VLC - Trans - en to hi translation catalogue (1162 entries)

en: 
    Press the RETURN key to continue...
hi: 
    जारी रखने के लिए RETURN कुंजी दबाएँ...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
hi: 
    चेतावनी: यदि आप अब GUI का उपयोग नहीं कर सकते हैं, एक कमांड लाइन विंडो खोलें, VLC स्थापित डाइरेक्टरी में जाएँ और "vlc -I qt" चलाएँ

en:  (default disabled)
hi: (डिफ़ॉल्ट अक्षम)

en:  (default enabled)
hi:  (डिफ़ॉल्ट सक्षम हैं)

en: #paste your VLM commands here
hi: # अपने VLM आदेश को यहाँ पेस्ट करें

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
hi: #separate  आदेशए क नई लाइन या एक अर्द्ध बृहदान्त्र के साथ

en: %.2f dB
hi: %.2f डेसिबेल

en: %u Hz
hi: %u हर्ट्ज

en: &About
hi: & के बारे में

en: &Advanced Open...
hi: &उन्नत खुला...

en: &Codec Information
hi: &कोडेक जानकारी

en: &Messages
hi: &संदेश

en: &Save as...
hi: के रूप में सहेजें ...

en: &VLM Configuration
hi: & VLM विन्यास

en: 1:1 Original
hi: मूल 1:1

en: 1:2 Half
hi: 1:2 आधा

en: 1:4 Quarter
hi: 1:4 चौथाई

en: 2:1 Double
hi: 2:1 दोगुना

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
hi: VLC मीडिया प्लेयर

en: ASCII Art
hi: ASCII - कला

en: ASCII-art video output
hi: ASCII - कला वीडियो आउटपुट

en: Absolute delay
hi: पूर्ण विलंब

en: Accelerated video output (Overlay)
hi: त्वरित वीडियो आउटपुट (अधिचित्र)

en: Access advanced options to tweak the device
hi: डिवाइस के tweak करने के लिए उन्नत विकल्प पर पहुँचें

en: Access modules
hi: प्रवेश मॉड्यूल

en: Access output
hi: एक्सेस उत्पादन

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
hi: उपयोग आउटपुट मॉड्यूल muxed धाराओं के भेजने के तरीके को नियंत्रित करता हैं.यह सेटिंग हमेशा आपको एक विशिष्ट उपयोग आउटपुट विधिको बाध्य करने के लिए अनुमति देता है. आपको शायद नहीं करना चाहिए
    आप भी प्रत्येक उपयोग आउटपुट के लिए डिफ़ॉल्ट मानकों सेट कर सकते हैं.

en: Activate Transcoding
hi: Transcoding सक्रिय करें

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
hi: VNC के मतदान सक्रिय करें. VDR ffnetdev ग्राहक के रूप में उपयोग के लिए सक्रिय नहीं है.

en: Activate updates notifier
hi: अद्यतन सूचक सक्रिय करें

en: Active windows
hi: सक्रिय विंडो

en: Actors
hi: अभिनेता

en: Add Directory...
hi: निर्देशिका जोड़ें...

en: Add File...
hi: फ़ाइल जोड़ें...

en: Add Folder...
hi: फ़ोल्डर जोड़ें...

en: Add Input
hi: इनपुट जोड़ें

en: Add Interface
hi: इंटरफ़ेस जोड़ें

en: Add a background
hi:  पृष्ठभूमि जोड़ें

en: Add a blurring effect
hi: धुंधला प्रभाव जोड़ें

en: Add a shadow
hi: छाया जोड़ें

en: Add to Playlist
hi: प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: Add...
hi: जोड़ें ...

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
hi: शिखर चौड़ाई के पिक्सल पर जोड़ या घटाव.

en: Adds filtered gaussian noise
hi: फ़िल्टर किए गौसियन शोर को जोड़ता है

en: Adjust the white light to your LED stripes
hi: अपने एलईडी पट्टियों के लिए सफेद प्रकाश को समायोजित करें

en: Advanced
hi: विस्तृत

en: Advanced options...
hi: उन्नत विकल्प...

en: Advanced settings
hi: विस्तृत सेटिंग

en: Advanced settings. Use with care...
hi: विस्तृत सेटिंग. ध्यानपूर्वक  प्रयोग करें ...

en: Album
hi: एल्बम

en: Album replay gain
hi: आल्बम पुनरावृत्ति लाभ

en: Allow only one instance
hi: केवल एक आवृत्ति की अनुमति दें

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
hi: अल्फा सम्मिश्रण पारदर्शिता मुखौटा. png अल्फा चैनल का उपयोग करता है.

en: Alpha mask
hi: अल्फा मुखौटा

en: Alpha mask video filter
hi: अल्फा मुखौटा वीडियो फिल्टर

en: Alpha of the blended image
hi: मिश्रित छवि का अल्फा

en: Alpha transparency value (default 255)
hi: अल्फा पारदर्शिता मान ( डिफ़ॉल्ट रूप से 255)

en: Alpha with which the blend image is blended
hi: अल्फा जिसमें मिश्रण छवि के साथ मिश्रित है

en: AltiVec conversions from
hi: AltiVec रूपांतरण से

en: Always on top
hi: सदैव शीर्ष पर

en: Always place the video window on top of other windows.
hi: हमेशा अन्य विंडोज़ के शीर्ष पर वीडियो खिड़की जगह है.

en: Always visible
hi: हमेशा दिखे

en: Always write to the same file
hi: हमेशा एक ही फाइल में लिखें

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
hi: इसे आंतरिक OpenCV फिल्टर को भेजने से पहले चित्र को पैमाने पर करने के लिए मात्रा

en: Amplification
hi: प्रवर्धन

en: Android Surface video output
hi: Android भूतल वीडियो आउटपुट

en: Angle
hi: कोण

en: Angle in degrees
hi:  डिग्री में कोण

en: Angle in degrees (0 to 359)
hi:  (0 से 359) डिग्री में कोण

en: Anti-Flickering
hi: रोधी-चंचल

en: Apply cartoon effect
hi: कार्टून प्रभाव लागू करें

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
hi: कार्टून प्रभाव लागू करें. यह केवल "ढाल" और "बढ़त" के द्वारा प्रयोग किया जाता है.

en: Apply color gradient or edge detection effects
hi: रंग का ढाल या किनारे  पता लगाने के लिए प्रभाव लागू करें

en: Area
hi: क्षेत्र

en: Artist
hi: कलाकार

en: Artwork URL
hi: चित्रकला URL

en: AtmoLight Filter
hi: AtmoLight फिल्टर

en: AtmoWin Software
hi: AtmoWin सॉफ्टवेयर

en: Attenuation
hi: क्षीणन

en: Attenuation, begin (in %)
hi: क्षीणन, शुरुआत (% में)

en: Attenuation, end (in %)
hi: क्षीणन, समाप्ति (% में)

en: Attenuation, middle (in %)
hi: क्षीणन, मध्य (% में)

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Audio Bar Graph Video
hi: ऑडियो पट्टी ग्राफ वीडियो

en: Audio Bar Graph Video sub source
hi: ऑडियो पट्टी ग्राफ वीडियो उप स्रोत

en: Audio Delay
hi: ऑडियो विलंब

en: Audio Track
hi: ऑडियो रील

en: Audio and Subtitles
hi: ऑडियो और उपशीर्षक

en: Audio codec
hi: ऑडियो कोडेक

en: Audio codecs
hi: ऑडियो कोडेक्स

en: Audio filtering failed
hi: ऑडियो फ़िल्टरिंग विफल रहा

en: Audio filters
hi: ऑडियो फिल्टर

en: Audio filters are used to process the audio stream.
hi: ऑडियो स्ट्रीम को संसाधित करने के लिए ऑडियो फिल्टर का उपयोग किया जाता है।

en: Audio gain
hi: ऑडियो लाभ

en: Audio language
hi: श्रव्य भाषा

en: Audio output module
hi: ऑडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Audio output volume step
hi: ऑडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Audio resampler
hi: ऑडियो रीसेम्प्लर

en: Audio settings
hi: ऑडियो सेटिंग्स

en: Audio visualizations
hi: ऑडियो दृश्यावलोकन

en: Augment contrast between contours.
hi: आकृति के बीच व्यतिरेक बढ़ाने के लिए.

en: Augmented reality ball game
hi: संवर्धित वास्तविकता गेंद खेल

en: Authors
hi: लेखक

en: Auto
hi: स्वत:

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Automatically resize and pad a video
hi: स्वतः आकार बदले और विडियो पैड करें

en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि रंग

en: Background opacity
hi: पृष्ठभूमि अस्पष्टता

en: Backspace
hi: बैकस्पेस

en: Ball
hi: बॉल

en: Ball color
hi: बॉल रंग

en: Ball size
hi: बॉल आकार

en: Ball speed
hi: बॉल की गति

en: Ball video filter
hi: बॉल वीडियो फिल्टर

en: Bar width in pixel (default : 10)
hi: पट्टी चौड़ाई पिक्सेल में (डिफ़ॉल्ट: 10)

en: Bargraph position
hi: Bargraph की स्थिति

en: Base image
hi: आधार छवि

en: Base pixel radius
hi: आधार पिक्सेल त्रिज्या

en: Be quiet
hi: चुप रहो

en: Benchmarking
hi: बेंचमार्किंग

en: Bicubic (good quality)
hi: Bicubic (अच्छी गुणवत्ता)

en: Bicubic spline
hi: Bicubic पट्टी

en: Bilinear
hi: द्विरेखीय

en: Bitrate
hi: बिटरेट

en: Bits per sample
hi: नमूना प्रति बिट्स

en: Black Crush for Blue
hi: नीले के लिए काला कुचलन

en: Black Crush for Green
hi: हरित के लिए काला कुचलन

en: Black Crush for Red
hi: लाल के लिए काला कुचलन

en: Black Level for Blue
hi: नीले के लिए काले स्तर

en: Black Level for Green
hi: हरित के लिए काले स्तर

en: Black Level for Red
hi: लाल के लिए काला स्तर

en: Blend image
hi: मिश्रण छवि

en: Blending benchmark filter
hi: बेंचमार्क फिल्टर सम्मिश्रण

en: Blue component of the pause color
hi: ठहराव रंग का नीला अवयव

en: Blue component of the shutdown color
hi: बंद करने के समय रंग का नीला अवयव

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
hi: आपके एलईडी पट्टियों पर शुद्ध सफेद का नीला मान.

en: Bluescreen
hi: नीली स्क्रीन

en: Bluescreen U tolerance
hi: नीला स्क्रीन U सहिष्णुता

en: Bluescreen U value
hi: नीली स्क्रीन U मान

en: Bluescreen V tolerance
hi: नीला स्क्रीन बनाम सहिष्णुता

en: Bluescreen V value
hi: नीली स्क्रीन V मान

en: Bluescreen video filter
hi: नीली स्क्रीन वीडियो फिल्टर

en: Blur factor (1-127)
hi: धुंधला कारक (1-127)

en: Bookmark
hi: बुक्मार्क

en: Bookmark %i
hi: पृष्ठ स्मृति %i

en: Border height
hi: सीमा ऊंचाई

en: Border width
hi: बार्डर की चौड़ाई

en: Bottom
hi: तल

en: Bottom-Left
hi: तल-वाम

en: Bottom-Right
hi: तल-दक्षिण

en: Brightness (%)
hi: चमकीलापन (%)

en: Brightness Down
hi: चमक घटाएँ

en: Brightness Up
hi: चमक बढ़ाए

en: Brightness threshold
hi: चमकीलापन की सीमा

en: Browser Back
hi: ब्राउज़र पीछे

en: Browser Favorites
hi: ब्राउज़र पसंदीदा

en: Browser Forward
hi: फॉरवर्ड ब्राउज़र

en: Browser Home
hi: ब्राउज़र मुखपृष्ठ

en: Browser Refresh
hi: ब्राउज़र ताज़ा

en: Browser Search
hi: ब्राउज़र खोज

en: Browser Stop
hi: ब्राउज़र बंद करो

en: C
hi: hi

en: Calculate a average zone
hi: औसत क्षेत्र की की गणना करें

en: Calculation factor
hi: गणना कारक

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
hi: गणना कारक. निरपेक्ष विलंब मोड में कारक सेकंड का प्रतिनिधित्व करता है.

en: Canvas
hi: चित्रफलक

en: Canvas video filter
hi: चित्रफलक वीडियो फिल्टर

en: Capture mode
hi: अधिकृत मोड

en: Center
hi: मध्य

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
hi: चैनल कार्यभार को बदलें (गलत तारों को ठीक करता है)

en: Change gradients
hi: ढ़ाल बदलें

en: Change the caching for the media
hi: मीडिया के लिए कैचिंग बदलें

en: Change the start time for the media
hi: मीडिया के लिए शुरू करने का समय बदलें

en: Channel / Zone Assignment
hi: चैनल / क्षेत्र के कार्य आबंटन

en: Channel 0: summary
hi: चैनल 0: सारांश

en: Channel 1: left
hi: चैनल 1: बाएँ

en: Channel 2: right
hi: चैनल 2: दाएँ

en: Channel 3: top
hi: चैनल 3: शीर्ष

en: Channel 4: bottom
hi: चैनल 4: नीचे

en: Channels
hi: चैनलें

en: Chapter
hi: अध्याय

en: Chapter %i
hi: अध्याय %i

en: Check for VLC updates
hi: VLC के अद्यतन के लिए जाँच करें

en: Choose Devicetype and Connection
hi: युक्ति प्रकार और कनेक्शन चुनें

en: Choose one or more media file to open
hi: एक या एक से अधिक मीडिया फ़ाइल को खोलने के लिए चुनें

en: Chroma
hi: क्रोमा

en: Chroma for the base image
hi: आधार छवि के लिए क्रोमा

en: Chroma for the blend image
hi: मिश्रण छवि के लिए क्रोमा

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
hi: इसे आंतरिक OpenCV फिल्टर को भेजने से पहले चित्र को परिवर्तित करने के लिए क्रोमा

en: Chroma used
hi: क्रोमा का इस्तेमाल किया

en: Chroma which the base image will be loaded in
hi: क्रोमा जिसमें आधार छवि को लोड किया जाएगा

en: Chroma which the blend image will be loaded in
hi: क्रोमा जिसमें मिश्रण छवि को लोड किया जाएगा

en: Classic AtmoLight
hi: शास्त्रीय AtmoLight

en: Clear List
hi: स्पष्ट सूची

en: Clone
hi: क्लोन करें

en: Clone video filter
hi: क्लोन वीडियो फिल्टर

en: Closed captions %u
hi: बंद कैप्शन %u

en: Codec
hi: कोडेक

en: Codecs
hi: कोडेक्स

en: Color ASCII art video output
hi: रंगीन ASCII कला वीडियो आउटपुट

en: Color inversion
hi: रंग व्युत्क्रमण

en: Color messages
hi: रंग संदेश

en: Color threshold filter
hi: रंगीन सीमा फिल्टर

en: Color when paused
hi: ठहराव के दौरान रंग

en: Colors
hi: रंग

en: Combined
hi: संयुक्त

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
hi: सक्रिय विंडो के अल्पविराम से पृथक सूची,  सभी के लिए डिफ़ॉल्ट

en: Command+
hi: आदेश+

en: Compiled by %s on %s (%s)
hi: %s के द्वारा संकलित %s में (%s)

en: Compiler: %s
hi: संकलक: %s

en: Complete MRL for VLC internal
hi: VLC के आंतरिक के लिए MRL पूरा करें

en: Console
hi: कॉन्सोल

en: Control
hi: नियंत्रण

en: Control interfaces
hi: नियंत्रण इंटरफेस

en: Conversions from
hi: से रूपांतरण

en: Copyright
hi: सर्वाधिकार

en: CoreText font renderer
hi: CoreText फ़ॉन्ट प्रतिपादक

en: Count of AtmoLight channels
hi: AtmoLight चैनल की गणना

en: Count of channels
hi: चैनलों की गणना

en: Count of fnordlicht's
hi: fnordlicht की गणना

en: Create Directory...
hi: निर्देशिका बनाएँ...

en: Create Folder...
hi: फ़ोल्डर बनाएँ...

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
hi: वीडियो विंडो के लिए कस्टम शीर्षक (मामले में वीडियो इंटरफेस में एम्बेडेड नहीं है).

en: DMX address for each channel
hi: प्रत्येक चैनल के लिए DMX पता

en: DMX options
hi: DMX विकल्प

en: Damaged or incomplete AVI file
hi: क्षतिग्रस्त या अधूरा AVI फ़ाइल

en: Darkness limit
hi: अंधेरे के सीमा

en: Date
hi: तिथि

en: Debug Frame Folder
hi: दोषसुधार फ़्रेम फ़ोल्डर

en: Debug logging
hi: डिबग लॉगिंग

en: Decoded format
hi: डीकोड प्रारूप

en: Default caching policy
hi: डिफ़ॉल्ट कैचिंग नीति

en: Default encoding
hi: डिफ़ॉल्ट एन्कोडिंग

en: Default optical device
hi: डिफ़ॉल्ट ऑप्टिकल युक्ति

en: Default stream
hi: डिफॉल्ट स्ट्रीम

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
hi: दर्पण बंटवारे के उन्मुखीकरण को परिभाषित करता है.    अनुलंब या क्षैतिज हो सकता है

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
hi: पिक्सेल में त्रिज्या बैंड (शुरुआत) के आधार के आकार को परिभाषित करता है.

en: Deinterlace method to use for streaming.
hi: Deinterlace विधि स्ट्रीमिंग के लिए उपयोग करने के लिए.

en: Deinterlacing video filter
hi: Deinterlacing वीडियो फिल्ट

en: Delay calculation mode
hi: गणना मोड में विलंब

en: Delete
hi: हटाएँ

en: Demuxers
hi: डीमक्सर्स

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
hi: डीमक्सर्स ऑडियो और वीडियो धाराओं को अलग करने के लिए उपयोग किया जाता है।

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
hi: राशि के आधार पर आपके fnordlicht हार्डवेयर 1-254 चैनलों का चयन करें

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
hi: अपने MoMoLight हार्डवेयर के आधार पर 3 या 4 चैनलों का चुनें

en: Description
hi: विवरण

en: Destination Setup
hi: गंतव्य सेटअप

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
hi: निर्धारित करता है कि कितने स्पेक्ट्रम के कुछ वर्गों में मौजूद होगा.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
hi: निर्धारित करता है कि जो (यदि कोई हो) वीडियो आवरण फिल्टर द्वारा प्रदर्शित किया जाता है

en: Device Selection
hi: डिवाइस चयन

en: Device type
hi: डिवाइस प्रकार

en: Dialog
hi: संवाद

en: Direct2D video output
hi: Direct2D वीडियो आउटपुट

en: Direct3D video output
hi: Direct3D वीडियो आउटपुट

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
hi: DirectFB वीडियो आउटपुट http://www.directfb.org/

en: DirectX (DirectDraw) video output
hi: DirectX (DirectDraw) वीडियो आउटपुट

en: Direction
hi: दिशा

en: Direction of the mirroring
hi: प्रतिबिंब की दिशा

en: Director
hi: निर्देशक

en: Directory path prefix
hi: निर्देशिका पथ उपसर्ग

en: Disable
hi: अक्षम करें

en: Disable Disc Menus
hi: डिस्क मेनूज़ निष्क्रिय करें

en: Disc Selection
hi: डिस्क चयन

en: Disc device
hi: डिस्क युक्ति

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
hi: आपके वीडियो पर एक RSS या एटम फ़ीड प्रदर्शित करें

en: Display device
hi: युक्ति प्रदर्शित करें

en: Display feed images if available.
hi: यदि उपलब्ध हो तो छवियों फ़ीड प्रदर्शित करें.

en: Display locally
hi: स्थानीय रूप से प्रदर्शित करें

en: Display resolution
hi: प्रदर्शित स्थिरता

en: Display text above the video
hi: वीडियो के ऊपर पाठ प्रदर्शित करें

en: Display the input video
hi: इनपुट वीडियो प्रदर्शित करें

en: Display the processed video
hi: प्रसंस्कृत वीडियो प्रदर्शित करें

en: Display the title of the video on top of the movie.
hi: फिल्म के शीर्ष पर वीडियो का शीर्षक प्रदर्शित करें.

en: Distort mode
hi: विकृत मोड

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
hi: विकृत मोड, "ढाल", "बढ़त" और "hough".

en: Dolby Surround
hi: डोल्बी सराउंड

en: Dolby Surround:
hi: Dolby के चारों ओर:

en: Don't display any video
hi: कोई भी वीडियो प्रदर्शित नहीं करें

en: Don't show
hi: नहीं दिखा

en: Down
hi: नीचे

en: Draw bands in the spectrometer
hi: स्पेक्ट्रोमीटर में बैंड आरेखित करें

en: Draw peaks in the analyzer
hi: विश्लेषक में चोटियों आरेखित करें

en: Draw the base of the bands
hi: बैंड की आधार आरेखित करें

en: Dummy font renderer
hi: डमी फ़ॉन्ट प्रतिपादक

en: Dummy image chroma format
hi: डमी छवि का क्रोमा प्रारूप

en: Dummy video output
hi: डमी वीडियो आउटपुट

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
hi: एकाधिक विंडोज़ के लिए अपने वीडियो की अनुलिपि बनायें और/या वीडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Dynamic video overlay
hi: गतिशील वीडियो उपरिशायी

en: EGL extension for OpenGL
hi: OpenGL के लिए EGL विस्तार

en: Edge visible
hi: किनारा दृश्यमान

en: Edge weightning
hi: किनारे की weightning

en: Edit Input
hi: इनपुट को संपादित करें

en: Edit Options
hi: विकल्प संपादित करें

en: Edit settings
hi: सेटिंग्स संपादित करें

en: Effects list
hi: प्रभाव सूची

en: Element aspect ratio
hi: तत्व पहलू अनुपात

en: Elements order
hi: तत्वों के क्रम

en: Embed the video output in the main interface.
hi: मुख्य अंतरफलक में वीडियो आउटपुट शामिल करें.

en: Embedded window video
hi: एंबेडेड विंडो वीडियो

en: Enable
hi: सक्षम

en: Enable On Screen Display (OSD)
hi: स्क्रीन पर प्रदर्शन (ओएसडी) सक्रिय करें

en: Enable Time-Stretching audio
hi: समय खींचाव ऑडियो सक्रिय करें

en: Enable a workaround for T23
hi: T23 के लिए एक वैकल्पिक हल सक्रिय करें

en: Enable audio
hi: ऑडियो सक्षम करें

en: Enable original graphic spectrum
hi: मूल ग्राफिक स्पेक्ट्रम सक्रिय करें

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
hi: स्पेक्ट्रोमीटर में "सपाट" स्पेक्ट्रम विश्लेषक सक्रिय करें.

en: Enable wallpaper mode
hi: वॉलपेपर मोड सक्षम

en: Encapsulation
hi: संपुटीकरण

en: Encoded by
hi: द्वारा एनकोडेड

en: End
hi: अंत

en: End-Blue
hi: अंत में-नीला

en: End-Fadesteps
hi: अंत-Fadesteps

en: End-Green
hi: अंत में हरित

en: End-Red
hi: अंत में लाल

en: Enter
hi: एंटर

en: Episode
hi: कड़ी

en: Equalizer
hi: इक्वेलाइज़र

en: Erase
hi: मिटाएँ

en: Erase video filter
hi: वीडियो फिल्टर मिटाएँ

en: Error:
hi: त्रुटि:

en: Essential
hi: अनिवार्य

en: Every
hi: प्रत्येक

en: Experimental
hi: प्रयोगात्मक

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
hi: विस्तार जिसके माध्यम से खुला ग्राफिक्स पुस्तकालय (OpenGL) का उपयोग करें.

en: Extra interface modules
hi: अतिरिक्त इंटरफेस मॉड्यूल

en: Extra media
hi: अतिरिक्त मीडिया

en: Extract RGB component video filter
hi: आरजीबी घटक वीडियो फिल्टर को निकालें

en: Extracted Image Height
hi: निकाली गई छवि की ऊंचाई

en: Extracted Image Width
hi: निकाली गई छवि की चौड़ाई

en: FFmpeg post processing filter chains
hi: FFmpeg प्रसंस्करण पूर्व फिल्टर श्रृंखला

en: FIFO which will be read for commands
hi: फीफो जो आदेशों करने के लिए पढ़ने दिया जाएगा

en: FIFO which will be written to for responses
hi: फीफो जो प्रतिक्रिया के लिए लिखा जाएगा

en: Fast bilinear
hi: तेज द्विरेखीय

en: Feed URLs
hi: फ़ीड यूआरएल

en: Feed images
hi: छवियों फ़ीड

en: File Selection
hi: फ़ाइल चयन

en: File extensions association
hi: फ़ाइल संघ के एक्सटेंशंस

en: File that will be used to configure the projectM module.
hi: फ़ाइल जो कि projectM मॉड्यूल कॉन्फ़िगर इस्तेमाल किया जाता हैं.

en: Filename for the font you want to use
hi: फॉण्ट के लिए फाइलनाम जिसे आप उपयोग करना चाहते हैं

en: Filename of AtmoWin*.exe
hi: AtmoWin*.exe का फाइलनाम

en: Filename prefix
hi: फ़ाइलनाम उपसर्ग

en: Filter Smoothness
hi: फिल्टर की चिकनाई

en: Filter length (ms)
hi: फ़िल्टर लंबाई (एमएस)

en: Filter smoothness (%)
hi: फिल्टर की चिकनाई (%)

en: Filter threshold
hi: फ़िल्टर की सीमा

en: Filter threshold (%)
hi: फ़िल्टर की सीमा (%)

en: Filters
hi: फ़िल्टर्स

en: Font color
hi: फ़ॉन्ट रंग

en: Font family for the font you want to use
hi: फ़ॉन्ट के लिए फ़ॉन्ट परिवार जिसे आप उपयोग करना चाहते हैंफ़ॉन्ट परिवार

en: Font file for the font you want to use
hi: फ़ॉन्ट के लिए फ़ॉन्ट फ़ाइल जिसे आप उपयोग करना चाहते हैं

en: Font menu
hi: फ़ॉन्ट मेनू

en: Font size in pixels
hi: पिक्सल में फ़ॉन्ट आकार

en: Font used for the menus
hi: मेनू के लिए इस्तेमाल किया गया फ़ॉन्ट

en: Font used for the titles
hi: शीर्षकों के लिए इस्तेमाल किया गया फ़ॉन्ट

en: Force Aspect Ratio
hi: शक्ति पहलू अनुपात

en: Force bold
hi: शक्ति मोटा

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
hi: आउटपुट के लिए एक विशिष्ट क्रोमा का उपयोग करने के लिए मजबूर.  I420 डिफ़ॉल्ट है.

en: Force window style:
hi: शक्ति विंडो शैली:

en: Form
hi: प्रपत्र

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
hi: आउटपुट छवियों के प्रारूप (png, jpeg, ...).

en: Frame Rate
hi: फ़्रेम दर

en: Frame delay (ms)
hi: फ़्रेम विलंब (एमएस)

en: Frame rate
hi: फ़्रेम दर

en: Framebuffer resolution to use
hi: फ्रेमबफर समाधान उपयोग करने के लिए

en: Framebuffer uses hw acceleration
hi: फ्रेमबफर hw त्वरण का उपयोग करता है

en: Freetype2 font renderer
hi: Freetype2 फ़ॉन्ट प्रतिपादक

en: Fullscreen video output
hi: पूर्ण स्क्रीन वीडियो आउटपुट

en: GNU/Linux framebuffer video output
hi: जीएनयू / लिनक्स फ्रेमबफर वीडियो आउटपुट

en: Gamma (Blue) correction
hi: गामा (नीला) संशोधन

en: Gamma (Green) correction
hi: गामा (हरित) संशोधन

en: Gamma (Red) correction
hi: गामा (लाल) संशोधन

en: Gauss
hi: गाऊस

en: Gaussian Blur
hi: गौसियन धुंधला

en: Gaussian blur video filter
hi: गौसियन धुंधला वीडियो फिल्टर

en: Gaussian's std deviation
hi: गौसियन का एसटीडी विचलन

en: General audio settings
hi: सामान्य ऑडियो के सेटिंग्स

en: General input settings. Use with care...
hi: सामान्य इनपुट सेटिंग्स. ध्यानपूर्वक  प्रयोग करें ...

en: General playlist behaviour
hi: सामान्य गीतसूची व्यवहार

en: General settings for audio output modules.
hi: ऑडियो आउटपुट मॉड्यूल के लिए सामान्य सेटिंग्से।

en: General stream output settings
hi: सामान्य स्ट्रीम आउटपुट सेटिंग्स

en: General video settings
hi: सामान्य वीडियो सेटिंग्स

en: Generated stream output string
hi: धारा आउटपुट स्ट्रिंग उत्पन्न

en: Genre
hi: शैली

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
hi: सेपिया प्रभाव लागू करके वीडियो को गरम तन दे सकते है.

en: Goom animation speed
hi: Goom एनिमेशन की गति

en: Goom display height
hi: Goom प्रदर्शन ऊंचाई

en: Goom display width
hi: Goom प्रदर्शन चौड़ाई

en: Goom effect
hi: goom प्रभाव

en: Gradfun video filter
hi: Gradfun वीडियो फिल्टर

en: Gradient bitmap searchpath
hi: ढाल बिटमैप खोज पथ

en: Gradient image type
hi: ढाल छवि प्रकार

en: Gradient threshold
hi: ढाल सीमा

en: Gradient video filter
hi: ढाल वीडियो फिल्टर

en: Grain
hi: ग्रेन

en: Grain video filter
hi: ग्रेन वीडियो फिल्टर

en: Green component of the pause color
hi: ठहराव रंग की हरी घटक

en: Green component of the shutdown color
hi: बंद होने के दौरान रंग की हरी घटक

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
hi: आपके एलईडी पट्टियों पर शुद्ध सफेद के लिए हरित मान.

en: HTTP (default)
hi: HTTP (डिफ़ॉल्ट)

en: HTTP proxy URL
hi: HTTP प्रॉक्सी URL

en: Haar cascade filename
hi: Haar कैस्केड फ़ाइल नाम

en: Headphone surround effect
hi: हेड फोन्स घेर प्रभाव

en: Height in pixels of the border between miniatures.
hi: लघु चित्रों के बीच सीमा के ऊंचाई पिक्सल में.

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
hi: एक्स मिसे के बाद कर्सर और फुल स्क्रीन नियंत्रक छुपाएं

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
hi: माउस कर्सर और n मिसे के बाद फुल स्क्रीन नियंत्रक छुपाएं.

en: High
hi: उच्च

en: High Quality 3D Denoiser filter
hi: उच्च गुणवत्ता 3D Denoiser फिल्टर

en: Highest
hi: उच्चतम

en: Home
hi: हॉम

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Hotkeys settings
hi: Hotkeys सेटिंग्स

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
hi: कितना AtmoLight चैनल, जो DMX युक्ति के साथ अनुकृत किया जाना चाहिए

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
hi:  तात्कालिक रंग परिवर्तन के लिए कितना रंग परिवर्तित किया जा सकता हैं

en: Hue windowing
hi: वर्ण गवाक्षन

en: I420 - first plane is greyscale
hi: I420 - पहला विमान ग्रे स्केल है

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hi: I420,IYUV,YV12 से RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: If nothing appears, check your internet connection.
hi: अगर कुछ भी नहीं दिखाई देता, तो अपने इंटरनेट कनेक्शन की जाँच करें.

en: Illuminate the room with this color on pause
hi: रोकने करने पर इस रंग के साथ कमरा रोशन करें

en: Illuminate the room with this color on shutdown
hi: बंद करने पर इस रंग के साथ कमरा रोशन करें

en: Image adjust
hi: छवि को समायोजित करें

en: Image brightness (0-2)
hi: छवि चमकीलापन (0-2)

en: Image contrast (0-2)
hi: छवि विषमता (0-2)

en: Image format
hi: छवि प्रारूप

en: Image format (default RGB)
hi: छवि प्रारूप (डिफ़ॉल्ट RGB)

en: Image gamma (0-10)
hi: छवि गामा (0-10)

en: Image height
hi: छवि ऊंचाई

en: Image hue (0-360)
hi: छवि वर्ण (0-360)

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
hi: छवि मुखौटा. 50% से अधिक अल्फा मान वाले पिक्सल को मिटा दें.

en: Image properties filter
hi: छवि के गुण फिल्टर

en: Image saturation (0-3)
hi: छवि संतृप्ति (0-3)

en: Image to be blended onto
hi: छवि पर मिश्रित करने के लिए

en: Image wall
hi: छवि दीवार

en: Image which will be blended
hi: छवि जिसे मिश्रित किया जाएगा

en: Image width
hi: छवि चौड़ाई

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
hi:  इस अंतराल में  VNC से अद्यतन का अनुरोध किया जाता है,  डिफ़ॉल्ट रूप से हर 300 एमएस में.

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
hi: व्यक्तिगत छवि प्रदर्शन समय 0 - 60000 एमएस.

en: Information...
hi: जानकारी...

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
hi: क्योंकि निष्क्रियता से निलंबित किया जा रहा है कंप्यूटर से बचने के लिए, किसी भी प्लेबैक के दौरान ऊर्जा प्रबंधन डेमॉन को रोकता है.

en: Input / Codecs
hi: इनपुट / कोडेक्स

en: Input FIFO
hi: इनपुट FIFO

en: Input:
hi: इनपुट

en: Insert
hi: इनसर्ट

en: Integrate video in interface
hi: इंटरफ़ेस में वीडियो को एकीकृत करें

en: Intensity of sepia effect
hi: सेपिया प्रभाव की तीव्रता

en: Interactive Zoom
hi: पारस्परिक ज़ूम

en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Interface interaction
hi: इंटरफ़ेस पारस्पर

en: Interface module
hi: इंटरफेस मॉड्यूल

en: Interval between appearance and disappearance
hi: उपस्थिति और गायब होने के बीच अंतराल

en: Interval between disappearance and appearance
hi: गायब होने और उपस्थिति के बीच अंतराल

en: Interval between two disappearances
hi: दो बार गायब होने के बीच अंतराल

en: Invert video filter
hi: वीडियो फिल्टर उलटें

en: Jump to Specific &Time
hi: विशिष्ट समय के लिए कूदें

en: K Video Acceleration video output
hi: K वीडियो त्वरण वीडियो आउटपुट

en: Keep aspect ratio
hi: पहलू अनुपात रखें

en: Keep original audio track
hi: मूल ऑडियो ट्रैक रखें

en: Keep original size
hi: मूल आकार रखें

en: Keep original video track
hi: मूल वीडियो ट्रैक रखें

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
hi: मोज़ेक तत्वों का आकार बदलने के दौरान मूल पहलू अनुपात रखें

en: Keep the original size of mosaic elements.
hi: मोज़ेक तत्वों के मूल आकार रखें.

en: Key events
hi: कुंजी घटना

en: Language
hi: भाषा

en: Large
hi: विशाल

en: Larger
hi: बड़ा

en: Latest
hi: नवीनतम

en: Launching an update request...
hi: अद्यतन अनुरोध का शुभारंभ हो रहा है ...

en: Left
hi: बाएँ

en: Left to right/Top to bottom
hi: दाएँ से वाएँ / ऊपर से नीचे

en: Live555 stream transport
hi: Live555 धारा परिवहन

en: Loading flowplayer...
hi: Flowplayer लोड हो रहा है ...

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
hi: फ़ाइल का स्थान स्वत: स्ट्रिंग रूपांतरण के लिए एसवीजी टेम्पलेट धारण करें

en: Logo animation # of loops
hi: छोरों के # लोगो एनीमेशन

en: Logo erase
hi: लोगो को मिटाएँ

en: Logo individual image time in ms
hi: लोगो के व्यक्तिगत छवि समय एमएस में

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
hi: लोगो अस्पष्टता मान (0 से पूर्ण अस्पष्टता के लिए 255 तक पूर्ण पारदर्शिता के लिए).

en: Logo overlay
hi: लोगो उपरिशायी

en: Logo position
hi: लोगो स्थिति

en: Logo sub source
hi: लोगो उप स्रोत

en: Logo video filter
hi: लोगो वीडियो फिल्टर

en: Look and feel
hi: देखें और महसूस करें

en: Loop
hi: पाश

en: Low
hi: निम्न

en: Lowest
hi: निम्नतम

en: Luma bicubic / chroma bilinear
hi: Luma bicubic / क्रोमा द्विरेखीय

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hi: MMX I420,IYUV,YV12 से RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: MMX conversions from
hi: MMX रूपांतरण से

en: Magnify
hi: आवर्धन

en: Magnify/Zoom interactive video filter
hi: आवर्धन /ज़ूम सहभागी वीडियो फिल्टर

en: Main interfaces
hi: मुख्य इंटरफ़ेस

en: Main interfaces settings
hi: मुख्य इंटरफेस सेटिंग्स

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
hi: गलत वायरिंग को ठीक करने के लिए हार्डवेयर चैनल X को तार्किक क्षेत्र Y से जोड़ता हैं.

en: Mark analyzed Pixels
hi: चिह्न पिक्सेलस विश्लेषण

en: Mark analyzed pixels
hi: चिह्न पिक्सेलस विश्लेषण

en: Marquee
hi: मार्की

en: Marquee display
hi: मार्की प्रदर्शन

en: Marquee position
hi: मार्की स्थिति

en: Mask
hi: आवरण

en: Max length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Maximal period
hi: अधिकतम अवधि

en: Maximal period of the noise grain in pixel
hi: पिक्सेल में शोर ग्रेन की अधिकतम अवधि

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
hi: स्क्रीन पर प्रदर्शित वर्णों की अधिकतम संख्या.

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
hi: एक ही समय में उपशीर्षक के अनुमति की अधिकतम संख्या.

en: Maximum overlapping subtitles
hi: अधिकतम अतिव्यापी उपशीर्षक

en: Media &Information
hi: मीडिया जानकारी के &

en: Media Angle
hi: मीडिया कोण

en: Media Audio Track
hi: मीडिया ऑडियो रील

en: Media Forward
hi: मीडिया फॉरवर्ड

en: Media Manager Edition
hi: मीडिया प्रबंधन संस्करण

en: Media Manager List
hi: मीडिया प्रबंधन सूची

en: Media Menu
hi: मीडिया मेनू

en: Media Next Frame
hi: मीडिया अगला फ्रेम

en: Media Next Track
hi: मीडिया अगला ट्रैक

en: Media Play Pause
hi: मीडिया बजाए रोकें

en: Media Prev Frame
hi: मीडिया पीछला फ्रेम

en: Media Prev Track
hi: मीडिया पिछला ट्रैक

en: Media Record
hi: मीडिया रिकॉर्ड

en: Media Repeat
hi: मीडिया दोहराएँ

en: Media Rewind
hi: मीडिया उल्टा

en: Media Select
hi: मीडिया का चयन

en: Media Shuffle
hi: मीडिया साधा

en: Media Stop
hi: मीडिया बंद करें

en: Media Subtitle
hi: मीडिया उपशीर्षक

en: Media Time
hi: मीडिया का समय

en: Media View
hi: मीडिया देखें

en: Media: %s
hi: मीडिया: %s

en: Medium
hi: मध्यम

en: Menu
hi: मेनू

en: Menus language:
hi: मेनू भाषा:

en: Mesh height
hi: जाल ऊंचाई

en: Mesh width
hi: जाल चौड़ाई

en: Minimal period
hi: न्यूनतम अवधि

en: Minimal period of the noise grain in pixel
hi: पिक्सेल में शोर ग्रेन के न्यूनतम अवधि

en: Minimum alpha value
hi: न्यूनतम अल्फा मान

en: Mirror
hi: दर्पण

en: Mirror orientation
hi: दर्पण अभिविन्यास

en: Mirror video
hi: दर्पण वीडियो

en: Mirror video filter
hi: दर्पण वीडियो फिल्टर

en: Misc
hi: विविध

en: Miscellaneous
hi: प्रकीर्ण

en: Miscellaneous Options
hi: विविध विकल्प

en: Miscellaneous audio settings and modules.
hi: प्रकीर्ण ऑडियो सेटिंग्स और मॉड्यूल।

en: MoMoLight options
hi: MoMoLight विकल्प

en: Modules Tree
hi: मॉड्यूल वृक्ष

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
hi: स्पेक्ट्रोमीटर के लिए अधिक बैंड: 80 अगर 20 और सक्षम है.

en: Mosaic
hi: मोज़ेक

en: Mosaic Tiles
hi: मोज़ेक टाइल

en: Mosaic alignment
hi: मोज़ेक संरेखण

en: Mosaic video sub source
hi: मोज़ेक वीडियो उप स्रोत

en: Motion blur filter
hi: गति धब्बा फिल्टर

en: Motion detect
hi: गति का पता लगा

en: Motion detect video filter
hi: गति का पता लगाने के लिए वीडियो फिल्टर

en: Mouse Gestures
hi: माउस के इशारें

en: Mouse Wheel Down
hi: माउस व्हील नीचे

en: Mouse Wheel Left
hi: माउस व्हील वाम

en: Mouse Wheel Right
hi: माउस व्हील दाहिना

en: Mouse Wheel Up
hi: माउस व्हील ऊपर

en: Multiplexer
hi: बहुसंकेतक

en: Mux Control
hi: mux नियंत्रण

en: Muxers
hi: मक्सर्स

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
hi: मक्सर्स संपुटीकरण प्रारूप बनाते हैं जो सभी तरह के प्राथमिक धाराओं (वीडियो, ऑडियो, ...) को एक साथ रखने के लिए उपयोग किया जाता हैं. यह सेटिंग हमेशा आपको एक विशिष्ट मक्सर्को बाध्य करने के लिए अनुमति देता है. आपको शायद नहीं करना चाहिए.
    आप भी प्रत्येक मक्सर् के लिए डिफ़ॉल्ट मानकों सेट कर सकते हैं.

en: Name for the font you want to use
hi: फ़ॉन्ट के लिए नाम जो आप उपयोग करना चाहते हैं

en: Name of XML file containing Haar cascade description
hi: XML फ़ाइल का नाम Haar कैस्केड विवरण युक्त

en: Name of desired display device
hi: वांछित प्रदर्शन युक्ति के नाम

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
hi: आंतरिक OpenCV प्लगइन फ़िल्टर का नाम उपयोग करने के लिए

en: Name:
hi: नाम

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Nearest neighbour (bad quality)
hi: निकटतम पड़ोसी (खराब गुणवत्ता)

en: Negate colors
hi: रंग को नकारें

en: Network
hi: संजाल

en: Network Protocol
hi: संजाल प्रोटोकॉल

en: New destination
hi: नए गंतव्य स्थान

en: Next chapter
hi: अगला अध्याय

en: Next title
hi: आगामी शीर्षक

en: No Filtering
hi: कोई फ़िल्टरिंग नहीं

en: No description for this codec
hi: इस कोडेक के लिए कोई विवरण नहीं।

en: No disc menus
hi: कोई डिस्क मेनू नहीं

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
hi: मॅचिंग मॉड्यूल नहीं मिला. उपलब्ध मॉड्यूल को सूचीबद्ध करने के लिए उपयोग करें --सूची या --सूची-व्र्बस.

en: None
hi: कोई नहीं

en: Normalize volume to:
hi: वॉल्यूम मानक के अनुसार:

en: Note:
hi: टिप्पणी:

en: Now Playing
hi: अभी बज रहा है

en: Number of Tracks
hi: रील की संख्या।

en: Number of blank pixels between bands.
hi: बैंड के बीच रिक्त पिक्सेल की संख्या.

en: Number of clones
hi: क्लोनों की संख्या

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Number of frames (0 to 100)
hi: फ्रेम की संख्या (0-100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
hi: smoothening  (0 से 30 तक ) के दौरान फ्रेम की संख्या

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
hi:  वीडियो विभाजित करने के लिए क्षैतिज विंडोज़ की संख्या.

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
hi: लोगो एनीमेशन के लिए छोरों की संख्या.-1 = निरंतर, 0 = निष्क्रिय

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
hi: छवि के नीचे से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
hi: छवि के बाईं से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
hi: छवि के दाएँ से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
hi: छवि के ऊपर से क्रोप करने के लिए पिक्सेल की संख्या.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि के नीचे की ओर padd करने के लिए.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि के बाईं ओर padd करने के लिए.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि की दाएँ ओर padd के लिए.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
hi: पिक्सेल की संख्या क्रॉप करने के बाद छवि के ऊपर की ओर padd करने के लिए.

en: Number of puzzle columns
hi: पहेली स्तंभों की संख्या

en: Number of puzzle rows
hi: पहेली पंक्तियों की संख्या

en: Number of rows
hi: पंक्तियों की संख्या

en: Number of time to blend
hi: मिश्रण करने के लिए समय की संख्या

en: Number of vertical windows in which to split the video.
hi:  वीडियो विभाजित करने के लिए ऊर्ध्वाधर विंडोज़ की संख्या.

en: Number of video windows in which to clone the video.
hi: जिसमें वीडियो क्लोन करने के लिए वीडियो विंडोज़ की संख्या.

en: Number of zones on bottom
hi: तल पर क्षेत्रों की संख्या

en: Number of zones on the bottom of the screen
hi: स्क्रीन के तल पर क्षेत्रों की संख्या

en: Number of zones on the top of the screen
hi: स्क्रीन के शीर्ष पर क्षेत्रों की संख्या

en: Number of zones on top
hi: शीर्ष पर क्षेत्रों की संख्या

en: Off
hi: रुक

en: Offsets in order
hi: क्रम में ऑफसेट

en: On
hi: चल

en: Opacity of the logo
hi: लोगो की अपारदर्शिता

en: Open &Folder...
hi: फ़ोल्डर खुले...

en: Open D&irectory...
hi: फ़ोल्डर खोले...

en: OpenCV example
hi: OpenCV उदाहरण

en: OpenCV face detection example filter
hi: OpenCV चेहरा पहचान उदाहरण फिल्टर

en: OpenCV filter chroma
hi: OpenCV फिल्टर क्रोमा

en: OpenCV internal filter name
hi: OpenCV आंतरिक फिल्टर नाम

en: OpenCV video filter wrapper
hi: OpenCV वीडियो फिल्टर आवरण

en: OpenGL ES 2 extension
hi: OpenGL ES 2 विस्तार

en: OpenGL ES extension
hi: OpenGL ES विस्तार

en: OpenGL GLX video output (XCB)
hi: OpenGL GLX वीडियो आउटपुट (XCB)

en: OpenGL extension
hi: OpenGL विस्तार

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
hi: एंबेडेड सिस्टम 2 वीडियो आउटपुट के लिए OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems video output
hi: एंबेडेड सिस्टम वीडियो आउटपुट के लिए OpenGL

en: OpenGL video output
hi: OpenGL का वीडियो आउटपुट

en: OpenGL video output (experimental)
hi: OpenGL वीडियो आउटपुट (प्रायोगिक)

en: OpenMAX DL image processing
hi: OpenMAX DL छवि प्रसंस्करण

en: Optical drive
hi: ऑप्टिकल ड्राइव

en: Option Setup
hi: विकल्प सेटअप

en: Options
hi: विकल्प

en: Original ID
hi: मूल पहचान पत्र

en: Outline color
hi: रंग को रेखांकित करें

en: Outline opacity
hi: अस्पष्टता को रेखांकित करें

en: Outline thickness
hi: मोटाई को रेखांकित करें

en: Output
hi: आउटपुट

en: Output (canvas) image height
hi: आउटपुट (चित्रफलक) छवि ऊंचाई

en: Output (canvas) image width
hi: आउटपुट (चित्रफलक) छवि चौड़ाई

en: Output Color Filtermode
hi: उत्पादन रंग Filtermode

en: Output Color filter mode
hi: आउटपुट रंग फिल्टर मोड

en: Output FIFO
hi: आउटपुट FIFO

en: Output height
hi: आउटपुट ऊंचाई

en: Output module:
hi: निर्गम माड्यूल:

en: Output modules
hi: आउटपुट मॉड्यूल

en: Output picture aspect ratio
hi: आउटपुट चित्र पहलू अनुपात

en: Output width
hi: आउटपुट चौड़ाई

en: Output:
hi: आउटपुट

en: Overall brightness of your LED stripes
hi: आपके एलईडी पट्टियों की समग्र चमकीलापन

en: Overlap fix
hi: अधिव्याप्त को ठीक करने के लिए

en: Overlay
hi: उपरिशायी

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
hi: ओवरले अपने वीडियो कार्ड के हार्डवेयर त्वरण क्षमता (सीधे वीडियो प्रस्तुत करने की क्षमता) है. वीएलसी डिफ़ॉल्ट रूप से इसका इस्तेमाल करने की कोशिश करेंगे.

en: Overlay subtitles on the video
hi: वीडियो पर अधिचित्र उपशीर्षक

en: Overlays/Subtitles
hi: आच्छादन /उपशीर्षक

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
hi: muxing से पहले प्राथमिक धाराओं को "प्रेप्रोसस" करने के लिए Packetizers का उपयोग किया जाता है. यह सेटिंग हमेशा आपको एक Packetizerको बाध्य करने के लिए अनुमति देता है. आपको शायद नहीं करना चाहिए.
    आप भी प्रत्येक Packetizer के लिए डिफ़ॉल्ट मानकों सेट कर सकते हैं.

en: Pad video
hi: विडियो पैड करें

en: Page Down
hi: पेज नीचे

en: Page Up
hi: पेज ऊपर

en: Panoramix: wall with overlap video filter
hi: Panoramix:दीवार के साथ वीडियो फिल्टर ओवरलैप

en: Password:
hi: पासवर्ड:

en: Path to the projectM preset directory
hi: ProjectM पूर्व निर्धारित निर्देशिका के लिए पथ

en: Pause
hi: रुकें

en: Pause on the last frame of a video
hi: वीडियो के अंतिम फ्रेम पर रोकें

en: Pause playback when minimized
hi:  छोटे किए गए जाने पर प्लेबैक रोकें

en: Pause-Blue
hi: ठहराव-नीला

en: Pause-Fadesteps
hi: ठहराव - Fadesteps

en: Pause-Green
hi: ठहराव - हरित

en: Pause-Red
hi: ठहराव-लाल

en: Peak extra width
hi: शिखर अतिरिक्त चौड़ाई

en: Peak height
hi: शिखर ऊंचाई

en: Percent
hi: प्रतिशत

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
hi: भास्वर क्रोमा मोड 04:02:00 इनपुट के लिए

en: Phosphor old field dimmer strength
hi: पुराने क्षेत्र के मंदक ताकत के लिए भास्वर

en: Pitch
hi: स्वरमान

en: Pixels to crop from bottom
hi: नीचे से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to crop from left
hi: बाईं से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to crop from right
hi: दाएं से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to crop from top
hi: ऊपर से क्रोप करने के लिए पिक्सल

en: Pixels to padd to bottom
hi: नीचे की ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Pixels to padd to left
hi: बाएं ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Pixels to padd to right
hi: दाएँ ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Pixels to padd to top
hi: ऊपर की ओर padd करने के लिए पिक्सेल

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
hi: जहां शीर्षक (डिफ़ॉल्ट नीचे केंद्र) प्रदर्शित करने के लिए वीडियो पर रखें.

en: Play
hi: प्ले

en: Play List
hi: सूची चलायें

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
hi: अन्य मीडिया तुल्यकालित चलायें (अतिरिक्त ऑडियो फ़ाइल, ...)

en: Playback Rate
hi: प्लेबैक दर

en: Playlist
hi: गीत-सूची

en: Please enter a network URL:
hi: कृपया संजाल URL दर्ज करें:

en: Positioning method
hi: स्थिति निर्धारण विधि

en: Post processing quality
hi: पूर्व प्रसंस्करण गुणवत्ता

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
hi: Posterize स्तर (रंगों की संख्या इसके मान के घन है)

en: Posterize video by lowering the number of colors
hi: रंगों की संख्या को कम करके वीडियो को Posterize करें

en: Posterize video filter
hi: Posterize वीडियो फिल्टर

en: Preferred audio language:
hi: पसंदीदा ऑडियो भाषा:

en: Preset
hi: पूर्व निर्धारित

en: Prev
hi: पिछला

en: Previous chapter
hi: पिछला अध्याय

en: Previous title
hi: पिछला शीर्षक

en: Program
hi: कार्यक्रम

en: Programs
hi: प्रोग्राम

en: Protect against sound clipping
hi: ध्वनि क्लिपिंग के खिलाफ की रक्षा

en: Psychedelic video filter
hi: साइकेडेलिक वीडियो फिल्टर

en: Publisher
hi: प्रकाशक

en: Puzzle
hi: पहेली

en: Puzzle interactive game video filter
hi: पहेली सहभागी खेल वीडियो फिल्टर

en: RGB component to extract
hi: आरजीबी घटक को निकालने के लिए

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
hi: आरजीबी घटक को निकालने के लिए. 0 के लिए लाल, 1 के लिए हरा और 2 के लिए नीला.

en: RSS / Atom
hi: आरएसएस /एटॉम

en: RSS and Atom feed display
hi: आरएसएस और एटॉम फ़ीड प्रदर्शन

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
hi: आरएसएस / एटम फ़ीड '|' (पाइप) द्वारा यूआरएल अलग किया गया .

en: RTP over RTSP (TCP)
hi: RTP के ऊपर RTSP (TCP)

en: RV32 conversion filter
hi: RV32 रूपांतरण फिल्टर

en: Radius in pixels
hi: पिक्सेल में त्रिज्या

en: Random
hi: यादृच्छिक

en: Random Off
hi: यादृच्छिक बंद

en: Rating
hi: मूल्यांकन

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
hi:  रिकॉर्ड करने के लिए छवियों के अनुपात. 3 का मतलब है कि तीन में से एक छवि दर्ज की गई है.

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
hi: Windows Vista और बाद के संस्करणों के लिए अनुशंसित वीडियो आउटपुट

en: Recording ratio
hi: रिकॉर्डिंग अनुपात

en: Red component of the pause color
hi: ठहराव रंग के लाल घटक

en: Red component of the shutdown color
hi: बंद होने के दौरान रंग की लाल घटक

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
hi: आपके एलईडी पट्टियों पर शुद्ध सफेद के लिए लाल मूल्य.

en: Refresh period in ms
hi:  ताज़ा करने की अवधि एमएस में

en: Refresh time
hi: रिफ्रेश समय

en: Relative font size
hi: सापेक्ष फ़ॉन्ट आकार

en: Relative to source content
hi: स्रोत सामग्री के सापेक्ष

en: Relative to source delay
hi: स्रोत विलंब के लिए सापेक्ष

en: Remember the audio volume
hi: ऑडियो मात्रा याद रखें

en: Remote-OSD
hi: दूरस्थ - ओएसडी

en: Remote-OSD over VNC
hi: VNC पर दूरस्थ -ओएसडी

en: Remove Selected
hi: चयनित हटाएँ

en: Remove zones of the video using a picture as mask
hi: मुखौटा के रूप में एक चित्र का उपयोग करने के लिए वीडियो के क्षेत्रों के निकालें

en: Rename Directory...
hi: पुनर्नामित निर्देशिका...

en: Repeat All
hi: सभी को दोहराएँ

en: Repeat One
hi: एक दोहराएँ

en: Replay gain
hi: पुनरावृत्ति लाभ

en: Replay gain mode:
hi: लाभ के मोड का पुनरावृत्ति:

en: Resize interface to video size
hi: वीडियो को आकृति बदलने के लिए इंटरफ़ेस का आकृति बदलें

en: Resolution
hi: स्थिरता

en: Reverse stereo
hi: रिवर्स स्टेरीयो

en: Right
hi: दाएँ

en: Right to left/Bottom to top
hi: दाएँ से बाएँ / नीचे से शीर्ष

en: Ripple
hi: तरंग

en: Ripple video filter
hi: तरंग वीडियो फ़िल्टर

en: Rotate
hi: घुमाएँ

en: Rotate or flip the video
hi: वीडियो को घुमाएँ या झटका दें.

en: Rotate video filter
hi: वीडियो फिल्टर घुमाएँ

en: Run fb on current tty
hi: वर्तमान tty के लिए fb चलाएँ

en: Run manually
hi: मैन्युअल रूप से चलाएँ

en: Run on schedule
hi: शेड्यूल पर चलाएँ

en: Run time
hi: चलने का समय

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
hi: डिफ़ॉल्ट इंटरफेस के साथ VLC चल रहा है. इंटरफ़ेस बिना VLC का उपयोग करने के लिए 'cvlc' का प्रयोग करें

en: SDL chroma format
hi: SDL क्रोमा प्रारूप

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
hi: SSE2 I420,IYUV,YV12 से RV15,RV16,RV24,RV32 तक रूपांतरण

en: SSE2 conversions from
hi: SSE2 रूपांतरण से

en: SVG template file
hi: एसवीजी टेम्पलेट फ़ाइल

en: Sample Rate
hi: नमूना दर

en: Sample rate
hi: रेट नमूना

en: Sample ui-state-error style.
hi: नमूना ui स्थिति त्रुटि शैली

en: Sat windowing
hi: गवाक्षन बैठ गया

en: Saturation threshold
hi: संतृप्ति सीमा

en: Save Debug Frames
hi: दोषसुधार फ्रेम्स सहेजें

en: Save Playlist to &File...
hi: प्लेलिस्ट को फ़ाइल मे सहेजें...

en: Save recently played items
hi: हाल ही में चलाये गए आइटम सहेजें

en: Save...
hi: सहेजें...

en: Scale factor (0.1-2.0)
hi: पैमाने कारक (0.1-2.0)

en: Scaling mode
hi: प्रक्षेपित मोड

en: Scaling mode to use.
hi: प्रक्षेपित मोड उपयोग करने के लिए.

en: Scene filter
hi: दृश्य फिल्टर

en: Scene video filter
hi: दृश्य वीडियो फिल्टर

en: Scope
hi: गुंजाइश

en: Scrambled
hi: गड्डमड्ड करना

en: Scroll with feed
hi: फ़ीड के साथ स्क्रॉल करें

en: Search
hi: खोज

en: Select "Advanced Options" to see all options.
hi: सभी विकल्पों को देखने के लिए "उन्नत विकल्प" का चयन करें।

en: Select Directory
hi: निर्देशिका का चयन करें

en: Select Folder
hi: फ़ोल्डर का चयन करें

en: Select Input
hi: इनपुट चुनें

en: Select Output
hi: आउटपुट चुनें

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
hi: KVA द्वारा इस्तेमाल किया जाने वाला उचित वीडियो मोड का चयन करें.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के मध्य बिंदु (लैगरेंज) की स्थिति प्रतिशत में (50 केंद्र है) में चयन करें

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के शुरुआत में लैगरेंज गुणांक प्रतिशत में का चयन करें

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के अंत में लैगरेंज गुणांक प्रतिशत में का चयन करें

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
hi:  मिश्रित क्षेत्र के मध्य में लैगरेंज गुणांक प्रतिशत में का चयन करें

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
hi: मिश्रित क्षेत्र की ऊंचाई (2x2 दीवार के मामले में) का चयन प्रतिशत में करें

en: Select in percent the length of the blended zone
hi: प्रतिशत में मिश्रित क्षेत्र की लंबाई का चयन करें

en: Select one color in the video
hi: वीडियो में एक रंग का चयन करें

en: Select one or more files to open
hi: खोलने के लिए एक या एक से अधिक फ़ाइलों का चयन करें

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काला कुचलन (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काला कुचलन (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काला कुचलन (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काले स्तर (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काले स्तर (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के काले स्तर (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद कुचलन (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद कुचलन (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद कुचलन (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद स्तर (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद स्तर (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सफेद स्तर (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the capture device type
hi: अधिकृत डिवाइस प्रकार का चयन करें

en: Select the file
hi: फ़ाइल का चयन करें

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सुधार के लिए गामा (नीले या वी घटक) का चयन करें

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के संशोधन के लिए गामा (हरित या यू घटक) का चयन करें

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
hi: मिश्रित क्षेत्र के सुधार के लिए गामा (लाल या वाई घटक) का चयन करें

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
hi: वीडियो विभाजित करने के लिए क्षैतिज वीडियो विंडोज़ की संख्या का चुनाव करें

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
hi: वीडियो विभाजित करने के लिए ऊर्ध्वाधर वीडियो विंडोज़ की संख्या का चुनाव करें

en: Send key events to VNC host.
hi: VNC होस्ट को कुंजी घटना भेजें.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
hi: VNC होस्ट करने को माउस घटनाओं भेजें. VDR ffnetdev ग्राहक के रूप में उपयोग करने की जरुरत नहीं.

en: Send your video to picture files
hi: चित्र फ़ाइलों में अपने वीडियो भेजें

en: Separate words by | (without space)
hi: | द्वारा शब्दों को (स्थान के बिना) अलग करें

en: Sepia intensity
hi: सेपिया तीव्रता

en: Sepia video filter
hi: सेपिया वीडियो फिल्टर

en: Serial Port/Device
hi: क्रमिक पोर्ट / युक्ति

en: Services discovery
hi: सेवाओं की खोज

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
hi: सेवाओं की खोज का भाग वो सुविधा हैं जो अपने आप से चीज़ों को गीत-सूची में जोड़ देता है!

en: Set edge visibility.
hi: किनारे दृश्यता सेट करें.

en: Set gradient threshold for edge computation.
hi: बढ़त गणना के लिए ढाल सीमा निर्धारित करें.

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
hi: 0 और 2 के बिच पैनापन शक्ति सेट करें.0.05 के लिए निर्धारित रखें.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
hi: छवि चमकीलापन, 0 और 2 के बीच सेट करें. 1 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
hi: 0 और 2 के बीच छवि विषमता, सेट करें. 1 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
hi: छवि गामा .01 और 10 के बीच, सेट करें. 1 से डिफाल्ट है .

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
hi: छवि वर्ण 0 और 360 के बीच सेट करें. 0 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
hi: छवि संतृप्ति 0 और 3 के बीच सेट करें. 1 के लिए डिफ़ॉल्ट रखें.

en: Set up associations...
hi: संघों को सेट करें ...

en: Setting
hi: सेट्टिंग

en: Settings for VLC's control interfaces
hi: VLC के नियंत्रण इंटरफेस के लिए सेटिंग्स

en: Settings for VLC's interfaces
hi: VLC के इंटरफेस के लिए सेटिंग्स

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
hi: इनपुट, विबहुसंकेतन, डिकोडिंग और एन्कोडिंग के लिए सेटिंग्स

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
hi: उपशीर्षक टेलिटेक्स्ट और सीसी एनकोडर्स और डीकोडर्स के लिए सेटिंग्स।

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
hi: केवल ऑडियो डीकोडर्स और एनकोडर्स के लिए सेटिंग्स।

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
hi: केवल निर्मित लाइव वीडियो प्रोसेसर के लिए सेटिंग्स

en: Settings for the main interface
hi: मुख्य इंटरफ़ेस के लिए सेटिंग्स

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
hi: वीडियो, चित्र या वीडियो+ऑडियो डीकोडर्स और एनकोडर्स के लिए सेटिंग्स।

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
hi: ऑन-स्क्रीन-प्रदर्शन, उपशीर्षक और "उपरिशायी उपचित्रो" से संबंधित सेटिंग्स

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
hi: प्लेलिस्ट व्यवहार (जैसे प्लेबैक मोड) के लिए और स्वचालित रूप से प्लेलिस्ट ("सेवा खोज" मॉड्यूल) के लिए आइटम जोड़ने कि मॉड्यूल से संबंधित सेटिंग्स.

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
hi:  विभिन्न एक्सेस उपयोग के तरीकों से संबंधित सेटिंग्स।सामान्य सेटिंग्स जो आप परिवर्तन करना चाहते हो HTTP प्रॉक्सी या कैशिंग सेटिंग्स हैं।

en: Setup schedule
hi: अनुसूची का सेटअप करें

en: Shadow angle
hi: परछाई का कोण

en: Shadow color
hi: परछाई रंग

en: Shadow distance
hi: परछाई की दूरी

en: Shadow opacity
hi: परछाई की अस्पष्टता

en: Sharpen strength (0-2)
hi: पैनापन शक्ति (0-2)

en: Sharpen video filter
hi: वीडियो फिल्टर तीक्ष्ण करें

en: Show &more options
hi: और अधिक विकल्प दिखाएँ

en: Show 80 bands instead of 20
hi:  80 के बजाय 20 बैंड दिखाएँ

en: Show Containing Directory...
hi: समाहित निर्देशिका दिखाएँ

en: Show Containing Folder...
hi: समाहित फ़ोल्डर दिखाएँ...

en: Show Name
hi: नाम दिखाएँ

en: Show advanced options
hi: उन्नत विकल्प दिखाएं

en: Show controls in full screen mode
hi: पूर्ण स्क्रीन मोड में नियंत्रण दिखाएँ

en: Show errors and warnings
hi: त्रुटियों और चेतावनियों दिखाएँ

en: Show everything including debug messages
hi: सब कुछ समेत दोषमार्जन संदेश दिखाएँ

en: Show extended options
hi: विस्तारित विकल्प दिखाएँ

en: Show media title on video
hi: वीडियो पर दिखाएँ मीडिया शीर्षक

en: Show media title on video start
hi: वीडियो शुरू करने पर मीडिया शीर्षक दिखाएँ

en: Show only errors
hi: केवल त्रुटियों दिखाएँ

en: Show systray icon
hi: systray चिह्न दिखाएँ

en: Similarity threshold
hi: समानता सीमा

en: Simple DirectMedia Layer video output
hi: साधारण DirectMedia परत वीडियो आउटपुट

en: Skin resource file:
hi: त्वचा संसाधन फ़ाइल:

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
hi: H.264 में पाश Deblocking फिल्टर छोड़ें

en: Small
hi: छोटा

en: Smaller
hi: बहुत छोटा

en: Soften
hi: मुलायम

en: Softening value
hi: मृदुकरण मान

en: Sout stream
hi: Sout स्ट्रीम

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
hi: Sout धारा मॉड्यूल एक Sout प्रसंस्करण श्रृंखला का निर्माण करने की अनुमति देते हैं. कृपया अधिक जानकारी के लिए स्ट्रीमिंग कैसे करें देखें. आप प्रत्येक Sout धारा मॉड्यूल के लिए डिफ़ॉल्ट विकल्प विन्यस्त कर सकते हैं.

en: Space
hi: जगह

en: Spatial blur
hi: स्थानिक धब्बा

en: Spatial chroma strength (0-254)
hi: स्थानिक क्रोमा शक्ति (0-254)

en: Spatial luma strength (0-254)
hi: स्थानिक luma शक्ति (0-254)

en: Spectral sections
hi: वर्णक्रमीय वर्गों

en: Spectrometer
hi: स्पेक्ट्रोमीटर

en: Spectrum
hi: स्पेक्ट्रम

en: Spectrum analyser
hi: स्पेक्ट्रम विश्लेषक

en: Speed of feeds
hi: फ़ीड्स की गति

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
hi: माइक्रोसैकेण्ड में आरएसएस / एटम फ़ीड की गति (बड़े धीमी होते है).

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
hi: एकाधिक विंडोज़ में वीडियो विभाजित स्क्रीन की एक दीवार पर प्रदर्शित करें

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
hi: दर्पण कि तरह, विडियो को दो भाग में विभाजित करें

en: Start Time
hi: प्रारंभ समय

en: Start in minimal view mode
hi: कम से कम दृश्य मोड में प्रारंभ करें

en: Start time
hi: प्रारंभ समय

en: Start video in fullscreen mode
hi: फुल स्क्रीन मोड में स्विच करें

en: Starting Position
hi: शुरू की स्थिति

en: Statistics video output
hi: सांख्यिकी वीडियो उत्पादन

en: Status
hi: स्थिति

en: Stereo
hi: स्टेरीयो

en: Stereo audio mode
hi: स्टीरियो ऑडियो मोड

en: Stereo audio output mode
hi: स्टीरियो ऑडियो आउटपुट मोड

en: Stop time
hi: विराम समय

en: Stream %d
hi: स्ट्रीम %d

en: Stream all elementary streams
hi: सभी प्राथमिक धाराओं को स्ट्रीम करें

en: Stream filters
hi: प्रवाह फ़िल्टर्स

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
hi: स्ट्रीम फिल्टर विशेष मॉड्यूल है जो VLC के इनपुट पक्ष पर उन्नत संचालन की अनुमति देती है।ध्यान के साथ प्रयोग करे...

en: Stream output
hi: स्ट्रीम आउटपुट

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
hi: स्ट्रीमिंग सर्वर के रूप में कार्य करने के दौरान या आवक धाराओं को सहेजने के दौरान स्ट्रीम उत्पादन सेटिंग्स का प्रयोग किया जाता हैं.
    धाराओं को पहले मुक्स किया जाता हैं और उसके बाद "उपयोग आउटपुट" के माध्यम से भेजा जाता हैं जो धाराओ को एक फाइल में सहेजता हैं या इसे (UDP, HTTP, RTP/RTSP) स्ट्रीम करता हैं .
    सोउट स्ट्रीम मॉड्यूल उन्नत धारा प्रसंस्करण (transcoding, अनुलिपित्र...) की अनुमति हैं.

en: Stream...
hi: धारा...

en: Streaming / Transcoding failed
hi: स्ट्रीमिंग / ट्रांसकोडिंग विफल रहा

en: Streaming deinterlace mode
hi: स्ट्रीमिंग deinterlace मोड

en: Strength
hi: शक्ति

en: Strength used to modify the value of a pixel
hi: पिक्सेल का मान को संशोधित करने के लिए सामर्थ्य

en: Stuff
hi: सामग्री

en: Submit played tracks stats to Last.fm
hi: Last.fm के चलाये गए ट्रैक के आँकड़े भेजें

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Subtitle Delay
hi: उपशीर्षक विलंब

en: Subtitle Track
hi: उपशीर्षक रील

en: Subtitle codecs
hi: उपशीर्षक कोडेक्स

en: Subtitles / OSD
hi: उपशीर्षक/ओएसडी

en: Tab
hi: टैब

en: Telnet
hi: टेलनेट

en: Temporal chroma strength (0-254)
hi: अस्थायी क्रोमा ताकत ( 0-254)

en: Temporal luma strength (0-254)
hi: अस्थायी luma ताकत (0-254)

en: Text default color
hi: पाठ का मूलभूत रंग

en: Text opacity
hi: पाठ की अस्पष्टता

en: Text position
hi: पाठ की स्थिति

en: Text renderer
hi: पाठ प्रतिपादक

en: Text renderer for Mac
hi: Mac के लिए पाठ प्रतिपादक

en: Texture size
hi: बनावट आकार

en: Thanks
hi: धन्यवाद

en: The degree of blurring from 1 to 127.
hi: 1 से 127 तक धुंधला की डिग्री.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
hi: डेस्कटॉप मोड आपको डेस्कटॉप पर वीडियो प्रदर्शित करने के लिए अनुमति देता है.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
hi: '%s' के संरूप को पता नही लगाया जा सकता है! अधिक जानकारी के लिए लॉग पर एक नज़र डाल लें!

en: The height of the effects video window, in pixels.
hi: प्रभाव वीडियो विंडो के ऊंचाई, पिक्सल में.

en: The height of the mesh, in pixels.
hi: जाल के ऊंचाई, पिक्सल में.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
hi: आगे प्रसंस्करण के लिए लघु छवि की ऊंचाई (48 डिफ़ॉल्ट है)

en: The height of the video window, in pixels.
hi: वीडियो विंडो के ऊंचाई, पिक्सल में.

en: The image blended onto the base image
hi: आधार छवि पर मिश्रित छवि

en: The image which will be used to blend onto
hi: छवि जिसमें मिश्रण के लिए इस्तेमाल किया जाएगा

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
hi: फिल्टर की अधिकतम संख्या (%u) तक पहुँच गया था.

en: The number of time the blend will be performed
hi: मिश्रण प्रदर्शन के लिए समय की संख्या

en: The path where the debugframes should be saved
hi: पथ जहाँ पर debugframes सहेजा जाता हैं

en: The size of the texture, in pixels.
hi: बनावट के आकार,  पिक्सल में.

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
hi: मात्रा के कदम आकार इस विकल्प का उपयोग समायोज्य है.

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
hi: मात्रा वीएलसी प्रयोग किया जाता है अगली बार दर्ज की गई है और स्वचालित रूप से बहाल किया जा सकता है

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
hi: वॉलपेपर मोड आप डेस्कटॉप पृष्ठभूमि के रूप में वीडियो प्रदर्शित करने के लिए अनुमति देता है.

en: The width of the effects video window, in pixels.
hi: प्रभाव वीडियो विंडो के चौड़ाई, पिक्सल में.

en: The width of the mesh, in pixels.
hi: जाल के चौड़ाई, पिक्सल में.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
hi: आगे की प्रक्रिया के लिए लघु छवि की चौड़ाई (64 डिफ़ॉल्ट हैं)

en: The width of the video window, in pixels.
hi: वीडियो विंडो की चौड़ाई, पिक्सेल में.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
hi: ये विकल्प आपको VLC द्वारा प्रयोग किये जाने वाले इंटरफेस को कन्फिगर करने की अनुमति देता है. आप मुख्य इंटरफेस, अतिरिक्त इंटरफेस मॉड्यूल का चयन कर सकते हैं, और संबंधित विभिन्न विकल्पों को परिभाषित कर सकते हैं.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
hi: ये विकल्प आप ऑडियो उपतंत्र के व्यवहार को संशोधित करने के लिए, और पोस्ट प्रोसेसिंग या दृश्य प्रभाव (स्पेक्ट्रम विश्लेषक, आदि) के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है, जो ऑडियो फिल्टर जोड़ने के लिए अनुमति देते हैं. यहाँ इन फिल्टर सक्षम करें, और "ऑडियो फिल्टर" में उन्हें विन्यस्त अनुभाग मॉड्यूल.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
hi: ये विकल्प आप वीडियो उत्पादन उपतंत्र के व्यवहार को संशोधित करने के लिए अनुमति देते हैं. आप उदाहरण के लिए वीडियो फिल्टर (deinterlacing, छवि समायोजन, आदि) सक्षम कर सकते हैं. यहाँ इन फिल्टर सक्षम और "वीडियो फिल्टर" मॉड्यूल अनुभाग में उन्हें विन्यस्त. तुम भी कई विविध वीडियो विकल्प सेट कर सकते हैं.

en: Thick
hi: गाढ़ा

en: Thin
hi: पतला

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
hi: इस ध्वनि प्रतिपादन संशोधित करने के लिए, ऑडियो पोस्ट प्रोसेसिंग फिल्टर कहते हैं.

en: This adds video splitters like clone or wall
hi: यह क्लोन या दीवार की तरह वीडियो splitters के लिए कहते हैं

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
hi: इस ऑडियो पिच को प्रभावित किए बिना कम या अधिक गति से ऑडियो खेलने की अनुमति देता है

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
hi: यह आपको फिर से खेलना लाभ जानकारी के साथ धारा के लिए तयशुदा लक्ष्य स्तर (89 DB) बदलने के लिए अनुमति देता है

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
hi: इस ऑडियो आउटपुट देरी. देरी मिलीसेकेंड में दिया जाना चाहिए. आप वीडियो और ऑडियो के बीच एक अंतराल नोटिस अगर यह काम किया जा सकता है.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
hi: यह आपका टर्मिनल काम करने के लिए लिनक्स रंग समर्थन की जरूरत है दिलासा देने के लिए भेजे गए संदेशों की colorization सक्षम बनाता है

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
hi: यह VLC के मूलभूत अंतरफलक,  देशी रंग - रूप और अनुभव हैं.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
hi: यह एक गुणांक है जो बैंड की ऊंचाई को रूपांतरित करता है.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
hi: इस वीएलसी द्वारा इस्तेमाल किया ऑडियो आउटपुट विधि है. डिफ़ॉल्ट व्यवहार स्वचालित रूप से उपलब्ध सर्वोत्तम विधि का चयन करने के लिए है.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
hi: यह फिर से खेलना लाभ जानकारी के बिना धारा के लिए इस्तेमाल किया हासिल है

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
hi: इस वीएलसी द्वारा मुख्य इस्तेमाल इंटरफेस है| डिफ़ॉल्ट व्यवहार स्वचालित रूप से उपलब्ध सबसे अच्छा मॉड्यूल का चयन करने के लिए है|

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
hi: वीएलसी द्वारा इस्तेमाल किया वीडियो आउटपुट विधि है. डिफ़ॉल्ट व्यवहार को स्वचालित रूप से उपलब्ध सर्वोत्तम विधि का चयन करने के लिए है.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
hi: यह प्रोग्राम किसी प्रकार की वारंटी  के साथ नहीं आता है, कानून द्वारा अनुमत सीमा तक।
    आप इसे GNU जनरल पब्लिक लाइसेंस की शर्तों के अंतर्गत पुनर्वितरित कर सकते हैं;
    विवरण के लिए COPYING नाम का फ़ाइल देखें।
    VideoLAN टीम द्वारा लिखित, AUTHORS फ़ाइल देखें।

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
hi: यह संभव है जब डिफ़ॉल्ट रूप से उपयोग किया जाएगा कि ऑडियो आउटपुट चैनल मोड सेट (यानी अपने हार्डवेयर के रूप में अच्छी तरह से ऑडियो स्ट्रीम खेला जा रहा है के रूप में यह समर्थन करता है).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
hi: इस धारा हमेशा वीएलसी स्टार्टअप पर खोला जाएगा.

en: Time Control
hi: समय नियंत्रण

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
hi: रंग पूरी तरह से परिवर्तित करने में जितना समय लगता है.यह अस्थिरता को रोकता है.

en: Time:
hi: समय:

en: Timeout
hi: समय समाप्ति

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title %i%s
hi: शीर्षक %i%s

en: Title display mode
hi: शीर्षक प्रदर्शन मोड

en: Title font
hi: शीर्षक फ़ॉन्ट

en: To get exhaustive help, use '-H'.
hi: संपूर्ण मदद पाने के लिए,  '-H' का उपयोग करें।

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
hi: स्ट्रीम को रोकने के लिए और सामान्य नियंत्रण को फिर से शुरू करने के लिए,  फिर से <i>खुला स्ट्रीम</ i> बटन पर क्लिक करें.

en: Top
hi: शीर्ष

en: Top left corner X coordinate
hi: शीर्ष बाएँ कोने में X निर्देशांक

en: Top left corner Y coordinate
hi: शीर्ष बाएँ कोने में वाई निर्देशांक

en: Top-Left
hi: शीर्ष-वाम

en: Top-Right
hi: शीर्ष-दक्षिण

en: Total height of the mosaic, in pixels.
hi: मोज़ेक की कुल ऊंचाई, पिक्सेल में.

en: Total pixel height of the peak items.
hi: शिखर मदों की कुल पिक्सेल ऊंचाई.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
hi: मोज़ेक की कुल चौड़ाई,  पिक्सेल में.

en: Track
hi: रील

en: Track ID
hi: रील की पहचान

en: Track number
hi: रील का नंबर

en: Track replay gain
hi: ट्रैक पुनरावृत्ति लाभ

en: Transform type
hi: रूपांतरण के प्रकार

en: Transformation
hi: परिवर्तन

en: Transparency mask
hi: पारदर्शिता मुखौटा

en: Transparency of the bargraph
hi: Bargraph की पारदर्शिता

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
hi: मोज़ेक अग्रभूमि चित्रों की पारदर्शिता. 0 को पारदर्शी, 255 को अपारदर्शी (डिफ़ॉल्ट) कहते है.

en: Turn off all warning and information messages.
hi: सभी चेतावनी और सूचना देने वाले खबर को बंद कर दें!

en: Type
hi: टाइप

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Unset
hi: अव्यवस्थित

en: Up
hi: ऊपर

en: Use Software White adjust
hi: सॉफ्टवेयर श्वेत समायोजन का उपयोग करें

en: Use YUVP renderer
hi: YUVP प्रतिपादक का उपयोग करें

en: Use a local picture as logo on the video
hi: वीडियो पर एक लोगो के रूप में स्थानीय चित्र का उपयोग करें

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
hi: छवि के पारदर्शिता मुखौटा के रूप में अल्फा चैनल का उपयोग करें.

en: Use custom skin
hi: प्रचलित त्वचा का प्रयोग करें

en: Use hardware YUV->RGB conversions
hi: YUV> RGB रूपांतरणों हार्डवेयर का उपयोग करें

en: Use hardware blending support
hi: हार्डवेयर सम्मिश्रण समर्थन का उपयोग करें

en: Use input chroma unaltered
hi: इनपुट क्रोमा अचल का उपयोग करें

en: Use native style
hi: मूल शैली का प्रयोग करें

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
hi: आप अपनी धारा (या नहीं है) Dolby चारों ओर के साथ इनकोडिंग है, लेकिन इस तरह के रूप में पता लगाया जा करने में विफल रहता है पता है जब इसका प्रयोग करें. धारा वास्तव में Dolby चारों ओर के साथ इनकोडिंग नहीं है, भले ही इस विकल्प पर बदल फोन्स चैनल मिक्सर के साथ संयुक्त है, खासकर जब अपने अनुभव को बढ़ाने सकता है.

en: Use triple buffering for overlays
hi: आच्छादनों के लिए त्रिगुण बफरिंग का प्रयोग करें

en: Use video buffers in system memory
hi: तंत्र स्मृति में वीडियो बफ़र्स का उपयोग करें

en: Used for statistics.
hi: आँकड़ों के लिए प्रयुक्त.

en: Username:
hi: उपयोक्तानाम:

en: V-plane color
hi: V-विमान रंग

en: VLC can't recognize the input's format
hi: VLC आपके निवेश संरूप को नही पहचान सकता है!

en: VLC could not open the %s module.
hi: VLC %s मॉड्यूल नहीं खोल सकता है

en: VLC could not open the decoder module.
hi: VLC विसंकेतक मॉड्यूल नहीं खोल सकता है.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
hi: VLC MRL खोलने में असमर्थ है '%s'. जानकारी के लिए लॉग की जाँच करें.

en: VLC media player - Web Interface
hi: VLC मीडिया प्लेयर - वेब अंतरफलक

en: VLC preferences
hi: VLC वरीयताएँ

en: VLC version %s (%s)
hi: VLC संस्करण %s(%s)

en: VLC's implementation of Video On Demand
hi: मांग पर वीडियो का VLC का कार्यान्वयन

en: VLM configurator
hi: VLM विन्यासक

en: VNC Host
hi: VNC होस्ट

en: VNC Password
hi: VNC कूटशब्द

en: VNC Port
hi: VNC पोर्ट

en: VNC hostname or IP address.
hi: VNC होस्टनाम या IP पता.

en: VNC password.
hi: VNC कूटशब्द.

en: VNC poll interval
hi: VNC चुनाव अंतराल

en: VNC polling
hi: VNC मतदान

en: VNC port number.
hi: VNC पोर्ट संख्या.

en: Variance of the gaussian noise
hi: गौसियन शोर का प्रसरण

en: Verbosity (0,1,2)
hi: शब्दाडंबर (0,1,2)

en: Vertical
hi: अनुलंब

en: Video
hi: वीडियो

en: Video FPS
hi: वीडियो एफपीएस

en: Video Track
hi: वीडियो रील

en: Video codec
hi: वीडियो कोडेक

en: Video codecs
hi: वीडियो कोडेक्स

en: Video filtering using a chain of video filter modules
hi: वीडियो फिल्टर मॉड्यूल की एक श्रृंखला का उपयोग करते हुए वीडियो फ़िल्टरिंग

en: Video filters are used to process the video stream.
hi: वीडियो स्ट्रीम को संसाधित करने के लिए वीडियो फ़िल्टर्स का उपयोग किया जाता है।

en: Video height
hi: वीडियो ऊंचाई

en: Video memory
hi: वीडियो स्मृति

en: Video memory buffer height.
hi: वीडियो स्मृति बफर की ऊंचाई .

en: Video memory buffer pitch in bytes.
hi: बाइट्स में वीडियो स्मृति बफर पिच.

en: Video memory buffer width.
hi: वीडियो स्मृति बफर की चौड़ाई.

en: Video memory output
hi: वीडियो स्मृति आउटपुट

en: Video mode
hi: वीडियो मोड

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
hi: प्लेटफार्म अद्यतन के साथ Windows 7/Windows Vista के लिए वीडियो आउटपुट

en: Video output module
hi: वीडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Video output modules
hi: वीडियो आउटपुट मॉड्यूल

en: Video pictures blending
hi: वीडियो चित्र सम्मिश्रण

en: Video post processing filter
hi: वीडियो पूर्व प्रसंस्करण फिल्टर

en: Video quality post-processing level
hi: वीडियो की गुणवत्ता स्तर के बाद प्रसंस्करण

en: Video scaling filter
hi: वीडियो स्केलिंग फिल्टर

en: Video settings
hi: वीडियो सेटिंग

en: Video title
hi: विडियो शीर्षक

en: Video transformation filter
hi: वीडियो परिवर्तन फिल्टर

en: Video width
hi: वीडियो चौड़ाई

en: Visualization:
hi: दृश्यावलोकन:

en: Visualizations
hi: दृश्यावलोकन

en: Visualizer
hi: कल्पना कर्ता

en: Visualizer filter
hi: कल्पना कर्ता फ़िल्टर

en: Volume Down
hi: वॉल्यूम नीचे

en: Volume Mute
hi: आवाज़ मौन

en: Volume Up
hi: आवाज़ ऊपर

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
hi: वॉल्यूम प्लयेर द्वारा नियंत्रित किया जाएगा, और </ i>मुख्य नियंत्रक <i> द्वारा नहीं.

en: Vu meter
hi: Vu मीटर

en: Wall
hi: बाधा

en: Wall video filter
hi: दीवार वीडियो फिल्टर

en: Wallpaper
hi: वॉलपेपर

en: Wave
hi: तरंग

en: Wave video filter
hi: तरंग वीडियो फ़िल्टर

en: Waves
hi: लहरें

en: Web
hi: वेब

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
hi: यह सक्षम है, इंटरफ़ेस एक संवाद बॉक्स कुछ उपयोगकर्ता इनपुट की आवश्यकता है हर बार दिखाएगा.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
hi: इस सक्षम करते हैं, वरीयताओं को और / या इंटरफेस अधिकांश उपयोगकर्ताओं को स्पर्श नहीं करना चाहिए कि उन सहित सभी उपलब्ध विकल्पों दिखाएगा

en: White Blue
hi: श्वेत नीला

en: White Crush for Blue
hi: नीले के लिए सफेद कुचलन

en: White Crush for Green
hi: हरित के लिए सफेद कुचलन

en: White Crush for Red
hi: लाल के लिए सफेद कुचलन

en: White Green
hi: श्वेत हरी

en: White Level for Blue
hi: नीले के लिए सफेद स्तर

en: White Level for Green
hi: हरित के लिए सफेद स्तर

en: White Level for Red
hi: लाल के लिए सफेद स्तर

en: White Red
hi: श्वेत लाल

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
hi: प्रत्येक पट्टी के पिक्सेल में BarGraph की चौड़ाई प्रदर्शित करने के लिए (डिफ़ॉल्ट: 10).

en: Width in pixels of the border between miniatures.
hi: लघु चित्रों के बीच सीमा के चौड़ाई पिक्सल में.

en: Win32 font renderer
hi: Win32 फ़ॉन्ट प्रतिपादक

en: Window handle (HWND)
hi: विंडो नियंत्रण (HWND)

en: Window size
hi: विंडो का आकार

en: Windows GDI video output
hi: विंडोज GDI वीडियो आउटपुट

en: Wrapper filter output
hi: आवरण फिल्टर आउटपुट

en: Write every 128th miniframe to a folder.
hi: किसी फ़ोल्डर में प्रत्येक 128 मिनी फ्रेम पर लिखें.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
hi: मोज़ेक के ऊपरी - बाएँ कोने की समन्वय एक्स.

en: X coordinate of the bargraph.
hi: bargraph की X समन्वय.

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
hi: लोगो का X समन्वय. आप उसे बाईं क्लिक करके लोगो को स्थानांतरित कर सकते हैं.

en: X coordinate of the mask.
hi: मुखौटा का X समन्वय.

en: X offset, from the left screen edge.
hi: X ऑफसेट, बाईं स्क्रीन किनारे से.

en: X window
hi: X विंडो

en: X11 display
hi: X11 प्रदर्शन

en: X11 video output (XCB)
hi: X11 वीडियो आउटपुट (XCB)

en: X11 video window (XCB)
hi: X11 वीडियो विंडो (XCB)

en: X11 window ID
hi: X11 विंडो आईडी

en: XVideo adaptor number
hi: XVideo अनुकूलक संख्या

en: XVideo format id
hi: XVideo प्रारूप आईडी

en: XVideo output (XCB)
hi: XVideo आउटपुट (XCB)

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
hi: मोज़ेक के ऊपरी - बाएँ कोने का वाई समन्वय.

en: Y coordinate of the bargraph.
hi: bargraph की Y समन्वय.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
hi: लोगो का Y समन्वय. आप उसे बाईं क्लिक करके लोगो को स्थानांतरित कर सकते हैं.

en: Y coordinate of the mask.
hi: मुखौटा का Y समन्वय.

en: Y offset, down from the top.
hi: वाई ऑफसेट, ऊपर से नीचे.

en: YUV output
hi: YUV आउटपुट

en: YUV video output
hi: YUV वीडियो आउटपुट

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
hi: YUV-रंगीन घन के V के विमान भर में स्थानांतरण (0 - 127).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
hi: YUV4MPEG2 हैडर (मूलभूत अक्षम)

en: YUVP converter
hi: YUVP परिवर्तक

en: Yes
hi: हाँ

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
hi: आप पूरी तरह से ऑडियो आउटपुट निष्क्रिय कर सकते हैं. ऑडियो डिकोडिंग चरण इस प्रकार कुछ प्रसंस्करण शक्ति की बचत, जगह नहीं ले जाएगा.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
hi: आप पूरी तरह से ऑडियो आउटपुट निष्क्रिय कर सकते हैं. ऑडियो डिकोडिंग चरण इस प्रकार कुछ प्रसंस्करण शक्ति की बचत, जगह नहीं ले जाएगा.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
hi: आप वीडियो विंडो के ऊपरी बाएँ कोने (एक्स समन्वय) की स्थिति लागू कर सकते हैं.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
hi: आप वीडियो विंडो (वाई निर्देशांक) के शीर्ष बाएं कोने की स्थिति लागू कर सकते हैं.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
hi: आप वीडियो चौड़ाई को लागू कर सकते हैं. डिफ़ॉल्ट रूप से (-1) वीएलसी वीडियो विशेषताओं के लिए अनुकूल होगा.

en: You can select control interfaces for VLC.
hi: आप VLC के लिए नियंत्रण इंटरफेस का चयन कर सकते हैं.

en: You can select local files with the following list and buttons.
hi: आप निम्नलिखित सूची और बटन के साथ स्थानीय फ़ाइलों का चयन कर सकते हैं.

en: You can zoom the video by the specified factor.
hi: आप निर्दिष्ट कारक द्वारा वीडियो ज़ूम कर सकते हैं.

en: Your input can't be opened
hi: आपका निवेश नही खुल सकता है!

en: Zone 0: Top gradient
hi: क्षेत्र 0: सारांश ढाल

en: Zone 0:top
hi: जोन 0: ऊपर

en: Zone 1: Right gradient
hi: क्षेत्र 1: सारांश ढाल

en: Zone 1:right
hi: क्षेत्र 1: दाएँ

en: Zone 2: Bottom gradient
hi: क्षेत्र 2: सारांश ढाल

en: Zone 2:bottom
hi:  जोन 2: नीचे

en: Zone 3: Left gradient
hi: क्षेत्र 3: सारांश ढाल

en: Zone 3:left
hi: क्षेत्र 3: बाएँ

en: Zone 4: Summary gradient
hi: क्षेत्र 4: सारांश ढाल

en: Zone 4:summary
hi: क्षेत्र 4: सारांश

en: Zone Layout for the build-in Atmo
hi: Atmo निर्माण के लिए जोन ख़ाका

en: Zones on left / right side
hi: बाएँ / दाएँ पक्ष पर क्षेत्रों

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: Zoom In
hi: जूम - इन

en: Zoom Out
hi: ज़ूम आउट

en: Zoom video
hi: ज़ूम वीडियो

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
hi: उन्नत विकल्प देखने के लिए अपनी कमांड लाइन में जोड़े - उन्नत

en: antiflicker video filter
hi: antiflicker वीडियो फिल्टर

en: boolean
hi: बूलियन

en: decoder
hi: विसंकेतक

en: device, fifo or filename
hi: युक्ति, fifo या फ़ाइल नाम

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
hi: डिवाइस के FIFO, या YUV फ्रेम के भी लिखने के लिए फ़ाइल नाम.

en: disabled
hi: निष्क्रिय

en: fixed
hi: तय

en: float
hi: फ्लोट

en: fnordlicht options
hi: fnordlicht विकल्प

en: full
hi: पूरा

en: height of the overlapping area (in %)
hi: अतिव्यापी क्षेत्र की ऊंचाई (% में)

en: integer
hi: इंटिजर

en: left and right side having always the same number of zones
hi: बाएँ और दाएँ पक्ष हमेशा से ही क्षेत्रो को संख्या समान हैं.

en: length of the overlapping area (in %)
hi: अतिव्यापी क्षेत्र की लंबाई (% में)

en: libprojectM effect
hi: libprojectM प्रभाव

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
hi: नमूना ग्रिड सफेद पिक्सेल के रूप में स्क्रीन पर दिखाई देता है

en: middle position (in %)
hi: मध्य स्थिति (% में)

en: offsets
hi: ऑफसेट

en: packetizer
hi: packetizers

en: projectM configuration file
hi: projectM विन्यास फाइल

en: projectM preset path
hi: projectM पूर्व निर्धारित पथ

en: string
hi: स्ट्रिंग

en: vlc-snap
hi: vlc के - तस्वीर

en: x264 preset and tuning selection
hi: x264 पूर्व निर्धारित और ट्यूनिंग का चुनाव

en: x264 profile and level selection
hi: x264 प्रोफ़ाइल और स्तर चयन
