VLC - Trans - en to nn translation catalogue (1143 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
nn: 
    Dumpa innhald til fila «vlc-help.txt».

en: 
    Press the RETURN key to continue...
nn: 
    Trykk «Enter» for å halda fram …

en:  (default disabled)
nn:  (avslått som standard)

en:  (default enabled)
nn:  (påslått som standard)

en:  Profile Name Missing
nn:  Profilnamn manglar

en:  Source   : %s
nn:  Kjelde   : %s

en:  [ h for help ]
nn:  [ h for hjelp ]

en:  days
nn:  dagar

en: %i items
nn: %i element

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
nn: %s
    Lastar ned … %s/%s %.1f%% ferdig

en: &About
nn: &Om

en: &Advanced Controls
nn: &Avansert kontrollpanel

en: &Advanced Open...
nn: &Avansert opning …

en: &Apply
nn: &Bruk

en: &Aspect Ratio
nn: Storleiks&forhold

en: &Audio
nn: &Lyd

en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: &Chapter
nn: &Kapittel

en: &Clear
nn: &Tøm

en: &Close
nn: &Lukk

en: &Codec Information
nn: &Kodekinformasjon

en: &Crop
nn: &Klipp til

en: &Deinterlace
nn: &Linjedobling

en: &Disc
nn: &Plate

en: &Effects and Filters
nn: &Effektar og filter

en: &Enqueue
nn: &Legg i kø

en: &Faster
nn: &Fortare

en: &File
nn: &Fil

en: &Fullscreen
nn: &Fullskjerm

en: &Fullscreen Interface
nn: &Fullskjermsgrensesnitt

en: &General
nn: &Generelt

en: &Go
nn: &Gå

en: &Help
nn: &Hjelp

en: &Jump Forward
nn: Hopp &framover

en: &Media
nn: &Medium

en: &Messages
nn: &Meldingar

en: &Network
nn: &Nettverksstraum

en: &Open File...
nn: &Opna fil …

en: &Play
nn: &Spel av

en: &Playback
nn: &Avspeling

en: &Preferences
nn: &Innstillingar

en: &Quit
nn: &Avslutt

en: &Save
nn: &Lagra

en: &Search:
nn: &Søk:

en: &Select
nn: &Vel

en: &Stop
nn: &Stopp

en: &Stream
nn: &Direkteoverfør

en: &Track Synchronization
nn: &Synkronisering av spor

en: &VLM Configuration
nn: &VLM-oppsett

en: &Visualizations
nn: &Visualiseringar

en: &Yes
nn: &Ja

en: &Zoom
nn: &Forstørr/forminsk

en: 1:1 Original
nn: 1:1 – originalen

en: 1:2 Half
nn: 1:2 – halvparten

en: 1:4 Quarter
nn: 1:4 – fjerdedelen

en: 1:File
nn: 1:Fil

en: 2:1 Double
nn: 2:1 – dobbel

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
nn: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Velkommen til hjelp for VLC mediespelar</h2><h3>Dokumentasjon</h3><p>Du finn VLC-dokumentasjonen på <a href="http://wiki.videolan.org">wikinettstaden</a> til VideoLAN.</p><p>Viss du nett har byrja å bruka VLC mediespelar, les <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>introduksjonen</em></a>.</p><p>Du finn noko informasjon om korleis du brukar spelaren under <br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Korleis spela av filer i VLC mediespelar</em></a>».</p><p>For alle lagrings-, konverterings-, transkodings-, kodings-, muksings-, og straumingsoppgåvene, kan du finna nyttig informasjon i <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">straumingsdokumentasjonen</a>.</p><p>Viss du er terminologien, kan du sjå i <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">kunnskapsbasen</a>.</p><p>For å læra deg hovudsnøggtastane, kan du lesa sida «<a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Snøggtastar</a>».</p><h3>Hjelp</h3><p>Før du spør, kan du gjerne lesa <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">spørsmål og svar</a>.</p><p> Du kan deretter få (og gje) hjelp i <a href="http://forum.videolan.org">forumet</a>, på <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">e-postlistene</a> eller på IRC-kanalen vår (<em>#videolan</em> på irc.freenode.net).</p><h3>Bidra til prosjektet</h3><p>Du kan hjelpa VideoLAN-prosjektet ved å gje litt av tida di til brukargruppa, til å utforme drakter, til å omsetje dokumentasjon, til å testa og til å programmera. Du kan òg donera pengar og materiale for å hjelpa oss. Og sjølvsagt kan du <b>reklamera</b> for VLC mediespelar.</p></body></html>

en: A->B Loop
nn: A–B-sløyfe

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
nn: VLC mediespelar

en: About
nn: Om

en: About VLC media player
nn: Om VLC mediespelar

en: Above the Video
nn: Over videoen

en: Access advanced options to tweak the device
nn: Vis avanserte innstillingar for å finjustera eininga

en: Access modules
nn: Tilgangsmodular

en: Access output
nn: Tilgangsutdata

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
nn: Modulane for tilgangsutdata kontrollerer måtane dei «muksa» straumane vert sende på. Denne innstillinga lèt deg velja ein standardmetode for tilgangsudata. Du bør truleg ikkje gjera det.
    Du kan òg velja standardparametrar for ulike tilgangsutdata.

en: Action
nn: Handling

en: Activate
nn: Start

en: Activate or deactivate autoscaling.
nn: Slå automatisk skalering på/av.

en: Actors
nn: Skodespelarar

en: Add
nn: Legg til

en: Add Directory...
nn: Legg til katalog …

en: Add File...
nn: Legg til fil

en: Add Folder...
nn: Legg til mappe

en: Add Input
nn: Legg til inndata

en: Add Interface
nn: Legg til grensesnitt

en: Add logo
nn: Legg til logo

en: Add text
nn: Legg til tekst

en: Add to Playlist
nn: Legg til i speleliste

en: Add...
nn: Legg til …

en: Address
nn: Adresse

en: Adjust VLC priority
nn: Endre VLC-proritet

en: Adjustments and Effects
nn: Justeringar og effektar

en: Advanced
nn: Avansert

en: Advanced Buttons
nn: Avanserte knappar

en: Advanced Open File...
nn: Avansert filopning …

en: Advanced Options
nn: Avanserte innstillingar

en: Advanced options...
nn: Avanserte innstillingar …

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: Advanced settings. Use with care...
nn: Avanserte innstillingar. Bruk med varsemd …

en: Album replay gain
nn: Gjentakingsforsterking for album

en: All
nn: Alle

en: Allow only one running instance
nn: Tillat berre éin køyrande instans

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
nn: Å berre tillata éin køyrande instans av VLC kan nokre gonger vere til hjelp, for eksempel viss du har valt VLC som standardprogram for nokre medietypar, og du ikkje vil ha ein ny instans av VLC kvar gong du opnar ei i fil i filhandsamaren. Dette valet lèt deg spela av fila med den allereie køyrande instansen eller leggja henne i kø. Dette valet krev at økttenesta frå D-Bus er aktiv, og at den køyrande instansen av VLC brukar D-Bus-kontrollgrensesnittet.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for opphavsrett på inndata.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for dato på inndata.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for skildring på inndata.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for sjanger på inndata.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for tittel på inndata.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for artist på inndata.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
nn: Lèt deg oppgje metadata for opphavsperson på inndata.

en: Alternative
nn: Alternativ

en: Always on top
nn: Alltid øvst

en: Always place the video window on top of other windows.
nn: Plasser alltid videovindauget over andre vindauge.

en: An error occurred while checking for updates...
nn: Det oppstod ein feil under oppdateringssjekken …

en: Angle
nn: Vinkel

en: Apply
nn: Bruk

en: Aqua
nn: Turkis

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
nn: Er du sikker på at du vil nullstilla innstillingane i VLC mediespelar?

en: Artist metadata
nn: Metadata for artist

en: Artwork URL
nn: Nettadresse for omslagsbilete

en: Ask
nn: Spør

en: Audio
nn: Lyd

en: Audio &Device
nn: Lyd&eining

en: Audio &Track
nn: Lyd&spor

en: Audio CD device
nn: Lyd-CD-eining

en: Audio Channels
nn: Lydkanalar

en: Audio Effects
nn: Lydeffektar

en: Audio Files
nn: Lydfiler

en: Audio PID
nn: Lyd-PID

en: Audio Settings
nn: Lydinnstillingar

en: Audio Track
nn: Lydspor

en: Audio and Subtitles
nn: Lyd og undertekstar

en: Audio codecs
nn: Lydkodekar

en: Audio delay down
nn: Mindre lydforseinking

en: Audio delay up
nn: Meir lydforseinking

en: Audio desynchronization compensation
nn: Kompensasjon for avsynkronisering av lyd

en: Audio filtering failed
nn: Klarte ikkje å filtrera lyden

en: Audio filters
nn: Lydfilter

en: Audio filters are used to process the audio stream.
nn: Lydfilter vert brukte til handsaming av lydstraumen.

en: Audio language
nn: Lyd-språk

en: Audio output module
nn: Modul for lydutdata

en: Audio output volume step
nn: Lydnivåsteg for utdata

en: Audio settings
nn: Innstillingar for lyd

en: Audio track
nn: Lydspor

en: Audio track ID
nn: Lydspor-ID

en: Audio visualizations
nn: Lydvisualiseringar

en: Audio/Video
nn: Lyd/video

en: Author metadata
nn: Metadata for opphavsperson

en: Authors
nn: Utviklarar

en: Auto
nn: Automatisk

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
nn: Oppdag undertekstfiler automatisk, om undertekstfilnamn ikkje er spesifisert (basert på filnamnet til filmen).

en: Automatically preparse files
nn: Førehandsanalyser filer automatisk

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
nn: Førehandsanalyser filer som vert lagde til i spelelista automatisk (for å henta inn metadata).

en: Autoscale video
nn: Skaler videoen automatisk

en: Back
nn: Attende

en: Bandwidth
nn: Bandbreidd

en: Be quiet
nn: Ingen meldingar

en: Bits per sample
nn: Bit per utval

en: Bonjour services
nn: Bonjour-tenester

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: Bookmark %i
nn: Bokmerke %i

en: Bookmarks list for a stream
nn: Bokmerkeliste for ein straum

en: Bookmarks...
nn: Bokmerke …

en: Bottom
nn: Nedst

en: Bottom-Left
nn: Nedst til venstre

en: Bottom-Right
nn: Nedst til høgre

en: Brightness
nn: Lysstyrke

en: Brightness threshold
nn: Lysstyrketerskel

en: Bring All to Front
nn: Legg alle øvst

en: Browse
nn: Bla gjennom

en: Browse...
nn: Bla gjennom …

en: C
nn: nn

en: CSA Key
nn: CSA-nøkkel

en: CSA Key in use
nn: CSA-nøkkel i bruk

en: Cabaret
nn: Kabaret

en: Caching
nn: Mellomlagring

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Capture &Device
nn: &Opptakseining

en: Capture mode
nn: Opptaksmodus

en: Cartoon
nn: Teiknefilm

en: Center
nn: Midten

en: Change
nn: Endra

en: Change Hotkey
nn: Endra snøggtast

en: Change the caching for the media
nn: Endra mellomlagring av mediet

en: Change the start time for the media
nn: Endra starttid for mediet

en: Channels
nn: Kanalar

en: Channels:
nn: Kanalar:

en: Chapter
nn: Kapittel

en: Chapter %i
nn: Kapittel %i

en: Check for &Updates...
nn: Sjå etter &oppdateringar …

en: Check for Update...
nn: Sjå etter oppdateringar …

en: Choose one or more media file to open
nn: Vel eitt eller fleire medium som skal opnast

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nn: Vel programmet å velgje ved å oppgje teneste-ID. Berre bruk dette valet som du vil lese ein multi-program-straum (som DVB-straumar til dømes).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
nn: Vel programma som skal velgjast ved å lage ei kommaseparert liste over teneste-ID-ar (TID-ar). Berre bruk dette valet om du vil lese ein fleirprogramstraum (som DVB-straumar til dømes).

en: Cl&ose
nn: &Lukk

en: Classical
nn: Klassisk

en: Clear List
nn: Tøm lista

en: Click to set point B
nn: Trykk for å velja punkt B

en: Clock reference average counter
nn: Snittellar for klokkereferanse

en: Clone
nn: Klon

en: Close Window
nn: Lukk vindauget

en: Closed captions %u
nn: Undertekst %u

en: Codec
nn: Kodek

en: Codec Details
nn: Kodekdetaljar

en: Codec not supported
nn: Kodek ikkje støtta

en: Color extraction
nn: Fargeuthenting

en: Color messages
nn: Farga meldingar

en: Color threshold
nn: Fargeterskel

en: Columns
nn: Kolonnar

en: Comedy
nn: Morosamt

en: Comments
nn: Merknader

en: Compiler: %s
nn: Kompileringsprogram: %s

en: Complete MRL for VLC internal
nn: Fullstendig MRL for intern bruk av VLC

en: Config of last used skin
nn: Oppsettet til den sist brukte drakta

en: Configure
nn: Set opp

en: Configure Hotkeys
nn: Set opp snøggtastar

en: Console
nn: Konsoll

en: Control interfaces
nn: Kontrollgrensesnitt

en: Conve&rt / Save...
nn: &Konverter/lagra …

en: Convert
nn: Konverter

en: Copy
nn: Kopier

en: Copy packetizer
nn: Kopier førpakkar

en: Copyright
nn: Opphavsrett

en: Copyright metadata
nn: Metadata for opphavsrett

en: Create
nn: Opprett

en: Create Directory...
nn: Lag katalog

en: Create Folder...
nn: Lag mappe …

en: Create a new bookmark
nn: Opprett eit nytt bokmerke

en: Create a new profile
nn: Opprett ein ny profil

en: Crop
nn: Klipp til

en: Crop one pixel from the bottom of the video
nn: Klipp vekk éin piksel nedst på videoen

en: Crop one pixel from the left of the video
nn: Klipp vekk éin piksel på venstresida av videoen

en: Crop one pixel from the right of the video
nn: Klipp vekk éin piksel på høgresida av videoen

en: Crop one pixel from the top of the video
nn: Klipp vekk éin piksel øvst på videoen

en: Crypt audio
nn: Krypter lyd

en: Crypt audio using CSA
nn: Krypter lyd ved å bruka CSA

en: Crypt video
nn: Krypter video

en: Crypt video using CSA
nn: Krypter video ved å bruka CSA

en: Cult
nn: Kult

en: Current channel:
nn: Gjeldande kanal:

en: Current visualization
nn: Gjeldande visualisering

en: Custom aspect ratios list
nn: Liste over sjølvvalde storleiksforhold

en: Custom crop ratios list
nn: Liste over sjølvvalde tilklippingsforhold

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
nn: Tilpassa tittel for videovindauget (i tilfelle videoen ikkje er innlagt i grensesnittet).

en: Customi&ze Interface...
nn: Tilpass &grensesnittet …

en: Cut
nn: Klipp ut

en: Cycle audio track
nn: Bla gjennom lydspor

en: Cycle deinterlace modes
nn: Bla gjennom modus for linjedobling

en: Cycle source aspect ratio
nn: Bla gjennom storleiksforholda til kjelda

en: Cycle subtitle track
nn: Bla gjennom undertekstar

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
nn: Bla gjennom ei førehandsval liste over format for tilklipping.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
nn: Bla gjennom ei førehandsvald liste over storleiksforholda til kjelda.

en: Cycle through audio devices
nn: Bla gjennom lydeiningar

en: Cycle through available audio devices
nn: Bla gjennom tilgjengelege lydeiningar

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
nn: Bla gjennom dei tilgjengelege lydspora (språka).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
nn: Bla gjennom dei tilgjengelege undertekstspora (språka).

en: Cycle video crop
nn: Bla gjennom videotilklipp

en: DVD device
nn: DVD-eining

en: DVD menus
nn: DVD-menyar

en: Date
nn: Dato

en: Date metadata
nn: Metadata for dato

en: Day / Month / Year:
nn: Dato/månad/år:

en: De-Fullscreen
nn: Avslutt fullskjermmodus

en: Debug logging
nn: Feilsøkingslogg

en: Decoded blocks
nn: Avkoda blokker

en: Decoded format
nn: Avkoda format

en: Decoders
nn: Dekodarar

en: Decrease Volume
nn: Lågare lyd

en: Decrease scale factor
nn: Mink skaleringsfaktor

en: Default
nn: Standard

en: Default Caching Level
nn: Standard mellomlagringsnivå

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
nn: Standard TCP-tilkoplingsavbrot (i millisekund).

en: Default devices
nn: Standardeiningar

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
nn: Standard multisendingsgrensesnitt. Dette overkjører rutetabellen.

en: Default replay gain
nn: Standard gjentakingsforsterking

en: Default stream
nn: Standardstraum

en: Deinterlace
nn: Linjedobling

en: Deinterlace mode
nn: Linjedoblingsmodus

en: Delay
nn: Forseinking

en: Delete
nn: Slett

en: Delete all the bookmarks
nn: Slett alle bokmerka

en: Delete selected profile
nn: Slett den valde profilen

en: Delete the current profile
nn: Slett gjeldande profil

en: Delete the selected item
nn: Slett det valde elementet

en: Deletes the selected item
nn: Slettar det valde elementet

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nn: Avkanaliserarane er brukt til å separere dei "elementære" straumane (som audio- og videostraumane). Du kan bruke det om den riktige demuxaren ikkje vert oppdaga automatisk. Du bør ikkje setje dette som eit globalt val, med mindre du verkeleg veit kva du gjer.

en: Demuxers
nn: Demultipleksar

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
nn: Demultipleksar vert brukte til å skilja lyd- og videostraumar.

en: Description
nn: Skildring

en: Description metadata
nn: Metadata for skildring

en: Destination file:
nn: Målfil:

en: Device Selection
nn: Einingsval

en: Device name
nn: Einingsnamn

en: Device:
nn: Eining:

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
nn: Differentiated Services Code Point for utgåande UDP-straumar(eller IPv4 Type Of Service, eller IPv6 Traffic Class). Detter er brukt for tenestekvaliteten til nettverket.

en: Director
nn: Regissør

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
nn: Mappe brukt til å lagre mellombels tidsskiftfiler.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
nn: Mappe videoskjermbilete skal lagrast i.

en: Disable
nn: Slå av

en: Disable screensaver
nn: Slå av pauseskjerm

en: Disable the screensaver during video playback.
nn: Slå av pauseskjermen under videoavspeling.

en: Disc
nn: Plate

en: Disc Selection
nn: Plateval

en: Disc device
nn: Plateeining

en: Disco
nn: Disko

en: Display playlist tree
nn: Vis spelelista som eit tre

en: Display resolution
nn: Vis oppløysing

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
nn: Førehandsvis videoskjermbiletet i øvre venstre hjørne av skjermen.

en: Display the title of the video on top of the movie.
nn: Vis tittelen på videoen øvst i biletet.

en: Display video snapshot preview
nn: Førehandsvis skjermbilete av video

en: Display while streaming
nn: Vis under strauming

en: Displayed frames
nn: Viste bilete

en: Double click to get media information
nn: Dobbeltklikk for å få informasjon om mediet

en: Down
nn: Ned

en: Download Cover Art
nn: Last ned omslagsbilete

en: Download Plugin
nn: Last ned programtillegg

en: Download cover art
nn: Last ned omslagsbilete

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
nn: Den nedlasta fila «%s» var øydelagd. Difor vart ho sletta.

en: Downloading ...
nn: Lastar ned …

en: Duration
nn: Lengde

en: E&xport
nn: &Eksporter

en: Edit Bookmarks
nn: Rediger bokmerke

en: Edit Input
nn: Rediger inndata

en: Edit Options
nn: Rediger innstillingane

en: Edit selected profile
nn: Rediger den valde profilen

en: Effects
nn: Effektar

en: Eject the disc
nn: Løys ut plata

en: Electronic
nn: Elektronisk

en: Embed the video output in the main interface.
nn: Innebygg videoutdata i hovudgrensesnittet.

en: Embedded video
nn: Innebygd video

en: Enable
nn: Slå på

en: Enable audio
nn: Slå på lyd

en: Enable streaming of all ES
nn: Slå på strauming av alle ES

en: Enable sub-pictures
nn: Bruk underbilete

en: Enable video
nn: Slå på video

en: Enable wallpaper mode
nn: Slå på bakgrunnsbilete-modus

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
nn: Slår på ramedropping på MPEG2-straumar. Ramedropping oppstår når maskinen din ikkje er kraftig nok

en: Encoded by
nn: Koda av

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
nn: Du kan velja å alltid bruka same plassering av videoen i vindauget. Som standard (0) vil han vera midtstilt (0 = midtstilt, 1 = venstrejustert, 2 = høgrejustert, 4 = øvst, 8 = nedst. Du kan også bruka kombinasjonar av desse, som 6 = 4 + 2, altså øvst til høgre).

en: Enter URL here...
nn: Skriv inn nettadressa her …

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
nn: Legg inn lista over podkastar som skal hentast inn, skilde av loddrette strekar (|).

en: Equalizer
nn: Tonekontroll

en: Errors
nn: Feil

en: Errors and Warnings...
nn: Feil og åtvaringar …

en: Ethnic
nn: Etnisk

en: Euro-Techno
nn: Euro-techno

en: Exhaustive help for VLC and its modules
nn: Inngåande hjelp for VLC og modulane

en: Exit if there are no more items in the playlist.
nn: Avslutt viss det ikkje er fleire element på spelelista.

en: Extended M3U
nn: Utvida M3U

en: Extended panel
nn: Utvida panel

en: Extra interface modules
nn: Ekstra grensesnittmodular

en: Extra media
nn: Ekstra medium

en: EyeTV is not launched
nn: EyeTV er ikkje starta

en: Factor
nn: Faktor

en: Failed to open "%s" for writing
nn: Klarte ikkje opna «%s» for skriving

en: Fast
nn: Fort

en: Faster
nn: Fortare

en: Faster (fine)
nn: Fortare (jamt)

en: Favor speed over precision while seeking
nn: Prioriter fart over presisjon under søking

en: Fetch Meta Data
nn: Hent metadata

en: File
nn: Fil

en: File Format:
nn: Filformat:

en: File Selection
nn: Filval

en: File corrupted
nn: Fila er øydelagd

en: File names:
nn: Filnamn:

en: File/Directory
nn: Fil/mappe

en: Filename
nn: Filnamn

en: Filename for the font you want to use
nn: Filnamnet på skrifttypen du vil bruka

en: Filters
nn: Filter

en: Find: %s
nn: Finn: %s

en: Finish
nn: Fullfør

en: First Played
nn: Først spela

en: Fix HDTV height
nn: Fiks HDTV-høgde

en: Font Properties
nn: Skriftinnstillingar

en: Font size
nn: Skriftstorleik

en: Force detection of Dolby Surround
nn: Bruk alltid oppdaging av Dolby Surround

en: Forward
nn: Framover

en: Frame By Frame
nn: Bilete for bilete

en: Frame by frame
nn: Bilete for bilete

en: Frame rate
nn: Biletrate

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Fullscreen Controller
nn: Fullskjermskontrollpanel

en: Fullscreen Video Device
nn: Fullskjermsvideoeining

en: Fullscreen video output
nn: Fullskjerm på videoutdata

en: Gangsta
nn: Gangster

en: General
nn: Generelt

en: General audio settings
nn: Generelle lydinnstillingar

en: General input settings. Use with care...
nn: Generelle inndatainnstillingar. Bruk dei med varsemd …

en: General playlist behaviour
nn: Generell spelelisteåtferd

en: General settings for audio output modules.
nn: Generelle innstillingar for modular for lydutdata.

en: General settings for video output modules.
nn: Generelle innstillingar for video ut-modular.

en: General stream output settings
nn: Generelle innstillingar for straumutdata

en: General video settings
nn: Generelle videoinnstillingar

en: Genre
nn: Sjanger

en: Genre metadata
nn: Metadata for sjanger

en: Geometry
nn: Geometri

en: Global Hotkeys
nn: Globale snøggtastar

en: Global Hotkeys interface
nn: Grensesnitt for globale snøggtastar

en: Go to the DVD menu
nn: Gå til DVD-menyen

en: Gothic
nn: Goth

en: Gradient
nn: Fargeovergang

en: Gray
nn: Grå

en: Grayscale video output
nn: Videoutdata i gråtonar

en: Group
nn: Gruppe

en: H.264 video packetizer
nn: H.264-videoførpakkar

en: Help
nn: Hjelp

en: Hide Others
nn: Gøym andre

en: Hide VLC
nn: Gøym VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
nn: Gøym peikar og fullskjermskontrollpanel etter x millisekund

en: Hide future errors
nn: Gøym framtidige feil

en: High LNB voltage
nn: Høg LNB-volt

en: Hip-Hop
nn: Hip-hop

en: Hop limit (TTL)
nn: Hop-grense (TTL)

en: Hotkey
nn: Snøggtast

en: Hotkeys
nn: Snøggtastar

en: Hotkeys management interface
nn: Grensesnitt for handsaming av snøggtastar

en: Hotkeys settings
nn: Innstillingar for snøggtastar

en: Hours / Minutes / Seconds:
nn: Timar/minutt/sekund:

en: I&mport
nn: &Importer

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
nn: Om dette valet er slått på, vil flyten til SAP-multisendingsadressa verte kontrollert. Dette er naudsynt om du vil gjere kunngjeringar på MBone-en.

en: Image format which will be used to store the video snapshots
nn: Biletformat som skal brukast til å lagra videoskjermbilete

en: Increase Volume
nn: Høgare lyd

en: Increase scale factor
nn: Auk skaleringsfaktor

en: Increase the priority of the process
nn: Auk prioriteten til prosessen

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
nn: Å auka prioriteten til prosessen vil mest truleg auka lytteopplevinga di, sidan det lèt VLC vera uforstyrra av andre program som elles kan ta for mykje prosessortid. Ver likevel klar over at i spesielle tilfelle (feil) kan VLC ta over al prosessortid og låsa heile systemet, noko som kan krevja omstart av maskina.

en: Industrial
nn: Industriell

en: Information...
nn: Informasjon …

en: Inhibit the power management daemon during playback
nn: Stopp straumstyring under avspeling

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
nn: Stoppar straumstyringa under alle avspelingar, for å unngå at maskina går i kvilemodus grunna inaktivitet.

en: Input & Codecs Settings
nn: Innstillingar for inndata og kodekar

en: Input / Codecs
nn: Inndata/kodekar

en: Input slave (experimental)
nn: Innmatingsslave (eksperimentell)

en: Input:
nn: Inndata:

en: Interface
nn: Grensesnitt

en: Interface interaction
nn: Samhandling med grensesnitt

en: Interface module
nn: Grensesnittmodul

en: Invert colors
nn: Omvend fargane

en: Invert video filter
nn: Omvend videofilteret

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
nn: Det er mogleg å slå av innmatingsklokkesynkronisering for sanntidskjelder. Bruk dette om du får hakkete avspeling av nettverksstraumar.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nn: Det var ikkje mogleg å laste ned ein kryptografisk signatur for den nedlasta fila "%s". Difor vart ho sletta.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
nn: Det var ikkje mogleg å verifisere den nedlasta fila "%s" sikkert. Difor vart ho sletta.

en: Jazz+Funk
nn: Jazzfunk

en: Jump Bac&kward
nn: Hopp &bakover

en: Jump sizes
nn: Hoppstorleik

en: Jump to Specific &Time
nn: Hopp til eit visst &tidspunkt

en: Key:
nn: Tast:

en: Language
nn: Språk

en: Large
nn: Store

en: Larger
nn: Større

en: Launch EyeTV now
nn: Start EyeTV no

en: Leave Fullscreen
nn: Avslutt fullskjermmodus

en: Left
nn: Venstre

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
nn: Skaler videoen slik at han passar til ein viss vindaugs- eller fullskjermstorleik.

en: Linear
nn: Lineær

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nn: Liste over kodekane VLC vil bruke, etter prioritet. Til dømes, 'dummy,a52' vil prøve dummy- og a52-kodekane før dei andre. Berre avanserte brukarar bør endre på dette valet, sidan det kan øydeleggje avspelinga av alle straumane.

en: Load
nn: Last inn

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
nn: Last denne undertekstfila. Vert brukt når auto-oppdaginga ikkje finn undertekstfila.

en: Location
nn: Plassering

en: Log all VLC messages to a text file.
nn: Logg alle VLC-meldingar til ei tekstfil.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
nn: Logg alle VLC-meldingar til «syslog» (UNIX-system).

en: Log to file
nn: Logg til fil

en: Log to syslog
nn: Logg til «syslog»

en: Logo erase
nn: Fjern logo

en: Long backwards jump
nn: Langt tilbakehopp

en: Long forward jump
nn: Langt framoverhopp

en: Long jump length
nn: Lang hopplengd

en: Long jump length, in seconds.
nn: Lang hopplengd, i sekund.

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
nn: Sjå etter undertekstfiler i desse stiane òg om undertekstfila di ikkje vart funnen i noverande mappe.

en: Loop
nn: I sløyfe

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
nn: Gå kontinuerleg i sløyfe frå punkt A til punkt B.
    Trykk for å velja punkt A

en: Loop from point A to point B continuously.
nn: Gå kontinuerleg i sløyfe frå punkt A til punkt B.

en: Lost frames
nn: Tapte bilete

en: MLP/TrueHD parser
nn: MLP/TrueHD-tolkar

en: MPEG Video
nn: MPEG-video

en: MPEG audio decoder
nn: MPEG-audiodekodar

en: MPEG-I/II video packetizer
nn: MPEG-I/II-videoførpakkar

en: MPEG4 audio packetizer
nn: MPEG4-lydførpakkar

en: MPEG4 video packetizer
nn: MPEG4-videoførpakkar

en: Magnification/Zoom
nn: Forstørring

en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Main interfaces
nn: Hovudgrensesnitt

en: Main interfaces settings
nn: Innstillingar for hovudgrensesnitt

en: Make a donation...
nn: Gje pengar …

en: Maximum B (deprecated)
nn: Maksimum B (forelda)

en: Media &Information
nn: Medie&informasjon

en: Media Files
nn: Mediefiler

en: Media Information
nn: Medieinformasjon

en: Media Information...
nn: Medieinformasjon …

en: Media Library
nn: Mediebibliotek

en: Media: %s
nn: Medium: %s

en: Meditative
nn: Mediteringsmusikk

en: Medium backwards jump
nn: Mellomlangt tilbakehopp

en: Medium forward jump
nn: Mellomlangt framoverhopp

en: Medium jump length
nn: Mellomlang hopplengd

en: Medium jump length, in seconds.
nn: Mellomlang hopplengd, i sekund.

en: Menu
nn: Meny

en: Menu language
nn: Menyspråk

en: Messages
nn: Meldingar

en: Messages...
nn: Meldingar …

en: Meta-information
nn: Metainformasjon

en: Metal
nn: Metall

en: Minimum B (deprecated)
nn: Minimum B (forelda)

en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Miscellaneous audio settings and modules.
nn: Ymse lydinnstillingar og -modular.

en: Mode
nn: Modus

en: Motion blur
nn: Uklare rørsler

en: Motion detect
nn: Rørslefølar

en: Mount Point
nn: Monteringspunkt

en: Mouse Gestures
nn: Muserørsler

en: Multipart JPEG muxer
nn: Fleirdels-JPEG-demultipleksar

en: Musical
nn: Musikal

en: Mute
nn: Demp

en: Mux Control
nn: «Mukse»-kontroll

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
nn: Mux-PMT (krev «--sout-ts-es-id-pid»)

en: Muxer:
nn: Demultipleksar:

en: Muxers
nn: Multipleksarar

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
nn: Multipleksarar lagar innkapslingsformata som vert brukte til å slå alle dei elementære straumane (lyd, video osb.) saman. Denne innstillinga lèt deg velja ein standardmultipleksar. Du bør truleg ikkje gjera det.
    Du kan òg velja standardparametrar for kvar multipleksar.

en: N&ormal Speed
nn: &Normal fart

en: N/A
nn: Ukjent

en: NET ID
nn: NET-ID

en: Name
nn: Namn

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nn: Namnet på lydeininga som vert brukt av programtillegget DirectShow. Dersom du ikkje oppgjev noko, vert standardeininga brukt.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nn: Namnet på videoeininga som vert brukt av programtillegget DirectShow. Dersom du ikkje oppgjev noko, vert standardeininga brukt.

en: Name:
nn: Namn:

en: Native American
nn: Indianarmusikk

en: Navigate down
nn: Flytt nedover

en: Navigate left
nn: Flytt til venstre

en: Navigate right
nn: Flytt til høgre

en: Navigate up
nn: Flytt oppover

en: Navigation
nn: Navigasjon

en: Ncurses interface
nn: Ncurses-grensesnitt

en: Ne&xt
nn: &Neste

en: Network
nn: Nettverk

en: Network Protocol
nn: Nettverksprotokoll

en: Network synchronisation
nn: Nettverkssynkronisering

en: Next
nn: Neste

en: Next Channel
nn: Neste kanal

en: Next Chapter/Title
nn: Neste kapittel/tittel

en: Next chapter
nn: Neste kapittel

en: Next frame
nn: Neste bilete

en: Next media in the playlist
nn: Neste medium på spelelista

en: Next title
nn: Neste tittel

en: No description for this codec
nn: Inga skildring for denne kodeken

en: Noise
nn: Bråk

en: None
nn: Ingen

en: Normal rate
nn: Normal fart

en: Note:
nn: Merknad:

en: Now Playing
nn: Vert avspela no

en: Number of clones
nn: Tal på klonar

en: Number of time the same input will be repeated
nn: Mengda gongar same innmatinga vil gentakast

en: Off
nn: Av

en: Ogg/OGM muxer
nn: Ogg/OGM-demultipleksar

en: Oldies
nn: Slagerar

en: On
nn: På

en: On Screen Display
nn: Skjermvising

en: Online Documentation...
nn: Dokumentasjon på nettet …

en: Online Forum...
nn: Nettforum …

en: Open
nn: Opna

en: Open &Capture Device...
nn: Opna &opptakseining …

en: Open &Disc...
nn: Opna &plate …

en: Open &Folder...
nn: Opna &mappe …

en: Open &Location from clipboard
nn: Opna plassering frå &utklippstavla

en: Open &Network Stream...
nn: Opna &nettverksstraum …

en: Open &Network...
nn: Opna eit &nettverk …

en: Open Capture Device...
nn: Opna opptakseining …

en: Open D&irectory...
nn: Opna &mappe …

en: Open Directory
nn: Opna mappe

en: Open Disc...
nn: Opna disk …

en: Open File
nn: Opna fil

en: Open File...
nn: Opna fil …

en: Open Media
nn: Opna medium

en: Open Network...
nn: Opna nettverksstraum …

en: Open Recent
nn: Opna nyleg brukt

en: Open URL
nn: Opna nettadresse

en: Open VLM configuration...
nn: Opna VLM-oppsett …

en: Open a medium
nn: Opna eit medium

en: Open a skin file
nn: Opna ei draktfil

en: Open playlist
nn: Opna speleliste

en: Open playlist...
nn: Opna speleliste …

en: Open skin ...
nn: Opna drakt …

en: Open subtitles...
nn: Opna undertekstar …

en: Open: %s
nn: Opna: %s

en: Options
nn: Innstillingar

en: Original ID
nn: Opphavleg ID

en: Other
nn: Anna

en: Output modules
nn: Utdatamodular

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
nn: Send videoutdata i gråtonar. Sidan fargeinformasjonen ikkje vert avkoda, kan dette spara litt prosessorkraft.

en: Output:
nn: Utdata:

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
nn: Overlegg er maskinvareakselerasjonen til grafikkortet ditt (evna til å vise video direkte). VLC vil prøva å bruka det som standard.

en: Overlay video output
nn: Overlegg på videoutdata

en: Overlays
nn: Overlag

en: P&layback
nn: &Avspeling

en: PMT PID
nn: PMT-PID

en: PMT Program numbers
nn: PMT-programnummer

en: PS muxer
nn: PS-demultipleksar

en: Packetizers
nn: Førpakkarar

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
nn: Førpakkarane vert brukte til å «førehandshandsame» dei elementære straumane før «muksinga». Denne innstillinga lèt deg velja ein standardførpakkar. Du bør truleg ikkje gjera det.
    Du kan òg velja standardparametrar for kvar førpakkar.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
nn: Passordet som skal brukast ved tilkopling til SOCKS-mellomtenaren.

en: Paste
nn: Lim inn

en: Path to the skin to use.
nn: Filadresse til drakta som skal brukast.

en: Pause only
nn: Berre pause

en: Pause the playback
nn: Set avspelinga på pause

en: Paused
nn: Pause

en: Peak protection
nn: Fordreiingsvern

en: Phosphor
nn: Fosfor

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
nn: Kvar på videoen tittelen skal visast (standard er nedst i biletet).

en: Play
nn: Spel av

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
nn: Spel av.
    Viss spelelista er tom, kjem «Opna medium»-vindauget opp

en: Play and exit
nn: Spel av og avslutt

en: Play and stop
nn: Spel av og stopp

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
nn: Spel eit anna medium synkront (ekstra lydfil e.l.)

en: Play files randomly forever
nn: Spel av filer i tilfeldig rekkjefølgje i det uendelege

en: Play only
nn: Berre avspeling

en: Play playlist bookmark 1
nn: Spel av spelelistebokmerke 1

en: Play playlist bookmark 10
nn: Spel av spelelistebokmerke 10

en: Play playlist bookmark 2
nn: Spel av spelelistebokmerke 2

en: Play playlist bookmark 3
nn: Spel av spelelistebokmerke 3

en: Play playlist bookmark 4
nn: Spel av spelelistebokmerke 4

en: Play playlist bookmark 5
nn: Spel av spelelistebokmerke 5

en: Play playlist bookmark 6
nn: Spel av spelelistebokmerke 6

en: Play playlist bookmark 7
nn: Spel av spelelistebokmerke 7

en: Play playlist bookmark 8
nn: Spel av spelelistebokmerke 8

en: Play playlist bookmark 9
nn: Spel av spelelistebokmerke 9

en: Play&list
nn: Spele&liste

en: Play/Pause
nn: Spel av / pause

en: Playback
nn: Avspeling

en: Playlist
nn: Speleliste

en: Playlist Files
nn: Spelelistefiler

en: Playlist Files|
nn: Spelelistefiler|

en: Playlist bookmark 1
nn: Spelelistebokmerke 1

en: Playlist bookmark 10
nn: Spelelistebokmerke 10

en: Playlist bookmark 2
nn: Spelelistebokmerke 2

en: Playlist bookmark 3
nn: Spelelistebokmerke 3

en: Playlist bookmark 4
nn: Spelelistebokmerke 4

en: Playlist bookmark 5
nn: Spelelistebokmerke 5

en: Playlist bookmark 6
nn: Spelelistebokmerke 6

en: Playlist bookmark 7
nn: Spelelistebokmerke 7

en: Playlist bookmark 8
nn: Spelelistebokmerke 8

en: Playlist bookmark 9
nn: Spelelistebokmerke 9

en: Playlist...
nn: Speleliste …

en: Please enter the new profile name.
nn: Skriv inn det nye profilnamnet.

en: Plu&gins and extensions
nn: &Programtillegg og utvidingar

en: Plugins and extensions
nn: Programtillegg og utvidingar

en: Podcasts
nn: Podkastar

en: Pop-Folk
nn: Pop-folk

en: Position
nn: Posisjon

en: Position of video title
nn: Plassering av videotittel

en: Post processing
nn: Etterprosessering

en: Pranks
nn: Spøkar

en: Pre&vious
nn: &Førre

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Preferences...
nn: Innstillingar …

en: Prev
nn: Førre

en: Previous
nn: Førre

en: Previous Channel
nn: Førre kanal

en: Previous Chapter/Title
nn: Førre kapittel/tittel

en: Previous chapter
nn: Førre kapittel

en: Previous media in the playlist
nn: Førre medium på spelelista

en: Previous title
nn: Førre tittel

en: Profile
nn: Profil

en: Profile Name
nn: Profilnamn

en: Programs
nn: Program

en: Protect against sound clipping
nn: Vern mot lydfordreiing

en: Psychedelic
nn: Psykedelisk

en: Publisher
nn: Utgjevar

en: Puzzle
nn: Puslespel

en: Puzzle game
nn: Puslespel

en: Quiet synchro
nn: Stille synk

en: Quit
nn: Avslutt

en: Quit VLC
nn: Avslutt VLC

en: Quit after Playback
nn: Avslutt etter avspeling

en: Random
nn: Tilfeldig

en: Random Off
nn: Tilfeldig avslått

en: Rap
nn: Rapp

en: Rating
nn: Karakter

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
nn: Les ei VLC-konfigurasjonsfil med eitt VLM har starta.

en: ReadMe / FAQ...
nn: Les meg-fil / spørsmål og svar …

en: Record
nn: Ta opp

en: Record access filter start/stop.
nn: Start/stopp opptak av tilgangsfilter.

en: Remove Selected
nn: Fjern valde

en: Rename Directory...
nn: Endra namn på katalog

en: Rename Folder...
nn: Endra namn på mappe

en: Repair AVI Files
nn: Reparer AVI-filer

en: Repeat All
nn: Repeter alle

en: Repeat One
nn: Repeter ein

en: Repeat all
nn: Gjenta alle

en: Repeat current item
nn: Gjenta det gjeldande elementet

en: Repeat delay:
nn: Gjentakingsforseinking:

en: Repeat:
nn: Gjenta:

en: Replay gain
nn: Gjentakingsforsterking

en: Replay gain mode
nn: Modus for gjentakingsforsterking

en: Replay preamp
nn: Forforsterkar for gjentaking

en: Reset
nn: Nullstill

en: Resize interface to the native video size
nn: Endra vindaugsstorleik til verkeleg videostorleik

en: Resolution
nn: Oppløysing

en: Retrieving Channel Info...
nn: Hentar kanalinformasjon …

en: Reverse stereo
nn: Omvend stereo

en: Revert to normal play speed
nn: Gå tilbake til normal avspelingsfart

en: Right
nn: Høgre

en: Rotate
nn: Snu

en: Rows
nn: Rader

en: Run as daemon process
nn: Køyr som tenesteprosess

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
nn: Å kjøre VLC i sanntidsprioritering gjer deg mykje meir presis kjøreplan og betre resultat, spesielt under strauming av innhald. Det kan derimot låse heile maskinen din eller gjere han veldig, veldig treig. Du bør berre slå på dette som du veit kva du gjer.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
nn: Køyrer VLC med standardgrensesnittet. Bruk «cvlc» for å bruka VLC utan grensesnitt.

en: Runs VLC as a background daemon process.
nn: Køyrer VLC som ein tenesteprosess i bakgrunnen.

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
nn: Du kan bruka S/PDIF-lydutdata som standard når maskinvara og lydstraumen som vert avspela støttar det.

en: SAP announcement interval
nn: SAP-kunngjeringsinterval

en: SAP multicast address
nn: SAP-multikastadresse

en: SAP timeout (seconds)
nn: SAP-tidsgrense (i sekund)

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
nn: SDT-skildringar (krev «--sout-ts-es-id-pid»)

en: SOCKS password
nn: SOCKS-passord

en: SOCKS server
nn: SOCKS-tenar

en: SOCKS user name
nn: SOCKS-brukarnamn

en: SPU PID
nn: SPU-PID

en: Sample rate
nn: Samplingsrate

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
nn: Samplingsfrekvensen til oppteken audiostraum i Hz (td: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Save Metadata
nn: Lagra metadata

en: Save Playlist
nn: Lagra speleliste

en: Save Playlist to &File...
nn: Lagra spelelista til ei &fil …

en: Save Playlist...
nn: Lagra speleliste …

en: Save VLM configuration as...
nn: Lagra VLM-oppsett som …

en: Save file...
nn: Lagra fil …

en: Save playlist
nn: Lagra speleliste

en: Save playlist as...
nn: Lagra speleliste som …

en: Save...
nn: Lagra …

en: Saving file failed
nn: Klarte ikkje lagra fila

en: Scale factor
nn: Skaleringsfaktor

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
nn: Skaleringsfaktor som vert brukt når automatisk skalering
    er avslått. Standardverdi er 1.0 (opphavleg videostorleik).

en: Scope
nn: Rammeområde

en: Scrambled
nn: Blanda

en: Screen
nn: Skjerm

en: Search
nn: Søk

en: Search in Playlist
nn: Søk i spelelista

en: Season
nn: Sesong

en: Select
nn: Vel

en: Select "Advanced Options" to see all options.
nn: Vel «Avanserte innstillingar» for å sjå alle innstillingane.

en: Select Directory
nn: Vel mappe

en: Select File
nn: Vel fil

en: Select Folder
nn: Vel mappe

en: Select Input
nn: Vel inndata

en: Select Output
nn: Vel utdata

en: Select an action to change the associated hotkey:
nn: Vel ei handling for å endra den tilknytte snøggtasten:

en: Select next DVD chapter
nn: Vel neste DVD-kapittel

en: Select next DVD title
nn: Velg neste DVD-tittel

en: Select one or more files to open
nn: Vel éi eller fleire filer som skal opnast

en: Select one or multiple files
nn: Vel éi eller fleire filer

en: Select prev DVD chapter
nn: Vel førre DVD-kapittel

en: Select previous DVD title
nn: Velg førre DVD-tittel

en: Select profile:
nn: Vel profil:

en: Select skin
nn: Vel drakt

en: Select the capture device type
nn: Vel einingstype for opptak

en: Select the file
nn: Vel fila

en: Select the hotkey to display the position.
nn: Vel snøggtast for å visa kor langt du er komen.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
nn: Vel snøggtast for å gå til neste bilete i videoen.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit langt tilbakehopp.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit langt framoverhopp.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit mellomlangt tilbakehopp.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit mellomlangt framoverhopp.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit kort tilbakehopp.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit kort framoverhopp.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit svært kort tilbakehopp.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
nn: Vel snøggtast for å gjera eit svært kort framoverhopp.

en: Select the hotkey to quit the application.
nn: Vel snøggtast for å avslutta programmet.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
nn: Vel snøggtast for å spela av i normal fart.

en: Select the hotkey to stop playback.
nn: Vel snøggtast for å stoppa avspelinga.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
nn: Vel snøggtast for å spela av fortare / spola framover.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
nn: Vel snøggtast for å spela av seinare / i sakte film.

en: Select the hotkey to use to pause.
nn: Vel snøggtast for å setja på pause.

en: Select the hotkey to use to play.
nn: Vel snøggtast for å spela av.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
nn: Vel snøggtast for å hoppa til neste element på spelelista.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
nn: Vel snøggtast for å hoppa til førre element på spelelista.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
nn: Vel snøggtast for å starta fullskjermmodus.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
nn: Vel snøggtast for å byta mellom avspeling og pause.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
nn: Vel tast for å starta det valde elementet i DVD-menyar.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
nn: Vel tast for å velja neste DVD-kapittel

en: Select the key to choose the next title from the DVD
nn: Vel tast for å velja neste DVD-tittel

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
nn: Vel tast for å velja førre DVD-kapittel

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
nn: Vel tast for å velja førre DVD-tittel

en: Select the key to decrease audio volume.
nn: Vel tast for å få lågare lyd.

en: Select the key to decrease the audio delay.
nn: Vel tast for å få mindre lydforseinking.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
nn: Vel tast for å få mindre undertekstforseinking.

en: Select the key to increase audio volume.
nn: Vel tast for å få høgare lyd.

en: Select the key to increase the audio delay.
nn: Vel tast for å få meir lydforseinking.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
nn: Vel tast for å få meir undertekstforseinking.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
nn: Vel tast for å flytta markøren nedover i DVD-menyar.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
nn: Vel tast for å flytta markøren til venstre i DVD-menyar.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
nn: Vel tast for å flytta markøren til høgre i DVD-menyar.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
nn: Vel tast for å flytta markøren oppover i DVD-menyar.

en: Select the key to mute audio.
nn: Vel tast for å dempa lyden.

en: Select the key to play this bookmark.
nn: Vel tast for å spela av dette bokmerket.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
nn: Vel tast for å velja dette spelelistebokmerket.

en: Select the key to take you to the DVD menu
nn: Vel tast for å gå til DVD-menyen

en: Select the replay gain mode
nn: Vel modus for gjentakingsforsterking

en: Selected ports:
nn: Valde portar:

en: Services
nn: Tenester

en: Services discovery
nn: Automatisk oppdaging

en: Services discovery modules
nn: Modular for automatisk oppdaging

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
nn: Modular for automatisk oppdaging legg automatisk til element i spelelista.

en: Session
nn: Økt

en: Set playlist bookmark 1
nn: Vel spelelistebokmerke 1

en: Set playlist bookmark 10
nn: Vel spelelistebokmerke 10

en: Set playlist bookmark 2
nn: Vel spelelistebokmerke 2

en: Set playlist bookmark 3
nn: Vel spelelistebokmerke 3

en: Set playlist bookmark 4
nn: Vel spelelistebokmerke 4

en: Set playlist bookmark 5
nn: Vel spelelistebokmerke 5

en: Set playlist bookmark 6
nn: Vel spelelistebokmerke 6

en: Set playlist bookmark 7
nn: Vel spelelistebokmerke 7

en: Set playlist bookmark 8
nn: Vel spelelistebokmerke 8

en: Set playlist bookmark 9
nn: Vel spelelistebokmerke 9

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
nn: Vel vindaugsgjennomsikt mellom 0.1 og 1 for hovudgrensesnittet, spelelista og det utvida panelet. Denne innstillinga verkar berre i Windows og X11 med utvidingar for samansetjing.

en: Setting
nn: Innstilling

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Settings for VLC's control interfaces
nn: Innstillingar for kontrollgrensesnitta i VLC

en: Settings for VLC's interfaces
nn: Innstillingar for VLC-grensesnittet

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
nn: Innstillingar for inndata, demultipleksing, avkoding og koding

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
nn: Innstillingar for dei avkodarane og kodarane som berre vert brukte til lyd.

en: Settings for the main interface
nn: Innstillingar for hovudgrensesnittet

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
nn: Innstillingar for skjermvisning, undertekstar og «overlagde underbilete»

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
nn: Innstillingar kring åtferda til spelelista (f.eks. avspelingsmodus) og modular som automatisk legg til element i spelelista (modular for automatisk oppdaging).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
nn: Innstillingar for dei ulike tilgangsmetodane. Vanlege innstillingar å endra er dei for HTTP-mellomtenaren og mellomlageret.

en: Settings...
nn: Innstillingar …

en: Sharpen
nn: Skarpleik

en: Short backwards jump
nn: Kort tilbakehopp

en: Short forward jump
nn: Kort framoverhopp

en: Short jump length
nn: Kort hopplengd

en: Short jump length, in seconds.
nn: Kort hopplengd, i sekund.

en: Shortcut
nn: Snøggtast

en: Show &more options
nn: Vis &fleire val

en: Show All
nn: Vis alle

en: Show Fullscreen Controller
nn: Vis fullskjermskontrollpanel

en: Show Fullscreen controller
nn: Vis fullskjermskontrollpanel

en: Show Name
nn: Namn på framsyning

en: Show VLC on the taskbar
nn: Vis VLC på oppgåvelinja

en: Show a controller in fullscreen mode
nn: Vis eit kontrollpanel i fullskjermsmodus

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
nn: Vis eit varsel med artist- og spornamn når neste spor byrjar (i dei tilfella der VLC er minimert eller gøymt)

en: Show a systray icon for VLC
nn: Vis VLC-ikon i systemtrauet

en: Show advanced options
nn: Vis avanserte innstillingar

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
nn: Vis avanserte innstillingar i staden for enkle når innstillingane vert opna.

en: Show advanced preferences over simple ones
nn: Vis avanserte innstillingar i staden for enkle

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
nn: Vis eit ikon i systemtrauet som lèt deg kontrollera dei grunnleggjande funksjonane i VLC mediespelar.

en: Show extended options
nn: Vis utvida innstillingar

en: Show extended settings
nn: Vis fleire innstillingar

en: Show media title on video
nn: Vis medietittel på video

en: Show notification popup on track change
nn: Vis varsel ved nytt spor

en: Show playing item name in window title
nn: Vis gjeldande element i vindaugstittelen

en: Show settings
nn: Vis innstillingar:

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
nn: Vis videotittelen i x millisekund. Standard er 5000 ms (5 s).

en: Show video title for x milliseconds
nn: Vis videotittelen i x millisekund

en: Showtunes
nn: Showmusikk

en: Similarity
nn: Likskap

en: Simple
nn: Enkle

en: Size
nn: Storleik

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
nn: Draktfiler |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin to use
nn: Drakt som skal brukast

en: Skins
nn: Drakter

en: Slo&wer
nn: &Seinare

en: Slow
nn: Sakte

en: Slower
nn: Seinare

en: Slower (fine)
nn: Seinare (jamt)

en: Small
nn: Små

en: Smaller
nn: Mindre

en: Snapshot
nn: Skjermbilete

en: Socks proxy
nn: Socks-proxy

en: Soundtrack
nn: Filmmusikk

en: Source
nn: Kjelder

en: Source aspect ratio
nn: Biletformat på kjelde

en: Source:
nn: Kjelde:

en: Sout stream
nn: Soutstraum

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
nn: Soutstraummodular lèt deg byggja ei southandsamingskjede. Sjå rettleiinga for direkteoverføring («Streaming Howto») på Internett for meir informasjon. Du kan velja standardval for kvar soutstraummodul her.

en: Spectrometer
nn: Lysmålar

en: Spectrum
nn: Spekter

en: Start Time
nn: Starttid

en: Start VLC with only a systray icon
nn: Start VLC med berre systemtrauikon

en: Start time
nn: Starttid

en: Start video in fullscreen mode
nn: Start video i fullskjermmodus

en: Starting Position
nn: Oppstartsstad

en: Stereo audio mode
nn: Stereo lydmodus

en: Stereo audio output mode
nn: Stereo-lyd ut-modus

en: Stop
nn: Stopp

en: Stop playback
nn: Stopp avspelinga

en: Stop the A to B loop
nn: Stopp A–B-sløyfa

en: Stop the playlist after each played playlist item.
nn: Stopp spelelista etter kvart avspela element.

en: Stream %d
nn: Straum %d

en: Stream filters
nn: Straumfilter

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
nn: Straumfilter er spesielle modular som lèt deg gjera avanserte operasjonar på inndatasida av VLC. Bruk dei med varsemd …

en: Stream output
nn: Straumutdata

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
nn: Straumutdatainnstillingane vert brukte når programmet vert brukt straumtenar eller under lagring av innkommande straumar.
    Straumar vert først multipleksa og deretter sende gjennom ein modul for utdatatilgang som kan lagra straumen til ei fil eller strøyme han (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Soutstraummodular tillèt avansert straumhandsaming (transkoding, duplisering osb.)

en: Stream...
nn: Direkteoverfør …

en: Streaming / Transcoding failed
nn: Strauminga/Transkodinga var mislukka

en: Streaming/Exporting Wizard...
nn: Vegvisar for direkteoverføring/eksportering …

en: Subpictures
nn: Underbilete

en: Subtitle
nn: Undertekst

en: Subtitle File
nn: Undertekstfil

en: Subtitle Track
nn: Undertekst-spor

en: Subtitle codecs
nn: Undertekst-kodekar

en: Subtitle delay down
nn: Mindre undertekstforseinking

en: Subtitle delay up
nn: Meir undertekstforseinking

en: Subtitle track
nn: Undertekst-spor

en: Subtitles
nn: Undertekstar

en: Subtitles / OSD
nn: Undertekstar / OSD

en: Subtitles Track
nn: Undertekstspor

en: Subtitles/Video
nn: Undertekstar/video

en: Switch to full preferences view
nn: Byt til fullstendig vising av innstillingar

en: Switch to simple preferences view
nn: Byt til enkel vising av innstillingar

en: Synchronization
nn: Synkronisering

en: Synchronize left and right
nn: Synkroniser venstre- og høgresidene

en: Synchronize top and bottom
nn: Synkroniser topp og botn

en: Systray icon
nn: Systemtrauikon

en: T&itle
nn: &Tittel

en: TCP connection timeout
nn: TCP-tilkoplingsavbrot

en: TS ID
nn: TS-ID

en: TS muxer (libdvbpsi)
nn: TS-demultipleksar (libdvbpsi)

en: Take a snapshot
nn: Ta eit skjermbilete

en: Take video snapshot
nn: Ta skjermbilete av video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
nn: Tek eit skjermbilete av videoen og lagrar det på disken.

en: Techno
nn: Tekno

en: Techno-Industrial
nn: Tekno-industriell

en: Teletext Activation
nn: Bruk teletekst

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
nn: Fortel VLC at det vert starta på grunn av ein filassosiasjon i operativsystemet

en: Text default color
nn: Standardfarge på tekst

en: Thanks
nn: Takk

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
nn: Den kryptografiske signaturen for den nedlasta fila "%s" var ugyldig og kunne ikkje verte brukt til å verifisere ho sikkert. Difor vart fila sletta.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
nn: Klarer ikkje oppdaga formatet til «%s». Sjå loggen for detaljar.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
nn: Mediebiblioteket vert lagra automatisk, og vert lasta inn kvar gong du startar VLC.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
nn: Spelelista kan bruka trevising for å kategorisera nokre element, som innhaldet i ei mappe.

en: The stream will run this duration (in seconds).
nn: Straumen vil kjøre i denne lengda (i sekund).

en: The stream will start at this position (in seconds).
nn: Straumen vil starte på denne staden (i sekund).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
nn: Straumen vil stoppe på denne staden (i sekund).

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
nn: Desse innstillingane lèt deg velja kva for grensesnitt VLC skal bruka. Du kan velja hovudgrensesnitt, tilleggsmodular og ymse relaterte val.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
nn: Desse vala lèt deg endra åtferda til lyd-undersystemet og leggja til lydfilter som kan verta brukt til etterhandsaming eller visuelle effektar (spekteranalyse osb.) Slå på desse filtra her og still dei inn i modulområdet «Lydfilter».

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
nn: Desse vala tillet deg å endre oppførselen til undersystemet til innmatinga, som DVD- eller VCD-eininga, nettverksgrensesnittinnstillingane eller undertekstkanalen.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
nn: Desse vala lèt deg endra åtferda til undersystemet for videoutdata. Du kan for eksempelsslå på videofilter (linjedobling, biletjustering osb.) Slå på filtra her og still dei inn i området for videofiltermodular. Du kan også stilla inn mange ulike videoval.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
nn: Desse vala let deg velgje standardmodulane. La desse vere i fred om du ikkje verkeleg veit kva du held på med.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
nn: Desse vala let deg velgje globale standardval for undersystemet til straumutmatinga.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
nn: Desse vala oppgjev kva for åtferd spelelista skal ha. Nokre av dei kan verta overstyrde i spelelistevindauget.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
nn: Desse innstillingane er globale VLC-tastekombinasjonar, kjende som «snøggtastar».

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
nn: Dette legg til etterhandsamingsfilter for lyd for å endra lydavspelinga.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
nn: Dette legg til visualiseringsmodular (spekteranalyse osb.)

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
nn: Dette lèt deg handtera HDTV-1080-videoformat skikkeleg, sjølv om kodaren feilaktig brukar ei høgd på 1088 linjer. Du bør berre slå av denne innstillinga viss videoen din har eit ikkje-standardisert format som krev 1088 linjer.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
nn: Dette lèt deg endra standardnivået for målet (89 dB) for straumar med informasjon om gjentakingsforsterking

en: This allows you to define playlist bookmarks.
nn: Dette lèt deg laga spelelistebokmerke.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
nn: Dette let deg påtvinge ein tilgangsmodul. Du kan bruke det om den riktige tilgangen ikkje er oppdaga automatisk. Du bør ikkje setje dette som eit globalt val, med mindre du verkeleg veit kva du gjer.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
nn: Dette let deg halde på ein unik straumutmatingsinstans på kryss av fleire spelelisteelement (set automatisk inn samlestraumutmating om ikkje spesifisert)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
nn: Dette let deg spele frå fleire innmatingar på same tida. Denne funksjonen er eksperimentell, ikkje alle format er støtta. Bruk ei '#'-separert liste over innmatingar.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
nn: Dette tillet deg å fjernsynkronisere klokkene til tenar og klient. Dei detaljerte innstillingane er tilgjengelege i Avansert/Nettverksynk.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
nn: Dette let deg velgje rekkjefølgja til VLC under pakkemetodane

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
nn: Dette unngår overflomming av avlusingsutmating i meldingsloggen frå videoutmatingssynkroniseringsmekanismen.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
nn: Dette avgjer kor uklar likdommen mellom undertekst- og filmfilnamn kan vere. Vala er:
    0 = ingen automatisk oppdaging
    1 = kva som helst undertekstfil
    2 = kva som helst undertekstfil med filmnamnet
    3 = undertekstfil lik filmnamnet med ekstra teikn
    4 = undertekstfil eksakt lik filmnamnet

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
nn: Dette droppar ramer som er for seine (kjem til videoutmatinga etter deira påtenkte speletid).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
nn: Dette tek i bruk farge på meldingane som vert sende til konsollen. Terminalen treng Linux-fargestøtte for at dette skal verka.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
nn: Du kan velja å alltid klippa til kjeldevideoen. Tillatne format er x:y (4:3, 16:9 osb.), som uttrykkjer det globale biletforholdet.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
nn: Dette påtvinger skjermsidetilhøvet. Dei fleste skjermar har kvadratpikslar (1:1). Om du har ein 16:9, må du kanskje endre denne til 4:3 for å halde på proporsjonane.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nn: Du kan velja å alltid bruka same storleiksforhold på kjelda. For eksempel er nokre DVD-ar innstilte for 16:9, medan dei eigentleg er 4:3. VLC kan også bruka denne innstillinga på filmar som manglar informasjon om biletformat. Tillatne format er x:y (4:3, 16:9 osb.), som uttrykkjer det globale biletforholdet, eller som eit desimaltal (1.25, 1.3333 osb.) som uttrykkjer forma på biletpunkta.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
nn: Dette er ei gammal oppføring som let deg endre på tilgangsutmatingsmodulane

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
nn: Dette er ei gammal oppføring som let deg endre på mux-modulane

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nn: Dette er den metoden for lydutdata som er i bruk av VLC. Standardinnstillinga vel automatisk den beste tilgjengelege metoden.

en: This is the default DVD device to use.
nn: Dette er standard DVD-eining som vert brukt.

en: This is the default VCD device to use.
nn: Dette er standard VCD-eining som vert brukt.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
nn: Dette er forsterkinga som vert brukt for straumar utan informasjon om gjentakingsforsterking

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
nn: Dette er hop-grensa (òg kjend som "Time-To-Live" eller TTL)av multisendingspakkane sendt av straumutmatinga (-1 = bruk innebyggja standard i operativsystemet).

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
nn: Dette er hovudgrensesnittet til VLC. Standardinnstillinga vel automatisk den beste tilgjengelege modulen.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nn: Dette er den metoden for videoutdata som er i bruk av VLC. Standardinnstillinga vel automatisk den beste tilgjengelege metoden.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
nn: Vel detaljnivå på meldingar (0 = berre feil og standardmeldingar, 1 = åtvaringar, 2 = feilsøking).

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
nn: Dette valet legg til forskyving (plus eller minus) i standardprioriteringane til VLC. Du kan bruke det til å velgje proiriteten til VLC mot andre program eller mot andre VLC-instansar.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nn: Dette valet vert brukt til å velgje måten VLC velgjer kodekane på (utpakkingsmetodar). Berre avanserte brukarar bør endre på dette valet, sidan det kan øydeleggje avspelinga av alle straumane.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
nn: Dette valet er hendig om du vil senke ventetida under lesing av ein straum

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
nn: Det er INGEN GARANTI for dette programmet utover det som står i lova.
    Du kan fritt endra og distribuera det vidare viss du følgjer vilkåra i
    GNU General Public License – sjå fila «COPYING».
    Programmet er utvikla av VideoLAN-gruppa – sjå fila «AUTHORS».

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
nn: Dette vel kva for modus for lydutdatakanalar som skal brukast som standard når det er mogleg (med andre ord viss maskinvara og lydstraumen som vert avspela støttar det).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
nn: Denne straumen vil alltid verta opna ved VLC-oppstart.

en: Time Control
nn: Tidskontroll

en: Time Toolbar
nn: Tidsverktøylinje

en: Title
nn: Tittel

en: Title %i%s
nn: Tittel %i%s

en: Title metadata
nn: Metadata for tittel

en: To get exhaustive help, use '-H'.
nn: For å få inngåande hjelp, bruk «-H».

en: Toggle autoscaling
nn: Slå på/av automatisk skalering

en: Toggle random playlist playback
nn: Slå på/av tilfeldig spelelisteavspeling

en: Toggle the video in fullscreen
nn: Slå på/av fullskjermvising av videoen

en: Toggle the video out fullscreen
nn: Slå på/av fullskjermvising av videoutdataa

en: Toggle wallpaper mode in video output
nn: Slå på/av video som bakgrunnsbilete

en: Tool
nn: Verktøy

en: Toolbar Elements
nn: Verktøylinjeelement

en: Toolbar position:
nn: Verktøylinjeplassering:

en: Toolbars Editor
nn: Verktøylinjeredigering

en: Top
nn: Øvst

en: Top 40
nn: Topp-40

en: Top-Left
nn: Øvst til venstre

en: Top-Right
nn: Øvst til høgre

en: Track
nn: Spor

en: Track ID
nn: Spor-ID

en: Track number
nn: Spornummer

en: Track replay gain
nn: Gjentakingsforsterking for spor

en: Transform
nn: Omform

en: Transformation
nn: Omforming

en: Transparency
nn: Gjennomsikt

en: Transparent
nn: Gjennomsiktig

en: Transponder/multiplex frequency
nn: Transponder/mangfaldig frekvens

en: Tribal
nn: Stammemusikk

en: Trip-Hop
nn: Trip-hop

en: Turn off all warning and information messages.
nn: Slå av alle åtvaringar og informasjonsmeldingar.

en: URL
nn: Nettadresse

en: URL metadata
nn: URL-metadata

en: Un-Zoom
nn: Forminsk

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
nn: Legg tilbake éin piksel nedst på videoen

en: Uncrop one pixel from the left of the video
nn: Legg tilbake éin piksel på venstresida av videoen

en: Uncrop one pixel from the right of the video
nn: Legg tilbake éin piksel på høgresida av videoen

en: Uncrop one pixel from the top of the video
nn: Legg tilbake éin piksel øvst på videoen

en: Undefined
nn: Ikkje oppgjeve

en: Unidentified codec
nn: Uidentifisert kodek

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Unset
nn: Ikkje valt

en: Update
nn: Oppdater

en: Use S/PDIF when available
nn: Bruk S/PDIF når mogleg

en: Use a plugins cache
nn: Bruk innstikkshurtigbuffer

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
nn: Bruk innstikkshurtigbuffer, som vil forbetre oppstartstida til VLC drastisk.

en: Use media library
nn: Bruk mediebibliotek

en: Use sequential numbers instead of timestamps
nn: Bruk talrekkje i staden for tidsstempel

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
nn: Bruk talrekkje i staden for tidsstempel til namngjeving av skjermbilete

en: Use subtitle file
nn: Bruk undertekstfil

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
nn: Bruk dette når du veit at straumen din er (eller ikkje er) koda med Dolby Surround, men det ikkje vert oppdaga. Sjølv om straumen ikkje er koda med Dolby Surround, kan du ved å slå dette valet på forbetre opplevinga di, spesielt når det vert kombinert med miksaren for hovudtelefonkanal.

en: User
nn: Brukar

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
nn: Brukarnamnet som skal brukast ved tilkopling til SOCKS-mellomtenaren.

en: V&iew
nn: &Vis

en: VC-1 packetizer
nn: VC-1-førpakkar

en: VCD device
nn: VCD-eining

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
nn: VLC kan visa eit «minimalt» vindauge ved å ikkje visa tittel, ramme osb. rundt videoen.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
nn: VLC kan vise meldingar oppå videoen. Dette er kalla SV (SkjermVisning).

en: VLC can't recognize the input's format
nn: VLC kjenner ikkje att inndataformatet

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
nn: VLC klarte ikkje kopla til EyeTV.
    Sjå til at EyeTV-tillegget til VLC er installert.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
nn: VLCklarte ikkje å avkoda formatet "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
nn: VLC klarte ikkje å kjenna att lyd- eller video-kodeken

en: VLC could not open the %s module.
nn: VLC cklarte ikkje å opna %s-modulen.

en: VLC could not open the decoder module.
nn: VLC klarte ikkje opna avkodarmodulen.

en: VLC is started from file association
nn: VLC er starta frå ein filassosiasjon

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
nn: VLC klarer ikkje opna MRL-en «%s». Sjå loggen for detaljar.

en: VLC media player
nn: VLC mediespelar

en: VLC media player Help
nn: Hjelp for VLC mediespelar

en: VLC media player Help...
nn: Hjelp for VLC mediespelar …

en: VLC media player updates
nn: Oppdateringar til VLC mediespelar

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
nn: VLC bruker til vanleg Freetype til rendring, men dette let deg bruke svg til dømes.

en: VLC preferences
nn: VLC-innstillingar

en: VLC version %s (%s)
nn: VLC-versjon %s (%s)

en: VLC will keep playing the current playlist item.
nn: VLC vil halda fram med å spela av det gjeldande spelelisteelementet.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
nn: VLC vil halda fram med å spela av spelelista i det uendelege.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
nn: VLC vil spela av filer i spelelista i tilfeldig rekkjefølgje heilt til det vert avbrote.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
nn: VLC startar med berre eit ikon på oppgåvelinja

en: VLC's implementation of Video On Demand
nn: VLC sitt grensesnitt for videotorg (VOD)

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
nn: VLM-oppsett (*.vlm);;All (*)

en: VLM configurator
nn: VLM-oppsett

en: Verbosity (0,1,2)
nn: Detaljnivå (0,1,2)

en: Very short backwards jump
nn: Svært kort tilbakehopp

en: Very short forward jump
nn: Svært kort framoverhopp

en: Very short jump length
nn: Svært kort hopplengd

en: Very short jump length, in seconds.
nn: Svært kort hopplengd, i sekund.

en: Video &Track
nn: Video&spor

en: Video Auto Scaling
nn: Automatisk videoskalering

en: Video Effects
nn: Videoeffektar

en: Video Files
nn: Videofiler

en: Video On Demand ( VOD )
nn: Videotorg (VOD)

en: Video PID
nn: Video-PID

en: Video Settings
nn: Videoinnstillingar

en: Video Track
nn: Videospor

en: Video X coordinate
nn: X-koordinat for video

en: Video Y coordinate
nn: Y-koordinat for video

en: Video alignment
nn: Videoplassering

en: Video codecs
nn: Videokodekar

en: Video cropping
nn: Tilklipping av video

en: Video filter module
nn: Videofiltermodul

en: Video filters are used to process the video stream.
nn: Videofilter vert brukte til handsaming av videostraumen.

en: Video height
nn: Videohøgd

en: Video output module
nn: Modul for videoutdata

en: Video scaling factor
nn: Videoskaleringsfaktor

en: Video settings
nn: Videoinnstillingar

en: Video snapshot directory (or filename)
nn: Mappe (eller filnamn) for skjermbilete av video

en: Video snapshot file prefix
nn: Filprefiks for skjermbilete av video

en: Video snapshot format
nn: Filformat for skjermbilete av video

en: Video snapshot height
nn: Høgd på skjermbilete av video

en: Video snapshot width
nn: Breidd på skjermbilete av video

en: Video title
nn: Videotittel

en: Video width
nn: Videobreidd

en: VideoLAN Website...
nn: Nettstaden til VideoLAN …

en: Visualizations
nn: Visualiseringar

en: Vocal
nn: Vokal

en: Volume Down
nn: Lågare volum

en: Volume Mute
nn: Volum dempa

en: Volume Up
nn: Høgare volum

en: Volume down
nn: Lågare lyd

en: Volume up
nn: Høgare lyd

en: Vu meter
nn: VU-målar

en: WAV muxer
nn: WAV-demultipleksar

en: Water effect
nn: Vasseffekt

en: Wave
nn: Bølgje

en: Waves
nn: Bølgjer

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
nn: Når SAP-flytkontrollen er slått av, kan du velgje faste interval mellom SAP-kunngjeringar.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
nn: Viss dette er i bruk, vil grensesnittet visa eit dialogvindauge kvar gong det trengst brukarhandlingar.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
nn: Viss dette er i bruk, vil innstillingane og/eller grensesnittet visa alle tilgjengelege val, også dei som dei fleste brukarane aldri vil vera borti.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
nn: Ved bruk av PVR-innmating (eller veldig ujevn kjelde), bør du setje denne til 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
nn: Legg element i kø i spelelista og hald fram med å spela det gjeldande elementet når éininstansvalet er i bruk.

en: Window decorations
nn: Vindaugsdekorasjonar

en: Window properties
nn: Vindaugsinnstillingar

en: Write process id to file
nn: Skriv prosess-ID til fil

en: Writes process id into specified file.
nn: Skriv prosess-ID til den oppgjevne fila.

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
nn: XSPF-speleliste|*.xspf|M3U-fil|*.m3u|HTML-speleliste|*.html

en: XVideo adaptor number
nn: XVideo-tilkoplingsnummer

en: Yes
nn: Ja

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nn: Du kan slå av lydutdata fullstendig. Avkoding av lyd vil ikkje verta gjort viss du vel dette, og det sparar litt prosessorkraft.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
nn: Du kan slå underbilethandsaminga heilt av.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nn: Du kan slå av videoutdata fullstendig. Avkoding av video vil ikkje verta gjort viss du vel dette, og det sparar litt prosessorkraft.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss høgd på videoskjermbilete. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video. 0 skalerer høgda for å få same storleiksforhold.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
nn: Du kan velja å alltid bruka same plassering av det øvre venstre hjørnet av videovindauget (X-koordinaten).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
nn: Du kan velja å alltid bruka same plassering av det øvre venstre hjørnet av videovindauget (Y-koordinaten).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss videohøgd. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss videobreidd. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
nn: Du kan velja å alltid bruka ei viss breidd på videoskjermbilete. Som standard (-1) tilpassar VLC seg kvar enkelt video. 0 skalerer breidda for å få same storleiksforhold.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
nn: Du kan lage ei liste over bokmerker for ein straum manuelt i formen "{name=bokmerkenamn,time=valfri-tidsforskyving,bytes=valfri-byteforskyving}, {...}"

en: You can select control interfaces for VLC.
nn: Du kan velja kontrollgrensesnitt for VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
nn: Du kan velja lokale filer med lista og knappane nedanfor.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nn: Du kan plassere undertekstene under filmen med dette alternativet, i stedet for over filmen. Du kan også prøve andre posisjoner.

en: You can zoom the video by the specified factor.
nn: Du kan forstørra videoen med den oppgjevne faktoren.

en: You have the latest version of VLC media player.
nn: Du har den nyaste versjonen av VLC mediespelar.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
nn: Du har to moglegheiter:
     – Programvindauget får same storleik som videoen
     – Videoen får same storleik som programvindauget
     Som standard har programvindauget same storleik som videoen.

en: You must set a name for the profile.
nn: Du må velja eit namn på profilen.

en: Your input can't be opened
nn: Klarer ikkje opna inndataa dine

en: Zoom
nn: Forstørr

en: Zoom In
nn: Større

en: Zoom Out
nn: Mindre

en: Zoom video
nn: Forstørr video

en: [Display]
nn: [Vis]

en: [Filebrowser]
nn: [Filhandsamar]

en: [Loop]
nn: [I sløyfe]

en: [Player]
nn: [Avspelar]

en: [Playlist]
nn: [Speleliste]

en: [Random]
nn: [Tilfeldig]

en: [Repeat]
nn: [Gjenta]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
nn: legg til «--advanced» på kommandolinja for å sjå avanserte val.

en: ask for extra verbosity when displaying help
nn: spør etter utfyllande hjelp under vising av hjelp

en: boolean
nn: boolsk

en: decoder
nn: avkodar

en: float
nn: desimaltal

en: hearing impaired
nn: høyrslehemma

en: integer
nn: heiltal

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
nn: ingen oppsett vil verta lasta inn eller lagra i oppsettsfila

en: print a list of available modules
nn: skriv ut liste over tilgjengelege modular

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nn: skriv ut hjelp for VLC (kan verte kombinert med --advanced og --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
nn: skriv ut hjelp for VLC og modulane (kan verte kombinert med --advanced og --help-verbose)

en: print version information
nn: vis versjonsinformasjon

en: reset the current config to the default values
nn: nullstill det gjeldande oppsettet

en: string
nn: tekst

en: use alternate config file
nn: bruk alternativ oppsettsfil
