamente um GOP próximo porque não é permitido a um quadro P ser antecipado de mais quadros que um antes dele (veja também a opção de referência de quadros). Portanto, os quadros não são necessariamente localizáveis. Os quadros IDR limitam os quadros P subseqüentes referenciando quaisquer quadros anterires ao quadro IDR. Se os trechos de cena aparecerem dentro deste intervalo, estão sendo codificados como quadros I, mas não iniciam um novo GOP.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
pt_PT: Define a opacidade do controlo no modo de ecrã completio, entre 0.1 e 1, para a interface, lista de reprodução e painel. Esta opção apenas funciona em sistemas Windows ou X11 com extensões de composição.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
pt_PT: Define a ocupação inicial da memória como uma proporção do tamanho da memória. Faixa de 0.0 a 1.0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
pt_PT: Define a palavra-passe para a ligação, se não forem definidos um nome de utilizador ou palavra-passe no URL.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
pt_PT: Define o tempo de espera na linha da sessão RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
pt_PT: Define o nome do utilizador para a ligação, se não forem definidos um nome de utilizador ou palavra-passe no URL.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
pt_PT: Define a opacidade das janelas entre 0.1 e 1 para a interface principal, lista de reprodução e painel estendido. Esta opção somente funciona com o Windows e com o X11 com extensões de componente.

en: Setting
pt_PT: Definição

en: Setting vbi-opaque to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
pt_PT: Definir o vbi-opaco para true faz com que o texto seja encaixotado e talvez mais fácil de ler.

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Settings for VLC's control interfaces
pt_PT: Definições para as interfaces de controlo do VLC

en: Settings for VLC's interfaces
pt_PT: Definições para as interfaces do VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
pt_PT: Definições de entrada, desmultiplexagem, descodificação e codificação

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
pt_PT: Definições para legendas, teletexto e codificadores e descodificadores de legendas.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
pt_PT: Definições para os descodificadores e codificadores de áudio.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
pt_PT: Configurações somente para o processador integrado Live Video

en: Settings for the main interface
pt_PT: Definições para a interface principal

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
pt_PT: Definições para vídeo, imagens ou descodificadores e codificadores de vídeo e áudio.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
pt_PT: Definições relacionadas com visualização no ecrã, legendas e sobreposição de subimagens

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
pt_PT: Definições relacionadas com o comportamento da lista de reprodução (por exemplo, modo de reprodução) e com os módulos que automaticamente adicionam itens à lista de reprodução (módulos "descoberta de serviços").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
pt_PT: Definições relacionadas com os vários métodos de acesso. Pode querer alterar definições comuns como o proxy HTTP ou definições de cache.

en: Settings...
pt_PT: Definições...

en: Setup Streaming...
pt_PT: Configurar emissão...

en: Setup schedule
pt_PT: Configurar agendamento

en: Shadow
pt_PT: Sombra

en: Shadow angle
pt_PT: Ângulo da sombra

en: Shadow color
pt_PT: Cor da sombra

en: Shadow distance
pt_PT: Distância da sombra

en: Shadow opacity
pt_PT: Opacidade da sombra

en: Shaping delay (ms)
pt_PT: Atraso shaping (ms)

en: Shared memory framebuffer
pt_PT: Memória de quadros compartilhada

en: Sharpen
pt_PT: Melhorar

en: Sharpen strength (0-2)
pt_PT: Intensidade de aperfeiçoamento (0-2)

en: Sharpen video filter
pt_PT: Aperfeiçoar filtro de vídeo

en: Sharpness
pt_PT: Nitidez

en: Sharpness filter adjust.
pt_PT: Ajustar filtro da Nitidez.

en: Sho&w VLC media player
pt_PT: Mo&strar o VLC

en: Short backwards jump
pt_PT: Retrocesso curto

en: Short forward jump
pt_PT: Salto curto para a frente

en: Short jump length
pt_PT: Salto curto

en: Short jump length, in seconds.
pt_PT: Salto curto, em segundos.

en: Shortcut
pt_PT: Atalho

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
pt_PT: O driver nativo deve fazer um ajuste do branco ou o seu LED é suficiente? Recomendado.

en: Show &more options
pt_PT: Mostrar mais opções

en: Show 80 bands instead of 20
pt_PT: Mostrar 80 bandas em vez de 20

en: Show All
pt_PT: Mostrar todos

en: Show Audio Effects Button
pt_PT: Mostrar Botão de Efeitos Áudio

en: Show Basic
pt_PT: Mostrar básico

en: Show Containing Directory...
pt_PT: Mostrar diretório respetivo...

en: Show Containing Folder...
pt_PT: Mostrar pasta respetiva...

en: Show Details
pt_PT: Mostrar detalhes

en: Show Fullscreen Controller
pt_PT: Mostrar controlos em ecrã completo

en: Show Fullscreen controller
pt_PT: Mostrar controlador em ecrã completo

en: Show Installed Only
pt_PT: Só Mostrar Instalados

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
pt_PT: Exibe fluxos de vídeo moderados pela NC17 com em listas de reprodução shoutcast.

en: Show Name
pt_PT: Mostrar nome

en: Show Sidebar
pt_PT: Mostrar Sidebar

en: Show VLC on the taskbar
pt_PT: Mostrar o VLC na barra de tarefas

en: Show a controller in fullscreen mode
pt_PT: Mostrar um controlador no modo de ecrã completo

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
pt_PT: Mostra uma notificação com o nome do artista e da faixa, seu qualquer item da lista de reprodução for alterado e se o VLC estiver minimizado ou oculto.

en: Show a systray icon for VLC
pt_PT: Mostrar um ícone do VLC na barra de tarefas

en: Show advanced options
pt_PT: Mostrar opções avançadas

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
pt_PT: Exibe as preferências avançadas em vez das preferências simples quando exibe a caixa de diálogo de preferências.

en: Show advanced preferences over simple ones
pt_PT: Mostrar preferências avançadas em vez das básicas

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
pt_PT: Exibe um ícone na bandeja do sistema, permitindo a você controlar ações básicas do Reprodutor de Médias VLC.

en: Show controller in fullscreen
pt_PT: Mostrar controlador em ecrã completo

en: Show controls in full screen mode
pt_PT: Mostrar controlos em modo de ecrã completo

en: Show errors and warnings
pt_PT: Mostrar erros e avisos

en: Show everything including debug messages
pt_PT: Mostrar tudo, incluíndo mensagens de depuração

en: Show extended VCD info?
pt_PT: Mostrar informações alargadas de VCD?

en: Show extended options
pt_PT: Mostrar opções avançadas

en: Show extended settings
pt_PT: Mostrar definições avançadas

en: Show media change popup:
pt_PT: Mostrar alerta ao mudar de ficheiro:

en: Show media title on video
pt_PT: Mostrar o título da média no vídeo

en: Show media title on video start
pt_PT: Exibir título da média quando o vídeo iniciar

en: Show notification popup on track change
pt_PT: Mostrar notificação ao alterar de faixa

en: Show only errors
pt_PT: Mostrar apenas erros

en: Show playing item name in window title
pt_PT: Mostrar o nome do item no título da janela

en: Show settings
pt_PT: Mostrar definições

en: Show shoutcast adult content
pt_PT: Mostrar conteúdo para adultos do Shoutcast

en: Show small preview.
pt_PT: Mostrar pequena pré-visualização

en: Show stream position
pt_PT: Mostrar posição de emissão

en: Show systray icon
pt_PT: Mostrar ícone no tabuleiro do sistema

en: Show the contextual popup menu.
pt_PT: Mostra o menu de contexto.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
pt_PT: Exibe de vez em quando a posição do fluxo, em segundos.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
pt_PT: Mostra a quantidade máxima de informação abaixo de Transmissões e Informações de Multimédia. Mostra, por exemplo, a navegação do controlo de reprodução.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
pt_PT: Mostra o nome da faixa ou vídeo no título do controlador da janela.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
pt_PT: Exibe a janela de propriedades do dispositivo selecionado, antes de iniciar o fluxo.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
pt_PT: Exibe a página de propriedades [seleção de canais] do sintonizador.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
pt_PT: Mostra o título do vídeo por n milissegundos. Predefinição = 5000 ms (5 seg.).

en: Show unimportant error and warnings dialogs
pt_PT: Mostrar diálogos de erros e avisos não importantes

en: Show video title for x milliseconds
pt_PT: Mostrar título do vídeo por x milissegundos

en: Show video within the main window
pt_PT: Mostrar vídeos dentro da janela principal

en: Show/Hide Playlist
pt_PT: Mostrar/ocultar lista de reprodução

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
pt_PT: Mostra um controlador claro ao mover o rato no modo de ecrã completo.

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
pt_PT: Mostra uma barra lateral na janela principal ao listar as fontes multimédia.

en: Shows the audio effects button in the main window.
pt_PT: Mostrar o botão dos efeitos áudio na janela principal.

en: Shuffle
pt_PT: Misturar

en: Side left
pt_PT: Lado esquerdo

en: Side right
pt_PT: Lado direito

en: Silver
pt_PT: Prata

en: Similarity
pt_PT: Semelhança

en: Similarity threshold
pt_PT: Limite de semelhança

en: Simple
pt_PT: Simples

en: Simple DirectMedia Layer video output
pt_PT: Saída de vídeo Simple DirectMedia Layer

en: Simple Karaoke filter
pt_PT: Filtro simples de Karaoke

en: Simple Preferences
pt_PT: Preferências simples

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
pt_PT: Decodificador simplificado para fluxos codificados com Dolby Surround

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
pt_PT: Chinês Simplificado (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
pt_PT: Chinês Simplificado Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
pt_PT: Função Sinc (melhor qualidade)

en: Sinc function (fast)
pt_PT: Função Sinc (rápida)

en: Sinc function (medium quality)
pt_PT: Função Sinc (qualidade média)

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Size of code blocks in each subband
pt_PT: Tamanho dos blocos de código em cada sub banda

en: Size of motion compensation blocks
pt_PT: Tamanho dos blocos de compensação de movimento

en: Size of stream in bytes
pt_PT: Tamanho da transmissão em bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
pt_PT: Tamanho do pacote de criptografia TS. As rotinas de criptografia subtraem o cabeçalho TS do valor, antes de criptografar.

en: Size of the request for reading access
pt_PT: Tamanho do pedido para o acesso à leitura

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
pt_PT: Tamanho do vídeo que será exibido pelo extra DirectShow. Se não for especificado, o tamanho padrão para o seu dispositivo será usado. É possível especificar um tamanho padrão (cif, d1, ...) ou <largura>x<altura>.

en: Sketch
pt_PT: Esboço

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
pt_PT: Ficheiro de tema |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
pt_PT: Ficheiro de capa:

en: Skin to use
pt_PT: Tema a utilizar

en: Skin whiten
pt_PT: Clareador de pele

en: Skinnable Interface
pt_PT: Interface com temas

en: Skins
pt_PT: Temas

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
pt_PT: Os temas personalizam a aparência do reprodutor. Pode ativá-las através das preferências.

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
pt_PT: Ignorar filtro de desbloqueio em laço H.264

en: Skip ads
pt_PT: Saltar anúncios

en: Skip frame (default=0)
pt_PT: Saltar frame (default=0)

en: Skip frames
pt_PT: Saltar frames

en: Skip idct (default=0)
pt_PT: Saltar idct (padrão=0)

en: Skip loop filter
pt_PT: Saltar filtro de loop

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
pt_PT: Ignorar o filtro cíclico para decodificação H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
pt_PT: Ignorar o filtro de laços (desbloqueio) geralmente tem um efeito ruim na qualidade. Entretanto, provê um grande aumento de velocidade para fluxos em definições mais altas.

en: Sky blue
pt_PT: Azul do céu

en: Slides (images)
pt_PT: Dispositivos (imagens)

en: Slides (text)
pt_PT: Dispositivos (texto)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
pt_PT: Melhora discretamente a qualidade do SMP, ao custo da repetição.

en: Slo&wer
pt_PT: &Lento

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovenian
pt_PT: Esloveno

en: Slow
pt_PT: Lento

en: Slow Rock
pt_PT: Rock calmo

en: Slower
pt_PT: Lenta

en: Slower (fine)
pt_PT: Mais lento (um pouco)

en: Small
pt_PT: Pequeno

en: Small Volume
pt_PT: Volume pequeno

en: Small preview
pt_PT: Pequena pré-visualização

en: Small preview size
pt_PT: Tamanho da pequena pré-visualização

en: Smaller
pt_PT: Menor

en: Smooth Streaming
pt_PT: Emissão suave

en: Snapshot
pt_PT: Captura de ecrã

en: Socks proxy
pt_PT: Proxy socks

en: Soft
pt_PT: Suave

en: Soft rock
pt_PT: Rock suave

en: Soften
pt_PT: Suavizado

en: Softening value
pt_PT: Valor de arredondamento

en: Software gain
pt_PT: Ganho por software

en: Soloist
pt_PT: Solista

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
pt_PT: Alguns canais franceses não marcam suas páginas de legenda corretamente devido a um erro histórico de interpretação. Experimente usar esta interpretação errônea se sua legenda não aparecer.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
pt_PT: Alguns formatos de legenda permitem a formatação do texto. O VLC tem esse recurso, mas você pode desabilitar todas as formatações.

en: Song Description
pt_PT: Descrição da música

en: Sort Node by Author
pt_PT: Ordenar nó por autor

en: Sort Node by Name
pt_PT: Ordenar nó por nome

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
pt_PT: Classificar em ordem alfabética de acordo com as regras de agrupamento do idioma atual.

en: Sort by
pt_PT: Ordenado por

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
pt_PT: Classificar itens numa ordem natural (por exemplo: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Este método não leva regras de agrupamento do idioma atual em conta.

en: Sotho, Southern
pt_PT: Sotho, Sul

en: Sound Delay
pt_PT: Atraso do Som

en: Sound Engineer
pt_PT: Engenheiro de som

en: Sound fonts
pt_PT: Fontes de som

en: Soundtrack
pt_PT: Banda sonora

en: Source
pt_PT: Origem

en: Source aspect ratio
pt_PT: Proporção da fonte

en: Source directory
pt_PT: Diretório fonte

en: Source:
pt_PT: Origem:

en: Sout stream
pt_PT: Emissão Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
pt_PT: Os módulos de emissões sout permitem a criação de uma cadeia de processamento. Consulte o "Streaming Howto" para mais informações. Aqui, pode configurar as opções para cada módulo de emissão sout.

en: South-Eastern European (Latin-10)
pt_PT: Sudeste Europeu (Latin-10)

en: Sp&eed
pt_PT: V&elocidade

en: Space
pt_PT: Espaço

en: Spacer
pt_PT: Espaçador

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Spatial blur
pt_PT: Desfoque espacial

en: Spatial chroma strength
pt_PT: Intensidade do chroma espacial

en: Spatial chroma strength (0-254)
pt_PT: Intensidade da cor espacial (0-254)

en: Spatial luma strength
pt_PT: Intensidade do luma espacial

en: Spatial luma strength (0-254)
pt_PT: Intensidade da luminância espacial (0-254)

en: Spatializer
pt_PT: Espacializador

en: Speaker configuration
pt_PT: Configuração dos altifalantes

en: Special modules
pt_PT: Módulos especiais

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
pt_PT: Especifica os módulos de descoberta de serviço a serem carregados, separados por dois-pontos. O valores típicos é "sap".

en: Specify AAC audio profile to use
pt_PT: Especifique o perfil de uso de áudio AAC

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
pt_PT: Especifique o nível H264 (como definido no Anexo A do padrão). Os níveis não são garantidos; é tarefa do usuário selecionar um nível compatível com o resto das opções de codificação. Faixa de 1 a 5.1 (10 a 51 também é permitido). Defina 0 para deixar o x264 ajustar o nível.

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
pt_PT: Especifique o perfil H.264 cujos limites sobrepõem outras configurações

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
pt_PT: Especifica um atraso (em ms) para o fluxi primário. Valores positivos significam atraso e negativos significam avanço.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
pt_PT: Especifique um código ISO-639 (três caracteres) para este fluxo primário

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
pt_PT: Especifique um identificador inteiro para o fluxo primário

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
pt_PT: Especifique um identificador inteiro para este fluxo primário ser modificado

en: Specify an identifier string for this subpicture
pt_PT: Especifique um identificador para a subimagem.

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
pt_PT: Especifique um novo identificador para este fluxo primário

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
pt_PT: Especifica o perfil de áudio AAC para utilizar para a codificação da transmissão de bits de áudio. Leva as seguintes opções: principal, baixo ssr (não suportado), ltp, hev1, hev2 (padrão: baixo). HEV1 e hev2 são suportados apenas com o libavcodec libfdk-aac ativados

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
pt_PT: Especifica o nível do codificador. Se não o fizer, o codificador determinará o perfil correto a partir das outras fontes, tais como a resolução e a taxa de dados. Exemplo: '4.2' para mpeg4-part10 ou 'low' para mpeg2.

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
pt_PT: Especifica o perfil do codificador. Se não o fizer, o codificador determinará o perfil correto a partir das outras fontes, tais como a resolução e a taxa de dados. Exemplo: 'high'.

en: Specify the deinterlace module to use.
pt_PT: Especifica o módulo de desentrelaçamento a ser usado.

en: Specify the log filename.
pt_PT: Especifica o nome de ficheiro do registo.

en: Specify the logging format.
pt_PT: Especifica o formato dos registos.

en: Specify the magazine containing the language page
pt_PT: Define o depósito contendo a página de idioma

en: Specify the page containing the language
pt_PT: Define a página contendo o idioma

en: Specify the row containing the language
pt_PT: Define a coluna contendo o idioma

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
pt_PT: Especifica o tamanho do pacote TS para descriptografia. As rotinas de descriptografia removem o cabeçalho TS do valor antes de descriptografar.

en: Spectral sections
pt_PT: Secções espectrais

en: Spectrometer
pt_PT: Espectrómetro

en: Spectrum
pt_PT: Espetro

en: Spectrum analyser
pt_PT: Analisador do espetro

en: Spectrum inversion
pt_PT: Inversão de espetro

en: Speech
pt_PT: Discurso

en: Speed of feeds
pt_PT: Velocidade das fontes

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
pt_PT: A velocidade das fontes RSS/Atom em microssegundos (maior e mais lento)

en: Speed selector
pt_PT: Seletor de velocidade

en: Speed: %.2fx
pt_PT: Velocidade: %.2fx

en: Speex audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio Speex

en: Speex audio encoder
pt_PT: Codificador de áudio Speex

en: Speex audio packetizer
pt_PT: Empacotador de áudio Speex

en: Speex resampler
pt_PT: Reamostragem do Speex

en: Split segments anywhere
pt_PT: Dividir segmentos em qualquer ponto

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
pt_PT: Dividir o vídeo em múltiplas janelas para mostrar um mural de ecrãs

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
pt_PT: Divide o vídeo em algumas partes, como em um espelho

en: Splitter
pt_PT: Divisor

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
pt_PT: Definição padrão (480 ou 576 linhas)

en: Standard stream output
pt_PT: Saída de emissão standard

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Start Time
pt_PT: Tempo inicial

en: Start VLC with only a systray icon
pt_PT: Iniciar o VLC como um ícone de bandeja

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
pt_PT: Iniciar o VLC com:
     - modo normal
     - uma zona sempre sempre presente para mostrar as informações, imagens...
     - modo minimalista com controlos limitados

en: Start directly in menu
pt_PT: Começar directamente no menu

en: Start in minimal view (without menus)
pt_PT: Iniciar em aparência mínima (sem menus)

en: Start in minimal view mode
pt_PT: Iniciar no modo minimalista

en: Start playback of new items immediately once they were added.
pt_PT: Inicia a reprodução de novos itens assim que forem adicionados.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
pt_PT: Iniciar o DVD diretamente no menu principal. Este vai tentar saltar todas as introduções de alerta inúteis.

en: Start time
pt_PT: Tempo de início

en: Start video in fullscreen mode
pt_PT: Iniciar vídeo em modo de ecrã completo

en: Starting Position
pt_PT: Posição inicial

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Statistics video output
pt_PT: Estatísticas da saída de vídeo

en: Stats
pt_PT: Estatísticas

en: Stats decoder
pt_PT: Estatísticas do decodificador

en: Stats decoder function
pt_PT: Função estatística do decodificador

en: Stats demux
pt_PT: Estatísticas do descombinador

en: Stats demux function
pt_PT: Função estatísticas do descombinador

en: Stats encoder function
pt_PT: Função estatística do codificador

en: Status
pt_PT: Estado

en: Status Bar
pt_PT: Barra de estado

en: Step Backward
pt_PT: Recuar

en: Step Forward
pt_PT: Avançar

en: Step backward
pt_PT: Recuar

en: Step forward
pt_PT: Avançar

en: Stereo
pt_PT: Estéreo

en: Stereo Enhancer
pt_PT: Otimizador estéreo

en: Stereo audio mode
pt_PT: Modo de áudio estéreo

en: Stereo audio output mode
pt_PT: Modo de saída de áudio estéreo

en: Stereo mode
pt_PT: Modo estéreo

en: Stereo to mono downmixer
pt_PT: Misturador de redução stéreo para mono

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Stop playback
pt_PT: Parar reprodução

en: Stop the A to B loop
pt_PT: Parar a repetição de A para B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
pt_PT: Parar a lista de reprodução depois de cada item reproduzido.

en: Stop time
pt_PT: Tempo de paragem

en: Stream
pt_PT: Emissão

en: Stream %d
pt_PT: Emissão %d

en: Stream Announcement
pt_PT: Anúncio da emissão

en: Stream Announcing
pt_PT: Anúncio de emissão

en: Stream Destination
pt_PT: Destino da emissão

en: Stream ID of the audio track to use.
pt_PT: ID da emissão da faixa de áudio a utilizar.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
pt_PT: ID da emissão da faixa de legendas a utilizar.

en: Stream MP3
pt_PT: Emissão MP3

en: Stream Output
pt_PT: Saída da emissão

en: Stream all elementary streams
pt_PT: Transmitir todas as transmissões elementares

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
pt_PT: Transmitir todos os fluxos primários (vídeo, áudio e legendas)

en: Stream bitrate
pt_PT: Taxa de dados da emissão

en: Stream description
pt_PT: Descrição da emissão

en: Stream filter module
pt_PT: Módulo de filtragem de fluxo

en: Stream filters
pt_PT: Filtros de transmissão

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
pt_PT: Os filtros de emissão são módulos especiais que permitem operações avançadas do VLC. Utilize com cuidado...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
pt_PT: Filtros de fluxo são usados para modificar o fluxo que está sendo lido.

en: Stream identifier
pt_PT: Identificador de stream

en: Stream name
pt_PT: Nome da emissão

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
pt_PT: Número da emissão da faixa de áudio a utilizar (de 0 até n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
pt_PT: Número da emissão da faixa de legendas a utilizar (de 0 até n).

en: Stream output
pt_PT: Saída de emissões

en: Stream output muxer caching (ms)
pt_PT: Cache (ms) do combinador de saída de fluxo.

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
pt_PT: As definições de saída de emissões são utilizadas quando atuam como um servidor de emissão ou ao guardar emissões recebidas.
    Primeiro, as emissões são combinadas e só depois enviadas através de um módulo de "acesso de saída" que pode guardar a emissão num ficheiro ou transmiti-lo (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Os módulos de saída das emissões permitem o processamento avançado da emissão (conversão, duplicação ...).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
pt_PT: Linha de saída da transmissão.
    Isto é gerado automaticamente quando modifica as definições acima,
    mas pode alterá-las manualmente.

en: Stream output to memory buffer
pt_PT: Saída de fluxo para a memória

en: Stream public
pt_PT: Emissão pública

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
pt_PT: Inicia um fluxo do menu OSD (usando o módulo de sub tela osdmenu).

en: Stream to network
pt_PT: Emitir para a rede

en: Stream...
pt_PT: Emissão...

en: Streamable
pt_PT: Transmissível

en: Streaming
pt_PT: A emitir

en: Streaming / Transcoding failed
pt_PT: Falha de emissão/conversão

en: Streaming and Transcoding Options
pt_PT: Opções de emissão e conversão

en: Streaming deinterlace mode
pt_PT: Modo desentrelaçado de emissão

en: Streaming method
pt_PT: Método de emissão

en: Streaming/Exporting Wizard...
pt_PT: Assistente de emissão/exportação...

en: Streaming/Saving:
pt_PT: Emitir/Guardar

en: Streaming/Transcoding Wizard
pt_PT: Assistente de emissão/conversão

en: Strength
pt_PT: Intensidade

en: Strength of AQ
pt_PT: Força do AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
pt_PT: Intensidade da otimização psicovisual. O padrão é "1.0:0.0"

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
pt_PT: Intensidade de redução de bloqueio e borrão no plano e nas áreas com textura. Padrão 1.0, mas recomenda-se entre 0 e 2 - 0.5: AQ fraco - 1.5: AQ forte

en: Strength used to modify the value of a pixel
pt_PT: Intensidade usada para modificar o valor de um pixel

en: Strict standard compliance
pt_PT: Aderência rigorosa aos padrões

en: Stride Length
pt_PT: Duração do Salto

en: Stuff
pt_PT: Coisas

en: Sub &Track
pt_PT: Sub&faixa

en: Sub-Title
pt_PT: Subtítulo

en: Subdirectory behavior
pt_PT: Comportamento do subdiretório

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Submission of played songs to last.fm
pt_PT: Enviar músicas reproduzidas para a last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
pt_PT: Enviar estatísticas das músicas reproduzidas para a Last.fm

en: Subpicture position
pt_PT: Posição de sub-imagens

en: Subpictures
pt_PT: Subimagens

en: Subpictures filter module
pt_PT: Módulo de filtro de sub-imagens

en: Subpictures source module
pt_PT: Módulo de fonte de subimagens

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
pt_PT: Estimativa de movimento de sub pixels e decisão de qualidade de particionamento

en: Subscreen height
pt_PT: Altura do subecrã

en: Subscreen left
pt_PT: Subecrã esquerdo

en: Subscreen top
pt_PT: Subecrã superior

en: Subscreen top left corner
pt_PT: Canto superior esquerdo do subecrã

en: Subscreen width
pt_PT: Largura do subecrã

en: Subscribe
pt_PT: Subscrever

en: Subscribe to a podcast
pt_PT: Subscrever um podcast

en: Subsdelay
pt_PT: Atraso da legenda

en: Subti&tle
pt_PT: Legen&da

en: Subtitle
pt_PT: Legenda

en: Subtitle & On Screen Display Settings
pt_PT: Definições de legendas e OSD

en: Subtitle Delay
pt_PT: Atraso da legenda

en: Subtitle File
pt_PT: Ficheiro de legendas

en: Subtitle Files
pt_PT: Ficheiros de legendas

en: Subtitle Language
pt_PT: Idioma das legendas

en: Subtitle Track
pt_PT: Faixa de legendas

en: Subtitle alignment
pt_PT: Alinhamento das legendas

en: Subtitle autodetection fuzziness
pt_PT: Arbítrio na deteção automática de legendas

en: Subtitle autodetection paths
pt_PT: Caminhos para deteção automática de legendas

en: Subtitle codec
pt_PT: Codificador da legenda

en: Subtitle codecs
pt_PT: Codecs de Legendas

en: Subtitle delay
pt_PT: Atraso das legendas

en: Subtitle delay %i ms
pt_PT: Atraso de legenda %i ms

en: Subtitle delay down
pt_PT: Diminuir atraso da legenda

en: Subtitle delay up
pt_PT: Aumentar atraso da legenda

en: Subtitle description
pt_PT: Descrição da legenda

en: Subtitle duration factor:
pt_PT: Fator de duração das legendas:

en: Subtitle effects
pt_PT: Efeitos das legendas

en: Subtitle encoder
pt_PT: Codificador das legendas

en: Subtitle encoding
pt_PT: Codificação das legendas

en: Subtitle format
pt_PT: Formato das legendas

en: Subtitle language
pt_PT: Linguagem da legenda

en: Subtitle languages
pt_PT: Idioma da legenda

en: Subtitle position %d px
pt_PT: Posição das legendas %d px

en: Subtitle position down
pt_PT: Posição da Legenda em baixo

en: Subtitle position up
pt_PT: Posição da Legenda em Cima

en: Subtitle position: no active subtitle
pt_PT: Posição da legenda: legenda não ativa

en: Subtitle renderers using libass
pt_PT: Legendas são exibidas usando libass

en: Subtitle speed:
pt_PT: Velocidade das legendas:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
pt_PT: Sincronização da legenda / marcador do timestamp do áudio

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
pt_PT: Sincronização de legenda / marcador do timestamp de áudio

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
pt_PT: Sincronização de legenda / reiniciar a sincronização de áudio e legenda

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
pt_PT: Sincronização de legenda / marcador do timestamp de áudio e legenda

en: Subtitle text encoding
pt_PT: Codificação do texto das legendas

en: Subtitle track
pt_PT: Faixa de legendas

en: Subtitle track ID
pt_PT: ID da faixa de legendas

en: Subtitle track synchronization:
pt_PT: Sincronização de faixa de legendas:

en: Subtitle track: %s
pt_PT: Faixas de legendas: %s

en: Subtitles
pt_PT: Legendas

en: Subtitles (advanced)
pt_PT: Legendas (avançadas)

en: Subtitles (images)
pt_PT: Legendas (imagens)

en: Subtitles / OSD
pt_PT: Legendas / OSD

en: Subtitles Track
pt_PT: Faixa de legendas

en: Subtitles/Video
pt_PT: Legendas/Vídeo

en: Summary
pt_PT: Resumo

en: Sundanese
pt_PT: Sundanês

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
pt_PT: Suporte para gravações VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Surround delay (ms)
pt_PT: Atraso surround (ms)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
pt_PT: Atraso do efeito espacial, em ms. São valores comuns de 5 a 40ms.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
pt_PT: Nível do efeito espacial (de 0 a 100. O valor padrão é 0).

en: Surround level
pt_PT: Nível de surround

en: Swedish
pt_PT: Sueco

en: Sweep Depth
pt_PT: Profundidade de Varredura

en: Sweep Rate
pt_PT: Taxa de Varredura

en: Switch to full preferences view
pt_PT: Trocar para o modo completo

en: Switch to simple preferences view
pt_PT: Trocar para o modo simplificado

en: Symbol rate (bauds)
pt_PT: Taxa de símbolos (bauds)

en: Symphonic Rock
pt_PT: Rock sinfónico

en: Symphony
pt_PT: Sinfonia

en: Sync on Intra Frame
pt_PT: Sincronismo no Inter Quadros

en: Synchronization
pt_PT: Sincronização

en: Synchronize left and right
pt_PT: Sincronizar esquerda e direita

en: Synchronize top and bottom
pt_PT: Sincronizar superior e inferior

en: Synchronous writing
pt_PT: Escrita síncrona

en: Synthesis gain
pt_PT: Ganho do sintetizador

en: Syslog facility
pt_PT: Detalhamento do Syslog

en: System Id
pt_PT: ID do sistema

en: System Sound Output Device
pt_PT: Dispositivo  de Saída do Sistema de Som

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
pt_PT: O ID de segmento de memória compartilhada do System V para memória de quadros (será ignorado se -shm-file for especificado).

en: System codeset
pt_PT: Tabela de códigos do sistema

en: System's default
pt_PT: Padrão do sistema

en: Systray icon
pt_PT: Ícone na bandeja

en: T&itle
pt_PT: Tít&ulo

en: T&ools
pt_PT: F&erramentas

en: T.140 text encoder
pt_PT: Codificador de texto T.140

en: TCP command input
pt_PT: Entrada de comando TCP

en: TCP connection timeout
pt_PT: Tempo-limite de ligação TCP

en: TCP input
pt_PT: Entrada TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
pt_PT: TCP/UDP expirado (ms)

en: TLS cipher priorities
pt_PT: Prioridades das cifras do TLS

en: TLS server support for OS X
pt_PT: Suporte de servidor TLS  para OS X

en: TLS support for OS X and iOS
pt_PT: Suporte de TLS  para OS X e iOS

en: TS muxer (libdvbpsi)
pt_PT: Multiplexador TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
pt_PT: Demultiplexador TTA

en: TV - analog
pt_PT: TV - analógica

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
pt_PT: Os canais de TV são agrupados pelo transponder (i.e., combinador) em uma dada frequência. Necessário para sintonizar o receptor.

en: TY Stream audio/video demux
pt_PT: Desmultiplexador áudio/vídeo de emissão TY

en: Tahitian
pt_PT: Taitiano

en: Take &Snapshot
pt_PT: Capturar &imagem

en: Take a snapshot
pt_PT: Obter captura de imagem

en: Take video snapshot
pt_PT: Capturar imagem do vídeo

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
pt_PT: Captura uma imagem do vídeo e guarda-a no disco.

en: Tamil
pt_PT: Tamile

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
pt_PT: A taxa de dados de destino ao codificar através da tecnologia CBR.

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
pt_PT: Taxa de bits desejada para a emissão de áudio transcodificada.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
pt_PT: Taxa de bits desejada da emissão de vídeo transcodificada

en: Target output frame rate for the video stream.
pt_PT: Taxa de frames desejada para a saída da emissão de vídeo.

en: Teletext
pt_PT: Teletexto

en: Teletext Activation
pt_PT: Ativação de teletexto

en: Teletext alignment
pt_PT: Alinhamento do Teletexto

en: Teletext configuration
pt_PT: Configuração do teletexto

en: Teletext language
pt_PT: Idioma do Teletexto

en: Teletext page
pt_PT: Página de Teletexto

en: Teletext subtitles
pt_PT: Legendas do Teletexto

en: Teletext subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de legendas de Teletexto

en: Teletext subtitles: hearing impaired
pt_PT: Legendas tele texto: deficientes auditivos

en: Teletext text subtitles
pt_PT: Legendas do texto do Teletexto

en: Teletext transparency
pt_PT: Transparência do teletexto

en: Teletext: additional information
pt_PT: Teletexto: informação adicional

en: Teletext: program schedule
pt_PT: Tele texto: programação

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
pt_PT: Dizer ao VLC que está a ser executado devido a uma associação de ficheiro do SO

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
pt_PT: Instrui o lirc a ler este ficheiro de configuração. Por padrão, ele procura no diretório inicial dos utilizadores.

en: Temporal chroma strength
pt_PT:  Intensidade do chroma temporal

en: Temporal chroma strength (0-254)
pt_PT: Intensidade de cor temporal (0-254)

en: Temporal luma strength
pt_PT: Intensidade do luma temporal

en: Temporal luma strength (0-254)
pt_PT: Intensidade da luminância temporal (0-254)

en: Temporal-spatial
pt_PT: Temporal espacial

en: Terrestrial reception parameters
pt_PT: Parâmetros de recepção terreste

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text Color
pt_PT: Cor do texto

en: Text Size
pt_PT: Tamanho do texto

en: Text default color
pt_PT: Cor padrão do texto

en: Text file
pt_PT: Ficheiro de texto

en: Text identifier for the callback functions
pt_PT: Identificador de texto para as funções de chamada de retorno

en: Text opacity
pt_PT: Opacidade do texto

en: Text position
pt_PT: Posição do texto

en: Text renderer
pt_PT: Processador de texto

en: Text renderer for Mac
pt_PT: Processador de texto para Mac

en: Text rendering module
pt_PT: Módulo de renderização de texto

en: Text subtitle decoder
pt_PT: Descodificador do texto das legendas

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
pt_PT: Textos/Registos (*.log *.txt);; Todos (*.*)

en: Textual audio descriptions
pt_PT: Descrições textuais do áudio

en: Texture size
pt_PT: Dimensão da textura

en: Thai
pt_PT: Tailandês

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
pt_PT: Tailandês (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
pt_PT: Tailandês (Windows-874)

en: Thanks
pt_PT: Agradecimentos

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
pt_PT: O servidor HTTP atenderá nesta porta TCP. A porta padrão HTTP é a 80. Entretanto, a alocação de uma porta de número abaixo de 1025 é geralmente limitada pelo sistema operacional.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
pt_PT: O servidor HTTPS atenderá nesta porta TCP. A porta HTTPS padrão é a 443. Entretanto, a alocação de uma porta abaixo de 1025 é geralmente limitada pelo sistema operacional.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
pt_PT: Endereço IP do relógio sincronizador da rede.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
pt_PT: A roda do rato de cima para baixo (vertical) pode controlar o volume, a posição ou o evento da roda do rato pode ser ignorado

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
pt_PT: O servidor RTSP atenderá nesta porta TCP. A porta padrão do RTSP é 554. Entretanto, a alocação de portas de números abaixo de 1025 geralmente é restringida pelo sistema operacional.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
pt_PT: O módulo SAP geralmente escolhe a sozinho o endereço correto para aguardar conexões. Entretanto, é possível especificar o endereço.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
pt_PT: A URL definida para um motor scrobbler alternativo

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
pt_PT: O cabeçalho YUV4MPEG2 é compatível com a saída de vídeo yuv do mplayer e requer o YV12/I420 fourcc. Por padrão o VLC grava o fourcc do quadro de imagem no destino de saída.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
pt_PT: O dispositivo de audio "%s" não pôde ser usado:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
pt_PT: O dispositivo de captura "%s" não tem suporte aos parâmetros informados.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
pt_PT: A taxa de código do Forward Error Correction pode ser especificado.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
pt_PT: A cor do texto que será exibido no vídeo. Deve ser um hexadecimal (como as cores HTML). Os dois primeiros caracteres são para o vermelho, então o verde, então o azul. #000000 = preto, #FF0000 = vermelho, #00FF00 = verde, #FFFF00 = amarelo (vermelho + verde), #FFFFFF = branco

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
pt_PT: A assinatura criptográfica do arquivo baixado "%s" era inválida e não pôde ser usada para verificação. Por isso o arquivo foi excluído.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
pt_PT: O item a ser reproduzido atualmente será transmitido. Se não houver um item a ser reproduzido, o primeiro item selecionado da <i>Coleção</i> será o objeto da emissão.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
pt_PT: O decodificador pode decodificar parcialmente ou descartar quadro(s) quando não houver tempo suficiente. É útil quando a CPU não for muito potente, mas pode produzir imagens distorcidas.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
pt_PT: A intensidade a desfocar, entre 1 a 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
pt_PT: O atraso que é introduzido pelo algoritmo de física pode, algumas vezes, ser atrapalhado pela sincronização entre os movimentos dos lábios e a fala. Neste caso, ative esta opção para compensar.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
pt_PT: O descombinador avançará no tempo da média se a entrada não puder manter a taxa.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
pt_PT: O modo de área de trabalho permite mostrar o vídeo na área de trabalho.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
pt_PT: O dispositivo que selecionou não pode ser utilizado, porque o seu tipo não é suportado.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
pt_PT: O sinal digital pode ser modulado de acordo com diferentes constalações (dependendo do sistema de entrega). Se um demodulador não consegue detectar a constelação automaticamente, necessita ser configurado manualmente.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
pt_PT: O downconverter (LNB) irá subtrair a frequência do oscilador local a partir da frequência de transmissão via satélite. A frequência intermédia (IF) do cabo de RF é o resultado.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
pt_PT: O codificador pode fazer escolhas de qualidade no momento do processamento se sua CPU não puder sustentar a taxa de codificação. Será desabilitada a quantização trellis, a taxa de distorção dos vetores de movimento (hq), e será aumentado o limiar de redução de ruídos para facilitar o trabalho do codificador.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
pt_PT: A chave de criptografia CSA par. Deve ser uma linha com 16 caracteres (8 bytes hexadecimal).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
pt_PT: O formato '%s' não foi detetado. Verifique os detalhes no registo.

en: The height of the effects video window, in pixels.
pt_PT: A altura da janela de efeitos de vídeo, em píxeis.

en: The height of the mesh, in pixels.
pt_PT: Altura da malha, em pixels.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
pt_PT: Altura da mini imagem para posterior processamento (48 é o padrão)

en: The height of the video window, in pixels.
pt_PT: A altura da janela de vídeo, em pixels.

en: The image blended onto the base image
pt_PT: A imagem mesclada sobre a imagem original

en: The image which will be used to blend onto
pt_PT: A imagem que será usada para a mesclagem

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
pt_PT: Atingiu o número máximo de filtros permitidos (%u).

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
pt_PT: Esta biblioteca de médias é salva e recarregada automaticamente cada vez que o o VLC é iniciado.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
pt_PT: O nome e a versão do programa serão fornecidos ao servidor HTTP. Eles devem ser separados por uma barra, por exemplo, FooBar/1.2.3. Esta opção só pode ser especificada por item de entrada, e não globalmente.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
pt_PT: A nova versão foi transferida. Gostaria de fechar o VLC e instalar a nova versão?

en: The number of the first segment generated
pt_PT: O número do primeiro segmento gerado

en: The number of time the blend will be performed
pt_PT: Número de vezes em que ocorrerá mesclagem

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
pt_PT: A opacidade (inverso de translucidez) do texto que será desenhado na tela. 0 = transparente, 255 = totalmente opaco.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
pt_PT: Permite habilitar ou desabilitar o modo de saída de áudio de alta qualidade float32 (que não tem um bom suporte por algumas placas de som).

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
pt_PT: O ficheiro de destino já existe. Se continuar a gravação, o ficheiro será reescrito e o seu conteúdo será perdido.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
pt_PT: O parâmetro alpha para a janela do Kaiser. Aumentar o alpha, aumenta também a largura do lóbulo principal e diminui a amplitude dos lóbulos laterais.

en: The password of your last.fm account
pt_PT: A palavra-passe da sua conta last.fm

en: The path where the debugframes should be saved
pt_PT: O caminho onde os quadros de depuração devem ser salvos

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
pt_PT: A lista de reprodução pode usar uma árvore para categorizar itens, como o conteúdo de uma pasta.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
pt_PT: A polifonia define quantas vozes podem ser reproduzidas ao mesmo tempo. Valores maiores requerem mais poder de processamento.

en: The requested RTSP session could not be established.
pt_PT: Não foi possível estabelecer a sessão RTSP solicitada.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
pt_PT: O dispositivo de áudio selecionado está a ser utilizado, em exclusivo, por outra aplicação.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
pt_PT: O sintonizador digital selecionado não suporta os parâmetros especificados.
    Por favor verifique as preferências.

en: The size of the texture, in pixels.
pt_PT: A dimensão da textura, em pixels.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
pt_PT: A resolução de pixeis especificada é forçada (se ambas a largura e altura forem estritamente positivas).

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
pt_PT: O formato padrão MPEG áudio (1/2) (a usar com MPEG PS, Mpeg TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
pt_PT: O tamanho do passo do volume é ajustado usando esta opção.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
pt_PT: O fluxo deve estar sendo reproduzido ou pausado para que os favoritos funcionem.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
pt_PT: A transmissão será criada utilizando as definições padrão. Para definições mais avançadas ou para modificar as definições padrão, selecione o botão à direita: <i>Gerir Transmissões</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
pt_PT: A emissão irá correr com esta duração (em segundos).

en: The stream will start at this position (in seconds).
pt_PT: A emissão irá começar nesta posição (em segundos).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
pt_PT: A emissão irá parar nesta posição (em segundos).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
pt_PT: A taxa de símbolos deve ser especificada manualmente para alguns sistemas, especialmente DVB-C, DVB-S and DVB-S2.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
pt_PT: A transparência do OSD do VNC pode ser ajustada informando-se um valor entre 0 e 255. Um valor menor significa mais transparência e um valor maior significa menos transparência. O padrão é não haver transparência (valor 255) e o valor mínimo é a transparência total (valor 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
pt_PT: O tipo de janela FFT para visualizações baseadas no espetro.

en: The username of your last.fm account
pt_PT: O nome de utilizador da sua conta last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
pt_PT: O volume pode ser memorizado e restaurado automaticamente na próxima vez que usar o VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
pt_PT: O modo papel de parede permite exibir o vídeo como fundo do ambiente de trabalho.

en: The width of the effects video window, in pixels.
pt_PT: A largura da janela de efeitos de vídeo, em píxeis.

en: The width of the mesh, in pixels.
pt_PT: Largura da malha, em pixels.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
pt_PT: Largura da mini imagem para posterior processamento (64 é o padrão)

en: The width of the video window, in pixels.
pt_PT: A largura da janela de vídeo, em pixels.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
pt_PT: Theora é um codec gratuito para vários efeitos (utilizado com MPEG TS e OGG)

en: Theora video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo Theora

en: Theora video encoder
pt_PT: Codificador de vídeo Theora

en: Theora video packetizer
pt_PT: Empacotador de vídeo Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
pt_PT: Não há um módulo de acesso compatível com a saída de fluxo para "%s/%s://%s".

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
pt_PT: Estas opções permitem configurar as interfaces usadas pelo VLC. Pode selecionar a interface principal, módulos de interface adicionais e definir várias opções relacionadas.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
pt_PT: Estas opções permitem mudar o comportamento do subsistema de áudio e para adicionar os filtros de áudio que podem ser usados para pós-processamento ou efeitos visuais (analisador de espetro, etc.). Ative esses filtros e configure-os na secção de módulos "filtros de áudio".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
pt_PT: Estas opções permitem modificar o comportamento do subsistema de entrada, como leitores de DVD ou VCD, as configurações da interface de rede ou o canal de legendas.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
pt_PT: Permite-lhe modificar o comportamento do subsistema de subimagens. É possível, por exemplo, ativar fontes de subimagens (logótipos, etc.). Ative estes filtros aqui e configure-os na secção de módulos "Filtros de Subfontes". Também pode definir muitas outras opções de subimagens.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
pt_PT: Estas opções permitem-lhe modificar o comportamento do subsistema de saída de vídeo. Pode, por exemplo, ativar filtros de vídeo (desentrelaçamento, ajuste de imagem, etc.). Ative aqui os filtros e configure-os na secção de módulos "filtros de vídeo". Também pode configurar várias outras opções de vídeo.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
pt_PT: Pode selecionar que módulo de cópia de memória vai utilizar. Por padrão o VLC selecionará o módulo mais rápido suportado pelo seu computador.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
pt_PT: Permite selecionar uma lista de codificadores que o VLC usará de forma prioritária.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
pt_PT: Estas opções definem o comportamento da lista de reprodução. Algumas delas podem ser sobrepostas na janela de diálogo da lista de reprodução.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
pt_PT: Estas configurações definem as teclas conhecidas como "teclas de atalho".

en: Thick
pt_PT: Espesso

en: Thin
pt_PT: Fino

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
pt_PT: O disco Blu-Ray necessita de uma biblioteca para descodificação AACS e o seu sistema não a possui.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
pt_PT: O disco Blu-Ray necessita de uma biblioteca para descodificação BD+ e o seu sistema não a possui.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
pt_PT: Este ficheiro de certificado X.509 (formato PEM) é usado pelo TLS do servidor. No OS X, o comando é usado como uma etiqueta para procurar o certificado na keychain.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
pt_PT: Este ficheiro de certificado X.509 (formato PEM) pode opcionalmente ser usado para autenticar clientes remotos em sessões TLS.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
pt_PT: Este add-on foi instalado manualmente. O VLC não o pode gerir.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
pt_PT: Adiciona filtros de pós-processamento áudio, para modificar o processamento do som.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
pt_PT: Adiciona filtros de pós-processamento para melhorar a qualidade de imagem ou distorcer de vídeo.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
pt_PT: Isto adiciona os chamados "filtros de subimagem". Estes filtros de subimagens são criados por descodificadores de legendas ou outras fontes de subimagens.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
pt_PT: Adiciona as chamadas "fontes de subimagens". Estes filtros sobrepõem algumas imagens ou texto sobre o vídeo (um logotipo, um texto).

en: This adds video splitters like clone or wall
pt_PT: Isto adiciona divisores de vídeo como clone ou muro

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
pt_PT: Adiciona os módulos de visualização (analisador de espetro, etc.).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
pt_PT: Isto permite-lhe configurar a quantidade inicial para a chache para o multiplexador da saída de emissão. O valor deve ser introduzido em milissegundos.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
pt_PT: Permite definir o tempo de espera (TTL) para um fluxo. Este parâmetro é o número máximo de roteadores por onde o seu fluxo poderá passar. Se não sabe o que significa isso, ou se deseja um fluxo apenas na sua rede local, deixe essa opção com o valor 1.

en: This allows hardware decoding when available.
pt_PT: Permite decodificação por hardware, quando disponível.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
pt_PT: Permite reproduzir áudio em velocidade menor ou maior sem afetar o pitch.

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
pt_PT: Permite a manipulação correta do formato HDTV-1080, mesmo que codificadores defeituosos configurem a altura para 1088 linhas. Deve desativar esta opção se seu vídeo tiver um formato fora do padrão que precise de todas as 1088 linhas.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
pt_PT: Permite gravar um fluxo em um arquivo. Pode ser recodificado em tempo real. O que o VLC pode ler, pode ser gravado. Por favor, atente que o VLC não é muito bom para transcodificação de arquivo para arquivo. Entretanto, suas funcionalidades de transcodificação são úteis para gravar fluxos de rede, por exemplo.

en: This allows streaming on a network.
pt_PT: Permite criar fluxo em uma rede.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
pt_PT: Permite adicionar sobreposições (também conhecidas como "sub telas" no fluxo de vídeo transcodificado. As sub telas produzidas pelos filtros serão sobrepostas diretamente ao vídeo. Você pode especificar uma lista de módulos de sub tela separados por dois-pontos

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
pt_PT: Permite-lhe alterar o nível alvo padrão (89dB) para uma emissão com informações Replay Gain

en: This allows you to define playlist bookmarks.
pt_PT: Permite definir marcadores da lista de reprodução.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
pt_PT: Impõe módulo de acesso específico. Pode utilizar esta opção se o módulo correto não for identificado corretamente. Não deve definir esta opção como uma opção global a menos que saiba o que está a fazer.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pt_PT: Permite informar uma URL com mais detalhes sobre o fluxo (geralmente o sítio da empresa do fluxo), que será anunciado no SDP (Descritor de Sessão).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pt_PT: Permite informar um endereço de e-mail para o flxuo, que será anunciado no SDP (Descritor de Sessão).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pt_PT: Permite informar um telefone de contato para o fluxo que será anunciado no SDP (Descritor de Sessão).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pt_PT: Permite informar uma descrição sucinta com informações sobre o fluxo que será anunciado pelo SDP (Descritor de Sessão).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
pt_PT: Permite manter uma única instância de saída de fluxo para vários itens da lista de reprodução (automaticamente adiciona o saída de fluxo coletora se não for especificada uma).

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
pt_PT: Permite reproduzir de várias entradas ao mesmo tempo. Este recurso é experimental. Não há suporte a todos os formatos. Use uma lista de fontes de entrada separada por '#'.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
pt_PT: Permite sincronizar remotamente os relógios de servidor e cliente. As definições detalhadas estão disponíveis em Avançado / Sincronização de Rede.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
pt_PT: Permite selecionar uma lista de codificadores que o VLC usará de forma prioritária.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
pt_PT: Permite que seja selecionada a ordem de escolha dos empacotadores do VLC.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
pt_PT: Isto permi-lhe definir a velocidade de animações (entre 1 e 10, o normal é o 6)

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
pt_PT: Permite configurar a resolução da exibição do Goom (maior resolução requer mais CPU).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
pt_PT: Permite especificar uma categoria para a sessão que será anunciada se for escolhido usar o SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
pt_PT: Permiite definir como o SDP (Descritor de Sessão) para esta sessão RTP será disponibilizado. Você deve usar uma url: http://local para acessar o SDP via HTTP, rtsp://local para acessar RTSP, e sap:// para o SDP ser anunciado via SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
pt_PT: Isto permite-lhe especificar a porta principal para a emissão RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
pt_PT: Especifica a porta padrão de áudio para o fluxo RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
pt_PT: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
pt_PT: Permite especificar o combinador usado para a saída do fluxo. O padrão é não usar combinador (Fluxo RTP padrão).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
pt_PT: Permite iniciar fluxos de áudio MPEG4 LATM (veja RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
pt_PT: Evita sobrecarregar o registro de mensagens com saídas do mecanismo de sincronização de saída.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
pt_PT: Pode ser usado para ler uma parte do fluxo. É possível controlar a entrada do fluxo (por exemplo, um arquivo, um disco, mas não um fluxo de rede UDP). Os momentos de início e fim podem ser informados em segundos.

en: This combination is already taken by "%@".
pt_PT: Esta combinação já é usada por "%@".

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
pt_PT: Contorla a intensidade do filtro de escurecimento que simula o decaimento de luz de uma TV CRT de fósforo para

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
pt_PT: Define o endereço em que o servidor RTSP aguardará conexões, bem como o caminho base da média RTSP VOD. A sintaxe é endereço/caminho. Por padrão o servidor atenderá em todos os endereços IP. Especifique um endereço IP (e.g. ::1 ou 127.0.0.1) ou um nome de máquina (e.g. localhost) para limitar a uma interface de rede específica.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
pt_PT: Define o atraso máximo de entrada (em milissegundos) que os algoritmos de sincronização devem tentar compensar.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
pt_PT: Define a velocidade de reprodução (a velocidade normal é 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
pt_PT: Gera atraso na saída de áudio. O atraso deve ser definido em milissegundos. Esta opção pode ser útil se for notado um atraso entre o vídeo e o áudio.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
pt_PT: Determina a arbitrariedade da deteção do nome da legenda e do filme. As opções são:
    0 = sem deteção automática de legenda
    1 = qualquer ficheiro de legenda
    2 = qualquer ficheiro de legenda que contenha o nome do filme
    3 = ficheiro de legenda que coincida com o nome de ficheiro e alguns caracteres a mais
    4 = Ficheiro de legenda que coincida exatamente com o nome do filme

en: This display the resulting media, but can slow things down.
pt_PT: Exibe a média resultante, mas pode reduzir o desempenho.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
pt_PT: Larga frames atrasadas (por chegarem à saída de vídeo após o tempo previsto de mostragem).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
pt_PT: Este efeito proporciona a sensação de se estar em uma sala com um conjunto completo de caixas de som 7.1, mesmo usando um fone de ouvido, o que gera uma experiência mais realística de som. Deve ser também mais confortável e menos cansativo ouvir música por longos períodos. Funciona com quaisquer formatos de origem, de monaural a 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
pt_PT: Este efeito, também conhecido como "tela verde" ou " chorma key" mescla as "partes azuis" de uma imagem em primeiro plano com o mosaico de fundo (como nas notícias do tempo). Escolha a cor "chave" para a mistura (o padrão é azul).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
pt_PT: Ativa as teclas de atalho VLC a partir da janela de vídeo (não incorporada).

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
pt_PT: Habilita a leitura real dos anúncios do módulo SAP. Senão, todos os anúncios são lidos pelo módulo "live555" (RTP/RTSP).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
pt_PT: Ativa a colorização das mensagens enviadas para a consola. O seu terminal necessita de suporte de cor em Linux para que isto funcione.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
pt_PT: Isto ativa a gestão de cliques do rato no vídeo.

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
pt_PT: Este ficheiro contêm um CRL opcional para prevenir clientes remotos de usar certificados revogados em sessões TLS.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
pt_PT: Impõe um recorte no vídeo, em sua fonte. Os formatos aceitos são x:y (4:3, 16:9, etc.) expressando a proporção global da imagem.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
pt_PT: Isto força uma proporção de vídeo no monitor. Muitos monitores têm píxeis quadrados (1:1). Se tem um ecrã 16:9, pode precisar de modificar esta proporção para 4:3 de forma a manter a imagem proporcional.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
pt_PT: Escolhe a proporção da fonte. Por exemplo, alguns DVD pedem que seja 16:9 e na verdade são 4:3. Isto também pode ser usado como uma dica do VLC para filmes que não tenha informação de proporção. Os formatos aceitos são x:y (4:3, 16:9, etc.), expressando a proporção global da imagem ou um valor fracionário (1.25, 1.3333, etc.) expressando a perpendicularidade do pixel.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
pt_PT: Este ganho é aplicado à saída do sintetizador. Valores altos podem causar saturação quando muitas notas são reproduzidas ao mesmo tempo.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
pt_PT: Este painel permite guardar, emitir ou mostrar o conteúdo do ecrã atual.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
pt_PT: Esta é a interface padrão do VLC, com uma aparência nativa.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
pt_PT: Esta é a interface de capas do VLC. Pode obter mais temas em

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
pt_PT: Isto é um coeficiente que modifica a altura das bandas.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
pt_PT: Esta é uma entrada antiga que permite configurar módulos de acesso à saída

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
pt_PT: Esta é uma entrada antiga que permite configurar módulos combinadores

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
pt_PT: Esta é uma característica opcional apenas para o perfil AAC-ELD

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
pt_PT: Esta é a porta TCP que a interface vai ouvir. O padrão é 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
pt_PT: Codificador de áudio a ser usado.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
pt_PT: Módulo codificador de áudio que será usado (e suas opções associadas).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pt_PT: Este é o método de saída de áudio utilizado pelo VLC. O comportamento predefinido é selecionar automaticamente o melhor método disponível.

en: This is the default Audio CD device to use.
pt_PT: Esta é o dispositivo CD áudio por defeito a utilizar.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
pt_PT: Este é o leitor padrão de CD (ou ficheiro) a ser usado. Não esqueça de usar os dois pontos depois da letra de unidade (D:)

en: This is the default DVD device to use.
pt_PT: Esta é o dispositivo por defeito do DVD a utilizar.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
pt_PT: Este é o leitor padrão de DVD (ou ficheiro) a ser usado. Não esqueça de usar os dois pontos depois da letra de unidade (D:)

en: This is the default VCD device to use.
pt_PT: Esta é o dispositivo VCD por defeito a utilizar.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
pt_PT: Este é o leitor padrão de VCD (ou ficheiro) a ser usado. Não esqueça de usar os dois-pontos depois da letra de unidade (D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
pt_PT: Este é o método de multiplexagem padrão que irá ser utilizado.

en: This is the default output URI.
pt_PT: Este é o URI de saída por defeito

en: This is the default output access method that will be used.
pt_PT: Este é o método de acesso de saída padrão que irá ser utilizado.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
pt_PT: Tamanho padrão das fontes que serão exibidas no vídeo. Se for definido algo diferente de zero, esta opção irá sobrepor o tamanho relativo da fonte.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
pt_PT: Taxa de quadros desejada durante a reprodução de um MJPEG de um arquivo. Use 0 (valor padrão) para um fluxo em tempo real (de uma câmera).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
pt_PT: Esta é a taxa de quadros desejada quando reproduzir transmissões de vídeo em bruto. Sob a forma de 30000/1001 ou 29.97

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
pt_PT: Taxa de quadros desejada para a reprodução de fluxos primários de vídeo MPEG.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
pt_PT: Este é o ganho utilizado para emissões sem informações Replay Gain

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
pt_PT: Este é o campo Differentiated Services Code Point para saídas de fluxo UDP (ou Tipo de Serviço no IPv4, ou ainda Classe de Tráfego no IPv6). É usado para qualidade de serviço em rede.

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
pt_PT: Este é o computador em que a interface vai aguardar conexões. O padrão é todas as interfaces de rede (0.0.0.0). Se desejar que esta interface esteja disponível somente para a máquina local, digite "127.0.0.1".

en: This is the language of the audio stream.
pt_PT: A linguagem do fluxo de áudio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
pt_PT: Esta é a interface principal do VLC. O comportamento predefinido é selecionar automaticamente o melhor módulo disponível.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
pt_PT: Este é o tamanho máximo de pacote de camada aplicacional que pode ser transmitido pela rede (em bytes)

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
pt_PT: Tamanho máximo, em bytes, dos ficheiros temporários que serão usados para armazenar os fluxos com deslocamento de tempo.

en: This is the muxer that will be used for audio.
pt_PT: Este é o multiplexador que irá ser utilizado para o áudio.

en: This is the muxer that will be used for video.
pt_PT: Este é o multiplexador que irá ser utilizado para o vídeo.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
pt_PT: Nome da sessão que será anunciada no SDP (Descritor de Sessão).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
pt_PT: Número de buffers de áudio em que o medidor de potência se apóia. Um número alto de buffers aumentará o tempo de resposta do filtro para um pico, mas o fará menos sensível a variações rápidas.

en: This is the output URI that will be used for audio.
pt_PT: Este é o URI de saída que irá ser utilizado para o áudio.

en: This is the output URI that will be used for video.
pt_PT: Este é o URI de saída que irá ser utilizado para o vídeo.

en: This is the output URL that will be used.
pt_PT: Este é o URI de saída que irá ser usado.

en: This is the output access method that will be used for audio.
pt_PT: Método de acesso de saída que será usado para áudio

en: This is the output access method that will be used for video.
pt_PT: Método de acesso que será usado para vídeo.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
pt_PT: Tamanho relativo das fontes que serão exibidas no vídeo. Se um tamanho absoluto de fonte for especificado, o tamanho relativo será sobreposto.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pt_PT: Este é o método de saída de vídeo usado por VLC. O comportamento predefinido é selecionar o melhor método disponível.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
pt_PT: O nível de detalhe (0=apenas erro e mensagens padrão, 1=avisos, 2=depuração).

en: This is the video codec that will be used.
pt_PT: Este é o codec de vídeo que irá ser utilizado.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
pt_PT: Módulo de codificação de vídeo que será usado (e suas opções associadas).

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
pt_PT: Esta biblioteca produzirá áudio com melhor qualidade em detrimento de maior utilização do CPU (por omissão está ativo)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
pt_PT: Isto limita o número máximo de clientes que se podem ligar ao RTSP VOD. 0 significa que não há limite.

en: This linear gain will be applied in software.
pt_PT: Este ganho linear será aplicado em software.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
pt_PT: Este ganho linear será aplicado ao áudio emitido.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
pt_PT: Este módulo permite-lhe controlar um dispositivo AtmoLight que esteja ligado ao computador.
    O AtmoLight é uma versão avançada do Philips AmbiLight.
    Se necessitar de mais informações, aceda a:
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    Pode obter informações detalhadas sobre a compilação da aplicação e de onde deve obter os componentes necessários.
    Também pode ver as imagens e alguns filmes mostrando um dispositivo em ação.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
pt_PT: Este módulo reproduz o fluxo transcodificado para uma rede via HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
pt_PT: Este módulo reproduz o fluxo transcodificado para uma rede via RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
pt_PT: Este módulo reproduz o fluxo transcodificado para uma rede via RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
pt_PT: Este módulo reproduz o fluxo transcodificado para uma rede via UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
pt_PT: Este módulo encaminha o fluxo transcodificado para uma rede, através do protocolo mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
pt_PT: Este módulo reproduz o fluxo transcodificado para um servidor Icecast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
pt_PT: Este módulo grava o fluxo transcodificado para um ficheiro.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
pt_PT: Este multiplexador está em falta. A utilização deste perfil irá falhar

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
pt_PT: Adiciona um deslocamento (positivo ou negativo) à prioridade pré-definida do VLC. Você pode usar esta opção para definir a prioridade do VLC em relação a outros programas, ou em relação às outras instâncias do VLC.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
pt_PT: Esta opção permite que a interface modifique seu ícone em várias ocasiões.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
pt_PT: Esta opção permite ajustar o título de acordo com o que está sendo reproduzido<br>$a: Artista<br>$b: Álbum<br>$c: Direito de Cópia<br>$t: Título<br>$g: Gênero<br>$n: Número da Trilha<br>$p: Reproduzindo<br>$A: Data<br>$D: Duração<br>$Z: "Reproduzindo" (Retroceder ao Título - Artista)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
pt_PT: Permite especificar a pasta do gerenciador de arquivos do ncurses que será exibida inicialmente.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
pt_PT: Esta opção pode ser usada para alterar o modo como o VLC seleciona seus codecs(métodos de descompressão). Somente usuários avançados devem alterar esta opção, pois ela pode prejudicar a reprodução de todos os seus fluxos.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
pt_PT: Esta opção é útil se você quiser reduzir a latência de leitura de um fluxo

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
pt_PT: Seleciona um algoritmo de redução de mistura de estéreo para monaural que é usado no misturador de canais do fone de ouvido. Proporciona o efeito de estar em uma sala cheia de alto-falantes.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
pt_PT: Esta opção silencia todos os canais, exceto o canal selecionado.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
pt_PT: Inativa o canal. Medido em Hz.

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
pt_PT: Esta página permite modificar o formato de compressão das faixas de áudio ou vídeo. Para alterar o fomato do contentor, siga para a próxima página.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
pt_PT: Permite selecionar como o fluxo de entrada será enviado.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
pt_PT: Esta tela permite selecionar como o fluxo será encapsulado. Dependendo das escolhas anteriores, nem todos os formatos estarão disponíveis.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
pt_PT: Esta página lista todas as definições. Clique em "Concluir" para iniciar a transmissão ou a transcodificação.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
pt_PT: Controla a qualidade versus a velocidade, envolvendo o processo de decisão de estimativa de movimento (menor = mais rápido e maior = melhor qualidade). Faixa de 1 a 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
pt_PT: Este formato de campo de dados será assumido para tipo de campos de dados dinâmicos (entre 96 e 127) se não for possível determiná-lo com mapeamentos fora-de-banda (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
pt_PT: O ficheiro de chave privada (formato PEM) é usado para o TLS no servidor.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
pt_PT: Este programa vem SEM GARANTIA, até à extensão permitida por lei.
    Pode redistribuí-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU;
    consulte o ficheiro com o nome COPYING para detalhes.
    Escrito pela equipa do VideoLAN; consulte o ficheiro AUTHORS.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
pt_PT: Reduz as flutuações no QP após a curva de compressão. Mascara a quantização tempo

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
pt_PT: Reduz as flutuações no QP antes da curva de compressão. Mascara a complexidade temporariamente.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
pt_PT: Exibe a fonte usando "YUV paletizada". Esta opção só é necessária se você quiser codificar em legendas DVB

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
pt_PT: Seleciona o quantizador a ser usado. Valores menores resultam em melhor fidelidade, mas taxas de bits maiores. 26 é um bom valor padrão. Faixa de 0 (sem perdas) a 51.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
pt_PT: Isto seleciona o extra utilizado para reamostragem de áudio.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
pt_PT: Seleciona que protocolo de transporte será usado para o RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
pt_PT: Envia e recebe pacotes RTCP combinados sobre a mesma porta que os pacotes RTP.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
pt_PT: Define o modo de canais de saída de áudio a usar por defeito, sempre que possível (desde que o seu hardware suporte, bem como a emissão de áudio a reproduzir).

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
pt_PT: Esta definição não pode ser alterada porque o modo de ecrã completo nativo está ativado.

en: This setting is deprecated and not used anymore
pt_PT: Esta configuração está obsoleta e não é mais usada

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
pt_PT: Isto especifica a altura em píxeis da emissão de vídeo original.

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
pt_PT: Isto especifica a largura em píxeis da emissão de vídeo original.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
pt_PT: Esta emissão será sempre aberta ao iniciar o VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
pt_PT: Isto irá repor as preferências do VLC media player.
    
    Repare que o VLC irá reiniciar durante o processo, portanto a sua lista de reprodução atual será esvaziada e atividades eventuais de reprodução, transmissão ou transcodificação serão paradas imediatamente.
    
    A coleção multimédia não será afetada.
    
    Tem a certeza que quer continuar?

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
pt_PT: Este assistente permite configurar transmissões simples ou configurações de transcodificação.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
pt_PT: Este assistente apenas concede acesso a um pequeno conjunto de capacidades de emissão e conversão do VLC. Os diálogos Abrir e Guardar/Emitir concedem mais opções.

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
pt_PT: Este assistente irá permitir-lhe transmitir ou converter a sua media para utilizar localmente, na rede privada, ou na Internet.
    Deve começar por verificar se a fonte coincide com o que quer que seja a sua entrada e prima o botão "Seguinte" para continuar.

en: Threads
pt_PT: Processos

en: Three component motion estimation
pt_PT: Componente de árvore de estimativa de movimento

en: Threshold
pt_PT: Limite

en: Threshold level
pt_PT: Nível de limite

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
pt_PT: Limiar a ser utilizado para disparar um alarme. Se o nível de áudio estier abaixo do limiar durante este tempo, um alarme será ativado (padrão 0.1).

en: Tibetan
pt_PT: Tibetano

en: Ticker text
pt_PT: Texto marcador

en: Tiger rendering defaults
pt_PT: Padrões de exibição do Tiger

en: Time
pt_PT: Tempo

en: Time Control
pt_PT: Controlo de tempo

en: Time Slider
pt_PT: Barra deslizante de duração

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
pt_PT: Opção de sincronização de tempo para saída. Se habilitado, o fluxo será exibido como de costume. Senão, será exibido o mais rápido possível.

en: Time Synchronized output
pt_PT: Saída sincronizada

en: Time Toolbar
pt_PT: Barra de duração

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
pt_PT: Janela de tempo durante a qual o nível de áudio é medido para detecção de silêncio em ms. Se o nível de áudio estiver abaixo do limiar durante esse tempo, um alarme é enviado (padrão 5000).

en: Time between two alarm messages in ms
pt_PT: Tempo entre duas mensagens de alarme em ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
pt_PT: Intervalo entre duas mensagens de alarme em ms. Usado para evitar saturação no alarme (padrão 2000).

en: Time code
pt_PT: Código de tempo

en: Time code subpicture elementary stream generator
pt_PT: Gerar códigos de subimagens da transmissão elementar

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
pt_PT: Tempo em milissegundos do atraso médio.

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
pt_PT: Tempo em milissegundos da profundidade de varredura. Portanto, a faixa de varredura será o tempo de atraso +/- a profundidade de varredura.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
pt_PT: Tempo que leva para uma cor ser totalmente modificada. Previne o efeito piscante.

en: Time window to use in ms
pt_PT: Janela temporal a utilizar em ms

en: Time:
pt_PT: Tempo:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
pt_PT: Comprimento de tempo após o qual, assumimos que não há nenhum sinal.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
pt_PT: Comprimento de tempo após o qual, assumimos que não há nenhum signal.
    Após este atraso escurecemos o vídeo.

en: Timeout
pt_PT: Limites

en: Timeout (ms)
pt_PT: Tempo-limite (ms)

en: Timeshift directory
pt_PT: Diretório timeshift

en: Timeshift granularity
pt_PT: Granularidade do deslocamento de tempo

en: Title
pt_PT: Título

en: Title %i%s
pt_PT: Título %i%s

en: Title display mode
pt_PT: Modo de exibição do título

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
pt_PT: Modo de exibição de título. O padrão é 0 (oculto) se o feed tem uma imagem e as imagens de feeds estiverem habilitadas. Caso contrário, será 1.

en: Title font
pt_PT: Fonte do título

en: Title metadata
pt_PT: Meta-dados do título

en: Title to put in ASF comments.
pt_PT: Título dos comentários ASF.

en: To
pt_PT: Para

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
pt_PT: Para abrir um fluxo de rede comum (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), digite a URL no campo acima. Se desejar abrir um fluxo RTP ou UDP, pressione o botão abaixo.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
pt_PT: Para obter ajuda mais completa, use '-H'.

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
pt_PT: Para selecionar a polarização do transponder, uma voltagem diferente é normalmente aplicada ao bloco de baixo ruído downconverter (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
pt_PT: Para parar a emissão e reestabelecer os controlos normais, clique novamente no botão <i>Abrir emissão</i>.

en: Toggle Fullscreen mode
pt_PT: Alternar modo de ecrã completo

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
pt_PT: Alternar entre modos normal/ciclo/repetir da lista de reprodução

en: Toggle Transparency
pt_PT: Alternar transparência

en: Toggle autoscaling
pt_PT: Alternar ajuste automático

en: Toggle deinterlacing
pt_PT: Alternar desentrelaçamento

en: Toggle playlist
pt_PT: Alternar lista de reprodução

en: Toggle random playlist playback
pt_PT: Alterna a reprodução aleatória da lista de reprodução

en: Toggle subtitle track visibility.
pt_PT: Alternar visibilidade da faixa de legendas.

en: Toggle subtitles
pt_PT: Alternar legendas

en: Toggle the video in fullscreen
pt_PT: Alternar modo de ecrã completo

en: Toggle the video out fullscreen
pt_PT: Alterna o vídeo entre o modo de ecrã completo ou janela

en: Toggle wallpaper mode in video output
pt_PT: Alternar modo de ecrã completo na saída de vídeo

en: Toggle wallpaper mode in video output.
pt_PT: Alternar modo de papel de parede na saída de vídeo.

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
pt_PT: Tolerância em percentagem do método do "avbr" (Average Variable BitRate). (ex. 10 com um bitrate de 800 kpbs significa que o codificador tenta não ir acima dos 880 kpbs e abaixo dos 730 kpbs. O alvo de precisão só é atingido depois de um certo período de convergência. Veja os parâmetros de convergência.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
pt_PT: Tolerância da mesclagem com a tela azul em variações de cores para o plano U. Um valor entre 10 e 20 parece bom.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
pt_PT: Tolerância da mesclagem com a tela azul em variações de cores para o plano V. Um valor entre 10 e 20 parece bom.

en: Tonga (Tonga Islands)
pt_PT: Tonga (Ilhas Tonga)

en: Tool
pt_PT: Ferramenta

en: Toolbar Elements
pt_PT: Elementos da barra de ferramentas

en: Toolbar position:
pt_PT: Posição da barra de ferramentas:

en: Toolbars Editor
pt_PT: Editor da barra de ferramentas

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
pt_PT: Sem som

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
pt_PT: Restaurar som

en: Top
pt_PT: Topo

en: Top Menu
pt_PT: Menu superior

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
pt_PT: Coordenada superior do canto superior esquerdo do subecrã.

en: Top left corner X coordinate
pt_PT: Coordenada X do canto superior esquerdo

en: Top left corner Y coordinate
pt_PT: Coordenada Y do canto superior esquerdo

en: Top-Left
pt_PT: Canto superior esquerdo

en: Top-Right
pt_PT: Canto superior direito

en: Total height of the mosaic, in pixels.
pt_PT: Altura total do mosaico, em pixels.

en: Total pixel height of the peak items.
pt_PT: Altura total de píxeis dos itens do pico.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
pt_PT: Largura total do mosaico, em pixels.

en: Total/Remaining time
pt_PT: Tempo total/restante

en: Track
pt_PT: Faixa

en: Track ID
pt_PT: ID da faixa

en: Track Number
pt_PT: Número da faixa

en: Track Synchronisation
pt_PT: Sincronização de faixa

en: Track Synchronization
pt_PT: Sincronização de faixa

en: Track number
pt_PT: Número da faixa

en: Track replay gain
pt_PT: Normalização de faixa

en: Track settings
pt_PT: Definições da faixa

en: Track size (in sectors)
pt_PT: Tamanho da faixa (em setores)

en: Tracks
pt_PT: Faixas

en: Traditional Chinese (Big5)
pt_PT: Chinês Tradicional (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
pt_PT: Chinês Tradicional Unix (EUC-TW)

en: Transcode
pt_PT: Transcodificação

en: Transcode audio
pt_PT: Transcodificar áudio

en: Transcode stream output
pt_PT: Saída da emissão transcodificada

en: Transcode video
pt_PT: Transcodificar vídeo

en: Transcode/Save to file
pt_PT: Converter/guardar para ficheiro

en: Transcoding Options
pt_PT: Opções de transcodificação

en: Transcoding options
pt_PT: Opções de conversão

en: Transcript
pt_PT: Transcrição

en: Transform
pt_PT: Transformar

en: Transform type
pt_PT: Tipo de transformação

en: Transformation
pt_PT: Transformação

en: Transmission mode
pt_PT: Modo de transmissão

en: Transparency
pt_PT: Transparência

en: Transparency mask
pt_PT: Máscara de transparência

en: Transparency of the bargraph
pt_PT: Transparência do gráfico de barras

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
pt_PT: A transparência padrão de fundo, se um fluxo Kate não especificar uma cor de fundo a ser usada.

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
pt_PT: Transparência da cor padrão de fonte se fluxos Kate não especificarem uma cor de fonte padrão a ser usada.

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
pt_PT: Transparência das imagens de primeiro plano do mosaico. 0 significa transparente e 255 opaco (padrão).

en: Transparency of the mosaic picture.
pt_PT: Transparência da figura em mosaico.

en: Transparent
pt_PT: Transparente

en: Transponder symbol rate
pt_PT: Taxa de símbolos do transponder

en: Transponder/multiplex frequency
pt_PT: Frequência do Transponder/combinador

en: Transport protocol
pt_PT: Protocolo de transporte

en: Transport stream ID
pt_PT: ID do fluxo de transporte

en: Treat as a pipe rather than as a file
pt_PT: Tratar como canal em vez de ficheiro

en: Treble adjustment of the audio input.
pt_PT: O ajuste de agudos da entrada áudio.

en: Treble level
pt_PT: Nível de agudos

en: Trellis RD quantization
pt_PT: Quantização RD em grade

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
pt_PT: Quantização RD em grade: - 0: desabilitado - 1: habilitado somente no final da codificação de um MB - 2: ativado em todos as decisões de modo Requer CABAC.

en: Trellis quantization
pt_PT: Quantização trellis

en: Trickplay Reverse
pt_PT: Reprodução Reversa da Reprise

en: Trigger button
pt_PT: Botão disparador

en: Trigger button for mouse gestures.
pt_PT: Botão de ativação para gestos de rato.

en: Trust MPEG timestamps
pt_PT: Confiar nos marcadores de tempo do MPEG

en: Trust in-stream PCR
pt_PT: Confie na emissão PCR

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
pt_PT: Tenta corrigir alguns defeitos: 1 auto detecção 2 msmpeg4 antigo 4 xvid entrelaçado 8 ump4 16 sem espaçamento 32 ac vlc 64 formato cromático Qpel. Pode ser um somatório de valores. Por exemplo, para corrigir "ac vlc" e "ump4", digite 40.

en: Try to parse the announce
pt_PT: Tentar ler o anúncio

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
pt_PT: Tentar usar aceleração por hardware para conversões YUV->RGB. Esta opção não tem efeito algum quando se está usando overlays.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
pt_PT: Tenta usar memória tripla quando estiver usando sobreposições YUV, o que resulta em uma qualidade de vídeo muito melhor (sem quebras).

en: Tuner
pt_PT: Sintonizador

en: Tuner Frequency
pt_PT: Frequência do Sintonizador

en: Tuner TV Channel
pt_PT: Sintonizador de canal de TV

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
pt_PT: Seleção monoaural/estéreo do sintonizador e seleção de faixa.

en: Tuner card
pt_PT: Placa sintonizadora

en: Tuner country code
pt_PT: Código do país do sintonizador

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
pt_PT: Frequência do sintonizador em Hz ou KHz (veja a saída de depuração)

en: Tuner input type
pt_PT: Tipo de entrada do sintonizador

en: Tuner properties
pt_PT: Propriedades do sintonizador

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
pt_PT: Túnel RTSP e RTP sobre HTTP

en: Turkish
pt_PT: Turco

en: Turkish (ISO 8859-9)
pt_PT: Turco (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
pt_PT: Turco (Windows-1254)

en: Turn off all warning and information messages.
pt_PT: Silenciar todas as mensagens de informação e aviso.

en: Two bookmarks have to be selected.
pt_PT: Foram selecionados dois marcadores.

en: Two pass
pt_PT: Dois passos

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type 'pause' to continue.
pt_PT: Escreva 'pause' para continuar.

en: Type:
pt_PT: Tipo:

en: UDP Multicast
pt_PT: Multicast UDP

en: UDP Unicast
pt_PT: Unicast RTP

en: UDP input
pt_PT: Entrada UDP

en: UDP receive buffer size (bytes)
pt_PT: Tamanho do buffer de receção UDP (bytes)

en: UDP stream output
pt_PT: Saída de emissão UDP

en: UDP timeout (in ms)
pt_PT: Limites UDP (em ms)

en: UNIX socket command input
pt_PT: Entrada de comandos por socket UNIX

en: URL description
pt_PT: Descrição de URL

en: URL metadata
pt_PT: Meta-dados do URL

en: URL with information about the stream or your channel.
pt_PT: URL com as informações sobre a transmissão ou o seu canal.

en: USF subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de legendas USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
pt_PT: Deteção automática de legendas UTF-8

en: Ukrainian
pt_PT: Ucraniano

en: Ukrainian (KOI8-U)
pt_PT: Ucraniano (KOI8-U)

en: Ulead DV audio decoder
pt_PT: Descodificador de áudio Ulead DV

en: Ultra-wideband (32kHz)
pt_PT: Ultra banda larga (32KHz)

en: Un-Zoom
pt_PT: Restaurar ampliação

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
pt_PT: Número do LNB DiSEqC independente

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
pt_PT: Amostras de áudio descomprimidas (podem ser usadas com WAV)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
pt_PT: Restaurar um pixel da base do vídeo

en: Uncrop one pixel from the left of the video
pt_PT: Restaurar um pixel da esquerda do vídeo

en: Uncrop one pixel from the right of the video
pt_PT: Restaurar um pixel da direta do vídeo

en: Uncrop one pixel from the top of the video
pt_PT: Restaurar um pixel do topo do vídeo

en: Undefined
pt_PT: Não definido

en: Unidentified codec
pt_PT: Codificador não identificado

en: Uninstall
pt_PT: Desinstalar

en: Uninstall Windows Service
pt_PT: Desinstalar Serviço Windows.

en: Uninstall the Service and exit.
pt_PT: Desinstalar Serviço Windows e sair.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
pt_PT: Nome de rede exclusivo no System Tuning Spaces

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
pt_PT: Frequência da comutação universal LNB (KHz)

en: Universal Plug'n'Play
pt_PT: Plug'n'Play Universal

en: Universal, Chinese (GB18030)
pt_PT: Universal, Chinês (GB18030)

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unknown Video
pt_PT: Vídeo desconhecido

en: Unknown category
pt_PT: Categoria desconhecida

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
pt_PT: Comando desconhecido `%s'. Escreva `help' para ajuda.

en: Unknown error
pt_PT: Erro desconhecido

en: Unknown type
pt_PT: Tipo desconhecido

en: Unset
pt_PT: Desativar

en: Unspecified
pt_PT: Não especificado

en: Unspecified (0V)
pt_PT: Não especificado (0V)

en: Unsubscribe
pt_PT: Cancelar assinatura

en: Untitled
pt_PT: Sem título

en: Up
pt_PT: Cima

en: Upconvert
pt_PT: Conversor de escala

en: Update
pt_PT: Atualização

en: Update VLC media player
pt_PT: Atualizar o VLC media player

en: Update the tree
pt_PT: Atualizar a árvore

en: Upstream rate
pt_PT: Taxa de envio

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
pt_PT: Utilização: %s [opções] [fluxo] ... (\n) Você pode especificar vários fluxos na linha de comandos. (\n) Elas serão colocadas na lista de reprodução. (\n)  O primeiro item especificado será reproduzido primeiro. (\n) (\n) Estilos de opções: (\n)  --opção Uma opção global que é definida durante a duração do programa. (\n)  -opção Uma versão de uma única letra de uma versão global --opção.(\n)  :opção Uma opção que só se aplica ao fluxo directamente antes dele (\n)  e que sobrepõe as configurações anteriores. (\n)  (\n)  Sintaxe do fluxo MRL: (\n) [[access][/demux]://]URL[@[título][:capítulo][-[título][:capítulo]]] (\n)  [:opção=valor ...] (\n) (\n) Muitas das opções globais --opções podem ser usadas também como :opção MRL específicas. (\n) Vários pares :opção=valor podem ser especificados. (\n) (\n) Sintaxe da URL: (\n)  file://path/file Arquivo de média http://ip[:porta]/arquivo URL HTTP (\n) ftp://ip[:porta]/arquivo URL FTP (\n) mms://ip[:porta]/arquivo URL MMS (\n) screen:// Captura de ecrã (\n) dvd://[dispositivo][@dispositivo_bruto] Leitor de DVD (\n) vcd://[dispositivo] Leitor de VCD cdda://[dispositivo] Leitor de CD de áudio (\n)  udp://[[<endereço de origem>]@[<endereço do serviço>][:<porta do serviço>]] (\n)  fluxo UDP enviado por um servidor de transmissão (\n)  vlc://pause:<segundos> Pausa a lista de reprodução por um certo tempo (\n)  vlc://quit Item especial para encerrar o VLC (\n) (\n)

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
pt_PT: Utilizar menus Blu-Ray. Se inativa, o filme será iniciado imediatamente.

en: Use DecodeBin
pt_PT: Usar DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
pt_PT: Usar os sensores de movimento HDAPS, AMS, APPLESMC ou UNIMOTION para rotacionar o vídeo

en: Use Periodic Intra Refresh
pt_PT: Usar Atualização Intra Periódica

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
pt_PT: Usa Atualização Intra Periódica em vez de quadros IDR

en: Use Psy-optimizations
pt_PT: Usar otimizações Psy

en: Use RTP over RTSP (TCP)
pt_PT: Utilizar RTP sobre RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
pt_PT: Usar S/PDIF se disponível

en: Use Software White adjust
pt_PT: Usar ajuste de branco do programa

en: Use Tiger for rendering
pt_PT: Utilizar Tiger para rendederização

en: Use VLC frequency bands
pt_PT: Utilizar frequência de bandas VLC

en: Use VLC pace
pt_PT: Usar o pace do VLC

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
pt_PT: Usar taxa de bits variável. O padrão é usar a taxa de bits constante (CBR).

en: Use YUVP renderer
pt_PT: Utilizar processador YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
pt_PT: Usar uma imagem local como logotipo sobre o vídeo

en: Use a plugins cache
pt_PT: Utilizar cache de extras

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
pt_PT: A utilização de uma cache de extras acelera o arranque do VLC.

en: Use a skinned playlist
pt_PT: Utilizar lista de reprodução com tema

en: Use a sub&title file
pt_PT: U&tilizar um ficheiro de legendas

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
pt_PT: Usar todas as otimizações visuais que podem piorar ambos o PSNR e o SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
pt_PT: Usa um canal alfa da imagem como máscara de transparência.

en: Use assembler CPU optimizations.
pt_PT: Utilizar otimizações do CPU.

en: Use chapter codecs found in the segment.
pt_PT: Usa codificadores de capítulos encontrados no segmento.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
pt_PT: Usar chroma como parte do processo de estimativa de movimento

en: Use custom skin
pt_PT: Utilizar esquema personalizado

en: Use downmix algorithm
pt_PT: Utilizar algoritmo downmix

en: Use float32 output
pt_PT: Utilizar saída float32

en: Use hardware YUV->RGB conversions
pt_PT: Utilizar hardware para conversões YUV->RGB

en: Use hardware blending support
pt_PT: Usar suporte à combinação por hardware

en: Use input chroma unaltered
pt_PT: Usar formato cromático de entrada inalterado

en: Use keyframes
pt_PT: Usar keyframes

en: Use large text for list views
pt_PT: Utilizar texto grande para as visualizações da lista

en: Use mb-tree ratecontrol
pt_PT: Usar árvore-mb sobre o controle de taxa

en: Use media library
pt_PT: Utilizar coleção multimédia

en: Use motion sensors
pt_PT: Utilizar sensores de movimento

en: Use muxers rate control mechanism
pt_PT: Usar mecanismo de controle de taxa de combinadores

en: Use native style
pt_PT: Utilizar estilo nativo

en: Use only one instance when started from file manager
pt_PT: Utilizar apenas uma instância se iniciado a partir do gestor de ficheiros

en: Use playback control?
pt_PT: Utilizar controlo de playback?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
pt_PT: Usa opções de lista de reprodução, geralmente usadas para prevenir descarte de ads, para detectar ads e evitar adicioná-los à lista de reprodução.

en: Use randomized IV for encryption
pt_PT: Use IV aleatório para a encriptação

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
pt_PT: Usa um modo de tempo real adequado para ser usado como uma entrada principal e entradas de tempo real escravas.

en: Use recovery points to close GOPs
pt_PT: Usar pontos de recuperação para fechar GOPs

en: Use sequential numbers instead of timestamps
pt_PT: Utilize números sequenciais em vez de data e hora

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
pt_PT: Utilizar números sequenciais em vez de informações de data e hora para a numeração capturas.

en: Use subtitle file
pt_PT: Utilizar um ficheiro de legendas

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
pt_PT: Usar a matriz de quantização da codificação MPEG4. Geralmente obtém imagens com aparência melhor, enquanto mantém compatibilidade com os decodificadores padrão MPEG2.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
pt_PT: Use o protocolo Metacube. É necessário para transmitir para o refletor Cubemap.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
pt_PT: Utiliza as preferências avançadas para configurar um valor personalizado de cache para cada módulo de acesso.

en: Use the stream PCR as a reference.
pt_PT: Use a emissão PCR como referência.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
pt_PT: Emitir para um grupo dinâmico de computadores numa rede habilitada para multicast. Este é o método mais eficiente para emitir para vários computadores, mas não funciona através da Internet. Cabeçalhos RTP serão adicionados à emissão

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
pt_PT: Emitir para um grupo dinâmico de computadores numa rede habilitada para multicast. Este é o método mais eficiente para emitir para vários computadores, mas não funciona através da Internet.

en: Use this to stream to a single computer.
pt_PT: Utilizar esta emissão para um único computador.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
pt_PT: Emitir para um único computador. Cabeçalhos RTP serão adicionados à emissão

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
pt_PT: Utilize isto para transmitir para vários computadores utilizando o protocolo Microsoft MMS. Este protocolo é utilizado como o método de transporte por muitos softwares da Microsoft. Observe que apenas uma pequena parte do protocolo MMS é suportada (MMS encapsulado em HTTP).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
pt_PT: Usar isto para emitir para vários computadores. Este método é menos eficiente, dado que o servidor precisa de emitir várias vezes, mas é geralmente o mais compatível.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
pt_PT: Utilize esta opção se souber que a sua emissão está (ou não) codificada com a tecnologia Dolby Surround, mas a sua deteção não está a funcionar corretamente. Mesmo que a emissão não esteja codificada com Dolby Surround, ativar esta opção deve melhorar o som, especialmente quando combinado com o misturador de canais de auscultador.

en: Use track length as maximum unit in seek?
pt_PT: Utilizar duração da faixa como unidade máxima de procura?

en: Use triple buffering for overlays
pt_PT: Usar buffer triplo em overlays

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
pt_PT: Usar códigos de comprimento variável. Útil para taxas de bit muito altas

en: Use video buffers in system memory
pt_PT: Usar buffers de vídeo na memória do sistema

en: Used for statistics.
pt_PT: Usado para estatísticas.

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User Agent
pt_PT: Identificação do Programa

en: User name
pt_PT: Nome de utilizador

en: User name that will be requested to access the stream.
pt_PT: Nome do usuário que será solicitado para acessar o fluxo.

en: User name that will be used for the connection.
pt_PT: Nome do utilizador que irá ser utilizado na ligação.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
pt_PT: Nome de utilizador a usar na ligação ao proxy SOCKS

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Username:
pt_PT: Nome de utilizador:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
pt_PT: Utiliza a infraestrutura GStreamer para descodificar os itens multimédia

en: Uzbek
pt_PT: Uzbeque

en: V&iew
pt_PT: Ver

en: V-plane color
pt_PT: Cor V-plane

en: VA-API video decoder via DRM
pt_PT: Descodificador de vídeo de VA-API através de DRM

en: VA-API video decoder via X11
pt_PT: Descodificador de vídeo de VA-API através do X11

en: VBI & Teletext
pt_PT: VBI & Teletexto

en: VBI and Teletext decoder
pt_PT: Descodificador de Teletexto e VBI

en: VBI capture device
pt_PT: Dispositivo de captura VBI

en: VBR Quality
pt_PT: Qualidade VBR

en: VBR mode
pt_PT: Modo VBR

en: VBV buffer
pt_PT: Buffer VBV

en: VC-1 packetizer
pt_PT: Packetizer VC-1

en: VC1 video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo VC1

en: VC2 Low Delay Profile
pt_PT: Perfil de Baixo Atraso VC2

en: VC2 Main Profile
pt_PT: Perfil Principal do VC2

en: VC2 Simple Profile
pt_PT: Perfil Simplificado do VC2

en: VCD Format
pt_PT: Formato VCD

en: VCD device
pt_PT: Dispositivo VCD

en: VCD input
pt_PT: Entrada VCD

en: VDA output pixel format
pt_PT: Formato de pixel de saída VDA

en: VDPAU adjust video filter
pt_PT: Filtro de ajuste de vídeo VDPAU

en: VDPAU deinterlacing filter
pt_PT: Filtro de desentrelace VDPAU

en: VDPAU output
pt_PT: Saída VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
pt_PT: Filtro de aperfeiçoamento de vídeo VDPAU

en: VDPAU surface conversions
pt_PT: Conversões de superfície VDPAU

en: VDPAU video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo VDPAU

en: VDR Cut Marks
pt_PT: Marcas de edição em VDR

en: VDR recordings
pt_PT: Gravações VDR

en: VHS movie
pt_PT: Filme VHS

en: VHS movie effect video filter
pt_PT: Filtro efeito de filme VHS

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
pt_PT: O VLC pode evitar a criação de legenda de janela, frames, etc... em torno do vídeo, originado uma janela "mínima".

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
pt_PT: O VLC pode procurar online artes de álbum e metadados para enriquecer a sua experiência de reprodução, fornecendo, por exemplo, informações sobre a faixa quando reproduzir CDs de áudio. Para fornecer essa funcionalidade, o VLC enviará informações sobre o seu conteúdo para serviços confiáveis de forma anónima.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
pt_PT: O VLC pode mostrar mensagens num vídeo. Isto é chamado de OSD (Exibição no ecrã).

en: VLC can't recognize the input's format
pt_PT: O VLC não consegue reconhecer o formato de entrada.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
pt_PT: O VLC não pode abrir qualquer dispositivo de captura. Verifique o log de erro para mais detalhes.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
pt_PT: O VLC não pode definir o título do DVD. Possivelmente, não é possível decifrar todo o disco.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
pt_PT: O VLC não se consegui ligar a "%s:%d".

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
pt_PT: O VLC não estebeleceu ligação ao EyeTV.
    Certifique-se que o extra VLC EyeTV está instalado.

en: VLC could not connect with the given server.
pt_PT: VLC não conseguiu ligar-se ao servidor designado.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
pt_PT: O VLC não conseguiu descodificar o formato "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
pt_PT: O VLC não conseguiu identificar o codificador de áudio ou vídeo

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
pt_PT: VLC não conseguiu abrir o codificador %4.4s %s .

en: VLC could not open the %s module.
pt_PT: O VLC não conseguiu abrir o módulo %s.

en: VLC could not open the decoder module.
pt_PT: VLC não conseguiu abrir o módulo descodificador.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
pt_PT: O VLC não conseguiu abrir o ficheiro "%s" (%s).

en: VLC could not open the file "%s": %s
pt_PT: O VLC não conseguiu abrir o ficheiro "%s": %s

en: VLC could not read the file (%s).
pt_PT: O VLC não conseguiu ler o ficheiro (%s).

en: VLC could not read the file: %s
pt_PT: O VLC não conseguiu ler o ficheiro: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
pt_PT: VLC falhou ao carregar o cabeçalho ASF.

en: VLC is started from file association
pt_PT: VLC arranca a partir de associação de ficheiro

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
pt_PT: VLC não consegue abrir o MRL '%s'. Verifique os detalhes no registo.

en: VLC media playback
pt_PT: Reprodução multimédia VLC

en: VLC media player - Web Interface
pt_PT: VLC media player - Interface Web

en: VLC media player Help
pt_PT: Ajuda do VLC media player

en: VLC media player Help...
pt_PT: Ajuda do VLC media player...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
pt_PT: VLC media player e VideoLAN são marcas registadas da VideoLAN Association.

en: VLC media player updates
pt_PT: Atualizações do Reprodutor de Médias VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
pt_PT: O VLC normalmente usa fontes livres para exibição, mas esta opção permite o uso de svg, por exemplo.

en: VLC preferences
pt_PT: Preferências do VLC

en: VLC skins website
pt_PT: Sítio de temas do VLC

en: VLC version %s (%s)
pt_PT: Versão do VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
pt_PT: O VLC não conseguiu guardar os metadados.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
pt_PT: VLC vai continuar a reproduzir o item corrente na lista de reprodução.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
pt_PT: VLC vai continuar a reproduzir a lista de reprodução indefinidamente.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
pt_PT: O VLC irá interromper e continuar os reprodutores de música suportados ao reproduzir.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
pt_PT: VLC vai reproduzir aleatoriamente ficheiros na lista de reprodução até interrupção.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
pt_PT: O VLC será iniciado como ícone na sua barra de tarefas

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
pt_PT: O VLC irá guardar a posição de reprodução dos últimos 30 itens reproduzidos. Se reabrir um desses, a reprodução irá continuar.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
pt_PT: A ligação de VLC ao servidor designado foi rejeitada.

en: VLC's implementation of Video On Demand
pt_PT: Implementação VLC do Vídeo On Demand

en: VLM Batch Commands
pt_PT: Comandos de lote do VLM

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
pt_PT: Configurações VLM (*.vlm);;Todos (*.*)

en: VLM configuration file
pt_PT: Ficheiro de configuração VLM

en: VLM configurator
pt_PT: Configurador do VLM

en: VNC Host
pt_PT: Servidor VNC

en: VNC Password
pt_PT: Palavra-passe VNC

en: VNC Port
pt_PT: Porta VNC

en: VNC client access
pt_PT: Acesso cliente VNC

en: VNC hostname or IP address.
pt_PT: Nome do servidor VNC ou endereço IP.

en: VNC password.
pt_PT: A palavra-passe VNC.

en: VNC poll interval
pt_PT: Intervalo de análise do VNC

en: VNC polling
pt_PT: Análise do VNC

en: VNC port number.
pt_PT: Número da porta do VNC.

en: VOC demuxer
pt_PT: Desmultiplexador VOC

en: Value to adjust dts by
pt_PT: Valor para ajustar o dts

en: Variance
pt_PT: Variância

en: Variance of the gaussian noise
pt_PT: Variância do ruído gaussiano

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
pt_PT: Vários codificadores/descodificadores de áudio e vídeo providos pela biblioteca FFmpeg. Inclui (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, VD, MJPEG e outros codificadores

en: Verbosity
pt_PT: Detalhes

en: Verbosity (0,1,2)
pt_PT: Detalhe (0,1,2)

en: Version
pt_PT: Versão

en: Version %1
pt_PT: Versão %1

en: Vertical flip
pt_PT: Inversão vertical

en: Vertical slices per frame
pt_PT: Pedaços verticais por quadro

en: Very Low Definition (240 lines)
pt_PT: Definição muito baixa (240 linhas)

en: Very short backwards jump
pt_PT: Retrocesso muito curto

en: Very short forward jump
pt_PT: Salto muito curto para a frente

en: Very short jump length
pt_PT: Salto muito curto

en: Very short jump length, in seconds.
pt_PT: Salto muito curto, em segundos.

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Video &Track
pt_PT: &Faixa de vídeo

en: Video Auto Scaling
pt_PT: Ajuste automático de vídeo

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
pt_PT: Entrada Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Callback data
pt_PT: Dados de callback de vídeo

en: Video Capture height
pt_PT: Altura da captura de vídeo

en: Video Capture height in pixel
pt_PT: A largura da captra de vídeo, em pixeis.

en: Video Capture width
pt_PT: Largura da captura de vídeo

en: Video Capture width in pixel
pt_PT: A largura da captra de vídeo, em pixeis.

en: Video Decode Acceleration Framework (VDA)
pt_PT: Infraestrutura Video Decode Acceleration (VDA)

en: Video Effects
pt_PT: Efeitos de vídeo

en: Video Effects...
pt_PT: Efeitos vídeo...

en: Video FPS
pt_PT: FPS do vídeo

en: Video Files
pt_PT: Ficheiros de vídeo

en: Video Manager
pt_PT: Gestor de vídeo

en: Video On Demand ( VOD )
pt_PT: Vídeo por pedido( VOD )

en: Video PID
pt_PT: PID de vídeo

en: Video Settings
pt_PT: Definições de vídeo

en: Video Track
pt_PT: Faixa de vídeo

en: Video X coordinate
pt_PT: Coordenada X de vídeo

en: Video Y coordinate
pt_PT: Coordenada Y de vídeo

en: Video alignment
pt_PT: Alinhamento de vídeo

en: Video bitrate
pt_PT: Taxa de bits do vídeo

en: Video bitrate tolerance
pt_PT: Tolerância para taxa de dados do vídeo

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
pt_PT: A tolerância para a taxa de dados de dados do vídeo, em kbit/s.

en: Video capture
pt_PT: Captura vídeo

en: Video capture (Video4Linux)
pt_PT: Captura de vídeo (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
pt_PT: Controlos de captura de vídeo (se suportado pelo dispositivo)

en: Video capture device
pt_PT: Dispositivo de captura de vídeo

en: Video capture device node.
pt_PT: Nó do dispositivo de captura de vídeo

en: Video codec
pt_PT: Codificador de vídeo

en: Video codecs
pt_PT: Codecs de Vídeo

en: Video connection
pt_PT: Ligação de vídeo

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
pt_PT: Conexão de vídeo a ser usada em capturas com DeckLink. Valores válidos: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Deixe sem preencher para adotar o padrão da placa.

en: Video cropping
pt_PT: Aparar vídeo

en: Video cropping filter
pt_PT: Filtro de corte de vídeo

en: Video decoder using Android MediaCodec
pt_PT: Descodificador de vídeo que utiliza o Android MediaCodec

en: Video device
pt_PT: Dispositivo de vídeo

en: Video device name
pt_PT: Nome do dispositivo de vídeo

en: Video encoder
pt_PT: Codificador de vídeo

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
pt_PT: Codificador de vídeo (usando OpenMAX IL)

en: Video filter
pt_PT: Filtro de vídeo

en: Video filter module
pt_PT: Módulo de filtro do vídeo

en: Video filtering using a chain of video filter modules
pt_PT: Filtragem de vídeo usando uma cadeia de módulos de filtragem de vídeo

en: Video filters are used to process the video stream.
pt_PT: Os filtros de vídeo são utilizados para processar a transmissão de vídeo.

en: Video filters will be applied to the video stream.
pt_PT: Os filtros de vídeo serão aplicados na emissão de vídeo.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
pt_PT: Filtros de vídeo serão aplicados aos fluxos de vídeo (após as sobreposições serem aplicadas). É possível informar uma lista de filtros separados por dois-pontos.

en: Video frame-rate
pt_PT: Taxa de frames do vídeo

en: Video height
pt_PT: Altura do vídeo

en: Video input
pt_PT: Entrada de vídeo

en: Video input chroma format
pt_PT: Formato chroma de entrada de vídeo

en: Video input frame rate
pt_PT: Taxa de frames da entrada de vídeo

en: Video input pin
pt_PT: Pin de entrada vídeo

en: Video memory
pt_PT: Memória de vídeo

en: Video memory buffer height.
pt_PT: Altura do buffer de memória de vídeo.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
pt_PT: Dilatação do buffer de memória de vídeo em bytes.

en: Video memory buffer width.
pt_PT: Largura do buffer de memória de vídeo.

en: Video memory output
pt_PT: Saída de memória de vídeo

en: Video mode
pt_PT: Modo de vídeo

en: Video output
pt_PT: Saída de vídeo

en: Video output URL
pt_PT: URL de saída de vídeo

en: Video output access method
pt_PT: Método de acesso de saída de vídeo

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
pt_PT: Saída de vídeo para o Windows 7/Windows Vista com atualização de plataforma

en: Video output module
pt_PT: Módulo de saída de vídeo

en: Video output modules
pt_PT: Módulos de saída de vídeo

en: Video output muxer
pt_PT: Multiplexador de saída de vídeo

en: Video output pin
pt_PT: Pin de saída vídeo

en: Video pictures blending
pt_PT: Imagens de vídeo a juntarem-se

en: Video port
pt_PT: Porta vídeo

en: Video post processing filter
pt_PT: Filtro de pós-processamento de vídeo

en: Video postrender callback
pt_PT: Chamada de pós-exibição de vídeo

en: Video prerender callback
pt_PT: Chamada de pré-exibição de vídeo

en: Video quality post-processing level
pt_PT: Nível de qualidade de pós-processamento de vídeo

en: Video scale
pt_PT: Escala do vídeo

en: Video scaling
pt_PT: Dimensionamento do vídeo

en: Video scaling factor
pt_PT: Fator de escala de vídeo

en: Video scaling filter
pt_PT: Filtro de dimensionamento de vídeo

en: Video settings
pt_PT: Definições do Vídeo

en: Video size
pt_PT: Tamanho do vídeo

en: Video snapshot directory (or filename)
pt_PT: Diretório para capturas de ecrã (ou nome de ficheiro)

en: Video snapshot file prefix
pt_PT: Prefixo para a captura de ecrã

en: Video snapshot format
pt_PT: Formato da captura de ecrã

en: Video snapshot height
pt_PT: Altura da captura de ecrã

en: Video snapshot width
pt_PT: Largura da captura de ecrã

en: Video snapshots
pt_PT: Miniaturas de vídeo

en: Video splitter module
pt_PT: Módulo divisor de vídeo

en: Video standard
pt_PT: Padrão de vídeo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
pt_PT: Vídeo Standard (Predefinido, SECAM, PAL, ou NTSC).

en: Video title
pt_PT: Título de vídeo

en: Video transformation filter
pt_PT: Filtro de transformação de vídeo

en: Video width
pt_PT: Largura de vídeo

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
pt_PT: O vídeo será embutido nesta janela preexistente. Se o valor for nulo, uma nova janela será criada.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
pt_PT: O vídeo será exibido neste ecrã X11. Se um valor não for preenchido, o valor padrão de tela será usado.

en: Video4Linux compressed A/V input
pt_PT: Entrada A/V comprimida Video4Linux

en: Video4Linux input
pt_PT: Entrada Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
pt_PT: Sintonizador de rádio Video4Linux

en: VideoCore layer where the video is displayed.
pt_PT: Camada do VideoCore onde o vídeo é visualizado.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
pt_PT: Camada do VideoCore onde o vídeo é visualizado. As legendas são mostradas diretamente acima e um fundo preto diretamente abaixo.

en: VideoLAN Website...
pt_PT: Sítio web VideoLAN...

en: Vietnamese
pt_PT: Vietnamita

en: Vietnamese (VISCII)
pt_PT: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
pt_PT: Vietnamita (Windows-1258)

en: View
pt_PT: Ver

en: View certificate
pt_PT: Ver certificado

en: Visualization
pt_PT: Visualização

en: Visualization:
pt_PT: Visualização:

en: Visualizations
pt_PT: Visualizações

en: Visualizations selector
pt_PT: Seletor de visualizações

en: Visualize motion vectors
pt_PT: Visualizar vetores de movimento

en: Visualizer
pt_PT: Visualizador

en: Visualizer filter
pt_PT: Filtro visualizador

en: Vivid
pt_PT: Vívido

en: VoD server module
pt_PT: Módulo do servidor VoD

en: Vobsub subtitles parser
pt_PT: Analisar legendas Vobsub

en: Voice activity detection
pt_PT: Deteção de atividade vocal

en: Vol max #
pt_PT: Max vol #

en: Volume Control
pt_PT: Controlo de Volume

en: Volume Down
pt_PT: Diminuir volume

en: Volume Mute
pt_PT: Sem som

en: Volume Set
pt_PT: Definir volume

en: Volume Up
pt_PT: Aumentar volume

en: Volume down
pt_PT: Diminuir volume

en: Volume normalization
pt_PT: Normalização do volume

en: Volume normalizer
pt_PT: Normalizador do volume

en: Volume of the audio input.
pt_PT: Volume do áudio de entrada.

en: Volume up
pt_PT: Aumentar volume

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
pt_PT: O volume será controlado pelo reprodutor e não pelos <i>Controlos Principais</i>.

en: Vorbis audio decoder
pt_PT: Descodificador áudio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
pt_PT: Codificador áudio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
pt_PT: Packetizer de áudio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
pt_PT: Vorbis é um codec de áudio gratuito (utilizado com OGG)

en: Vu meter
pt_PT: Medidor VU

en: WAV demuxer
pt_PT: Desmultiplexador WAV

en: WAV muxer
pt_PT: Multiplexador WAV

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
pt_PT: Decodificador de áudio de ponto fixo WMA v1/v2

en: WMServer RTSP dialect
pt_PT: Dialeto RTSP do Servidor WM

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
pt_PT: O Servidor WMr utiliza um dialeto desconhecido RTSP não padrão. Ao selecionar este parâmetro, irá comunicar ao VLC para assumir algumas opções contrárias às recomendações RFC 2326.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: WMV (Windows Media Vídeo) 1 (utilizado com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: WMV (Windows Media Vídeo) 2 (utilizado com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WPL playlist import
pt_PT: Importar lista de reprodução WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
pt_PT: Aguardar um quadro I antes de alternar o espaço

en: Wall
pt_PT: Parede

en: Wall video filter
pt_PT: Filtro de vídeo de parede

en: Wallpaper
pt_PT: Papel de parede

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
pt_PT: Aviso: <b>%1</b> já é um atalho de menu da aplicação

en: Warning: this key or combination is already assigned to
pt_PT: Aviso: a tecla/combinação já está atribuída a

en: Water effect
pt_PT: Efeito de água

en: Wave
pt_PT: Onda

en: Wave video filter
pt_PT: Filtro de vídeo Wave

en: WaveOut audio output
pt_PT: Saída de áudio WaveOut

en: Waves
pt_PT: Ondas

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
pt_PT: Encontramos uma versão mais antiga do VLC nos ficheiros das preferências.

en: WebM video decoder
pt_PT: Descodificador de vídeo WebM

en: Website
pt_PT: Sítio web

en: Weighted prediction for B-frames
pt_PT: Antecipação ponderada dos quadros B

en: Weighted prediction for B-frames.
pt_PT: Antecipação ponderada dos quadros B.

en: Weighted prediction for P-frames
pt_PT: Antecipação ponderada dos quadros P.

en: Welsh
pt_PT: Galês

en: Western European (IBM 00850)
pt_PT: Ocidental Europeu (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
pt_PT: Ocidental Europeu (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
pt_PT: Ocidental Europeu (Windows-1252)

en: Wet
pt_PT: Molhado

en: Wet mix
pt_PT: Mistura molhada

en: When minimized
pt_PT: Quando minimizado

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
pt_PT: Quando possível, o fluxo de entrada será gravado em vez de usar o módulo do fluxo de saída

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
pt_PT: Quando ajustado para "não", este parâmetro se destina a dar a capas antigas a chance de reproduzir vídeo, mesmo que marcadores de vídeo não estejam implementados

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
pt_PT: Quando definido, esta instância do VLC ditará agirá como um relógio sincronizador para as conexões dos clientes

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
pt_PT: Quando existirem vários formatos de vídeo, seleccionar aquele em que a resolução esteja mais próxima desta definição (mas não mais alta), em número de linhas. Use esta opção se não tiver suficiente força de CPU ou largura de banda para reproduzir resoluções mais altas.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
pt_PT: Quando emitir com UDP, pode anunciar as suas emissões com o protocolo de anúncio SAP/SDP. Desta forma, os clientes não precisam de introduzir o endereço multicast, que irá aparecer na sua lista de reprodução, caso tenham activado a interface extra SAP.
    Se quiser dar um nome à emissão, introduza-o aqui. Caso contrário, será usado um nome padrão.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
pt_PT: Quando o controlo de fluxo do SAP está desativado, permite-lhe definir o intervalo fixo entre os anúncios SAP.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
pt_PT: Quando esta opção está ativa, a interface irá mostrar uma janela de diálogo sempre que for necessária a interação do utilizador.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
pt_PT: Quando esta opção está ativa, as preferências e/ou interfaces exibirão todas as opções disponíveis, incluindo aquelas em que muitos utilizadores nunca deviam tocar.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
pt_PT: Quando esta opção está habilitada, o leitor de SAP descartará alguns anúncios fora do padrão.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
pt_PT: Quando este modo está habilitado, os pixels serão exibidos em preto e branco. O valor limiar será o brilho definido abaixo.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
pt_PT: Quanto esta opção estiver habilitada, o fluxo será transcodificado e distribuído. Note que isso requer mais poder de processamento da CPU que uma simples transcodificação ou distribuição em fluxo.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
pt_PT: Quando estiver a utilizar uma entrada PVR (ou uma fonte muito irregular), deve definir isto para 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
pt_PT: Quando estiver usando apenas uma instância, enfileira itens na lista de reprodução e mantém a reprodução do item atual.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
pt_PT: Quando o desentrelace temporal se aplica apenas ao luma

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
pt_PT: Que descrição de fonte deve ser usada se o fluxo Kate não especificar parâmetros particulares de fonte (nome, tamanho, etc.). Um nome em branco leva Tiger a escolher os parâmetros apropriados de fonte.

en: White
pt_PT: Branco

en: White Blue
pt_PT: Azul Branco

en: White Crush for Green
pt_PT: White Crush para o Verde

en: White Crush for Red
pt_PT: White Crush para o Vermelho

en: White Green
pt_PT: Verde Branco

en: White Level for Blue
pt_PT: Nível de Branco para o Azul

en: White Level for Green
pt_PT: Nível de Branco para o Verde

en: White Level for Red
pt_PT: Nível de Branco para o Vermelho

en: White Red
pt_PT: Vermelho Branco

en: White balance temperature (K)
pt_PT: Temperatura do Balanço do Branco (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
pt_PT: Temperatura de balanço de branco como uma temperatura de cor em Kelvin (2800 é a incandescência mínima, 6500 é a luz do dia máxima).

en: Wide-band (16kHz)
pt_PT: Banda larga (16khz)

en: Width
pt_PT: Largura

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
pt_PT: Largura em pixels de cada barra no gráfico de barras a ser exibido (padrão : 10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
pt_PT: A largura do contorno entre as miniaturas, em pixeis.

en: Width of the virtual room
pt_PT: Profundidade da sala virtual

en: Width of video or subtitle elementary streams
pt_PT: Largura do vídeo ou legendas de transmissões elementares

en: Win32 font renderer
pt_PT: Renderização de fontes Win32

en: Window
pt_PT: Janela

en: Window decorations
pt_PT: Decorações de janela

en: Window handle (HWND)
pt_PT: Gestão de janelas (HWND)

en: Window properties
pt_PT: Propriedades da janela

en: Window size
pt_PT: Tamanho da janela

en: Windows Audio Session API output
pt_PT: Saída de API de sessão de áudio do Windows

en: Windows GDI video output
pt_PT: Saída de vídeo Windows GDI

en: Windows Media NSC metademux
pt_PT: Meta-desmultiplexador Windows Media NSC

en: Windows Service interface
pt_PT: Interface do Windows Service

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
pt_PT: A configuração das janelas do último esquema utilizado. Esta opção é atualizada automaticamente, não toque aqui.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
pt_PT: Opacidade da janela, entre 0.1 e 1

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
pt_PT: Com esta opção habilitada, os botões do teclado para aumentar, diminuir e silenciar o volume sempre controlarão o volume de áudio do sistema. Com esta opção desabilitada, os botões de áudio controlarão o áudio do VLC quando o VLC estiver selecionado e controlarão o áudio do sistema quando o VLC não estiver selecionado.

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
pt_PT: Com esta opção habilitada, a reprodução será pausada automaticamente quando a janela for minimizada.

en: Workaround bugs
pt_PT: Ignorar defeitos

en: Workaround for France
pt_PT: Workaround para a França

en: Wrapper filter output
pt_PT: Saída de filtro de wrapper

en: Write every 128th miniframe to a folder.
pt_PT: Escrever a cada 128 mini quadros em uma pasta.

en: Write process id to file
pt_PT: Escreve ID de processo para ficheiro

en: Writer
pt_PT: Escritor

en: Writes process id into specified file.
pt_PT: Escreve ID de processo para o ficheiro especificado.

en: Writes statistic info about stream
pt_PT: Escreve a informação estatística acerca do fluxo

en: Writes stats to file instead of stdout
pt_PT: Escreve as estatísticas para o ficheiro em vez do stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
pt_PT: Coordenada X do canto superior esquerdo do mosaico.

en: X coordinate
pt_PT: Coordenada X

en: X coordinate of the bargraph.
pt_PT: Coordenada X do gráfico de barras.

en: X coordinate of the encoded subtitle
pt_PT: Coordenada X da legenda codificada

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
pt_PT: Coordenada X do logótipo. Pode mover o logótipo clicando-lhe com o botão esquerdo do rato.

en: X coordinate of the mask.
pt_PT: Coordenada X da máscara.

en: X coordinate of the rendered subtitle
pt_PT: Coordenada X da legenda renderizada

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
pt_PT: Coordenada X do canto superior esquerdo do mosaico, se não for negativo.

en: X offset
pt_PT: Deslocamento no eixo X

en: X offset, from the left screen edge.
pt_PT: Deslocamento no eixo X do canto esquerdo da tela.

en: X.509 Certificate Authority
pt_PT: Autoridade de certificação X.509

en: X.509 Certificate Revocation List
pt_PT: Lista de certificados x.509 revogados

en: X.509 Client certificate
pt_PT: Certificado do Cliente x.509

en: X.509 Client private key
pt_PT: Chave privada do cliente X.509

en: X11 display
pt_PT: Ecrã X11

en: X11 video output (XCB)
pt_PT: Saída X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
pt_PT: Janela de vídeo (XCB) X11

en: X11 window ID
pt_PT: ID do X11 window

en: XA demuxer
pt_PT: Desmultiplexador XA

en: XDG screen saver inhibition
pt_PT: Impede a proteção de ecrã XDG

en: XDG-screensaver
pt_PT: Proteção de ecrã XDG

en: XML Parser (using libxml2)
pt_PT: Interpretador XML (usando libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
pt_PT: Lista de reprodução XML (XSPF)

en: XSPF playlist
pt_PT: Lista de reprodução XSPF

en: XSPF playlist export
pt_PT: Exportador da lista de reprodução XSPF

en: XSPF playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
pt_PT: Lista de reprodução XSPF|*.xspf|Ficheiro M3U|*.m3u|Lista de reprodução HTML|*.html

en: XVideo adaptor number
pt_PT: Número do adaptador XVideo

en: XVideo format id
pt_PT: ID do formato XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
pt_PT: Hardware de vídeo a ser usado no XVideo. Por padrão o VLC usará o o primeiro adaptador funcional.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
pt_PT: ID do formato de imagem a ser usado no XVideo. Por padrão o VLC tentará usar a melhor configuração para o vídeo que está sendo reproduzido.

en: XVideo output (XCB)
pt_PT: Saída XVideo (XCB)

en: XWD file (autodetect)
pt_PT: Ficheiro XWD (detetar automaticamente)

en: XWD image decoder
pt_PT: descodificador de imagem XWD

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
pt_PT: Coordenada Y do canto superior esquerdo do mosaico.

en: Y coordinate
pt_PT: Coordenada Y

en: Y coordinate of the bargraph.
pt_PT: Transparência do gráfico de barras.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
pt_PT: Coordenada Y da legenda codificada

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
pt_PT: Coordenada Y do logótipo. Pode mover o logótipo clicando-lhe com o botão esquerdo do rato.

en: Y coordinate of the mask.
pt_PT: Coordenada Y da máscara.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
pt_PT: Coordenada Y da legenda renderizada

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
pt_PT: Coordenada |Y do canto superior esquerdo do mosaico, se não for negativo.

en: Y offset
pt_PT: Deslocamento no eixo Y

en: Y offset, down from the top.
pt_PT: Deslocamento no eixo Y do topo da tela.

en: YUV output
pt_PT: Saída YUV

en: YUV video output
pt_PT: Saída de vídeo YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
pt_PT: Mudança do cubo YUV-Color pelo plano-V ( 0 - 127 ).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
pt_PT: Cabeçalho YUV4MPEG2 (o padrão é desabilitado)

en: YUVP converter
pt_PT: Conversor YUVP

en: Yellow
pt_PT: Amarelo

en: Yes
pt_PT: Sim

en: Yiddish
pt_PT: Iidiche

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pt_PT: Pode desativar totalmente a saída de áudio. A etapa de descodificação de áudio não irá decorrer, poupando energia.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
pt_PT: Pode desativar completamente o processamento de sub-imagens.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pt_PT: Pode desativar completamente a saída de vídeo. A etapa de descodificação de vídeo não irá decorrer, poupando energia.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
pt_PT: Você pode desabilitar todos os efeitos de transparência que quiser. Isto é especialmente útil quando ocorrerem problemas ao mover as janelas.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
pt_PT: É possível desabilitar o uso de árvore de macro blocos sobre o controle de taxa

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
pt_PT: É possível garantir os deslocamentos (x,y) dos elementos no mosaico (somente usado se o método de posicionamento for definido para "deslocamentos"). Deve-se fornecer uma lista de coordenadas, separada por vírgulas (e.g., 10, 10, 150, 10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
pt_PT: Pode impor a altura da captura de ecrã. Por padrão será mantida a altura original (-1). Utilizando o valor 0, a altura será ajustada para manter o rácio de aspeto.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pt_PT: Pode forçar a altura de vídeo. Por defeito (-1), o VLC adapta-se às características do vídeo.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pt_PT: Pode forçar a largura de vídeo. Por defeito (-1), o VLC adapta-se às características do vídeo.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pt_PT: Pode forçar a posição de marquee no vídeo (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo, pode também utilizar combinações desses valores, exemplo, 6 = topo-direita).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento do mosaico no vídeo. Por defeito (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando topo-direita).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
pt_PT: É possível garantir a ordem dos elementos no mosaico. Tem que preencher uma lista de IDs de figuras, separada por vírgulas. Estes IDs são associados no módulo "ponte do mosaico".

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
pt_PT: Pode forçar a posição do canto superior esquerdo da janela de vídeo (coordenada X)

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
pt_PT: Pode forçar a posição do canto superior esquerdo da janela de vídeo (coordenada Y)<

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento da subimagem no vídeo . Por defeito (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando topo-direita).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento do Teletexto no vídeo. Por defeito (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando topo-direita).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento do  texto no vídeo. Por defeito (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando topo-direita).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pt_PT: Pode forçar a altura do vídeo. Por definição (-1) o VLC adapta-se às características do vídeo.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pt_PT: Pode forçar a largura de vídeo. Por definição (-1) VLC adapta-se às características do vídeo.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
pt_PT: Pode impor a largura da captura de ecrã. Por padrão será mantida a largura original (-1). Utilizando o valor 0, a largura será ajustada para manter o rácio de aspeto.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
pt_PT: Pode inserir aqui um agrupamento padrão de saída de fluxo. Veja a documentação para aprender como criar tais agrupamentos. Aviso: este agrupamento será ativado para todos os fluxos.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
pt_PT: Pode fornecer uma lista separada por vírgulas de entradas que serão concatenadas numa entrada normal.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
pt_PT: Pode introduzir manualmente a lista de marcadores para uma emissão, no formato "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
pt_PT: É possível sobrepor os vetores de movimento (setas exibindo como as imagens se movem) na imagem. Este valo é uma máscara, baseada nestes valores: 1 - visualizar os VM dos quadros P adiante 2 - visualizar os VM dos quadros B adiante 4 - visualizar os VM dos quadros B passados Para visualizar todos os vetores, o valor deve ser 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
pt_PT: Pode selecionar "interfaces adicionais" para o VLC. Estas serão iniciadas em segundo plano, juntamente com a interface pré-definida. Utilize uma lista de módulos de interfaces separados por vírgula. (valores comuns são "rc" (controlo remoto), "http", "gestos", ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
pt_PT: Pode selecionar as interfaces de controlo do VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
pt_PT: Pode selecionar ficheiros locais com a seguinte lista e botões.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
pt_PT: É possível selecionar que módulo servidor VoD deseja usar. Ajuste a opção para `vod_rtsp' para voltar para o antigo módulo.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
pt_PT: Pode utilizar módulos de saída de vídeo específico para os clones. Utilize uma lista separada por vírgulas dos módulos.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
pt_PT: Pode utilizar esta opção para colocar as legendas abaixo do filme em vez de sobrepô-las ao filme. Tente várias posições.

en: You can zoom the video by the specified factor.
pt_PT: Pode ampliar o vídeo pelo fator especificado.

en: You have the latest version of VLC media player.
pt_PT: Você já tem a última versão do Reprodutor de Médias VLC.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
pt_PT: Você precisa preencher um dos três parâmetros a seguir. O VLC detectará automaticamente os outros, usando a proporção original

en: You must set a name for the profile.
pt_PT: Tem de escolher um nome para o perfil.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
pt_PT: Você normalmente deve alimentar o módulo shoutcast com fluxos Ogg. É possível também usar fluxos MP3, portanto você pode repassar fluxos MP3 para o servidor shoutcast/icecast.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
pt_PT: O seu Mac não está equipado com um dispositivo de entrada adequado. Verifique os conectores e controladores.

en: Your account was rejected.
pt_PT: A sua conta foi rejeitada.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
pt_PT: A sua tentativa de ligação ao servidor foi rejeitada.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
pt_PT: O ecrã será aberto e reproduzido para poder emitir ou guardar a emissão.

en: Your input can't be opened
pt_PT: A sua entrada não pode ser aberta

en: Your password was rejected.
pt_PT: A sua palavra-passe foi rejeitada.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
pt_PT: A biblioteca de descodificação BD+ do seu sistema não funciona. Será que está bem configurada?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
pt_PT: Seu gerenciador de janelas não disponibiliza uma lista de programas.

en: ZPL playlist import
pt_PT: Importar lista de reprodução ZPL

en: Zip access
pt_PT: Acesso ZIP

en: Zip files filter
pt_PT: Filtro de ficheiros Zip

en: Zone 0: Top gradient
pt_PT: Zona 0: dégradé superior

en: Zone 0:top
pt_PT: Zona 0:topo

en: Zone 1: Right gradient
pt_PT: Zona 1: dégradé direito

en: Zone 1:right
pt_PT: Zona 1: direito

en: Zone 2: Bottom gradient
pt_PT: Zona 2: dégradé inferior

en: Zone 2:bottom
pt_PT: Zona 2: inferior

en: Zone 3: Left gradient
pt_PT: Zona 3: dégradé esquerdo

en: Zone 3:left
pt_PT: Zona 3: esquerdo

en: Zone 4: Summary gradient
pt_PT: Zona 4: dégradé sumário

en: Zone 4:summary
pt_PT: Zona 4: sumário

en: Zone Layout for the build-in Atmo
pt_PT: Leiaute de zona para o Atmo interno

en: Zones on left / right side
pt_PT: Zonas do lado esquerdo / direito

en: Zoom
pt_PT: Ampliação

en: Zoom In
pt_PT: Ampliar

en: Zoom Out
pt_PT: Reduzir

en: Zoom mode: %s
pt_PT: Modo de ampliação: %s

en: Zoom video
pt_PT: Ampliar vídeo

en: Zooming reset
pt_PT: Restaurar ampliação

en: [Display]
pt_PT: [Mostrar]

en: [Filebrowser]
pt_PT: [Navegadorficheiros]

en: [Playlist]
pt_PT: [Lista de reprodução]

en: [Random]
pt_PT: [Aleatório]

en: [Repeat]
pt_PT: [Repetir]

en: [cdda:][device][@[track]]
pt_PT: [cdda:][dispositivo][@[faixa]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
pt_PT: adicione --advanced à sua linha de comandos para ver as opções avançadas.

en: address to bind to (helper setting for dst)
pt_PT: endereço de ligação a (configuração do auxiliar do dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
pt_PT: endereço:porta de ligação para o VLC aguardar auxiliares de conexão de fluxos de entrada para dst. dst=ligação+'/'+caminho. O parâmetro dst sobrepõe este

en: antiflicker
pt_PT: Anti cintilação

en: antiflicker video filter
pt_PT: Filtro de vídeo anti cintilação

en: ask for extra verbosity when displaying help
pt_PT: pedir detalhes extra ao mostrar a ajuda

en: audio
pt_PT: Áudio

en: auto
pt_PT: automático

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
pt_PT: automático - deixa o codificador decidir baseado na entrada (Melhor)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
pt_PT: automatic - deixa o codificador decidir baseado na entrada (Melhor)

en: blocks
pt_PT: blocos

en: boolean
pt_PT: boleano

en: clean effects
pt_PT: efeitos limpos

en: core program
pt_PT:  programa de núcleo

en: debug
pt_PT: depuração

en: decoder
pt_PT: descodificador

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
pt_PT: Define como a cor da saída deve ser calculada baseado na cor anterior

en: device, fifo or filename
pt_PT: Dispositivo, fila fifo ou nome de arquivo

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
pt_PT: dispositivo, fila fifo ou nome de arquivo para gravar quadros yuv.

en: disabled
pt_PT: desativado

en: end
pt_PT: fim

en: errors
pt_PT: erros

en: extended selection list
pt_PT: lista de seleção alargada

en: filename for stream (helper setting for dst)
pt_PT: nome de arquivo para o fluxo (configuração do auxiliar para o dst)

en: fixed
pt_PT: fixo

en: float
pt_PT: flutante

en: fnordlicht options
pt_PT: opções do fnordlicht

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
pt_PT: para dispositivos com mais que cinco canais / zonas, defina aqui o número da zona a ser exibido para cada canal e separe os valores com vírgulas ou ponto-e-vírgulas. Use -1 para não usar certos canais. Para o AtmoLight clássico, a seqüência 4,3,1,0,2 definiria o mapeamento padrão canal / zona.

en: force coding frame as separate interlaced fields
pt_PT: Impõe a codificação de quadros como campos intrelaçados separados

en: force coding frame as single picture
pt_PT: Impõe o quadro codificado como uma imagem única

en: frame alternation
pt_PT: alternação de frames

en: full
pt_PT: total

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
pt_PT: full - os blocos de compensação de movimento se sobrepõem

en: full - One code block per subband
pt_PT: completo - Um bloco de código por sub banda

en: gzip decompression
pt_PT: Descompressão gzip

en: hearing impaired
pt_PT: deficientes auditivos

en: height of the overlapping area (in %)
pt_PT: Altura da área de sobreposição (em %)

en: iOS OpenGL video output
pt_PT: Saída de vídeo iOS OpenGL

en: iTunes Music Library importer
pt_PT: Importador da coleção de faixas do iTunes

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
pt_PT: Se desejar que o programa de controle da AtmoLight seja iniciado pelo VLC, preencha o caminho completo de AtmoWinA.exe aqui.

en: in
pt_PT: em

en: integer
pt_PT: inteiro

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
pt_PT: Contém a média de todos os pixels da imagem de amostra (somente usado para um canal AtmoLight individual)

en: large - use large code blocks
pt_PT: grande - usa grandes blocos de código

en: large - use large motion compensation blocks
pt_PT: large - usa grandes blocos de compensação de movimento

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
pt_PT: O utilizador ou a palavra-passe do last.fm estão incorretos. Por favor verifique as suas definições e reinicie o VLC.

en: last.fm: Authentication failed
pt_PT: last.fm: Autenticação falhou

en: left and right side having always the same number of zones
pt_PT: Os lados esquerdo e direito têm sempre o mesmo número de zonas

en: length of the overlapping area (in %)
pt_PT: Comprimento da área de sobreposição (em %)

en: libavformat AVIO access
pt_PT: Acesso libavformat AVIO

en: libavformat AVIO access output
pt_PT: Saída de acesso libavformat AVIO

en: libprojectM effect
pt_PT: Efeito libprojectM

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
pt_PT: faz a grade de amostragem visível na tela como pixels brancos

en: medium - use medium motion compensation blocks
pt_PT: medium - usa blocos médios de compensação de movimento

en: medium - use medium sized code blocks
pt_PT: médio - usa blocos de código de tamanho médio

en: middle position (in %)
pt_PT: posição intermédia (em %)

en: motion
pt_PT: movimento

en: motion control interface
pt_PT: interface de controlo de movimento

en: no
pt_PT: não

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
pt_PT: nenhuma opção de configuração será carregada ou guardada no ficheiro de configuração

en: none
pt_PT: nenhum

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
pt_PT: none - os blocos de compensação de movimento não se sobrepõem

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
pt_PT: nenhum: usa apenas GOPs fechados normal: usa GOP abertos padrão bluray: usa GOPs abertos compatíveis com Blu-ray

en: offsets
pt_PT: deslocamento

en: packetizer
pt_PT: compactador

en: packets
pt_PT: pacotes

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
pt_PT: parcial - Blocos de compensação de movimento apenas parcialmente

en: perceptual distance
pt_PT: Distância perceptual

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
pt_PT: distância perceptível para calcular o peso perceptível

en: perceptual weighting method
pt_PT: Método de percepção de peso

en: play list
pt_PT: lista de reprodução

en: print a list of available modules
pt_PT: imprime a lista de módulos disponíveis

en: print a list of available modules with extra detail
pt_PT: imprime a lista de todos os módulos disponíveis com detalhes extra

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
pt_PT: imprime a ajuda do VLC (pode ser combinado com --advanced e --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
pt_PT: imprime a ajuda do VLC e de todos os seus módulos (pode ser combinada com --advanced e --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
pt_PT: imprime a ajuda de um módulo específico (pode ser combinado com --advanced e --help-verbose). Use o prefixo = com o nome do módulo para uma procura exata.

en: print version information
pt_PT: mostrar informação da versão

en: projectM configuration file
pt_PT: Ficheiro de configuração projectM

en: projectM preset path
pt_PT: Caminho predefinido do projectM

en: reset the current config to the default values
pt_PT: Reestabeceler a configuração atual aos seus valores originais

en: resets the current plugins cache
pt_PT: restaura a cache de extras

en: row alternation
pt_PT: alternação de linhas

en: sec.
pt_PT: seg.

en: selection list
pt_PT: lista de seleção

en: side by side
pt_PT: lado a lado

en: simple
pt_PT: simples

en: small - use small code blocks
pt_PT: pequeno - usa pequenos blocos de código

en: small - use small motion compensation blocks
pt_PT: small - usa pequenos blocos de compensação de movimento

en: subpicture
pt_PT: sub-imagem

en: swap puzzle
pt_PT: trocar puzzle

en: tx3g subtitles
pt_PT: Legendas tx3g

en: tx3g subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de legendas tx3g

en: type
pt_PT: tipo

en: unknown
pt_PT: desconhecido

en: unknown type
pt_PT: tipo desconhecido

en: use alternate config file
pt_PT: utilizar outro ficheiro de configuração

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
pt_PT: Usa GOPs abertos. Para compatibilidade com Blu-ray use também a opção bluray-compat

en: v4l2 controls
pt_PT: controlos v4l2

en: v4l2 driver controls
pt_PT: Controlos do driver v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
pt_PT: vcdx://[dispositivo-ou-ficheiro][@{P,S,T}num]

en: video
pt_PT: Video

en: visual impaired commentary
pt_PT: comentário dos deficientes visuais

en: warnings
pt_PT: avisos

en: x264 advanced options.
pt_PT: opções avançadas x264

en: x264 preset and tuning selection
pt_PT: Seleção da predefinição e afinação do x264

en: x264 profile and level selection
pt_PT: Seleção do perfil e do nível do x264

en: yes
pt_PT: sim

en: yes: %@ @ %@ kb/s
pt_PT: sim: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
pt_PT: sim: de %@ para %@

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
pt_PT: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . adiciona XYZ à lista de reprodução

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
pt_PT: | chapter [X]  . . . . define/obtém o título do item atual

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
pt_PT: | chapter_n  . . . . . .  próximo capítulo no item atual

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
pt_PT: | chapter_p  . . . .  anterior capítulo no item atual

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
pt_PT: | clear . . . . . . . . . . . . . . limpa a lista de reprodução

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
pt_PT: | taxa de bits desmultiplexada    :   %6.0f kb/s

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
pt_PT: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . coloca  XYZ na lista de reprodução

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
pt_PT: | goto . . . . . . . . . . . . . .  ir para item no índice

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
pt_PT: | help . . . . . . . . . . . . . . . esta mensagem de ajuda

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
pt_PT: | taxa de bits de entrada    :   %6.0f kb/s

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
pt_PT: | logout . . . . . . .  sair (se na ligação de socket)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
pt_PT: | loop [on|off] . . . . . . . . . ativa o ciclo da lista de reprodução

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
pt_PT: | next . . . . . . . . . . . . . .  próximo item da lista de reprodução

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
pt_PT: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  ativa a pausa

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
pt_PT: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . reproduz uma emissão

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
pt_PT: | playlist . . . . .  mostra os itens da lista de reprodução atual

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
pt_PT: | prev . . . . . . . . . . . .  item anterior da lista de reprodução

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
pt_PT: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  sair do vlc

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
pt_PT: | random [on|off] . . . . . . .  ativa os avanços aleatórios

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
pt_PT: | repeat [on|off] . . . .  ativa repetição de um item da lista reprodução

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
pt_PT: | seek X . . . procura em segundos, por exemplo `procura 12'

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
pt_PT: | enviando taxa de bits  :   %6.0f kb/s

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
pt_PT: | snapshot . . . . . . . . . . . . tira uma captura de ecrã

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
pt_PT: | status . . . . . . . . . . . mostra o estado da lista de reprodução

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
pt_PT: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . para a emissão

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
pt_PT: | title [X]  . . . . . . define/obtém o título do item atual

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
pt_PT: | title_n  . . . . . . . .  título seguinte no item actual

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
pt_PT: | title_p  . . . . . .  título anterior do item actual

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
pt_PT: | vratio [X]  . . . . . . . define/obtém as proporções do vídeo

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
pt_PT: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  define/obtém a ampliação de vídeo
