vlc 1.1.8 - en to lg translation catalogue (892 entries)

en: %i items
lg: %i ebintu

en: &About
lg: &Ebikwata

en: &Advanced Controls
lg: &Bisukulumu Ebifunga

en: &Advanced Open...
lg: &Ezziggula Ensukawo...

en: &Apply
lg: &Wewandise

en: &Aspect Ratio
lg: &Engeri ye Kipimo

en: &Audio
lg: &Eddoboozi

en: &Cancel
lg: &Saazamu

en: &Chapter
lg: &Omulamwa

en: &Clear
lg: &Jjawo

en: &Close
lg: &Ggalawo

en: &Codec Information
lg: &Ewandika yo Bumanyisa

en: &Crop
lg: &Ebirime

en: &Deinterlace
lg: &Kyuusa vidiyo

en: &Deinterlace mode
lg: &Kyuusa endabika ye fananyi mu vidiyo

en: &Disc
lg: &Disiki

en: &Effects and Filters
lg: &Nona era Esengejja

en: &Enqueue
lg: &Olukalala

en: &Faster
lg: &Mubwangu

en: &File
lg: &Fayiro

en: &Fullscreen
lg: &Sikulini yona

en: &Fullscreen Interface
lg: Enkolagano ya &Sikulini yona

en: &General
lg: &Wamuu

en: &Go
lg: &Genda

en: &Help
lg: &Yamba

en: &Jump Forward
lg: &Buuka ku Maaso

en: &Media
lg: &Empuuliziganya

en: &Messages
lg: &Obubaka

en: &Network
lg: &Omukutu

en: &Open File...
lg: &Ggulawo Fayiro...

en: &Play
lg: &Zanya

en: &Playback
lg: &Zanya emabenga

en: &Preferences
lg: &Ebyoyagala

en: &Program
lg: &Pulogulamu

en: &Quit
lg: &Vvawo

en: &Recheck version
lg: &Ddamu okebere ekyikka

en: &Reset Preferences
lg: &Ddamu Ebyoyagala

en: &Save
lg: &Tereka

en: &Save Metadata
lg: &Tereka Bwino yeterekero

en: &Save as...
lg: &Tereka nga...

en: &Search:
lg: &Noonya:

en: &Select
lg: &Londa

en: &Start
lg: &Tandika

en: &Stop
lg: &Nyimirira

en: &Stream
lg: &Kyogoberera

en: &Track Synchronization
lg: &Goberera Ekweka

en: &VLM Configuration
lg: &VLM Entegeka

en: &Video
lg: &Vidiyo

en: &View
lg: &Laba

en: &Visualizations
lg: &Etegera

en: &Yes
lg: &Yee

en: &Zoom
lg: &Zubulufu

en: (no item is being played)
lg: (teri ekintu ekibadde kizanyidwa)

en: 1:File
lg: 1:Fayiro

en: 2 Pass
lg: 2 Yitawo

en: 6 MHz
lg: 6 MHZ

en: A directory where to save the files has to be selected.
lg: Kuva kumu wotereka fayiro elondedwa.

en: A file where to save the stream has to be selected.
lg: Fayiro wotereka ebingobberera elondedwa.

en: A->B Loop
lg: A->B Kwedigana

en: About
lg: Kku

en: About VLC media player
lg: Ekikwata ku VLC enyimbiso

en: Above the Video
lg: Wagulu wa Vidiyo

en: Accelerated video output (Overlay)
lg: Endima ya vidiyo enfulumye (Kwawamu)

en: Access advanced options to tweak the device
lg: Nyigirira ebilondwamu ebisukawo ku kyusa ekikozesidwa

en: Action
lg: Ekinkolwa

en: Activate Transcoding
lg: Zumbulusa Ewandiika

en: Activate the updates availability notification
lg: Zza obungi bw'ebigja mu tegeeza

en: Add
lg: Gatta

en: Add Directory...
lg: Gatta Kinemu...

en: Add File...
lg: Gatta Fayiro...

en: Add Folder...
lg: Gatta Ebaasa...

en: Add Interface
lg: Gatta Enkolagano

en: Add Subtitles to transcoded video
lg: Gatta Obutundu bwe mitwe ku kyuusa codi ya vidiyo

en: Add logo
lg: Gattamu akasanirizzo

en: Add text
lg: Gatta ebigambo

en: Add to Playlist
lg: Gatta ku Lukalala nyimbwa

en: Add...
lg: Gatta...

en: Additional streaming options
lg: Okugatta okungobbererwa ebyagalwa

en: Additional transcode options
lg: Gatta Obutundu bwe mitwe ku kyuusa codi ezagalwa

en: Address
lg: Endagiriro

en: Address of the computer to stream to.
lg: Endagiriro ya kompyuta wo ngobberera ku.

en: Adjustments and Effects
lg: Ebikuzisidwa era Ebivaamu

en: Advanced Buttons
lg: Amapeesa Ageyogendeyo

en: Advanced Open File...
lg: Yabuka muku Ggulawo Fayiro...

en: Advanced Options
lg: Byawagulu ebirimu

en: Advanced options...
lg: Ebilondwamu ebisunkawo...

en: All
lg: Byona

en: All Files
lg: Fayiro Zona

en: Always on top
lg: Kibera wagulu

en: Always reset audio start level to:
lg: Komya nga eddoboozzi elisokedwawo mukipimo ku:

en: An error occurred while checking for updates...
lg: Ensobi ekoledwa mu kukebera kulw`ebbigja...

en: Application
lg: Enkozesesa

en: Apply
lg: Wewandiise

en: Artist
lg: Omunyimbi

en: Ascending
lg: Okwabuka

en: Ask for network policy at start
lg: Sabba kukwo bunyiza bwo mukutu mu kutandiika

en: AtmoLight
lg: Ekitangaala kyobudde

en: Audio
lg: Endobozi

en: Audio &Device
lg: Eddoboozi lye &Bikozesidwa

en: Audio &Track
lg: Kwata &Eddoboozi

en: Audio CD
lg: CD ye Ddobozzi

en: Audio Channels
lg: Omukuttu gwa Maddobozzi

en: Audio Device
lg: Ekikozesidwa Eddobozzi

en: Audio Effects
lg: Ebivaamu mu Ddoboozi

en: Audio Files
lg: Fayiro za Malobozi

en: Audio Settings
lg: Entegeka za Maloboozi

en: Audio Track
lg: Goberera Eddobozzi

en: Audio device name
lg: Erinnya lye kikozesedwa eddobozzi

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
lg: Etereza ye ddoboozi kulwa MPEG4 (ekozesidwa mu MPEG TS era MPEG4)

en: Audio track
lg: Goberera eddobozzi

en: Audio/Video
lg: Edobboozi/Vidiyo

en: Author
lg: Omuwandisi

en: Authors
lg: Abawandiise

en: Auto
lg: Kyenkola

en: Auto connection
lg: Ekye yunga

en: Auto-playback of new items
lg: Akezanya-emabega kulwe bintu ebipya

en: Automatically check for updates
lg: Wekebere kulwa ebigja

en: Automatically load the extensions module on startup
lg: Ebyengattako mukutikka essomo mukutandiika

en: Back
lg: Emabega

en: Bandwidth
lg: Obungi bwa bwino

en: Base port
lg: Poti ye wansi

en: Basic
lg: Ebirabirako

en: Big Button
lg: Epeesa Linene

en: Bitrate
lg: Omuwendo gwa bbiti

en: Bitrate (kb/s)
lg: Esawa ya bbiti mubu tikiti (kb/s)

en: Black
lg: Kiddugavu

en: Black screens in Fullscreen mode
lg: Sikulini Edugavu mu Sikulini egjuvu elabirilwawo

en: Black screens in fullscreen
lg: Sikulini edugavu mu sikulini yona

en: Blue
lg: Bululu

en: Bookmarks
lg: Obulambe

en: Bookmarks...
lg: Obulabe...

en: Bottom
lg: Wansi

en: Bottom-Left
lg: Wansi-Kkono

en: Bottom-Right
lg: Wansi-Dyo

en: Brightness
lg: Obutagaze

en: Brightness threshold
lg: Obutagala bwa kaseera kattini

en: Bring All to Front
lg: Leta Bwona ku Maaso

en: Broadcast
lg: Sasanya

en: Browse
lg: Wenja

en: Browse...
lg: Wenja...

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
lg: Kulwe Kalalira, VLC esoboka kufungwa ewala ne Apo Yewalala.

en: Bytes
lg: Biti

en: C
lg: lg

en: Caching
lg: Tereka kumpi

en: Cancel
lg: Sazaamu

en: Cannot save Configuration
lg: Tesobola kutereka entegeka

en: Cannot write to file %1:
    %2.
lg: Tesobola kuwandiika ku fayiro %1:
    %2.

en: Capability
lg: Okusobozesa

en: Capture
lg: Kwata

en: Capture &Device
lg: Kwata &Kikozesidwa

en: Cartoon
lg: Katuni

en: Center
lg: Mumakati

en: Change
lg: Kyuusa

en: Change Hotkey
lg: Kyuusa Epesaeribi

en: Change playlistview
lg: Kyuusa olukalala lwe nyimba olulabika

en: Change the caching for the media
lg: Kyusa ekwata kulwe mpuuliziganya

en: Change the loop and repeat modes
lg: Kyuusa kubuuka era oddemu egyeri

en: Channel Name
lg: Erinnya lyo Mukutu

en: Channels
lg: Omukutu

en: Channels:
lg: Emikutu:

en: Chapter
lg: Omulamwa

en: Check for &Updates...
lg: Kebera kulwe &Bbigya...

en: Check for Update...
lg: Kebera kulwa Ebigja...

en: Choose
lg: Londa

en: Choose here your input stream.
lg: Londa wano ebinyigize byo ku bingobberera.

en: Choose input
lg: Londa ebinyigize

en: Choose one or more media file to open
lg: Londamu kimu oba ebisingawo mu fayiro ze mpuuliziganya kuggulawo

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
lg: Londa eterekero lya fayiro wo tereka obufananyi bwa vidiyo zo.

en: Choose...
lg: Londa...

en: Cl&ose
lg: Gg&alawo

en: Clean up
lg: Yonja wo

en: Clear
lg: Gjawo

en: Click to set point B
lg: Koona kutegeka akafu B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
lg: Koona ku ffula makati ebiwende era ekiseea ekisigadeyo

en: Clone
lg: Okwokyamu

en: Close Window
lg: Ggalawo ddirisa

en: Codec
lg: Enkusike

en: Codec Details
lg: Enkusike Ebikwatako

en: Codecs
lg: Ebikka

en: Codecs / Muxers
lg: Enkusike / Ekyaganyisa

en: Color
lg: Lagi

en: Color extraction
lg: Gyamu lagi

en: Color threshold
lg: Elangi eya kaseera kattini

en: Columns
lg: Ebikumbo mu busimba

en: Comments
lg: Ebyogerwa

en: Complete MRL for VLC internal
lg: Maliriza MRL kulwa VLC yamunda

en: Composite input
lg: Ebikola ebinyigize

en: Config of last used skin
lg: Teegeka ebika esebayo mukweka

en: Configure Hotkeys
lg: Tegeka Amapesa amabi

en: Content bitrate
lg: Omuwendo gwe Birimu

en: Continue
lg: Weyogerenyo

en: Contrast
lg: Kwekifanana

en: Control menu for the player
lg: Funga ebirimu kulwe kizanya

en: Control playback with media keys
lg: Funga okuzanya emabega ne obusumuluzo obunyimbisa

en: Control playback with the Apple Remote
lg: Funga okuzanya emabega ne Apo Yewala

en: Conve&rt / Save...
lg: Kyuu&sa / Tereka...

en: Convert
lg: Kyuusa

en: Copy
lg: Koppa

en: Create
lg: Tondawo

en: Create Directory
lg: Tondawo Kinnemu

en: Create Directory...
lg: Tondawo Kinemu...

en: Create Folder
lg: Tondawo Eterekero lya fayiro

en: Create Folder...
lg: Tondawo Ebaasa...

en: Create a new bookmark
lg: Tondawo akalambe akapya

en: Create a new profile
lg: Tondawo ebikwatako ebipya

en: Crop
lg: Ebirime

en: Current channel:
lg: Omukutu oguriwo:

en: Current media / stream statistics
lg: Enyimbiso eriko / ebigobberera embalilira

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
lg: Obwangu kuzanya emabega kakano: %1
    Koona ku kyuusa

en: Current visualization
lg: Etegera Eliwo

en: Custom
lg: Edabika

en: Customi&ze Interface...
lg: Manyi&za Enkolagano...

en: Cut
lg: Sala

en: DVD menus
lg: Ebirimu DVD

en: Damaged or incomplete AVI file
lg: Fayiro za AVI zononedwa oba tekiwende

en: Day / Month / Year:
lg: Olunaku / Omwezi / Omwaka:

en: De-Fullscreen
lg: De-Sikulini mubugjuvu

en: Decoded
lg: Bikwate

en: Decoded blocks
lg: Vvunula ebyaama bbuloka

en: Decrease Volume
lg: Kendeeza Kuuugi

en: Default
lg: Ky`enkalakalira

en: Default Caching Level
lg: Edala Lyompi Lyekalira

en: Default Encoding
lg: Enkusike Yekalira

en: Define which screen fullscreen goes
lg: Nnyonyola sikulini kki mubugjuvvu egenda

en: Deinterlace
lg: Ddeinterlace

en: Deinterlace mode
lg: Embera Ddeinterlace

en: Delay
lg: Kidwawo

en: Delete
lg: Sangulu

en: Delete all the bookmarks
lg: Sangula Obulambe bwona

en: Delete selected profile
lg: Sagula ebikwatako ebilonde

en: Delete the current profile
lg: Sangula ebikwatako ebiriwo kakano

en: Delete the selected item
lg: Sangula akantu akalonde

en: Deletes the selected item
lg: Sangula ekintu ekilonde

en: Demuxed
lg: Ewereza

en: Demuxed data size
lg: Waa bwino mubungi

en: Descending
lg: Okukirila

en: Description
lg: Ennyinyonyola

en: Desired frame rate for the capture.
lg: Omuwendo gwo lugo wetaaga kulwo kukwata.

en: Destination
lg: Wolaga

en: Destination file:
lg: Ekomerero ya fayiro:

en: Device Selection
lg: Okulonda Ekikozesidwa

en: Device name
lg: Erinnya lye kikozesa

en: Device:
lg: Ekikozesa:

en: DirectX
lg: WabulaX

en: Directory
lg: Endagiriro

en: Disc
lg: Disiki

en: Discarded (corrupted)
lg: Kiganyidwa (kikyuupule)

en: Display
lg: Laga

en: Display Settings
lg: Laga Entegeka

en: Display locally
lg: Yannukula nga bulijjo

en: Display the output
lg: Laga ebivudemu

en: Display the stream locally
lg: Laga egobberera ya bulijjo

en: Display video in a skinned window if any
lg: Laga vidiyo mu ndirisa eligule bweriba weliri

en: Displayed
lg: Kilagidwa

en: Displayed frames
lg: Elaga ya furemu

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
lg: DivX ekyika ekisoka (kikozesidwa ne MPEG TS, MPEG1, ASF era OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
lg: DivX ekyika kyo kubiri (kikozesidwa ne MPEG TS, MPEG1, ASF era OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
lg: DivX ekyika ekyokusattu (kikozesidwa ne MPEG TS, MPEG1, ASF era OGG)

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
lg: Okakasa oyagala kuvamu %1?

en: Docked Playlist
lg: Olukalala lwe nyimba lukaguli

en: Double Size
lg: Obunene Mirundi ebiri

en: Double click to get media information
lg: Koona kumu kufuna amawulire ge nyimbiso

en: Double click to jump to a chosen time position
lg: Koona kumukumu ku buuka ku saawa ye kifo ekilonze

en: Download Cover Art
lg: Wanula Ekibika Okukuba

en: Download Plugin
lg: Wanula Ebyogerezako

en: Download cover art
lg: Wannula akabika kuba

en: Dropped (discontinued)
lg: Kyasuulidwa (kyimiride)

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
lg: Codec ebbi (tekyuusa codi, ekozesidwa mu kweka yona etereza)

en: Dump raw input
lg: Ssuula ekinyingize ekibisi

en: Duration
lg: Ebanga

en: E&xport
lg: W&ereza

en: Edit
lg: Sunsula

en: Edit Bookmarks
lg: Sunsula Obulambe

en: Edit Input
lg: Sunsula ku Bikozesa

en: Edit selected profile
lg: Sunsula ebikwatako ebilonde

en: Effects
lg: Ebivaamu

en: Eject the disc
lg: Jjamu disiki

en: Embed the file browser in open dialog
lg: Gattamu akawejja fayiro mu wogulira akaboozi

en: Enable
lg: Sobozesa

en: Enable Last.fm submissions
lg: Sobozesa fm Esembayo kuwereza

en: Enable OSD
lg: Sobozesa OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
lg: Sobozesa Ku Ndabika ya Sikulini (OSD)

en: Enable audio
lg: Nsobozesa eddobozzi

en: Enable transparency effects
lg: Sobozesa obutangavu bwe bivaamu

en: Enable video
lg: Nsobozesa Vidiyo

en: Encap. format
lg: Enkweka. etereza

en: Encapsulation
lg: Enkweka

en: Encapsulation Method
lg: Kweka Ekubbo

en: Encapsulation format
lg: Enkweka etereka

en: Enter URL here...
lg: Nyigiza URL wano...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
lg: Nyigiza URL ya kawandiiko woyewandiisa:

en: Enter name for new directory:
lg: Nyigiza erinnya elya kinnemu empya:

en: Enter name for new folder:
lg: Nyigiza erinnya wotereka fayiro awampya:

en: Enter the address of the computer to stream to.
lg: Nyigiza endagiriro ya kompyuta wo ngobberera.

en: Entry
lg: Gezako

en: Equalizer
lg: Okwekanyisa

en: Error while saving meta
lg: Ensobi mu tereka bwino

en: Errors
lg: Ensobi

en: Errors and Warnings
lg: Ensobi era Okulabula

en: Errors and Warnings...
lg: Ensobi era Okulabula...

en: Existing playlist item
lg: Olukalala lwe nyimba oluliko

en: Expand Node
lg: Gaziya Nyingo

en: Expanding Spacer
lg: Gaziya Ebanga

en: Export SDP as file
lg: Wererza SDP nga fayiro

en: Extended M3U
lg: Kigazidwa M3U

en: Extended panel
lg: Akakiiko kagazidwa

en: Extensions
lg: Ebyogeredwako

en: Extra media
lg: Empuuliziganya esukako

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
lg: Bwino mutereke asukako era obumanyisa obulala obulagwa mu kakiiko kano.

en: Extract
lg: Zuula

en: EyeTV is not launched
lg: ErisoTV tteri tongoze

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
lg: FLAC ne eddoboozi elitafiriwa enkusike (kikozesidwa ne OGG era RAW)

en: Factor
lg: Webivudde

en: Faster
lg: Mubwagu

en: Faster (fine)
lg: Mubwangu (yee)

en: Fetch Meta Data
lg: Nona Enterekero lya Bwino

en: File
lg: Fayiro

en: File Format:
lg: Tereza Fayiro:

en: File names:
lg: Amanya ga fayiro:

en: File/Directory
lg: Fayiro/Kinnemu

en: File/Folder
lg: Fayiro/Eterekero

en: Filename
lg: Erinnya lya fayiro

en: Files
lg: Fayiro

en: Filter length (ms)
lg: Seegejja obuwanvu (ms)

en: Filter:
lg: Sengejja:

en: Finish
lg: Maliriza

en: Fit to Screen
lg: Kittuse ku Sikulini

en: Flat Button
lg: Epeesa Egolovu

en: Float on Top
lg: Kibera ku Gulu

en: Folder
lg: Eterekero lya fayiro

en: Follow the mouse
lg: Goberera akamese

en: Font
lg: Ennukta

en: Font Properties
lg: Ebikwata ku nukuta

en: Font size
lg: Obunene bwe nukuta

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
lg: Obunene bwe nnukuta. Kyenkalakalira ne -1 (kozesa obunene bwe nnukuta enkalakalira ).

en: Font size, pixels
lg: Obunene bwe nnukuta, pikizo

en: Force detection of Dolby Surround
lg: Kaaka ezuula ya Dolby Eyetolola

en: Force subtitle position
lg: Kaaka ekifo kyo mutwe gwo kubiri

en: Force update of this dialog's values
lg: Okukaka ebigja ku muwendo gwa kaboozi kano

en: Form
lg: Olugo

en: Format
lg: Tereza

en: Frame By Frame
lg: Fulemu Ku Fulemu

en: Frame by frame
lg: Fulemu ku fulemu

en: Framebuffer device
lg: Ekikozese ekitereka fulemu

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
lg: Ekikozese ekitereka fulemu kulyo kozesa mu kufumya (obwedda /dev/fb0).

en: Frames per Second
lg: Fulemu buli katikiti

en: Frequency
lg: Enziriŋŋana

en: From
lg: Kuva

en: Fuchsia
lg: Fukyasiya

en: Fullscreen
lg: Sikulini yona

en: Fullscreen Controller
lg: Efuga Sikulini yona

en: Fullscreen Video Device
lg: Sikulini yona nga akantu ka vidiyo

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
lg: Efunga ekipimo ekitangal sikulini yona makati wa 0.1 era 1

en: Gamma
lg: Gama

en: General
lg: Kwamu

en: General Audio
lg: Eddoboozi lya Wamu

en: Global
lg: Kyigazi

en: Go to Time
lg: Genda ku Biseera

en: Go to time
lg: Genda ku biseera

en: Gradient
lg: Luyiringito

en: Gray
lg: Gule

en: Green
lg: Kiragala

en: Half Size
lg: Obunene Mukitundu

en: Headphone surround effect
lg: Obusimu bwokumutwe bwetolode ebivaamu

en: Headphone virtualization
lg: Obusimu nga matuu tebukwatika

en: Height
lg: Obuwavvu

en: Help
lg: Yamba

en: Hide Others
lg: Kweka Ebilala

en: Hide VLC
lg: Kweka VLC

en: Hide future errors
lg: Kweka ensobi ezinabawo mumaaso

en: Hide no user action dialogs
lg: Kweka nga eleta akaboozi kenkola yo mukozesa

en: High latency
lg: Empuuliziganya ya wagulu

en: Higher latency
lg: Empuuliziganya ya waguluyo

en: Hotkey
lg: Epesa ebbi

en: Hotkeys settings
lg: Entegeka ya Hotkeys

en: Hours / Minutes / Seconds:
lg: Esawa / Endakika / Obutikiti:

en: I&mport
lg: N&ona

en: IP Address
lg: IP Endagiriro

en: Ignore
lg: Obutafayo

en: Image adjust
lg: Kyuusa ekifananyi

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
lg: Ku muko guno, ebingobberera ebigattwa binyizika kutekedwamu.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
lg: Ku muko guno, biti ebigattidwamu muku kyuusa ebimpimo bya codi biyiza kutegekwa.

en: Include subtitles
lg: gattamu obutwe bwo kubiri

en: Increase Volume
lg: Yogera Obungi

en: Index
lg: Enamba

en: Information
lg: Amawulire

en: Information...
lg: Obumanyiso...

en: Input
lg: Ekikozesa

en: Input & Codecs Settings
lg: Nyigiza & Entegeka za Codecs

en: Input bitrate
lg: Nyigiza edala lya bbiti

en: Input has changed
lg: Okutekamu kwa kyusidwa

en: Input stream
lg: Engobberera enyigizidwa

en: Input/Read
lg: Nyigiza/Soma

en: Input:
lg: Yingiza:

en: Interactive Zoom
lg: Okuwuliziganya Okuzimbulukusa

en: Interface
lg: Enyanjula

en: Interface Settings
lg: Enkolagano Entegeka

en: Invalid combination
lg: Ekibina tekiriyo

en: Invalid selection
lg: Ekilonda tekuliyo

en: Invert colors
lg: Kyusa langi

en: Jump Bac&kward
lg: Buuka Kan&da yuma

en: Jump to Specific &Time
lg: Buuka ku &Budde Obutegerekanyi

en: Keep Recent Items
lg: Kuuma Ebintu Ebiriwo

en: Keep audio level between sessions
lg: Kuma ekipimo kyeddoboozzi makati we biseera

en: Keep original audio track
lg: Bikka akabambi ko lunyimba kekalalira

en: Language
lg: Olulimi

en: Last check on: %@
lg: Okukebera okusembeyo ku: %@

en: Launch EyeTV now
lg: Tongoza ErisoTV kati

en: Launching an update request...
lg: Okutandika okusaba kwe`bbigja...

en: Leave Fullscreen
lg: Ntaa Sikulini yona

en: Left
lg: Kono

en: License
lg: Lukusa

en: Lime
lg: Liyimu

en: Line 1:
lg: Layini 1:

en: Line 2:
lg: Layini 2:

en: List of words separated by | to filter
lg: Olukalala lwe bigambo ebyawule ne | ku segejja

en: Live555 stream transport
lg: Live555 ekyokugoberera muwereza

en: Load extensions on startup
lg: Tikka ebyeyungako mu kutandiika

en: Local playback
lg: Okuzanya emabega kwabulijo

en: Location
lg: Ekifo

en: Location:
lg: Ekifo:

en: Lock Aspect Ratio
lg: Ggalawo Egyero ye Kimpomo

en: Login:pass
lg: Yingiza:Ekumbo

en: Logo
lg: Akasanirizzo

en: Look and feel
lg: Laba era oyetegereze

en: Loop from point A to point B continuously.
lg: Buuka kuva kafo A ku kafo B nga tonyimirira.

en: Lost
lg: Kisulidwa

en: Lost buffers
lg: Amaterekero gabuze

en: Lost frames
lg: Basudde furemu

en: Low latency
lg: Empuuliziganya ya wansi

en: Lowest latency
lg: Empuuliziganya ya wansiyo

en: MPEG 1 Format
lg: MPEG 1 Entereza

en: MPEG Program Stream
lg: MPEG Pulogulamu Engobberera

en: MPEG Transport Stream
lg: MPEG Etabuza Ebingobberera

en: Mac OS X interface
lg: Mac OS X enkolagano

en: Magnification/Zoom
lg: Gejesa/Zimbulukusa

en: Main Toolbar
lg: Akabawo kebikola Akasinga

en: Make a donation...
lg: Kola enyamba...

en: Maroon
lg: Maluni

en: Mask
lg: Akakokolo

en: Maximum level
lg: Eddala elisebayo

en: Media &Information
lg: Empulizinganya &Obumanyisa

en: Media Files
lg: Fayiro ye Mpuuliziganya

en: Media Information
lg: Amawulire ge Mpuuliziganya

en: Media Information...
lg: Empuuliziganya ya Mawulire...

en: Media Manager Edition
lg: Empulizinganya enfunga ya mu kusunsula

en: Media Manager List
lg: Olukalala lwe Mpulizinganya Enfugga

en: Media Resource Locator (MRL)
lg: Empuuliziganya Ewereza Ebikozesa (MRL)

en: Media data size
lg: Obunene bwe nyimbiso

en: Menu
lg: Ebirimu

en: Menus language:
lg: Elimi eziriwo:

en: Messages
lg: Obubaka

en: Messages...
lg: Obubaka...

en: Minimal Mac OS X interface
lg: Mac OS X ettini enkolagan

en: Mode
lg: Ekirabirako

en: More Info
lg: Ebisigawo mu Bumanyiso

en: More information...
lg: Amawulire agasigawo...

en: Motion blur
lg: Okutambula okutalabika bulungi

en: Mount Point
lg: Akafu Wonyugiramu

en: Move To Trash and Relaunch VLC
lg: Genda Ku Bisanyidwawo era Otongoze buto VLC

en: Multicast
lg: Ekyuusa mu bungi

en: Mute
lg: Sirika

en: N&ormal Speed
lg: E&misinde Gjabulijjo

en: Name
lg: Erinnya

en: Name:
lg: Erinnya:

en: Native Slider
lg: Ekiseerera Ekifanana

en: Navy
lg: Navi

en: Ne&xt
lg: Ek&iddako

en: Network
lg: Omukuttu

en: Next
lg: Ekyiddako

en: Next Channel
lg: Omukutu Oguddako

en: Next Chapter/Title
lg: Omulamwa/Omutwe Oguddako

en: Next media in the playlist
lg: Enyimbiso eddako kulu kalala lwe nyimba

en: No check was performed yet.
lg: Tteri ekikeberwa nga kinkolerwa kati.

en: No file selected
lg: Tteri fayiro elonde

en: No folder selected
lg: Tteri terekero elilonde

en: No input
lg: Teki tekedwamu

en: No input found
lg: Teri ekitekedwamu ekizuuse

en: No input selected
lg: Tteri ebinyigizidwa ebilonze

en: No valid destination
lg: Tteri enkomerero etuufu

en: Noise
lg: Okulekanya

en: None
lg: Tteri

en: Normal
lg: Kilamu

en: Normal Size
lg: Kilamu Mubunene

en: Normal rate
lg: Ekipimo kyadala

en: Normalize volume to:
lg: Teeka ebungi bwe ddoboozi kukipimo:

en: Not Set
lg: Tteri Tegeka

en: Number of clones
lg: Omuwendo gwokwokyamu

en: Number of days between two update checks
lg: Ennaku ze biro eziri makati wa ebigja bibiri ebikebere

en: Olive
lg: Kakyugwa

en: On Screen Display
lg: Mu Kulaga Sikulini

en: Online Documentation...
lg: Ekiwandiiko Kumpewo...

en: Online Forum...
lg: Mwagaanya Kumpewo...

en: Opacity
lg: Ekipima ekitangala

en: Opaqueness
lg: Obukwafu

en: Open
lg: Ggulawo

en: Open &Capture Device...
lg: Ggulawo &Okwate Ekikozesedwa...

en: Open &Disc...
lg: Ggulawo &Disiki...

en: Open &Folder...
lg: Ggulawo &Ebaasa...

en: Open &Location from clipboard
lg: Ggulawo &Ekifo kuva mu terekero lyo bufananyi

en: Open &Network Stream...
lg: Ggulawo Ebigoberera &Omukutu...

en: Open &Network...
lg: Ggulawo &Omukutu...

en: Open Capture Device...
lg: Ggulawo Akantu Akakwata...

en: Open D&irectory...
lg: Ggulawo K&inemu...

en: Open Directory
lg: Ggulawo Kinemu

en: Open Disc...
lg: Ggulawo Disiki...

en: Open File
lg: Ggulawo Fayiro

en: Open File...
lg: Ggula Fayiro...

en: Open Folder
lg: Ggulawo Ebaasa

en: Open Media
lg: Ggulawo Empuuliziganya

en: Open Network...
lg: Ggulawo Omukutu...

en: Open RTP/UDP Stream
lg: Ggulawo RTP/UDP Ekyokugoberera

en: Open Recent
lg: Ggulawo Kakano

en: Open Source
lg: Amawulire Gabuwa

en: Open URL
lg: Ggulawo URL

en: Open VLM configuration...
lg: Zziggula entegeka ya VLM...

en: Open a medium
lg: Ggulawo ekyamakati

en: Open a skin file
lg: Ggulawo fayiro

en: Open playlist
lg: Ggulawo olukalala lwe nyimba

en: Open playlist...
lg: zzigulawo olukakala kwe nyimba...

en: Open skin ...
lg: Ggulawo olususu ...

en: Open subtitles...
lg: Ggulawo obutundu bwe mitwe...

en: Optical drive
lg: Disiki esoma zadisiki

en: Options
lg: Ebilala

en: Output module:
lg: Nfulumya esomo:

en: Output/Written/Sent
lg: Fulumya/Ebiwandiike/Ebisindiike

en: Output:
lg: Ebivundemu:

en: P&layback
lg: Z&anya emabenga

en: Panoramix
lg: Okutabula Panora

en: Partial Extract
lg: Ebigjidemu Okusoka

en: Password
lg: Akasumuluzo

en: Password:
lg: Akasumuluzo:

en: Paste
lg: Teeka

en: Path
lg: Ekumbo

en: Path to the skin to use.
lg: Yitawo ku bika ekonzesa.

en: Pause
lg: Nyimirira

en: Pause the playback
lg: Nyimiriza okuzanya emabega

en: Paused
lg: Nyimirira

en: Play
lg: Omuzanyo

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
lg: Zanya
    Kale olukalala lwe nyimba bweruba lukalu, ggulawo kyamakati

en: Play another media synchronously
lg: Zanya enyimbiso eddala kimu ku kimu

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
lg: Zanya eddoboozzi eddala kinemu (extra audio file, ...)

en: Play&list
lg: Olukalala&oluzanya

en: Playback
lg: Nzanya emabega

en: Played
lg: Azanye

en: Played buffers
lg: Eterekero ezanyidwa

en: Player...
lg: Eyimbiso...

en: Playlist
lg: Olukalala lwe nyimba

en: Playlist Files
lg: Fayiro yo Lukalala lwenyimba

en: Playlist Files|
lg: Fayiro yo lukalala lwe nyimba|

en: Playlist...
lg: Olukalala lye nyimba...

en: Please enter a network URL:
lg: Mwattu nyigiza URL yomukuttu:

en: Please enter the new profile name.
lg: Mwatu nyigiza erinnya empya lye bikukwatako.

en: Plu&gins and extensions
lg: Kin&yugidwamu era Kigattwako

en: Plugins
lg: Enyugiro

en: Plugins and extensions
lg: Eyungidwamu era nebyogeredwako

en: Podcast URLs list
lg: Lamba olukalala lwa URLs

en: Port
lg: Poti

en: Position
lg: Ekifo

en: Post processing
lg: Ekolako ya luvunyuma

en: Post-Processing Quality
lg: Kikoleka-Oluvanyuma Kumutindo

en: Pre&vious
lg: Ema&benga

en: Preamp
lg: Gezako

en: Preferences
lg: Ebyagalidwa

en: Preferences file could not be saved
lg: Fayiro yebyoyagala tesobode kuterekwa

en: Preferences...
lg: Ebyagalwa...

en: Preferred Audio language
lg: Elimi lye ddoboozi Elyagalwa

en: Prefix
lg: Eziddibwako

en: Preset
lg: Taganza

en: Press new keys for
    "%@"
lg: Koona amapesa amapya kulwa
    "%@"

en: Prev
lg: Kwekanya

en: Previous
lg: Ekiyise

en: Previous Channel
lg: Omukutu Oguyise

en: Previous Chapter/Title
lg: Omulamwa/Omutwe Oguyise

en: Previous media in the playlist
lg: Empuuliziganya eyise ebadde kulu kalala lwe oluzanyidwa

en: Privacy / Network Interaction
lg: Ebyekyama / Omukutu Empuuliziganya

en: Profile
lg: Ebikwatako

en: Profile Name
lg: Erinnya ly`Ebikukwatako

en: Program
lg: Pulogulamu

en: Program Guide
lg: Endagiriro ya Pulogulamu

en: Protocol
lg: Obugobelezi

en: Psychedelic
lg: Edagala

en: Purple
lg: Papo

en: Qt interface
lg: Qt enkolagano

en: Quit
lg: Vvamu

en: Quit VLC
lg: Vvamu VLC

en: Quit after Playback
lg: vvawo oluvanyuma lwo Zzemabega

en: RTP over RTSP (TCP)
lg: RTP wagulu wa RTSP (TCP)

en: Random
lg: Okutebereza

en: Random Off
lg: Okutebereza kwa Wamu

en: Random On
lg: Obutetegereza Ku

en: Read at media
lg: Soma ku mpuuliziganya

en: ReadMe / FAQ...
lg: NsomaZze / FAQ...

en: Record
lg: Wandiika

en: Record directory or filename
lg: Wandika endagiriro oba erinnya lya fayiro

en: Red
lg: Emyufu

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
lg: Kyewunyisa, amapesa gano tega nyizika okwekanya amapesa amabbi agokumpi.

en: Reload extensions
lg: Ddamu ottike ebyeyogedwako

en: Remove
lg: Jjamu

en: Remove Selected
lg: Jjamu Ebilonde

en: Remove old preferences?
lg: Jjamu ebyagalwa bikadde?

en: Remove this podcast subscription
lg: Jjamu okweyunga kwa akawandiiko kano

en: Repair AVI Files
lg: Tereza AVI Fayiro

en: Repeat All
lg: Ddamu Byona

en: Repeat Off
lg: Ddamu nga Toli

en: Repeat One
lg: Ddamu Kimu

en: Repeat delay:
lg: Ddamu okerenye:

en: Repeat:
lg: Ddamu:

en: Reset
lg: Tegeka butto

en: Reset All
lg: Okuza bupya Byona

en: Reset Preferences
lg: Okuza bupya Ebyagalwa

en: Resize interface to the native video size
lg: Fuza ekipimo kye nkolagano ku bugazi bwaligjo mu vidiyo

en: Resolution
lg: Okusalawo

en: Retrieving Channel Info...
lg: Okusika Amawulire go Mukutu...

en: Reveal in Finder
lg: Okwelaga ani Akizuude

en: Reverse
lg: Zza emabega

en: Revert to normal play speed
lg: Kyuusa ku zanya mubwanga awalamu

en: Right
lg: Lyo

en: Ripple
lg: Akayego akatono

en: Rotate
lg: Okwetolola

en: Rows
lg: Ebikumbo mu kika

en: Run manually
lg: Ddukanya mubuntu

en: Run on schedule
lg: Ddukanyira ku nteekateeka

en: S-Video input
lg: S-VIDEO ebinyigize

en: Saturation
lg: Entabula

en: Save
lg: Tereka

en: Save File
lg: Tereka Fayiro

en: Save Metadata
lg: Tereka Bwino mu terekero

en: Save Playlist
lg: Tereka Olukalala lwe nyimba

en: Save Playlist to &File...
lg: Tereka Olukalala oluzanyidwa ku &Fayiro...

en: Save Playlist...
lg: Tereka Olukalala lwe nyimbiso...

en: Save VLM configuration as...
lg: Tereka entegeka ya VLM nga...

en: Save and close the dialog
lg: Tereka era oggalewo akaboozi

en: Save file to
lg: Tereka fayiro ku

en: Save file...
lg: Tereka fayiro...

en: Save log file as...
lg: Tereka akamanyiso ka fayiro nga...

en: Save playlist
lg: Tereka olukalala lwe nyima

en: Save playlist as...
lg: Tereka olukalala lwe nyimba nga...

en: Save recently played items
lg: Tereka ebintu ebizanyidwa emabenga

en: Save the recently played items in the menu
lg: Tereka ebintu ebinyise kuzanya mu birimu

en: Save...
lg: Tereka...

en: Saves all the displayed logs to a file
lg: Tereka obumanyiso bwona obulagwa mu fayiro

en: Scale
lg: Ekimpimo

en: Schedule
lg: Tegeka

en: Score
lg: Kufuna

en: Screen
lg: Sikulini

en: Search
lg: Noonya

en: Search in Playlist
lg: Noonya mu Lukalala lwe nyimba

en: Select
lg: Londa

en: Select All
lg: Londa Byona

en: Select Directory
lg: Londako Kinemu

en: Select File
lg: Londa Fayiro

en: Select Folder
lg: Londa Ebaasa

en: Select Input
lg: Londa Ebyokuyingiza

en: Select Output
lg: Londa Ebivundemu

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
lg: Londa ekikozesa oba VIDEO_TS kinnemu

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
lg: Londa ekikozesa oba VIDEO_TS eterekamu

en: Select a directory
lg: Londa kuva kumu

en: Select a file
lg: Londa fayiro

en: Select a stream
lg: Londa ekingobberera

en: Select an action to change the associated hotkey:
lg: Londa enkolwa kukyuusa epesa ebbi ebyenyuze:

en: Select one or more files to open
lg: Londako fayiro emu oba ezisingawo ku ggulawo

en: Select one or multiple files
lg: Londa kimu oba fayiro nyigi

en: Select profile:
lg: Ebikwatako ebilonde:

en: Select skin
lg: Londa ebikka

en: Select the directory to save to
lg: Londa kuva kumu wotereka

en: Select the file to save to
lg: Londa fayiro ku tereka

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
lg: Londa eddoboozi lyo enkusike. Koona kimu kufuna amawulire agasigawo.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
lg: Londa vidiyo yo enkusike. Koona kimu kufuna amawulire agasigawo.

en: Selected ports:
lg: Obunya obulonde:

en: Send
lg: Waayo

en: Send rate
lg: Wereza edala

en: Sent
lg: Kiwerezidwa

en: Sent bytes
lg: Wereza bayiti

en: Sent packets
lg: Wereza obusawo

en: Separate words by | (without space)
lg: Yawuula ebigambo ne | (tewali ebanga)

en: Sequential numbering
lg: Okulamba mu mittendera

en: Services
lg: Enkola

en: Services discovery
lg: Ensomo lye nkola

en: Set up associations...
lg: Egatta ye ttegeka...

en: Settings
lg: Entegeka

en: Settings...
lg: Entegeka...

en: Sharpen
lg: Ekisongovu

en: Shortcut
lg: Akokumpi

en: Show &more options
lg: Laga &ebisingawo ebilondwamu

en: Show All
lg: Laga Byona

en: Show Containing Directory...
lg: Laga Ebilimu Kinemu...

en: Show Containing Folder...
lg: Laga Ebilimu Baasa...

en: Show Details
lg: Laga Mubujjuvu

en: Show Fullscreen Controller
lg: Laga Sikulinki mubujjuvu Enfuga

en: Show Fullscreen controller
lg: Laga Sikulini yona enfuga

en: Show VLC on the taskbar
lg: Laga akabawo kebikola ka VLC

en: Show a controller in fullscreen mode
lg: Laga efunga ku gyeri ya sikulini yona

en: Show a systray icon for VLC
lg: Laga akakoni k'Ebawulo mu VLC

en: Show advanced preferences over simple ones
lg: Laga ebyoyagala ebisukkulumu wagulu we byangu

en: Show extended settings
lg: Laga entegeka ezeyogedeyo

en: Show notification popup on track change
lg: Laga okutegeza okulabiseko mubifuniseko mukyuusa

en: Show playing item name in window title
lg: Laga erinnya lye kintu ekizanya mu mutwe gwe ndirisa

en: Show settings
lg: Laga entegeka

en: Show unimportant error and warnings dialogs
lg: Laga ensobi enyagu era okulabura kwa kaboozi

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
lg: Elaga ebinfuga ebigumu mu tabuza akamese mu gyeri ya sikulini yona.

en: Sigma
lg: Ekizzi

en: Silver
lg: Kalawuli

en: Similarity
lg: Okufanangana

en: Simple
lg: Kyagu

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
lg: Bika fayiro |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
lg: Bika esibiko ya fayiro:

en: Skin to use
lg: Bikako kulwe kozesa

en: Skinnable Interface
lg: Eyaniriza Ebikke

en: Skins
lg: Esunsu

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
lg: Buuka H.264 mu-ddiriganya okujjamu ebisengejje

en: Skip frames
lg: Buka ego

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
lg: Buuka okwedamu kusegejja kulwa H.264 ekusike

en: Slo&wer
lg: Sob&ba

en: Slower
lg: Mpola nyo

en: Slower (fine)
lg: Mpola nyo (yee)

en: Small Volume
lg: Eddoboozi Tini

en: Snapshot
lg: Ekifananyi

en: Sort Node by Author
lg: Londa Nyingo ne Omuwandiise

en: Sort Node by Name
lg: Londa Nyingo ne Linnya

en: Sort by
lg: Londa nga

en: Source
lg: Ensibiko

en: Source:
lg: Ensibiko:

en: Spacer
lg: Akawula

en: Spatializer
lg: Egaziya vidiyo

en: Splitter
lg: Eyawula

en: Standard
lg: Omutindo

en: Start VLC with only a systray icon
lg: Tandiika VLC ne kakoni ya sys bawero yoka

en: Start in minimal view (without menus)
lg: Ntandiikira mu labika ye wasi (nga terina ebirimu)

en: Start playback of new items immediately once they were added.
lg: Tandika okuzanya emabega ebintu ebipya kati nga bwezi gattidwamu.

en: Statistics
lg: Embalirira

en: Step Backward
lg: Dda Emabenga

en: Step Forward
lg: Dda Mumaso

en: Step backward
lg: Eddala emabega

en: Step forward
lg: Eddal mumaaso

en: Stop
lg: Nyimirira

en: Stop playback
lg: Yimiriza akaza emabega

en: Stop the A to B loop
lg: Yimiriza A ku B kwebuuka

en: Stream
lg: Egobberera

en: Stream Announcing
lg: Okutagaza Ebigobbererwa

en: Stream Output
lg: Goberesa Ebivuddemu

en: Stream bitrate
lg: Ekyokugobberera edala lya bbiti

en: Stream to network
lg: Ebingobberera ku mukutu

en: Stream...
lg: Gobereza...

en: Streaming
lg: Okugobberera

en: Streaming and Transcoding Options
lg: Okugobberera era Enkusike Ebyagalwa

en: Streaming method
lg: Ekubbo lyo ngobberera

en: Streaming/Exporting Wizard...
lg: Etereeza/Ewereza Ezibu...

en: Streaming/Saving:
lg: Okugobberera/Okutereka:

en: Streaming/Transcoding Wizard
lg: Okugobberera/Enkusike Kafulu

en: Stuff
lg: Abakola wamu

en: Subscribe
lg: Wenyuge

en: Subscribe to a podcast
lg: Wenyuge ku kawandiiko

en: Subtitle File
lg: Fayiro ye Mitwe yokubiri

en: Subtitles
lg: Omutwe ogwokubiri

en: Subtitles Track
lg: Goberera obuntu bwe mitwe

en: Subtitles/Video
lg: Obutwe/Vidiyo

en: Summary
lg: Mubufunze

en: Switch to full preferences view
lg: Kyuusa odde ku byoyagala ebirabika ebipya

en: Switch to simple preferences view
lg: Kyuusa odde ku byoyagala ebirabika ebyagu

en: Synchronization
lg: Okukweka

en: Synchronize left and right
lg: Tuukaganyisa kukono era kudyo

en: System's default
lg: Sisitimu y`Ekalalira

en: Systray icon
lg: Sys bawero ya kakoni

en: T&itle
lg: O&mutwe

en: Take a snapshot
lg: Kwata akafananyi

en: Teal
lg: Telu

en: Teletext
lg: Wereza ekiwandiiko

en: Teletext Activation
lg: Wereza Esobozesa ye kiwandiiko

en: Text
lg: Ekiwandiike

en: Thanks
lg: Yeeyaziza

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
lg: Ekigobeberera kina kuba kizanya oba kinyimirira kulwo bulambe kunkola.

en: This combination is already taken by "%@".
lg: Ekibina kino kyatwalindwa dda ne "%@".

en: This display the resulting media, but can slow things down.
lg: Laga bino ebivaamu mpuuliziganya, naye biyiza kudwisawo ebintu.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
lg: Kikino ni VLC's enkolagano y'enkalakalira, nga kirina endabika era netegera yoluganda.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
lg: Kikino ne VLC`s enyugiro ebike. Oyiza wannula esusu eddala ku

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
lg: Esomo lino lifulumya ekweka ye bigobberero ku mpuulizigana kuyita mu HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
lg: Esomo lino lifulumya ekweka ye bigobberero ku mpuulizigana kuyita mu RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
lg: Esomo lino lifulumya ekweka ye bigobberero ku mpuulizigana kuyita mu RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
lg: Esomo lino lifulumya ekweka ye bigobberero ku mpuulizigana kuyita mu UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
lg: Esomo lino lifulumya ekweka ye bigobberero ku balafu efunga.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
lg: Esomo lino liwandika mukweka ye bigobberero bya fayiro.

en: Time
lg: Sawa

en: Time Slider
lg: Akaseerera Obudde

en: Time Toolbar
lg: Akabawo kebikola ke Biseera

en: Time-To-Live (TTL)
lg: Obudde-Ku-Kuvawo (TTL)

en: Title
lg: Omutwe

en: To
lg: Ku

en: Toggle the video in fullscreen
lg: Ffula vidiyo ku sikulini yona

en: Toggle the video out fullscreen
lg: Ffula vidiyo kuva ku sikulini yona

en: Toolbar Elements
lg: Akabawo Kebintu

en: Toolbar position:
lg: Ekifo kyakabawo kebikola:

en: Toolbars Editor
lg: Akabawo kebikola Akawandiisa

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
lg: Okuwogana

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
lg: Lekamu eddoboozi

en: Top
lg: Wagulu

en: Top-Left
lg: Wagulu-Kkono

en: Top-Right
lg: Wagulu-Dyo

en: Track
lg: Ggolobera

en: Tracks
lg: Goberera

en: Transcode
lg: Kyuusa codi

en: Transcode audio
lg: Kyuusa codi ya maloboozi

en: Transcode video
lg: Kyuusa codi ya maloboozi

en: Transcode/Save to file
lg: Kyuusa codi/Tereka ku fayiro

en: Transcoding options
lg: Enkusike Ebyagalwa

en: Transformation
lg: Okukyusidwa

en: Transparency
lg: Obutangavu

en: Transparent
lg: Okutangala

en: Transponder symbol rate
lg: Akabonero komu wendo gwokwerowoza

en: Transponder/multiplex frequency
lg: Ewereza/ebavvu zombi nyingi enziriŋŋana

en: Treat as a pipe rather than as a file
lg: Labirira nga payipo kusiga nga fayiro

en: Trickplay Reverse
lg: Omuzanyo mukukyufu gu Ddizidwa emabega

en: Two bookmarks have to be selected.
lg: Obulambe bubiri bulina kulondedwa.

en: Type
lg: Ekyika

en: Type:
lg: Ekyika:

en: UDP Multicast
lg: UDP Okuwa mubungi

en: UDP Unicast
lg: UDP Ewereza

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
lg: Eddoboozi elilabidwako nga sifuzze (kikozesidwa ne WAV)

en: Unicast
lg: Ekyuusa

en: Unset
lg: Pagulula

en: Unsubscribe
lg: Okuvamu

en: Untitled
lg: Tekiriko Linnya

en: Update
lg: Ebbigya

en: Upstream rate
lg: Omuwendo gwo kuttika

en: Use RTP over RTSP (TCP)
lg: Kozesa RTP wagulu wa RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
lg: Kozesa S/PDIF bweba weri

en: Use VLC pace
lg: Kozesa eddima ya VLC

en: Use a skinned playlist
lg: Kozesa olukalala lwe nyimba olukweke

en: Use custom skin
lg: Kozesa olususu olumanyidwa

en: Use hardware YUV->RGB conversions
lg: Kozesa ebyuma YUV->RGB ekyuusa

en: Use native style
lg: Kozesa enkola yo luganda

en: Use this to stream to a single computer.
lg: Kozesa ebingobberera bino ku kompyuta emu.

en: User name
lg: Erinnya lyo mukozesa

en: V&iew
lg: L&aba

en: VLC media player
lg: VLC enyimbiso

en: VLC media player Help
lg: VLC enyimbiso eyamba

en: VLC media player Help...
lg: VLC enyimbiso Eyamba...

en: VLC media player updates
lg: VLC ebbigja bye nyimbiso

en: VLC skins website
lg: VLC esabika olutimbe

en: VLC was unable to save the meta data.
lg: VLC tesobode kutereka bwino.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
lg: VLC egjakutandiikawo ne akakoni mu kabawo kebikola

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
lg: VLM entegeka (*.vlm);;Byona (*)

en: Version
lg: Ekyikka

en: Video
lg: Firimu

en: Video &Track
lg: &Goberera Vidiyo

en: Video Effects
lg: Ebivaamu Vidiyo

en: Video Files
lg: Fayiro za Vidiyo

en: Video On Demand ( VOD )
lg: Vidiyo Kati Etunda (VOD)

en: Video Settings
lg: Entegeka za Vidiyo

en: Video Track
lg: Goberera Vidiyo

en: Video device
lg: Ekikozesa kya vidiyo

en: Video device name
lg: Erinnya lye kikozesedwa vidiyo

en: Video size
lg: Obuwavvu bwa vidiyo

en: Video snapshots
lg: Ebirabidwako bya vidiyo

en: VideoLAN Website...
lg: VidiyoLAN Olutimbe...

en: Visualization
lg: Elabika

en: Visualization:
lg: Eddabika:

en: Visualizations
lg: Etegera

en: Visualizations selector
lg: Tegera Akalonda

en: Volume
lg: Obungi

en: Volume Down
lg: Eddoboozi Wansi

en: Volume Up
lg: Obungi bwe Ddoboozi

en: Volume normalization
lg: Obungi kilamu

en: Volume normalizer
lg: Ekitereza obungi

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
lg: Vorbis ne eddoboozi lyobuwa enkusike (ekozesidwa ne OGG)

en: Wave
lg: Amayego

en: Waves
lg: Amanyego

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
lg: Tuzzuude fayiro ze kyika kya VLC`s ezagalwa ekadde.

en: Website
lg: Olutimbe

en: White
lg: Jjeru

en: Width
lg: Obuwavvu

en: Window
lg: Enddirisa

en: Window decorations
lg: Entegeka ye ddirisa

en: Windows opacity between 0.1 and 1
lg: Ekizigiza kye ndirisa makati wa 0.1 era 1

en: X coordinate
lg: X kwanaganya

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
lg: XML Gabana Olukalala lwe nyimba Tereza (XSPF)

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
lg: XSPF olukalala lwo kuzanyisa|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html

en: Y coordinate
lg: Y ekwanaganya

en: Yellow
lg: Kyevvu

en: You can select local files with the following list and buttons.
lg: Oyiza kulonda fayiro zokumpi mu kalala eziddirira era mumampeesa.

en: You have the latest version of VLC media player.
lg: Oyina ekyikka ekiriwo kakano ky`enyimbiso ya VLC.

en: You must set a name for the profile.
lg: Oyina kutekawo erinnya lya ebikwatako.

en: blocks
lg: Kizibikira

en: buffers
lg: Etereka

en: frames
lg: Fulemu

en: no
lg: nedda

en: packets
lg: Obusawo

en: sec.
lg: Akatikiti.

en: v4l2 controls
lg: v412 Efunga

en: vlc-snap
lg: vlc-ekifananyi

en: yes
lg: yee

en: yes: %@ @ %@ kb/s
lg: yee: %@ @ %@ kb/s
