VLC - Trans - en to mr translation catalogue (2226 entries)

en: 
    Press the RETURN key to continue...
mr: 
    पुढे चालू ठेवण्यासाठी रिटर्न कळ दाबा...

en:  (default disabled)
mr: (डिफॉल्ट अक्षम)

en:  (default enabled)
mr: (डिफॉल्ट सक्षम)

en:  Position : %s/%s
mr: ठिकाण  %s/%s

en:  Profile Name Missing
mr: आराखड्याचे नाव दिले नाही

en:  Source   : %s
mr: स्त्रोत : %s

en:  Source: <no current item>
mr: स्त्रोत: <no current item>

en:  [ h for help ]
mr:  [ h मदतीसाठी ]

en:  days
mr: दिवस

en: "%s" is no audio encoder.
mr: "%s" हे ध्वनी एनकोडर नाही.

en: "%s" is no video encoder.
mr: "%s" हे चित्रफीत एनकोडर नाही.

en: %i tracks
mr: %i गाणे

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
mr: %s
    डाऊनलोडिंग... %s/%s %.1f%% झाले

en: %s bytes
mr: %s बाईट्स

en: &About
mr: VLC विषयी

en: &Advanced Controls
mr: प्रगत नियंत्रक

en: &Advanced Open...
mr: प्रगत उघडा...

en: &Apply
mr: वापरा

en: &Aspect Ratio
mr: दृश्य गुणोत्तर

en: &Audio
mr: गाणे

en: &Cancel
mr: रद्द करा

en: &Chapter
mr: विभाग

en: &Clear
mr: स्वच्छ

en: &Close
mr: बंद करा

en: &Codec Information
mr: कोडेक माहिती

en: &Crop
mr: कापा

en: &Deinterlace
mr: डेनटर्लेस

en: &Deinterlace mode
mr: डेनटर्लेस प्रकार

en: &Disc
mr: डिस्क

en: &Effects and Filters
mr: परिणाम व निवड

en: &Enqueue
mr: टाकून द्या

en: &Faster
mr: जलद

en: &File
mr: फाईल

en: &Fullscreen
mr: फुलस्क्रीन

en: &Fullscreen Interface
mr: फुलस्क्रीन दर्शक

en: &General
mr: सामान्य

en: &Go
mr: जा

en: &Help
mr: मदत

en: &Jump Forward
mr: पुढे घ्या

en: &Manage
mr: हाताळणी

en: &Media
mr: मेडिया

en: &Messages
mr: संदेश

en: &Metadata
mr: मेटडेता

en: &Network
mr: नेटवर्क

en: &No
mr: नाही

en: &Open File...
mr: फाईल उघडा...

en: &Play
mr: प्ले करा

en: &Playback
mr: संगीत

en: &Preferences
mr: पसंती

en: &Program
mr: प्रोग्राम

en: &Quit
mr: बाहेर पडा

en: &Recheck version
mr: आवृत्ती पुन्हा तपासा

en: &Reset Preferences
mr: पसंती मूळ स्थितीत आणा

en: &Save
mr: जतन करा

en: &Save Metadata
mr: मेटडेता जतन करा

en: &Save as...
mr: अशी जतन करा...

en: &Search:
mr: शोधा:

en: &Select
mr: निवडा

en: &Start
mr: सुरु करा

en: &Stop
mr: थांबा

en: &Stream
mr: स्ट्रीम

en: &Stream...
mr: स्ट्रीम...

en: &Track Synchronization
mr: गाण्याचा ताळमेळ

en: &VLM Configuration
mr: VLM बदल

en: &Video
mr: चित्रफीत

en: &View
mr: दाखवा

en: &Visualizations
mr: चित्ररचना

en: &Yes
mr: हो

en: &Zoom
mr: झूम

en: ---  DVD Menu
mr: --- DVD मेनु

en: 0.35 (same as DVB-S)
mr: 0.35 (DVB-S समान)

en: 10 bits
mr: 10 बिट्स

en: 15 bits
mr: 15 बिट्स

en: 16 bits
mr: 16 बिट्स

en: 1:1 Original
mr: 1:1 मूळ

en: 1:2 Half
mr: 1:2 अर्धा

en: 1:4 Quarter
mr: 1:4 चतुर्थांश

en: 1:File
mr: 1:फाईल

en: 2 Pass
mr: 2 पास

en: 24 bits
mr: 24 बिट्स

en: 2:1 Double
mr: 2:1 दुप्पट

en: 32 bits
mr: 32 बिट्स

en: 50 Hz
mr: 50 हर्ट्स

en: 525 lines / 60 Hz
mr: 525 ओळी / 60 Hz

en: 60 Hz
mr: 60 हर्ट्स

en: 625 lines / 50 Hz
mr: 625 ओळी / 50 Hz

en: 8 bits
mr: 8 बिट्स

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
mr: VLC ची नवीन आवृत्ती (%1.%2.%3%4) उपलब्ध आहे.

en: A/52 audio packetizer
mr: A/52 ध्वनी पॅकेटाइझर

en: A/52 parser
mr: A/52 पार्सर

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
mr: AAC ध्वनी डीकोडर (libfaad2 वापरून)

en: AAC extension
mr: AAC विस्तार

en: AACS MMC failed.
mr: AACS MMC अयशस्वी.

en: ADPCM audio decoder
mr: ADPCM ध्वनी डिकोडर

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
mr: AES3/SMPTE 302M ध्वनी डिकोडर

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
mr: AES3/SMPTE 302M ध्वनी पॅकेटाइझर

en: ALSA audio capture
mr: ALSA ध्वनि kapchar

en: ALSA audio output
mr: ALSA ध्वनी  आउटपुट

en: AM Tuner mode
mr: AM ट्यूनर मोड

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
mr: AM ट्यूनर मोड. Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4) यांपैकी एक असू शकतो.

en: AM radio
mr: AM रेडिओ

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
mr: VLC मेडिया प्लेयर

en: ASX playlist import
mr: ASX प्लेलिस्ट आयात

en: ATSC minor channel
mr: ATSC गौण वाहिनी

en: About
mr: यांच्याबद्दल

en: About VLC media player
mr: VLC मेडिया प्लेयर बद्दल

en: Above the Video
mr: चित्रफितीवर

en: Acapella
mr: आकापेला

en: Accelerated video output (Overlay)
mr: वेगवान चित्रफीत प्रदान (थर)

en: Accept 24 hours
mr: 24 तास स्वीकारा

en: Accept permanently
mr: कायमचे स्वीकारा

en: Access modules
mr: प्रवेश मोड्यूल्स

en: Access output
mr: प्रवेश प्रदान

en: Account that will be used for the connection.
mr: खाते जे कनेक्शनसाठी वापरले जाईल.

en: Acid
mr: अॅसिड

en: Acid Jazz
mr: अॅसिड जॅझ

en: Acid Punk
mr: अॅसिड पंक

en: Acoustic
mr: अकॉस्टिक

en: Action
mr: कृती

en: Actions
mr: कृत्या

en: Activate
mr: सुरु करा

en: Actors
mr: कलाकार

en: Add
mr: टाका

en: Add Directory...
mr: निर्देशिका जोडा...

en: Add File...
mr: फाईल जोडा...

en: Add Folder...
mr: फोल्डर जोडा...

en: Add Input
mr: आदान वाढवा

en: Add Interface
mr: दर्शक वाढवा

en: Add a background
mr: चीत्रप्रतीमा वाढवा

en: Add a delay effect to the sound
mr: उशीर परिणाम ध्वनी मध्ये वाढवा

en: Add a shadow
mr: सावली वाढवा

en: Add cover art from file
mr: फाईल मधून कवर आर्ट समाविष्ट करा

en: Add logo
mr: लोगो वाढवा

en: Add text
mr: मजकूर समाविष्ट करा

en: Add to Playlist
mr: प्लेलिस्ट मध्ये जोडा

en: Add...
mr: वाढवा...

en: Address
mr: पत्ता

en: Address of the CDDB server to use.
mr: वापरण्यासाठी CDDB सर्वरचा पत्ता

en: Advanced
mr: प्रगत

en: Advanced Buttons
mr: प्रगत बटणे

en: Advanced Open File...
mr: प्रगतपणे फाईल उघडा

en: Advanced Options
mr: अधिकतम पर्याय

en: Advanced Preferences
mr: प्रगत पसंती

en: Advanced options...
mr: प्रगत पर्याय...

en: Advanced settings
mr: प्रगत सेटिंग

en: Advanced settings. Use with care...
mr: प्रगत सेटिंग. जपून वापरा...

en: Album
mr: अल्बम

en: Album art filename
mr: अल्बम आर्ट फाईलचे नाव

en: Album replay gain
mr: अल्बम रेप्ले गेन

en: All
mr: सर्व

en: All Files
mr: सर्व फाईल्स

en: Allow cache
mr: कॅशेला अनुमती द्या

en: Allow only one instance
mr: फक्त एकच ठिकाण चालेल

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
mr: आपणास टेलीटेक्स्ट संरचना सेट करण्याची अनुमती देते (id=line1-lineN दोन्ही क्षेत्रांसहत).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
mr: आपणास टेलीटेक्स्ट भाषा सेट करण्याची अनुमती देते (page=lang/type,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
mr: आपणास ध्वनी संरचना सेट करण्यास अनुमती देते (id=group,pair:id=group,pair...).

en: Alternative
mr: अल्टरनेटिव्ह

en: Alternative Rock
mr: अल्टरनेटिव्ह रॉक

en: Always
mr: नेहमी

en: Always &on Top
mr: नेहमी वर ठेवा

en: Always Fit &Window
mr: नेहमी विंडोला फिट करा

en: Always on top
mr: नेहमी वर ठेवा

en: Always visible
mr: नेहमी दृश्य

en: Ambient
mr: अॅम्बिएंट

en: An error occurred while checking for updates...
mr: अद्ययावन तपासताना अडचण...

en: Analog
mr: अनालोग

en: Angle
mr: कोन

en: Anime
mr: ऍनमे

en: Antenna
mr: अन्टेना

en: Any field
mr: कोणतेही क्षेत्र

en: Appearance
mr: पेहराव

en: Append to existing file
mr: विद्यमान फाईलमध्ये जोडा

en: Append to file
mr: फाईल मध्ये जोडा

en: Application
mr: anupray

en: Applications
mr: अप्प्लीकेषण

en: Apply
mr: लागू करा

en: Arabic (ISO 8859-6)
mr: अरेबिक (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
mr: अरेबिक (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
mr: तुम्ही VLC मेडिया प्लेयर च्या पसंती मूळ स्थितीत आणू इच्छिता?

en: Arranger
mr: अरेंजर

en: Art Director
mr: कला दिग्दर्शक

en: Artist
mr: कलाकार

en: Artist metadata
mr: कलाकार मेटाडेta

en: Artwork URL
mr: आर्टवर्क URL

en: Ascending
mr: चढता क्रम

en: Aspect Ratio
mr: आस्पेक्ट गुणोत्तर

en: Aspect ratio
mr: दृश्य गुणोत्तर

en: Aspect ratio: %s
mr: दृश्य गुणोत्तर: %s

en: Attachment
mr: जोडणी

en: Attachment input
mr: जोडणी आदान

en: Attack
mr: हल्ला

en: Audio
mr: ध्वनी

en: Audio &Device
mr: संगीत डीवाईस

en: Audio &Track
mr: संगीत गाणे

en: Audio CD
mr: ध्वनि CD

en: Audio CD - Track %02i
mr: ध्वनि CD - ट्रॅक %02i

en: Audio CD device
mr: संगीत CD साधन

en: Audio CD input
mr: धनि CD आदान

en: Audio Channels
mr: ध्वनि वाहिनी

en: Audio Device
mr: संगीत साधन

en: Audio Device: %s
mr: संगीत साधन: %s

en: Audio ES
mr: ध्वनी ES

en: Audio Effects
mr: संगीत परिणाम

en: Audio Effects...
mr: संगीत परिणाम'...

en: Audio Files
mr: संगीत फाईल्स

en: Audio PID
mr: ध्वनी PID

en: Audio Settings
mr: संगीत सेटिंग

en: Audio Track
mr: संगीत गाणे

en: Audio and Subtitles
mr: संगीत

en: Audio balance
mr: संगीत तोल

en: Audio bitrate
mr: ध्वनी बीटरेट

en: Audio bits per sample
mr: ध्वनी बिट्स पर सँपल

en: Audio capture
mr: संगीत पकड

en: Audio capture (ALSA)
mr: संगीत निवड (ALSA)

en: Audio channels
mr: ध्वनी वाहिन्या

en: Audio codec
mr: संगीत कोडेक

en: Audio codecs
mr: ध्वनी कोडेक

en: Audio configuration
mr: ध्वनी संरचना

en: Audio connection
mr: ध्वनी जोडणी

en: Audio delay %i ms
mr: संगीत उशीर %i ms

en: Audio device name
mr: संगीत साधन नाव

en: Audio encoder
mr: ध्वनी एनकोडर

en: Audio filtering failed
mr: ध्वनी निवड अयशस्वी

en: Audio filters
mr: ध्वनी फिल्टर

en: Audio filters are used to process the audio stream.
mr: ध्वनी फिल्टर्स ध्वनी स्ट्रीमची प्रक्रिया करण्यासाठी वापरतात.

en: Audio gain
mr: ध्वनी गेन

en: Audio input
mr: ध्वनी इनपुट

en: Audio input pin
mr: ध्वनि इनपुट पिन

en: Audio language
mr: संगीत भाषा

en: Audio memory
mr: संगीत स्मृती

en: Audio memory output
mr: संगीत स्मृती प्रदान

en: Audio mode
mr: ध्वनी मोड

en: Audio output URL
mr: ध्वनी आउटपुट URL

en: Audio output channels
mr: ध्वनी आउटपुट वाहिन्या

en: Audio output device
mr: ध्वनी आउटपुट उपकरण

en: Audio output failed
mr: संगीत प्रदान अयशस्वी

en: Audio output module
mr: संगीत प्रदान साधन

en: Audio output pin
mr: ध्वनि आउटपुट पिन

en: Audio output volume step
mr: संगीत प्रदान आवाज पायरी

en: Audio port
mr: ध्वनी पोर्ट

en: Audio sample rate
mr: ध्वनी सँपल दर

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
mr: Hertz मध्ये ध्वनी सॅम्पल दर. डिफॉल्ट दर 48000 Hz आहे.

en: Audio samplerate (Hz)
mr: ध्वनी सँपलदर (Hz)

en: Audio settings
mr: ध्वनी सेटिंग

en: Audio track
mr: संगीत गाणे

en: Audio track ID
mr: संगीत गाणे क्रमांक

en: Audio track: %s
mr: संगीत गाणे: %s

en: Audio visualizations
mr: ध्वनी व्हिज्युअलायझेशन्स

en: Audio volume
mr: ध्वनि आवाज

en: Author
mr: मालक

en: Authors
mr: मालक

en: Auto
mr: स्वयंचलित

en: Auto connection
mr: स्वयं जोडणी

en: Auto re-connect
mr: स्वयं पुनश्च-जोडणी

en: Auto start
mr: स्वयंचलित सुरुवात

en: Autodetect subtitle files
mr: स्वयंपणे उपशीर्षक फाईल निवडा

en: Automatic
mr: स्वयंचलित

en: Automatic brightness
mr: स्वयंचलित tej

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
mr: प्लेलिस्ट भरल्यावर स्वयंचलितपणे प्ले करा

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
mr: अचानक डिस्कनेक्शनच्या बाबतीत स्ट्रीमला स्वयंचलितपणे पुनश्च कनेक्ट करण्याचा प्रयत्न करा.

en: Autoscale video
mr: स्वयंचलित चित्रफीत आकार

en: A→B Loop
mr: A→B लूप

en: B4S playlist import
mr: B4S प्लेलिस्ट आयात

en: Back
mr: मागे

en: Backspace
mr: बॅकस्पेस

en: Backward
mr: मागे

en: Ballad
mr: बलाड

en: Baltic (Latin-7)
mr: बाल्टिक (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
mr: बाल्टिक (Windows-1257)

en: Bandwidth
mr: बँडविड्थ

en: Bandwidth (MHz)
mr: बँडविड्थ (MHz)

en: Base port
mr: बेस पोर्ट

en: Basic
mr: मुलभूत

en: Bass
mr: बेस

en: Bass level
mr: बेस पातळी

en: Be quiet
mr: शांत राहा

en: Beat
mr: बीट

en: Bebob
mr: बिबॉब

en: Best available
mr: उत्र्कृष्ट उपलब्ध

en: Big Band
mr: बिग बँड

en: Big Button
mr: मोठे बटन

en: Bitrate
mr: बीटरेट

en: Bitrate (kb/s)
mr: बीटरेट (kb/s)

en: Bits per sample
mr: बिट्स प्रति सँपल

en: Black & white
mr: कृष्णधवल

en: Black Metal
mr: ब्लॅक मेटल

en: Black Slot
mr: काळा भाग

en: Black screens in Fullscreen mode
mr: फुलस्क्रीन प्रकारातील काळी स्क्रीन

en: Black screens in fullscreen
mr: फुलस्क्रीन मोड मध्ये काळी स्क्रीन

en: Blackmagic DeckLink SDI input
mr: Blackmagic DeckLink SDI इनपुट

en: Blend
mr: एकत्रित करा

en: Bluegrass
mr: ब्लूग्रास

en: Blues
mr: ब्लुएस

en: Bob
mr: बॉब

en: Bonjour services
mr: Bonjour सेवा

en: Bookmark
mr: बुकमार्क

en: Bookmark %i
mr: बुकमार्क %i

en: Bookmarks
mr: बुकमार्क

en: Bookmarks...
mr: बुकमार्क्स...

en: Booty Bass
mr: बूटी बेस

en: Bottom
mr: तळ

en: Bottom-Left
mr: खालील-डावा

en: Bottom-Right
mr: खालील-उजवा

en: Bridge
mr: ब्रीज

en: Bright
mr: तेजस्वी

en: Brightness
mr: teja

en: Brightness Down
mr: तेजस्वीपणा कमी

en: Brightness Up
mr: तेजस्वीपणा अधिक

en: Bring All to Front
mr: सर्व पुढे आणा

en: BritPop
mr: ब्रिटपॉप

en: Broadcast
mr: पसरवा

en: Broadcast:
mr: पसरवा:

en: Browse
mr: संचार

en: Browse...
mr: संचार...

en: Browser Back
mr: ब्राउसर बॅक

en: Browser Favorites
mr: ब्राउसर फेवरेट

en: Browser Forward
mr: ब्राउसर फॉरवर्ड

en: Browser Home
mr: ब्राउसर मुखपृष्ठ

en: Browser Refresh
mr: ब्राउसर रिफ्रेश

en: Browser Search
mr: ब्राउसर शोध

en: Browser Stop
mr: ब्राउसर स्टॉप

en: Buffer Size (Seconds)
mr: बफर आकार (सेकंदांत)

en: Buffer size in seconds
mr: सेकंदांमध्ये बफर आकार

en: Build index then play
mr: निर्देशांक तयार करून नंतर प्ले करा

en: Bytes
mr: बाईट

en: C
mr: mr

en: CDDB Server
mr: CDDB सर्वर

en: CDDB Server port to use.
mr: वापरण्यासाठी CDDB सर्वरचा पोर्ट.

en: CDDB port
mr:  CDDB पोर्ट

en: CLI input
mr: CLI इनपुट

en: CSA Key
mr: CSA की

en: Cabaret
mr: कबुरे

en: Cable
mr: केबल

en: Caching
mr: कॅशिंग

en: Caching value (ms)
mr: कॅशिंग मूल्य (ms)

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Cannot save Configuration
mr: बदल जतन करू शकत नाही

en: Cannot write to file %1:
    %2.
mr: फाईल मध्ये लिहू शकत नाही %1:
    %2.

en: Canvas
mr: कॅनव्हास

en: Capability
mr: सहत्व

en: Capture
mr: पकडा

en: Capture &Device
mr: पकड साधन

en: Capture Audio
mr: ध्वनी कॅप्चर करा

en: Capture failed
mr: कॅप्चर अयशस्वी

en: Capture mode
mr: पकड प्रकार

en: Category
mr: गट

en: Celtic
mr: केल्टिक

en: Celtic (Latin-8)
mr: केल्टिक (Latin-8)

en: Center
mr: मध्य

en: Chamber Music
mr: चेम्बर संगीत

en: Change
mr: बदला

en: Change Hotkey
mr: हॉट-कि बदला

en: Change playlistview
mr: प्लेलिस्ट दृश्य बदला

en: Channel Name
mr: वाहिनी नाव

en: Channel number
mr: वाहिनी kram

en: Channels
mr: वाहिन्या

en: Channels count
mr: वाहिन्यांची संख्या

en: Channels count of an audio elementary stream
mr: ध्वनी इलेमेंटरी स्ट्रीमच्या वाहिन्यांची संख्या

en: Channels:
mr: वाहिन्या:

en: Chanson
mr: चान्सोन

en: Chapter
mr: विभाग

en: Chapter %i
mr: विभाग  %i

en: Check for &Updates...
mr: अद्यायावन तपासा...

en: Check for Update...
mr: अद्यायावन तपासा...

en: Check for VLC updates
mr: VLC अद्ययावन तपासा

en: Choose Cover Art
mr: कवर आर्ट निवडा

en: Choose Destination
mr: लक्ष्य निवडा

en: Choose Profile
mr: प्रोफाईल निवडा

en: Choose a file
mr: फाईल निवडा

en: Choose an output location
mr: आउटपुट स्थान निवडा

en: Choose input
mr: आदान निवडा

en: Choose one or more media file to open
mr: उघडण्यासाठी एक किंवा अधिक मेडिया निवडा

en: Choose...
mr: निवडा...

en: Christian Gangsta Rap
mr: ख्रिश्चन गँगस्टा रॅप

en: Christian Rap
mr: ख्रिश्चन रॅप

en: Christian Rock
mr: ख्रिश्चन रॉक

en: Circular Left Hand (18V)
mr: वर्तुळाकार डावे (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
mr: वर्तुळाकार उजवे (13V)

en: Cl&ear
mr: स्वच्छ

en: Cl&ose
mr: बंद करा

en: Classic Rock
mr: क्लासिक रॉक

en: Classical
mr: क्लासिकल

en: Clean up
mr: स्वच्छ करा

en: Clear
mr: मोकळे करा

en: Clear List
mr: लिस्ट मोकळी करा

en: Click to play or pause the current media.
mr: निवडलेला मीडीया प्ले किंवा विरामित करण्यासाठी क्लिक करा.

en: Click to select a file for playback
mr: प्लेबॅकसाठी फाईल निवडण्यासाठी क्लिक करा

en: Click to select a subtitle file.
mr: उपशीर्षक फाईल निवडण्यासाठी क्लिक करा.

en: Click to stop playback.
mr: प्लेबॅक थांबवण्यासाठी क्लिक करा.

en: Click to toggle between total and remaining time
mr: एकूण आणि बाकी वेळेमध्ये टॉगल करण्यासाठी क्लिक करा

en: Client port
mr: क्लायंट पोर्ट

en: Clock jitter
mr: घड्याळ बाधा

en: Clock synchronisation
mr: घड्याळ ताळमेळ

en: Clone
mr: क्लोन

en: Close Window
mr: विंडो बंद करा

en: Close to systray
mr: सीसट्रे बंद करा

en: Closed captions %u
mr: बंद पर्याय %u

en: Club
mr: क्लब

en: Club - House
mr: क्लब - हाउस

en: Codec
mr: कोडेक

en: Codec Details
mr: कोडेक तपशील

en: Codec name
mr: कोडेकचे नाव

en: Codecs
mr: कोडेक्स

en: Collapse
mr: संक्षिप्त करा

en: Color
mr: रंग

en: Color messages
mr: रंगीत संदेश

en: Colors
mr: रंग

en: Columns
mr: स्तंभ

en: Comedy
mr: कॉमेडी

en: Comment
mr: टिप्पणी करा

en: Comments
mr: प्रतिक्रिया

en: Compiled by %s on %s (%s)
mr: संकलन %s ,%s (%s) रोजी

en: Compiler: %s
mr: संकलक: %s

en: Component
mr: तुकडा

en: Composer
mr: संगीतकार

en: Composite
mr: समिश्र

en: Composite input
mr: समाविष्ट आदान

en: Conductor
mr: वाहक

en: Config of last used skin
mr: मागे वापरलेल्यास्कीन चे बदल

en: Configuration options
mr: संरचना पर्याय

en: Configure
mr: कॉन्फिगर करा

en: Configure Hotkeys
mr: हॉट-कि बदला

en: Connection failed
mr: संपर्क अयशस्वी

en: Console
mr: कन्सोल

en: Contemporary Christian
mr: कंटेंपररी ख्रिश्चन

en: Continue
mr: सुरु ठेवा

en: Continuous 22kHz tone
mr: अविरत 22kHz टोन

en: Continuous stream
mr: अविरत स्ट्रीम

en: Control
mr: नियंत्रण

en: Control interfaces
mr: नियंत्रण दर्शके

en: Control menu for the player
mr: प्लेयर साठी नियंत्रण मेनू

en: Controls
mr: नियंत्रणे

en: Conve&rt / Save...
mr: रुपांतर /जतन करा...

en: Convert
mr: रुपांतर करा

en: Convert & Stream
mr: रुपांतर करून स्ट्रीम करा

en: Convert / Stream...
mr: रुपांतर करा / स्ट्रीम करा...

en: Copy
mr: नक्कल

en: Copyright
mr: कॉपीराईट

en: Copyright Acknowledgement
mr: कॉपीराईट आभार

en: Copyright metadata
mr: कॉपीराईट मेटाडेटा

en: Count of channels
mr: वाहिन्यांची संख्या

en: Country
mr: कंट्री

en: Create
mr: बनवा

en: Create Directory
mr: डिरेक्टरी बनवा

en: Create Directory...
mr: डिरेक्टरी बनवा...

en: Create Folder
mr: फोल्डर बनवा

en: Create Folder...
mr: फोल्डर बनवा...

en: Create a new bookmark
mr: नवीन बुकमार्क बनवा

en: Create a new profile
mr: नवीन आराखडा बनवा

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
mr: सिस्टीम ट्युनिंग स्पेसेस मध्ये अद्वितीय नाव तयार करा

en: Crop
mr: फोडा

en: Crop: %s
mr: कापा: %s

en: Crossover
mr: क्रॉसओव्हर

en: Cult
mr: कल्ट

en: Current channel:
mr: सध्य वाहिनी:

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
mr: चालू प्लेबॅक वेग: %1
    बदलण्यासाठी क्लिक करा

en: Custom
mr: सानुकूल

en: Custom &Bookmarks
mr: निवडक बुकमार्क

en: Custom playback
mr: सामयिक प्लेबॅक

en: Customi&ze Interface...
mr: दर्शक आराखडा बदला...

en: Customize...
mr: सानुकूल करा...

en: Cut
mr: कापा

en: Cycle audio track
mr: ऑडिओ ट्रॅक फिरवा

en: Cyrillic (Windows-1251)
mr: सिरिलिक (Windows-1251)

en: DEVICES
mr: साधने

en: DMX options
mr: DMX पर्याय

en: DTS delay (ms)
mr: DTS उशीर (ms)

en: DVB adapter
mr: DVB अॅडॅप्टर

en: DVB device
mr: DVB उपकरण

en: DVB playlist import
mr: DVB प्लेलिस्ट आयात

en: DVB subtitles
mr: DVB उपशीर्षके

en: DVB subtitles decoder
mr: DVB उपशीर्षक डीकोडर

en: DVB subtitles encoder
mr: DVB उपशीर्षके एनकोडर

en: DVB subtitles: hearing impaired
mr: DVB उपशीर्षके: कर्णबधिरांसाठी

en: DVB-S2 parameters
mr: DVB-S2 घटके

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
mr: DVB-T2 भौतिक थर pAIP

en: DVD angle
mr: DVD कोन

en: DVD device
mr: DVD साधन

en: DVD menus
mr: DVD मेनुज

en: DVD subtitles
mr: DVD उपशीर्षक

en: DVD subtitles decoder
mr: DVD उपशीर्षक डीकोडर

en: DVD subtitles packetizer
mr: DVD उपशीर्षक पॅकेटाइझर

en: DVD with menus
mr: मेनू असलेली DVD

en: DVD without menus
mr: मेनू नसलेली DVD

en: DVDRead Input (no menu support)
mr: DVDRead इनपुट (मेनू सपोर्ट नाही)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
mr: DVDRead "%s" ही डिस्क उघडू शकत नाही.

en: DVDRead could not read block %d.
mr: DVDRead ब्लॉक %d वाचू शकत नाही.

en: DVDnav Input
mr: DVDnav इनपुट

en: Dance
mr: डान्स

en: Dance Hall
mr: डान्स हॉल

en: Dark
mr: गडद

en: Darkwave
mr: डार्कवेव्ह

en: Data
mr: डेटा

en: Date
mr: दिनांक

en: Date metadata
mr: दिनांक मेटाडेटा

en: Day / Month / Year:
mr: दिवस / महिना / वर्ष:

en: Death Metal
mr: डेथ मेटल

en: Debug logging
mr: डीबग लॉगिन

en: DeckLink
mr: डेकलिंक

en: Decode
mr: डिकोड

en: Decoded format
mr: डीकोडे केलेले स्वरूप

en: Decoders
mr: डीकोडर

en: Decoding
mr: डिकोडिंग

en: Decrease
mr: कमी करा

en: Decrease Volume
mr: आवाज कमी करा

en: Default
mr: मूळ

en: Default (Windows-1252)
mr: डिफॉल्ट (Windows-1252)

en: Default Caching Level
mr: मूळ कॅशिंग पातळी

en: Default DVD angle.
mr: डिफॉल्ट DVD कोन

en: Default Encoding
mr: मूळ एनकोडिंग

en: Default caching policy
mr: मूळ केशिंग धोरण

en: Default devices
mr: मूळ साधने

en: Default encoding
mr: मूळ एनकोडिंग

en: Default stream
mr: पारंपारिक स्ट्रीम

en: Deinterlace off
mr: डेनटरलेस बंद

en: Deinterlace on
mr: डेनटरलेस चालू

en: Deinterlacing
mr: डेनटरलेसिंग

en: Delay
mr: उशीर

en: Delay (ms)
mr: उशीर (ms)

en: Delay a stream
mr: स्ट्रीम मंद करा

en: Delay time
mr: उशीर वेळ

en: Delete all the bookmarks
mr: सर्व बुकमार्क काढून टाका

en: Delete segments
mr: सेगमेंट्स खोडून टाका

en: Delete selected profile
mr: निवडलेला आराखडा काढून टाका

en: Delete the current profile
mr: आत्ताची प्रोफाइल काढून टाका

en: Delete the selected item
mr: निवडलेले आयटेम काढून टाका

en: Deletes the selected item
mr: निवडलेले आयटेम काढून टाका

en: Demuxers
mr: डीमक्सर्स

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
mr: डीमक्सर्स हे ध्वनी आणि चित्रफीत स्ट्रीम वेगळे करण्यासाठी वापरले जातात.

en: Descending
mr: उतरता क्रम

en: Description
mr: तपशील

en: Description metadata
mr: वर्णन मेटाडेटा

en: Description stream output
mr: स्ट्रीम प्रदान तपशील

en: Desktop
mr: डेस्कटप

en: Destination
mr: लक्ष्य

en: Destination file:
mr: पोहोचवण्याची फाईल:

en: Detailed List
mr: सविस्तर यादी

en: Device
mr: उपकरण

en: Device Selection
mr: साधन निवड

en: Device name
mr: उपकरणाचे नाव

en: Device properties
mr: साधन गुणधर्म

en: Device:
mr: साधन:

en: Devices
mr: साधने

en: DiSEqC LNB number
mr: DiSEqC LNB क्रमांक

en: Dialog
mr: संवादक

en: Digital Television and Radio
mr: डिजीटल टेलीव्हिजन आणि रेडिओ

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
mr: डीजीटल चित्रफीत (Firewire/ieee1394) इनपुट

en: Digital broadcasting
mr: डीजीटल प्रसारण

en: Direct rendering
mr: थेट रेंडरिंग

en: Direct2D video output
mr: Direct2D चित्रफीत आउटपुट

en: Direct3D video output
mr: Direct3D चित्रफीत आउटपुट

en: DirectShow input
mr: DirectShow इनपुट

en: DirectX
mr: डायरेक्ट एक्स

en: DirectX (DirectDraw) video output
mr: DirectX (DirectDraw) चित्रफीत आउटपुट

en: Director
mr: दिग्दर्शक

en: Directory
mr: निर्देशिका

en: Directory or filename where the records will be stored
mr: डिरेक्टरी किंवा फाईल जेथे रेकोर्ड जतन केले जाईल

en: Disable
mr: निष्क्रिय करा

en: Disable DVD menus
mr: DVD मेनू बंद करा

en: Disable Disc Menus
mr: डिस्क मेनू बंद करा

en: Disable screensaver
mr: स्क्रीनसेवर बंद करा

en: Disable the screensaver during video playback.
mr: चित्रफीत सुरु असताना स्क्रीनसेवर बंद करा.

en: Disc
mr: डिस्क

en: Disc Selection
mr: डिस्क निवड

en: Disc caching (ms)
mr: डिस्क केशिंग(ms)

en: Disc device
mr: डिस्क साधन

en: Discard
mr: रद्द करा

en: Disclaimer
mr: अस्वीकृती

en: Disco
mr: डिस्को

en: Discs
mr: डिस्क

en: Display
mr: डिस्प्ले

en: Display ID
mr: डिस्प्ले आयडी

en: Display Settings
mr: डिस्प्ले सेटिंग

en: Display Source As
mr: स्तोत असा दाखवा

en: Display device
mr: डिस्प्ले साधन

en: Display playlist tree
mr: प्लेलिस्ट वृक्ष दाखवा

en: Display resolution
mr: डिस्प्ले रिझोलुशन

en: Display size
mr: डिस्प्ले आकार

en: Display the output
mr: प्रदान दाखवा

en: Display the stream locally
mr: स्ट्रीम लोकल म्हणून दाखवा

en: Display while streaming
mr: स्ट्रीम करताना दाखवा

en: Do not demultiplex
mr: डीमल्टीप्लेक्स करू नका

en: Do not play
mr: प्ले करू नका

en: Do nothing
mr: काहीही करू नका

en: Do you want to download it?
mr: तुम्ही डाउनलोड करू इच्छिता?

en: Docked Playlist
mr: डॉकड प्लेलिस्ट

en: Dolby Surround
mr: डॉल्बी सराउंड

en: Don't show
mr: दाखवू नये

en: Double Size
mr: दुप्पट आकार

en: Double click to get media information
mr: मेडिया माहितीसाठी डबल क्लिक करा

en: Download Plugin
mr: प्लगिन डाउनलोड करा

en: Download cover art
mr: कवर आर्ट डाऊनलोड करा

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
mr: अद्ययावन फाईल  "%s" खराब आहे. म्हणून काढून टाकण्यात आली.

en: Downloading ...
mr: डाउनलोड करीत आहे...

en: Dream
mr: ड्रीम

en: Drop late frames
mr: उशीर असणाऱ्या फ्रेम्स काढून टाका

en: Drop media here
mr: येथे मेडिया टाका

en: Drum & Bass
mr: ड्रम आणि बेस

en: Drum Solo
mr: ड्रम सोलो

en: Dry
mr: कोरडा

en: Dual mono
mr: दुहेरी मोनो

en: Duet
mr: डूएट

en: Dummy
mr: डमी

en: Dummy IFO demux
mr: डमी IFO डीमक्स

en: Dummy audio output
mr: डमी ध्वनी आउटपुट

en: Dummy decoder
mr: डमी डिकोडर

en: Dummy encoder
mr: डमी एनकोडर

en: Dummy input
mr: डमी इनपुट

en: Dummy interface
mr: प्रती दर्शक

en: Dummy stream output
mr: डमी स्ट्रीम आउटपुट

en: Duration
mr: कालावधी

en: Duration in seconds
mr: वेळ सेकंदामध्ये

en: E&xport
mr: निर्यात

en: EBU STL subtitles decoder
mr: EBU STL उपशीर्षक डीकोडर

en: Eastern European (Latin-2)
mr: पूर्व युरोपीय (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
mr: पूर्व युरोपीय (Windows-1250)

en: Easy Listening
mr: इझी लिसनिंग

en: Edit
mr: बदला

en: Edit Bookmarks
mr: बिक्मार्क बदला

en: Edit Input
mr: आदान बदला

en: Edit Options
mr: पर्याय बदला

en: Edit selected profile
mr: निवडलेला आराखडा बदला

en: Edit settings
mr: सेटिंग बदला

en: Effects
mr: परिणाम

en: Eject the disc
mr: डिस्क बाहेर काढा

en: Electronic
mr: इलेक्ट्रॉनिक

en: Embedded
mr: आणलेले

en: Embedded video
mr: आणलेली चित्रफीत

en: Emboss
mr: इम्बोस

en: Enable
mr: सुरु करा

en: Enable DVD menus
mr: DVD मेनू चालू करा

en: Enable OSD
mr: OSD चालू करा

en: Enable On Screen Display (OSD)
mr: ऑन स्क्रीन डिस्प्ले(OSD)  सुरु करा

en: Enable SPU stream output
mr: SPU स्ट्रीम आउटपुट सक्षम करा

en: Enable audio
mr: संगीत सुरु करा

en: Enable audio stream output
mr: ध्वनि स्ट्रीम आउटपुट सक्षम करा

en: Enable sub-pictures
mr: उपप्रतीमा सुरू करा

en: Enable subtitles
mr: उपशीर्षके सक्षम

en: Enable time stretching audio
mr: टाईम-स्ट्रेचिंग ध्वनी सक्रीय करा

en: Enable transparency effects
mr: पारदर्शकता परिणाम सुरु करा

en: Enable video
mr: चित्रफीत सुरु करा

en: Enable video stream output
mr: चित्रफीत स्ट्रीम आउटपुट सक्षम करा

en: Enable wallpaper mode
mr: वोलपेपर मोड सुरु करा

en: Enable/disable audio rendering.
mr: संगीत रेंडरिंग सुरु / बंद.

en: Enable/disable video rendering.
mr: चित्रफीत रेंडरिंग सुरु / बंद

en: Encoded by
mr: एनकोडर

en: Encoding
mr: एनकोडिंग

en: Enter URL here...
mr: URL येथे टाका...

en: Enter name for new directory:
mr: नवीन डिरेक्टरीचे नाव :

en: Enter name for new folder:
mr: नवीन फोल्डरचे नाव:

en: Entries
mr: नोंदी

en: Entry
mr: नोंद

en: Episode
mr: भाग

en: Equalizer
mr: ईक्वलायझर

en: Equalizer with 10 bands
mr: 10 बंधासहित इक्विलायझर

en: Erase
mr: खोडा

en: Error
mr: त्रुटी

en: Error while saving meta
mr: जतन करताना अडचण

en: Error:
mr: त्रुटी:

en: Errors
mr: चुका

en: Errors and Warnings
mr: चुका आणि सूचना

en: Errors and Warnings...
mr: चुका आणि सूचना...

en: Esperanto (Latin-3)
mr: एस्पेरॅन्टो (Latin-3)

en: Essential
mr: महत्वाचे

en: Ethnic
mr: इथ्निक

en: Euro-House
mr: युरो-हाउस

en: Euro-Techno
mr: युरो-टेक्नो

en: Eurodance
mr: युरोडान्स

en: Every
mr: प्रत्येक

en: Executive Producer
mr: कार्यकारी निर्माता

en: Exit fullscreen
mr: फुलस्क्रीनच्या बाहेर या

en: Exit if there are no more items in the playlist.
mr: प्लेलिस्टमध्ये काहीच नसल्यास बाहेर पडा.

en: Expand
mr: विस्तृत करा

en: Expand Node
mr: पान वाढवा

en: Expanding Spacer
mr: मोठे होणारे अंतर

en: Export SDP as file
mr: SDP फाईल म्हणून निर्यात करा

en: Extensions
mr: अधिक

en: Extra PMT
mr: अतिरिक्त PMT

en: Extra interface modules
mr: अधिक दर्शक साधने

en: Extra media
mr: जादा मेडिया

en: Extract
mr: बाहेर काढा

en: EyeTV input
mr: EyeTV  इनपुट

en: EyeTV is not launched
mr: EyeTV चालू केलेली नाही

en: FDK-AAC Audio encoder
mr: FDK-AAC ध्वनी एनकोडर

en: FEC code rate
mr: FEC कोड दर

en: FFmpeg audio/video decoder
mr: FFmpeg ध्वनी/चित्रफीत डिकोडर

en: FFmpeg audio/video encoder
mr: FFmpeg ध्वनी/चित्रफीत एनकोडर

en: FM radio
mr: FM रेडिओ

en: FTP account
mr: FTP खाते

en: FTP input
mr: FTP इनपुट

en: FTP password
mr: FTP पासवर्ड

en: FTP upload output
mr: FTP अपलोड आउटपुट

en: FTP user name
mr: FTP युजरनेम

en: Failed to open "%s" for writing
mr: "%s" लिहिण्यासाठी उघडताना अयशस्वी

en: Fast
mr: जलद

en: Fast Fusion
mr: फास्ट फ्यूजन

en: Fast seek
mr: जलद सिक

en: Faster
mr: जलद

en: Faster (fine)
mr: जलद(फाईन)

en: Fetch artwork using lua scripts
mr: Lua scripts वापरून आर्टवर्क मागवा

en: Fetch meta data using lua scripts
mr: Lua scripts वापरून मेटाडेटा मागवा

en: File
mr: फाईल

en: File Format:
mr: फाईल फोरमट:

en: File Selection
mr: फाईल निवड

en: File caching (ms)
mr: फाईल केशिंग(ms)

en: File corrupted
mr: फाईल खराब आहे.

en: File could not be verified
mr: तपासले जाऊ शकत नाही

en: File extensions association
mr: फाईल एक्स्टेन्षण संबंध

en: File input
mr: फाईल इनपुट

en: File names:
mr: फाईल नावे:

en: File not verifiable
mr: फाईल तपासण्यायोग्य नाही

en: File reading failed
mr: फाईल वाचन अयशस्वी

en: File stream output
mr: फाईल स्ट्रीम आउटपुट

en: File/Directory
mr: फाईल/डिरेक्टरी

en: File/Folder
mr: फाईल/डिरेक्टरी

en: Filename
mr: फाईलचे नाव

en: Files
mr: फाईल्स

en: Filter
mr: निवड

en: Filter:
mr: फिल्टर:

en: Filters
mr: फिल्टर्स

en: Finish
mr: शेवट

en: First Entry Point
mr: प्रथमिक प्रवेश बिंदू

en: Fit to Screen
mr: स्क्रीनला फिट करा

en: Fixing AVI Index...
mr: AVI निर्देशांकाचे निराकरण करत आहे...

en: Flac audio decoder
mr: Flac ध्वनी डिकोडर

en: Flac audio encoder
mr: Flac ध्वनी एनकोडर

en: Flat
mr: फ्लट

en: Flat Button
mr: सपाट बटन

en: Float on Top
mr: वर तरंगत ठेवा

en: Folder
mr: फोल्डर

en: Folder meta data
mr: फोल्डर मेटाडेटा

en: Folk
mr: फोक

en: Folk-Rock
mr: फोक-रॉक

en: Folklore
mr: फोकलोर

en: Follow the mouse
mr: माउस मागे जा

en: Font
mr: फोन्ट

en: Font Properties
mr: फोन्ट वैशिष्टे

en: Font color
mr: फोन्ट रंग

en: Font size
mr: फोन्ट आकार

en: Force Aspect Ratio
mr: दृश्य गुणोत्तर आवश्यक

en: Force detection of Dolby Surround
mr: डॉल्बी सराउंड आवश्यक करा

en: Force selection of all streams
mr: सर्व स्ट्रीमची जबरदस्तीने निवड

en: Force subtitle position
mr: उपशीर्षक जागा आवश्यक

en: Force window style:
mr: विंडो शैली आवश्यक

en: Form
mr: फॉर्म

en: Forward
mr: पुढे

en: Forward Cookies
mr: फॉरवर्ड कूकी

en: Frame Rate
mr: फ्रेम दर

en: Frame buffer file
mr: फ्रेम बफर फाईल

en: Frame buffer height
mr: फ्रेम बफर उंची

en: Frame buffer segment ID
mr: फ्रेम बफर सेगमेंट आयडी

en: Frame buffer width
mr: फ्रेम बफर रुंदी

en: Frame rate
mr: फ्रेम दर

en: Frame rate of a video elementary stream
mr: चित्रफीत इलेमेंटरी स्ट्रीमचा फ्रेम दर

en: Framebuffer input
mr: Framebuffer इनपुट

en: Frames per Second
mr: फ्रेम्स पर सेकंद

en: Freestyle
mr: फ्रीस्टाइल

en: Frequency
mr: फ्रिक्वेन्सी

en: Frequency (Hz)
mr: फ्रिक्वेन्सी (Hz)

en: From
mr: कडून

en: Full HD (1080p)
mr: फुलl HD (1080p)

en: Full Volume
mr: पूर्ण आवाज

en: Full bass
mr: फुल बास

en: Full bass and treble
mr: फुल बास आणि ट्रेबल

en: Full treble
mr: फुल ट्रेबल

en: Fullscreen
mr: फुलस्क्रीन

en: Fullscreen Controller
mr: फुलस्क्रीन नियंत्रक

en: Fullscreen Video Device
mr: चित्रफीत साधन फुलस्क्रीन

en: Fullscreen video output
mr: फुलस्क्रीन चित्रफीत प्रदान

en: Funk
mr: फुंक

en: Fusion
mr: फ्यूजन

en: G.711 decoder
mr: G.711 डिकोडर

en: G.711 encoder
mr: G.711 एनकोडर

en: GNU TLS server
mr: GNU TLS सर्वर

en: GOP length
mr: GOP लांबी

en: Game
mr: गेम

en: Gangsta
mr: गँगस्टा

en: General
mr: सामान्य

en: General Audio
mr: सामान्य संगीत

en: General audio settings
mr: सामान्य ध्वनी सेटिंग

en: General input settings. Use with care...
mr: सामान्य आदान सेटिंग्ज. जपून वापरा...

en: General playlist behaviour
mr: सामान्य प्लेलिस्ट वर्तन

en: General settings for audio output modules.
mr: आउटपुट मोड्यूल्ससाठी सामान्य सेटिंग.

en: General settings for video output modules.
mr: संगीत प्रदान साधनांसाठी सामान्य सेटिंग

en: General stream output settings
mr: सामान्य स्ट्रीम प्रदान सेटिंग

en: General video settings
mr: सामान्य चित्रफीत सेटिंग

en: Genre
mr: जेनर

en: Genre description
mr: जॉन्र वर्णन

en: Genre metadata
mr: जॉन्र मेटाडेta

en: Genre of the content.
mr: सामग्रीचे जॉन्र.

en: Geometry
mr: भूमिती

en: Global
mr: जागतिक

en: GnomeVFS input
mr: GnomeVFS इनपुट

en: Go to Time
mr: वेळेवर जा

en: Go to the DVD menu
mr: DVD मेनू ला जा

en: Go to time
mr: वेळेवर जा

en: Go!
mr: जा!

en: Goa
mr: गोवा

en: Google Video
mr: गूगल व्हिडीओ

en: Google Video Playlist importer
mr: Google Video Playlist इम्पोर्टर

en: Gospel
mr: गॉस्पेल

en: Gothic
mr: गॉथिक

en: Gothic Rock
mr: गॉथिक रॉक

en: Grass green
mr: हिरवा

en: Grayscale video output
mr: ग्रेस्केल प्रदान

en: Greek (ISO 8859-7)
mr: ग्रीक (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
mr: ग्रीक (Windows-1253)

en: Group
mr: संघ

en: Group packets
mr: गट पॅकेट

en: Grouping
mr: वर्गीकरण

en: Grunge
mr: गृंज

en: Guard interval
mr: गार्ड मध्यांतर

en: H.264 profile
mr: H.264 प्रोफाईल

en: H264 video demuxer
mr: H264 चित्रफीत डीमक्सर

en: HD-SDI Input
mr: HD-SDI आदान

en: HTML playlist
mr: HTML प्लेलिस्ट

en: HTML playlist export
mr: HTML प्लेलिस्ट निर्यात

en: HTTP Announcement
mr: HTTP समालोचन

en: HTTP authentication
mr: HTTP अधिप्रमाणन

en: HTTP input
mr: HTTP आदान

en: HTTP proxy
mr: HTTP प्रॉक्सी

en: HTTP proxy password
mr: HTTP प्रॉक्सी पासवर्ड

en: HTTP referer value
mr: HTTP रेफरर मूल्य

en: HTTP server address
mr: HTTP सर्वर पत्ता

en: HTTP server port
mr:  HTTP सर्वर पोर्ट

en: HTTP stream output
mr: HTTP स्ट्रीम आउटपुट

en: HTTP/TLS server certificate
mr: HTTP/TLS सर्वर प्रमाणपत्र

en: HTTP/TLS server private key
mr: HTTP/TLS सर्वर निजी ki

en: HTTPS server port
mr: HTTPS सर्वर पोर्ट

en: Half Size
mr: अर्धा आकार

en: Hard Rock
mr: हार्ड रॉक

en: Hardcore
mr: हार्डकोर

en: Hardware decoding
mr: हार्डवेअर डिकोडिंग

en: Headphones
mr: हेडफोन

en: Heavy Metal
mr: हेवी मेटल

en: Hebrew (ISO 8859-8)
mr: हिब्रू (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
mr: हिब्रू (Windows-1255)

en: Height
mr: उंची

en: Height of video or subtitle elementary streams
mr: चित्रफीत किंवा उपशीर्षक इलेमेंटरी स्ट्रीमची उंची

en: Help
mr: मदत

en: Hide Others
mr: बाकीचे लपवा

en: Hide VLC
mr: VLC लपवा

en: Hide future errors
mr: भविष्यातील चुका लपवा

en: Hide no user action dialogs
mr: वापरकर्ता कृती लपवा

en: Hierarchy mode
mr: हायरार्की पद्धत

en: High
mr: अधिक

en: High LNB voltage
mr: उच्च LNB वोल्टेज

en: High priority
mr: उच्च प्राधान्य

en: High-priority code rate
mr: उच्च-प्राधान्य कोड दर

en: Hip-Hop
mr: हिप-हॉप

en: Home
mr: होम

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
mr: हाँग-काँग सप्लिमेंटरी (HKSCS)

en: Horizontal (18V)
mr: आडवे (18V)

en: Host Computer
mr: होस्ट संगणक

en: Hot keys
mr: हॉट-किझ

en: Hotkey
mr: हॉट-कि

en: Hotkeys
mr: हॉटकिज

en: Hotkeys settings
mr: हॉट-की सेटिंग

en: Hours / Minutes / Seconds:
mr: तास / मिनिटे / सेकंद:

en: House
mr: हाउस

en: Humour
mr: ह्युमर

en: Hurry up
mr: त्वरा करा

en: I&mport
mr: आयात

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
mr: I420,IYUV,YV12 ते RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 रुपांतरे

en: INTERNET
mr: इंटरनेट

en: IP Address
mr: आय.पी.पत्ता

en: ISDB-S parameters
mr: ISDB-S घटके

en: IceCAST output
mr: IceCAST आउटपुट

en: Icons
mr: आयकॉन्स

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
mr: जर अॅडॅप्टर एकाधिक स्वतंत्र ट्युनर उपकरणे प्रदान करत असेल तर उपकरण क्रमांक निवडणे आवश्यक आहे. क्रमांक शून्यापासून सुरु होतील.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
mr: जर तिथे एकापेक्षा जास्त डीजीटल प्रसारण अॅडॅप्टर असेल तर अॅडॅप्टर क्रमांक निवडणे आवश्यक आहे. क्रमांक शून्यापासून सुरु होतील.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
mr: जर आपल्या HTTP प्रॉक्सीसाठी पासवर्डची आवश्यकता असेल तर, इथे सेट करा.

en: Ignore
mr: दुर्लक्ष करा

en: Ignore subtitle flag
mr: उपशीर्षक फ्लॅग दुर्लक्षित करा

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
mr: उपशीर्षक फ्लॅग दुर्लक्षित करा, हे तेव्हा करा जेव्हा तुमचे उपशीर्षक दिसणार नाहीत.

en: Ignored extensions
mr: दुर्लक्षित विस्तार

en: Image
mr: प्रतिमा

en: Image chroma
mr: प्रतिमा क्रोमा

en: Image quality
mr: प्रतिमेची गुणवत्ता

en: Image quality 1 to 9 (max)
mr: प्रतिमेची गुणवत्ता 1 ते  9 (अधिकतम)

en: Increase
mr: वाढवा

en: Increase Volume
mr: आवाज वाढवा

en: Index
mr: यादी

en: Indie
mr: इंडी

en: Industrial
mr: इंडस्ट्रीयल

en: Information
mr: माहिती

en: Information...
mr: माहिती...

en: Infrared
mr: इन्फ्रारेड

en: Initializing
mr: सुरुवात करत आहे

en: Input
mr: आदान

en: Input & Codecs Settings
mr: आदान व कोडेक सेटिंग

en: Input / Codecs
mr: इनपुट / कोडेक

en: Input Devices
mr: इनपुट उपकरणे

en: Input bitrate
mr: आदान बीटरेट

en: Input card to use
mr: वापरण्यासाठी इनपुट कार्ड

en: Input list
mr: आदान लिस्ट

en: Input repetitions
mr: आदान रिपीट

en: Input:
mr: आदान:

en: Insert
mr: प्रविष्ट करा

en: Insert Disc
mr: डिस्क टाका

en: Install
mr: प्रतिष्ठाpit करा

en: Instrumental
mr: इन्स्ट्रुमेंटल

en: Instrumental Pop
mr: इन्स्ट्रुमेंटल पॉप

en: Instrumental Rock
mr: इन्स्ट्रुमेंटल रॉक

en: Integrate video in interface
mr: दर्शकामध्ये चित्रफीत वाढवा

en: Interactive Zoom
mr: आकर्षक झूम

en: Interface
mr: दर्शक

en: Interface Settings
mr: दर्शक सेटिंग

en: Interface interaction
mr: दर्शक परिसंवाद

en: Interface module
mr: दर्शक साधन

en: Interface style
mr: दर्शक शैली

en: Internet
mr: इंटरनेट

en: Invalid selection
mr: चुकीची निवड

en: Invalid signature
mr: चुकीचे अक्षर

en: JACK Input
mr: JACK इनपुट

en: JACK audio input
mr: JACK ध्वनी इनपुट

en: JACK audio output
mr: JACK ध्वनी आउटपुट

en: JPop
mr: जेपॉप

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
mr: जपानी (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
mr: जपानी (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
mr: जपानी युनिक्स (EUC-JP)

en: Jazz
mr: जाझ्झ

en: Jazz+Funk
mr: जॅझ+फंक

en: Jump Bac&kward
mr: मागे घ्या

en: Jump sizes
mr: उडी लांबी

en: Jump to Specific &Time
mr: ठराविक वेळेवर जा

en: Jungle
mr: जंगल

en: Karaoke
mr: कराओके

en: Kasenna MediaBase parser
mr: Kasenna MediaBase पार्सर

en: Kasenna RTSP dialect
mr: Kasenna RTSP पोटभाषा

en: Keep existing file
mr: विद्यमान फाईल ठेवा

en: Keep original audio track
mr: मूळ संगीत गाणे ठेवा

en: Keep original video track
mr: मूळ चित्रफीत गाणे ठेवा

en: Keep stream output open
mr: स्ट्रीम आउटपुट उघडे ठेवा

en: Key press events
mr: कि दबावायाचे क्षण

en: Key:
mr: कि:

en: Korean (EUC-KR/CP949)
mr: कोरियन (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
mr: कोरियन (ISO-2022-KR)

en: LIBRARY
mr: ग्रंथालय

en: LOCAL NETWORK
mr: लोकल नेटवर्क

en: Language
mr: भाषा

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
mr: ISO639 ने वर्णन केल्याप्रमाणे इलेमेंटरी स्ट्रीमची भाषा

en: Large
mr: मोठे

en: Large Hall
mr: लार्ज हौल

en: Larger
mr: जास्त मोठे

en: Last 60 seconds
mr: मागील 60 सेकंद

en: Last Entry Point
mr: शेवटचा प्रवेश बिंदू

en: Launch EyeTV now
mr: आता EyeTV उघडा

en: Launching an update request...
mr: अद्यायावन विनंती पाठवत आहे...

en: Layer A code rate
mr: लेयर A कोड दर

en: Layer A modulation
mr: थर A मोड्यूलेशन

en: Layer A segments count
mr: लेयर A सेगमेंट गणती

en: Layer A time interleaving
mr: लेयर A जाणारा वेळ

en: Layer B code rate
mr: लेयर B कोड दर

en: Layer B modulation
mr: थर B मोड्यूलेशन

en: Layer B segments count
mr: लेयर B सेगमेंट गणती

en: Layer B time interleaving
mr: लेयर B जाणारा वेळ

en: Layer C code rate
mr: लेयर C कोड दर

en: Layer C modulation
mr: थर C मोड्यूलेशन

en: Layer C segments count
mr: लेयर C सेगमेंट गणती

en: Layer C time interleaving
mr: लेयर C जाणारा वेळ

en: Leave Fullscreen
mr: फुलस्क्रीन सोडा

en: Left
mr: डावी

en: Length of TS stream segments
mr: TS स्ट्रीम सेगमेंट्सची लांबी

en: License
mr: परवाना

en: Line 1:
mr: ओळ 1:

en: Line 2:
mr: ओळ 2:

en: Linear
mr: रेषीय

en: Liner Notes
mr: लायनर नोट्स

en: Link #
mr: लिंक #

en: List
mr: यादी

en: List ID
mr: यादी आयडी

en: Listeners
mr: स्त्रोते

en: Live
mr: लाइव

en: Live capture caching (ms)
mr: चालू पकड केशिंग(ms)

en: Lo-Fi
mr: लो-फाय

en: Load
mr: लोड

en: Local Network
mr: लोकल नेटवर्क

en: Local drives
mr: लोकल ड्राईव

en: Local oscillator high frequency (kHz)
mr: स्थानिक ओसिलेटर उच्च फ्रिक्वेंसी (kHz)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
mr: स्थानिक ओसिलेटर कमी फ्रिक्वेंसी (kHz)

en: Local playback
mr: स्थानिक प्लेबॅक

en: Location
mr: ठिकाण

en: Location:
mr: ठिकाण:

en: Lock Aspect Ratio
mr: दृश्य गुणोत्तर बंदिस्त करा

en: Login:pass
mr: लॉगिन:पासवर्ड

en: Logo
mr: लोगो

en: Logo erase
mr: लोगो खोडा

en: Long backwards jump
mr: मोठी मागील उडी

en: Long forward jump
mr: मोठी पुढील उडी

en: Long jump length
mr: मोठी उडी लांबी

en: Long jump length, in seconds.
mr: मोठी उडी लांबी,सेकंदामध्ये

en: Look and feel
mr: पहा आणि अनुभवा

en: Loop
mr: फिरता

en: Lost
mr: वाया गेले

en: Loudness mode
mr: मोठा आवाज

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
mr: मोठा आवाज किंवा बेस boost

en: Low
mr: कमी

en: Low-frequency effects
mr: कमी-फ्रिक्वेंसी परिणाम

en: Low-priority code rate
mr: कमी-प्राधान्य कोड दर

en: Lua interface
mr: Lua दर्शक

en: Lua interface module to load
mr: घ्यावयाचे Lua दर्शक साधन

en: Lua interpreter
mr: Lua दुभाषी

en: Lyrics
mr: गीत

en: M3U playlist
mr: M3U प्लेलिस्ट

en: M3U playlist export
mr: M3U प्लेलिस्ट निर्यात

en: M3U playlist import
mr: M3U प्लेलिस्ट आयात

en: M3U8 playlist
mr: M3U8 प्लेलिस्ट

en: M3U8 playlist export
mr: M3U8 प्लेलिस्ट निर्यात

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
mr: MMX I420,IYUV,YV12 ते RV15,RV16,RV24,RV32 रुपांतरे

en: MP4 stream demuxer
mr: MP4 स्ट्रीम डीमक्सर

en: MP4/MOV muxer
mr: MP4/MOV मक्सर

en: MPEG Video
mr: MPEG चित्रफीत

en: MPEG-4 video
mr: MPEG-4 चित्रफीत

en: MPEG-I/II video demuxer
mr: MPEG-I/II चित्रफीत डीमक्सर

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
mr: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP ध्वनी

en: MPEG-PS demuxer
mr: MPEG-PS डीमक्सर

en: MTP Device
mr: MTP साधन

en: MTP devices
mr: MTP साधने

en: MTP input
mr: MTP आदान

en: MY COMPUTER
mr: माझा संगणक

en: Mac OS X interface
mr: Mac OS X दर्शक

en: Magazine
mr: मॅगझीन

en: Main Toolbar
mr: मुख्य साधनपेटी

en: Main Window...
mr: मुख्य विंडो...

en: Main interfaces
mr: मुख्य दर्शके

en: Main interfaces settings
mr: मुख्य दर्शक सेटिंग

en: Major channel
mr: महत्त्वाची वाहिनी

en: Make a donation...
mr: देणगी द्या...

en: Mask
mr: मास्क

en: Max length
mr: अधिकतम लांबी

en: Maximal volume level
mr: अधिकतम आवाज पातळी

en: Maximum GOP size
mr: अधिकतम GOP आकार

en: Maximum RTP sources
mr: अधिकतम RTP स्त्रोत

en: Maximum bitrate
mr: अधिकतम बिटरेट

en: Maximum level
mr: अधिकतम पातळी

en: Maximum number of connections
mr: अधिकतम जोडण्यांची संख्या

en: Mean
mr: मध्य

en: Media &Information
mr: मीडियाबद्दल माहिती

en: Media Angle
mr: मीडिया कोन

en: Media Audio Track
mr: मीडिया ध्वनी ट्रॅक

en: Media Files
mr: मेडिया फाईल्स

en: Media Forward
mr: मीडिया फॉरवर्ड

en: Media Information
mr: मेडिया माहिती

en: Media Information...
mr: मेडिया माहिती...

en: Media Library
mr: मीडिया लाइब्रेरी

en: Media Manager Edition
mr: मेडिया नियंत्रक आवृत्ती

en: Media Manager List
mr: मेडिया नियंत्रक लिस्ट

en: Media Menu
mr: मीडिया मेनू

en: Media Next Frame
mr: मीडिया पुढील फ्रेम

en: Media Next Track
mr: मीडिया पुढील ट्रॅक

en: Media Play Pause
mr: मीडिया प्ले विराम

en: Media Prev Frame
mr: मीडिया मागील फ्रेम

en: Media Prev Track
mr: मीडिया मागील ट्रॅक

en: Media Record
mr: मीडिया रेकॉर्ड

en: Media Repeat
mr: मीडिया रिपीट

en: Media Resource Locator (MRL)
mr: मेडिया रिसोर्स लोकेटर (MRL)

en: Media Rewind
mr: मीडिया रीवाइंड

en: Media Select
mr: मीडिया निवड

en: Media Shuffle
mr: मीडिया शफल

en: Media Stop
mr: मीडिया थांबवा

en: Media Subtitle
mr: मीडिया उपशीर्षक

en: Media Time
mr: मीडिया वेळ

en: Media View
mr: मीडिया व्हू

en: Media: %s
mr: मेडिया: %s

en: Meditative
mr: मेडिटेटीव

en: Medium
mr: मध्यम

en: Medium backwards jump
mr: मध्यम मागील उडी

en: Medium forward jump
mr: मध्यम पुढील उडी

en: Medium jump length
mr: मध्यम उडी लांबी

en: Medium jump length, in seconds.
mr: मध्यम लहान उडी लांबी,सेकंदामध्ये

en: Mega bass
mr: मेगा बास

en: Mega bass level
mr: मेगा बास पातळी

en: Memory input
mr: मेमरी इनपुट

en: Menu
mr: मेनू

en: Menus language:
mr: मेनू भाषा

en: Merengue
mr: मरेंग

en: Messages
mr: संदेश

en: Messages...
mr: संदेश...

en: Meta-information
mr: मेटा-इन्फोर्मेशन

en: Metadata
mr: मेटाडेटा

en: Metal
mr: मेटल

en: Mi&nimal Interface
mr: कमीत कमी दर्शक

en: Microsoft Media Server (MMS) input
mr: माईक्रोसॉफ्ट मीडिया सर्वर (MMS) इनपुट

en: Middle
mr: मध्य

en: Minimal Mac OS X interface
mr: न्यूनतम Mac OS X दर्शक

en: Minimum GOP size
mr: न्यूनतम GOP आकार

en: Mirror
mr: प्रतिकृती

en: Miscellaneous
mr: संकीर्ण

en: Miscellaneous audio settings and modules.
mr: संकीर्ण ध्वनी सेटिंग व मोड्यूल्स.

en: Mode
mr: प्रकार

en: Model
mr: मॉडेल

en: Modulation / Constellation
mr: मोड्यूलेशन / कॉन्स्टेलेशन

en: Modules Tree
mr: साधन वृक्ष

en: Mono
mr: मोनो

en: More Info
mr: अधिक माहिती

en: More information...
mr: अधिक माहिती..

en: Mount Point
mr: माउंट बिंदू

en: Mouse Gestures
mr: माउस वर्तन

en: Mouse Wheel Down
mr: माउस चाक खाली

en: Mouse Wheel Left
mr: माउस चाक डावीकडे

en: Mouse Wheel Right
mr: माउस चाक उजवीकडे

en: Mouse Wheel Up
mr: माउस चाक वर

en: Mouse events
mr: माउस दबावायाचे क्षण

en: Mouse gestures control interface
mr: माउस संकेत नियंत्रण दर्शक

en: Mouse pointer image
mr: माउस पोइंटर प्रतिमा

en: Multicast
mr: मल्टीकाष्ठ

en: MusePack demuxer
mr: MusePack डीमक्सर

en: Musical
mr: म्युझिकल

en: Mute
mr: मूक

en: Mute the audio.
mr: आवाज मूक करा.

en: Mux Control
mr: मक्स नियंत्रण

en: Muxer
mr: मक्सर

en: Muxer:
mr: मक्सर:

en: Muxers
mr: मक्सर

en: My Computer
mr: माझा संगणक

en: My Music
mr: माझे संगीत

en: My Pictures
mr: माझ्या प्रतिमा

en: My Videos
mr: माझ्या चित्रफिती

en: N&ormal Speed
mr: सामान्य वेग

en: NT Service
mr: NT सेवा

en: NTSC M Japan
mr: NTSC M जपान

en: NTSC M South Korea
mr: NTSC M दक्षिण koriy

en: Name
mr: नाव

en: Name:
mr: नाव:

en: National Folk
mr: नॅशनल फोक

en: Native American
mr: नेटिव्ह अमेरिकन

en: Native Slider
mr: नेटिव स्लायडर

en: Navigate down
mr: खाली नेविगेट करा

en: Navigate left
mr: डावीकडे नेविगेट करा

en: Navigate right
mr: उजवीकडे नेविगेट करा

en: Navigate up
mr: वर नेविगेट करा

en: Navigation
mr: नेविगेशन

en: Ncurses interface
mr: Ncurses दर्शक

en: Ne&xt
mr: पुढील

en: Negate colors
mr: रंग वगळा

en: Negative
mr: nige

en: Negerpunk
mr: नेगरपंक

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Network Access Policy
mr: नेटवर्क प्रवेश धोरण

en: Network Protocol
mr: नेटवर्क प्रोटोकॉल

en: Network caching (ms)
mr: नेटवर्क केशिंग(ms)

en: Network interaction failed
mr: नेटवर्क इंटेरक्शन अपयशी

en: Network name
mr: नेटवर्कचे NAV

en: Network name to create
mr: तयार करण्यासाठी नेटवर्कचे NAV

en: Network settings
mr: नेटवर्क सेटिंग

en: Never
mr: कधीही नाही

en: New Age
mr: नवीन युग

en: New ES ID
mr: नवीन ES ID

en: New Wave
mr: न्यू वेव्ह

en: New profile
mr: नवीन प्रोफाईल

en: New winamp 5.2 shoutcast import
mr: नवीन winamp 5.2 शाऊटकास्ट आयात

en: Next
mr: पुढील

en: Next Channel
mr: पुढील वाहिनी

en: Next Chapter/Title
mr: पुढील भाग/शीर्षक

en: Next chapter
mr: पुढील विभाग

en: Next frame
mr: पुढील फ्रेम

en: Next title
mr: पुढील गाणे

en: No Input device found
mr: इनपुट उपकरण नाही सापडले

en: No device is selected
mr: साधने निवडलेले नाही

en: No disc menus
mr: डिस्क मेनू नाहीत

en: No folder selected
mr: फोल्डर निवडले नाही

en: No input
mr: आदान नाही

en: No input found
mr: इनपुट नाही सापडले

en: No video or audio device selected.
mr: चित्रफीत किंवा ध्वनी उपकरण निवडले नाही.

en: Noise
mr: नॉईज

en: None
mr: काही नाही

en: Nordic (Latin-6)
mr: नॉर्डिक (Latin-6)

en: Normal
mr: सामान्य

en: Normal Size
mr: सामान्य आकार

en: Normal rate
mr: सामान्य दर

en: Not Set
mr: सेट केलेले नाही

en: Note:
mr: टीप:

en: Notify
mr: कळवा

en: Now Playing
mr: आता चालू

en: Now playing
mr: आता चालू

en: NullSoft demuxer
mr: NullSoft डीमक्सर

en: Number of audio channels
mr: ध्वनी वाहिन्यांची संख्या

en: Number of channels
mr: वाहिन्यांची संख्या

en: Number of clones
mr: क्लोनची संख्या

en: Number of reference frames
mr: रेफरन्स फ्रेम्सची संख्या

en: Number of segments
mr: सेगमेंट्सची संख्या

en: Number of time the same input will be repeated
mr: रिपीट होण्याच्या वेळा

en: Nuv demuxer
mr: Nuv डीमक्सर

en: OGG demuxer
mr: OGG डीमक्सर

en: OK
mr: ठीक आहे

en: OSD menu
mr: OSD मेन्यू

en: OSS input
mr: OSS आदान

en: Off
mr: बंद

en: Ogg Vorbis Quality
mr: Ogg Vorbis गुणवत्ता

en: Oldies
mr: ओल्डी

en: On
mr: चालू

en: On Screen Display
mr: स्क्रीन सुरु करा

en: Online Documentation...
mr: ऑनलाईन मजकूर...

en: Online Forum...
mr: ऑनलाईन मंच...

en: Only show current
mr: फक्त चालू दाखवा

en: Opacity
mr: अपारदर्शकता

en: Opaqueness
mr: अपारदर्शकपणा

en: Open
mr: उघडा

en: Open &Capture Device...
mr: पकड साधन उघडा...

en: Open &Disc...
mr: डिस्क उघडा...

en: Open &File...
mr: फाईल उघडा...

en: Open &Folder...
mr: फोल्डर उघडा...

en: Open &Location from clipboard
mr: क्लिपबोर्ड मधील ठिकाण उघडा...

en: Open &Network Stream...
mr: नेटवर्क स्ट्रीम उघडा...

en: Open &Network...
mr: नेटवर्क उघडा...

en: Open &Recent Media
mr: अलीकडचा मेडिया उघडा

en: Open Capture Device...
mr: पकड साधन उघडा...

en: Open D&irectory...
mr: डिरेक्टरी उघडा...

en: Open Directory
mr: डिरेक्टरी उघडा

en: Open Disc...
mr: डिस्क उघडा...

en: Open File
mr: फाईल उघडा

en: Open File...
mr: फाईल उघडा...

en: Open Folder
mr: फोल्डर उघडा

en: Open Media
mr: मेडिया उघडा

en: Open Network...
mr: नेटवर्क उघडा...

en: Open RTP/UDP Stream
mr: RTP/UDP स्ट्रीम उघडा

en: Open Recent
mr: अलीकडचे उघडा

en: Open Source
mr: स्त्रोत निवडा

en: Open URL
mr: URL उघडा

en: Open VLM configuration...
mr: VLM बदल उघडा...

en: Open a medium
mr: माध्यम उघडा

en: Open a skin file
mr: स्कीन फाईल उघडा

en: Open media...
mr: मेडिया उघडा...

en: Open playlist
mr: प्लेलिस्ट उघडा

en: Open playlist...
mr: प्लेलिस्ट उघडा...

en: Open skin ...
mr: स्कीन उघडा...

en: Open subtitle file
mr: उपशीर्षक फाईल उघडा

en: Open subtitles
mr: उपशीर्षके उघडा

en: Open subtitles...
mr: उपशीर्षके उघडा...

en: OpenBSD sndio audio output
mr: OpenBSD sndio ध्वनी आउटपुट

en: OpenGL video output
mr: OpenGL चित्रफीत आउटपुट

en: OpenSLES audio output
mr: OpenSLES ध्वनी आउटपुट

en: Opening
mr: उघडत आहे

en: Opera
mr: ऑपेरा

en: Option Setup
mr: पर्याय प्रतिष्ठापन

en: Options
mr: पर्याय

en: Original Format
mr: मूळ स्वरूप

en: Original ID
mr: मूळ ID

en: Original Performer
mr: मूळ कार्यप्रदर्शक

en: Original Size
mr: मूळ आकार

en: Original audio
mr: मूळ संगीत

en: Other
mr: इतर

en: Output
mr: आउटपुट

en: Output	file
mr: आउटपुटफाईल

en: Output URL
mr: आउटपुट URL

en: Output file
mr: आउटपुट फाईल

en: Output module:
mr: प्रदान साधन:

en: Output modules
mr: आउटपुट मोड्यूल्स

en: Output video height.
mr: प्रदान चित्रफीत उंची.

en: Output video width.
mr: प्रदान चित्रफीत रुंदी.

en: Output:
mr: प्रदान:

en: Overlay video output
mr: थर चित्रफीत प्रदान

en: Overlays
mr: थर

en: Overwrite
mr: खोडून पुन्हा लिहा

en: P&layback
mr: संगीत

en: PAL N Argentina
mr: PAL N arjent

en: PES maximum size
mr: PES अधिकतम आकार

en: PLS playlist import
mr: PLS प्लेलिस्ट आयात

en: PS muxer
mr: PS मक्सर

en: PVA demuxer
mr: PVA डीमक्सर

en: Pace
mr: गती

en: Packetizers
mr: पॅकेटायझर

en: Page
mr: पान

en: Party
mr: पार्टी

en: Password
mr: पासवर्ड

en: Password file
mr: पासवर्ड फाईल

en: Password for target device.
mr: दूरस्थ साधनासाठी पासवर्ड फाईल.

en: Password that will be used for the connection.
mr: पासवर्ड जो कनेक्शनसाठी वापरला जाईल.

en: Password:
mr: पासवर्ड:

en: Paste
mr: चिकटवा

en: Path
mr: मार्ग

en: Path to the skin to use.
mr: वापरावयाच्या स्कीन ची जागा

en: Pause
mr: पौझ

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
mr: शेवटची फ्रेम आल्यावर प्लेलिस्ट मधील गाण्याला विराम दया

en: Pause on audio communication
mr: ध्वनि संपर्कावेळी विराम घ्या

en: Pause on the last frame of a video
mr: शेवटच्या फ्रेम वर चित्रफीत पौझ करा

en: Pause only
mr: फक्त विराम

en: Pause playback when minimized
mr: विंडो लहान केल्यावर पौझ करा

en: Pause the playback
mr: प्लेबॅक विरामित करा

en: Paused
mr: पौज केले

en: Performance options
mr: कृती पर्याय

en: Performers
mr: कार्यप्रदर्शक

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
mr: Philips OGT (SVCD उपशीर्षक) डिकोडर

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
mr: Philips OGT (SVCD उपशीर्षक) पॅकेटाइझर

en: Phonogram Rights
mr: फोनोग्राम अधिकार

en: Physical channel
mr: भौतिक वाहिनी

en: Picture
mr: प्रतिमा

en: Pilot
mr: पायलट

en: Play
mr: प्ले करा

en: Play and exit
mr: प्ले करा व बाहेर पडा

en: Play and pause
mr: प्ले करा आणि विराम घ्या

en: Play and stop
mr: प्ले करा व थांबा

en: Play another media synchronously
mr: ताळमेळ घालून दुसरा मेडिया प्ले करा

en: Play as is
mr: जसेच्या तसे प्ले करा

en: Play files randomly forever
mr: नेहमी आपोआप वेगळी फाईल प्ले करा

en: Play only
mr: फक्त प्ले

en: Play playlist bookmark 1
mr: बुकमार्क 1 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 10
mr: बुकमार्क 10 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 2
mr: बुकमार्क 2 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 3
mr: बुकमार्क 3 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 4
mr: बुकमार्क 4 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 5
mr: बुकमार्क 5 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 6
mr: बुकमार्क 6 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 7
mr: बुकमार्क 7 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 8
mr: बुकमार्क 8 प्ले करा

en: Play playlist bookmark 9
mr: बुकमार्क 9 प्ले करा

en: Play&list
mr: प्लेलिस्ट

en: Play/Pause
mr: प्ले / विराम

en: Playback
mr: गाणे

en: Playback Speed
mr: गाण्याचा वेग

en: Playback control
mr: संगीत नियंत्रण

en: Playback failure
mr: प्लेबॅक अपयश

en: Playback speed
mr: संगीत गती

en: Played
mr: प्ले केलेले

en: Player...
mr: प्लेयर...

en: Playlist
mr: प्लेलिस्ट

en: Playlist Files
mr: प्लेलिस्ट फाईल्स

en: Playlist Files|
mr: प्लेलिस्ट फाईल्स|

en: Playlist Table Columns
mr: प्लेलिस्ट तक्ता स्तंभ

en: Playlist bookmark 1
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 1

en: Playlist bookmark 10
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 10

en: Playlist bookmark 2
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 2

en: Playlist bookmark 3
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 3

en: Playlist bookmark 4
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 4

en: Playlist bookmark 5
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 5

en: Playlist bookmark 6
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 6

en: Playlist bookmark 7
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 7

en: Playlist bookmark 8
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 8

en: Playlist bookmark 9
mr: प्लेलिस्ट बुकमार्क 9

en: Playlist...
mr: प्लेलिस्ट...

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
mr: %s या रेल्म साठी साधार लॉगिन नेम आणि पासवर्ड प्रविष्ट करा.

en: Please enter a valid login name and a password.
mr: कृपया साधार लॉगिन नेम आणि पासवर्ड प्रविष्ट करा.

en: Please enter the new profile name.
mr: कृपया नवीन प्रोफाईलला नाव द्या.

en: Plu&gins and extensions
mr: प्लगीन व वाढ

en: Plugins
mr: प्लगीन

en: Plugins and extensions
mr: प्लगीन आणि अधिक

en: Podcast Author
mr: पॉडकास्ट लेखक

en: Podcast Category
mr: पॉडकास्ट वर्ग

en: Podcast Copyright
mr: पॉडकास्ट कॉपीराईट

en: Podcast Duration
mr: पॉडकास्ट कालावधी

en: Podcast Info
mr: पॉडकास्ट माहिती

en: Podcast Keywords
mr: पॉडकास्ट कीवर्ड्स

en: Podcast Link
mr: पॉडकास्ट लिंक

en: Podcast Publication Date
mr: पॉडकास्ट प्रकाशन दिनांक

en: Podcast Size
mr: पॉडकास्ट आकार

en: Podcast Subcategory
mr: पॉडकास्ट उपवर्ग

en: Podcast Subtitle
mr: पॉडकास्ट उपशीर्षक

en: Podcast Summary
mr: पॉडकास्ट सारांश

en: Podcast Type
mr: पॉडकास्ट प्रकार

en: Podcast parser
mr: पॉडकास्ट पार्सर

en: Podcasts
mr: पॉडकास्ट

en: Polarization (Voltage)
mr: पोलरायझेशन (वोल्टेज)

en: Polka
mr: पोलका

en: Polsk Punk
mr: पोल्स्क पंक

en: Pop
mr: पॉप

en: Pop-Folk
mr: पॉप-फोक

en: Pop/Funk
mr: पॉप/फंक

en: Porn Groove
mr: पॉर्न ग्रूव्ह

en: Port
mr: तळ(पोर्ट)

en: Position
mr: ठिकाण

en: Position Control
mr: ठिकाण नियंत्रण

en: Position of video title
mr: चित्रफीत शीर्षकाची जागा

en: Post processing
mr: उरलेले काम'

en: Power
mr: पॉवर

en: Power Ballad
mr: पावर बलाड

en: Pranks
mr: प्रँक

en: Pre&vious
mr: मागील

en: Preamp
mr: प्रीअँप

en: Prefer native stream recording
mr: नेटिव स्ट्रीम रेकॉर्डिंग ला पसंती

en: Preferences
mr: पसंती

en: Preferences file could not be saved
mr: पसंती फाईल जतन करू शकत नाही

en: Preferences...
mr: पसंती...

en: Preferred Audio language
mr: पसंतीची संगीत भाषा

en: Preferred video resolution
mr: तीचे चित्रफीत रेझोलूशन

en: Preset
mr: जुळणी

en: Prev
mr: मागील

en: Previous
mr: मागील

en: Previous Channel
mr: मागील वाहिनी

en: Previous Chapter/Title
mr: मागील विभाग/शीर्षक

en: Previous chapter
mr: मागील विभाग

en: Previous title
mr: मागील गाणे

en: Primary language
mr: प्रमुख भाषा

en: Primus
mr: प्रायमस

en: Print
mr: प्रिंट

en: Privacy and Network Access Policy
mr: गोपनीयता आणि नेटवर्क प्रवेश धोरण

en: Producer
mr: निर्माता

en: Product
mr: उत्पादन

en: Profile
mr: आराखडा

en: Profile Name
mr: प्रोफाईलचे नाव

en: Program
mr: प्रोग्राम

en: Program Guide
mr: प्रोग्राम मार्गदर्शन

en: Program Service ID: %s
mr: प्रोग्राम सेवा आयडी: %s

en: Programs
mr: प्रोग्राम्स

en: Progressive Rock
mr: प्रोग्रेसिव रॉक

en: Protocol
mr: प्रोटोकॉल

en: Providers Source Content
mr: प्रदाते स्रोत सामग्री

en: Psychedelic
mr: सायकेडेलिक

en: Psychedelic Rock
mr: सायकेडेलिक रॉक

en: Publisher
mr: प्रकाशक

en: PulseAudio input
mr: PulseAudio इनपुट

en: Pulseaudio audio output
mr: Pulseaudio ध्वनी आउटपुट

en: Punk
mr: पंक

en: Punk Rock
mr: पंक रॉक

en: Qt interface
mr: QT दर्शक

en: QuickTime Media Link importer
mr: QuickTime Media Link इम्पोर्टर

en: Quicktime Capture
mr: Quicktime कॅप्चर

en: Quiet synchro
mr: शांत ताळमेळ

en: Quit
mr: बाहेर पडा

en: Quit VLC
mr: VLC मधून बाहेर पडा

en: Quit after Playback
mr: गाण्यानंतर बाहेर पडा

en: Quit at the end of playlist
mr: प्लेलिस्ट च्या शेवटी बाहेर पडा

en: RAM playlist import
mr: RAM प्लेलिस्ट आयात

en: RDP Password
mr: RDP पासवर्ड

en: RTCP (local) port
mr: RTCP (स्थानिक) पोर्ट

en: RTP stream output
mr: RTP स्ट्रीम आउटपुट

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
mr: RTP/RTSP/SDP डीमक्सर (Live555 वापरून)

en: RTSP Announcement
mr: RTSP समालोचन

en: RTSP VoD server
mr: RTSP VoD सर्वर

en: RTSP authentication
mr: RTSP अधिप्रमाणन

en: RTSP connection failed
mr: RTSP जोडणी अयशस्वी

en: RTSP frame buffer size
mr: RTSP फ्रेम बफर आकार

en: RTSP password
mr: RTSP पासवर्ड

en: RTSP server address
mr: RTSP सर्वर पत्ता

en: RTSP server port
mr: RTSP सर्वर पोर्ट

en: RTSP user name
mr: RTSP युजरनेम

en: RTSP/RTP access and demux
mr: RTSP/RTP प्रवेश आणि डीमक्स

en: Radio device
mr: रेडिओ उपकरण

en: Radio tuner device node.
mr: रेडिओ ट्युनर उपकरण नोड.

en: Radius
mr: त्रिज्या

en: Random
mr: कोणतीही

en: Random Off
mr: कोणतीही बंद

en: Random On
mr: आपोआप चालू

en: Rap
mr: रॅप

en: Rating
mr: रेटिंग

en: Ratio
mr: गुणोत्तर

en: Ratio of B frames
mr: B फ्रेम्सचे गुणोत्तर

en: Ratio of key frames
mr: मुख्य फ्रेम्सचे गुणोत्तर

en: Rave
mr: रेव्ह

en: Raw audio encoder
mr: Raw ध्वनी एनकोडर

en: Raw/Log Audio decoder
mr: Raw/Log ध्वनी डिकोडर

en: Read at media
mr: मेडिया वाचा

en: Read meta data using lua scripts
mr: Lua scripts वापरून मेटाडेटा वाचा

en: ReadMe / FAQ...
mr: मला वाचा /नेहमीचे प्रश्न ...

en: Real RTSP
mr: रिअल RTSP

en: Rear center
mr: मागील केंद्रस्थानी

en: Rear left
mr: मागील डावे

en: Rear right
mr: मागील उजवे

en: Record
mr: रेकोर्ड करा

en: Record Company
mr: रेकॉर्ड कंपनी

en: Record directory or filename
mr: डिरेक्टरी किंवा फाईल रेकोर्ड करा

en: Recording
mr: रेकॉर्डिंग

en: Recording done
mr: रेकॉर्डिंग संपले

en: Reggae
mr: रेगाई

en: Release
mr: बाहेर

en: Reload extensions
mr: अधिकतम सामावून घ्या

en: Remove
mr: काढून टाका

en: Remove Selected
mr: निवडलेले काढून टाका

en: Remove old preferences?
mr: मागील पसंती काढून टाकू?

en: Rename Directory...
mr: डिरेक्टरी ला नाव द्या

en: Rename Folder...
mr: फोल्डर ला नाव द्या

en: Repair AVI Files
mr: AVI फाईल दुरुस्त करा

en: Repeat
mr: पुन्हा

en: Repeat All
mr: सर्वांची पुनरावृत्ती करा

en: Repeat Off
mr: आपोआप बंद

en: Repeat One
mr: एकाची पुनरावृत्ती करा

en: Repeat all
mr: सर्व पुन्हा प्ले करा

en: Repeat current item
mr: आताचे पुन्हा प्ले करा

en: Repeat delay:
mr: उशीर पुन्हा:

en: Repeat:
mr: पुन्हा

en: Replay gain
mr: रिप्ले गेन

en: Requirements
mr: आवश्यकता

en: Reset
mr: पुन्हा बसवा

en: Reset All
mr: सर्व मूळ स्वरुपात आणा

en: Reset Preferences
mr: पसंती मूळ स्वरुपात आणा

en: Reset controls
mr: नियंत्रणे रिसेट करा

en: Reset defaults
mr: डिफॉल्ट रिसेट करा

en: Resize interface to video size
mr: चित्रफीत आकारानुसार दर्शकाचा आकार बदला

en: Resolution
mr: रिझोलुशन

en: Retrieving Channel Info...
mr: वाहिनी माहिती प्राप्त करत आहे...

en: Retro
mr: रेट्रो

en: Reverse
mr: उलट

en: Reverse stereo
mr: उलट स्टिरिओ

en: Revival
mr: रिवायवल

en: Rhythmic Soul
mr: रिदमिक सोल

en: Right
mr: उजवी

en: Rock
mr: रॉक

en: Rock & Roll
mr: रॉक & रोल

en: Roll-off factor
mr: रोल-ऑफ फॅक्टर

en: Rotate
mr: फिरवा

en: Row
mr: पंक्ती

en: Rows
mr: रांगा

en: Run manually
mr: आपोआप चालवा

en: Run on schedule
mr: वेळापत्रकानुसार चालवा

en: Run time
mr: रन टाईम

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
mr: VLC पारंपारिक दर्शकावर सुरु आहे.  दर्शकाशिवाय वापरण्यासाठी  'cvlc' वापरा.

en: Russian (KOI8-R)
mr: रशियन (KOI8-R)

en: S&tatistics
mr: वृतांत

en: S-Video input
mr: S-चित्रफीत आदान

en: S-video
mr: S-चित्रफीत

en: SAP Announcement
mr: SAP समालोचन

en: SDI Demux
mr: SDI डीमक्स

en: SDI Input
mr: SDI आदान

en: SDP required
mr: SDP आवश्यक

en: SFTP input
mr: SFTP आदान

en: SFTP port
mr: SFTP पोर्ट

en: SMB domain
mr: SMB डोमेन

en: SMB input
mr: SMB इनपुट

en: SMB password
mr: SMB पासवर्ड

en: SMB user name
mr: SMB युजरनेम

en: SOCKS server
mr: SOCKS सर्वर

en: SRTP key (hexadecimal)
mr: SRTP की (हेक्साडेसिमल)

en: SRTP salt (hexadecimal)
mr: SRTP साल्ट (हेक्साडेसिमल)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
mr: SSE2 I420,IYUV,YV12 ते RV15,RV16,RV24,RV32 रुपांतरे

en: SVCD subtitles
mr: SVCD उपशीर्षक

en: Salsa
mr: सालसा

en: Samba
mr: सांबा

en: Sample Rate
mr: सँपल दर

en: Sample aspect ratio
mr: संपल दृश्य गुणोत्तर

en: Sample rate
mr: सँपल दर

en: Sample rate of an audio elementary stream
mr: ध्वनी इलेमेंटरी स्ट्रीमचा सँपल दर

en: Satellite azimuth
mr: उपग्रह अॅझमथ

en: Satellite azimuth in tenths of degree
mr: दशांशामध्ये उपग्रह अॅझमथ

en: Satellite elevation
mr: उपग्रह इलेवेशन

en: Satellite elevation in tenths of degree
mr: दशांशामध्ये उपग्रह इलेवेशन

en: Satellite equipment control
mr: उपग्रह साधनसामग्री नियंत्रण

en: Satellite longitude
mr: उपग्रह रेखांश

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
mr: दशांशामध्ये उपग्रह रेखांश. पश्चिम ऋण आहे.

en: Satellite range code
mr: उपग्रह पल्ला कोड

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
mr: निर्मात्याने स्पष्ट केल्याप्रमाणे उपग्रह पल्ला कोड उदा. DISEqC स्वीच कोड

en: Satire
mr: सटायर

en: Save
mr: जतन करा

en: Save File
mr: फाईल जतन करा

en: Save Metadata
mr: मेटाडेटा जतन करा

en: Save Playlist
mr: प्लेलिस्ट जतन करा

en: Save Playlist to &File...
mr: प्लेलिस्ट फाईल मध्ये जतन करा...

en: Save Playlist...
mr: प्लेलिस्ट जतन करा...

en: Save VLM configuration as...
mr: VLM बदल असा जतन करा...

en: Save and close the dialog
mr: जतन करा आणि संवादक वांद करा

en: Save file...
mr: फाईल जतन करा...

en: Save log file as...
mr: लॉग फाईल म्हणून जतन करा...

en: Save playlist
mr: प्लेलिस्ट जतन करा

en: Save playlist as...
mr: प्लेलिस्ट अशी जतन करा...

en: Save...
mr: जतन करा...

en: Saves all the displayed logs to a file
mr: सर्व लॉग फाईलमध्ये जतन केले जातील

en: Saving file failed
mr: फाईल जतन अयशस्वी

en: Scale
mr: वाढवा

en: Scale factor
mr: आकार मुद्दा

en: Schedule
mr: वेळापत्रक

en: Schedule:
mr: वेळापत्रक

en: Scope
mr: मर्यादा

en: Score
mr: अंक

en: Scrambled
mr: दुरित

en: Screen
mr: स्क्रीन

en: Screen Input
mr: स्क्रीन आदान

en: Screen capture
mr: स्क्रीन निवड

en: Screen index
mr: स्क्रीन इंडेक्स

en: Search
mr: शोधा

en: Search in Playlist
mr: प्लेलिस्टमध्ये शोधा

en: Search the playlist
mr: प्लेलिस्ट शोधा

en: Secondary language or program
mr: दुय्यम भाषा किंवा प्रोग्राम

en: Segment
mr: सेगमेंट

en: Segment length
mr: सेगमेंटची लांबी

en: Segments
mr: सेगमेंट

en: Select
mr: निवडा

en: Select "Advanced Options" to see all options.
mr: सर्व पर्याय पाहण्यासाठी "प्रगत पर्याय" निवडा.

en: Select All
mr: सर्व निवडा

en: Select Audio Device
mr: ध्वनी उपकरण निवडा

en: Select Directory
mr: डिरेक्टरी निवडा

en: Select File
mr: फाईल निवडा

en: Select Folder
mr: फोल्डर निवडा

en: Select Input
mr: आदान निवडा

en: Select Output
mr: प्रदान निवडा

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
mr: उपकरण किंवा VIDEO_TS निर्देशिका निवडा

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
mr: उपकरण किंवा VIDEO_TS फोल्डर निवडा

en: Select a directory
mr: डिरेक्टरी निवडा

en: Select a file
mr: फाईल निवडा

en: Select an action to change the associated hotkey:
mr: हॉट-कि शी सहत्व असणारी कृती निवडा

en: Select next DVD chapter
mr: पुढील DVD  विभाग निवडा

en: Select next DVD title
mr: पुढील DVD  शीर्षक निवडा

en: Select one or more files to open
mr: उघडण्यासाठी एक किंव्हा जास्त फाईल निवडा

en: Select one or multiple files
mr: एक किंवा अधिक फाईल निवडा

en: Select prev DVD chapter
mr: मागील DVD  विभाग निवडा

en: Select previous DVD title
mr: मागील DVD शीर्षक निवडा

en: Select profile:
mr: प्रोफाइल निवडा

en: Select skin
mr: स्कीन निवडा

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
mr: ध्वनि इनपुट स्रोत निवडा. "चित्रफीत इनपुट" पर्याय पहा.

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
mr: ध्वनि आउटपुट प्रकार निवडा. "चित्रफीत इनपुट" पर्याय पहा.

en: Select the capture device type
mr: पकड साधन प्रकार निवडा

en: Select the file
mr: फाईल निवडा

en: Select the hotkey to display the position.
mr: ठिकाण दाखवण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
mr: पुढील चित्रफीत घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
mr: मोठी मागील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
mr: मोठी पुढील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
mr: मध्यम मागील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
mr: मध्यम पुढील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
mr: लहान मागील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
mr: लहान पुढील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
mr: खूप लहान मागील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
mr: खूप लहान पुढील उडी घेण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to quit the application.
mr: प्रोग्राम मधून बाहेर पडण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
mr: पुन्हा सामान्य दराकडे येण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to stop playback.
mr: गाणे थांबवण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
mr: जलद पुढे जाण्यासाठी हॉट-की चा वापर करा.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
mr: मंद हालचाल करण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to use to pause.
mr: विराम घेण्यासाठी हॉट-की निवडा.

en: Select the hotkey to use to play.
mr: प्ले करण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
mr: प्लेलिस्टचे पुढील गाणे राखण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
mr: प्लेलिस्टचे मागील गाणे राखण्यासाठी हॉट-कि चा वापर करा.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
mr: DVD मेनू मधील आयटेम निवडण्यासाठी कि निवडा

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
mr: DVD चे पुढील विभाग निवडण्यासाठी कि निवडा

en: Select the key to choose the next title from the DVD
mr: DVD चे पुढील शीर्षक निवडण्यासाठी कि निवडा

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
mr: DVD चे मागील विभाग निवडण्यासाठी कि निवडा

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
mr: DVD चे मागील शीर्षक निवडण्यासाठी कि निवडा

en: Select the key to decrease audio volume.
mr: संगीत आवाजकमी करण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
mr: उपशीर्षक उशीर कमी करण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to increase audio volume.
mr: संगीत आवाज वाढवण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
mr: उपशीर्षक उशीर वाढवण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
mr: DVD मेनू मधील निवडक खाली घेण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
mr: DVD मेनू मधील निवडक डावीकडे घेण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
mr: DVD मेनू मधील निवडक उजवीकडे घेण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
mr: DVD मेनू मधील निवडक वर घेण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to mute audio.
mr: आवाज मूक करण्यासाठी कि निवडा.

en: Select the key to play this bookmark.
mr: बुकमार्क प्ले करण्यासाठी कि निवडा

en: Select the key to take you to the DVD menu
mr: DVD मेनू ला जाणारी कि निवडा

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
mr: ट्युनर इनपुट प्रकार निवडा (केबल/अॅन्टेना).

en: Select the video output type. See the "video input" option.
mr: चित्रफीत आउटपुट प्रकार निवडा. "चित्रफीत इनपुट" पर्याय पहा.

en: Selected ports:
mr: निवडलेले पोर्ट:

en: Send
mr: पाठवा

en: Send rate
mr: दर पाठवा

en: Sent
mr: पाठवले

en: Sent bytes
mr: पाठवलेल

en: Sent packets
mr: पाठवलेले पाकीट

en: Sepia
mr: सेपिया

en: Services
mr: सेवा

en: Services discovery
mr: सेवांचा शोध

en: Session
mr: काळ

en: Session URL
mr: सत्र URL

en: Session description
mr: सत्र वर्णन

en: Session email
mr: सत्र ईमेल

en: Session failed
mr: तास अयशस्वी

en: Set ES id
mr: ES id सेट करा

en: Set ID
mr: ID सेट करा

en: Set as Wall&paper
mr: वौलपेपर म्हणून वापरा

en: Set playlist bookmark 1
mr: बुकमार्क 1 सेट करा

en: Set playlist bookmark 10
mr: बुकमार्क 10 सेट करा

en: Set playlist bookmark 2
mr: बुकमार्क 2 सेट करा

en: Set playlist bookmark 3
mr: बुकमार्क 3 सेट करा

en: Set playlist bookmark 4
mr: बुकमार्क 4 सेट करा

en: Set playlist bookmark 5
mr: बुकमार्क 5 सेट करा

en: Set playlist bookmark 6
mr: बुकमार्क 6 सेट करा

en: Set playlist bookmark 7
mr: बुकमार्क 7 सेट करा

en: Set playlist bookmark 8
mr: बुकमार्क 8 सेट करा

en: Set playlist bookmark 9
mr: बुकमार्क 9 सेट करा

en: Set the ID of the elementary stream
mr: इलेमेंटरी स्ट्रीमचा आयडी ठरवा

en: Set the category of the elementary stream
mr: इलेमेंटरी स्ट्रीमचा वर्ग ठरवा

en: Set the codec of the elementary stream
mr: इलेमेंटरी स्ट्रीमचा कोडेक ठरवा

en: Set the group of the elementary stream
mr: इलेमेंटरी स्ट्रीमचा गट ठरवा

en: Set up associations...
mr: संबंध जोडा...

en: Setting
mr: सेटिंग

en: Settings
mr: सेटिंग

en: Settings for VLC's control interfaces
mr: VLC च्या नियंत्रण दर्शकांसाठी सेटिंग

en: Settings for VLC's interfaces
mr: दर्शक सेटिंग

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
mr: इनपुट, मल्टीप्लेक्सिंग, डिकोडिंग व एनकोडिंगसाठी सेटिंग

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
mr: उपशीर्षक, टेलीटेक्स्ट आणि CC डीकोडर्स आणि एनकोडर्स साठी सेटिंग्ज.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
mr: फक्त-ध्वनी डीकोडर्स आणि एनकोडर्स साठी सेटिंग्ज.

en: Settings for the main interface
mr: मुख्य दर्शक सेटिंग

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
mr: चित्रफीत, चित्रे किंवा चित्रफीत+चित्रे डीकोडर्स आणि एनकोडर्स साठी सेटिंग्ज.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
mr: मुख्य दर्शक, उपशीर्षक व "उपप्रतीमा थर" संबंधित सेटिंग

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
mr: प्रवेश पद्धती संबंधित सेटिंग्ज. सामान्य सेटिंग्ज ज्या आपण बदलू इच्छित असाल, जसे की HTTP प्रॉक्सी किंवा कॅशिंग सेटिंग्ज.

en: Settings...
mr: सेटिंग...

en: Setup schedule
mr: प्रतिष्ठापन वेळापत्रक

en: Shadow
mr: सावली

en: Short backwards jump
mr: लहान मागील उडी

en: Short forward jump
mr: लहान पुढील उडी

en: Short jump length
mr: लहान उडी लांबी

en: Short jump length, in seconds.
mr: लहान उडी लांबी,सेकंदामध्ये

en: Shortcut
mr: शोर्टकट

en: Shoutcast
mr: शाऊटकास्ट

en: Show &more options
mr: अधिक पर्याय दाखवा

en: Show All
mr: सर्व दाखवा

en: Show Basic
mr: मुलभूत दाखवा

en: Show Containing Directory...
mr: संचयन डिरेक्टरी दाखवा...

en: Show Containing Folder...
mr: संचयन फोल्डर दाखवा...

en: Show Fullscreen controller
mr: फुलस्क्रीन नियंत्रक दाखवा

en: Show Name
mr: नाव धाकव

en: Show Previous & Next Buttons
mr: मागे आणि पुढे ही बटणे दाखवा

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
mr: शफल आणि रिपीट ही बटणे दाखवा

en: Show Sidebar
mr: साईडबार दाखवा

en: Show VLC on the taskbar
mr: VLC टास्कबार मध्ये दाखवा

en: Show a systray icon for VLC
mr: VLC साठी सीसट्रे आयकॉन दाखवा

en: Show advanced options
mr: प्रगत पर्याय दाखवा

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
mr: पसंती डायलॉग मधील प्रगत पसंती पर्याय दाखवा

en: Show advanced preferences over simple ones
mr: साधे प्रगत पसंती पर्याय दाखवा

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
mr: सीसट्रे आयकॉन तुम्हाला VLC  मेडिया प्लेयर नियंत्रित करण्यास मदत करेल.

en: Show controls in full screen mode
mr: सर्व नियंत्रके फुल स्क्रीन प्रकारात दाखवा

en: Show extended options
mr: वाढीव पर्याय दाखवा

en: Show media title on video
mr: चित्रफितीवर शीर्षक दाखवा

en: Show media title on video start
mr: चित्रफीत सुरु झाल्यावर मेडिया शीर्षक दाखवा

en: Show notification popup on track change
mr: गाणे बदलताच नोटीफिकेशन दाखवा

en: Show playing item name in window title
mr: चालू असणारे संगीत शीर्षक विंडो च्या शीर्षकात दाखवा

en: Show settings
mr: सेटिंग दाखवा

en: Show systray icon
mr: सीसट्रे आयकॉन दाखवा

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
mr: चालू असणारे गाणे किंवा चित्रफीत शीर्षक विंडो च्या शीर्षकात दाखवा

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
mr: ट्युनर गुणधर्म [वाहिनी निवड] पृष्ठ दाखवा.

en: Show/Hide Playlist
mr: प्लेलिस्ट दाखवा/लपवा

en: Showtunes
mr: शोट्युन्स

en: Shuffle
mr: पिसा

en: Side left
mr: बाजूचे डावे

en: Side right
mr: बाजूचे उजवे

en: Simple
mr: साधे

en: Simple Preferences
mr: साध्या पसंती

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
mr: सरलीकृत चीनी (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
mr: सरलीकृत चीनी युनिक्स (EUC-CN)

en: Size
mr: आकार

en: Size of stream in bytes
mr: बाईट्स मध्ये स्ट्रीमचा आकार

en: Ska
mr: स्का

en: Sketch
mr: स्केच

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
mr: स्कीन फाईल्स |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
mr: स्कीन स्त्रोत फाईल:

en: Skin to use
mr: वापरावायची स्कीन

en: Skinnable Interface
mr: स्कीन करता येणारा दर्शक'

en: Skins
mr: स्कीन्स

en: Skip ads
mr: जाहिराती स्कीप करा

en: Skip frames
mr: फ्रेम राहू द्या

en: Sky blue
mr: आकाशी

en: Slo&wer
mr: मंद

en: Slow
mr: मंद

en: Slow Jam
mr: स्लो जॅम

en: Slow Rock
mr: स्लो रॉक

en: Slower
mr: मंद

en: Slower (fine)
mr: जलद(फाईन)

en: Small
mr: लहान

en: Small Volume
mr: लहान आवाज

en: Smaller
mr: जास्त लहान

en: Snapshot
mr: चित्र बनवा

en: Socks proxy
mr: Socks प्रोग्झी

en: Soft
mr: सोफ्ट

en: Soft rock
mr: सोफ्ट रॉक

en: Software
mr: सोफ्टवेअर

en: Soloist
mr: सोलोइस्ट

en: Sonata
mr: सोनाटा

en: Song Description
mr: गीत तपशील

en: Sort Node by Author
mr: मालकानुसारक्रम

en: Sort Node by Name
mr: नावानुसार क्रम

en: Sort by
mr: क्रमित करा

en: Soul
mr: सोल

en: Sound Clip
mr: ध्वनी क्लिप

en: Sound Delay
mr: ध्वनी उशीर

en: Sound Engineer
mr: ध्वनी अभियंता

en: Soundtrack
mr: साऊंडट्रॅक

en: Source
mr: स्त्रोत

en: Source aspect ratio
mr: स्त्रोत दृश्य गुणोत्तर

en: Source directory
mr: स्त्रोत डिरेक्टरी

en: Source:
mr: स्त्रोत:

en: Sout stream
mr: Sout स्ट्रीम

en: South-Eastern European (Latin-10)
mr: दक्षिण-पूर्व युरोपीय (Latin-10)

en: Southern Rock
mr: सदर्न रॉक

en: Spacer
mr: अंतर

en: Special modules
mr: खास साधने

en: Specify the page containing the language
mr: पानात असणारी भाषा सांगा

en: Spectrometer
mr: स्पेक्ट्रोमीटर

en: Spectrum
mr: स्पेक्ट्रम

en: Spectrum inversion
mr: स्पेक्ट्रम उलटापालट

en: Speech
mr: स्पीच

en: Speed: %.2fx
mr: वेग: %.2fx

en: Splitter
mr: दुभाजक

en: Standard
mr: मानक

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
mr: प्रमाण व्याख्या(576 alebo 480 riadkov)

en: Start
mr: सुरु करा

en: Start Time
mr: सुरु वेळ

en: Start VLC with only a systray icon
mr: सीसट्रे मधून VLC चालू करा

en: Start directly in menu
mr: थेट मेनूमध्ये सुरु करा

en: Start in minimal view mode
mr: कमीत कमी दर्शक प्रकार

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
mr: DVD थेट मुख्य मेनूमध्ये सुरु करा. हे सर्व अनुपयोगी चेतावण्यांना स्कीप करण्याचा प्रयत्न करेन.

en: Start time
mr: सुरुवात वेळ

en: Start video in fullscreen mode
mr: विदेओ फुलस्क्रीन मध्ये चालू करा

en: Starting Position
mr: सुरुवातीची जागा

en: Stats
mr: वृतांत

en: Status
mr: स्थिती

en: Status Bar
mr: स्थिती दर्शक

en: Step Backward
mr: मागे घ्या

en: Step Forward
mr: पुढे घ्या

en: Step backward
mr: मागे घ्या

en: Step forward
mr: पुढे घ्या

en: Stereo
mr: स्टिरिओ

en: Stereo mode
mr: स्टिरीओ मोड

en: Stop
mr: थांबा

en: Stop playback
mr: गाणे थांबवा

en: Stop the playlist after each played playlist item.
mr: प्लेलिस्ट मधील प्रत्येक गाण्यानंतर थांबा.

en: Stop time
mr: थांबायची वेळ

en: Stream
mr: स्ट्रीम

en: Stream %d
mr: स्ट्रीम %d

en: Stream Announcement
mr: स्ट्रीम समालोचन

en: Stream Announcing
mr: स्ट्रीम समालोचन

en: Stream Destination
mr: स्ट्रीम लक्ष्य

en: Stream ID of the audio track to use.
mr: वापरावयाचा संगीत गाण्याचा क्रमांक.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
mr: वापरावयाचा उपशीर्षक गाण्याचा क्रमांक.

en: Stream MP3
mr: MP3 स्ट्रीम करा

en: Stream Output
mr: स्ट्रीम प्रदान

en: Stream description
mr: स्ट्रीमचे वर्णन

en: Stream filters
mr: स्ट्रीम फिल्टर्स

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
mr: स्ट्रीम फिल्टर्स हे विशेष मोड्यूल्स आहेत जे VLC च्या आदान बाजूवर प्रगत कार्य करण्यास अनुमती देते. जपून वापरा...

en: Stream name
mr: स्ट्रीमचे नाव

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
mr: वापरावयाचा संगीत गाण्याचा क्रमांक(0 पासून n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
mr: वापरावयाचा उपशीर्षक गाण्याचा क्रमांक(0 पासून n).

en: Stream output
mr: स्ट्रीम प्रदान

en: Stream...
mr: स्ट्रीम करा...

en: Streaming
mr: स्ट्रीमिंग

en: Streaming / Transcoding failed
mr: स्ट्रीमिंग / ट्रान्सकोडींग अयशस्वी

en: Streaming and Transcoding Options
mr: स्ट्रीमिंग आणि एनकोडिंग पर्याय

en: Streaming method
mr: स्ट्रीमिंग पद्धत

en: Streaming/Exporting Wizard...
mr: स्ट्रीमिंग/एक्स्पोर्ट जादूगार...

en: Streaming/Saving:
mr: स्ट्रीमिंग/जतन करा:

en: Stuff
mr: गोष्टी

en: Sub-Title
mr: उप-शीर्षक

en: Subdirectory behavior
mr: उपनिर्देशिका वागणूक

en: Subpictures
mr: उपप्रतिमा

en: Subpictures source module
mr: उपप्रतीमा स्त्रोत साधन

en: Subscreen height
mr: सबस्क्रीन रुंदी

en: Subscreen width
mr: सबस्क्रीन रुंदी

en: Subscribe
mr: सदस्यत्व घ्या

en: Subscribe to a podcast
mr: पॉडकास्टचे सदस्यत्व घ्या

en: Subti&tle
mr: उपशीर्षक

en: Subtitle
mr: उपशीर्षक

en: Subtitle File
mr: उपशीर्षक फाईल

en: Subtitle Files
mr: उपशीर्षक फाईल्स

en: Subtitle Language
mr: उपशीर्षक भाषा

en: Subtitle Track
mr: उपशीर्षक ट्रॅक

en: Subtitle alignment
mr: उपशीर्षक मांडणी

en: Subtitle codecs
mr: उपशीर्षक कोडेक

en: Subtitle delay %i ms
mr: उपशीर्षक उशीर %i ms

en: Subtitle delay down
mr: उपशीर्षक उशीर खाली

en: Subtitle delay up
mr: उपशीर्षक उशीर वर

en: Subtitle duration factor:
mr: उपशीर्षक कालावधी फॅक्टर:

en: Subtitle effects
mr: उपशीर्षक प्रभाव

en: Subtitle encoder
mr: उपशीर्षक एनकोडर

en: Subtitle encoding
mr: उपशीर्षक एनकोडिंग

en: Subtitle language
mr: उपशीर्षक भाषा

en: Subtitle position %d px
mr: उपशीर्षकाची जागा %d px

en: Subtitle speed:
mr: उपशीर्षक गती:

en: Subtitle text encoding
mr: उपशीर्षक मजकूर एनकोडिंग

en: Subtitle track synchronization:
mr: उपशीर्षक ट्रॅक ताळमेळ:

en: Subtitle track: %s
mr: उपशीर्षक गाणे: %s

en: Subtitles
mr: उपशीर्षक

en: Subtitles (advanced)
mr: उपशीर्षक (प्रगत)

en: Subtitles / OSD
mr: उपशीर्षके / OSD

en: Subtitles Track
mr: उपशीर्षक गाणे

en: Subtitles/Video
mr: उपशीर्षक/चित्रफीत

en: Summary
mr: सारांश

en: Surround
mr: सराउंड

en: Surround 4.0
mr: सराउंड 4.0

en: Surround 4.1
mr: सराउंड 4.1

en: Surround 5.0
mr: सराउंड 5.0

en: Surround 5.1
mr: सराउंड 5.1

en: Surround 7.1
mr: सराउंड 7.1

en: Surround delay (ms)
mr: सराउंड उशीर (ms)

en: Surround level
mr: सराउंड पातळी

en: Swing
mr: स्विंग

en: Switch to full preferences view
mr: संपूर्ण पसंती दृश्याकडे या

en: Switch to simple preferences view
mr: साध्या पसंती दृश्याकडे या

en: Symbol rate (bauds)
mr: सिम्बॉल दर (bauds)

en: Symphonic Rock
mr: सिम्फोनिक रॉक

en: Symphony
mr: सिंफनी

en: Synchronization
mr: ताळमेळ

en: Synthpop
mr: सिंथपॉप

en: System Id
mr: सिस्टीम आयडी

en: System codeset
mr: सिस्टिम कोडसेट

en: System's default
mr: प्रणालीतील मूळ

en: Systray icon
mr: सीसट्रे आयकॉन

en: T&itle
mr: शीर्षक

en: T.140 text encoder
mr: T.140 मजकूर एनकोडर

en: TCP input
mr: TCP इनपुट

en: TTA demuxer
mr: TTA डीमक्सर

en: TV - analog
mr: टीव्ही - अॅनालॉग

en: TV - digital
mr: टीव्ही - डीजीटल

en: TY Stream audio/video demux
mr: TY स्ट्रीम ध्वनी/चित्रफीत डीमक्स

en: Take &Snapshot
mr: चित्रफीत प्रतिमा घ्या

en: Take a snapshot
mr: चीत्रप्रतीमा घ्या

en: Tango
mr: टँगो

en: Techno
mr: टेक्नो

en: Techno-Industrial
mr: टेक्नो- इंडस्ट्रीयल

en: Teletext
mr: टेलीटेक्स्ट

en: Teletext configuration
mr: टेलीटेक्स्ट संरचना

en: Teletext language
mr: टेलीटेक्स्ट भाषा

en: Teletext page
mr: Teletext प्रष्ठ

en: Teletext subtitles
mr: टेलीटेक्स्ट उपशीर्षक

en: Teletext subtitles decoder
mr: Teletext उपशीर्षक डिकोडर

en: Teletext subtitles: hearing impaired
mr: टेलीटेक्स्ट उपशीर्षक: कर्णबधिरांसाठी

en: Teletext text subtitles
mr: Teletext मजकूर उपशीर्षक

en: Teletext transparency
mr: Teletext पारदर्शकता

en: Teletext: additional information
mr: टेलीटेक्स्ट: अधिक माहिती

en: Teletext: program schedule
mr: टेलीटेक्स्ट: कार्यक्रम वेळापत्रक

en: Telnet
mr: टेलनेट

en: Terror
mr: टेरर

en: Text
mr: मजकूर

en: Text rendering module
mr: अक्षरमाला बदल साधन

en: Text subtitle decoder
mr: मजकूर उपशीर्षक डीकोडर

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
mr: टेकष्ट / लॉग (*.log *.txt);; सर्व (*.*)

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
mr: थाई (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
mr: थाई (Windows-874)

en: Thanks
mr: आभार

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
mr: "%s" हे ध्वनी उपकरण वापरले जाऊ शकत नाही:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
mr: "%s" हे कॅप्चर उपकरण आवश्यक घटकांचे समर्थन करत नाही.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
mr: फॉरवर्ड एरर करेक्शन साठी कोड दर निर्दिष्ट करणे शक्य आहे.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
mr: आपण निवडलेले उपकरण वापरले जाऊ शकत नाही, कारण त्याचा प्रकार समर्थित नाही.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
mr: '%s' प्रकार सापडत नाही. अधिक माहितीसाठी लॉग फाईल पहा.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
mr: मीडिया लाइब्रेरी आपोआप जतन केली जाते व VLC सुरु होताच पुन्हा भरले जाते.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
mr: अद्ययावन डाउनलोड झाले आहे.तुम्ही त्याला प्रतिष्ठापित करू इच्छिता?

en: The stream will run this duration (in seconds).
mr: एवढ्या कालावधीसाठी स्ट्रीम सुरु राहील(सेकंदामध्ये).

en: The stream will start at this position (in seconds).
mr: या जागेवरून स्ट्रीम सुरु होईल(सेकंदामध्ये)

en: The stream will stop at this position (in seconds).
mr: या जागेवरून स्ट्रीम बंद होईल(सेकंदामध्ये)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
mr: काही सिस्टीम्ससाठी सिम्बॉल दर स्वहस्ते निर्दिष्ट करणे आवश्यक आहे, जसे की DVB-C, DVB-S आणि DVB-S2.

en: Theora video decoder
mr: Theora चित्रफीत डिकोडर

en: Theora video encoder
mr: Theora चित्रफीत एनकोडर

en: Theora video packetizer
mr: Theora चित्रफीत पॅकेटाइझर

en: Thick
mr: जड

en: Thin
mr: पातळ

en: This allows you to define playlist bookmarks.
mr: हे प्लेलिस्ट बुकमार्क परिभाषित करण्याची परवानगी देते

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
mr: हा VLC चा मूळ दर्शक आहे, साध्या दृश्य आणि अनुभवासह.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
mr: हा प्रोग्राम ठरवलेल्या कायद्यानुसार कोणत्याही हमीशिवाय येतो.
    तुम्ही हा प्रोग्राम GNU General Public License नियमानुसार पुनः प्रसारित करू शकता;
    अधिक माहितीसाठी COPYING नावाची फाईल पहा.
    प्रोग्राम VideoLAN संघाने बनवला आहे; त्यासाठी AUTHORS ही फाईल पहा.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
mr: VLC च्या सुरुवातीला हि स्ट्रीम सुरु राहील.

en: Thrash Metal
mr: थ्रॅश  मेटल

en: Threads
mr: थ्रेड

en: Time
mr: वेळ

en: Time Control
mr: वेळ नियंत्रण

en: Time Slider
mr: वेळ स्लायडर

en: Time Toolbar
mr: वेळ साधनपेटी

en: Time code
mr: वेळ कोड

en: Time:
mr: वेळ:

en: Timeout (ms)
mr: वेळ गेली (ms)

en: Title
mr: शीर्षक

en: Title %i%s
mr: शीर्षक %i%s

en: To
mr: कडे

en: To get exhaustive help, use '-H'.
mr: मदतीसाठी,'-H' वापरा.

en: Toggle Fullscreen mode
mr: फुल स्क्रीन प्रकार सुरु

en: Tool
mr: साधन

en: Toolbar Elements
mr: साधनपेटी गोष्टी

en: Toolbar position:
mr: साधनपेटी ठिकाण:

en: Toolbars Editor
mr: साधनपेटी बदलक

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
mr: मूक

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
mr: आवाज

en: Top
mr: वर

en: Top 40
mr: टॉप 40

en: Top-Left
mr: वरील-डावा

en: Top-Right
mr: वरील-उजवा

en: Total/Remaining time
mr: एकूण/बाकी वेळ

en: Track
mr: गाणे

en: Track ID
mr: गाणे क्रमांक

en: Track Number
mr: ट्रॅक क्रमांक

en: Track Synchronization
mr: गाणे ताळमेळ

en: Track number
mr: गाणे क्रमांक

en: Track replay gain
mr: ट्रॅक रिप्ले गेन

en: Track settings
mr: गाणे सेटिंग

en: Track size (in sectors)
mr: गाण्याची लांबी (सेक्टर मध्ये)

en: Tracks
mr: ट्रॅक

en: Traditional Chinese (Big5)
mr: पारंपारिक चीनी (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
mr: पारंपारिक चीनी युनिक्स (EUC-TW)

en: Trailer
mr: ट्रेलर

en: Trance
mr: ट्रांस

en: Transmission mode
mr: प्रेषण पद्धत

en: Transparency
mr: पारदर्शकता

en: Transparent
mr: पारदर्शक

en: Transport protocol
mr: ट्रान्सपोर्ट प्रोटोकॉल

en: Transport stream ID
mr: ट्रान्सपोर्ट स्ट्रीम आयडी

en: Treble level
mr: ट्रेबल पातळी

en: Tribal
mr: ट्रायबल

en: Trip-Hop
mr: ट्रीप-हॉप

en: Tuner
mr: ट्युनर

en: Tuner Frequency
mr: ट्यूनर frikwe

en: Tuner TV Channel
mr: ट्यूनर TV चॅनल

en: Tuner card
mr: ट्युनर कार्ड

en: Tuner country code
mr: ट्युनर देश कोड

en: Tuner input type
mr: ट्युनर इनपुट प्रकार

en: Tuner properties
mr: ट्यूनर गुणधर्म

en: Turkish (ISO 8859-9)
mr: तुर्किश (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
mr: तुर्किश (Windows-1254)

en: Turn off all warning and information messages.
mr: सर्व सूचना व माहिती संदेश बंद करा.

en: Two pass
mr: दुसरा पास

en: Type
mr: प्रकार

en: Type:
mr: प्रकार:

en: UDP Multicast
mr: UDP मल्टीकास्ट

en: UDP Unicast
mr: UDP युनीकास्ट

en: UDP input
mr: UDP इनपुट

en: UDP stream output
mr: UDP स्ट्रीम आउटपुट

en: URL description
mr: URL वर्णन

en: URL metadata
mr: URL मेटाडेटा

en: USF subtitles decoder
mr: USF उपशीर्षक डिकोडर

en: Ukrainian (KOI8-U)
mr: युक्रेनियन (KOI8-U)

en: Undefined
mr: अपरिभाषित

en: Unicast
mr: युनिकाष्ट

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
mr: सिस्टीम ट्युनिंग स्पेसेस मध्ये अद्वितीय नेटवर्क नाव

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
mr: युनिव्हर्सल LNB स्वीच फ्रिक्वेंसी (kHz)

en: Unknown
mr: अनामिक

en: Unknown Video
mr: अज्ञात चित्रफीत

en: Unknown category
mr: अनामिक वर्ग

en: Unknown error
mr: अज्ञात त्रुटी

en: Unknown type
mr: अज्ञात प्रकार

en: Unset
mr: मूलस्वरूप

en: Unspecified
mr: अनिर्दिष्ट

en: Unspecified (0V)
mr: अनिर्दिष्ट (0V)

en: Unsubscribe
mr: सदस्यत्व रद्द करा

en: Unsubscribe from a podcast
mr: पॉडकास्टचे सदस्यत्व रद्द करा

en: Untitled
mr: अनामिक

en: Update VLC media player
mr: VLC Media Player अद्ययावत करा

en: Update the tree
mr: वृक्ष अद्ययावत करा

en: Use S/PDIF when available
mr: उपलब्ध असताना S/PDIF वापरा

en: Use VLC pace
mr: VLC गती वापरा

en: Use a skinned playlist
mr: स्कीन प्लेलिस्ट वापरा

en: Use custom skin
mr: बदललेली स्कीन वापरा

en: Use float32 output
mr: float32 आउटपुट वापरा

en: Use media library
mr: मीडिया लाइब्रेरी वापरा

en: Use native style
mr: साधी शैली वापरा

en: Use playback control?
mr: प्लेबॅक नियंत्रण वापरावे?

en: Use subtitle file
mr: उपशीर्षक फाईल वापरा

en: User
mr: वापरकर्ता

en: User Agent
mr: युजर एजंट

en: User name
mr: वापरकर्त्याचे नाव

en: User name that will be used for the connection.
mr: युजरनेम जे कनेक्शनसाठी वापरले जाईल.

en: Username
mr: yujr

en: Username:
mr: युजरनेम:

en: V&iew
mr: दाखवा

en: VBI & Teletext
mr: VBI आणि Teletext

en: VBI and Teletext decoder
mr: VBI आणि Teletext डिकोडर

en: VBI capture device
mr: VBI कॅप्चर उपकरण

en: VBR Quality
mr: VBR गुणवत्ता

en: VBR mode
mr: VBR मोड

en: VBV buffer
mr: VBV बफर

en: VC-1 packetizer
mr: VC-1 पॅकेटाइझर

en: VC1 video demuxer
mr: VC1 चित्रफीत डीमक्सर

en: VCD Format
mr: VCD स्वरूप

en: VCD device
mr: VCD साधन

en: VDR recordings
mr: VDR रेकॉर्डिंग

en: VLC can't recognize the input's format
mr: VLC आदान प्रकार ओळखू शकत नाही.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
mr: VLC कोणतेही कॅप्चर उपकरण उघडू शकत नाही. अधिक माहितीसाठी एरर लॉग तपासा.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
mr: VLC "%s:%d" शी जोडणी करू शकले नाही.

en: VLC could not connect with the given server.
mr: VLC दिलेल्या सर्वर सोबत कनेक्ट होऊ शकले नाही.

en: VLC could not open the %s module.
mr: VLC %s हे मोड्यूल उघडू शकले नाही.

en: VLC could not open the decoder module.
mr: VLC हे डीकोडर मोड्यूल उघडू शकले नाही.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
mr: MRL '%s उघडले जाऊ शकत नाही.अधिक माहितीसाठी लॉग पहा.

en: VLC media playback
mr: VLC मीडीया प्लेबॅक

en: VLC media player
mr: VLC मेडिया प्लेयर

en: VLC media player Help
mr: VLC मेडिया प्लेयर मदत

en: VLC media player Help...
mr: VLC मेडिया प्लेयर मदत...

en: VLC media player updates
mr: VLC मेडिया प्लेयर अद्ययावन

en: VLC preferences
mr: VLC पसंती

en: VLC skins website
mr: VLC स्कीन वेबसाईट

en: VLC version %s (%s)
mr: VLC आवृत्ती %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
mr: VLC मेटाडेटा जतन करू शकत नाही.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
mr: VLC आत्ताची प्लेलिस्ट चालू ठेवेल.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
mr: VLC आपोआप फाईल प्ले करेल.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
mr: VLC फक्त सीसट्रे आयकॉन वापरूनही चालू करता येईल

en: VLC's connection to the given server was rejected.
mr: VLC चे दिलेल्या सर्वरशी कनेक्शन नाकारले गेले.

en: VLC's implementation of Video On Demand
mr: VLC चे Video On Demand साठीचे अवलंबन.

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
mr: VLM बदल(*.vlm);;सर्व (*)

en: VLM configurator
mr: VLM नियंत्रक

en: VNC Password
mr: VNC पासवर्ड

en: VNC Port
mr: VNC पोर्ट

en: VNC password.
mr: VNC पासवर्ड.

en: VNC port number.
mr: VNC पोर्ट क्रमांक.

en: VOC demuxer
mr: VOC डीमक्सर

en: Version
mr: आवृत्ती

en: Vertical (13V)
mr: उभे (13V)

en: Very short backwards jump
mr: खूप लहान मागील उडी

en: Very short forward jump
mr: खूप लहान मागील उडी

en: Very short jump length
mr: अधिक लहान उडी लांबी

en: Very short jump length, in seconds.
mr: अधिक लहान उडी लांबी,सेकंदामध्ये

en: Video
mr: चित्रफीत

en: Video &Track
mr: चित्रफीत गाणे

en: Video Auto Scaling
mr: चित्रफीत स्वयंचलित स्केलिंग

en: Video Capture height
mr: चित्रफीत कॅप्चर उंची

en: Video Capture height in pixel
mr: पिक्सेल मध्ये चित्रफीत कॅप्चर उंची

en: Video Capture width
mr: चित्रफीत कॅप्चर रुंदी

en: Video Capture width in pixel
mr: पिक्सेल मध्ये चित्रफीत कॅप्चर रुंदी

en: Video Effects
mr: चित्रफीत परिणाम

en: Video Effects...
mr: चित्रफीत परिणाम...

en: Video Files
mr: चित्रफीत फाईल्स

en: Video ID
mr: चित्रफीत ID

en: Video Manager
mr: चित्रफीत व्यवस्थापक

en: Video On Demand ( VOD )
mr: मागणीनुसार चित्रफीत (VOD)

en: Video PID
mr: चित्रफित PID

en: Video Settings
mr: चित्रफीत सेटिंग

en: Video Track
mr: चित्रफित गाणे

en: Video alignment
mr: चित्रफीत मांडणी

en: Video bitrate
mr: चित्रफीत बिटरेट

en: Video capture
mr: चित्रफीत पकड

en: Video capture (Video4Linux)
mr: चित्रफीत निवड (Video4Linux)

en: Video capture device
mr: चित्रफीत कॅप्चर उपकरण

en: Video capture device node.
mr: चित्रफीत कॅप्चर उपकरण नोड.

en: Video codec
mr: चित्रफीत कोडेक

en: Video codecs
mr: चित्रफीत कोडेक

en: Video connection
mr: चित्रफीत जोडणी

en: Video device
mr: चित्रफीत साधन'

en: Video device name
mr: चित्रफीत साधन नाव

en: Video encoder
mr: चित्रफीत एनकोडर

en: Video filter
mr: चित्रफीत निवड

en: Video filters are used to process the video stream.
mr: चित्रफित फिल्टर्स चित्रफित स्ट्रीम वर प्रक्रिया करण्यासाठी वापरतात.

en: Video height
mr: चित्रफीत उंची

en: Video input
mr: चित्रफीत इनपुट

en: Video input frame rate
mr: चित्रफीत इनपुट फ्रेम दर

en: Video input pin
mr: चित्रफीत इनपुट पिन

en: Video mode
mr: चित्रफीत मोड

en: Video output
mr: चित्रफीत आउटपुट

en: Video output URL
mr: चित्रफीत आउटपुट URL

en: Video output module
mr: चित्रफीत प्रदान साधन

en: Video output pin
mr: चित्रफीत इनपुट पिन

en: Video port
mr: चित्रफीत पोर्ट

en: Video scaling factor
mr: चित्रफीत स्केलिंग मुद्दा

en: Video settings
mr: चित्रफीत सेटिंग

en: Video size
mr: चित्रफीत लांबी

en: Video snapshots
mr: चित्रफीत प्रतिमा

en: Video standard
mr: चित्रफीत मानक

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
mr: चित्रफीत मानक (डिफॉल्ट, SECAM, PAL, किंवा NTSC).

en: Video title
mr: चित्रफीत शीर्षक

en: Video width
mr: चित्रफीत रुंदी

en: Video4Linux input
mr: Video4Linux इनपुट

en: VideoLAN Website...
mr: VideoLAN वेबसाईट...

en: Vietnamese (VISCII)
mr: व्हिएतनामी (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
mr: व्हिएतनामी (Windows-1258)

en: View
mr: पहा

en: View certificate
mr: प्रमाणपत्र पहा

en: Visualization
mr: चित्ररचना

en: Visualization:
mr: चित्ररचना

en: Visualizations
mr: व्हिज्युअलायझेशन्स

en: Visualizations selector
mr: चित्ररचना निवडक

en: Vobsub subtitles parser
mr: Vobsub उपशीर्षक पार्सर

en: Vocal
mr: वोकल

en: Volume
mr: आवाज patali

en: Volume %ld%%
mr: आवाज %ld%%

en: Volume Control
mr: आवाज नियंत्रण

en: Volume Down
mr: आवाज कमी

en: Volume Mute
mr: आवाज बंद

en: Volume Up
mr: आवाज जास्त

en: Volume down
mr: आवाज कमी

en: Volume up
mr: आवाज जास्त

en: Vorbis audio decoder
mr: Vorbis ध्वनी डिकोडर

en: Vorbis audio encoder
mr: Vorbis ध्वनी एनकोडर

en: Vorbis audio packetizer
mr: Vorbis ध्वमी पॅकेटाइझर

en: Vu meter
mr: Vu मीटर

en: WAV demuxer
mr: WAV डीमक्सर

en: WMServer RTSP dialect
mr: WMServer RTSP पोटभाषा

en: WPL playlist import
mr: WPL प्लेलिस्ट आयात

en: Wall
mr: वौल

en: Warning
mr: चेतावणी

en: Waves
mr: व्हेव

en: Web
mr: वेब

en: Website
mr: वेबसाईट

en: Western European (IBM 00850)
mr: पश्चिम युरोपीय (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
mr: पश्चिम युरोपीय (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
mr: पश्चिम युरोपीय (Windows-1252)

en: Wet
mr: ओला

en: Width
mr: रुंदी

en: Width of video or subtitle elementary streams
mr: चित्रफीत किंवा उपशीर्षक इलेमेंटरी स्ट्रीमची रुंदी

en: Window
mr: विंडो

en: Window decorations
mr: विंडो सजावट

en: Window properties
mr: विंडो वैशिष्टे

en: Windows GDI video output
mr: Windows GDI चित्रफीत आउटपुट

en: Windows Media NSC metademux
mr: विंडोज मीडीया NSC मेटाडीमक्स

en: Windows opacity between 0.1 and 1
mr: विंडो अपारदर्शकता 0.1 पासून 1

en: Writer
mr: लेखक

en: X coordinate
mr: क्ष अक्ष

en: X offset
mr: क्ष ऑफसेट

en: X11 display
mr: X11 डिस्प्ले

en: XA demuxer
mr: XA डीमक्सर

en: XSPF playlist
mr: XSPF प्लेलिस्ट

en: XSPF playlist export
mr: XSPF प्लेलिस्ट निर्यात

en: XSPF playlist import
mr: XSPF प्लेलिस्ट आयात

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
mr: XSPF प्लेलिस्ट|*.xspf|súbor M3U|*.m3u|प्लेलिस्ट HTML|*.html

en: Y coordinate
mr: य अक्ष

en: Y offset
mr: य ऑफसेट

en: YUV output
mr: YUV आउटपुट

en: Yes
mr: हो

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
mr: तुम्ही पारदर्शकता परिणाम बंद करू शकता. मुख्यपणे विंडो योग्यपणे हलत नसताना याचा वापर होतो.

en: You can select control interfaces for VLC.
mr: तुम्ही VLC साठी दर्शक नियंत्रित करू शकता.

en: You can select local files with the following list and buttons.
mr: खालील लिस्ट आणि बटनसह तुम्ही लोकल फाईल निवडू शकता.

en: You have the latest version of VLC media player.
mr: तुमच्याकडे VLC मेडिया प्लेयर ची अद्ययावत आवृत्ती आहे.

en: You must set a name for the profile.
mr: तुम्ही आराखड्याचे नाव दिले पाहिजे

en: Your account was rejected.
mr: तुमचे खाते नाकारले गेले.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
mr: तुमचा सर्वरशी कनेक्शन करण्याचा प्रयत्न नाकारला गेला.

en: Your input can't be opened
mr: आपले इनपुट उघडू शकत नाही

en: Your password was rejected.
mr: तुमचा पासवर्ड नाकारला गेला.

en: ZPL playlist import
mr: ZPL प्लेलिस्ट आयात

en: Zip access
mr: झिप प्रवेश

en: Zip files filter
mr: झिप फाईल निवड

en: Zoom
mr: झूम

en: Zoom In
mr: आत झूम

en: Zoom Out
mr: बाहेर झूम

en: Zoom mode: %s
mr: झूम प्रकार: %s

en: Zoom video
mr: चित्रफीत झूम

en: Zooming reset
mr: झूम पूर्वस्थितीत आणा

en: [cdda:][device][@[track]]
mr: [cdda:][साधन][@[गाणे]]

en: bits
mr: बिट्स

en: boolean
mr: बुलिअन

en: buffers
mr: बफर्स

en: clean effects
mr: परिणाम साफ करा

en: debug
mr: अडथळा

en: decoder
mr: डिकोडर

en: end
mr: शेवट

en: errors
mr: अडथळा

en: extended selection list
mr: विस्तारित निवड यादी

en: float
mr: फ्लोट

en: full
mr: फुल

en: hearing impaired
mr: कर्णबधिर

en: iTunes Music Library importer
mr: iTunes Music Library इम्पोर्टर

en: in
mr: आत

en: integer
mr: इंटजर

en: no
mr: नाही

en: none
mr: काहीही नाही

en: packetizer
mr: पकेटाइझर

en: play list
mr: प्लेलिस्ट

en: sec.
mr: सेकंद

en: selection list
mr: निवड यादी

en: side by side
mr: आजूबाजूला

en: simple
mr: साधे

en: string
mr: स्ट्रिंग

en: type
mr: प्रकार

en: unknown
mr: अज्ञात

en: unknown type
mr: अनामिक प्रकार

en: v4l2 controls
mr: v4l2 ताळमेळ

en: visual impaired commentary
mr: अंध कॉमेंटरी

en: vlc-snap
mr: vlc-चित्र

en: warnings
mr: सूचना

en: x264 advanced options.
mr: x264 प्रगत पर्याय

en: yes
mr: हो

en: yes: %@ @ %@ kb/s
mr: हो: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@
mr: हो: %@ पासून %@ पर्यंत
